• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő 15-ös akvárium

Szia!

Még frissek az emlékeim a hasonló felszereltségű (vagy inkább kevésbé felszerelt) akváriumomról!

A kéthetente történő "nagy" takarítást hogyan végzed?

Valami azért mehetne a kavics alá, ha meg tudod oldani hogy minimum 4cm-es takarás legyen rajta (nem kell átmosni az aljzatot)!

A.ttila

A nagy takarítás kb 7 liter víz az akiból ki külön, halak bele, növények ki, aljzat ki. Az aljzatot 1x-2x átöblítem, akváriumot is átöblítem a növényeket megmetszem aljzat vissza, sera tabletta a gyökérhez víz vissza előbb friss víz kb. 5 liter aztán jön a használt víz.

Már gondoltam rá, hogy még teszek egy kis tápföldet, vagy lecserélem apróbb, homok szerűre az aljzatot. De egyelőre még csak tervbe van a dolog.
 
Lehet, hogy klóros volt vized. Mielőtt vizet cserélsz, a friss vizet hagyd állni fedetlenül, hogy a klór kipárologjon belőle. Úgy egy nap elég hozzá, és ennyi idő alatt még a szobahőmérsékletet is felveszi.
A képed alapján, ha jól látom a körvonalát akkor az egy physa csiga (hólyagcsiga). Állítólag, ha elég idős lesz hozzá, akkor magától szaporodni fog. De, ha bemész egy állatkereskedésbe akkor ilyen kis hólyagcsigát, vagy planorbist (barnacsigát), ingyen is biztos adnak. Van ahol irtani szokták őket, mert túlságosan elszaporodnak.

A "kicsi" alatt melyiket érted? A Cryptot? Azon ne lepődj meg, de teljesen át fog változni a levélzete, mert ezt is víz felett szokták nevelni. Ezért ilyen kicsi. Ahogy nő és átalakul submers formára, a levelei nagyobbak lesznek és fura, barnás-lilás-zöld színt vesznek majd fel. Nekem is van ilyen és az is, ilyen kis zöld levelű növényként kezdte nálam. Aztán akkora növény lett belőle, hogy a 30X50 cm-es alapterületű akim teljes alját benőtte a gyökere. A levelei pedig kb 25-30 cm hosszúak lettek.

Igen szoktam állni hagyni, kb 2 napot. Eddig mindig 5 literes befőttes üvegbe,egy 2 literes tejes kancsóba (ezzel szoktam átönteni az akiba a vizet), és hogy még legyen 14 literes fazékba. Hogy ezt a sok tároló edényt kiiktassam a pincében találtam műanyag flakonokat. Az egyiknek kicsit pince szaga volt. Ennek ellenére vagy 20x átöblítettem, és még mindig szaga volt. 1 napig ázott csapvízbe és utána megint megtöltöttem. 1 nap pihi és ment az akiba. És még akkor is volt egy kis pince szaga. Szerintem ez volt a baj. Azóta már a kukában pihen a flakon:cool:

Sajnos reggelre a harcsám játszadozott a kisbarna csiga házával, és csak a házával :( Estére az egyik alma el csúszott egyik aksivégétől a másikig, de reggelre megint csak a vízen úszkál.
Ezért akarok csigákat a vízbe, egyből jelzik ha valami nem jó.

Nem a cryptora gondoltam, hanem a két nagy hosszú növény közül a kisebbikre :) A nagyobb (ahogy mondtad és ahogy kinyomoztam) Bacopa, de a kisebbre nem tudtam rájönni micsoda. Lilásak az új levelek és teljes bacopa-ra hajaz a levele, de nem az mert a boltban azt mondták, hogy két különböző növényről van szó.
 
Arra mondtam én, hogy ludwigia repens 'rubin' talán. Nekem is volt hasonló.
A csigák pedig valószínűleg azt sem díjazták, ahogy az akváriumot takarítod. Amit leírtál takarításnak, az csaknem egy teljes újraindításnak felel meg.
Néhány szabály 'szerűség':
1. Semmilyen tisztítószert nem használunk akvárium takarításkor. De erről majd még olvashatsz a többi naplóban is!
2. A már összerakott akvárium aljzatát, nem bolygatjuk, csak, ha újra akarjuk indítani az akváriumot. Vagy tápanyagot akarunk pótolni a növények számára. Ugyanis az aljzatodban is kialakul egyfajta baktériumkultúra ami a vizedet szűri. Ha minden takarításkor átmosod az egész aljzatot akkor ezt a baktériumkultúrát majdnem teljesen kiirtod.
3. Vizet ne tárolj olyan edényben aminek bármilyen fura szaga van. De ezt már te is tapasztalhattad.

Küldök privátot is!


Üdv:
Eqinox!
 
Szia!

A nagy takarítás kb 7 liter víz az akiból ki külön, halak bele, növények ki, aljzat ki. Az aljzatot 1x-2x átöblítem, akváriumot is átöblítem a növényeket megmetszem aljzat vissza, sera tabletta a gyökérhez víz vissza előbb friss víz kb. 5 liter aztán jön a használt víz.

Már gondoltam rá, hogy még teszek egy kis tápföldet, vagy lecserélem apróbb, homok szerűre az aljzatot. De egyelőre még csak tervbe van a dolog.

Eqinox kollégának igaza van!
Ez túl sűrűn, túl nagy bolygatása a rendszernek!
A táptalaj mindenféleképpen jó ötlet és a finomabb szemcséjű homok is sokat segítene (bár ilyen kis méretben akár valakinek a maradék agyagos aljzata is elég lehet, kb. 2l, próbálj körbe kérdezni a helyi kertészek között)!
Igazából ekkora medencében csak garnélákat szabadna tartani (figyelembe véve a szűrés hiányát).
Tudom hogy szűk a keret, de két halnak is kicsi ez a méret!
Sokaknak állnak üres akváriumai parlagon (ha nem laknál ilyen messze, tudnék én is adni), hátha találsz a közelben egy minimum kétszer nagyobbat (esetleg egy belső szűrővel) amiben már a halak is jobban érezhetik magukat!

A.ttila
 
Szia!



Eqinox kollégának igaza van!
Ez túl sűrűn, túl nagy bolygatása a rendszernek!
A táptalaj mindenféleképpen jó ötlet és a finomabb szemcséjű homok is sokat segítene (bár ilyen kis méretben akár valakinek a maradék agyagos aljzata is elég lehet, kb. 2l, próbálj körbe kérdezni a helyi kertészek között)!
Igazából ekkora medencében csak garnélákat szabadna tartani (figyelembe véve a szűrés hiányát).
Tudom hogy szűk a keret, de két halnak is kicsi ez a méret!
Sokaknak állnak üres akváriumai parlagon (ha nem laknál ilyen messze, tudnék én is adni), hátha találsz a közelben egy minimum kétszer nagyobbat (esetleg egy belső szűrővel) amiben már a halak is jobban érezhetik magukat!

A.ttila
Köszönöm a segítséget.
Sajnos a környéken még csak ismerőst sem tudok aki akváriumot tartana, nem hogy kertészkedne (Sajnos nem Debrecenben lakom, csak oda járok egyetemre, de ezt már elvileg megváltoztattam, csak nem látszik..) :( de rajta vagyok a projekten, a megfelelő kereten belül.
 
Sziasztok!

A tényleges utolsó alakítás a nagyobb akvárium beszerzés előtt.
Tropica táptalaj került az aljára, és sikerült beszereznem egy jó adag eleocharis parvula-t, valamint egy hc-t is (akciós volt (100 huf, mert nem bírtak vele boltban és már így is elég gyér állapotban van) gondoltam egy próbát megér)
a1_2012_11_30_kfj0d2mj5z.jpg


Azt tervezem, hogy amint sikerül keríteni egy nagyobb akváriumot (50-60-70 liter) ennek a lakóit átpaterolom abba. Ezt a kis 15-öst pedig meghagyom garnéláknak.
 
Szia!

Alakul ez! Már csak egy jó külső szűrő kéne. A középen hátul lévő stemet, (bacopa) én megnyírnám. A csupasz szárakról levágnám és eldugványoznám, a nagy tő mellé, a leveles új hajtást. A kopasz darabot ketté vágnám és azt is ledugnám, hátha gyökeret ereszt. Így lenne még 2 grátisz töved!

Üdv!
Eqinox
 
Szia!
Igyekszem :)
Igen valami hasonlóra gondoltam én is. De egyelőre nem mertem piszkálni had szokja a vizet, így is elég gyatra volt szegény. A bacopának van egy "kopasz" hajtása aminek csak gyökere van. Abban reménykedem magára talál és vissza ültethetem, csak kicsit több hajtással.

A Jézuskának pedig már írtam levelet külső/belső szűrő ügyben. Nem tudom még melyiket találja majd ;)
 
Lassan eltelt egy hét, közben átültettem a Valisneria-t egy másik aksiból (már egy jó ideje stagnált, remélem itt már beindul). Viszont a hygrophilával valami nincs rendben, és az anuibason is van egy két barnás folt (remélem csak alga :( ) Új hajtások vannak szépen. A crypto két levelet is hozott a bacopán pedig számolni sem tudom. A hétvégi vízcserénél a bacopának a hajtásait elültetem. A karácsonymohát picikét megmetszem, és a hosszabb hajtásokat pedig oda kötözöm a kőhöz. A szárakon levő gyökerekből is fogok metszeni, mert nagyon nem tetszenek.
Megpróbáltam a szerelvényeket is hátratolni, csak a fűtő és a tető miatt nem tudtam rendesen. A fűtőt lehet kifogom szedni, mert tartósan 23-24 fokos a víz.

a1_2012_12_6_xz6sw0noeg.jpg

nem tudom merjem-e már metszeni a parvulát
a1_2012_12_6_8z7kbbpb8t.jpg

a1_2012_12_6_6vsbpxb15b.jpg

a1_2012_12_6_ovuels0n2k.jpg

a1_2012_12_6_vhot6i8vrg.jpg
 
Ha gondolod én tudok neked adni egy 27l fekete ragasztásos akvát. Kb 1 éves és csak a port fogja:) Debrecenbe jársz suliba akkor össze is tudunk valahol futni:)
 
Szia!
Mondtam én, hogy alakul ez! (y)
Egy-két tanács/észrevétel:
A fűtőt tényleg csak akkor vedd ki télen az akiból, ha nélküle is mevan a 22-24 °C az akiban. Egyébként megfázhatnak a halak. A molly érzékeny a ideg vízre. Ha fázik kígyózni kezd úszás közben!
Szép a parvulád, de hogy nyírhatod-e azt sajnos nem tudom, mert még nem volt vele tapasztalatom... :oops:
A bacopán az tuti barna alga. Néhány kisebb csiga könnyen elintézheti.
A hygrophilának tápanyaghiánya van valószínűleg. Ajánlanám az alábbi linket: Vizinövények tápanyaghiány tünetei | Nigro Blogja
A mohákról annyi tapasztalatom van, hogy én is nyírtam már őket ollóval régebben, de szerintem, ha kézzel téped a túl hosszú hajtásokat akkor sokkal gyorsabban regenerálódnak. Ez alól csak az úszó májmoha volt nálam kivétel. Azzal akármit csináltam nőtt, mint a bolond...

Remélem tudtam segíteni!

Üdv!
Eqinox
 
A hétvégén metszegettem egy kicsit és rájöttem, hogy a titokzatos növény betegség barna alga. Ugyan úgy lejön a dörzsöléssel mint a bacopáról. Estére pedig észre vettem, hogy a front üvegen megjelent a zöld alga is :( Holnap kerítek pár alma csigát, és veszek egy szívó harcsát is. Remélhetőleg ők rendbe vágják az akváriumot. Remélhetőleg eljutok holnap a képfeltöltéshez is.
 
A csigától és a haltól ne várj csodát!
Ugyan úgy neked kellesz az üvegről lekaparni az algát!
Sőt.Az almacsiga elég jól szennyezi a vizet!Sokat ürít!
 
Hát a boltban azt mondták, hogy a csiga eltünteti. Várok egy hetet, hogy ha nincs javulás, akkor igen neki kell állni "gyomlálni". De sebaj, amúgy szerettem volna csigát (jó indikátor szervezet)

Amúgy ma sikerült vennem egy kezdetleges szűrőt, amit a levegőztetőre kell kapcsolni, csigát és két sakura garnéla-t. Ebből az egyik asszem' a hím el is pusztult röviddel a behejezés után el is pusztult :cry: . A másik a nagyobb (sztem a nőstény) vígan el van..Úszkál, szedeget és a színe is ok. Meglátom, hogy hogy viseli a dologot, és a ha még meglesz jövőhéten akkor kerítek 1 újabb párt benépesítéshez. (ezt a tanácsot is a boltban kaptam.)
 
Garniból ha már ott vagy akkor vegyél 6db-ot legalább. Arra boltosra meg ne hallgass mindig, ő eladni akar.
 
Előbb két vállalkozó szellemű garnélát szerettem volna, mert ha valami nem jó akkor úgy 2 döglik meg úgy pedig 6 :( De igen szeretnék még többet, csak előbb teszt folyik.
A boltos véleményét meghallgatom, mert jobban ért hozzá mint én....de igen a 22-es csapdája :(


Viszont a "megdöglött" garnéla elkezdett mozogni :) de olyan nehézkesen. pár centit már meg is tett magától. Na hátha beindul.
 
Ma lecseréltem a vizet, (50% aminek a fele desztillált víz), de a csigák megint sztrájkba kezdtek. A garnélák elbújva egész nap a hímnek kicsit fakó lett a színe, pedig kukoricát is adtam nekik (4 perc a mikróban egy bögre vízben majd lehűtve, meghámozva bedobva.) A parvulát teljesen megmetszettem, ami szépen hozza az új hajtásokat. Viszont a karácsony mohát még mindig halogatom ritkítani (majd a következő vízcserénél). Barna alga már át terjedt a többi növényre is. A bacopa-t és a rotala-t újra szeretném telepíteni az új hajtásaival, csak még várom, hogy az új hajtások erősödjenek+az új telepre is kíváncsi vagyok, hogyan kezd el nőni.


a1_2012_12_12_xa4lhzsz5t.jpg

a1_2012_12_12_jwryodv4fo.jpg

a1_2012_12_12_2norh30sf8.jpg

a1_2012_12_12_ql090mb5sh.jpg
 
Back
Oldal tetejére