• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő 15-ös akvárium

István Károly

Kertész tanonc
Sziasztok!
Nyál csorgatva olvasgatom már egy jó ideje itt a fórumon a témákat és hát mióta meg találtam ezt az oldalt gondolkodtam rajta, hogy osszam-e meg veletek az én picike kis aksimat.
Teljesen kezdő vagyok a dologban, mondjuk gyermek koromban Édesanyámmal már foglalkoztunk az akvárium témával, de a kis és nagy vízcserével ki is merült a dolog. Akkor nagyon szerettem és már nem is tudom mi oknál fogva, de abba maradt a lelkesedés, de szerencsére minden akkori "technika" megmaradt, úgyhogy nem láttam hátrányát egy új akvárium készítéséhez.
2 hónapja már hogy elkezdtem ezt a kis akváriumomat építgetni, telepítgetni és szeretem volna egy olyan helyen megosztani, ahol hasznos tanácsokat kaphatok a gondozással kapcsolatban.

Technika:
-Egy ezer éves légpumpa, még Nagypapám akváriumában szuperált, de még működik
-15W Hévíz fűtő
-8 W világítás
-Co2 adagoló (saját gyrátmány, élesztőből, ezt nem rég próbáltam)
-szűrő nincs, de a levelet elküldtem a Jézuskának :)

Kezdésnek kicsit elszámoltam magam:1 Betta, 2 xipho, 1 Páncélos harcsa.

Tudom tudom Betta egy 15-ös aksiba más halakkal....úgyhogy gyorsan addig pakoltam előbb két majd 5 literes befőttes üvegbe, hogy gyorsan szereztem neki egy 10 l-es akváriumot amibe magába el lehet. De hát fér még abba (kezdő naivitással, és persze a boltosnak is jó ha veszem a halakat) úgyhogy a jelenlegi felállásban:
A 15-ösbe:
1 pár Guppi+2 kicsi
1 pár Xipho
2 hím molly
2 páncélos harcsa
1 algaevő harcsa

A 10-esbe
1 Betta

Jelenleg túlnépesedés van a "nagy akváriumban", de be akarok újítani egy 50-60 literes akváriumot, amibe kényelmesen elférne ez az egyedszám. Ezt a jelenlegi 15-ös pedig egy nano akváriumnak szeretném megtartani. A 10-es meg jó lesz keltetőnek, vagy karanténnak.

Jelenleg ott tartok, hogy azt a sok csúnya műnövényt kihajigáltam és telepítettem pár növényt bele:
(Ha a neten jól keresgéltem ki a növények neveit, mert a latin nevek egyelőre úgy mennek ki a fejemből, ahogy illik, és egyelőre nem is annyira ismerem a növényeket)
-Hyophila Corymbosa Siamnesis 53B
-Gömbmoha
-karácsonymoha és ebben valami növény :/ mondták mi a neve de hát el is felejtettem.
-vizitengeri

A 10-esbe
-Közönséges Valiznéria
Ebben egy kicsit megment a növény. visszavágtam az elhalt leveleket, és most úgy látom, hogy lassan de új hajtást hozott.

Jelenlegi állapot a két akváriumomról.



15-ös

https://picasaweb.google.com/109197813727664288401/Akvarium#5809681264244445410

10-es
https://picasaweb.google.com/109197813727664288401/Akvarium#5809681218186182578
 
A rövid bemutatás után bele is vágnék a "lecsóba"

A 15-ös aksin növényesítési projekt folyik.
Ma eszkábáltam egy élesztős Co2 adagolót. Egyelőre még kísérleti stádiumban megy a dolog, de ha sikerül, akkor így fogom megoldani a Co2 szintet. Majd kerítek egy mérőt is.
Az a célom, hogy este felé megjelenjenek a levegő buborékok a levél fonákán.
Sera tablettás és Neptun csepegtetős tápoldatot használok. Csak nem rég tudtam meg, hogy a sera együtt hatásosabb, úgyhogy átfogok térni a sera csepegtetős cuccra. Táp aljzatot nem mertem be rakni az akiba, mert a nagy vízcserét 2 hetente végzem, és szerintem ennél a méretnél szükséges a kövek átmosása is, és hát táptalajjal nehézkes lenne.

A syamnesisből pénteken szedtem le két új hajtást szaporítás végett.

A 10-esbe a Bettám sajnos beteg. Úszórothadása van, parakrillel kezeltem, (neten azt olvastam hogy az jó rá) pár napja meg is állt a rothadás, de ma éppen csak hogy úszkál. Viszont evett szépen.


Azon gondolkozom, hogy a bettát kiveszem egy 5 literes üvegbe és a 15ös akiből telepítek pár halat, hogy kényelmesebben legyenek és lehet beújítanék 3-4 garnélát, de nem tudom, mennyire terhelném le velük a rendelkezésre álló teret. És azt sem tudom, hogy érdemes-e őket ilyen kicsi akváriumba tartani.
 
Szia! A picassa-ban tedd nyilvánossá a képet /kis lakat a kép alatt/ és látható lesz!
 
Szia!
A növényválasztáshoz adnék egy kis segítséget, ha nem baj. A 15-ös akidnál, szemből, a jobb sarokban lévő világoszöld-sötétzöld csíkos levelű növényt gyorsan kikapnám az akiból és cserépbe ültetve, raknám a belső ablakpárkányba. Az a növény egy dracena-féle, az pedig nem vízinövény. A trópusokon él és cserjeféle, ha jól tudom. Több méteresre is meg tud nőni. Víz alatt, tönkremegy és a bomló részei csak az algákat fogják táplálni.
A valisneria jó választás volt, viszonylag könnyen tartható, ajánlanám még az anubias féléket és a microsoriumot (lándzsás vízipáfrány). De nyugodtan böngészd át a növényes topikot! Ott is találhatsz rengeteg féle növényt.

Remélem tudtam segíteni!

Üdv: Eqinox
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. A boltban azt mondták "vizi kukorica". Mióta megvettem új hajtást is hozott.
Sajnos a Valisenria-val van valami gond, mert nem hoz új hajtásokat és nem is nő hiába tápolom. Ma sikerült szereznem egy 8 wattos neon-t, hátha megtáltosodik.
Fejleszteni szeretném a növény állományom, úgyhogy nagy lendülettel olvasgatok.

Köszönöm mégegyszer
 
[/img]KépHost.com - Képfeltöltés, tárhely a képeidnek


Még mindig nem értem ezt a képfeltöltős dolgot, pedig a megfelelő topikból csináltam :(
Nem tudom mennyire látszik, de a karácsony mohán levő növény(sajnos nem tudom a nevét) barna algára gyanakszok.

[/img]KépHost.com - Képfeltöltés, tárhely a képeidnek
[/img]KépHost.com - Képfeltöltés, tárhely a képeidnek
[/img]KépHost.com - Képfeltöltés, tárhely a képeidnek

És a leggyönyörűbb kép amit láthattam eddig. A növény látványosan termelte az oxigént. Hála az élesztős módszernek :) és arra vagyok a legbüszkébb, hogy én csináltam, nem csak úgy véletlenül lett.

Élvezni kell az apró örömöket :)
 
A képbeillesztéshez egy kis segítség:
Először is a képeiden nyomj egy jobb klikket és "A kép címének másolása" sorra katt!
Aztán a hozzászólásodban az alábbi formátumot használd!
[img ] a képed url-je amit már a vágólapra másoltál (ctrl+v-vel tudod beilleszteni) [/img ]
Az "img" betűk utáni szóközöket majd vedd ki!

Ezt a formulát használd és működni fog!

Az előző hsz-ed képei:
a1_2012_11_13_q3r7ekexve.jpg


a1_2012_11_13_fq8ppuzxss.jpg


a1_2012_11_13_jpsxnd8p2v.jpg


a1_2012_11_13_rbod6ydxbc.jpg


A képek méreteire pedig figyelj oda, mert, ha túl nagyok akkor széttolják a naplód és áttekinthetetlen lesz, ki is moderálhatják őket!

A mohádon valószínűleg tényleg barna alga van. Viszont a moha közé ültetett növényt (szerintem valamilyen cryptocoryne-féle lesz) inkább a talajba ültesd, mert ez a fajta szeret a gyökerein keresztül tápanyagot felvenni, ha jól emlékszem. :oops:

És néhány növényes topik, amiket ajánlanék átolvasni mindenképpen:
Cladophora Aegagrophila - Gömbmoha | Magyar Akvakertész Fórum
Anubias barteri var. nana | Page 5 | Magyar Akvakertész Fórum
Mohák | Page 4 | Magyar Akvakertész Fórum
Igényes-igénytelen? | Magyar Akvakertész Fórum
Talajból vagy vízből veszik fel a növények a tápanyagot? | Magyar Akvakertész Fórum
Microsorium pteropus 'Narrow' | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum
Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moha | Page 2 | Magyar Akvakertész Fórum
Vallisneria nana | Magyar Akvakertész Fórum
 
Köszönöm szépen az ismételt segítséget :D A képek minőségére megpróbálok jobban odafigyelni, és a méretüket is csökkentem.
Eddig nem mertem hozzányúlni, mert a boltban így kaptam és azt mondták, hogy már bele van nőve, nem kell vele bajlódjak. De már gondolkodtam rajta, hogy ki kellene szedni.
 
Azt hiszem sikerült egy jó adag növényt begyűjtenem. Itt a végleges felállás míg a szőlő tőkét elő nem készítem rendesen.

a1_2012_11_22_cchnkg9vtq.jpg
 
Szia!
Az új növényeid közül a magasabbik, ami a kerámia bujkáló mögött van az bacopa-féle, a másik pedig ludwigia-féle. Mindkettő stemnövény. Háttérbe valóak, mert gyosan és magasra tudnak nőni. A ludwigiának, ha jól érzi magát, lila lesz a levélfonákja. A tied mintha egy kicsit fel lenne kopaszodva... Ha megkapaszkodik az aljzatban és azt látod, hogy új hajtásokat hoz, akkor az aljzat felett minimum 5 cm-rel vágd el és dugd vissza a talajba a levágott részeket. Így tudod szaporítani és dúsítani. Azt a bizonyos vizitengerit pedig vedd ki minél hamarabb, mert bár most még úgy látszik, mintha jól érezné magát, de amint elfogytak a tartalékai elkezd tönkremenni.
Az anubiast, amit a jávai mohás kő elé tettél, inkább kötözd fel valamire (kőre, fára). A talajban a gyökerei és a rizómája is tönkremegy az anubias-féléknek. Egy darab damillal vagy nem feltűnő cérnával erősítsd fel és hamarosan a saját gyökereivel is meg tud majd kapaszkodni.

Egyenlőre ennyi jutott eszembe!

Üdv:
Eqinox
 
A két növényt háttérbe szánom majd, csak kicsit erősítem őket és így látom, hogy fejlődnek. 200 huf-ért vettem őket, úgyhogy azért olyanok amilyenek szegények plusz még a rossz leveleket is leszedtem róluk.
A Vizitengerit, amikor mondtad kivettem a vízből, és 1 nap után kókadt volt az összes levele és ezért visszaraktam. Azóta megint megerősödött a levele és semmi baja nincs. Nem tudom pedig szívesebben látnám kint.
Az anubiasnak holnap keresek valami alkalmatosságot.

Köszönöm a szaporítási és mindenféle tanácsot. Igyekszek javítani minél előbb:)
 
A vizitengeri valószínűleg azért kezdett el kókadozni, mert már jó ideje víz alatt van tartva. Ez neki olyan, mintha magas páratartalmú helyen nevelnék. Mikor az akiból kivetted, olyan volt neki, mintha a trópusi esőerdőkből kitetted volna a Szahara közepére. fokozatosan vissza kell szoktatni a emers életre. Ha kiülteted cserépbe és virágföldbe akkor alapos locsolás után a cserepére felülről boríts rá egy átlátszó műanyag pet palackot aminek az alját levágtad. A kupakot hagyd a palackon és tedd 24 °C körüli világos, de nem közvetlen napos, helyre. Nem baj, ha a palack belseje bepárásodik. Ez legalább egy hónapig maradjon így, majd elkezdheted a növényt szellőztetni, úgy, hogy lecsavarod a kupakot először csak 5-10 percre, aztán 30 perce, egy hét után már lehet, hogy az 1 órás szellőztetést is bírni fogja. De ezt majd úgy is látni fogod rajta. Fő a fokozatosság a türelem és az odafigyelés! Egyébként ennek a növénynek a eredeti neve a Dracena deremensis, keress rá a gugliban! Én ezt az oldalt találtam: Növénytár - Sárkányfa (sávos dracéna) [Dracaena deremensis] gondozása
Jól leírja a növény igényeit, de persze ez olyan növényekre vonatkozik amiket nem víz alatt neveltek! Először szoktasd vissza a levegőn való élethez, utána már így jobb lesz neki.

Remélem tudtam segíteni!

Üdv:
Eqinox
 
Kicsit utánn
Szia!
Az új növényeid közül a magasabbik, ami a kerámia bujkáló mögött van az bacopa-féle, a másik pedig ludwigia-féle. Mindkettő stemnövény. Háttérbe valóak, mert gyosan és magasra tudnak nőni. A ludwigiának, ha jól érzi magát, lila lesz a levélfonákja. A tied mintha egy kicsit fel lenne kopaszodva... Ha megkapaszkodik az aljzatban és azt látod, hogy új hajtásokat hoz, akkor az aljzat felett minimum 5 cm-rel vágd el és dugd vissza a talajba a levágott részeket. Így tudod szaporítani és dúsítani. Azt a bizonyos vizitengerit pedig vedd ki minél hamarabb, mert bár most még úgy látszik, mintha jól érezné magát, de amint elfogytak a tartalékai elkezd tönkremenni.
Az anubiast, amit a jávai mohás kő elé tettél, inkább kötözd fel valamire (kőre, fára). A talajban a gyökerei és a rizómája is tönkremegy az anubias-féléknek. Egy darab damillal vagy nem feltűnő cérnával erősítsd fel és hamarosan a saját gyökereivel is meg tud majd kapaszkodni.

Egyenlőre ennyi jutott eszembe!

Üdv:
Eqinox


Szia!

Kicsit utána néztem, de az a növény amelyiknek kicsit lilás a levele később az nem ludvigia, mert a két növénynek teljesen ugyan olyan a levele. Viszont a két növény különböző, mert mondták a nevüket, de elfelejtettem, mert nem ismerem még ezeket a növényeket :(

A kicsinek már kicsit megszáradt egy levele. Pedig tolom neki a Co2-t, meg a tápot. Viszont a Bacopa ahogy látom igénytelen, úgyhogy remélem nem lesz vele gondom :D
 
Viszont a csigákkal megint van valami, mert mind az 5 be van bújva 1 napja a házába és meg sem mozdul... Gyanakszom hogy a vízcserére szánt vízzel volt valami..
-4db almacsiga
-1db barna csiga ami a növényeken szokott lenni. De még nem láttam növényen, pedig az akvárium indtítása óta megvan. És tegnap láttam még egyet, de azt lehet kiszedtem, a sárkányfával és az aljzattal együtt kimostam :(
 
Szia!

Még frissek az emlékeim a hasonló felszereltségű (vagy inkább kevésbé felszerelt) akváriumomról!

A kéthetente történő "nagy" takarítást hogyan végzed?

Valami azért mehetne a kavics alá, ha meg tudod oldani hogy minimum 4cm-es takarás legyen rajta (nem kell átmosni az aljzatot)!

A.ttila
 
Lehet, hogy klóros volt vized. Mielőtt vizet cserélsz, a friss vizet hagyd állni fedetlenül, hogy a klór kipárologjon belőle. Úgy egy nap elég hozzá, és ennyi idő alatt még a szobahőmérsékletet is felveszi.
A képed alapján, ha jól látom a körvonalát akkor az egy physa csiga (hólyagcsiga). Állítólag, ha elég idős lesz hozzá, akkor magától szaporodni fog. De, ha bemész egy állatkereskedésbe akkor ilyen kis hólyagcsigát, vagy planorbist (barnacsigát), ingyen is biztos adnak. Van ahol irtani szokták őket, mert túlságosan elszaporodnak.

A "kicsi" alatt melyiket érted? A Cryptot? Azon ne lepődj meg, de teljesen át fog változni a levélzete, mert ezt is víz felett szokták nevelni. Ezért ilyen kicsi. Ahogy nő és átalakul submers formára, a levelei nagyobbak lesznek és fura, barnás-lilás-zöld színt vesznek majd fel. Nekem is van ilyen és az is, ilyen kis zöld levelű növényként kezdte nálam. Aztán akkora növény lett belőle, hogy a 30X50 cm-es alapterületű akim teljes alját benőtte a gyökere. A levelei pedig kb 25-30 cm hosszúak lettek.
 
Back
Oldal tetejére