• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Növényes-társas 200 literben

stephan94

Kertész segéd
Sziasztok!

Aktív olvasója vagyok ennek a fórumnak is elég régóta, néhány hete regisztráltam is :). Mindig is volt akváriumom, leginkább low tech vonalon. Néhány hete a működő 200 literes társas alatt a bútort cserélnem kellett, így ha már úgy is szét kellett szedni az egészet, plusz volt pár szabadnapom is, gondoltam, hogy némileg fejlesztek rajta technikailag és növények terén egyaránt. Kb. 80-90 liter érett vizet sikerült megmentenem, a talajt csak finoman öblítettem akvárium vízzel, a külső szűrő töltete már nyílván be volt járatva.Szeretem a kicsit dús, nem szimmetrikusan berendezett akváriumokat, engem nem zavar a kis össze-visszaság, úgyhogy az enyémben szerintem nagy össze-visszaság lesz, ami az elrendezést illeti :D. Beraktam egy 3D hátteret is, amit már jól meg is bántam, majd egyszer lehet kioperálom. Nem kifejezetten növényes akvárium, inkább társas sok növénnyel.

Tecnikai paraméterek:

Méret: 100x40x50 cm (hossz, mélység, magasság). Feketével ragasztott, merevített, 10 mm-es üvegből csináltattam, mert a 4-en lakom és paranoiás vagyok. Kb 40 cm vízoszlop.
Aljzat: Égetett agyagtalaj, +gyökértáp a növények körül (JBL).
Világítás: DIY tetőben, ami még alakulóban. Első 2 hétben 3x39 Watt6500 K T5 Odyssea, jelenleg 4x39 Watt 6500 K T5 Odyssea, +2 csőnek még van helye, egy be is lesz üzemelve, ami lehet növényes lesz, Sylvania Gloluxra gondoltam.
Külső szűrő: Tetra Ex 1200 plus. Töltet alulról felfelé: 1. tálca: durva szivacs, kerámiahenger, 2. tálca: bioball (nem sok, mert nem tudom, amúgy mennyire hatékony), durva szivacs, 3. tálca: bioglass (siporaxra hasonlít) kb 700g), 4. tálca: SubstratPro. Felül némi perlon.
Belső szűrő: Eheim pickup 200. Ez inkább mechanikai szűrésre berendezve szivacs+perlon. (tudom, nem a legesztétikusabb egy belső szűrő, de több külőnek nincs már hely).
CO2: Még próba üzem alatt, régebben csak citromsavasat vagy eldobható palackosat használtam, de sok utánajárásnak köszönhetően találtam a környéken 2 kg-s palackot (bár nagyobbat akartam, de egyelőre megteszi). Sima kerámiadifivel beoldva.
Tápozás: Mivel még a növények többsége nem rég került be, és vannak halak is, nitrát szint ellenőrzés mellett napi minimális macro, és ajánlás szerinti mirco (GA). +5 ml carbo ( a barna algát nem tudta megelőzni mondjuk, igaz az akvárium is új, lehet a szilikátok...). DC így "biztonságos zöld".

Lakók:
- 8 db Corydoras panda
- 8 db Fekete tetra
- 10 db Vörös neonhal
- 10 db Fekete neonhal
- 2 db Sepregető garnéla
- 5 db Rózsás díszmárna (ők mentett halak, aztán ittmaradtak).
(Kicsit lehet túltelepített.)

Növények:
- Anubiasok redmoor gyökereken
- Vallisneria
- Bacopa caroliniana
- Alternanthera reineckii
- Ludwigia
- Hygrophila stricta
- HM
- Cryptocoryne
- Néhány csomó parvula, de a márnák miattabból nem lesz semmi.
- (és még van, aminek nem jutott eszembe a neve míg megírtam ezt a bejegyzést).

A víz kémiája stabil, csepegtetős tesztekkel ellenőrzöm az alábbiakat: pH, Gh, Kh, NO2, NO3, NH3, NH4. Ammónia, ammóniák és nitrit még nem volt soha magas. pH sem ingadozik, nem túl lágy a vizem így van pufferhatása. Nitrát pedig 10-25 mg/liter között szokott lenni. Foszfát, vas és egyéb teszteket nem tudom mennyire érdemes beszerezni idővel, nem tartok különleges igényű növényeket. Majd lesznek képek is, ha lesz mit mutatni :D. Tanácsokat, kritikákat szívesen veszem.
 
Ahogy a naplóm nyitó bejegyzésében is előrevetítettem, az elrendezés nem szabályszerű, inkább kissé bozontos. Néhány kép így a kezdetekről (mielőtt ne adj Isten bealgásodik - fő az optimizmus :D). Sajnos csak telefon állt ehhez most rendelkezésre.
Nem kaptam hirtelen fekete sztatikus fóliát feketében, így sima öntapadós tapétát kínlódtam fel egy 5 éves kézügyességével (sikerült a napokban kiszedni a hátteret).b7dc8e81ceecbd95592e7b751c991ff4.jpg806ca305fb35fa2788da28ed28d5eb71.jpgf6c5b8c7159b3821ffc4cf54add665e8.jpg
 
Kevés barna és minimális ecsetalga a növényeken, remélem nem sokáig :)

CO2 kb 3 bpm 10:30-tól 19:00-ig,
Világítás 12:00-tól 20:00-ig. DC limezöld.

Tápozás: már 6 ml Green Aqua Macro, 8 ml Green Aqua Micro, 6 ml EL Carbo.

Heti 30% vízcsere (nitrát szintem tápozással is max 25-30 mg/l, nitrit és ammónia gyakorlatilag csepegtetős tesztekkel nem mérhető).

Jelenleg 4x39 Watt 6500 K Odyssea T5 cső világít. Érdemes lesz +1 ugyanilyet, vagy egy növényest még betenni napi 7 óra villágítási idővel, vagy az már veszélyes zóna? :D 2fc1dbd27568d3cbf6a32e6d8ab7f35d.jpg70cd27b23bb02aaf9ed2f726fb420aed.jpg00f5e56cc2dc1feb34ba747020bdf091.jpg
 
Kevés barna és minimális ecsetalga a növényeken, remélem nem sokáig :)

CO2 kb 3 bpm 10:30-tól 19:00-ig,
Világítás 12:00-tól 20:00-ig. DC limezöld.

Tápozás: már 6 ml Green Aqua Macro, 8 ml Green Aqua Micro, 6 ml EL Carbo.

Heti 30% vízcsere (nitrát szintem tápozással is max 25-30 mg/l, nitrit és ammónia gyakorlatilag csepegtetős tesztekkel nem mérhető).

Jelenleg 4x39 Watt 6500 K Odyssea T5 cső világít. Érdemes lesz +1 ugyanilyet, vagy egy növényest még betenni napi 7 óra villágítási idővel, vagy az már veszélyes zóna? :D View attachment 79947View attachment 79948View attachment 79949
2db 4x39w sok lenne a 200literhez. Esetleg ha fuggeszted, es feljebb emeled oket.
Egy vasat is erdemes lenne merned.
 
Eltelt egy kis idő, a barna alga jelen van, minimális zöldalga az üvegen és ecset a kezdetekben jelent meg, talán pici van még (bár nem jellegzetes csomókban volt). Az Alternanthera reicki csak vegetált, a finom leveleiről nem tudtam leszedni az ecsetet, így kiszedtem.
Történt 1 kis nyírás, ültetés a napokban, tegnap pedig a heti részleges vízcsere.

A vízparaméterek az alábbiak:
NH3/NH4: nincs
NO2: nincs
NO3: 25 mg/l
Vas: 0.25 mg/l
GH: 22 nk
KH: 12 nk
pH: 7 felett

CO2: kb 3 bubi/sec.
Tápozás: 8 ml micro GA, 5 ml macro, 2 ml EL Profito (amíg el nem fogy, utána marad a GA).

Mivel nagyon kemény a víz és eddig bolti ioncserélt vizet használtam, szerintem hozzájárul az algásodáshoz is, mert ki tudja milyen módszerrel cserélik az ionokat... Szeretném lágyítani a vizet minimálisan, valamint feltételezem, hogy elég szilikátos a csapvíz, beszereztem egy alap RO készüléket. Aktív szenes előszűrő, + egy másik előszűrő, membrán, +műgyantás szűrő. 285 liter/24 óra a hozama, viszont 5 liter RO vizet közel 50 perc alatt készített, viszont legalább a szennyvíz sem drasztikus, kb 1:3 az aránya az RO:szennyvíznek. Nyilván a 4. emeleten nincs olyan szédítő víznyomás. A későbbiekben visszasózott RO vízzel lesznek a vízcserék.
Viszont amíg el nem érem a kívánt keménységet, mehetnek a részleges vízcserék full RO-val?a5e88e43976dbe933d9c543b901b9ec8.jpg
 
Eltelt egy kis idő, a barna alga jelen van, minimális zöldalga az üvegen és ecset a kezdetekben jelent meg, talán pici van még (bár nem jellegzetes csomókban volt). Az Alternanthera reicki csak vegetált, a finom leveleiről nem tudtam leszedni az ecsetet, így kiszedtem.
Történt 1 kis nyírás, ültetés a napokban, tegnap pedig a heti részleges vízcsere.

A vízparaméterek az alábbiak:
NH3/NH4: nincs
NO2: nincs
NO3: 25 mg/l
Vas: 0.25 mg/l
GH: 22 nk
KH: 12 nk
pH: 7 felett

CO2: kb 3 bubi/sec.
Tápozás: 8 ml micro GA, 5 ml macro, 2 ml EL Profito (amíg el nem fogy, utána marad a GA).

Mivel nagyon kemény a víz és eddig bolti ioncserélt vizet használtam, szerintem hozzájárul az algásodáshoz is, mert ki tudja milyen módszerrel cserélik az ionokat... Szeretném lágyítani a vizet minimálisan, valamint feltételezem, hogy elég szilikátos a csapvíz, beszereztem egy alap RO készüléket. Aktív szenes előszűrő, + egy másik előszűrő, membrán, +műgyantás szűrő. 285 liter/24 óra a hozama, viszont 5 liter RO vizet közel 50 perc alatt készített, viszont legalább a szennyvíz sem drasztikus, kb 1:3 az aránya az RO:szennyvíznek. Nyilván a 4. emeleten nincs olyan szédítő víznyomás. A későbbiekben visszasózott RO vízzel lesznek a vízcserék.
Viszont amíg el nem érem a kívánt keménységet, mehetnek a részleges vízcserék full RO-val?View attachment 80217
Nyugodtan,méregesd majd ha aktuális,lesz sózd vissza.
 
Eltelt egy kis idő, a barna alga jelen van, minimális zöldalga az üvegen és ecset a kezdetekben jelent meg, talán pici van még (bár nem jellegzetes csomókban volt). Az Alternanthera reicki csak vegetált, a finom leveleiről nem tudtam leszedni az ecsetet, így kiszedtem.
Történt 1 kis nyírás, ültetés a napokban, tegnap pedig a heti részleges vízcsere.

A vízparaméterek az alábbiak:
NH3/NH4: nincs
NO2: nincs
NO3: 25 mg/l
Vas: 0.25 mg/l
GH: 22 nk
KH: 12 nk
pH: 7 felett

CO2: kb 3 bubi/sec.
Tápozás: 8 ml micro GA, 5 ml macro, 2 ml EL Profito (amíg el nem fogy, utána marad a GA).

Mivel nagyon kemény a víz és eddig bolti ioncserélt vizet használtam, szerintem hozzájárul az algásodáshoz is, mert ki tudja milyen módszerrel cserélik az ionokat... Szeretném lágyítani a vizet minimálisan, valamint feltételezem, hogy elég szilikátos a csapvíz, beszereztem egy alap RO készüléket. Aktív szenes előszűrő, + egy másik előszűrő, membrán, +műgyantás szűrő. 285 liter/24 óra a hozama, viszont 5 liter RO vizet közel 50 perc alatt készített, viszont legalább a szennyvíz sem drasztikus, kb 1:3 az aránya az RO:szennyvíznek. Nyilván a 4. emeleten nincs olyan szédítő víznyomás. A későbbiekben visszasózott RO vízzel lesznek a vízcserék.
Viszont amíg el nem érem a kívánt keménységet, mehetnek a részleges vízcserék full RO-val?View attachment 80217
Majd tapertekeket is mericskelj, ahogy lagyul a vized, valtozni fog a novenyek tapanyag felvetele is. En is igy alltam at full ro-ra, kb 1.5-2 honap utan kopotg ki a csapviz az akvabol, es rendezodott a tapozas...
Jo lesz ez, hajra!
 
Majd tapertekeket is mericskelj, ahogy lagyul a vized, valtozni fog a novenyek tapanyag felvetele is. En is igy alltam at full ro-ra, kb 1.5-2 honap utan kopotg ki a csapviz az akvabol, es rendezodott a tapozas...
Jo lesz ez, hajra!
Köszönöm! Igen, fogok és figyelem a CO2-t is, mert most még van durván pufferhatás, de lágy vízben kényesebb a dolog.
 
Gh már 10 nk kh 6, még pár hét és elérem a célt. Átálltam a TF tápokra, ugyan úgy napi adagolással, eddig nem vettem észre különbséget, legalábbis negatívat nem. 1 hétig lowtechben üzemelt nyaralás miatt, lassan kiheveri :D
(hátlapon jó kis zöld alga, majd lekaparom) cff85f7777a5c7cf939afb55f091a41b.jpgf0f14a6f44edfdaa3c35cecf32eb352e.jpg
 
Back
Oldal tetejére