• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első akváriumom 2.0

Shubert88

Kertész szaki
Sziasztok!

Sajnos, nem sajnos az Első akváriumom végül nem úgy sikerült, ahogy azt elképzeltem. Gyakorlatilag folyamatosan algás volt, mégsem élem meg kudarcként, mert rengeteg dolgot tanultam itt tőletek és megtapasztaltam dolgokat. Szóval 6 hónap szívás tanulás után "átrestartoltam" az akvát egy másik üvegbe és megszületett az az akvárium, amit eredetileg is szerettem volna. Literre ugyan az, ezért szinte a teljes felszerelés átkerült. Értelem szerűen a lámpát lecseréltem hosszabbra és erősebbre (itt volt az egyik kutya elásva) és néhány hét után az Eheim Skimmert is üvegre váltottam, ami talán a legnagyobb változást hozta.
Ami nagyon meglepett, hogy indulás óta problémamentes! Hihetetlen. Egy nagyon minimális pont- és talán ecsetalga van, de egyszerűen imádom és végre meg merem mutatni nektek is.

Akvárium: 45x30x30cm, RO víz visszasózva, heti 50% vízcsere
Szűrés: Eheim Experience 150 (fél kosár szivacs, másfél kosár Seachem Matrix, perlon)
Pilács: Twinstar Light III 450EC (1 óra napfelkelte, 6 óra 80%, 1 óra naplemente)
Gáz: Sodastream-es CO2 rendszer (3bubi/másodperc), éjszakára levegő
Hardscape: Tropica Substrate, Soil+Powder, ADA Colorado Sand, Dennerle Plantahunter Rio Xingu, Frodo kő, Red Moor fa
Növények: Rotala Wallichii, Rotala Rotundifolia, Rotala ‘Vietnam H'ra’, Ludwigia Palustris Super Red, Hydrocotyle Verticillata, Staurogyne Repens, Bolbitis Heudelotii, Hygrophila Pinnatifida, Marsilea Hirsuta, Eleocharis Acicularis Mini, Cryptocoryne Wendtii 'Green', Bucephalandra Kedagang, Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf', Bucephalandra 'Wavy Green', Anubias sp. 'Petite' és valahol kell lennie egy tő Alternanthera Reineckii 'Mini'-nek is. :D
Löttyök: Green Aqua tápok, Seachem Excel, Easy Life Fosfo
Jószágok: Galaxy razbóra, szívóharcsa, Amano garnéla, süncsiga, illetve éjjelente jön egy házimacska inni. 😆

A halak ragyognak, a garnélák rendszeresen öltözködnek és úgy általában dúl a szerelem minden fajnál. :)

Két hónapos.
 

Attachments

  • IMG_9686_sm.jpg
    IMG_9686_sm.jpg
    {memory} MB · Megtekintések: 170
Utoljára módosított:
Szép magasépítés. Üde növények. Gratulálok. 👍Nem dokumentáltad a születését némi fotóval? Utólag sem gáz ám bemutatni... 😉
Köszönöm!
Sajnos nem csináltam egy képet sem, annyira rá voltam feszülve. 😃
Szétszedni a régit, de a halakat és a szűrőt életben tartani. Közben ha már levettem a szekrényről, akkor erősítsük meg rendesen, tegyünk hátra led szallagot. A rendelt növények a tervezettnél hamarabb érkeztek, azokkal mit csináljak. Az új scape építése közben derült ki, hogy kevés lett a talaj és a többi... 😃
Az előre kigondolt, hétvégére ütemezett buliból, majd egy egész hetes imrpovizációs gyakorlat lett.
 
Sziasztok!

Sajnos, nem sajnos az Első akváriumom végül nem úgy sikerült, ahogy azt elképzeltem. Gyakorlatilag folyamatosan algás volt, mégsem élem meg kudarcként, mert rengeteg dolgot tanultam itt tőletek és megtapasztaltam dolgokat. Szóval 6 hónap szívás tanulás után "átrestartoltam" az akvát egy másik üvegbe és megszületett az az akvárium, amit eredetileg is szerettem volna. Literre ugyan az, ezért szinte a teljes felszerelés átkerült. Értelem szerűen a lámpát lecseréltem hosszabbra és erősebbre (itt volt az egyik kutya elásva) és néhány hét után az Eheim Skimmert is üvegre váltottam, ami talán a legnagyobb változást hozta.
Ami nagyon meglepett, hogy indulás óta problémamentes! Hihetetlen. Egy nagyon minimális pont- és talán ecsetalga van, de egyszerűen imádom és végre meg merem mutatni nektek is.

Akvárium: 45x30x30cm, RO víz visszasózva, heti 50% vízcsere
Szűrés: Eheim Experience 150 (fél kosár szivacs, másfél kosár Seachem Matrix, perlon)
Pilács: Twinstar Light III 450EC (1 óra napfelkelte, 6 óra 80%, 1 óra naplemente)
Gáz: Sodastream-es CO2 rendszer (3bubi/másodperc), éjszakára levegő
Hardscape: Tropica Substrate, Soil+Powder, ADA Colorado Sand, Dennerle Plantahunter Rio Xingu, Frodo kő, Red Moor fa
Növények: Rotala Wallichii, Rotala Rotundifolia, Rotala ‘Vietnam H'ra’, Ludwigia Palustris Super Red, Hydrocotyle Verticillata, Staurogyne Repens, Bolbitis Heudelotii, Hygrophila Pinnatifida, Marsilea Hirsuta, Eleocharis Acicularis Mini, Cryptocoryne Wendtii 'Green', Bucephalandra Kedagang, Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf', Bucephalandra 'Wavy Green', Anubias sp. 'Petite' és valahol kell lennie egy tő Alternanthera Reineckii 'Mini'-nek is. :D
Löttyök: Green Aqua tápok, Seachem Excel, Easy Life Fosfo
Jószágok: Galaxy razbóra, szívóharcsa, Amano garnéla, süncsiga, illetve éjjelente jön egy házimacska inni. 😆

A halak ragyognak, a garnélák rendszeresen öltözködnek és úgy általában dúl a szerelem minden fajnál. :)

Két hónapos.
Nagyon tetszik ez a meredély és a belekapaszkodó gyökeres-erdős érzés.
Nagyon szép lett. Giga gratula. 👏
Ne lepjen meg, hogy problémamentes, ennyi cumi után ez szinte jár Neked. 🏆
 
No, hát azért csak van itt egy kis érdekesség, már kezdtem aggódni. 😃
Új talaj nyeli a foszfátot rendben, de mégis meddig?

A szintem ugyanis hetek óta 0,3-0,4 között mutatkozik, pedig folyamatosan emeltem a plusz foszfátot. Fel kéne tornászni arra a 0,8-1 értékre, nem? 😃

NO3: 10
PO4: 0,3-0,4
Fe: 0,1
GH: 4-6
KH: 2-3

Jelenleg 3ml EasyLife foszfátot adok, 2,5ml Green Aqua Macro és 1ml Green Aqua Micro mellett.
 
No, hát azért csak van itt egy kis érdekesség, már kezdtem aggódni. 😃
Új talaj nyeli a foszfátot rendben, de mégis meddig?

A szintem ugyanis hetek óta 0,3-0,4 között mutatkozik, pedig folyamatosan emeltem a plusz foszfátot. Fel kéne tornászni arra a 0,8-1 értékre, nem? 😃

NO3: 10
PO4: 0,3-0,4
Fe: 0,1
GH: 4-6
KH: 2-3

Jelenleg 3ml EasyLife foszfátot adok, 2,5ml Green Aqua Macro és 1ml Green Aqua Micro mellett.
A Summer az első aktív talajos (nem garnélás!) akvám, és azt tapasztaltam, hogy sokáig. Jó ideig méricskéltem, adagoltam, de aztán elengedtem.
Hagyom, hogy a növények meséljenek.
Továbbra is tartom a vízcserét, a tápozást és működik.

Annyit azért hozzáteszek, hogy az elején GA monotápot adtam, mert - józan paraszti eszemet bevetve - az jobban passzol. Olyan, mint a Béres csepp: hazai viszonyokhoz lett kialakítva, hazai tapasztalatok alapján. :)
 
Hagytam már magára az akváriumot 4 napra, lámpa és co nélkül, remekül viselte.
A héten ismét lesz egy 4 napos eltáv, viszont a napokban vágtam vissza és ültettem más helyre egy adag rotundifoliat (illetve egy kevés wallichiit is meg kéne menteni, most hogy már "ismerem" lol), ezért most szeretném inkább bekapcsolt technikával itthon hagyni. Meg kíváncsi is vagyok...

Tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy EI tápozás mellett, egyszerre 3 napi szósz biztos belemehet a vízbe? :unsure:

Green Aqua tápokat használok és EasyLife foszfátot. 2,5ml MAC 1ml MIC és 3,5ml PO.
NO3: 10 PO4: 0,7 Fe: 0,1 GH: 4-6 KH: 2-3
 
A napi foszfát adagod elég tekintélyes (ami nem baj, ha ennyi kell akkor ennyi) úgyhogy abból számold a maximum adagot amit beadhatsz egyszerre. 1,8-2ppm PO4 fölé nem vinném. a többit meg arányosan.
Tippre így max 1-2 napnyit tudsz egyszerre beleönteni. De nem baj. Ha két nap táp kihagyás bármi komoly gondot okozna már rég feladtam volna a hobbit :D
 
Hagytam már magára az akváriumot 4 napra, lámpa és co nélkül, remekül viselte.
A héten ismét lesz egy 4 napos eltáv, viszont a napokban vágtam vissza és ültettem más helyre egy adag rotundifoliat (illetve egy kevés wallichiit is meg kéne menteni, most hogy már "ismerem" lol), ezért most szeretném inkább bekapcsolt technikával itthon hagyni. Meg kíváncsi is vagyok...

Tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy EI tápozás mellett, egyszerre 3 napi szósz biztos belemehet a vízbe? :unsure:

Green Aqua tápokat használok és EasyLife foszfátot. 2,5ml MAC 1ml MIC és 3,5ml PO.
NO3: 10 PO4: 0,7 Fe: 0,1 GH: 4-6 KH: 2-3
Én mindig piláccsal és co2-vel hagyom itt az üvegeket. Elmenetelkor beleöntök két napi tápot, és érkezéskor is miután vizet cseréltem. Bár ez van hogy tolódik pár nappal, szóval még ez sem szentírás. 7 nap távollét után sem borult fel az akvárium. Szerintem vékony tápozás esetében talán érzékenyebb a téma, bár a 20as ADA tápozott üvegemet is pont ilyen szisztéma szerint hagytam itt és hibátlanul láttam viszont egy hét után. Pont most fotóztam az akvariumaimat egy ilyen egyhetes eltáv után, a naplóimban meg tudod nézni, mennyire nem okoz ez gondot :) Ebben melegben lehet, nem is baj ha így visszább fogódik az EI...
 
Na, hát egy kis levélhulláson és barnuláson kívül nincs itt semmi baj, mindenki megnyugodhat! :D
Vízcsere, kis metszés, hátul a rotalákat és a ludwigiát megtoppoltam - egyúttal ott mulmoztam is, jó lesz ez. Köszönöm a tanácsokat!
 

Attachments

  • 1659980564509.jpg
    1659980564509.jpg
    {memory} MB · Megtekintések: 87
Reggelre "kifolyik" egy kevés szósz a buborékszámlálóból, amit később nem sikerül maradéktalanul visszanyomnia a gáznak. Remélem látszik a képeken.
Másnál is így van? Ez most jó, nem jó? :unsure: Zavarja a maximalizmusom... :D

Illetve az alábbi videón látható jelenség ehhez köthető? Ez mondjuk kifejezetten zavar, hisz nem látom, hogy mennyiperszekundum! :D
(Sodastream palack, ProGrow mágnesszelep, ADA visszafolyásgátló, Aquario NEO diffúzor)

Valaki tudna nekem okosat mondani?
Ezzel kapcsolatban! :LOL:

 

Attachments

  • 1662380323495.jpg
    1662380323495.jpg
    129.4 KB · Megtekintések: 43
  • 1662380323496.jpg
    1662380323496.jpg
    222.3 KB · Megtekintések: 69
No de hol folyik a szósz, @Shubert88 ?
Alul? Szerintem az orvosolható, ha hosszabb tyúkbelet raksz a visszacsapó után.
Miután leáll a CO2 beoldás, a visszacsapóig visszajön valamennyi víz/szósz. Lehet, hogy annak a csekély súlya is elég ahhoz, hogy a bubiszámláló és a cső illesztésénél kiszökjön.
Persze, ez az én meglátásom.
 
A képekből nem jön át, de mintha a co2 csövezésed (több résznél is) rugalmasnak tűnik, azaz mintha sima gumicső (ezért is mehet összébb, ha megszünik a co2 nyomás és szívja vissza az akva vizet is) és nem speciálisabb, jóval merevebb co2 cső.
 
Reggelre "kifolyik" egy kevés szósz a buborékszámlálóból, amit később nem sikerül maradéktalanul visszanyomnia a gáznak. Remélem látszik a képeken.
Másnál is így van? Ez most jó, nem jó? :unsure: Zavarja a maximalizmusom... :D

Illetve az alábbi videón látható jelenség ehhez köthető? Ez mondjuk kifejezetten zavar, hisz nem látom, hogy mennyiperszekundum! :D
(Sodastream palack, ProGrow mágnesszelep, ADA visszafolyásgátló, Aquario NEO diffúzor)

Valaki tudna nekem okosat mondani?
Ezzel kapcsolatban! :LOL:

Azt a glicerines vackot használod? Cseréld ki vízre. Néha pótolni kell, de nem lesz ilyen problémád.
 
No de hol folyik a szósz, @Shubert88 ?
Alul? Szerintem az orvosolható, ha hosszabb tyúkbelet raksz a visszacsapó után.
Bocsánat, úgy értem visszafolyik egészen az ADA szelepig és még abba is egy kicsi. Az illesztések rendben vannak.
A hosszabb csődarabot kipróbálom! 🙂

A képekből nem jön át, de mintha a co2 csövezésed (több résznél is) rugalmasnak tűnik,
Nem, nem. GreenAquás co2 cső. 🙂 Levegő cső is van itthon, határozottan érezhető a különbség.

Azt a glicerines vackot használod? Cseréld ki vízre. Néha pótolni kell, de nem lesz ilyen problémád.
Azt-azt! Ez is érdekes meglátás, ki fogom próbálni! 🤔
 
Nos, rég jelentkeztem, de mivel saccperkábé napra pontosan 6 hónapos az akvárium, illik megünnepelni egy before-after bejegyzéssel. :D

Ami lényegesebb dolog történt mostanában:
  • Jött egy adag szőr/szakállalga, ezért visszább vettem a CO-t. Most kevesebb mint 1 bubi/másodperc. Táblázat szerint tökéletes. Még vizsgálom, hogy a világítási idő alatt állandó-e a szint. Az alga megjelenését követő első vízcserénél kevertem spriccnis flakonba 1 rész (szokásos adag) Excel-t 3 rész vízzel és lepermeteztem a kertet. Na, az rendesen betett a szemétládának. :LOL: Mindenesetre egy hete stagnálni látom.
  • Foszfát szint egyszer csak az egekben, tehát megkaptam a választ, hogy meddig is nyeli az új talaj... Tényleg sokáig! :D Így pluszba nem adagolok már egy cseppet sem, csak a Green Aqua macróját, így viszont a nitrát kicsit alacsonyabb, mint szeretném. Anno félretettem egy 100g-os Seachem Purigen-t, nemrég viszont kettészedtem nylonharisnyába és az egyiket betettem a szűrőbe. Lehet azért alacsonyabb a nitrát szintem a foszfáthoz képest. Lehet most azt fogok adagolni pluszba, de lehet nem erőltetem ezt a Purigent.
  • Vasigény megnőtt. 1ml helyett 2ml-t kér.
  • Meguntam/elkeseredtem, hogy a galaxy razbórák nagyon félősek és szépen lassan egymás után tűnnek el. A megmaradt 4 mellé vittem haza 6 arany kolibrit... Hirtelen akkora élet lett az akváriumban, mint még soha! Ráadásul az a 4 szerencsétlen kis galaxy is felbátorodott és elég gyakran mutatják magukat.
  • Öröm és bódottá! :love:
 

Attachments

  • 1667833475912.jpg
    1667833475912.jpg
    {memory} MB · Megtekintések: 52
  • 1667832721855.jpg
    1667832721855.jpg
    {memory} MB · Megtekintések: 61
Back
Oldal tetejére