• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Emerald Creek

Amit én kipróbálnék illetve megnéznék, hogy az áramlás nagyon rendben legyen és difi révén a co2 eloszlás tökéletes legyen.
Egy jet pipe-al kezdtem, azzal is itt volt ez az alga, bár nem akkora mértékben mint most lily-vel, de nem tudom van-e köze a cseréhez. A jet-et erősnek találtam, vitte az amanókat, halakat az áramlás. Most egy lily van ez olyan középútnak tűnik. Az igaz, hogy a drop checker nem lime zöld, inkább türkiz, olyan 2 bps-el megy a CO2.

A növényeken mit látsz? Átalakultak már víz alatti létre, szenvednek-e valamiben? A képek alapján az anubiason mintha lenne egy kis hiánytünet, legalábbis a levelei furcsák a fák tövében, de nem látom pontosan, hogy valami pont szerű alga van rajta vagy foltosak valamiféle hiánytünetre.
Vízcserék milyen gyakoriak? áttértél már a hetire?
A növények egy része jól érzi magát szerintem a pinnatifida nő, a tripartita és a rannunculus is terjeszkedik, ezeket visszametszem. A jobb oldali anubias szerintem rendben van, a középső kicsit küszködik, de nincs a leveleken pont alga vagy más. Egyébként ez Pinto tehát fehér zöld foltokkal. Már hetente cserélem a vizet.
 
Egy jet pipe-al kezdtem, azzal is itt volt ez az alga, bár nem akkora mértékben mint most lily-vel, de nem tudom van-e köze a cseréhez. A jet-et erősnek találtam, vitte az amanókat, halakat az áramlás. Most egy lily van ez olyan középútnak tűnik. Az igaz, hogy a drop checker nem lime zöld, inkább türkiz, olyan 2 bps-el megy a CO2.


A növények egy része jól érzi magát szerintem a pinnatifida nő, a tripartita és a rannunculus is terjeszkedik, ezeket visszametszem. A jobb oldali anubias szerintem rendben van, a középső kicsit küszködik, de nincs a leveleken pont alga vagy más. Egyébként ez Pinto tehát fehér zöld foltokkal. Már hetente cserélem a vizet.

Türkizkék a DC? Biztosan? Jó a folyadék, nincs a DC aljában hártya? Mert akkor a co2 szint nagyon nincs rendben, vagy rossz a beoldás, rosszul oldódik be és egyből kihajtódik a vízből a szűrő által (ahogy a GA Rhizo leírása is erre utal a kérdésedre válaszul) vagy pedig keveset adagolsz. Áramlást figyelni kell hogy ne is legyen baromi nagy, szűrőt jól be kell állítani, esetleg fojtani ha túl nagynak érzed és repked a berendezés. Először akkor járj utána véleményem szerint a co2 szintjének mert az biztosan nincs rendjén ha jó a folyadék és nincs is hártya a DC aljában, illetve a szigetes elrendezésnél én figyelném hogy megfelelően körbejárja-e a szigetet az áramlás a szívó ágig de csak épp annyira hogy még ne lobogjon az élővilág. Ezzel játszanék a helyedben. Illetve az alapos talajtakarítás és teljesen leszedni mindenhonnan ezt a nyavajást amennyire csak lehet, feleslegesen ne nyírd a növényeket még hogy ne terheld azzal is a vizet a növények stresszelésével :)
Én legalábbis így cselekednék első körben ha a sajátomról lenne szó, de biztosan lesz más is itt ezzel a témával kapcsolatosan aki tapasztaltabb és jobban tudja :)
 
Úgy ment a tápozás egy darabig, ahogy írtad, Brighty K, Mineral és Excel. Nem írtam, hogy naponta 1 ml Excel-t is adagolok. Bár én nagy hatását nem érzem.
Szóval azért kezdtem el a Nitrogént és a vasat, mert nem tudom eldönteni hogy ez az alga diatom vagy rhizo. Mivel szinte csak a növényeken növekszik, ezért arra gondoltam, hogy valami tápanyaghiány okozhatja. Szóval egy próba volt csak, de 2 hét alatt semmi hatása nem volt, nem csökkent az alga, sőt...
Folyamatosan néztem az ammóniát, nitritet, nitrátot a vízben, hiába adagoltam pluszban, a JBL cseppteszt mindegyikre a legkisebb értéket mutatta.
A pinnatifida és a rannunculus nő rendesen, ezeket már többször visszavágtam, az utricularia elpusztult, nem tudom én se hogy gondoltam ebben a elállásban ezt a növényt, a blyxa is meg van még a fa mögött, viszont nagyon benőtte az alga.
Sajnos nem eszik az amanók ezt az algát, se az otók. Viszont könnyen össze lehet porszívózni az akvában, de gyorsan visszanő.
A GA oldalán azt olvastam a rhizóról, hogy rossz CO2 ellátás is okozhatja. Ez mit jelent? Kevés CO2, vagy nagyon fluktuál? Jelenleg 12:00-19:00-ig megy a CO2, a világítás 13:00-20:00-ig, 1600 lumen 70%-on.
szerintem diatom. a rhizo sűrűbb és nehezebben lehet a növényekről eltávolítani.
nálam is volt ilyen, én is ADA tápokat használok ezért a paraméterek gyorsan nullázódtak. Én azt csináltam, hogy emeltem a fényen ezzel együtt addig nyomtam a co2-őt amíg nem pipáltak a halak és pluszban adagoltan nitrátot... azt hiszem 2hét alatt tűnt el az egész... Emelheted egy picit a tápozást is 1-1ml. ha úgy látod, hogy sok akkor vissza vehetsz belőle.
Brighty K 3ml + Mineral 3ml. + Excel 2ml.
 
Az év végi szabadságra lebetegedtem rendesen, nem volt energiám naplózni. Most pótolok egy kicsit. Még tavaly vettem 15 db Boraras Brigittae-t. Picik voltak nagyon. Szépen lassan szoktattam őket az akvárium vízhez az akváriumba helyezés után nem látszott, hogy probléma lenne. Szépen, bátran úszkáltak. Elégedett voltam, mert az előző üvegben állandóan bujkáltak, alig lehetett látni őket.
Sajnos másnap reggelre az Ista skimmeres befolyón láttam 3 db-ot fennakadva és az akváriumban is alig volt belőlük. Nem a befolyó alsó része szívta be őket, hanem az a rész, ahol az akril skimmer rész találkozik az üveggel. Gyorsan szétszedtem a szűrőt és még sikerült 4 db-ot élve kimentenem belőle, azonban sajnos 6 db már nem élt.
Ahogy raktam össze a szűrőt ismét eltörtem a fogantyú csatlakozásnál azt a kis műanyag pöcköt. Harmadjára.
Nem volt otthon tartalék alkatrész, úgyhogy csak egy kis belső szűrőt tudtam betenni.
Nagyon jó kis szűrő lenne ez az Eheim EccoPro ha nem lenne ez a probléma vele. Tényleg nagyon óvatos voltam, mert ismertem már hogy könnyen el lehet törni ha a csapot nem nyitod meg vagy a tömítő gyűrű nincs a helyén. De elegem volt, úgyhogy hirtelen felindulásból másnap vettem egy Eheim Experience 250-et.
Két-három napig méregettem a vizet, de nem volt probléma vele.
Az Ista befolyót is kivettem és visszatettem helyére a régi DOOA-t és az Eheim 350-et. Most nem szép, de legalább nincs bele problémám. Majd valahogy feljavítom ezt az Ista befolyót, mert azért az sokkal szebb mint az Eheim.
A brigik sajnos elfogytak valahogy, nem látok már egyet sem. Viszont érkezett a GA-ba neon razbóra. Nagyon régóta szerettem volna ilyen halat. Sikerült egy 15-ös csapatot szereznem. (Épp akkor telefonált @eMZé az üzletbe, hogy neki is kellene egy nagyobb csapat).
Azt már látom hogy nagyon válogatósak. Valószínű egy artémia keltetőt be kell szereznem.
 
Gyönyörű halak, jól választottál. Én egyenlőre lebeszéltem magam a neon razbóráról. Csak vasárnap töltöttem fel vízzel az akváriumot és a szűrőanyag is vadi új. Ráadásul nem olcsó mulatság, 154 literre kellene 30 db vagy több. Kajából én anno ADA-t (legkisebb méret)adtam, azt gond nélkül megették. Sajnos a hülye EU-s és magyar szabályozások miatt már nem lehet hozni és nekem is elfogyott már. Én szárazból a GA-t (legkisebb méret)adnám nekik, illetve fagyasztott kajákat. Az artemia inkább újszülötteknek kell. De kellhet pár nap mire megszokják az új helyüket és hajlandóak enni.

Az Ista nálam is elkapott, az üveg és plexi találkozasánál pár garnélát. Sajnos szép megoldás még nem jutott eddig eszembe.

A szűrőre inkább nem mondok semmit, max annyit, hogy neked egy ADA-ra van szükséged.
 
Gyönyörű halak, jól választottál. Én egyenlőre lebeszéltem magam a neon razbóráról. Csak vasárnap töltöttem fel vízzel az akváriumot és a szűrőanyag is vadi új. Ráadásul nem olcsó mulatság, 154 literre kellene 30 db vagy több. Kajából én anno ADA-t (legkisebb méret)adtam, azt gond nélkül megették. Sajnos a hülye EU-s és magyar szabályozások miatt már nem lehet hozni és nekem is elfogyott már. Én szárazból a GA-t (legkisebb méret)adnám nekik, illetve fagyasztott kajákat. Az artemia inkább újszülötteknek kell. De kellhet pár nap mire megszokják az új helyüket és hajlandóak enni.

Az Ista nálam is elkapott, az üveg és plexi találkozasánál pár garnélát. Sajnos szép megoldás még nem jutott eddig eszembe.

A szűrőre inkább nem mondok semmit, max annyit, hogy neked egy ADA-ra van szükséged.
Nagyon örülök ezeknek a halaknak. Egyelőre még megvan mind. Nem nagyon esznek. A nano GA tápot adom nekik, de kiköpködik. Vettem fagyasztott artémiát, de az olyan nagy, kifejlett rákok vannak benne, hogy a közelébe sem mennek. Ezt össze szokták valahogy turmixolni?
Vettem egy Tropikál Hatos fagyasztott cuccot is, abban elvileg van szúnyog lárva. Nem tudom az kisebb-e.
Mikor a Cory-knak adom a Dennerle Cookies-t vagy Chris & Oli’s Crunchy Cream-et, akkor a felszálló darabokat levadásszák.

Hetente egyszer megnézegetem a GA weboldalán az ADA szűrőket. Ha látom, hogy hosszú távon foglalkozok a hobbival és nem csak fellángolás, akkor egyszer beruházok egyre. Egyre jobban érzem, hogy valami nagyobb üveggel kellett volna kezdeni. Ha majd váltok, akkor szűrőt is cserélek :)
 
Nagyon örülök ezeknek a halaknak. Egyelőre még megvan mind. Nem nagyon esznek. A nano GA tápot adom nekik, de kiköpködik. Vettem fagyasztott artémiát, de az olyan nagy, kifejlett rákok vannak benne, hogy a közelébe sem mennek. Ezt össze szokták valahogy turmixolni?
Vettem egy Tropikál Hatos fagyasztott cuccot is, abban elvileg van szúnyog lárva. Nem tudom az kisebb-e.
Mikor a Cory-knak adom a Dennerle Cookies-t vagy Chris & Oli’s Crunchy Cream-et, akkor a felszálló darabokat levadásszák.

Hetente egyszer megnézegetem a GA weboldalán az ADA szűrőket. Ha látom, hogy hosszú távon foglalkozok a hobbival és nem csak fellángolás, akkor egyszer beruházok egyre. Egyre jobban érzem, hogy valami nagyobb üveggel kellett volna kezdeni. Ha majd váltok, akkor szűrőt is cserélek :)
a szúnyoglárva is nagy lesz nekik... próbáld a cyklops-t, a GAs tápot meg morzsold még össze a kezeddel, az még a kubotainak is nagy néha hiába a legkisebb szemcséjű...
 
A diatom kezd eltűnni, viszont helyette egy pár napja megjelent ipari mennyiségben az agancs alga. Világos szürke és a Pinnatifida levelein nő. Ma vízcsere előtt csináltam vízteszteket. Minden rendben van. Nincs ammónia, nitrit, igaz nitrát és foszfát sincs. Most hogy bekerültek a razbórák lehet javít valamit a helyzeten? Vagy kellene adagolni nitrogént, foszfátot?
A razbórák nem félősek. Elég sokat tartózkodnak az akvárium első felében. Persze ettől még nem egyszerűbb fotózni őket, de legalább lehet próbálkozni. A fagyasztott szúnyog lárvát még fagyott állapotban késsel darabokra vágtam, öblítettem és egy fecskendő segítségével adtam nekik. Tetszett nekik. A nagyobb darabokra nem mozdultak rá, de az apróbbakat megették, ami lehullott az aljzatra, azt a cory-k lelkesen eltakarították.
A CRS garnélából nem tudom mennyi van meg, tegnap egyszerre 4-et láttam, az amanókból meg egyet-egyet néha.
A jobb oldali anubias kezdettől fogva jól érezte magát, most már lassan a másik kettő is kezd magához térni, igaz a középső még mindig nagyon pici.

A tápozást a héten már emeltem 3 ml Brighty K, 3 ml Mineral és 2 ml Excel. Holnaptól 7 órát világítok 90%-on.

Most így néz ki:

untitled-1419.jpg

Itt a staghorn. Nekem eddig nem volt ilyen, de képeken általában sötétebbet látok:

untitled-1420.jpg

A jószágok:

untitled-1433.jpg

untitled-1446.jpg
 
Ez egy első geneárciós Twinstar Light 450E. Azt hiszem valami 1600 lumen a max. De akkor hagyom ezen a 80%-on.
Ez az agancs mitől lehet? Nincs valami tipped? Elkezdtem olvasni a topikját, de nem sokkal lettem okosabb.
Passz... elméletileg a magas ammóniaszint, a gyenge áramlás és a kiegyensúlyozatlan tápanyagellátás kedvez ennek az algának.
A kezelése: a fertőzött leveleket le kell vágni.
folyékony szénforrással történő kezelés hatására vörösre színeződik.
Leállított szűrő mellett a felhigított Carbo vagy excel tápot kell fecskendezni az érintett területre, és pár percig hagyni hatni, utána a szűrő visszakapcsolható.
 
Hát nem sok jót tudok elmondani erről az üvegről.

Az alga helyzet csak romlott.

Az agancs mintha stagnálna, egy-két új helyen nő, néha találok egy-egy monumentális példányt.
Viszont megjelent a növények levelein valami fonalas zöld alga, szerintem zöld szakáll.
Egy hete változtattam a tápozáson:

A vízben minden 0, ammónia, nitrit, nitrát, foszfát.

Tápozás:

Naponta: 3 ml ADA Mineral, 3 ml ADA Brighty K, 2 ml Flourish Excel, 1 ml ADA Brighty Nitrogen
Vízcsere után: 1 ml ADA Vita-max

A fény 7 órát megy 90%-on, 13:00-20:00 és 1 órát 5%-on 20:00-21:00-ig

A szűrőt egy hónapja cseréltem 90 liter per óra, GA Lily, szerintem a flow teljesen jó, nem túl erős.

A CO2 2 bps, a DC szép zöld. lámpa kapcsolás előtt egy órával indul a CO2 és egy órával előtte leáll.

Van 15 neon razbóra, 5 panda cory, 5 oto, 5 amano garnéla (ebből nem tudom mennyi van még, mert mindig csak 1-et látok) és valamennyi CRS, belőlük is max 4-et látok egyszerre.

A razbórákat naponta etetem GA BestBite-al és egy héten 2-szer kapnak fagyasztottat. A pandák és az oto-k egy héten 3-szor kapnak tablettás eleséget. A pandák egyébként szorgalmasan szedik össze, amit a razbórák nem esznek meg.

Mit csinálok rosszul?

Kellene több nitrátot adagolni és valamennyi foszfátot is?
Egy héttel ezelőtt emeltem meg a tápozást a fenti szintre. Meddig érdemes tartani egy változtatást az akván? 2 hétig? Ha nem jön be, akkor vissza az eredeti szintre?

Lassan közeleg egy BO :(

6D-1457.jpg
 
Hát nem sok jót tudok elmondani erről az üvegről.

Az alga helyzet csak romlott.

Az agancs mintha stagnálna, egy-két új helyen nő, néha találok egy-egy monumentális példányt.
Viszont megjelent a növények levelein valami fonalas zöld alga, szerintem zöld szakáll.
Egy hete változtattam a tápozáson:

A vízben minden 0, ammónia, nitrit, nitrát, foszfát.

Tápozás:

Naponta: 3 ml ADA Mineral, 3 ml ADA Brighty K, 2 ml Flourish Excel, 1 ml ADA Brighty Nitrogen
Vízcsere után: 1 ml ADA Vita-max

A fény 7 órát megy 90%-on, 13:00-20:00 és 1 órát 5%-on 20:00-21:00-ig

A szűrőt egy hónapja cseréltem 90 liter per óra, GA Lily, szerintem a flow teljesen jó, nem túl erős.

A CO2 2 bps, a DC szép zöld. lámpa kapcsolás előtt egy órával indul a CO2 és egy órával előtte leáll.

Van 15 neon razbóra, 5 panda cory, 5 oto, 5 amano garnéla (ebből nem tudom mennyi van még, mert mindig csak 1-et látok) és valamennyi CRS, belőlük is max 4-et látok egyszerre.

A razbórákat naponta etetem GA BestBite-al és egy héten 2-szer kapnak fagyasztottat. A pandák és az oto-k egy héten 3-szor kapnak tablettás eleséget. A pandák egyébként szorgalmasan szedik össze, amit a razbórák nem esznek meg.

Mit csinálok rosszul?

Kellene több nitrátot adagolni és valamennyi foszfátot is?
Egy héttel ezelőtt emeltem meg a tápozást a fenti szintre. Meddig érdemes tartani egy változtatást az akván? 2 hétig? Ha nem jön be, akkor vissza az eredeti szintre?

Lassan közeleg egy BO :(

Mióta megírtad a kommentet azóta gondolkodom ezen, mert éppen nagyon ráérősen vagyok, hasonlóképpen én sem szeretném így látni sem a tied sem a sajátomat és tudom mekkora szívás ez, volt benne részem..
Sok tanács érkezett már és valamiért egyik sem hatásos. Be kéne állnia az egyensúlynak nitrát ide foszfát oda, ADA tápozás ugye sokszor volt szó róla hogy nem eszerint megy, nyilván a nitrát kéne de foszfát nem.
A világításban én azt az 1 óra 5%-ot biztosan elhagynám és megpróbálnám csökkenteni a világítási időt. Elég kompromisszumos megoldás, de sokszor bevált már akár egy fél órányi visszalépés is. Én simán azt csinálnám hogy vissza mennék 6 órára világításban, csontra kitakarítani azt a homokot mert látom azért ott vannak azért maradékok és a növényekről leszedni amit lehet és hagyni futtatni az egészet ahogy van 2-3 hétig. Ha ez beválik akkor lehet továbblépni és fél óránként apránként el lehet érni a határt. Illetve talán tápozásban is visszamennék a 2ml-re, nincsenek sprinter növények, nincs is mi felvegye a tápanyagot így.
Ha lepucolod az agancsot a növényekről akkor visszajön? vagy hogy tudod eltávolítani, le lehet tépkedni vagy csak a növény leveleinek vágásával lehet? Természetes fény a világítás felkapcsolás előtt nem éri az akváriumot ugye? Attól is szépen be lehet algásodni.
Szűrőbacit adagolsz még? Az élőlények azért termelnek dolgokat, valószínűleg a növények a nitrátot elhasználják, a dc-d most tényleg szép, nem szúrja a szemem a kékség :D (ha csak nem hártyás az alja és mindig ilyen színű marad ez miatt)
Mindennek működnie kéne, mégsem tökéletes és ez bosszantó, mert minden adott.
 
Mióta megírtad a kommentet azóta gondolkodom ezen, mert éppen nagyon ráérősen vagyok, hasonlóképpen én sem szeretném így látni sem a tied sem a sajátomat és tudom mekkora szívás ez, volt benne részem..
Sok tanács érkezett már és valamiért egyik sem hatásos. Be kéne állnia az egyensúlynak nitrát ide foszfát oda, ADA tápozás ugye sokszor volt szó róla hogy nem eszerint megy, nyilván a nitrát kéne de foszfát nem.
A világításban én azt az 1 óra 5%-ot biztosan elhagynám és megpróbálnám csökkenteni a világítási időt. Elég kompromisszumos megoldás, de sokszor bevált már akár egy fél órányi visszalépés is. Én simán azt csinálnám hogy vissza mennék 6 órára világításban, csontra kitakarítani azt a homokot mert látom azért ott vannak azért maradékok és a növényekről leszedni amit lehet és hagyni futtatni az egészet ahogy van 2-3 hétig. Ha ez beválik akkor lehet továbblépni és fél óránként apránként el lehet érni a határt. Illetve talán tápozásban is visszamennék a 2ml-re, nincsenek sprinter növények, nincs is mi felvegye a tápanyagot így.
Ha lepucolod az agancsot a növényekről akkor visszajön? vagy hogy tudod eltávolítani, le lehet tépkedni vagy csak a növény leveleinek vágásával lehet? Természetes fény a világítás felkapcsolás előtt nem éri az akváriumot ugye? Attól is szépen be lehet algásodni.
Szűrőbacit adagolsz még? Az élőlények azért termelnek dolgokat, valószínűleg a növények a nitrátot elhasználják, a dc-d most tényleg szép, nem szúrja a szemem a kékség :D (ha csak nem hártyás az alja és mindig ilyen színű marad ez miatt)
Mindennek működnie kéne, mégsem tökéletes és ez bosszantó, mert minden adott.
Akkor az alábbiak szerint fogok eljárni és megnézem 3 hét alatt hogy alakul a helyzet:
  • A világítást visszaveszem 6 órára, az 5%-os 1 órát is megszüntetem.
  • Napi tápozás: Brighty K 2 ml, Mineral 2 ml, Excel 2 ml, Nitrogen 1ml
A homokot hetente takarítom. Van egy Edel 501, ami kicsit macerás, de elég alaposan lehet vele dolgozni. Most vasárnap is teljesen átszívtam a homokot vele. A vasfák alatt van egy kis barlang rendszer. A pandák ott is szoktak turkálni, Szerintem ott is összegyűlik a maradék és a harcsák kitúrják. Keddre már ilyen ahogy látszik. A homokból a nagyobb darabokat csipesszel naponta kiszedem.
Nagyon nehéz lepucolni az agancsot. A nagyobbak lejönnek csipesszel, a nagyon fertőzött leveleket levágom. Szerintem jön vissza agancs, de most ezzel a szakáll algával rosszabb a helyzet, abból több van. Ahogy olvastam mind a két alga köthető CO2 problémához. Csütörtökön home office-ban leszek és megfigyelem majd, hogy mire felkapcsol a lámpa bezöldül-e a DC.
Az agancsból vannak nagyobb példányok, őket csipesszel le lehet tépni, de a kisebbeket nem nagyon. Nem süt rá a nap az akváriumra, az előzőben volt ilyen probléma, most beljebb raktam az egészet az ablaktól.
A Bacter Plus-t és a Phyton-GIT-et már abbahagytam.
Annak ellenére hogy elég nagy a szűrő ehhez az üveghez nincs olyan nagy flow. Középen a szigeten például nem nagyon lengedeznek a pinnatifida levelei.
 
Hát nem sok jót tudok elmondani erről az üvegről.

Az alga helyzet csak romlott.

Az agancs mintha stagnálna, egy-két új helyen nő, néha találok egy-egy monumentális példányt.
Viszont megjelent a növények levelein valami fonalas zöld alga, szerintem zöld szakáll.
Egy hete változtattam a tápozáson:

A vízben minden 0, ammónia, nitrit, nitrát, foszfát.

Tápozás:

Naponta: 3 ml ADA Mineral, 3 ml ADA Brighty K, 2 ml Flourish Excel, 1 ml ADA Brighty Nitrogen
Vízcsere után: 1 ml ADA Vita-max

A fény 7 órát megy 90%-on, 13:00-20:00 és 1 órát 5%-on 20:00-21:00-ig

A szűrőt egy hónapja cseréltem 90 liter per óra, GA Lily, szerintem a flow teljesen jó, nem túl erős.

A CO2 2 bps, a DC szép zöld. lámpa kapcsolás előtt egy órával indul a CO2 és egy órával előtte leáll.

Van 15 neon razbóra, 5 panda cory, 5 oto, 5 amano garnéla (ebből nem tudom mennyi van még, mert mindig csak 1-et látok) és valamennyi CRS, belőlük is max 4-et látok egyszerre.

A razbórákat naponta etetem GA BestBite-al és egy héten 2-szer kapnak fagyasztottat. A pandák és az oto-k egy héten 3-szor kapnak tablettás eleséget. A pandák egyébként szorgalmasan szedik össze, amit a razbórák nem esznek meg.

Mit csinálok rosszul?

Kellene több nitrátot adagolni és valamennyi foszfátot is?
Egy héttel ezelőtt emeltem meg a tápozást a fenti szintre. Meddig érdemes tartani egy változtatást az akván? 2 hétig? Ha nem jön be, akkor vissza az eredeti szintre?

Lassan közeleg egy BO :(

View attachment 172888
Nem vagyok ADA használó, csak APT zero-val tápozok. Viszont az elgondolás hasonló. Az a tapasztalatom, hogy a vízben lévő nulla macroval az epifiták nehezen birkóznak. Helyi szinten a levelek bomlása meg ammóniát szabadít fel, amire azonnal vevő a rátelepedett alga. Amint emelsz nitrátot, azt az alga fogja becummantani, mert ő nem bomlik, köszöni jól van. Akkor lesz értelme a nitrát emelésnek, ha az algát lenyomod BO-val. Kérdés, hogy mennyi erő maradt az epifitákban az újrainduláshoz.
 
Akkor az alábbiak szerint fogok eljárni és megnézem 3 hét alatt hogy alakul a helyzet:
  • A világítást visszaveszem 6 órára, az 5%-os 1 órát is megszüntetem.
  • Napi tápozás: Brighty K 2 ml, Mineral 2 ml, Excel 2 ml, Nitrogen 1ml
A homokot hetente takarítom. Van egy Edel 501, ami kicsit macerás, de elég alaposan lehet vele dolgozni. Most vasárnap is teljesen átszívtam a homokot vele. A vasfák alatt van egy kis barlang rendszer. A pandák ott is szoktak turkálni, Szerintem ott is összegyűlik a maradék és a harcsák kitúrják. Keddre már ilyen ahogy látszik. A homokból a nagyobb darabokat csipesszel naponta kiszedem.
Nagyon nehéz lepucolni az agancsot. A nagyobbak lejönnek csipesszel, a nagyon fertőzött leveleket levágom. Szerintem jön vissza agancs, de most ezzel a szakáll algával rosszabb a helyzet, abból több van. Ahogy olvastam mind a két alga köthető CO2 problémához. Csütörtökön home office-ban leszek és megfigyelem majd, hogy mire felkapcsol a lámpa bezöldül-e a DC.
Az agancsból vannak nagyobb példányok, őket csipesszel le lehet tépni, de a kisebbeket nem nagyon. Nem süt rá a nap az akváriumra, az előzőben volt ilyen probléma, most beljebb raktam az egészet az ablaktól.
A Bacter Plus-t és a Phyton-GIT-et már abbahagytam.
Annak ellenére hogy elég nagy a szűrő ehhez az üveghez nincs olyan nagy flow. Középen a szigeten például nem nagyon lengedeznek a pinnatifida levelei.
Egyszerre szerintem csak egy dolgot változtass, elsőre elég a fény, a nitrát még ráér
 
Feladtam azt az elképzelésemet, hogy majd szépen lassan visszaszorítom az algát, úgyhogy csináltam egy 5 napos blackout-ot.
Nem mondom, hogy az összes alga feladta, de nagyban javult a helyzet.
A tripartita és a pinnatifida is zokon vette kicsit az elsötítést, főleg a tripartita. Elég sok levele elfehéredett. A pinnatifida is eldobta egy pár levelét.
A lényeg hogy a fonalas alga és az agancs az telesen eltűnt. Egy-két levélen van még zöld szőr alga, de azokat szépen eltávolítom.
Közben rájöttem, hogy nem szeretem se a tripartitát, se a ranunculus-t ebben az üvegben. Belenőnek mindenhová, mohába, másik növénybe és nehéz kordában tartani.
Hiába olvas sokat az ember, ahhoz hogy a növényeket szép formában tartsa és úgy metsze őket hogy szép kompakt formában maradjanak, tapasztalat kell. Nem is olyan egyszerű ez.
Még a BO előtti héten sajnos egy hét alatt elpusztulsz az összes razbóra. Nem értemi miért, mert már olyan szépen ettek, rendszeresen adtam nekik fagyasztatt kaját is. Viszont az összes harcsa megvan. Az otók is jól érzik magukat.
Most BO után most ez van:

  • a fény 6 órát megy 50%-on
  • ADA brighty K 2 ml
  • ADA green brigthy mineral 2 ml
  • Excel 2 ml
  • CO2 1 órával a fény kapcsolása előtt indul
Továbbra is minden 0 a vízben, NH4, NO2, NO3

Figyelem hogy viselkedik az alga és hetente emelem a fényt 10%-al.
 
Back
Oldal tetejére