• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Green Pond

Stefán Tamás

Főkertész
Green Pond

Sajnos az előző akváriumot bontanom kellett, mert nem tudtam kezelni az algát benne. Ez most egyszerűbbnek és jobban kezelhetőnek indul.
Mivel az előző akváriumból át kellett hoznom 6 db pandát, ezért a szűrőt folyamatosan járattam egy vödörben amíg összeraktam az új hardscape-et. A teljes talajt cseréltem, a kövek is újak. Sajnos csak egy doboz ambuliát vettem, de remélem gyorsan növekszik majd és tudom a hátteret beültetni vele.
Az akvárium már fut egy gyors telefonos képet tudok egyelőre feltenni.


Akvárium:

Talaj:
  • ADA Power Sand Basic S
  • ADA Aqua Soil Amazonia ver. 2
  • ADA Bacter 100
  • ADA Clear Super
  • ADA La Plata Sand

Szűrés:

Egyéb technika:
  • Twinstar Light 450E, 1600 lumen, 22 W
  • Nagy nyomású CO2

Dekor:
  • Vasfa
  • Pagoda kő

Növények:
  • Anubias Barteri 'Mini Coin'
  • Eleocharis Pusilla
  • Hygrophile Pinnatifida
  • Blyxa Japonica
  • Micranthemum Tweedei 'Monte Carlo'
  • Limnophila Sessiliflora

Táp:
  • ADA Green Brighty Mineral
  • ADA Green Brighty K

tempImagedvX1Qe.jpg
 
Azt elfejeltettem írni a bevezetőben, hogy 60%-on megy a lámpa 14:00 - 20:00-ig jelenleg. Aztán majd hetente szépen emelgetem 5%-al.
Viszont próbálgattam beállítani a CO2 szintet. Tudom ilyenkor még nincs nagy jelentősege, csak van egy gyanúm, hogy ez az előző akvákban sem volt rendben.
Ma voltam a GA-ban és végignéztem a 60-as aksikon a bubi számlálókat. 1-2 bps-el megy a nagy részük. Nekem volt már vagy 3-4 bps, de akkor sem lett zöld a DC. Gondoltam előveszem a jó öreg CO2 táblázatot. Mértem PH-t és KH-t. Ekkor jött a meglepetés, hogy a PH 5,8. CO2 gyorsan vissza, bár a halak nem pipálnak (azt sem tudom, hogy ezek a pandák pipálnának-e magas CO2 szinten). A PH-KH alapján az egekben kellett volna lennie a CO2 szintnek, bár az 5,8 PH nincs a táblázatban, 6,0-nál kezdődik, de KH 2-nél és 6.0 PH-nál is 60 ppm a táblázat szerint a CO2 szint.
Úgyhogy ma vettem a CO2 csepptesztet és mértem azzal. Jelentem co2 szint 28 ppm.
Tehát ez így pont optimális. Aztán gondolkodtam és rájöttem hogy az Amazónia húzza le a PH-t.
Tehát a CO2 táblázatot óvatosan kell használni!
Az viszont zavar, hogy miért nem zöldül a DC. Mindjárt belenyomom egy pohár szódavízbe.

tempImagehpukA4.jpg
 
Azt elfejeltettem írni a bevezetőben, hogy 60%-on megy a lámpa 14:00 - 20:00-ig jelenleg. Aztán majd hetente szépen emelgetem 5%-al.
Viszont próbálgattam beállítani a CO2 szintet. Tudom ilyenkor még nincs nagy jelentősege, csak van egy gyanúm, hogy ez az előző akvákban sem volt rendben.
Ma voltam a GA-ban és végignéztem a 60-as aksikon a bubi számlálókat. 1-2 bps-el megy a nagy részük. Nekem volt már vagy 3-4 bps, de akkor sem lett zöld a DC. Gondoltam előveszem a jó öreg CO2 táblázatot. Mértem PH-t és KH-t. Ekkor jött a meglepetés, hogy a PH 5,8. CO2 gyorsan vissza, bár a halak nem pipálnak (azt sem tudom, hogy ezek a pandák pipálnának-e magas CO2 szinten). A PH-KH alapján az egekben kellett volna lennie a CO2 szintnek, bár az 5,8 PH nincs a táblázatban, 6,0-nál kezdődik, de KH 2-nél és 6.0 PH-nál is 60 ppm a táblázat szerint a CO2 szint.
Úgyhogy ma vettem a CO2 csepptesztet és mértem azzal. Jelentem co2 szint 28 ppm.
Tehát ez így pont optimális. Aztán gondolkodtam és rájöttem hogy az Amazónia húzza le a PH-t.
Tehát a CO2 táblázatot óvatosan kell használni!
Az viszont zavar, hogy miért nem zöldül a DC. Mindjárt belenyomom egy pohár szódavízbe.

View attachment 178317
lehet én vagyok a színvak, de képen elég zöldnek tűnik a DC bár csalóka helyen van, és a beoldásnál számít a víz hőmérséklete is. Azt nem tudom, hogy méred a Co2 szintet, de nem a víz felszínénél kéne mert az csal. A talaj mentén kéne, és a DC-t is lejjebb raknám (középtől, picit lejjebb) és a másik oldalra amit a lily visszaforgat. És mérnék egyet beoldás nélkül is, ha 1ppm a különbség akkor jó a beoldás (Co2-vel 5.8, Co2 nélkül 6.8).
Amit a GA-ban láttál, nem biztos, hogy 1 vagy 2 bubi, ezért szerintem tölts le egy BPM alkalmazást vagy a nem rég megosztott alkalmazásom, amivel számolhatod a bubiszámokat, mert lehet neked elég erre a paraméterekre és víz mennyiségre hozzávetőlegesen 0,2-0,3bps.-is.

Véletlenül szembe futott velem egy buborékszámláló app androidra. Gondoltam kipróbálom, bár bele is futottam az első nem tetsző dologba, hogy a MI telefonommal nem kompatibilis a HW-el meg igen.
Tehát van benne nyomkodós számolás, nézed a bubikat 15s-től számol visszafelé és amennyit leütöttél, dob egy eredményt... nekem ez nehézkes volt mert nem mindig találtam el a ritmust, a másik egy hangalapú számoló, beállítasz egy értéket, hogy mennyi bubit szeretnél másodpercenként és elindítod a hanglejátszást... ahogy pityeg, úgy igazítod a bubikat hozzá. Nekem ez tetszik valamennyire, de azt nem tudom mennyire lehet neki hinni... Aki tudja és érdekli csekkolja le,,,,

View attachment 178269
 
Egy hetes az akvárium. Különösebb izgalom nincs. A limnophila nő nagyon, a többiek is szépen magukhoz tértek. Került az üvegbe 5 db amanó, illetve még 5 db kis csiga.
Elkezdem az ada tápozást, naponta 2 ml mineral + K, valamint 2 ml Excel.
Voltam a GA-ban vettem még egy forrás mohát, ami egy Tropica Limited Edition (jelent ez valamit?) formában kaptam meg. Ezt beragasztottam a fa alá az árnyékosabb helyekre.
A világítást növeltem egy fél órával így most 6,5 órát megy naponta 60%-on.

NH4 < 0,05 mg/l
NO2 = 0,2 mg/l
NO3 = 15 mg/l

A többi paraméterre most nem volt időm. Mint ahogy rendes képre sem :(

tempImage6XUYBQ.jpg
 
Szépen nő minden növény. A Pinnatifida láthatóan fejlődött, gyökeret eresztett. A Limnophila elérte a felszínt. Hagyom még egy kicsit, erősödni, aztán majd visszavágom. A felső levelek furcsán világos zöldek, már-már fehérek. Néztem a GA-ban is van az egyik akváriumban, ott is hasonló színük van. Viszont a szakirodalomban azt lehet olvasni, hogy fény hatására sötétednek a levelei. Ez valami tápanyag hiány miatt lehet?
Az Adwa Ph mérő megkergült. 4,5 Ph-t mér. Elő kell keresnem a kalibráló folyadékot és újra kalibrálni. Valóban elég alacsony lehet, mert a cseppteszt is 6-ot mér, az viszont alacsonyabbat nem tud.
Ha minden jó alakul, akkor a jövő héten hozom bele a halakat. Már csak el kell dönteni, hogy milyet :)

6D-4015.jpg
6D-4017.jpg
6D-4018.jpg
6D-4021.jpg
6D-4022.jpg
 
Ma két hetes az akvárium. Sok karbantartani való nem volt rajta. Kicsit tisztítottam az üvegeket, stb... Viszont mértem mindent amit tudtam:

TDS: 151
GH: 5
KH: 2
PH: 6,4
NH4: <0,05 mg/l
NO2: 0,025 mg/l
NO3: ~10 mg/l
PO4: < 0,02 mg/l
Fe: < 0,02 mg/l
SiO2: 3 mg/l
CO2: 20 mg/l

Tápozás továbbra is ADA K + Mineral. Soha nem érettem teljesen ezt az ADA tápozási rendszert.

A leggyakrabban hangoztatott elmélet az volt, hogy nem kell csak kálium és mikro tápot adagolni és az a jó ha a nitrát, foszfát szint 0 az akváriumban így nem lesz algás. Ezt már akkor sem értettem teljesen, hiszen a növényeknek kellenek ezek a tápanyagok.

Aztán ahogy foglalkoztam vele volt egy kis finomítás: azért nem kell ezeket adagolni külön ,mert a Power Sand és az Amazonia biztosítja ezt. A fenti méréseimben az látszik, hogy valóban NO3 szint rendben van, de foszfát nincs a vízben. Utána olvasva, az ADA álláspontja az, hogy a foszát is a talajból jön, valamint a halak biztosítják. Viszont nálam ebben az üvegben 2 hét után sem mérhető a foszfát. Vagy az van, hogy a talajba ültetett növények felveszik és nem kerül már a vízbe, vagy egyáltalán nem is bocsájt ki a talaj foszfátot. Ez hosszú távon problémát fog okozni és az előző üvegekben is azt tapasztaltam, hogy az összes epifita növény algásodott, a pinnatifidák, a bucék, anubiasok. Sehol máshol nem nagyon nőtt az alga csak ezeken a növényeken. Nem foszfát hiány miatt szenvedtek?

Jelenleg 6 db panda cory van az akváriumban. Tervezek még egy 5 db oto-t és 15-20 db nano halat. Kíváncsi leszek, lesz-e érezhető hatása ezeknek a foszfát tartalomra.

Van itt egy kis magyarázat az ADA tápozásra: http://www.adana.co.jp/en/aj_backnumber/archives/872

Figyelem a vízparamétereket és ha továbbra sem lesz mérhető foszfát a víben, minimális mennyiségben adagolni fogok.
 
Most hétvégén volt 3 hetes az akvárium. A növények az elmúlt héten sokat nőttek. A Limnophila azon szárait, melyek még az ültetéssel kerültek be, visszavágtam. Látszik hogy nem gondoltam át alaposan ezt a hátteret. A Limnophila nagyon nő. Én meg hátra ültettem 2 tő Blyxa-t is. Most az egyiket arrébb költöztettem, de hosszú távon át kell ezt majd alakítani.
Került 5 oto az akváriumba. Kicsit izgultam, mert korábban voltak velük gondok, de ezek a példányok most nagyon bátrak és aktívak. Azonnal elkezdték tisztítani az üveget. Szépen tisztogatják a növényeket is. Mióta az oto-k bekerültek, azóta a Cory-k is sokkal bátrabbak.
Nano halat még mindig nem vettem. Mostmár megvárom a BF-t hátha lesz valami akció. Felkerültek a BF listára. :)
A nitrát még mindig magas (15), foszfát meg még mindig nincs. Algát sem látok sehol.

Fotózgatni nem volt időm, úgyhogy most csak egy telefonos kép:

tempImageR8vmZO.jpg
 
1 hónapos lett az akvárium.

Vízparaméterek:

TDS: 169
PH: 6,8
NO2: < 0,01 mg/l
NO3: 1 mg/l
PO4: < 0,02 mg/l
Fe: < 0,02 mg/l
SiO2: 2 mg/l
CO2: 16 mg/l

A Limnophila nagyon nő, eddig kétszer vágtam vissza a hosszabb szálakat. Viszont a növény tetején közel a lámpához fehér színűek a levelek.
Ugye jól gondolom hogy ez tápanyag hiány. Vas vagy nitrát?

Egy hét alatt elfogyott a nitrát az akváriumból.
Foszfát továbbra sincs. Az elmúlt héten két naponta 1 ml-t adtam. Ezentúl minden nap adok 1 ml-t.

A kövek kicsit algásodnak, de az oto-k legelésznek rajtuk. Máshol nem nagyon látok algát.

Kerültek új élőlények az akváriumba:
2 db Viviparus sp. Blueberry csiga
10 db törpe pettyes kalászhal



6D-4074.jpg
 
Tegnap sikerült egy 4 órás szeánsz keretében, vízcserét, a növényeken egy kis fazonigazítást, kis szűrő tisztítást, a GA BF-en vásárolt új tápadagoló beüzemelését elvégeznem.

A köveken van egy kis alga, amit a csigák és az oto-k szeretnek rágicsálni, úgyhogy ott hagytam nekik, de máshol nem látok algát, aminek nagyon örülök. Eddig csak az algával való küzdelem volt ebben az akvában és most nagyon jó hogy végre lehet gyönyörködni benne.

A kalászhalak jól érzik magukat. Egyáltalán nem félnek. Mondatom nano halakból eddig még nem volt ilyen bátor csapatom. Jönnek-mennek, mindent megvizsgálnak az akváriumban. Néha a hímek már feszítik az úszójukat, kicsit kakaskodnak egymással. Naponta egyszer adok nekik enni. Jelenleg kétféle kaját kapnak. A GA-s Best Bite Nano-t és Hikari Micro Pellets tápot. Ez utóbbi kicsit nagy nekik, össze kell morzsolni. A harcsáknak szoktam adni fagyasztott kaját is. Most fagyasztott artémia volt hétvégén, arra nem igazán fanyalodtak rá.

Beállítottam a Chihiros tápadagolót. Azon gondolkoztam éppen hogy mennyire kinőtte magát ez a Chihi. Ez a termék is egy abszolút korrekt, jó minőségű cucc. A hozzá tartozó szoftvert kiemelném. Ami egy átlag felhasználáshoz kell, azt teljesen jól tudja. Úgyhogy most szépen beállítottam az alábbiak szerint:

ADA Green Brighty K - 2 ml
ADA Green Brighty Minderal - 2 ml
Seachem Excel - 2 ml
ADA Green Brighty Nitrogen - 1 ml

Mivel 4 csatornás az adagoló, ezért minden második nap kézzel adok még ezekből :

ADA Green Brighty Iron - 1 ml
Seachem Phosphorus - 1 ml

A szekrény most teljesen tele lett. A CO2 palack kiszorult a szekrényen kívülre.

Ha hazaérek teszek fel képeket.
 
Ma pontosan 50 napos az akvárium. Jelent meg némi ecset alga a jobb oldali kövön. Ezt leszedegetem, de 1 hét alatt visszajön. Az anubias levelén is van 2-3 db. Néhol a Monte Carlo között is van valami finom zöld alga. Főleg az előtérben. A nitrát és a foszfát teljesen eltűnt a vízből. Azon gondolkoztam, hogy amíg 5 fölött volt a nitrát egyáltalán nem volt alga az üvegben. Most már már kezd megjelenni.
Mindenesetre folytatom a 1 ml N és 1 ml foszfát adagolását és meglátom.
Sajnos 2 kalászhal kiugrott, 1 meg nem tudom hová lett. 1 amanót is találtam az akvárium előtt. Az 5 amanóból eddig is csak 2-t láttam. De most már csak 1-et. Őket majd pótolom.
A fontinalis moha jól érzi magát, szépen fejlődik. A Pinnatifidát is rendszeresen vágni kell.

6D-4076.jpg
 
A fonál alga topikból áthozom ide ezt a problémát. Meglátjuk mi lesz a vége hátha másnak is hasznos lesz.
@elektrorudi @Zsoltiabéka @Gáncs Péter a következő a helyzet:

  • Elkezdtem adagolni 3 ml ADA Green Brighty Nitrogen-t naponta egy hete
  • Az Excel-t visszavettem 1 ml / napra egy hete
  • A világítást levettem 6 órára naponta
  • Emeltem a CO2-n ma, eddig 1 bps volt és 16 mg/l körül volt a vízben, most 2 bps
  • A nagyon algás pinnatifida leveleket elkezdtem levágni
A nitrát még mindig 0 a vízben, ahogy a foszfát is.
A helyzet nem javult.

A szűrőben van egy zsák Seachem Purigen.

Szerintetek mennyi az az idő, amíg a változtatás hatására javulnia kellene a helyzetnek?

Olyan sok emberrel beszéltem már és mindenki mást mond:

"Ez az akvárium túl van etetve" - Ez mit jelent? Ilyenkor magas nitrát és foszfát szintet kellene mérnem nem?
"Sok a táp" - Végig olvastam az ADA tápozás topikot és nagyon sok helyen állítják, javasolják, hogy nem kell nitrát, amíg a növények nőnek. Én azt gondolom, hogy nincs kevés hal ebben az akváriumban. Ezek nem termelnek annyi nitrátot foszfátot, ami elég lenne a növényeknek?

Számomra egy rejtély, hogy tud ez az ADA tápozás működni csak káliummal és mikróval :(

Az ilyen leveleket levágom:

6D-4114.jpg

Nem tudom ez is szőr alga-e, de ez nő az MC-n:

6D-4115.jpg

Egy-két napja a Limnophila-n is megjelent:

6D-4116.jpg

De legalább valaki gondoskodik róla, hogy tiszta legyen a DC:

6D-4117.jpg
 
A fonál alga topikból áthozom ide ezt a problémát. Meglátjuk mi lesz a vége hátha másnak is hasznos lesz.
@elektrorudi @Zsoltiabéka @Gáncs Péter a következő a helyzet:

  • Elkezdtem adagolni 3 ml ADA Green Brighty Nitrogen-t naponta egy hete
  • Az Excel-t visszavettem 1 ml / napra egy hete
  • A világítást levettem 6 órára naponta
  • Emeltem a CO2-n ma, eddig 1 bps volt és 16 mg/l körül volt a vízben, most 2 bps
  • A nagyon algás pinnatifida leveleket elkezdtem levágni
A nitrát még mindig 0 a vízben, ahogy a foszfát is.
A helyzet nem javult.

A szűrőben van egy zsák Seachem Purigen.

Szerintetek mennyi az az idő, amíg a változtatás hatására javulnia kellene a helyzetnek?

Olyan sok emberrel beszéltem már és mindenki mást mond:

"Ez az akvárium túl van etetve" - Ez mit jelent? Ilyenkor magas nitrát és foszfát szintet kellene mérnem nem?
"Sok a táp" - Végig olvastam az ADA tápozás topikot és nagyon sok helyen állítják, javasolják, hogy nem kell nitrát, amíg a növények nőnek. Én azt gondolom, hogy nincs kevés hal ebben az akváriumban. Ezek nem termelnek annyi nitrátot foszfátot, ami elég lenne a növényeknek?

Számomra egy rejtély, hogy tud ez az ADA tápozás működni csak káliummal és mikróval :(

Az ilyen leveleket levágom:

View attachment 179357

Nem tudom ez is szőr alga-e, de ez nő az MC-n:

View attachment 179358

Egy-két napja a Limnophila-n is megjelent:

View attachment 179359

De legalább valaki gondoskodik róla, hogy tiszta legyen a DC:

View attachment 179360
A magam részéről, a november 5-i bejegyzéseddel és megállapításaiddal értek egyet. Ehhez csatlakoztam a december 11-i bejegyzéseimmel (a fonal alga topicban), amit csak négy ember látott némiképp helyesnek. (vagy csak nevettek rajta.)
Ezek alapján, inkább nem kellene tovább erőtetni a gondolataim megosztását... be kellene fejeznem... de... hátha lehet benne valami...

Úgy gondolom, hogy a több évtizedes megfigyelés, ami a PO4 és az NO3 arányára vonatkozik, még mindig megállja a helyét. Tehát a probléma ott kezdődhetett, amikor ezeket az adatokat mérted:
NO3: ~10 mg/l
PO4: < 0,02 mg/l
Fe: < 0,02 mg/l
A (többihez képest!!!) túl magas NO3 szint megindította a szőr alga képződést, mert egyes növények nem tudták felvenni az NO3-at, a foszfát (az Fe, és talán a többi tápanyag) hiány miatt. Elkezdtek leépülni. Bár ez abban a pillanatban még nem látszott, minden happy volt. Napok-hetek távlatában látszik a növényeken bármi is, a kevésbé avatott szem számára.
Az ADA talaj szuperül működik, ahogy a dúsan burjánzó aljnövényzeten látszik. Igen ám, de azok a növények, amelyek nem jutnak el a talajig, vagy amúgy sem a talajból vennék fel a tápot, azok elkezdenek pusztulni, bomlani a tápanyag hiányában, életlehetőséget adva ezzel az algáknak. ...és itt a kör bezárult.

Többször írtam már, hogy egyik kedvenc növényem a sokak által gyűlölt Hydrophila difformis. Nem csak azért kedvelem, mert szép (ez szubjektív dolog), hanem azért is, mert 1-2 napon belül látszik a levelein, ha baj van. Ha nem is ezt, de valami gyors növekedésű növényt érdemes elhelyezni valahová, hogy legyen egy gyors indikátor az akváriumban. A Limnophila is egész jó erre, csak figyelni kell rá.

Az a halkaja mennyiség, ami az etetőcsészében ázik (november 27.), egy 10-15 centis anci vagy pleco napi igénye. Ezeket a tablettákat el is lehet törni ám... ;-)
No, most vizet prédikálok és bort iszok, mert a túletetés hibáját én is elkövetem, folytatom. Valószínűleg, ezért van már 3-4 éve ecset algám... :-(
 
Utoljára módosított:
A magam részéről, a november 5-i bejegyzéseddel és megállapításaiddal értek egyet. Ehhez csatlakoztam a december 11-i bejegyzéseimmel (a fonal alga topicban), amit csak négy ember látott némiképp helyesnek. (vagy csak nevettek rajta.)
Ezek alapján, inkább nem kellene tovább erőtetni a gondolataim megosztását... be kellene fejeznem... de... hátha lehet benne valami...
Én nagyon is egyetértek veled. Mint mondtam sok emberrel beszéltem már és a tanácsok nagy részét nem értem, nincs benne logika. Szeretném megérteni mi történik és a te válaszaid logikusak. ;)

Úgy gondolom, hogy a több évtizedes megfigyelés, ami a PO4 és az NO3 arányára vonatkozik, még mindig megállja a helyét. Tehát a probléma ott kezdődhetett, amikor ezeket az adatokat mérted:
NO3: ~10 mg/l
PO4: < 0,02 mg/l
Fe: < 0,02 mg/l
A (többihez képest!!!) túl magas NO3 szint megindította a szőr alga képződést, mert egyes növények nem tudták felvenni az NO3-at, a foszfát (az Fe, és talán a többi tápanyag) hiány miatt. Elkezdtek leépülni. Bár ez abban a pillanatban még nem látszott, minden happy volt. Napok-hetek távlatában látszik a növényeken bármi is, a kevésbé avatott szem számára.
A nitrát viszonylag hamar eltűnt a vízből. November 9-én már csak 1 mg/l volt a vízben. Addig nem adagoltam nitrátot külön. Az akvárium indulásától kezdve folyamatosan csökkent a szintje. Gondolom a talajból jött.

Az ADA talaj szuperül működik, ahogy a dúsan burjánzó aljnövényzeten látszik. Igen ám, de azok a növények, amelyek nem jutnak el a talajig, vagy amúgy sem a talajból vennék fel a tápot, azok elkezdenek pusztulni, bomlani a tápanyag hiányában, életlehetőséget adva ezzel az algáknak. ...és itt a kör bezárult.
Világos amit mondasz. Megyek is ezen az úton. Felhozom a tápanyag szinteket a megfelelőre.

Többször írtam már, hogy egyik kedvenc növényem a sokak által gyűlölt Hydrophila difformis. Nem csak azért kedvelem, mert szép (ez szubjektív dolog), hanem azért is, mert 1-2 napon belül látszik a levelein, ha baj van. Ha nem is ezt, de valami gyors növekedésű növényt érdemes elhelyezni valahová, hogy legyen egy gyors indikátor az akváriumban. A Limnophila is egész jó erre, csak figyelni kell rá.
Igen, én is őt figyelem. Fehérek lettek az új hajtások. Ez nitrát hiányt jelez ugye?

Az a halkaja mennyiség, ami az etetőcsészében ázik (november 27.), egy 10-15 centis anci vagy pleco napi igénye. Ezeket a tablettákat el is lehet törni ám... ;-)
No, most vizet prédikálok és bort iszok, mert a túletetés hibáját én is elkövetem, folytatom. Valószínűleg, ezért van már 3-4 éve ecset algám... :-(
Van 5 panda (sajnos egy elpusztult valamiért a napokban) az akváriumban, 2 naponta adok nekik egy ilyen Dennerle tablettát, valamint a kalászhalaknak naponta GA nano tápot, amiből hullik le a talajra és azt is megeszik a pandák, igaz ebbe beszállnak a csigák és az oto-k is. Ha ez sok lenne, akkor nem lenne magas a nitrát/foszfát szint az akváriumban?

Köszönöm, hogy foglalkoztál ezzel a problémával, jelentkezem hogy milyen irányú változás lesz a tápnövelés hatására.

Kellemes ünnepeket mindenkinek!
 
Back
Oldal tetejére