• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 54L BugFix

Csabino

Kertész szaki
Sziasztok!
A bemutatkozó hozzászólásomból kiderül, hogy ennek az akváriumnak mindenféle tudás és koncepció nélkül álltam neki. Ebből eredendően hatalmas hibákat vétve.
Szégyellem, de leírom, hogyha esetleg tudnátok tanácsot adni, akkor a teljes információtok meglegyen róla :)
Szóval 2021 augusztusában úgy döntöttem, hogy újra elindítom az akváriumot. Bevásároltam pár halat és növényeket. Miután hazahoztam őket kimostam a köveket, beültettem a növényeket, feltöltöttem vízzel és 1 óra múlva be is helyeztem a halakat. :( (Tudom az első hatalmas hiba)
A világítás ekkor még LED 13 W és 765 lumen volt. Szerencsére a halak túlélték a katasztrofális indítást. Illetve egészségesek is maradtak. Viszont 2-3 hét múlva a növények szépen elkezdtek leépülni. Megjelentek az algák, de még nem olyan vészes szinten. Tudás hiányában a heti vízcserék is elmaradtak. (ritkábbak voltak)
Itt még időzítő nélkül használtam a világítást. Körülbelül 1.5 hónapig ment az akvárium, viszont ekkor elutaztunk otthonról 4 napra, és elfelejtettem lekapcsolni a világítást. Mire hazaértünk a víz teljesen bezöldült, a már leépült növényeken brutális fonal algák jelentek meg.
Ekkor kivettem az elhalt növényeket és csináltam egy 80%-os vízcserét. (A szűrőt csak átöblítettem, így nem nyírtam ki a baktériumokat)
Beszereztem egy időzítőt a világításnak. Valamint visszaálltam a sima 15W-os T8-asra. Jelenleg napi 10 órát üzemel. Újra vásároltam növényeket. Később a bejegyzésben megtaláljátok a listát. Pár hétig szépek voltak, de szép lassan megjelentek rajtuk az algák, illetve a leveleik elkezdtek elhalni.
A növényeket kb 2.5 hónapja ültettem be. A képeken most az aktuális állapotukat láthatjátok. Amint az látható nem egészségesek, szenvednek. Egyedül a Hygrophila polysperma az ami észrevehetően nő, bár az egészségi állapota neki sem fényes. Őt többször visszavágtam már, és sikerült is így szaporítani.
Képek aktuális állapotról:
https://1drv.ms/u/s!Ah5UNMc32ou_gdU4UgYpwKt5m0Jo0w?e=De0eqi
(Sajnos képet még nem tudok beilleszteni, nincs még meg a 25 hozzászólásom. Ha a link nem jó, jelezzétek.)

Itt jött el az idő, hogy elkezdtem utána olvasni az akvarisztikának, mint írtam a bemutatkozómban. :)

Vettem KH/GH/PH neptun csepptesztet, illetve Sera 5 in 1 gyorstesztet.
A Nitrát eredménye kiugróan magas volt 200 mg/l (nyilván a csíkteszt pontossága megkérdőjelezhető, de valamennyire biztos igaza van, hiszen a vízcserém az nem volt meg hetente. Csak 3 hetente kb.) Azóta megtörtént már 2x 50% vízcsere. Jelenleg 50mg/L-re sikerült levinni a nitrátot a csíkteszt alapján.
A másik nagyon kiugró érték az a GH/KH. GH 30, KH 15. Az arányok jók, viszont a mértékek nem igazán. A csapvizet is megmértem, annak is ugyan ezek az értékek jöttek ki.

Szóval az eddig begyűjtött információk szerint 3 nagyobb hibát látok a rendszeremben. (Az elrendezéstől eltekintve)
1. Vízcserék gyakorisága. (Ezt már javítottam)
2. Magas GH/KH érték.
3. Alacsony fényerő. Jelenleg 0,27 w/l

Arra gondoltam, hogy a 15W T8-as mellé betenném a 13W - 765lumen-es LED-et. Viszont, ha jól gondolom, akkor ilyen kemény vízben a növények nem biztos, hogy fel tudják venni a tápanyagokat.
Ezáltal az algásodást mégjobban beindítanám.

Szerintem a vízkeménységet kéne első körben orvosolnom. (RO készülék, vagy ioncserélt víz?)

Az elsődleges célom az lenne, hogy a jelenlegi növényeket életben tudjam tartani, illetve fejlődésre sarkalljam. (A kinézet, layout már második lépcsőfok lenne számomra)

Nagyon szívesen fogadnám a véleményeket, javaslatokat. Vízlágyítás mindenképpen kellene? Vagy nélküle is növelhetem a fényerőt? Jó megoldást lehet a 15W T8 és 13W Led?
Esetleg egyéb észrevétel, javaslat?


Akvárium:
54L - 60x30x30cm
Technika:
Szűrő: EHEIM pickup 160
Világítás: 15W T8 beépített diversta tetőbe
CO2: nincs
Fűtő: nincs (szobahőmérséklet télen minimum 22C, nyáron max 28C)
Levegőztetés: Szűrő általi felszín fodrozás

Aljzat és dekor:
Sajnos a kövek nevét nem tudom. Az aljzat sima kavics.

Növények:
Hygrophila polysperma, Hygrophila guyanensis, Sagittaria subulata, Cryptocoryne lucens, Cryptocoryne balansae, Lilaeopsis mauritiana

Halak:
6 db neon
6 db dánió
2 db anci
4 db Corydoras aeneus black
5 db Sakura garnéla "Red"

Tápozás:
Easy life ProFito hetente 5 ml
 
Szia,

Lehet kicsit hosszú lesz, előre is bocs érte:)
Szerintem jelenleg az egész rendszered pengeélen billeg abból a szempontból, hogy problémamentesen üzemeltethető legyen.
Szinte minden eleme határeset (víz, szűrés, világítás...stb) és emiatt nehéz beazonosítani a problémákat is, mert minden mindennel összefügg.

1. Szűrés: ez az alapja az egésznek. Egy tapasztalt akvarista, bizonyos körülmények között biztos simán megoldaná ezzel az eheim pickup 160-nal is, de kezdőként sokkal könnyebb dolgod lenne egy megfelelő külső szűrővel. 5-8% szűrőanyag térfogat (biológiai), 8-10x vízforgatás óránként az akva 54 literjéhez képest. Jelenleg viszonylag jelentősnek mondható halacsod van, ami miatt simán lehet, hogy a szűrésed nem megfelelő és esetleg ammónia és/vagy nitrit is van a vizedben. Így én ezzel kezdeném az építkezést.

2. Víz: Gyatlovot idézve a 30/15 - GH/KH nem jó, de nem is tragikus. A bent lévő növényeid ha nem is szeretik, de nem nagy igényűek, akár meg is maradhatnak benne. Az RO ettől függetlenül mindenképp jó ötlet és nagy előrelépés lenne.

3. Fény: T8-at már nemigen használ senki, én soha nem használtam, így nem is tudok róla nyilatkozni. De ha megvan a szűrés és a jó vized, akkor ez a 3., amihez érdemes lenne hozzányúlni. Egy 2x24w-os T5 vagy egy 1500-2000 lumenes megfelelő led pilács tökéletes lenne.

Ha ezek megvannak, akkor már simán tudsz működtetni egy szép low-tech akvát.

Jelenlegi állapotában pár észrevétel:
- A talajt én picit túl kevésnek látom. Még ha nincs is táptalaj, akkor is kéne 4-5 centi normál réteg, amiben a növények erős gyökeret ereszthetnek. Ezek a növények is szebben tudnának fejlődni, ha lenne egy kis talajtabletta vagy talajkapszula. Viszont ilyen vékony talajba nem lenne jó talajtabizni, mert csak beoldódna a vízbe és problémát okozna.
- Tápozás: A mérés még ha nem is pontos, de nitrátod bizonyosan van a vízben (valószínűleg túl sok is). Foszfát a halak etetése miatt szintén lehet, de nem tudjuk mennyi. A profito tartalmaz mikroelemeket és káliumot. Tehát elméletileg macro-micro is van a vízben, de ezek arányai is fontosak lennének. A heti 1x vízcserét mindenképp tartsd szerintem, hogy a nitrátod ne szabaduljon el nagyon ill. hogy a szűrés "gyengesége" miatt az esetleges ammónia és nitrit is minél kisebb legyen (lehetőleg 0 mindkettő).
- Vízcserekor takarítás: mivel kavics aljzatod van, ezért könnyű takarítani. Vízcserekor ha mulmozol, akkor sokkal kevésbé lesz terhelve a vized és a szűrésed is hatékonyabb lesz. Bármilyen olcsó mulmozó megteszi, akár valami kókány megoldással is.

Ezek csak ilyen szösszenetek, amik hirtelen eszembe jutottak, de remélem picit segítenek. Amúgy meg a saját tapasztalat a legértékesebb;)
 
Szia,

Lehet kicsit hosszú lesz, előre is bocs érte:)
Szerintem jelenleg az egész rendszered pengeélen billeg abból a szempontból, hogy problémamentesen üzemeltethető legyen.
Szinte minden eleme határeset (víz, szűrés, világítás...stb) és emiatt nehéz beazonosítani a problémákat is, mert minden mindennel összefügg.

1. Szűrés: ez az alapja az egésznek. Egy tapasztalt akvarista, bizonyos körülmények között biztos simán megoldaná ezzel az eheim pickup 160-nal is, de kezdőként sokkal könnyebb dolgod lenne egy megfelelő külső szűrővel. 5-8% szűrőanyag térfogat (biológiai), 8-10x vízforgatás óránként az akva 54 literjéhez képest. Jelenleg viszonylag jelentősnek mondható halacsod van, ami miatt simán lehet, hogy a szűrésed nem megfelelő és esetleg ammónia és/vagy nitrit is van a vizedben. Így én ezzel kezdeném az építkezést.

2. Víz: Gyatlovot idézve a 30/15 - GH/KH nem jó, de nem is tragikus. A bent lévő növényeid ha nem is szeretik, de nem nagy igényűek, akár meg is maradhatnak benne. Az RO ettől függetlenül mindenképp jó ötlet és nagy előrelépés lenne.

3. Fény: T8-at már nemigen használ senki, én soha nem használtam, így nem is tudok róla nyilatkozni. De ha megvan a szűrés és a jó vized, akkor ez a 3., amihez érdemes lenne hozzányúlni. Egy 2x24w-os T5 vagy egy 1500-2000 lumenes megfelelő led pilács tökéletes lenne.

Ha ezek megvannak, akkor már simán tudsz működtetni egy szép low-tech akvát.

Jelenlegi állapotában pár észrevétel:
- A talajt én picit túl kevésnek látom. Még ha nincs is táptalaj, akkor is kéne 4-5 centi normál réteg, amiben a növények erős gyökeret ereszthetnek. Ezek a növények is szebben tudnának fejlődni, ha lenne egy kis talajtabletta vagy talajkapszula. Viszont ilyen vékony talajba nem lenne jó talajtabizni, mert csak beoldódna a vízbe és problémát okozna.
- Tápozás: A mérés még ha nem is pontos, de nitrátod bizonyosan van a vízben (valószínűleg túl sok is). Foszfát a halak etetése miatt szintén lehet, de nem tudjuk mennyi. A profito tartalmaz mikroelemeket és káliumot. Tehát elméletileg macro-micro is van a vízben, de ezek arányai is fontosak lennének. A heti 1x vízcserét mindenképp tartsd szerintem, hogy a nitrátod ne szabaduljon el nagyon ill. hogy a szűrés "gyengesége" miatt az esetleges ammónia és nitrit is minél kisebb legyen (lehetőleg 0 mindkettő).
- Vízcserekor takarítás: mivel kavics aljzatod van, ezért könnyű takarítani. Vízcserekor ha mulmozol, akkor sokkal kevésbé lesz terhelve a vized és a szűrésed is hatékonyabb lesz. Bármilyen olcsó mulmozó megteszi, akár valami kókány megoldással is.

Ezek csak ilyen szösszenetek, amik hirtelen eszembe jutottak, de remélem picit segítenek. Amúgy meg a saját tapasztalat a legértékesebb;)
Nagyon szépen köszönöm a hasznos javaslatokat! 🙂
Lenne még egy kérdésem. Mielőtt változtatnék az említett paramétereken. (Szűrés, víz, világítás)
A változásokat párhuzamosan egyszerre kéne véghez vinni vagy egyesével is megoldható?
Arra gondolok, ha mondjuk a világítást megnövelem, de a vízkeménységhez nem nyúlok, vagy fordítva?

Szeretném először minél költséghatékonyabban javítani amit lehet.
 
Arra gondoltam, hogy a 15W T8-as mellé betenném a 13W - 765lumen-es LED-et. Viszont, ha jól gondolom, akkor ilyen kemény vízben a növények nem biztos, hogy fel tudják venni a tápanyagokat.
Ezáltal az algásodást mégjobban beindítanám
Hasonló vízzel indultam(Gh32-Kh26)😃 Itten van a Naplóm a kezdeti vergődésekkel. Én a RO fejlesztéssel léptem elsőnek, bár nekem rendben volt a szűrésem. (nagyjából) Neked talán első lenne a szűrő. Aztán a RO. És igen, lehet kisebb lépésekkel haladni, nem kell rögtön anyagi romlásba vinni a családot. 😉
 
Nagyon szépen köszönöm a hasznos javaslatokat! 🙂
Lenne még egy kérdésem. Mielőtt változtatnék az említett paramétereken. (Szűrés, víz, világítás)
A változásokat párhuzamosan egyszerre kéne véghez vinni vagy egyesével is megoldható?
Arra gondolok, ha mondjuk a világítást megnövelem, de a vízkeménységhez nem nyúlok, vagy fordítva?

Szeretném először minél költséghatékonyabban javítani amit lehet.
Ha egyszerre véghez viszed ezeket a változtatásokat, akkor az gyakorlatilag egy új setup:)
Nekem az a véleményem, hogy az elején nem szerencsés olyan értékben beleinvesztálni, hogy az fájjon anyagilag. Akvarisztikában a használt cuccokat még kifogástalan állapotban is jelentős értékvesztéssel fogod tudni eladni.
Szerintem egy jó külső szűrővel lépnél előre ár/érték/fejlődés arányában a legtöbbet jelenleg. Anyagilag ez kb akkora befektetés, mint az RO szűrő (vagy csak picit több).
Jó külső szűrővel és 30/15-ös vízzel is már jó esélyed van szép akvát üzemeltetni. Relatíve rossz szűréssel és 8/4-es vízzel már nehezebb, hiába tökéletes a vized.
Semmiképp ne a világítás fejlesztésével kezdj neki, mert az elején ugyan látványban sokat dob, de garantált az algabumm is.
 
Üdv a fórumon :) Meglepően hasonlóan indultam én is... És többek között az előttem hozzászólók segítettek engem is. :) Egyet is értek mindenben, a fontossági sorrendet leszámítva.

A nitrát leszorításhoz jó lenne berakni még néhány egészséges gyorsan növő növényt. Ettől szerintem jobban beindulna minden. Pl ambúlia vagy hasonló száras. A felszínre úszónövény is hasznos, főleg ilyenkor.
A Profito mellé valószínűleg kelleni fog majd foszfát pótlás (pl Fosfo). Vagy más táprendszerre is átállhatsz. Viszont a foszfát mérés tényleg jó lenne.
Szerintem ezek lennének a sürgősebbek.

A szűrő csere is jó lenne persze. De írtad hogy a költséghatékonyság fontos. nekem is ment egy darabig ezzel a szűrővel a 2x ekkora üvegem, de hetente eltömődött amikor már nőtt a növénytömeg. Ha átmosod hetente, szigorúan akvárium vízzel akkor ezzel kitart még egy darabig szerintem. Ahhoz képest hogy belső szűrő, nem olyan rossz ez a pickup 160. Viszont ronda és nem garnéla biztos. a szaporulatot kinyírja szerintem

Amíg nem indulnak meg a növények, addig lehet hogy elég a fénycső, mert csak az algát növesztenéd. Azután mehet mellé a led is, de előbb utóbb szerintem veszel valami jobbat :)

Sok sikert :)
 
Szia Csaba!

Már régen jelen vagy a fórumon, ezért nem mondhatom, hogy légy üdvözölve. Inkább azt, hogy örülök az aktivizálódásodnak :)

Az algásodás szerintem annak tudható be, hogy a növényeid stagnálnak, nem fejlődnek rendesen. Ez lehet a nagyon kemény víz miatt, de inkább tápozási problémára gondolnék. Ahogy említetted, a világításod is elég kevés. Sajnos a gyári akvárium szettek nagyon alulméretezettek ezen a téren.
Az előttem szólók tanácsaival egyetértek. A prioritás kérdésében nem teljesen. Jobb szűréstől nem fognak jobban fejlődni a növények, ezért a fel nem használt tápanyagoktól az algák gyarapodnak. Ez a belső szűrő tényleg nem túl hatékony, de a semminél jobb. Nekem van hasonló méretű akváriumom szűrés nélkül, minimális algásodással.

Az alábbiakat tenném (a prioritás rajtad múlik).
- Felvenném a kapcsolatot @Zsoltiabéka kollégával :)
- Nagy mennyiségben betelepítenék gyorsan fejlődő, igénytelen növényeket: Egeria densa, Limnophila sessiliflora, Hemianthus micranthemoides, Najas guadalupensis, Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum. Valószínűleg nem mindegyik fog nálad megmaradni a jelenlegi feltételek mellet. Látom, hogy van már Hygrophila polisperma és Hygrophila corymbosa. Ezek is nagyon hatékonyak, de valamiért nem érzik jól magukat nálad. Csak úgy tudod rendbe tenni az alga-helyzetet, ha a növényeid érdemben fejlődnek.
- Gyökértápot raknék a növények alá, ha elég vastag a talaj (a kép alapján nem tudom megítélni, mi van az alsó keret mögött). Esetleg ültetőtálat is lehetne használni, jobb minőségű talajjal.
- Savpróbával megvizsgálnám, hogy a dekorációs kövek/aljzat tartalmaznak-e meszet, tovább keményítve a vizet. Ha igen, cseréjük javasolt. Nekem például a bal oldali nagy kő elég gyanúsnak tűnik ebből a szempontból.
A felsoroltak közül egyik sem jár nagy kiadással. A többi javaslaton ráérsz ezután gondolkodni.
 
Halihó :)

Én nem vagyok elég "öreg róka" még ahhoz hogy a tanácsaimat feltétlenül megfogadd, vagy figyelembe vedd, de ha soha nem szólok hozzá semmihez sehová sem jutok :D Inkább csak megosztanám veled a tapasztalataimat, hiszen fél évvel ezelőtt teljesen nulláról kezdtem bele az akvakertészkedés rejtelmeibe, gyakorlatilag teljesen azonos felszereléssel, mint ami most van neked. Annyi különbséggel, hogy nekem egy ultra gagyi szűrő volt, amit a szetthez járt. Annak az akváriumnak a 4 hónapos evolúciós fotósorozatát megtalálod itt :)

Az az akva egy 60x30x40-es méret volt. Én a szűrőt cseréltem először és belső szűrő mellett döntöttem, mert nálam a külső szűrő elhelyezése macera lett volna. Viszont nem is bántam meg. Egy Eheim Biopower 160-at kapott amit maximális megelégedettséggel használok a mai napig (annyi hogy azóta vettem hozzá egy kiegészítő tartályt még egy biológiai töltet számára). Aztán ahogy elkezdtem elindulni egyre inkább a növényes vonal irányába rájöttem hogy ez a T8 15W nagyon karcsú lesz bármihez is. Az akvárium fedlapja adottságai miatt nem tudtam hogyan tudnék valami értelmes megoldást eszközölni. Belefutottam egy páros JBL világításba, ami T8-as foglalatba helyezhető a fénycsövet kiváltva. A fő fényforrás 22W/2400 Lumen és van hozzá egy kiegészító RGB 8W/160 lumen. A bemutatkozómban láthatod hogy (szerintem) szép eredményket tudtam elérni ezekkel. Én GA tápokat használtam Co2 nélkül. RO készüléket is vettem, hogy könnyen meg tudjam oldani a vízlágyítást.

Én sorrendben nem teszek javaslatot, azt már nálam sokkal tapasztaltabbak megtették fentebb :) Én időközben megszűntettem azt akvámat és egy nagyobbra cseréltem, ahová fizikai paraméterek miatt már nem volt megfelelő, így másikra cseréltem. Ha érdekelnek esetleg a lámpák szólj. 3 hónapot használtam őket, GA-s számlával, garanciával, saját dobozukban a bolti ár alatt lényegesen olcsóbban szívesen odaadom :)
 
Az első napló bejegyzésem óta továbbra is rengeteget olvastam, illetve folyamatosan nézem a Green Aqua videókat :) Most már kezdenek az alapok letisztulni. :) Gyakorlatilag kéne talajcsere, erősebb világítás, külső szűrés nagyobb biológiai szűrőfelülettel. (Tehát minden amit az előzőleg is javasoltatok)
De mielőtt a szükséges beruházásokat megtenném, úgy döntöttem, hogy olvasok, tanulok, kísérletezek még, hogy ne dobjak ki több pénzt az ablakon elhibázott lépésekkel.
Amit az elmúlt hónapban változtattam:
Szereztem be 3 újabb növényt: Microsorum pteropus, Limnophila sessiliflora, Egeria densa.
1. Folytattam a heti rendszeres víz cseréket. Hetente öblítem a belső szűrő szivacsát akvárium vízzel. Ha a szivacs öblítés/ szűrő tisztítás kimarad, akkor a víz a következő héten láthatóan zavaros, apró részecskék úszkálnak mindenhol.
2. Szereztem be PO4 és NO3 teszteket. (Pusztán kíváncsiságból, és az olvasott infók megtapasztalására, megerősítésére) 1 hetes víz, csere előtt: 25mg/L NO3, 1mg/L PO4. A mért adatok alapján úgy gondolom, hogy a halak mennyisége megadja a macro elemek szükséges mennyiségét. Persze a Kálium az még kérdéses. Így folytatom az Easy life ProFito -val. Napi 0.7 ml-t. Illetve szereztem be hozzá Easy Life Carbo-t is. (Napi 1 ml).
3. Feltuningoltam a világítást az itthon lévő elérhető eszközökkel. Betettem a 15W T8 mellé egy 13 W és 765 lumen erősségű LED csövet. Így gyakorlatilag a fénycsővel 0,27W/L a LED-el 14 lumen/L értéket érek el. Elvileg ha a kettőt összeadjuk akkor kijön majdnem egy közepes erősségű világítás. (Bár lehet, hogy rosszul számolok, vagy rosszul gondolom :) Amit viszont észrevettem, hogy a világítás erősségének növelése után a Limnophila elkezdett bubizni. Ezt jó jelnek veszem :)
4. A belsőszűrő bent van a jobb hátsó sarokban és a hátső üveglappal párhuzamosan ment eddig a forgatás. Így viszont a hátsó növényeket nagyon sodorta. Ezért a kiömlő fejet elmozdítottam enyhén a front üveg felé. Így a hátsó növények már nem sodródnak annyira.

Következő lépésnek a talajcserén és ezzel együtt a scape módosításán gondolkozom. Van még itthon egy korábbi rendelésből egy fám is: https://www.webshop link moderálva/slight-wood/slight-wood-m-0-2-0-4-kg-gyoker Most épp áztatom. Tervezem ezt is betenni.
JBL Manadora vagy szűrőhomokra gondoltam táptalaj nélkül. Itt esetleg szívesen fogadom a tanácsokat, véleményeket. :)
És végül erősen gondolkozom a 2 db anci elajándékozásán. Látom, hogy egyáltalán nem valók ilyen kicsi akvába, illetve a növényes vonalhoz meg végképp nem passzolnak.

A jelenlegi célom a mostani szettemmel még tapasztaltot szerezni, és megbizonyosodni róla, hogy életben tudom tartani legalább az igénytelen növényeket és fejlődésre bírni őket :) Ha ezek az apróbb sikerek meglesznek, akkor nyugodtabban vágok bele egy komolyabb akvába.

Egy kép a jelenlegi állapotról : https://drive.google.com/file/d/12XxFQeN3LjK7AxOGn2Y_-r6Ll4Gw9xqW/view?usp=sharing
Egy másik kép a világításról: https://drive.google.com/file/d/16EueFGEsPNE20ax9k9cuyEshJFW0IkyV/view?usp=sharing
 
Jó irányba haladsz, szerintem nincs nagy baj. Van némi alga a növényeken, de nem vészes. A microsorum kimondottan szép, bár ez elég lassú fejlődésű. A hygrophilákon látok új leveleket, tehát fejlődnek. Remélhetőleg a többi is beindul majd. Ha nem, akkor érdemes lenne másféle növényekkel is próbálkozni. Az a lényeg, hogy sok legyen belőlük, és gyorsan fejlődjenek.
A talajcsere jó ötlet. Elképzelhető, hogy némelyik növény nem érzi jól magát gyöngykavicsban, azért nem fejlődik. A Manado nem biztos, hogy a legjobb választás, mert nagyon könnyű szemcsékből áll. Nekem nem igazán vált be, de sokaknak igen :) Mindenképpen tennék alá valamilyen táptalajt. Nem nagy beruházás, de sokat segít a növényeknek. Ha a vízben nincs elég tápanyag, tudják pótolni a talajból.
A világítást nem biztos, hogy most növelni kellene. Amíg nem kezdenek el fejlődni a növények, csak az algákat segíted vele. A jelenlegi növények közül egyik sem igényel erős fényt. A 10 órás világítási idő is egy kicsit sok. Visszavenném 6-7 órára. Az algásodás függvényében ezt lehet majd fokozatosan hosszabbítani.
Az ancistrusoknak tényleg kicsi ekkora akvárium, tehát jól teszed, ha elajándékozod őket.
Nem tudom, megfogadtad-e az első tanácsomat (@Zsoltiabéka). Ez lenne szerintem a legfontosabb :)
 
Alakul ez szerintem :) Látványos fejlődést még nem látok a növényeken, de mindenképp előrelépés történ.
Szereztem be 3 újabb növényt: Microsorum pteropus, Limnophila sessiliflora, Egeria densa.
Tök jó választás, mindenképp fognak segíteni a helyzeten.
1. Folytattam a heti rendszeres víz cseréket. Hetente öblítem a belső szűrő szivacsát akvárium vízzel. Ha a szivacs öblítés/ szűrő tisztítás kimarad, akkor a víz a következő héten láthatóan zavaros, apró részecskék úszkálnak mindenhol.
Igen sajnos ez a szűrő ennyit tud. de amúgy nem olyan rossz kezdésnek.
2. Szereztem be PO4 és NO3 teszteket. (Pusztán kíváncsiságból, és az olvasott infók megtapasztalására, megerősítésére) 1 hetes víz, csere előtt: 25mg/L NO3, 1mg/L PO4. A mért adatok alapján úgy gondolom, hogy a halak mennyisége megadja a macro elemek szükséges mennyiségét. Persze a Kálium az még kérdéses. Így folytatom az Easy life ProFito -val. Napi 0.7 ml-t. Illetve szereztem be hozzá Easy Life Carbo-t is. (Napi 1 ml).
Amíg ilyen magas a nitrátod, mindenképp tartsd be a heti vízcserét. Bár ezt ha csíkteszttel nézted akkor +/- 10 is lehet.
Mivel én is profitoztam egy jódarabig, így lemerem írni, hogy napi 0.7ml Profito lepkefing microelemek és kálium szempontjából is. ekkora üvegbe legalább 1ml de inkább 1,5ml kell szerintem.
Ha van mit felvenni a növényeknek, az algád is csökkenni fog.
Az 1ppm foszfát nem tudom hogy termelődik magától, de örülj neki akkor :) viszont figyelj rá, mert ha beesik akkor gond lesz.
3. Feltuningoltam a világítást az itthon lévő elérhető eszközökkel. Betettem a 15W T8 mellé egy 13 W és 765 lumen erősségű LED csövet. Így gyakorlatilag a fénycsővel 0,27W/L a LED-el 14 lumen/L értéket érek el. Elvileg ha a kettőt összeadjuk akkor kijön majdnem egy
közepes erősségű világítás. (Bár lehet, hogy rosszul számolok, vagy rosszul gondolom :) Amit viszont észrevettem, hogy a világítás erősségének növelése után a Limnophila elkezdett bubizni. Ezt jó jelnek veszem :)
Ez mindenképp előrelépés. az a fénycső forma nem a leghatékonyabb, mert felfelé nagyjából feleslegesen világít. de jó lesz ez így.
4. A belsőszűrő bent van a jobb hátsó sarokban és a hátső üveglappal párhuzamosan ment eddig a forgatás. Így viszont a hátsó növényeket nagyon sodorta. Ezért a kiömlő fejet elmozdítottam enyhén a front üveg felé. Így a hátsó növények már nem sodródnak annyira.

Következő lépésnek a talajcserén és ezzel együtt a scape módosításán gondolkozom. Van még itthon egy korábbi rendelésből egy fám is: https://www.webshop link moderálva/slight-wood/slight-wood-m-0-2-0-4-kg-gyoker Most épp áztatom. Tervezem ezt is betenni.
JBL Manadora vagy szűrőhomokra gondoltam táptalaj nélkül. Itt esetleg szívesen fogadom a tanácsokat, véleményeket. :)
Manadora vagy szűrőhomokra cserélni technikai szempontból nem előrelépés. Esztétikai szempontból meg ez ízlés kérdése. Én nem szivatnám ezért az állatokat :)
Komolyabb talajt meg utólag berakni kezdőként nem mernék. Ha 1-2 igényesebb növényt szeretnél majd akkor be lehet rakni (rejtve) ültetőtálat normális táptalajjal.
És végül erősen gondolkozom a 2 db anci elajándékozásán. Látom, hogy egyáltalán nem valók ilyen kicsi akvába, illetve a növényes vonalhoz meg végképp nem passzolnak.
Hát tényleg kicsit szűkös itt nekik, jobb dolguk lenne 100-200 literben. Amúgy nem megoldhatatlan a tartásuk növényekkel, ha szereted őket. Ha beraksz búvóhelyet nekik akkor nyugisabbak lesznek. 2 ancicsövet nem nagy mutatvány elrejtenni valahol.
A jelenlegi célom a mostani szettemmel még tapasztaltot szerezni, és megbizonyosodni róla, hogy életben tudom tartani legalább az igénytelen növényeket és fejlődésre bírni őket :) Ha ezek az apróbb sikerek meglesznek, akkor nyugodtabban vágok bele egy komolyabb akvába.
Tetszik az elgondolásod, sok sikert :)
 
Sajnos az elmúlt hetekben el vagyok havazva munkával, így nem tudtam posztolni a változásokról, úgyhogy most utólag megteszem.
Előzőleg írtam, hogy megnöveltem a fényt webshop link moderálva-től származó diversa LED 13W (765 lumen)-el. Igazából nem vagyok benne biztos, hogy csak 765 lumen, mert másik webshopon is megtaláltam ezt a lámpát, ott viszont 1350 Lument írnak rá.
Viszont valóban megindította az algákat, ezért a LED oldalt le is kapcsoltam. Szóval jelenleg csak a 15W-os T8 megy.

Körülbelül 2.5 hete beszereztem egy Eheim Classic 250-et a GA-s látogatásom során. Illetve a talajt lecseréltem szűrőhomokra. Az előző talaj nem volt elég vastag és folyton kijött belőle pár növény.
Illetve kapott még pár tápgolyót is a talaj.
A szűrőbe persze behelyeztem már induláskor a régi Eheim Pickup-ban lévő bejáratott szivacsot.

Miután 1.5 hete ment a szűrő rámértem az NO3 szintre kíváncsiságból egyik délután és 0-át mutatott. (PO4 1ppm mellett) Úgy döntöttem, hogy az Easy life ProFito -ról átállok TF micro/macro-ra, hátha jobban beválik.

A növényekhez kerül be anubias illetve néhány cripto meg microsorum. Vasfám volt itthon, arra rögzítettem a microt, de sajnos nagyon barnítja a vízet, így ki fog kerülni hamarosan. Illetve nem is tetszik ahogy behelyeztem :)

Az új szűrő 1 heti járatása után, megpróbáltam a LED-et visszakapcsolni, de 3-4 napra rá megindult megint az algásodás, úgyhogy megint csak a 15W T8 megy.
TF-ből napi 1/1 ml-t adagolok jelenleg. Illetve kap még napi 1 ml easy life carbo-t.

A jelenlegi állapotról kép:
https://drive.google.com/file/d/1EWRdNq4Ya9gUo8ybeFFUn9jwHaRHYQLx/view?usp=sharing

@Zsoltiabéka : Szeretnék élni a múltkori ajánlásoddal. Említetted, hogy van olyan növényed ami bírja a kemény vizet. Van még esetleg olyanod ? Illetve szívesen fogadnám a személyes tapasztalataidat, tanácsaidat, ha nincs ellenedre. :) Hogyan tudnánk egyeztetni?
 
Tegnapi napon volt szerencsém személyesen megcsodálni @Zsoltiabéka akváriumait. Nagyon szépek! :) A személyes találkozásunk oka pedig, az hogy kaptam egy nagy adag növényt Tőle :) Ezúton is köszönöm még egyszer.
Tegnap este még be is dobáltam őket az akvába. Sajnos tényleg úgy néz ki mint akik be vannak dobálva, a meglévő növények/ kövek mellé próbáltam úgy betenni őket, ahogy tudtam.

A Hygrophila guyanensis-től megváltam, az új tápozás vagy hatására, vagy az esőztető túl erős felszíni fodrozása miatt elkapta nagyon az alga. (kép)

A tápozást egyelőre leállítottam macro oldalról. Azóta az alga helyzet javul. (Nitrát (20-30mg/L és foszfát (1mg/L) az van a halak miatt, mérések alapján. Káliumot nem tudom. Microt meg majd a növények alakulása alapján megpróbálom belőni (jelenleg még TF táp). Bár mivel lúgos a vízem 7.5> a vas valószínűleg pillanatok alatt elillanna.

Itt pedig csatolok 2 képet a jelenlegi állapotról az ajándék növényekkel :) Kéne szereznem fát, az anubiasoknak, meg a microsorumoknak. (A vasfát kivettem, mert nagyon színezett)

Következő célkitűzések között az RO víz tisztító, illetve világítás csere van.
 
Itt pedig csatolok 2 képet a jelenlegi állapotról az ajándék növényekkel :) Kéne szereznem fát, az anubiasoknak, meg a microsorumoknak. (A vasfát kivettem, mert nagyon színezett)
Alakul. 🙂 A RO nagy ugrás lesz. A vasfát nem vettem volna ki. Az a kis színezés az alga ellen is nyújt egykis támogatást. (a huminsavaknak van algagátló hatása) Mindegyik fa színezi a vizet. Ez ellen Seachem Purigen is jó.
A tápozást egyelőre leállítottam macro oldalról. Azóta az alga helyzet javul. (Nitrát (20-30mg/L és foszfát (1mg/L) az van a halak miatt, mérések
Azt vedd figyelembe, hogy a csapvized is tartalmaz nitrátot(nálam 20mg/l volt mérve anno) vízcserekor nem fog jelentősen csökkenni a magas nitrát. Csak a növényekre számíthatsz. A tőlem kapott Myriophillumot szaporítsd fel, az felveszi.
Következő célkitűzések között az RO víz tisztító, illetve világítás csere van.
Elsőnek a RO legyen. Csak ha megvan, utána a lámpa, az is főként akkor, ha a gyengus lámpával elérte a vized a kitűzött célt. Nem jó egyszerre több paramétert változtatni. Annak buktavári a vége. 😉
 
Alakul. 🙂 A RO nagy ugrás lesz. A vasfát nem vettem volna ki. Az a kis színezés az alga ellen is nyújt egykis támogatást. (a huminsavaknak van algagátló hatása) Mindegyik fa színezi a vizet. Ez ellen Seachem Purigen is jó.
Köszi, ránézek erre a Seachem Purigen-re :)

Ami kérdés még eszembe jutott: végigolvastam a vörösköves naplódat, ahol volt szó a víz lúgosságáról, ami a vas szint problémádhoz kötődhetett. Végül hogyan oldottad be a víz savasítását CO2 nélkül?
Jól értelmezem, hogy CO2 adagolással a víz PH-ja belőhető semleges, savasabb tartományba? (itt még le vagyok maradva infók terén rendesen) De mi a helyzet akkor, ha még nincs CO2, csak RO víz visszasózva a megfelelő GH/KH-ra?
Akkor hogyan lehet befolyásolni a PH-t?
Remélem nem kérdeztem hülyeséget :D
 
Köszi, ránézek erre a Seachem Purigen-re :)

Ami kérdés még eszembe jutott: végigolvastam a vörösköves naplódat, ahol volt szó a víz lúgosságáról, ami a vas szint problémádhoz kötődhetett. Végül hogyan oldottad be a víz savasítását CO2 nélkül?
Jól értelmezem, hogy CO2 adagolással a víz PH-ja belőhető semleges, savasabb tartományba? (itt még le vagyok maradva infók terén rendesen) De mi a helyzet akkor, ha még nincs CO2, csak RO víz visszasózva a megfelelő GH/KH-ra?
Akkor hogyan lehet befolyásolni a PH-t?
Remélem nem kérdeztem hülyeséget :D
Aktív talajjal CO2 nélkül is lehet 6,5ph. Alapvetően a Kh csökkentés a ph-t is lejjebb viszi. Egy low-tech akváriumban alacsonyabb Kh-val lehet ugyanazt elérni, mint a High-tech co2-s történettel. Egy low-tech akva akár 0kh-s is lehet. A high-tech oldalon 0 Kh-val durván savas <5ph lehet a víz, ami már káros az élővilágra, ezért kell figyelni a visszasózásra.
Az aktív talaj a Kh megkötéssel viszi lejjebb a ph-t. (egy ideig) 😉
 
Back
Oldal tetejére