• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Green forest

Labirintkopoltyus

Főkertész
Mivel meg van az új akvárium első alkotóeleme (ADA red moor) gondoltam bele kezdek a naplóba.

Akváriumos múltam röviden annyi hogy kb. 11-12 éve, űzöm ezt a hobbit és azért esett erre a választás, mert szüleimnek is volt és egy macskám se maradt meg fél évnél tovább. :D Nem rajtam múlt… Első akváriumom egy 20l szivacsszűrős jávai mohás neonos, black mollys volt. Majd követte őt egy 30literes, aminek a tartalma nem változott.
Ez után következett egy 80 literes (aquael belső szűrővel) amibe már került gurámi, vitorláshal csak egy szerencsétlen baleset következtében eltört.
Ekkor jött a jelenlegi 126 (80X35X45) literes akvárium (Hydor KII20 belső szűrővel) .
Az utóbbi pár hónapban mióta egy szerencsés véletlen folytán rábukkantam Nigro oldalára elég sok mindent tanultam ilyen rövid idő alatt meg merem kockáztatni többet, mint a 10év alatt. Hirtelen megmaradtak a növényeim, sőt anubiasom virágzott is. Mindig is szerettem volna növényesebb akváriumot csak a boltokban igazából, nem tudtak rajtam segíteni :( illetve annyit mondtak ebből, meg abból ennyit dobj bele csak sajnos elmaradt a várt hatás.

Az új akváriumról:

A méret sem biztos ez most majd a fával történő "legozás" során fog eldőlni végleg vagy 80X45X45 lesz vagy 90X45X45.

Szűrés:
Egyenlőre Eheim 2075 aztán majd kiderül.

Világítás: T5 neon lesz amit egy idővel ledesre szeretnék leváltani.

Táptalaj: Tropica

Aljzat: Ada aqua soil

Fűtéskérdéssel még nagyon hadilábon állok. Lehet nem is fog kelleni, mivel a világítás annyi hőt fog termelni, de ha nem, akkor is kérdéses a dolog mivel a jelenlegi JAGER rúd fűtő kifogástalanul működik és minek venni, ha van elven, maradna. Eltörne vagy tönkre, menne, akkor vagy hydor külső lenne azt végül is bármikor beszerelhető, de a talajfűtőn is gondolkozok, mert nem sokkal drágább, mint a külső szűrőre köthető csak azt elég bajos lenne berakni egy működő akváriumba.

Dekoráció: Red moor és seiryu, de lehet a meglévő vasfákból is bedobok egyet

Élőlényeket tekintve 3 db gyöngy gurámi lesz (már alapból is meg vannak) mellé jön 15neon hal vörös vagy sima még nincs eldöntve (jelenleg sima van), szeretnék még pár neritinát, 5-6 corydoras, 5-6 Otocinclus.

Szekrényt asztalossal szeretném elkészíttetni.

Co2 egyenlőre marad az élesztős, de ahogy alakul az akvárium úgy szeretném majd lecserélni nagynyomásúra külső reaktorral fog történni a beoldás.

Növények listája még nem végleges. Első körben:
Rotala rotundifolia
Echinodorus beleheri
Echinodorus amazonicus
Anubias barteri var. nana
Hemiathus callitrichoides (HC)
Jávai moha

Indításról annyit hogy első 2-3 hétben a szűrőt járatnám úgy az akváriumban hogy benne van az aljzat meg valamennyi víz hogy a szűrő tudjon mit forgatni. Majd 2-3 hét növényekkel és utána érkeznének bele a halak, garnélák csigák. De ezt lehet kihagyom mert lehet rosszul viselnék hogy egy üres akváriumban úszkálnak.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Labirintkopoltyus said:
De félek az 1500L/h-tól persze tudom, hogy nincs túlszűrt akvárium :)

Miért félsz tőle?

Szerintem ettől félj a legkevésbé. Én 1050 l/h-val hajtom a brutto 75 literemet, a halak, garnélák köszönik szépen, teljesen jól vannak. :)
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Én 25 l-t szűrök 2222-vel és azt kell mondjam a tapasztalatom az hogy MIÉRT kínlódtam azelőtt kis játékszerekkel, mert miattuk még most is kínlódok az algával. Egyébként lehet a kifolyón zárni egy kicsit de ha meglátod mi történik ki fogod nyitni teljesen a csapot...
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Szia Labirint!

Ha az anyagiak engedik érdemes a nagyobb szürőt megvenni. Szabályozható ha netalán erős lenne, de nem lesz az.
Válaszd inkább a 90x40x45-ös akváriumot. Ez fölé tudsz tenni 90cm-es csőveket, és az akid minden kis szegletét be tudod világitani.
A 80cm-es akvárium hosszal az a baj (sajnos nekem is ilyen hosszúságú van) hogy vagy túl logatod a 90cm-es csővezésű armaturát, vagy lesznek a széleken kevésbé bevilágitott, árnyékos részek. 80cm-es akvárium fölé kész armaturába csak 60cm-es csőveket tudsz tenni.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

raggacs said:
Én 25 l-t szűrök 2222-vel és azt kell mondjam a tapasztalatom az hogy MIÉRT kínlódtam azelőtt kis játékszerekkel, mert miattuk még most is kínlódok az algával. Egyébként lehet a kifolyón zárni egy kicsit de ha meglátod mi történik ki fogod nyitni teljesen a csapot...

Teljesen egyetértek. Ki fogod nyitni. Én 20 litert szűrök a 2222-vel.

Mivel az akvarisztikát láthatóan komolyan gondolod, egy tanácsom van csak: felejtsd el a JBL-t. Neked (is) Eheim kell. Hosszú távon kifizetődő, meglásd - és meg fogod érteni miért mondtam - bár a JBL jó szűrő, de nem a legjobb.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Keymaker nem tudom miben lenne jobb egy eheim. De csupa fül vagyok.

JBL E1500:
- 1500 l/h
- 8l szűrő térfogat
- 30 000 HUF

Eheim 2026:
• Pumpateljesítmény: 950 liter / óra
• Szűrőtérfogat: 4,9 liter. Kiemelhető szűrőkosarakkal.
- 49 000 HUF

Eheim 2073
• Pumpateljesítmény: 1050 liter / óra
• Szűrőtérfogat: 4,5 + 0,5 liter előszűrő. Kiemelhető szűrőkosarakkal.
- 46 000 HUF

Eheim 2071:
• Pumpateljesítmény: 950 liter / óra
• Szűrőtérfogat: 3 + 0,5 liter előszűrő. Kiemelhető szűrőkosarakkal.
-36 400 HUF
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Keymaker!

Gyorsan utánanéztem meg a sorok között is olvastam. Nálatok ami van 2073as eheim az úgy ahogy van egyből indítható is nem kell hozzá venni semmit? Mert a JBL-hez is adnak szűrő anyagot, de abban leakartam cserélni a 4 rekeszből kettőt úgy hoyg az alsóban maradt volna a gyári kerámia utána maradt volna a szivacs majd amit cseréltem volna hogy a harmadikba ment volna sera siporax a negyedikbe pedig perlonvatta. De ha az eheim úgy jó ahogy van akkor már az ár különbség egészen pici lesz. A 2073as eheim meg még 19 wattal kevesebbet is eszik mint a jbl e1500. Csak hogy védjük a földet :)
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Mivel Balázs most épp a jövő hétvégi Showtime kickbox gálát szervezi és előkészül hogy az RTL Klubon előben tudjátok nézni a tüzijátékot, megpróbálok én mint halandó válaszolni. :D

A 2073-as szűrő mindennel jön ami a működéshez kell. Az összes csövezés, szűröközegek, szivacsok. Csak átöblíted a szűrőközeget, hogy a por lejöjjön róla és már kapcsolhatod is rá az akváriumra. Ha gyorsítani akarsz a szűrő bejáratáson érdemes baktérium készítményt is beszerezni. Így a 4-6 hetes folyamat csökkenthető 1.5-2 hétre.

Az EHEIM Professional 3-as széria az EHEIM legfrissebb fejlesztése. A korábbi generációk jó tulajdonságait megtartva és pár funkcióval kiegészítve egy energiatakarékos változatot csináltak. A 2026-os 20 wattot a 2073-as 16-ot fogyaszt.

Nem kell külön kinlódni a feltöltéssel az gombnyomásra működik.

Nem próbáltam még a JBL-t, de szinte garantálni tudom hogy az EHEIM széria csendesebben üzemel. Az EHEIM szűrőkről legtöbbször ezt olvasom külföldi fórumokon is amikor TetraTec, JBL és más márkákkal hasonlítják össze.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Ma volt egy kis időm így próbálgattam a fát meg bele képzeltem a tervezett növényeket. Remélem érthetőek lesznek a jelek.

P1070763-1.png

A fára jávai moha lesz futtatva meg a közepére lehet megy egy kis anubias is.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Nagyon szép formájú a fa. Gratu.

A növényes szinezgetés előtt pedig le a kalappal. Szeretem az ilyen tudatos dolgokat. Mókás, hogy én egész nap ilyennel foglalkozom, de még az AGA-ra is lusta voltam szinezgetni. Úgyhogy ezért meg külön grat.

Szimpatikus jó az elrendezés. Lehet még kis parvulát betennék előre jobbra.

Remélem az akidat a napokon belül meghírdetésre kerülő versenyben is láthatjuk majd.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Az alap elgondolás nem rossz, viszont két növény elhelyezését nem igazán értem. A Microsorium és az Anubias is kötözős növények. Ha a fára kötözöd őket, akkor szerintem ne az ágak végeit válaszd, hanem a fa közepét, ahonnan indulnak az ágak. Az Eleocharis tényleg jó ötlet, vagy oda is befuttathatod esetleg a HC-t.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Luna said:
Az alap elgondolás nem rossz, viszont két növény elhelyezését nem igazán értem. A Microsorium és az Anubias is kötözős növények. Ha a fára kötözöd őket, akkor szerintem ne az ágak végeit válaszd, hanem a fa közepét, ahonnan indulnak az ágak. Az Eleocharis tényleg jó ötlet, vagy oda is befuttathatod esetleg a HC-t.

Anubias nekem van kötözve is meg simán ültetve is ugyan annyira nő mind a kettő helyen szóval emiatt nem izgulok a Microsorum meg majd eldől, de lehet veszek egy kicsi vasfát és arra rákötözöm. Ami viszont lemaradt hogy a fára nem lesz úgymond semmi ültetve csak jávai moha meg ahonnan indulnak az ágak lehet egy kis anubias fog menni.
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Hétvégén tovább alakult az akvárium igaz még mindig csak elméleti síkon. Bútor szét ázása meg lesz oldva sikerült találnom víz álló bútorlapot, igaz csak az alja lesz belőle elkészítve mivel kevés a szín választás és az ajtó úgy is eltakarja. A kinézeten még gondolkozok meg a színeken, de valószínű hogy a váz egy sötétebb árnyalat lesz az ajtók pedig világosak így harmonizálni fog remélhetőleg a szobával is mivel 3 fal világos egy pedig sötét színű.

Sikerült úgy általában az akváriumokkal kapcsolatban egy infót szereznem mégpedig állítólag a feng shui szerint az ajtóval szembeni oldalra, sarokba kell rakni sajnos ez nálam kivitelezhetetlen egy méretes ablak miatt. Az akvárium lakóit pedig párban kell tartani. A legfontosabb pedig hogy a szekrényben pénz kell tartani... :geek:
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Egy kis segítséget szeretnék kérni az akváriumot illetően. Budapesten hol érdemes csináltatni? Aki tud tuti címeket privátban küldheti őket vagy esetleg tapasztalatokat. Ami szempont lenne hogy csiszoltak legyenek az élei. Segítséget előre is köszönöm:)
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

A tegnap vett 2 cserép HC közül az egyiket ma szét is szedtem. Elég durva volt mert nem üveggyapotba volt csomagolva hanem egy föld labdába ami ilyen harisnya szerű anyagba van töltve. Mivel emers módon volt szaporítva az új akváriumig én is így teszek ezért egy tálba dobáltam pár SERA táptablettát (ez volt itthon) a vizet amivel feltöltöttem meg GA-s táppal kevertem össze :) Egyik cserepest sima kavicsba ültettem a másikat meg a héten érkező Aqua soilba szeretném kíváncsian várom hogy mi fog történni. Lőttem 2 képet. Aki ültette már HC-t azoktól annyit kérdeznék hogy lenne érdemes ültetni "szálanként" vagy daraboljam fel 2X2cm-es darabokra és úgy?

P1070960-1.png
https://lh3.ggpht.com/_zUM7-eZQgkk/SqN2chNJonI/AAAAAAAAE0w/Y76GocsVlp0/P1070960-1.jpg

P1070959-1.png
https://lh3.ggpht.com/_zUM7-eZQgkk/SqN2fGm3TAI/AAAAAAAAE00/V2aLAeluNkk/P1070959-1.jpg

Végére meg egy grátisz kép Viktornak mert tegnap megdicsérte az Akvarista napokon lőtt képeimet :D

P1070963-1.png

A kérdésre pedig hogy hol a nyelvem az a válasz hogy a számban :twisted:
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Szia,

én kb, 1x1 cm-es darabokra vágtam és úgy ültettem. Ha szálanként csináltam volna, 10 évet biztos öregedtem volna. :)
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Semmiképp ne szálanként. kis kockákra vágva érdemes.

Az orchidea gyönyörű nekem is van ilyen épp most virágzik. Csodaszép ;)
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Mivel ma megérkezett az aljaz (africana) ezért ma elültettem a második cserép hc-t is és ezennel kezdetét veszi is a verseny :twisted:
Ha esetleg nem jelennének meg a képek arra az esetre linket is raktam. Azért ez az ültetés szerintem már jobban sikerült :oops:

P1070982-1.png
http://lh5.ggpht.com/_zUM7-eZQgkk/SqakuoKsp3I/AAAAAAAAE8I/zt9fYlGKojw/P1070982-1.jpg

P1070983-1.png
http://lh4.ggpht.com/_zUM7-eZQgkk/Sqak0OZhfTI/AAAAAAAAE8Q/6yururzOeJw/P1070983-1.jpg

P1070986-1.png
https://lh3.ggpht.com/_zUM7-eZQgkk/Sqakw4GJ0fI/AAAAAAAAE8M/pcycxNSSesU/s512/P1070986-1.jpg
 
Re: Labirint... gurámis akváriuma...

Az új akvárium hétfői megérkezése után 4 dolgot sikerült leszűrnöm nem szép a fekete ragasztás és a merevítés sem :) (eddig szintelennel ragasztott akim volt és képeken tetszett a feketével ragasztott) A további 2 dolog hogy hihetetlenül nagy és kevés a 40cm mélység :( Ami az én butaságom volt mert Luna jelezte hogy nem lesz elég és igaza is lett! Amúgy tény hogy nem kevés csak amit vettem fát az elég bénán mutat benne, elég sokat kéne vágni belőle hogy hátrébb kerüljön. Röviden ennyi. A növény lista marad pár kérdő jellel. A megnövekedett mélység miatt lehet hogy kicsit máshogy fogom ültetni őket pl. a rotala elé lehet kerülne egy kevés Microsorium pteropus és elé valamilyen alacsonyra növő echinodorus, de ez még a jövő zenéje. Mivel nem tudom hogy nézne ki lehet 2 körben rendelem meg a növényeket hogy elsőre azokat amiket hátra szeretnék és másodikban meg a többit, így látnám hogy esetleg miből mennyi kell még.
 
Back
Oldal tetejére