• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő 15-ös akvárium

Garnélából próbálj meg kicsit többet beszerezni. Érdemes legalább 6-8-10 példánnyal kezdeni, méghozzá kicsit több nősténnyel, mint hímmel. A kifejlett példányok neme nagyon könnyen meghatározható, a nőstények minden tekintetben nagyobbak a hímeknél. Hosszabbak is, és a potrohuk is domború, míg a hímeknek homorú.
 
Szia!

A csigákon és a garnélákon nem csodálkozok, hirtelen nagyot csökkent az akid vizének keménysége, így nem meglepő a reakciójuk. Arra figyelj oda, hogy, ha túllágyítod a vizet, akkor a elkezd a csigák háza lyukasodni, mert a lágy vízbe beoldódik a házuk mésztartalma.
A mohát pedig csak akkor kell ritkítani, ha már nem látszik alatta a kő és rendesen ránőtt. A ritkításnál pedig ne használj ollót! Inkább kézzel tépkedd meg!
A stemek újraültetése az új hatásokról jó ötlet! Látom közben a valisneriád is kezd éledezni hátul.
A barna algád pedig a nem megfelelő szűrésnek és a takarító személyzet gyengélkedésének köszönhető, de amint megszokták az új vizet és megint előmerészkednek, akkor majd szépen rendbe tesznek mindent. A kukoricát pedig csak addig hagyd benn, míg meg nem eszik azt a mennyiséget ami kell nekik. Éjszakára semmi képpen sem maradjon benn, mert reggelre beopálosodik/füstösödik tőle a vized!

Alakulgat! (y)

Üdv!
Eqinox
 
Szia!

Lehet egy kicsit elmértem a macro? adagolást. A sera florena dobozán az van írva hogy 20 literre 5 ml. addig számolgattam, hogy kijött 75 csepp a 15 literre...ma el jutottam oda, hogy egy mérő edénybe csepegtessem ki a kívánt adagot. Végül kiderült, hogy 5 ml adtam a bruttó 15 lityis aksiba. Nettóba kb 13-14 liter lehet benne szóval a csigák lehet azért vannak megfeküdve. Holnap reggel ejtek egy gyors vízcserét, hogy helyre billentsem ezt a dolgot.

A garniknak nem kell sem a kukorica sem a répa, pedig megforráztam.
A hím még mindig színevesztett, csak most estére lekapcsolt lámpánál láttam teltebb lett a színe.
 
Szia!

Inkább ne mikrózz semmit (elég élet ellenes sugarakat bocsájt ki)!!!
Kevesebbet adj nekik enni ritkábban, így is opálos kicsit a vized!

A.ttila
 
Újabb hétvége, újabb fotók.

Barna alga 1-0 Én, vagy hogy harcászati szakzsargonnal éljek: "Az első vonal megsemmisült!"

A csigák elpusztultak. Nem tudom miért. Pihentetett csapvizet használtam (tároló edényben is csak ásványvíz volt 100%-g megbízható.), 3-4 naponta 50%vízcsere. A túl sok Sera florenara gyanakszom..
A két választás jut hirtelen eszembe:
Egy vagy két Oto, csak nem tudom, be merjem-e vállalni, hogy Debrecenből vonattal két órát zötykölődjek velük.
Vagy 3-4-5 nap Blackout.

Ma egy garnéla-t sem találtam, már kezdtem gyanakodni, hogy kimásztak...úgyhogy kicsit megbolygattam az akit (a lávakő tövébe bújtak el, és mikor felemeltem a nőstény bebújt a kő alján levő lyukba, ezért muszáj voltam eldönteni. Így jobban tetszik mondjuk) Szerdán jön még pár Sakura remélem utána már nem lesznek ennyire félősek.

Viszont, hogy pozitívat is mondjak és örüljek is valaminek:
az anubias új levelet/leveleket? hoz
A cripto sem állt meg teljesen a fejlődésben neki is jön két új levele.


A bacopa és a rotala emers metszésnek és újra ültetésnek nem merek neki látni, mert félek, hogy felkavarom a vizet és megnő az ammónia, amit a garnéla nem csípnének. Nem beszélve, hogy eléggé felkavarnám a vizet, ha ki szedném a régi töveket. Vízcsere előtt lehet beleférne a dolog, de még így is tartok tőle egy kicsit.

A parvula egy hét alatt is sokat nőtt. Így fényképeken jól látszik
a1_2012_12_16_zgewar1swp.jpg

Barna alga már az anubias levelein is
a1_2012_12_16_dx562wcxb6.jpg

Playboy fotózás, azaz pózolj lávakövön. A kép a "bolygatás" után készült. A nőstény sakura.
a1_2012_12_16_vtakvxbxi7.jpg
 
A bacopa és a rotala emers metszésnek és újra ültetésnek nem merek neki látni, mert félek, hogy felkavarom a vizet és megnő az ammónia, amit a garnéla nem csípnének. Nem beszélve, hogy eléggé felkavarnám a vizet, ha ki szedném a régi töveket. Vízcsere előtt lehet beleférne a dolog, de még így is tartok tőle egy kicsit.
Na most itt van pár dolog ami nem egyértelmű... lehet nekem.
Az egyik, hogy ha most levágod a tetejét a növényeknek és elülteted, ahhoz miért kellene kivenni a régit? A régit ne vedd ki. Levágod, fogsz egy csipeszt, és ledugod. Ennyi :) Nem kavarsz nagyon fel vele semmit se. Ha meg áll a mulm a talajon akkor meg tessék kiporszívózni, méghozzá minden egyes vízcserekor, mert ebből viszont baj lesz.

A másik az ammónia szint. Az mindig jelen van a vízben, valamilyen mértékben. Mivel belső szűrőt használsz, így nagyobb az esélyed arra, hogy magasabb szinten legyen, de rendszeres vízcserével, talajporszívózással és a belső szűrő takarításával csökken. Mivel kavicsot használsz ha jól látom, és nem agyagos talajt, mondjuk Amazoniat, ami tényleg tolja az ammóniát főleg az első pár hétben illetve ha rendesen felkavarja valaki, így nem nagyon látom miért tartasz tőle, hogy elültessél néhány szál növényt :)

Ami az anubiast illeti, az algásodása szinte állandó probléma a legtöbb akváriumban, mivel nem cserélgeti a leveleit, nem nyírjuk, így jó eséllyel megtelepszik előbb utóbb rajta valamilyen. Amit még javasolnék, ha jól látom gömbmoha van hátul: amikor vízcsere van, óvatosan vedd ki, és nyomkodd óvatosan át párszor a leszívott vízbe, mert nagyon szépen összeszedi a koszt. Baja nem lesz. :)

Egy jó tanács a moha meg a szivacsszűrő kivételével kapcsolatban: félbevágsz egy asványvizes flakont, és vízcserekor belerakod az alját, amit levágtál a vízbe, és víz alatt belerakod a szívacsot ebbe a félbe vágott palackba, és ha így veszed ki, a szivacsból nem az akvárium vízbe mosod vissza a cuccot, mert akkor nem ért semmit a szűrésed. A mohánál is javaslom ;)

Sok sikert! :)
 
Köszönöm a tanácsot megfogadom.

A régi szálakat azért szeretném kiszedni, mert szerintem csúnyák, nincs rajtuk levél csak egy "kóró" az egész alja.
Jövő hétvégén ültetek ;)
 
Én akkor se venném ki, inkább elvágnám a gömbmoha tetejének az irányában és majd hoz új hajtásokat. ;)
 
Egy vagy két Oto, csak nem tudom, be merjem-e vállalni, hogy Debrecenből vonattal két órát zötykölődjek velük.

Szerintem ne vegyél otokat. Nem az út a gond, hanem ha még gondok vannak a vizeddel, akkor nem fogják sokáig húzni. Az otok elég kényes halak, érzékenyek a váltoásra, a rosszabb minőségű vízre és még ki tudja mi mindenre. sokunknak a legideálisabb körülmények között is elpusztulnak.
Próbálj inkább egy baby ancit. Igaz nem kifejezetten növényesbe való, de pl egy kicsi arany anci nekem is volt bent anno a másikban. Nem túrt fel semmit, jól viselkedett viszont ette az algát rendesen :)

A régi szálakat azért szeretném kiszedni, mert szerintem csúnyák, nincs rajtuk levél csak egy "kóró" az egész alja.

Ha kiszeded a régi szálakat akkor vág le róluk alulról az esetleg elrohadt, felkopaszodott részt és csak a tetjét ültesd vissza.
 
Az elején olvastam a naplódnak, hogy nincsen szűrőd, de ha jól látom az ott a képen egy szivacsszűrő? Ha az, még elég fehér, nem túl régóta használhatod.
Amugy ha szivacsszűrőbben gondolkodsz akkor elég olcsón ki lehet hozni egy mattenfiltert. Keress rá a neten. Elég jó hatékonyságű szűrést lehet vele létrehozni és nem kerül sokba.

Lehet nagyon elvetemült ötlet, de én a helyedben még nem vennék halakat az akváriumba (legalábbis többet), maradjanak a garnélák csak egyelőre. Ők egyrészt nem terhelik annyira a vizet, másrészt nem akkora nagy "befektetés" ha esetleg pótolni kell pár darabot.

Aztán ha van lehetőséged mérni kellene pár vízparamétert, pl, ammonia szint, ph. Talán jelenleg ezek a legfontosabbak nálad.

A barna alga a legkevésbé "veszélyes" alga. Idővel eltűnik, ezért nem érdemes fejvesztve kapkodni. :)

Még egy dolog, lehet csak én nem látom, de van hőmérő az akiban? Mert ha 15 literes az akvárium, fűtöd is (gondolom a 15-os fűtő nem szabályozható) és még egy 8W-os lámpa is melegíti, akkor elég meleg lehet a víz. Sok garnéla, hal nem szereti ha túl meleg a vized.

A legfontosabb szerintem, hogy erősítsd a szűrésedet, várjál, amig kialakulnak a szűrőbaktériumok, amire esetleg rásegíthetsz ha beszerzel egy kis sera nitrivecet. Talán ez mindenhol elérheti és viszonylag megfizethető kategória.
 
Igen a szűrőt a garnikkal együtt hoztam a boltból még alig egy hete. Elvileg lesz egy hatékonyabb szűrőm (írtam a Jézuskának :cool:), de addig ezzel operálok.
Ph:6,5-7 között mozog. Reggel 7 este kevesebb a co2 miatt
Gh: 8?
Kh: mérőoldat elfogyott de az is 12 körül mozgott.
Ammóniára, nitritre, nitrátra nincs még mérőm.
Hőmérőm van (a kis felragasztott fekete csík az első képen:) )
Jelenleg a fűtő test mellett van az aki, úgyhogy nem nagyon kell használnom az aki fűtőjét. Így is 23-24 fok stabilan.

Csak azért aggódom, mert eléggé elkezdett terjeszkedni a napokban.
 
Szerintem ilyen szűrőnél nem érdemes várni a szűrőbacik kialakulására, mert olyan gyakran kell takarítani az egyszerű szivacsszűrőt, főleg egy leterhelt akváriumban, hogy alig marad rajta/benne.
A mattenfilter egy remek ötlet, én a helyedben elgondolkoznék Szilvi javaslatán. Én is használtam, több garnis akváriumban is, remekül bevált, a garnélák is imádtak róla csemegézni. :)
Egy külső szűrőhöz képest nem drága, sőt a technika egy része (légpumpa) ha jól sejtem adott is hozzá. ;)
Igaz esztétikailag nem a legszebb, de kezdésnek az is tökéletes (fényévekkel jobb mint az a kis szivacsdarab) :)
 
Sziasztok!

Tanácsok megfogadva, Anci és 10 további sakura garnéla beszerezve, növények megmetszve elültetve. Az anci kicsit átrendezte a vasfa alatt az ajzatot és lámpa kapcsolás után asz üveget is végig nyalja. Érdekesség, hogy nincs meg a félszeme :cyclops: szegény elég randa, de egy nap alatt már megtetszett. Lassan fogyogat a barna alga is. Hogy most ez a garniknak, vagy az ancinak köszönhető inkább nem tudom meg mondani, mert mindenki az algás részeken van inkább. Valamint a sakurákhoz is kaptam egy jó tenyérnyi adag Karácsonymohát :D :D csak nincs ötletem hova tudnám felkötni.

remélhetőleg holnap eljutok odáig hogy tegyek fel képet. Bár holnapra Maya a méhecske csúnya időt mond :whistle:
 
Szia!
Úgy látom a barna alga kezd menekülni. (y)
Az "ebihalak" a mollitól vannak?
Az ajándék jávait meg vagy kőre, vagy pedig az anubias alatti faág másik végére is kötözheted.
A valisneriát nem hátulra ültetted a múltkor?

Üdv!
Eqinox
 
Back
Oldal tetejére