• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzat emelése

Nah ez jó téma.

Én a hónap végén szeretném újraberendezni az akváriumomat, és szeretnék bele egy kisebbfajta dombot is, 10-15 cm magasságban. Homokom és bazaltom van, ki milyen megoldást javasol?
Simán púpozzam fel a bazaltot? Ja igen, szeretném benövényesíteni a dombot, várhatóan glossoval (is).

Köszi.
 
Ebben a topicban az aljzat emeléséről lenne szó.

Tehát ha mondjuk el szeretnénk érni az akvárium hátsó részében egy tekintélyes magasságú talajt, hogy pl. ezzel (is) a mélységérzetet növeljük, ezáltal természetesebb látvány legyen az akvárium szemlélőjének, ne kelljen 8-10cm vastagon pakolnunk az aljzatot. Bár nagyon kíváncsi lennék, hogy 10cm "mélyen" az akvárium talajában mennyi időnként "cserélődik" a víz, vagy hogy egyáltalán mik vannak ott és hozzávetőlegesen milyen arányban (baktériumok, tápok...esetleg gázok stb stb)

Szóval megkérdeztem pár napja Atitól (Nigro), hogy Ő mivel csinálná. Felvetődött a hungarocell is, de jobb megoldás lehet a kisebb sziklák, kövek használata. Mivel ezek között valamennyire még tud áramlani a víz. Megjegyzem az ADA-nak erre a célra van egy 'Growth plate' nevű eszköze. http://www.adana.com.sg/productsimages/ ... -Plate.jpg Most kaptam a hírt, hogy az európai ADA nem tartja, de talán be lehet rendelni :) , kíváncsi lennék az árára.

Biztosan van még más gyártóknak is hasonló cucca, meg egyéb használható ötletek is jöhetnek ide.
 
Sziasztok!
Eddig csendben olvasgattam a fórumot, és szívom magamba a tudást. Hiánypótló és színvonalas. Majd egyszer talán berendezek egy növényes akit.
A témánál maradva valahol olvastam hungarocelles megoldásról, és decemberben kipróbáltam. Az aki 50x100-as alapterületű 75 magas medence ezért is volt szükség extra emelésre.
Innentől beszéljenek a képek helyettem:
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100823
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100824
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100825
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100826
A jelenlegi állapot kicsit megrogyva kb 3-4 centit ment össze szerintem nem vészes.
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100822
 
Én eredetileg 2 féle szemcsenagyságú bazaltot tettem az akváriumba. Az előtérbe a legkisebb, homokszerű bazalt került, hátra pedig a táptalaj fölé nagyobb szemcséjű. Mivel harcsákat is tartok, úgy próbáltam elválasztani a kettőt, hogy hungarocellből kivágtam egy hosszú, szabálytalan formát, ami végigér az akváriumon nagyjából közében. Amikor kész volt az egészet bekentem FBS-sel (az alját leszámítva) majd megforgattam a bazaltban. Amikor megszáradt bekentem az alját is és beragasztottam az akváriumba középen végig, így a kétfajta talaj elvben nem keveredett volna, a hátsó rész meg terasz-szerűen magasabb is volt egy kicsivel. Ezt, vagy valami ehhez hasonlót lehet alkalmazni az aljzat emelésére is hátul.

(Viszont aki dombosabb aljzatot szeretne harcsákat semmiképp se tartson, mert ezek a kis buldózerek néhány nap/hét alatt szorgalmasan elegyengetik az egészet. :))
 
oRphEus said:
Én eredetileg 2 féle szemcsenagyságú bazaltot tettem az akváriumba. Az előtérbe a legkisebb, homokszerű bazalt került, hátra pedig a táptalaj fölé nagyobb szemcséjű. Mivel harcsákat is tartok, úgy próbáltam elválasztani a kettőt, hogy hungarocellből kivágtam egy hosszú, szabálytalan formát, ami végigér az akváriumon nagyjából közében. Amikor kész volt az egészet bekentem FBS-sel (az alját leszámítva) majd megforgattam a bazaltban. Amikor megszáradt bekentem az alját is és beragasztottam az akváriumba középen végig, így a kétfajta talaj elvben nem keveredett volna, a hátsó rész meg terasz-szerűen magasabb is volt egy kicsivel. Ezt, vagy valami ehhez hasonlót lehet alkalmazni az aljzat emelésére is hátul.

(Viszont aki dombosabb aljzatot szeretne harcsákat semmiképp se tartson, mert ezek a kis buldózerek néhány nap/hét alatt szorgalmasan elegyengetik az egészet. :))

A harcsáim a nagy akiban nekem is rendet vagtak nagyon rovid idő alatt. A HC-k többszöri telepítésre is képtelenek voltak életben maradni emiatt :D

Korábban a régi akimban bazalt zúzalék volt. ott párszor észrevettem, hogy megvágák magukat a folyamatos túrással, emiatt kicsit visszavettek a lendületből..
A nagy akváriumban most aquasoil van és mivel ez teljesen gombolyű természetes anyagú talaj, egyszerűen beszivjak a szájukba és öblögetnek vele... :D és még simábban bele tudják túrni magukat...

harcsa nem igazán való növényes akiba nálam is megmaradt korábbról és nem volt szívem odaadni másnak.
 
Tomi said:
Sziasztok!
Eddig csendben olvasgattam a fórumot, és szívom magamba a tudást. Hiánypótló és színvonalas. Majd egyszer talán berendezek egy növényes akit.
A témánál maradva valahol olvastam hungarocelles megoldásról, és decemberben kipróbáltam. Az aki 50x100-as alapterületű 75 magas medence ezért is volt szükség extra emelésre.
Innentől beszéljenek a képek helyettem:
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100823
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100824
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100825
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100826
A jelenlegi állapot kicsit megrogyva kb 3-4 centit ment össze szerintem nem vészes.
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100822

Tomi izgalmas lehet az akváriumod. Ritkán látni szabvány méretektől eltérő akit, a tiéd az és ezért is szimpi. Az ilyen magasított aksik nagyon jók, az ADA-nak is van egy új szériája azoknak akik felfelé akarnak építkezni akár fa akár kövek segítségével.

Az egyetlen dolog ami mégis visszatart az ilyen arányú akitól az az, hogy világításbol borzalmasan sok kellene fölé hogy rendesen működjön. Szűrés szintén mivel az xx centi magasítás rengeteg + vízforgatást jelent egy ugyanolyan széles akihoz képest... A múltkori Aqua Journalban van egy összehasonlítás, hogy egy szabvány 90*45*45-ös aki ami 45 cm magas és egy 90*45*60-es aki ami 60cm magas milyen technikákat kíván és emiatt mennyivel drágább az a 15cm. Rendesen levezették és 1,5x szorzó jött ki. Amit nagyrészben a fent említett nagyobb teljesítményű szűrő és világítás emelt meg.

De ha egyensúlyban tudod tartani nagyon hangulatos lehet egy ilyen magas vízoszlop.
 
viktorlantos said:
Tomi said:
Sziasztok!
Eddig csendben olvasgattam a fórumot, és szívom magamba a tudást. Hiánypótló és színvonalas. Majd egyszer talán berendezek egy növényes akit.
A témánál maradva valahol olvastam hungarocelles megoldásról, és decemberben kipróbáltam. Az aki 50x100-as alapterületű 75 magas medence ezért is volt szükség extra emelésre.
Innentől beszéljenek a képek helyettem:
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100823
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100824
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100825
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100826
A jelenlegi állapot kicsit megrogyva kb 3-4 centit ment össze szerintem nem vészes.
http://www.ivpicture.hu/pic.php?id=100822

Tomi izgalmas lehet az akváriumod. Ritkán látni szabvány méretektől eltérő akit, a tiéd az és ezért is szimpi. Az ilyen magasított aksik nagyon jók, az ADA-nak is van egy új szériája azoknak akik felfelé akarnak építkezni akár fa akár kövek segítségével.

Az egyetlen dolog ami mégis visszatart az ilyen arányú akitól az az, hogy világításbol borzalmasan sok kellene fölé hogy rendesen működjön. Szűrés szintén mivel az xx centi magasítás rengeteg + vízforgatást jelent egy ugyanolyan széles akihoz képest... A múltkori Aqua Journalban van egy összehasonlítás, hogy egy szabvány 90*45*45-ös aki ami 45 cm magas és egy 90*45*60-es aki ami 60cm magas milyen technikákat kíván és emiatt mennyivel drágább az a 15cm. Rendesen levezették és 1,5x szorzó jött ki. Amit nagyrészben a fent említett nagyobb teljesítményű szűrő és világítás emelt meg.

De ha egyensúlyban tudod tartani nagyon hangulatos lehet egy ilyen magas vízoszlop.

Igazából két lehetőséged van, vagy emeled az aljazat magasságát, vagy HQI izzót használsz.
Nálam az előbbi megoldás van, 9x18W T8 megy napi 9 órát + némi szűrt természetes fény.
A növényeket pedig úgy válogattam, hogy mind alacsony ill. közepes fénnyel is beérik. Bár az akva nem növényes inkább halas, sok-sok növénnyel. Ha valaki hasonló magas medencét tervez, mindenképp mérje meg a karját, vonjon le belőle 10 centit és a kapott eredmény legyen a magasság. Én ezt eltoltam, nem is érem el simán a frontüvegnél az aljzatot. :mrgreen:
 
Sziasztok!

Tegnap akadtam erre, ezt láttátok már?
http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=38

Harisnyába csomagolták, hogy tartósabb és dombosabb legyen... csak halkan kérdezném, hogy a harisnya (mivel szerintem gumis) nem fog magától szétmállani (mint egy befőttes gumi) egy-két hónap múlva? Akkor inkább nem lenne jobb a szövet szúnyogháló? Az ablakon kb 5-6 éve van fent, éri napsütés, hóvihar, szél, eső és még mindig ott van :lol: bár jövőre le kell majd cserélni, de az akváriumba a szűrő kiömlőcsövén van egy darabka befőttes gumival rögzítve, de a gumit szinte havonta kell rajta cserélni, a szövet kb. 3-4 éves lehet és még nem is mállik :D

Talán még harcsák túrása ellen is védene. :lol: (Lehet ahogy beletúrna, egyből le is pattanna róla) ;)

De egyvalamit nem értek: a fotók között látható egy hálószerűség, a cikkben azt írják, hogy drótháló, de javítsatok ki lécci, ha rosszul tudom, de akváriumba elvileg nem szabad fémet illetve fém bevonatú dolgokat rakosgatni? Vagy így próbálják meg pótolni olcsón a növények vaspótlását? :lol: :lol: :lol: :lol:

Mivel nekem is lesznek harcsák (5 db foltos és 2db thorocatum -jó-jó tudom, ez utóbbi olvasása közben mindenki erősen felszisszen, de azóta a kedvenceim, amióta kézből engedik magukat etetni, és mindig megcsócsálják a kezemet, amikor belenyúlok az akváriumba :lol: legyen az algakaparás, tereprendezés, mindegy mindig ott vannak és folyamatosan csócsálják a fél karomat :lol: meg beleülnek a kezembe, egyszerűen lekenyereztek ) ők biztos maradnak, szóval lesznek harcsák a növényes akváriumban :lol: (még én is nevetek rajta), ezért drótháló helyett valamilyen mezőgazdasági boltban kapható műanyaghálóra gondoltam, hogy a HC-t meg pár fűfélét ne tudjanak könnyen kitúrni. Viszont egyből 3 kérdés is felmerült bennem:
- hogyan ültessem be a növényeket, ha nem nyomhatom őket le teljesen (a táptalajba)? Így nem fognak könnyen kijönni az első időszakban? (Tudom, a két ábra, az egyik helyes növényültetés, a másikon meg a helytelent mutatják) ( alul táptalaj, műanyagháló, aljzat(kavics)?)
- ha már nagyon elszaporodtak a növények hogyan fogom őket ritkítani? Gondolom csipesszel, de ha megfognék egyet, és húznám, jönne vele az egész műanyagháló is, nem de?
- a harisnyában is be tud nőni a növények gyökere?milyen lehet ott a vízkeringés? Mulmos lesz a közepe? Ha ritkítani szeretném majd, akkor csak a növény élete árán tehetem meg majd?

Valaki már próbálkozott ezzel, vagy valami hasonlóval?

Írtátok a hungarocellt is, de valahol olvastam olyat (azt hiszem az akváriumi háttérkészítésnél) hogy bizonyos hungarocellt lehet csak akváriumba tenni, mert valami kioldódik belőle. Igaz ez? Milyen fajta mehet az akváriumba? :roll:

Nézzétek el,hogy ennyit kérdezek, de ez lenne az első "növényesebb" akváriumom, és még ráadásul lelkes is vagyok :lol: :lol: :lol:
 
Habszivacsot szeretnék használni súlyosabb kövek alá, illetve aljzatok elkülönítésére, emelésére. Az egyik boltban azt mondták, hogy vigyázzak milyet teszek bele, mert néhány fajta mérgező, de csak ennyit mondtak. Tudnátok tanácsot adni, hogy mégis milyet keressek, hol nézzek körül?
 
Köszi az infót, baropeter!
Ma elmentem vadászni, megláttam majd hazavittem :lol: Obiban néztem, de sajnos nem volt nikecelles :( . Csak két fajta volt, lépésálló, meg nem lépésálló ;) úgyhogy a hónom alá csaptam a lépésálló fajtát. Remélem jó lesz. Aztán ahogy kiléptem a boltból, pont telibe kapott egy erős szél...én meg a szolid 50kg-mal csak csüngtem rajta :lol: miközben jókat mosolyogtak az eladók az üvegfal túloldalán :lol: mit meg nem tesz az ember egy kis növényes aksiért :lol:
 
Én a következőképpen szeretném emelni az aljzatot: egy megfelelő méretűre vágott öntapadós szúnyoghálóba 4 mm méretű gránit v. bazaltzúzalékot, esetleg kavicsot töltök, majd egy kis bugyrot formálok belőle. A zacskót v.milyen műanyagzsinórral lazára kötöm, így bármilyen formát ki tudok alakítani belőle.Több ilyen zacskót készítve, gyakorlatilag építőkocka szerűen tudom kialakítani a megfelelő domborzatot. Erre kerül rá a táptalaj és a fedő talaj,terveim szerint Manado. Működhet?? :?:
 
Helló Nekem is gondom volt az aljzat emelése ,közelebb akartam vinni a növényimet a fényhez.Úgy oldottam meg,hogy vettem egy ágyszivacsot és megfelelő méretre vágtam.Bármilyen dombot ki lehet így alakítani,én 20 centit emeltem vele. Azért hogy a talaj le ne csússzon róla bekentem vékonyan sziloplaszttal és megszórtam homokkal.Kötés után leráztam a felesleges homokot ,és már kész is volt a tuti domb.Persze ezt arányosan kicsiben is meg lehet oldani .Még sehol nem olvastam ,ezért írtam le,az azonban fontos ,hogy ne használt ágyszivacs legyen ,mert az bezavarosította nálam a vizet. üdv R
 
Szasztok!

AZ aljzat emelés megoldására, azt ötöltem ki, hogy lávakövet raknék vagy zsákba vagy harisnyába, kis csomagok ként, vagy esetleg csak beönteni az akvába és dombokat halmozni belőle, kérdésem hogy jó megoldás ez vagy inkább használljak gyönygykavicsot? Erre a domborzatra tennék egy szónyoghálót, az aljzatok szétválasztására, és erre kerűlne Sera floredepot, aztán megint háló és végűl a végső Manado réteg, 5cm vastagon. Müködne ez így? Vagy inkább nagyobb köveket rakjak a talajok alá? Gondolom az nem jó ha túl tömör anygaból csinálom az emelést(homok..stb) ezért gondoltam lávaköre, azt biztosan átjárja a víz.....Kritizáljatok nyugodtan!!!! ;)
 
Feccc said:
Szasztok!

AZ aljzat emelés megoldására, azt ötöltem ki, hogy lávakövet raknék vagy zsákba vagy harisnyába, kis csomagok ként, vagy esetleg csak beönteni az akvába és dombokat halmozni belőle, kérdésem hogy jó megoldás ez vagy inkább használljak gyönygykavicsot? Erre a domborzatra tennék egy szónyoghálót, az aljzatok szétválasztására, és erre kerűlne Sera floredepot, aztán megint háló és végűl a végső Manado réteg, 5cm vastagon. Müködne ez így? Vagy inkább nagyobb köveket rakjak a talajok alá? Gondolom az nem jó ha túl tömör anygaból csinálom az emelést(homok..stb) ezért gondoltam lávaköre, azt biztosan átjárja a víz.....Kritizáljatok nyugodtan!!!! ;)

Nem vagyok egy nagy tudor a témában de szerintem nem rossz ötlet. A lávakő elég porózus, szóval a bacik is meg tudnának telepedni rajta frankón.
 
Feccc said:
Szasztok!

AZ aljzat emelés megoldására, azt ötöltem ki, hogy lávakövet raknék vagy zsákba vagy harisnyába, kis csomagok ként, vagy esetleg csak beönteni az akvába és dombokat halmozni belőle, kérdésem hogy jó megoldás ez vagy inkább használljak gyönygykavicsot? Erre a domborzatra tennék egy szónyoghálót, az aljzatok szétválasztására, és erre kerűlne Sera floredepot, aztán megint háló és végűl a végső Manado réteg, 5cm vastagon. Müködne ez így? Vagy inkább nagyobb köveket rakjak a talajok alá? Gondolom az nem jó ha túl tömör anygaból csinálom az emelést(homok..stb) ezért gondoltam lávaköre, azt biztosan átjárja a víz.....Kritizáljatok nyugodtan!!!! ;)

Szerintem a lávaköves zsákkal jobban jársz mert abban jobban ki tud majd alakulni a baktériumtenyészet, hogy ezeket a rétegeket mármint a lávakövet a depotot és a manadód érdemes e elválasztani, hát nem tudom, mennyi ideig akarod fenntartani az akváriumot, mert ha kb. 1 évig, akkor szerintem felesleges, utána a manado egy idő után szét fog porladni a depot ki fog merülni, vagy külön adagolsz táprudat a talajba, , vagy szétszeded az egészet és csinálsz egy új installációt! Általában az utóbbi szokott bekövetkezni ezért nem nagyon érdemes szétválasztani a talajokat úgyis kuka lesz a vége.
 
A növények gyökerei teljesen át fogják szőni a szúnyoghálót. Ha ki akarnád venni vmelyiket, jönne az egész egyben, úgyhogy felesleges az elválasztás.
 
hectorvti said:
Feccc said:
Szasztok!

AZ aljzat emelés megoldására, azt ötöltem ki, hogy lávakövet raknék vagy zsákba vagy harisnyába, kis csomagok ként, vagy esetleg csak beönteni az akvába és dombokat halmozni belőle, kérdésem hogy jó megoldás ez vagy inkább használljak gyönygykavicsot? Erre a domborzatra tennék egy szónyoghálót, az aljzatok szétválasztására, és erre kerűlne Sera floredepot, aztán megint háló és végűl a végső Manado réteg, 5cm vastagon. Müködne ez így? Vagy inkább nagyobb köveket rakjak a talajok alá? Gondolom az nem jó ha túl tömör anygaból csinálom az emelést(homok..stb) ezért gondoltam lávaköre, azt biztosan átjárja a víz.....Kritizáljatok nyugodtan!!!! ;)

Szerintem a lávaköves zsákkal jobban jársz mert abban jobban ki tud majd alakulni a baktériumtenyészet, hogy ezeket a rétegeket mármint a lávakövet a depotot és a manadód érdemes e elválasztani, hát nem tudom, mennyi ideig akarod fenntartani az akváriumot, mert ha kb. 1 évig, akkor szerintem felesleges, utána a manado egy idő után szét fog porladni a depot ki fog merülni, vagy külön adagolsz táprudat a talajba, , vagy szétszeded az egészet és csinálsz egy új installációt! Általában az utóbbi szokott bekövetkezni ezért nem nagyon érdemes szétválasztani a talajokat úgyis kuka lesz a vége.


Értem, akkor jól gondoltam a lávakővel....az akváriumot hosszú ideig szeretném majd fenntartani, most is egy költözésen vagyok túl, szóval nem igazán szeretném megint előröl kezdeni :? A szétválasztást azért szeretném, mert a növényeket nem fogom tudni egyszerre beszereuni, és nem akarom hogy felkavarjam a depotot...ezért szeretném csak elválasztani, ha meg arra kerűl a sor hogy növényt kell kiszednem, majd a gyökere marad.... azzal viszont megilyesztesz, hogy a manado szétporlad..ezek szerint nem jól tettem hogy ezt választottam???
 
Back
Oldal tetejére