• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bednit hromada

Sziasztok!

Kérdéssel fordulok hozzátok.
Ugye van aki azt javasolta az első három hétben ne is tápozzunk, a növények még úgy sem élnek vele. És persze van aki a kezdetektől nyomja. Na én az eddigi akváriumaimnál szintén az első naptól tápoztam, viszont ennél úgy gondoltam kicsit csökkentett mennyiséggel kezdek, így első naptól 2-2ml micro és macro ment a flourish excel 7,5ml, plusz co2 mellett. Eddig minden ok, a növények megindultak, egy minimális barna alga volt csak eddig. Nincs még egész két hetes az egész, de ugye erre a bruttó 65 literre elvileg 3-3 ml kéne naponta a micro-macro párosból is. Szóval a kérdés: emeljem-e az adagot 2ml-ről 3-ra, és ha igen, mikortól? Van valami jel amiből láthatom ha esetleg kis mértékű hiánya van a növényeknek? Félelmem az, ha most emelek hirtelen, akkor beüt az alga...Valaki tapasztalat vagy tudományos magyarázat alapján tud ebben segíteni?
Szia!
Seachem Flourish Excel 7.5ml naponta vagy heti felosztás? Naponta az nagyon sok ekkora akinál. 2-3ml elég naponta. 64 literes akim (nagyjából azonos paraméterek). Jelenleg én kb. 2,5ml micro-macro adok naponta, heti 40-50%-os víz csere mellett. Egyik nap két nyomás, másik nap három nyomás. (Green Aqua növénytáp adagoló pumpafej). Három nyomás napota, kb. 3ml-nél zöld por algásodtam, de minden akvárium más. 2ml mic-mac jónak tűnik, ha hiánytünetek lépnek fel egy picit emelsz a tápozáson. Gratula;) tetszik az akid. Ja és nem írtad a vízet. Csapvíz vagy lágyvíz?
 
Utoljára módosított:
Szia!
Seachem Flourish Excel 7.5ml naponta vagy heti felosztás? Naponta az nagyon sok ekkora akinál. 2-3ml elég naponta. 64 literes akim (nagyjából azonos paraméterek). Jelenleg én kb. 2,5ml micro-macro adok naponta, heti 40-50%-os víz csere mellett. Egyik nap két nyomás, másik nap három nyomás. (Green Aqua növénytáp adagoló pumpafej). Három nyomás napota, kb. 3ml-nél zöld por algásodtam, de minden akvárium más. 2ml mic-mac jónak tűnik, ha hiánytünetek lépnek fel egy picit emelsz a tápozáson. Gratula;) tetszik az akid. Ja és nem írtad a vízet. Csapvíz vagy lágyvíz?
Szia!
Köszi a választ és a dicséretet!
Hát az excellel az a helyzet, hogy naponta adagolom a 7,5ml-t, de azt gondoltam az jó is, mivel 40l-hez ajánlja a napi 5ml-t, tehát az én adagolásom 60l-re jó - viszont most néztem, hogy ezt VÍZCSERE UTÁN VAGY KEZDETI IDŐSZAKBAN ajánlja. Szóval ezt betudom a kezdeti időszaknak, és ráállok a 2ml-re naponta. Szóval köszi, ha nem szólsz nem veszem észre ezt a hibát még egy darabig!
A víz ozmó és csapvíz, összkeménység=8, karbonátkeménység=3.
 
Sziasztok!
Reményeim szerint a microsorumok szépen bedúsulnak, és ha így lesz, akkor néhány anubias nem lesz túl jó helyen, így azokat áttettem az előtérbe egy csoportba.
Elől középen egyre kevésbé tetszik a blyxa, oda "A" opcióként alighanem mohában meghempergetett fekete lavakő fog kerülni, illetve valahogy odaterelem a parvula minit. Vagy "B" opcióként valamire rögzítenék a blyxa helyére további anubias nana-t. Mit gondoltok, az "A" vagy a "B" opció legyen?
Ja most így néz ki:
74829

74830
 
Ma a 16. napnál tartunk. Lekopogom, de az üvegen pár pötty zöld algától eltekintve minden szép és jó, a lakók sem panaszkodnak.
Ami váratlan, hogy az elmúlt pár napban kezdtek ugrásszerűen nőni a növények.
Lassan azt hiszem meg kell ejteni az első nyírást. Ugye jól emlékszem, hogy a hydrocotyle ahol elvágom ott kétféle fog ágazni, tehát így dúsul? Volt nekem ilyenből "gyepem" anno, de már kicsit összefolynak a dolgok...
Mindenestre valamiért kicsit tartok a nyírástól, bár nem tudom megmagyarázni, hogy miert.
Mai kép:
75011
 
Nos, a szokásos 50%-os vízcsere ma megtörtént némi karbantartás mellett. A szűrő előszűrőjére ráfért egy öblítés, szemmel látható most takarítás után, hogy mennyire lefojtotta. Egyébként ez az Oase szűrő nagyon szimpi eddig, már csak emiatt az előszűrő miatt is megéri az árát.
Ha már vízcsere, gondoltam megejtem az első nyírást is. A stem növények hátul lettek visszavágva és sűrítés képpen a levágott részek visszaültetve, illetve a parvula lett kicsit megfodrászolva. Most vettem csak észre, hogy egy csomó apró garnéla-növendék bújt meg benne. Csak úgy pattogtak az olló elől. Lehet a galaxyk is emiatt mutattak nagyobb érdeklődést az elmúlt napokban a parvula iránt, nem csak bohóckodtak a "fűben"...
Egyébként továbbra is jónak tűnik minden, egyedül a CO2-n állítottam kicsot pár napja, mert az valahogy lement kb 90 bpm-re. Most megint 120 nagyjából és a zöld alga mintha egy kicsit fel is adta volna a dolgot azóta, bár eddig sem volt vészes mennyiségben jelen. Ilyen lett:
75250

Valamikor már csinálok kicsit részletesebb képeket is.
 
Ígéretemhez hűen készítettem pár képet a részletekről.
Látszik, hogy a zöld pont alga az anubias régebbi leveleit a fénynek jobban kitett részeken kinézte magának.
A microsorum nem nagyon gyúrt rá a leggyorsabban növő növény címére, de türelemmel várok. A pinnatifida viszont a kedvenc növényemmé lépett elő. Meglepően gyorsan növekszik és nagyon tetszik a levelek színe és formája.
A bylxa bármennyire is szeretem valahogy kilóg az egész akváriumból szerintem, bárhol is legyen.
Kicsit összecsúszott egyébként számomra az összkép, lehet egy kicsit átalakitom még itt-ott. Ja és moha továbbra is nagyon kéne. Akinek lenne felesleges fissidens vagy inkább riccardia az otthonában, azzal szívesen bizniszelnék.
75272

75273

75274

75275

75276

75277

75278

75279

75280

75281
 
2. Nap, 12. Nap és 25.nap
75486
75487
75488

Szerdán a következő vízcsere alkalmával áthelyezem a középen váratlanul nagyot növő pinnatifida bokrot kicsit lejjebb-hátrebb-jobbra, illetve a jobb első sarok kap egy nyírást.
Egyébként semmi izgalmasról nem tudok beszámolni, lekopogom, de eddig ennyire gondtalan akváriumom még nem volt. Az előzőekben a talajon spóroltam (talán Manado) Tetra EX1200 szűrőm volt és T5 világításom, valamint full csapvíz. Lehet megtérülő befektetés volt a jobb talaj, világítás és szűrő, no meg az átállás RO vízre. Nem akarom túlmisztifikálni, de másra nem tudok gondolni, az viszont tény, hogy ennyire kevés algával és ennyire szépen fejlődő növényékkel még tényleg nem indult nálam akvárium.
 
Hát az excellel az a helyzet, hogy naponta adagolom a 7,5ml-t, de azt gondoltam az jó is, mivel 40l-hez ajánlja a napi 5ml-t, tehát az én adagolásom 60l-re jó - viszont most néztem, hogy ezt VÍZCSERE UTÁN VAGY KEZDETI IDŐSZAKBAN ajánlja. Szóval ezt betudom a kezdeti időszaknak, és ráállok a 2ml-re naponta. Szóval köszi, ha nem szólsz nem veszem észre ezt a hibát még egy darabig!
A Seachem táblázat alapján, nem csak a kezdeti időszakban ajánlja a 5ml/40 liter, hanem, minden vízcserénél. A következő napokban meg 5ml/200 liter.;)
 
Szép, szép az a zöld gyep, de engem a sarokban lévő tripartita mező miatt esz a sárga irigység!
A blyxa elolvadt?
Az anubiast de turbóztad fel, igaz? 3 hét alatt azért nem sokszorozódik meg ennyire.
Nagyon ígéretes fejlődés, gratulálok.
 
Szép, szép az a zöld gyep, de engem a sarokban lévő tripartita mező miatt esz a sárga irigység!
A blyxa elolvadt?
Az anubiast de turbóztad fel, igaz? 3 hét alatt azért nem sokszorozódik meg ennyire.
Nagyon ígéretes fejlődés, gratulálok.
Hát a hydrocotyle szerintem mindenhol ellenne, de azért köszi!😊
A bylxa megvan hátul, az is szépen nő, csak elől vettem ki középről pár hete ahol most még gyér a helyére ültetett parvula. Egyébként meg is lepődtem mert pár éve amikor vettem blyxat az szegény tényleg elolvadt, de most nincs ilyen gond:
75503
Az anubiasok nagyon szépen nőnek, de nem lett pótolva a kezdeti két adag továbbiakkal, csak össze lettek ültetve egy csoportba egy bő hete, addig jobban szét voltak szórva.
 
Ma ismét vízcsere volt és ismét turkáltam az akváriumban is. Végül a Blyxa Japonica mindenhonnan eltűnt, helyére a lenyírt egyéb növények nyesedéke lett beültetve. Nagyon fájó szívvel de a pinnatifidát meg kellett kicsit kopasztanom, mert brutálisan megnyurgult. Mivel a microsorum konkrétan leszarja, hogy én azt szeretném, ha növekedne/dúsulna ezért bosszúból a helyét a pinnatifida fogja átvenni. Néztem ma egy videót valamelyik külföldi fórumon, ami szerint sűrűbb nyírással (mármint a nagyobbacska levelek lecsippentésével) egész kompakt méretben lehet vele boldogulni. A következő időszakban ezen fogok dolgozni, szeretném ha sok kis- és közepes méretű levél lenne a fákon. Nekem továbbra is hiányzik belőle moha. Ez csak az én én becsípődésem, vagy szerintetek is elférne benne valahol?
Mai állapot:
76014

76015

76016

76017

76018
 
Vízcsere ugyan csak holnap lesz, de az imént pár növény nyírását és egy kis tereprendezést előzetesen megejtettem. A kb. 45 fokban álló faág nekem kicsit túlságosan is középen volt, ezért azt egy kicsit jobbra toltam, így most szerintem jobb az összhatás. Hátul a rotala megint vissza lett vágva, és most elől egy kis helyet is kialakítottam a következő nagy terv megvalósításához: a ludwigia a jobb hátsó sarokban nem az igazi, nem olyan sűrű így arra gondoltam, hogy legközelebb annak a helyét is átveszi a rotala, viszont a kivett ludwigiákat beültetem az akvárium közepétől kicsit jobbra eltolva a fák mögé, a rotala elé úgy, hogy egy összefüggő alacsonyabb sávot alkosson a bal oldalra már beültetett kis bokorral. Majd mindig alacsonyabbra fogom vágni mint a mögötte lévő rotalat. Biztosan értitek😊 A középen elől lévő rész még mindig nem tetszik, oda majd az attól kicsit balra lévő rotala bonsai-al tervezek kicsit bokrosítani. A pinnatifidát is megcsonkítottam kicsit, az oldalhajtásokat pedig betömködtem a fák köze, hogy jó sűrű legyen. Ez eddig a legjobb tervem, remélem pár hét múlva már lesz eredménye is.😉
Szóval múlt héten ilyen volt:
76170

Ma pedig ilyen lett:
76171
 
Sziasztok! Sajnos nem csináltam "előtte" képet, így nem tudom megmutatni mennyire elburjánzott a növényzet az elmúlt hetekben. Mindenesetre nagyon dúrva volt a helyzet, úgyhogy ma egy alapos nyírást kellett végrehajtani. A jobb felső hátsó részről kikerültek a stemek, mert sajnos nagyon felfogták az áramlást, és ennek tudom be azt, hogy az eldugottabb helyeken felütötte a fejét a staghorn(?) alga.
Így egy kicsit elcsúszott az összkép de egyelőre nem ültetek be semmit a helyére, majd meglátom eszembe jut-e valami.
Egyébként az említett algán kívül nincs semmi gond, remélem a megfelelő áramlás azt is megoldja majd.
Szóval így néz ki ma:
76778
 
Szégyenletesen régen írtam bármit is az akváriumról, de ma jeletkezem.
Szóval új munkahelyem lett, ami miatt pár hetet nem voltam itthon, amit az akvárium nagyon rosszul viselt. Elöntötte az alga több formája, növények is megviseltebbek lettek. Megpróbáltam helyre hozni, de már nem lett olyan valahogy, mint korábban. Kicsit el is vesztettem az érdeklődésemet, tulajdonképpen csak üzemben tartottam.

Muszáj volt már kezdenem valamit vele, így tegnap erőt vettem magamon és átalakítottam. Igazából csak az inkább low-tech növények maradtak benne, azok átvészelték az elmúlt hónapokat.
Hangsúlyoznám, hogy csak gyorsan le akartam tudni a dolgot, talaj kiszed-homok beszór-kövek be-fa vissza. Tehát a layout ebben a formában minimum véletlenszerű, tervezem még kicsit változtatni, de egy egész jó alapként tekintek rá. Ötletek jöhetnek😉
20200106_202341.jpg
 
Back
Oldal tetejére