• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Low cost második próbálkozás

Csabino

Kertész szaki
Ahogy a másik naplómban említettem, kaptam egy üres 60L-es akváriumot amit megpróbálok minimális költség ráfordítással további tapasztalatszerzésre összeállítani.
Tudnivalók:
Indulás: 2022.10.28
Világítás: 15W fénycső + kiegészítve egy külföldi oldalról rendelt Aquastel LED Glass Plant 13W. (1350 lumennek mondják, nem tudom mennyi a valóság tartalma) Sajnos költségek miatt nem találtam jobb opciót a 15 W fénycső feltuningolására. Másik akváriumban hasonló megoldás működik.
Szűrő: Eheim aquaball 130
Növények: Limnophila sessiliflora, Anubias, cryptocoryne, Microsorum
Halak: 3db platti, 3db törpe gurámi, 3db lazac, 2 db Oto, 2 db páncélos harcsa
A halakat 1.5 hónappal az indulás után telepítettem be.


Történet:
Az akvárium indítása után 1 hétig nap szinten adtam indító baktériumot. Nem tapasztaltam semmilyen problémát. Illetve adagoltam napi macro/micro tápokat minimális szinten. 2 héttel később vásároltam 3 zebra csigát. Hát, 2-3 nap telt el mire szembe tűnt, hogy iszonyatosan tele 💩 -ák a vizet. Ezzel nem voltam tisztában, hogy ilyen mennyiséget tudnak termelni...Őket azóta odaadtam egy ismerősömnek.
A csigákkal valószínűleg sikerült új lakókat is beszereznem. Arra lettem figyelmes, hogy az üveg tele van apró fehér mini hosszúkás valamikkel. Volt köztük 1-2 nagyobb is nem csak apró pöttyök. Mozogtak fel-alá az üvegen szépen lassan. Nem vagyok benne biztos hogy planária-e mert a kavicsban nem láttam egyáltalán. Mindenesetre megpróbálkoztam egy no planária kúrával. Úgy tűnik, hogy nem irtotta ki ezeket a dögöket. A mai napon készítettem egy képet, hogy hogy néz ki a front üveg.
20221230_165511.jpg
Valamint egy másik kép a kis akváriumból. Valószínűleg sikerült valahogy átvigyem oda is :(
20221230_165451.jpg
A másik problémám pedig, hogy közelről megnézve az akvárium vizet tele van apró fehér por szerű szennyeződéssel. Ha megállítom a szűrőt, és nincs vízmozgás akkor pedig látszik, hogy 1-2 apró állatka úszkál fel-alá.
Íme egy kép és egy videó az említett problémáról.
20221227_111626.jpg
Végezetül pedig itt egy videó és egy kép az akvárium jelenleg állapotáról.
20221230_165343.jpg
Van esetleg valakinek tippje vagy ötlete, hogy mi lehet az üvegen az a sok apró fehér valami?
Illetve a víz ilyen mértékű por szerű zavarossága mitől lehet? Fizikai szennyeződés vagy valami más? A belső szűrő ennyire képes csak? Kéne mindenképp egy külső szűrő?
Milyen megoldás lehet a fenti 2 problémára?
 
Úgy emlékszem, az Aqaball szűrőben van egy kis kazetta. Ha kitöltöd perlon vattával, az talán kiszűri a vízből az apró lebegő szennyeződést. Az első képeden nem látok semmi gyanúsat, de a másodikon lehet, hogy planária van. Egy jobb képről könnyebb lenne azonosítani. Az akváriumod nekem tetszik, szerintem jó úton haladsz :)
 
Egyetértek @Rudi50 val, az első egy normális indítás utáni állapotnak néz ki távolról. A 2. képen 80% hogy planária van. ha még biztosabb szeretnél benne lenni, akkor amikor ilyen jól elkülönülve van akkor vedd ki és egy kis kupakban erősebb fénnyel jobban lehet fotózni (én is úgy szoktam :D ). de ha videót raksz fel, akkor a mozgásából is jobban meg lehet mondani. ha nincsenek most csigáid az üvegben akkor lehet, hogy érdemes féreghajtózni.
Egyébként minden ilyen átkerülhetett a másik üvegedből, csak ott nem látható a jelenlétük, mert a halak fogyasztják az apróbb férgeket, rákokat. a planáriát elvileg nem eszik, de attól még az is jöhetett onnan.
A csiga💩 kapcsán az jutott eszembe, hogy friss élővilágban lassabban bomlik le. egy beállt üvegben sokkal hamarabb eltűnik, észre sem veszed. valamint ha vannak garnélák, akkor azok is "lebontják" :D
A planáriát leszámítva csak így tovább! :)
szerk: csak hogy egyértelmű legyen: a planáriát leszámítva a többiek valószínűleg ártalmatlan apró rákok, férgek, és ha jól látom elhalt (vagy még élő) hidrák. de ezek miatt nem aggódnék.
 
Lassan 3 hónapos lesz az akva. Sajnos elkapott egy kicsit az alga.
2-3 hete méregetem a Nitrát, foszfát szintet. Nitrátot gyakorlatilag nem tudok mérni, foszfát pedig 1mg/l alatt.
Előtte TF micro/macrot-t adagoltam. Mindkettőből napi 1-1 pumpa ment.
1 hete nem adagolok semmilyen tápot. Azóta az alga terjedése azóta megállt.
Az akvárium-ban heti szinten cserélek vizet 30-40 %-ot csapvízzel. A vízcsere kannával történik. A kannába öntök közvetlenül easy-life vízkezelőt és úgy öntöm az akvába.

Egy másik posztban feltettem egy kérdést a xifókkal kapcsolatban:
https://akvakertesz.hu/threads/hal-betegsegek-mi-lehet-a-baja-a-halamnak.4166/post-556701
"Van több fajta halam, de a egyiküknél sem tapasztalom azt amit a 3 db xifónál. Akármikor ránézek az akváriumra a xifók folyamatosan húzzák maguk után az ürüléket. Volt hogy az egyik a testhosszánál 2x hosszabbat is. Volt olyan hogy 2 napig nem kaptak enni, de ugyan ezt tapasztaltam rajtuk.
A kérdésem az lenne, hogy ez tényleg normális-e a xifóknál, hogy folyamatosan ürítenek vagy van valamilyen bajuk? Naponta etetem őket este. Minimalis kaját kapnak, amit pár perc alatt elfogyasztanak. Csak náluk tapasztalom ezt. Lazacoknál, neonoknál, zebradánióknál semmi hasonlót."


@bamboocha46 javaslatára leírom az adatokat, hátha @mmccannon tud tanácsot adni.
"mivel eteted őket":
- naponta/2 naponta: JBL Novo Grancolor mini szemcsés táp és Sera Vipan Nature lemezes tápokból 1-2 apró csipet amit pár perc alatt elfogyasztanak
"mióta vannak nálad a halak"
- A halakat 2022 decemberben vásároltam.
"mióta tapasztalod ezeket a tünetetek" -
- Úgy emlékszem, hogy azóta amióta itt vannak nálam.
"halak száma"
- 3db xifó, 3db törpe gurámi, 3db lazac, 2 db Oto, 2 db páncélos harcsa. (Az első bejegyzésben rosszul írtam. Ott plattinak írtam a xifókat.)
"akvárium paraméterek (liter, höfok, esetleg gh, lh, no2 no3)"
- 60 literes üveg, fűtő nélkül, a szobában fix 21,5 - 22 fok van. A víz hőmérséklete 21,5-22 ugyanígy. No2-őt csak csíkteszttel tudtam egyelőre mérni. A 0-át mutat. Nitát csepptesztel is 0.
GH 30 / KH 15.
"ez egy újonnan indult akvárium?"
-Tavaly november végén indult.
"van más furcsaság a viselkedésükben?"
- A törpegurámik és a xifók nagyon félősek. Gyakorlatilag egész nap a növények, fák mögött bujkálnak. A lazacok azért előmerészkednek. Ha elő is bújnak, amint közelebb megyek az üveghez máris elbújnak.
Annyi fejlemény van közben, hogy az egyik törpegurámin is észrevettem, hogy sokáig húzza maga után a hosszú ürülékét mint amit a belinkelt posztban is említettem.
Készítettem egy videót is a halakról. A lazacokon azt látom, hogy mintha az uszonyaikat rángatózna. De lehet hogy ez is természetes. Videó Link
 

Attachments

  • 20230122_150019.jpg
    20230122_150019.jpg
    451.1 KB · Megtekintések: 12
  • 20230122_150011.jpg
    20230122_150011.jpg
    489.5 KB · Megtekintések: 11
  • 20230122_145958.jpg
    20230122_145958.jpg
    475 KB · Megtekintések: 9
  • 20230122_145946.jpg
    20230122_145946.jpg
    431.8 KB · Megtekintések: 10
  • 20230122_145938.jpg
    20230122_145938.jpg
    448.7 KB · Megtekintések: 12
Lassan 3 hónapos lesz az akva. Sajnos elkapott egy kicsit az alga.
2-3 hete méregetem a Nitrát, foszfát szintet. Nitrátot gyakorlatilag nem tudok mérni, foszfát pedig 1mg/l alatt.
Előtte TF micro/macrot-t adagoltam. Mindkettőből napi 1-1 pumpa ment.
1 hete nem adagolok semmilyen tápot. Azóta az alga terjedése azóta megállt.
Az akvárium-ban heti szinten cserélek vizet 30-40 %-ot csapvízzel. A vízcsere kannával történik. A kannába öntök közvetlenül easy-life vízkezelőt és úgy öntöm az akvába.

Egy másik posztban feltettem egy kérdést a xifókkal kapcsolatban:
https://akvakertesz.hu/threads/hal-betegsegek-mi-lehet-a-baja-a-halamnak.4166/post-556701
"Van több fajta halam, de a egyiküknél sem tapasztalom azt amit a 3 db xifónál. Akármikor ránézek az akváriumra a xifók folyamatosan húzzák maguk után az ürüléket. Volt hogy az egyik a testhosszánál 2x hosszabbat is. Volt olyan hogy 2 napig nem kaptak enni, de ugyan ezt tapasztaltam rajtuk.
A kérdésem az lenne, hogy ez tényleg normális-e a xifóknál, hogy folyamatosan ürítenek vagy van valamilyen bajuk? Naponta etetem őket este. Minimalis kaját kapnak, amit pár perc alatt elfogyasztanak. Csak náluk tapasztalom ezt. Lazacoknál, neonoknál, zebradánióknál semmi hasonlót."


@bamboocha46 javaslatára leírom az adatokat, hátha @mmccannon tud tanácsot adni.
"mivel eteted őket":
- naponta/2 naponta: JBL Novo Grancolor mini szemcsés táp és Sera Vipan Nature lemezes tápokból 1-2 apró csipet amit pár perc alatt elfogyasztanak
"mióta vannak nálad a halak"
- A halakat 2022 decemberben vásároltam.
"mióta tapasztalod ezeket a tünetetek" -
- Úgy emlékszem, hogy azóta amióta itt vannak nálam.
"halak száma"
- 3db xifó, 3db törpe gurámi, 3db lazac, 2 db Oto, 2 db páncélos harcsa. (Az első bejegyzésben rosszul írtam. Ott plattinak írtam a xifókat.)
"akvárium paraméterek (liter, höfok, esetleg gh, lh, no2 no3)"
- 60 literes üveg, fűtő nélkül, a szobában fix 21,5 - 22 fok van. A víz hőmérséklete 21,5-22 ugyanígy. No2-őt csak csíkteszttel tudtam egyelőre mérni. A 0-át mutat. Nitát csepptesztel is 0.
GH 30 / KH 15.
"ez egy újonnan indult akvárium?"
-Tavaly november végén indult.
"van más furcsaság a viselkedésükben?"
- A törpegurámik és a xifók nagyon félősek. Gyakorlatilag egész nap a növények, fák mögött bujkálnak. A lazacok azért előmerészkednek. Ha elő is bújnak, amint közelebb megyek az üveghez máris elbújnak.
Annyi fejlemény van közben, hogy az egyik törpegurámin is észrevettem, hogy sokáig húzza maga után a hosszú ürülékét mint amit a belinkelt posztban is említettem.
Készítettem egy videót is a halakról. A lazacokon azt látom, hogy mintha az uszonyaikat rángatózna. De lehet hogy ez is természetes. Videó Link
Példás, hogy megválaszoltad az alapkérdéseket. Ez számomra nagy segítség. Köszönöm!

1) Xiphophorusok
Mivel növényevők, hosszabb béltraktussal rendelkeznek, így a kaki-kábel hossza normális.
A másik topikban az első képen úgy láttam, hogy van egy-egy fehéres/opálos szakasza az ürüléknek. Jól láttam? @Kérlek erősítsd vagy cáfold meg, @Csabino .

2) Akvárium
Sajnos az akváriumod élővilágát tekintve olyanra sikeredett, mint a cakk und pakk leves. Szinte a világ minden tájáról vannak benne halak, és nem mind kompatibilis egymással. Ennek a csapatnak alsó hangon egy 80+ literes medence dukálna, sűrű növényzettel, ami növelné a halak
a) biztonságérzetét,
b) megfelelő méretű kiúszó terük lenne.

3) Hőfok
A Gurámi, mint labirintkopoltyús melegebb vizet szereti. A Xifók, serpák is értékelnék a 22-24 fokos vizet.

4) Takarmányozás
Borzasztó sokat adsz nekik. Nálam minden hal heti 3-4 alkalommal kap enni.
Gondolom, hogy a Te csipeted nagyságrendekkel nagyobb, mint az enyém. Épp ezért óvatosan kell etetni, mert a halak olyanok, mint a kutyák: úgy néznek/viselkednek, mint akik sosem kaptak enni. Ne dőlj be! Fogd vissza Magad, és akkor az alga is - némi segítséggel - meghunyászkodik.
 
Utoljára módosított:
Példás, hogy megválaszoltad az alapkérdéseket. Ez számomra nagy segítség. Köszönöm!

1) Xiphophorusok
Mivel növényevők, hosszabb béltraktussal rendelkeznek, így a kaki-kábel hossza normális.
A másik topikban az első képen úgy láttam, hogy van egy-egy fehéres/opálos szakasza az ürüléknek. Jól láttam? @Kérlek erősítsd vagy cáfold meg, @Csabino .

2) Akvárium
Sajnos az akváriumod élővilágát tekintve olyanra sikeredett, mint a cakk und pakk leves. Szinte a világ minden tájáról vannak benne halak, és nem mind kompatibilis egymással. Ennek a csapatnak alsó hangon egy 80+ literes medence dukálna, sűrű növényzettel, ami növelné a halak
a) biztonságérzetét,
b) megfelelő méretű kiúszó terük lenne.

3) Hőfok
A Gurámi, mint labirintkopoltyús melegebb vizet szereti. A Xifók, serpák is értékelnék a 22-24 fokos vizet.

4) Takarmányozás
Borzasztó sokat adsz nekik. Nálam minden hal heti 3-4 alkalommal kap enni.
Gondolom, hogy a Te csipeted nagyságrendekkel nagyobb, mint az enyém. Épp ezért óvatosan kell etetni, mert a halak olyanok, mint a kutyák: úgy néznek/viselkednek, mint akik sosem kaptak enni. Ne dőlj be! Fogd vissza Magad, és akkor az alga is - némi segítséggel - meghunyászkodik.

@mmccannon: Köszi a részletes választ!.
1) Tegnap este fagyasztott artemiat kaptak, de ma reggel még mindig volt szerencsém megfigyelni az ürüléküket.. :D Nem emlékszem a tegnapi napon a színére de ma reggel nem láttam benne opálos szakaszt. Egységes zöldes színű volt az egész.

2) Ezt a hibát tudom orvosolni. Van a családban egy 160 literes halas/társas akvárium. Guppi, dánió, molly, platti lakókkal. Valószínűleg oda tovább fognak úszni akkor. Ide meg keresek kicsit körültekintőbben egy fajta csapatot.

3) Erre is oda fogok figyelni.

4) Ezek alapján tényleg sokat etettem őket. Lenne még egy általános kérdésem. A jelenlegi halállománynak az etetése hogyan kéne kinézzen? Van szemcsés díszhaltáp, lemezes táp, fagyasztott artémia. Ha csak heti 3-4 alkalommal fogok etetni, akkor az alkalmakkor adjak mindegyikből egy-egy apró csipetet, vagy minden alkalomkor csak 1 fajtát? Gondolok itt arra, hogy ha például csak lemezes tápot adok az egyik nap, akkor abból nem nagyon hullik le a talajra semmi és a páncélosoknak nem jut belőle.
Esetleg Te részedről milyen tápot tudnál ajánlani?
 
4) Ezek alapján tényleg sokat etettem őket. Lenne még egy általános kérdésem. A jelenlegi halállománynak az etetése hogyan kéne kinézzen? Van szemcsés díszhaltáp, lemezes táp, fagyasztott artémia. Ha csak heti 3-4 alkalommal fogok etetni, akkor az alkalmakkor adjak mindegyikből egy-egy apró csipetet, vagy minden alkalomkor csak 1 fajtát? Gondolok itt arra, hogy ha például csak lemezes tápot adok az egyik nap, akkor abból nem nagyon hullik le a talajra semmi és a páncélosoknak nem jut belőle.
Esetleg Te részedről milyen tápot tudnál ajánlani?
Jó lenne konkrétan tudni, milyen halkajákról van szó.
Artémiát értem, és remek, ha jó minőségű. Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy egy átlátszó pohár RO vízben feloldod. Ha a víz majdnem olyan színű lesz, mint az artémia, az nagy baj, akkor kuka. Ha csak egy árnyalattal lesz színes a víz az artémiákhoz képest az a tuti. (Sajna gyártó és gyátró között iszonyat különbség van. A bolti tárolásról nem is beszélve.)

Mindig a változatos étrendet preferáltam. Szerintem 3-4 jó minőségű száraztáppal egészítsd ki a fagyit. És ha már fagyi, akkor feltétlenül legyen feketeszúnyog a menüben.
 
Jó lenne konkrétan tudni, milyen halkajákról van szó.
Artémiát értem, és remek, ha jó minőségű. Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy egy átlátszó pohár RO vízben feloldod. Ha a víz majdnem olyan színű lesz, mint az artémia, az nagy baj, akkor kuka. Ha csak egy árnyalattal lesz színes a víz az artémiákhoz képest az a tuti. (Sajna gyártó és gyátró között iszonyat különbség van. A bolti tárolásról nem is beszélve.)

Mindig a változatos étrendet preferáltam. Szerintem 3-4 jó minőségű száraztáppal egészítsd ki a fagyit. És ha már fagyi, akkor feltétlenül legyen feketeszúnyog a menüben.
A tápok konkrétan: JBL Novo Grancolor mini szemcsés táp és Sera Vipan Nature lemezes.

Akkor valószínűleg kuka az artemia. Eddig mindig úgy adtam nekik, hogy felolvasztottam őket egy kis pohár vízben, majd mivel az totál zavaros és barna lett tőle, ezért egy kis hálóval leszűrtem, majd így adtam oda a halaknak.
Ha már fagyiként hivatkoztál rá ez azt jelenti, hogy a fagyott kockát is bele dobhatnám egyből?
 
A tápok konkrétan: JBL Novo Grancolor mini szemcsés táp és Sera Vipan Nature lemezes.

Akkor valószínűleg kuka az artemia. Eddig mindig úgy adtam nekik, hogy felolvasztottam őket egy kis pohár vízben, majd mivel az totál zavaros és barna lett tőle, ezért egy kis hálóval leszűrtem, majd így adtam oda a halaknak.
Ha már fagyiként hivatkoztál rá ez azt jelenti, hogy a fagyott kockát is bele dobhatnám egyből?
Nem szeretnélek elszomorítani, de nem megfelelő tápokat vettél.
Mindkét száraztápban a halak számára (Xiphophorus, Gurámi) igényli a növényi rostos kaját. Ezzel szemben

JBL
JBL.jpg

SERA
Crude Protein 48.8%, (!!!)
Crude Fat 8.0%,
Crude Fiber 2.9%,
Moisture 5.0%,
Crude Ash 10.7%.

Tehát mindkettő inkább húsevő halaknak való.

A növényevőknek inkább magas rosttartalmú eleséget igényelnek.
Pl.: Tetra Pro Algae Multi Crisps (növényevőknek), Tetra Menu (a többieknek). Ezeket a Green Aquából meg is tudod rendelni.

Fagyit egyben sosem dobok az akváriumokba, mindig feloldom RO vízben.
 
Nem szeretnélek elszomorítani, de nem megfelelő tápokat vettél.
Mindkét száraztápban a halak számára (Xiphophorus, Gurámi) igényli a növényi rostos kaját. Ezzel szemben

JBL
View attachment 173126

SERA
Crude Protein 48.8%, (!!!)
Crude Fat 8.0%,
Crude Fiber 2.9%,
Moisture 5.0%,
Crude Ash 10.7%.

Tehát mindkettő inkább húsevő halaknak való.

A növényevőknek inkább magas rosttartalmú eleséget igényelnek.
Pl.: Tetra Pro Algae Multi Crisps (növényevőknek), Tetra Menu (a többieknek). Ezeket a Green Aquából meg is tudod rendelni.

Fagyit egyben sosem dobok az akváriumokba, mindig feloldom RO vízben.

Huh, köszi a részletes infókat.
El nem szomorítottál, inkább örülök, hogy ma is tanultam valamit. 🙂 Intézkedem is kaja ügyben...
 
Back
Oldal tetejére