• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Emerald Creek

Stefán Tamás

Főkertész
Egy hosszabb kihagyás után ismét visszatérek a hobbihoz. Egy könnyen karbantartható, dekoratív akváriumot szeretnék összerakni, mely elé jó leülni egy fárasztó nap után. A technika nagy része már adott volt, de azért beruháztam egy pár új dologba, illetve most gondolkodom a Tropica System Nano CO2 helyett valami költséghatékonyabb megoldáson.

Nincs egy olyan motívum, emlék vagy másik akvárium ami ezt ihlette volna. Egy NA stílusú akváriumot szeretnék. Gyerekkoromban a Sajó mellett nőttem fel. Bár akkoriban a szlovák szennyezés miatt nem nagyon volt élővilága. Onnan a homok, kavics ötlet. Tetszenek az ADA sziget elrendezésű építései. Nekem jobban tetszenek azok a természetes elrendezések. Egy darabka igazi természet.

Lehessen jól tisztítani az üveget körbe. Tudom hogy ezzel a homokkal lesz baj, de tervezem hogy beszerzek egy Edel 501-et, remélem azzal tisztán lehet tartani.

Ez a terv:

Akvárium:

Talaj:

  • ADA Power Sand Basic S
  • ADA Aqua Soil Amazonia ver. 2
  • ADA Aqua Soil Powder
  • ADA Bacter 100
  • ADA Clear Super
  • ADA La Plata Sand

Szűrés:


Egyéb technika:

  • Twinstar Light 450E, 1600 lumen
  • Nagy nyomású CO2

Dekor:

  • Vasfa
  • Wild Rhino kő

Növények:

  • Staurogyne repens
  • Utricularia graminifolia
  • Fissidens fontanus
  • Blyxa japonica
  • Ranunculus inundatus
  • Hygrophila pinnatifida
  • Anubias nana ‘Pinto’
  • Vesicularia ferriei
  • Bucephalandra sp. Sintang
  • Riccardia chamedryfolia
  • Hydrocotyle tripartita Mini
Így állok most:

6D-1335.jpg
 
Szépek ezek a vasfák, mindig is tetszettek, kíváncsian várom hogyan fog alakulni az akvárium :)
Az Utricularia hova fog kerülni ebben a formában? hátra a talajba? :)
 
Szépek ezek a vasfák, mindig is tetszettek, kíváncsian várom hogyan fog alakulni az akvárium :)
Az Utricularia hova fog kerülni ebben a formában? hátra a talajba? :)
A terv az hogy hátra a talajba. Nem tudom tudok-e annyit emelni a talajon hátul, hogy a két vasfa között lehessen látni gyepet. Folyni fog ki a homokra a talaj. De egyébként is félek egy kicsit ettől a növénytől. Olvastam hogy vagy sikerül vagy nem.
 
Elindult már egy ideje az akvárium csak nem volt időm naplózni. Beültettem a növényeket. Van egy-két új növény, mellyel eddig nem volt tapasztalatom.

Az egyik a Riccardia Chamedryfolia moha. ADA zselés verziót vettem. A GA kínálatában nem is volt más csak zselés kivitel. Ez egy elég kemény levelű moha, így már a zselé megfelelő eltávolítását is nehézkesnek találtam. Törik darabokra a moha. Pillanat ragasztóval rögzítettem a fára, de az is elég nehézkesen megy.

Lehet hogy a Riccardia számára a DSM a legjobb megoldás?

Sajnos ültetés előtt a fórum topik első bejegyzését olvastam csak el, miszerint könnyű vele bánni :). Itt az idő végig olvasni az egészet.

A másik új növényem az Utricularia graminifolia. Sajnos jelenleg a fa mögött van és nem látszik. Nem emeltem elég magasra az akvárium hátulját, így is jön előre egy kicsit az amazonia a homokba. Az UG topikját végig olvastam még ültetés előtt. Jó mélyre ültettem. Egyelőre még gondolkozik hogy megmarad-e vagy elolvad.

Meglepetésemre az Anubias nana pinto és a Ranunculus inundatus viseli a legrosszabbul az indítást. Mind a kettőnek olvadnak a levelei.

A Pinnatifida és a Tripartita jól érzi magát nagyon. Sokat fejlődött mind a kettő.

A Staurogyne repens jól elvan, a Blyxa stagnál, még szerintem ő sem tudja hogy növekedjen vagy olvadjon.

Beüzemeltem az Ista co2 palackot és a Chihiros reduktort. Le a kalappal a Chihiros előtt. Patent kis alkalmazás van a reduktor vezérlőhöz, melyhez az összes Chihiros eszközödet hozzá tudod csatolni és akváriumonként csoportokba rendezni őket. Maga a reduktor is egy minőségi termék, egyáltalán nem érződik rajta, hogy ‘kínai’. Nem értem miért nem fejlesztenek az európai, japán gyártók!?

Már másodjára töröm el az Eheim Ecco Pro szűrő fogantyúján a csatlakozót. Még szerencse, hogy párban adják őket és a legutóbbi baleset után maradt itthon még egy.

Vízparaméterek

GH: 5
KH: 2
PH: 6,2
NO2: 0,6
NO3: 5
PO4: 0
Fe: 0

Jelenleg így néz ki az akvárium. Várom hogy beinduljanak a növények rendesen.

6D-1339.jpg

6D-1340.jpg
 
Már másodjára töröm el az Eheim Ecco Pro szűrő fogantyúján a csatlakozót. Még szerencse, hogy párban adják őket és a legutóbbi baleset után maradt itthon még egy.

Ennél a szűrőnél fontos, hogy a kar lehajtás előtt letekerd a csöveket és levegőt kapjon fentről a fedél. Ellenkező esetben a vákum miatt 100% törés lesz a vége.
Ha figyelsz rá, akkor sosem kell cserélni ezt a kis műanyag vackot. 👍
 
Lehet, hogy az elején meg kellett szenvedned a riccardiával, de amint beindul, imádni fogod.
UG csak a kiválasztottaknak sikerül. @kmisi -nek wabiban még virágzott is, miközben vér profik elvéreztek vele. Ne bánd, ha nem jön össze, a fa mögé több lehetőség is lehet helyette.
A pinnatifida esetében légy résen és ne sajnáld metszeni, különben a lámpáig felnyúlik és láncfűrész kell a szárához.

A scape jó, a növények majd alakulnak. Légy algamentes, a többi könnyen menni fog, szép lesz ez nagyon.👍🏻
Nekem ez a homokos, kavicsos előtér különösen tetszik.
 
Annyi változás történt itt, hogy került 10 CRS garnéla az akváriumba, hogy legyen valami mozgás. Az egyik elpusztult 1-2 nap után, de 8-at előbb biztosan megszámoltam, ők jól vannak. Jönnek-mennek, nem idegesek.
A növények közül van ami szépen nő (Pinnatifida) de van aki nagyon szenved. Nem értem ezt a Fissidens-t olyan sok embernek gyönyörűen nő, nálam meg csak egy algafészek az egész. Nem sok alga van az akváriumban, van az üvegen egy kicsi, az anubias leveleinek szélén egy kicsi, de a Fissdens-en egy nagy boglya fonál alga van. Az egyik helyen nagyobb az áramlás ott még csak-csak elmegy, de a másik elég csúnyán néz ki. Pedig szoktam fecskendővel kifújni a mulmot a levelei közül.

Közben próbálom belőni a CO2-t is. Viszont nem értem, hogy a KH/pH táblázat szerint már szinte sok a CO2, viszont a DC mégsem sárgul. Közben észrevettem, hogy a DC alján volt valami fehér trutyi összegyűlve, azt most kitakarítottam. Meglátjuk javul-e a helyzet.

Kaptam kölcsön egy Sigma 105-ös Macro-t. Azért nem olyan egyszerű ezzel az élőlényeket fotózni. Nagyon kicsit a mélységélessége, a garnélák közben mozognak, mászkálnak.

Mindenesetre az első próbálkozásaimból itt egy pár nektek:

6D-1353.jpg


6D-1358.jpg

6D-1368.jpg

6D-1377.jpg

6D-1379.jpg
 
Annyi változás történt itt, hogy került 10 CRS garnéla az akváriumba, hogy legyen valami mozgás. Az egyik elpusztult 1-2 nap után, de 8-at előbb biztosan megszámoltam, ők jól vannak. Jönnek-mennek, nem idegesek.
A növények közül van ami szépen nő (Pinnatifida) de van aki nagyon szenved. Nem értem ezt a Fissidens-t olyan sok embernek gyönyörűen nő, nálam meg csak egy algafészek az egész. Nem sok alga van az akváriumban, van az üvegen egy kicsi, az anubias leveleinek szélén egy kicsi, de a Fissdens-en egy nagy boglya fonál alga van. Az egyik helyen nagyobb az áramlás ott még csak-csak elmegy, de a másik elég csúnyán néz ki. Pedig szoktam fecskendővel kifújni a mulmot a levelei közül.

Közben próbálom belőni a CO2-t is. Viszont nem értem, hogy a KH/pH táblázat szerint már szinte sok a CO2, viszont a DC mégsem sárgul. Közben észrevettem, hogy a DC alján volt valami fehér trutyi összegyűlve, azt most kitakarítottam. Meglátjuk javul-e a helyzet.

Kaptam kölcsön egy Sigma 105-ös Macro-t. Azért nem olyan egyszerű ezzel az élőlényeket fotózni. Nagyon kicsit a mélységélessége, a garnélák közben mozognak, mászkálnak.

Mindenesetre az első próbálkozásaimból itt egy pár nektek:

View attachment 171582


View attachment 171583

View attachment 171584

View attachment 171585

View attachment 171586
Jók lettek a képek. Használsz ilyenkor plusz fényforrást is?

Pinto jól látom, kezd magához térni? Különleges levelei vannak, nagyon szépen alakul kép alapján.
 
Jók lettek a képek. Használsz ilyenkor plusz fényforrást is?
Nem használok, de gondolkozom mit és hogyan kellene csinálni. 8-as rekeszt használok és így is alacsony a záridő, meg ISO 800. Valami softbox szerűségen gondolkodom az akvárium két oldalára. Van két vakum meg egy Godox rádiós vezérlőm.
Nagyon mocorognak a garnélák nagyobb záridő kellene hogy tűéles képek legyenek.
 
Van egy hosszú fonalas alga az akváriumban egy hete. Nem igazán tudtam egyértelműen eldönteni hogy milyen fajta. Amit letisztítok másnapra visszanő. Mivel rendben vannak már a vízparaméterek, ezért bővült a takarító csapat 5 törpe szívóharcsával és 5 amano garnélával. Valamint került még be 5 db panda cory is. A cory-k kicsit idegesek. Érdekes módon az otok nem. egyből elkezdték tisztára nyalni az üveget. Az amanók a biztos megtalálták a CRS-eket mert nem nagyon látni őket.

Volt egy gyanúm, hogy esetleg szilikát miatt lehet ez az alga. Vettem tesztet. 1,6 mg/l az akváriumban a szilikát szint. A RO vízé 1,2. Wilde Rhino kő van dekorként, gondolom az emeli még, vagy a homok. Úgyhogy most igyekszem beszerezni egy gyantás patront, mely kiszedi a RO vízből a szilikátot (köszi @Zsoltiabéka).

Holnap vízcsere és takarítás. Addig is egy portré az egyik új lakóról:

6D-1403.jpg
 
Elég küzdelmes ez az üveg. Ettől az algától nem nagyon tudok szabadulni. Korábban @Zsoltiabéka segített, hogy ez valószínűleg diatom lesz. Vettem szilikát tesztet és valóban elég magas szilikát tartalom volt a vízben annak ellenére, hogy RO vizet használok. A RO víz szilikát tartalma 1,2 mg/l volt, egy nappal vízcsere után 1,6 mg/l, tehát vagy a homokból, vagy a Wild Rhino kőből is kerül szilikát a vízbe.
Egy héttel vízcsere után már csak 0,2 mg/l volt a vízben, amit elsőre furcsának találtam, de gondolom az alga kivette a vízből.
Vettem egy gyantás foszfát, szilikát megkötő patront a RO készülékhez és bekötöttem a RO membrán után. Így most már második vízcserét csináltam az alacsony szilikát tartalmú vízzel.
Azonban csupán annyi változást veszek észre, hogy ez a barna fonalas alga elkezdett átalakulni zöld fonál algává. A lenti képeken lehet látni, hogy néz ki. Szinte csak a növényeken van, a leveleken, a mohákon. Elég sok videót megnéztem barna algával kapcsolatban. Amiket láttam, ott a talajon, a sziklákon az akváriumba helyezett tárgyakon növekedett. Nő ilyen fonál szerű formában is?

Mai teszt eredmények reggel CO2 indítás előtt:

TDS: 137
GH: 4
KH: 2
pH: 7,4
NH4: < 0,05
NO2: < 0,01
NO3: < 0,5
PO4: < 0,02
Fe: 0
SiO2: 0,2

Tápozás:

ADA Brighty K: 2 ml / nap
ADA Green Brighty Mineral: 2 ml / nap

Egy hete elkezdtem ezeket:

ADA Green Brighty Iron: 2 ml / nap
ADA green Brighty Nitrogen: 2 ml/nap

Volt egy szűrő csere is közben. Emiatt:

ADA Green Bacter Plus: 2 csepp / nap
ADA Phyton-GIT plus: 2 csepp / nap

untitled-1404.jpg
untitled-1405.jpguntitled-1406.jpg
untitled-1407.jpg
 
Elég küzdelmes ez az üveg. Ettől az algától nem nagyon tudok szabadulni. Korábban @Zsoltiabéka segített, hogy ez valószínűleg diatom lesz. Vettem szilikát tesztet és valóban elég magas szilikát tartalom volt a vízben annak ellenére, hogy RO vizet használok. A RO víz szilikát tartalma 1,2 mg/l volt, egy nappal vízcsere után 1,6 mg/l, tehát vagy a homokból, vagy a Wild Rhino kőből is kerül szilikát a vízbe.
Egy héttel vízcsere után már csak 0,2 mg/l volt a vízben, amit elsőre furcsának találtam, de gondolom az alga kivette a vízből.
Vettem egy gyantás foszfát, szilikát megkötő patront a RO készülékhez és bekötöttem a RO membrán után. Így most már második vízcserét csináltam az alacsony szilikát tartalmú vízzel.
Azonban csupán annyi változást veszek észre, hogy ez a barna fonalas alga elkezdett átalakulni zöld fonál algává. A lenti képeken lehet látni, hogy néz ki. Szinte csak a növényeken van, a leveleken, a mohákon. Elég sok videót megnéztem barna algával kapcsolatban. Amiket láttam, ott a talajon, a sziklákon az akváriumba helyezett tárgyakon növekedett. Nő ilyen fonál szerű formában is?

Mai teszt eredmények reggel CO2 indítás előtt:

TDS: 137
GH: 4
KH: 2
pH: 7,4
NH4: < 0,05
NO2: < 0,01
NO3: < 0,5
PO4: < 0,02
Fe: 0
SiO2: 0,2

Tápozás:

ADA Brighty K: 2 ml / nap
ADA Green Brighty Mineral: 2 ml / nap

Egy hete elkezdtem ezeket:

ADA Green Brighty Iron: 2 ml / nap
ADA green Brighty Nitrogen: 2 ml/nap

Volt egy szűrő csere is közben. Emiatt:

ADA Green Bacter Plus: 2 csepp / nap
ADA Phyton-GIT plus: 2 csepp / nap

View attachment 172272
View attachment 172273View attachment 172274
View attachment 172275
Kitartást. Mocsok, csúf egy alga, de végül úgyis győzöl. Gyönyörű lesz ez még.
 
Elég küzdelmes ez az üveg. Ettől az algától nem nagyon tudok szabadulni. Korábban @Zsoltiabéka segített, hogy ez valószínűleg diatom lesz. Vettem szilikát tesztet és valóban elég magas szilikát tartalom volt a vízben annak ellenére, hogy RO vizet használok. A RO víz szilikát tartalma 1,2 mg/l volt, egy nappal vízcsere után 1,6 mg/l, tehát vagy a homokból, vagy a Wild Rhino kőből is kerül szilikát a vízbe.
Egy héttel vízcsere után már csak 0,2 mg/l volt a vízben, amit elsőre furcsának találtam, de gondolom az alga kivette a vízből.
Vettem egy gyantás foszfát, szilikát megkötő patront a RO készülékhez és bekötöttem a RO membrán után. Így most már második vízcserét csináltam az alacsony szilikát tartalmú vízzel.
Azonban csupán annyi változást veszek észre, hogy ez a barna fonalas alga elkezdett átalakulni zöld fonál algává. A lenti képeken lehet látni, hogy néz ki. Szinte csak a növényeken van, a leveleken, a mohákon. Elég sok videót megnéztem barna algával kapcsolatban. Amiket láttam, ott a talajon, a sziklákon az akváriumba helyezett tárgyakon növekedett. Nő ilyen fonál szerű formában is?

Mai teszt eredmények reggel CO2 indítás előtt:

TDS: 137
GH: 4
KH: 2
pH: 7,4
NH4: < 0,05
NO2: < 0,01
NO3: < 0,5
PO4: < 0,02
Fe: 0
SiO2: 0,2

Tápozás:

ADA Brighty K: 2 ml / nap
ADA Green Brighty Mineral: 2 ml / nap

Egy hete elkezdtem ezeket:

ADA Green Brighty Iron: 2 ml / nap
ADA green Brighty Nitrogen: 2 ml/nap

Volt egy szűrő csere is közben. Emiatt:

ADA Green Bacter Plus: 2 csepp / nap
ADA Phyton-GIT plus: 2 csepp / nap

View attachment 172272
View attachment 172273View attachment 172274
View attachment 172275
A diatom berobbanásához kell a szilikát is, de ha egyszer beindul nem akar megállni. Én még mindig diatomnak látom, egyértelműen barna a fotókon. Ez az üveg egy nagy csapat amanoért kiált. 😉
 
A diatom berobbanásához kell a szilikát is, de ha egyszer beindul nem akar megállni. Én még mindig diatomnak látom, egyértelműen barna a fotókon. Ez az üveg egy nagy csapat amanoért kiált. 😉
Azt akartam is írni, hogy jelenleg van 5 db amano az üvegben és 3 db oto, de én még egyiket sem láttam, hogy ezen az algán legelnének. Naponta szedegetem kézzel, de másnapra visszanő. Lehet bővítem a csapatot akkor még 2-3 példánnyal.
 
Egy hete elkezdtem ezeket:

ADA Green Brighty Iron: 2 ml / nap
ADA green Brighty Nitrogen: 2 ml/nap

Volt egy szűrő csere is közben. Emiatt:

ADA Green Bacter Plus: 2 csepp / nap
ADA Phyton-GIT plus: 2 csepp / nap
Ezt mi okból kezted el?
Az ADA ajánlása szerint a vasat a 2. hónaptól kell adagolni, ha a vörös növények megkívánják... nálad nem igen látok vörös növényeket.
A Nitrogént heti 2x érdemes adagolni, de a caridina garnélák nem igazán kedvelik mert mérgezi őket (tudom, mert 30 különleges garnélám pusztult el, mire fény derült erre) tehát a helyedben 1x egy héten adagolnám, vagy semennyire,
A Green bctert se adagolnám naponta, csak heti vízcserék után.... bőven elég főleg, hogy nem egy olcsó cucc...
A Phytont meg BGA-ra fejlesztették ki, ami nálad nincs, viszont arra se jó (ha olvastál már róla blogokban, nem egy kedvelt termék...) viszont ez is baromi drága és nem indokolt a napi használata.
Ellenben azt nem látom, hogy excelt adagolnál e...
Szóval én csak Brighty K - Mineral - excelt használnék.
de mindenki saját akvájának kovácsa, így bocs, hogy körmöltem egy picit... természetesen mindenki úgy tápozik ahogy jónak látja csak érdekelt a szisztéma.
egyet értek @Zsoltiabéka -ával... kell egy csapat amanó.
 
A diatom berobbanásához kell a szilikát is, de ha egyszer beindul nem akar megállni. Én még mindig diatomnak látom, egyértelműen barna a fotókon. Ez az üveg egy nagy csapat amanoért kiált. 😉
Nagyon kezdőként írok, de hátha segít. Kinézetre ugyanilyen algával küzdöttem az indítás után, én végül rhizónak azonosítottam be. Ha kiveszel belőle egy darabot és megszárítod, a rhizo elvileg bezöldül (habár erről mindent lehet olvasni, meg az ellenkezőjét is), a diatom barna marad. Ami még feltűnő, hogy csak a növényeken van, diatom szerintem a talajon is lenne, a szenvedő, átálló növények által keltett "lokálisan magas" ammónia miatt. Amint ez megszűnt nálam, és az egyensúly beállt, másnapra gyakorlatilag eltűnt a rhizo (vagy bármi is volt), azóta se látni nyomát. :)
 
Ígéretes berendezés, le kell küzdeni ezt az akadályt hogy szép legyen mindenképpen. :)
Ha jól számolgatom nagyjából 1 hónapos a berendezés, legalábbis a naplózás úgy indult és akkor úgy írtad, hogy ott tartasz a berendezésnél. Nálam 4 hetes korában általában előjön valamiféle alga probléma, ami 1-2 héten belül az esetek 90%-ban el is tűnik magától, mert ilyenkorra kezd valójában beállni a szűrés, a vízparaméterek a helyükre billennek és ilyenkor már nem is bolygatjuk naponta vagy 2-3 naponta az egészet vízcserékkel, módosítgatásokkal, matatással.
Amit én kipróbálnék illetve megnéznék, hogy az áramlás nagyon rendben legyen és difi révén a co2 eloszlás tökéletes legyen.
Iron-t talán én is feleslegesnek érzem a berendezésedbe adagolásnak, maximum hetente egy keveset, napi szinten szerintem is felesleges. És a mineral is tartalmaz egy nagyon keveset.
mineral.jpg
A növényeken mit látsz? Átalakultak már víz alatti létre, szenvednek-e valamiben? A képek alapján az anubiason mintha lenne egy kis hiánytünet, legalábbis a levelei furcsák a fák tövében, de nem látom pontosan, hogy valami pont szerű alga van rajta vagy foltosak valamiféle hiánytünetre.
Vízcserék milyen gyakoriak? áttértél már a hetire? ha heti akkor a következőben a homokot biztosan rendesen átporszívóznám. Ha valóban rhizo lenne és nem barna alga, azt a nagyok picit alacsony tápanyagszintre mondanák illetve alacsony áramlás és rosszul beoldott co2-re, de ahhoz sajna nem értek csak régebb olvastam ilyesmiről, nem volt "szerencsém" még ahhoz a fajtához a sok másikon kívül. :D
Kitartás és ne add fel, biztosan meglesz a megoldás. :)
 
Utoljára módosított:
Hasonló akvát indítottam most én is, úgyhogy mindenképpen követem a fejleményeket! Sok szerencsét az alga ellen!
 
Ezt mi okból kezted el?
Az ADA ajánlása szerint a vasat a 2. hónaptól kell adagolni, ha a vörös növények megkívánják... nálad nem igen látok vörös növényeket.
A Nitrogént heti 2x érdemes adagolni, de a caridina garnélák nem igazán kedvelik mert mérgezi őket (tudom, mert 30 különleges garnélám pusztult el, mire fény derült erre) tehát a helyedben 1x egy héten adagolnám, vagy semennyire,
Úgy ment a tápozás egy darabig, ahogy írtad, Brighty K, Mineral és Excel. Nem írtam, hogy naponta 1 ml Excel-t is adagolok. Bár én nagy hatását nem érzem.
Szóval azért kezdtem el a Nitrogént és a vasat, mert nem tudom eldönteni hogy ez az alga diatom vagy rhizo. Mivel szinte csak a növényeken növekszik, ezért arra gondoltam, hogy valami tápanyaghiány okozhatja. Szóval egy próba volt csak, de 2 hét alatt semmi hatása nem volt, nem csökkent az alga, sőt...
Folyamatosan néztem az ammóniát, nitritet, nitrátot a vízben, hiába adagoltam pluszban, a JBL cseppteszt mindegyikre a legkisebb értéket mutatta.
A pinnatifida és a rannunculus nő rendesen, ezeket már többször visszavágtam, az utricularia elpusztult, nem tudom én se hogy gondoltam ebben a elállásban ezt a növényt, a blyxa is meg van még a fa mögött, viszont nagyon benőtte az alga.
Sajnos nem eszik az amanók ezt az algát, se az otók. Viszont könnyen össze lehet porszívózni az akvában, de gyorsan visszanő.
A GA oldalán azt olvastam a rhizóról, hogy rossz CO2 ellátás is okozhatja. Ez mit jelent? Kevés CO2, vagy nagyon fluktuál? Jelenleg 12:00-19:00-ig megy a CO2, a világítás 13:00-20:00-ig, 1600 lumen 70%-on.
 
Nagyon kezdőként írok, de hátha segít. Kinézetre ugyanilyen algával küzdöttem az indítás után, én végül rhizónak azonosítottam be. Ha kiveszel belőle egy darabot és megszárítod, a rhizo elvileg bezöldül (habár erről mindent lehet olvasni, meg az ellenkezőjét is), a diatom barna marad. Ami még feltűnő, hogy csak a növényeken van, diatom szerintem a talajon is lenne, a szenvedő, átálló növények által keltett "lokálisan magas" ammónia miatt.
Én is kezdő vagyok. Ugyanerre a következtetésre jutottam én is. Mivel minden tápanyag szint 0 volt gyakorlatilag, ezért kezdtem el a nitrogént adagolni. Nem látom hatását, úgyhogy le is állítom mától. Vagyis csak egyszer fogok adagolni vízcsere után. Most már több mint 6 hetes az üveg nem úgy néz ki a helyzet számomra hogy egyik napról a másikra megszűnne ez az alga.
 
Back
Oldal tetejére