• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó DÉZSA-TÓ PROJEKT

habee

Főkertész
Sziasztok
Elmesélném nektek leendő dézsatavam keletkezésenek történetét remélem mindenki számára éretelmezhető és tanulságokkal teli történetet fog képezni.
Az igazat megvalva idejét nem tudom mikor szereztem be 500 litert képviselő dézsámat..sok méregetés után rájöttem igazán nem lesz egyszs erű eme ránézésre kerek de mérőszalag igénybevétele után teljesen idomtalan egykor valószínűleg nemes nedű előállításàban használt segédeszköz előállítására szolgáló eszközt újra éleszteni...Kb 2 vagy 1.5 évet a kert minden szegletében pihentve végre előtérbe került a munkadarab többnyire a termeszek jóvoltából sietetett tempóban de előtérbe került mielőtt a természet enyészete által csak faforgács és fűrészpor martaléķává vált volna.
A vegyszer és festék részét nem részletezném hiszen a Polietilén bélés által ez teljesen lényegtelen...Igazság szerint még az összefogó lemezpántok festése az ültető polcok behegesztése van hátra.
Növényesítés terén lesz benne bőven főleg a mocsári szekció képviseletében.
A szűrést egy 200 mm átmérőben összebarkácsolt PP cső fogja ellátni jelenleg egy 3000l/h szűrő 5kg zeolit,4kg lávakő és Sachem matrix,kerámiagyűrű kíséretében ami most a 200 literes dézsában bontogatja szárnyait bejáratás képpen😊
Növénylista,képek csak a későbbiekben lesz próbalom minnél hamarabb..
A lényeget összefoglaltam a fejleményeket megosztom amint lesz rá kapacitás..Képek szerintem holnap már lesznek😉
 
Hali. Szerintem sok lesz az a 3000L/h. Tekintve, hogy nálam szűrés nélkül is látom a tó fenekét... A szűrő közeget növeld inkább. Sokkal több szivacs.... Ez nem növényes üveg lesz, hanem tavacska. Az állatok is számít, hogy mit tervezel. Várjuk a részleteket. 😉
 
Sziasztok
Elmesélném nektek leendő dézsatavam keletkezésenek történetét remélem mindenki számára éretelmezhető és tanulságokkal teli történetet fog képezni.
Az igazat megvalva idejét nem tudom mikor szereztem be 500 litert képviselő dézsámat..sok méregetés után rájöttem igazán nem lesz egyszs erű eme ránézésre kerek de mérőszalag igénybevétele után teljesen idomtalan egykor valószínűleg nemes nedű előállításàban használt segédeszköz előállítására szolgáló eszközt újra éleszteni...Kb 2 vagy 1.5 évet a kert minden szegletében pihentve végre előtérbe került a munkadarab többnyire a termeszek jóvoltából sietetett tempóban de előtérbe került mielőtt a természet enyészete által csak faforgács és fűrészpor martaléķává vált volna.
A vegyszer és festék részét nem részletezném hiszen a Polietilén bélés által ez teljesen lényegtelen...Igazság szerint még az összefogó lemezpántok festése az ültető polcok behegesztése van hátra.
Növényesítés terén lesz benne bőven főleg a mocsári szekció képviseletében.
A szűrést egy 200 mm átmérőben összebarkácsolt PP cső fogja ellátni jelenleg egy 3000l/h szűrő 5kg zeolit,4kg lávakő és Sachem matrix,kerámiagyűrű kíséretében ami most a 200 literes dézsában bontogatja szárnyait bejáratás képpen😊
Növénylista,képek csak a későbbiekben lesz próbalom minnél hamarabb..
A lényeget összefoglaltam a fejleményeket megosztom amint lesz rá kapacitás..Képek szerintem holnap már lesznek😉
Szia!
A zeolit használatát nem tartom jó ötletnek a szűrőben. Nekem is mondták, nem hittem el. Pedig igazuk volt. Ha kell, odatudom adni a maradékot. Kb. 20-22kg, 5-8mm méretű.
 
Szia!
A zeolit használatát nem tartom jó ötletnek a szűrőben. Nekem is mondták, nem hittem el. Pedig igazuk volt. Ha kell, odatudom adni a maradékot. Kb. 20-22kg, 5-8mm méretű.

Engem is érdekelne mert már 5 éve tökéletesen használom a kerti tó szűrőmben teljes megelégedettséggel 20kg-ot :)
 
Mi a baj a zeolittal? Had tanuljak.
Sajnos nem tudok korrekt választ adni, hogy miként hat a vízkémiára? Kérlek nézz utána a keresővel, hogy kinek, mi volt a tapasztalata vele? Nekem nem jött be. Teljesen elöntötte az akváriumomat a fonal alga, amikor zeolit volt a szűrőmben. Se előtte, se utána nem volt ilyen erős algásodásom, ezért hoztam összefüggésbe a zeolittal. Az igaz, hogy nem kerti tó szűrőben használtam, hanem akváriumban, de nem gondolnám, hogy akkora kölönbség lenne 300 liter vagy 3m3 víz működése között.
A lényeg, hogy első lépésben, állítólag kivesz minden tápot a vízből. Ez akár jó is lehet egy halas akváriumban, de utána telítődik, és ha jól értettem, már nem viselkedik megfelelő szűrőként, sőt valamik vissza is oldódnak belőle, ami megint csak rossz irányba viszi el a vízparamétereket. Ráadásul, a szilikátot is erősen felnyomja (állítólag), ami feltehetőleg a kerti tóban sem kívánatos. Vagy igen? (a szilikátot abban az időben még nem mértem, ezért csak mások mérési eredményére tudok hagyatkozni ezzel kapcsolatban)
Bocs, hogy ilyen sejtelmes, hályogkovács módon válaszolok, minden szakmaiságot nélkülözve, de mint tudod, nem értek hozzá. Csak a tapasztalatomat bátorkodtam megosztani.
 
Szia!
A zeolit használatát nem tartom jó ötletnek a szűrőben. Nekem is mondták, nem hittem el. Pedig igazuk volt. Ha kell, odatudom adni a maradékot. Kb. 20-22kg, 5-8mm méretű.
A kerti tó nem növényes akvárium.
Mi a baj a zeolittal? Had tanuljak.
Semmi. Akváriumban is elmegy, ha halazol. A kerti történet azért más, mert a napsütésnél "kalóriadúsabb" megvilágítás nincs.
Sajnos nem tudok korrekt választ adni, hogy miként hat a vízkémiára? Kérlek nézz utána a keresővel, hogy kinek, mi volt a tapasztalata vele? Nekem nem jött be. Teljesen elöntötte az akváriumomat a fonal alga, amikor zeolit volt a szűrőmben. Se előtte, se utána nem volt ilyen erős algásodásom, ezért hoztam összefüggésbe a zeolittal. Az igaz, hogy nem kerti tó szűrőben használtam, hanem akváriumban, de nem gondolnám, hogy akkora kölönbség lenne 300 liter vagy 3m3 víz működése között.
A lényeg, hogy első lépésben, állítólag kivesz minden tápot a vízből. Ez akár jó is lehet egy halas akváriumban, de utána telítődik, és ha jól értettem, már nem viselkedik megfelelő szűrőként, sőt valamik vissza is oldódnak belőle, ami megint csak rossz irányba viszi el a vízparamétereket. Ráadásul, a szilikátot is erősen felnyomja (állítólag), ami feltehetőleg a kerti tóban sem kívánatos. Vagy igen? (a szilikátot abban az időben még nem mértem, ezért csak mások mérési eredményére tudok hagyatkozni ezzel kapcsolatban)
Bocs, hogy ilyen sejtelmes, hályogkovács módon válaszolok, minden szakmaiságot nélkülözve, de mint tudod, nem értek hozzá. Csak a tapasztalatomat bátorkodtam megosztani.
A tápkivonó hatását használják. A kerti tóban az Estimative Index alapú tápozás leginkább késsel kockázható algaszőnyeget eredményez. A szilikát sem feltétlen ördögtől való. 🙂
 
Hali. Szerintem sok lesz az a 3000L/h. Tekintve, hogy nálam szűrés nélkül is látom a tó fenekét... A szűrő közeget növeld inkább. Sokkal több szivacs.... Ez nem növényes üveg lesz, hanem tavacska. Az állatok is számít, hogy mit tervezel. Várjuk a részleteket. 😉
Már én is soknak találom mivel jelenleg egy 600l/h szivattyú hajtja meg a szűrőházat és szépen teszi a dolgát..Egyébként nem gondoltam volna,hogy menni fog neki de megy🙃Valószínű nem lesz szükség a nagy szivattyúra de egy próbát teszek vele azért....Lehet szabályozni a teljesítményt meglátom mit produkál.Ha esetleg cunamit fog okozni túl adok rajta.
De ezek után erősen gondolkozom egy nagyobb szűrőház gyártásában is. A jelenlegi mérete 200mm átmérőben és 500mm magasságban produkálja a szűrést.
Csövek széles palettája van a munkahelyemen így kedvemre variálhatok majd ezen a téren😃
De most kezdésnek tesztelem ezt a szűrőházat mit tud.
A rétegrend jelenleg: 5cm kerámiagyűrű és mátrix keveréke+ 5cm vastag szivacs+kb 3kg lavakő+2cm szivacs+5kg zeolit
És egy kép a szűrőházról😉
 

Attachments

  • 20230603_071934.jpg
    20230603_071934.jpg
    301.1 KB · Megtekintések: 60
Szia!
A zeolit használatát nem tartom jó ötletnek a szűrőben. Nekem is mondták, nem hittem el. Pedig igazuk volt. Ha kell, odatudom adni a maradékot. Kb. 20-22kg, 5-8mm méretű.
Köszi az infót remélem nem fogok vele befürdeni de így már nem szeretném bontani a szűrőt.Egy esélyt adok neki hátha jó lesz.Azt olvastam évente amúgy is cserélni kell ha csalódást okoz jövőre már nem fogom használni😉
 
Már én is soknak találom mivel jelenleg egy 600l/h szivattyú hajtja meg a szűrőházat és szépen teszi a dolgát..Egyébként nem gondoltam volna,hogy menni fog neki de megy🙃Valószínű nem lesz szükség a nagy szivattyúra de egy próbát teszek vele azért....Lehet szabályozni a teljesítményt meglátom mit produkál.Ha esetleg cunamit fog okozni túl adok rajta.
De ezek után erősen gondolkozom egy nagyobb szűrőház gyártásában is. A jelenlegi mérete 200mm átmérőben és 500mm magasságban produkálja a szűrést.
Csövek széles palettája van a munkahelyemen így kedvemre variálhatok majd ezen a téren😃
De most kezdésnek tesztelem ezt a szűrőházat mit tud.
A rétegrend jelenleg: 5cm kerámiagyűrű és mátrix keveréke+ 5cm vastag szivacs+kb 3kg lavakő+2cm szivacs+5kg zeolit
És egy kép a szűrőházról😉
Csinálj egy hordós szűrőt. 🙂
 
Jövő hétre várom az ültetőkosarakat és a jutaszövetet ha minden jól megy meg is fog érkezni 🤪
Miután meg lesz minden folytatódik is a projekt a polcokat be tudom majd hegeszteni a helyükre miután beszabtam a cserepeket.
Valószínű még a köveknek szánt polcot el tudom készíteni be is tudom hegeszteni aztán várakozó állásmód.
Jelenlegi növénylista a következő amelyeket képekkel is dokumentálok nektek hogyan várakoznak a növénykék.
Pénzes lizinka
Vérsóska
Schizostylis coccinea Alba
Schizostylis coccinea Major
Mocsári nőszirom
Ecsetkáka
Nymphaea Pygmaea Helvola
Vízilófarok
Calla palustris
Mocsári gólyahír
Mocsári gólyaorr
Kaméleonlevél
Törpeszittyó
Vízisaláta
Békalencse
A növények egy része jelenleg a 200 literes dézsatóban várakoznak a többi pedig abban amit találtam😁
 

Attachments

  • 20230603_123506.jpg
    20230603_123506.jpg
    644.4 KB · Megtekintések: 43
  • 20230603_071720.jpg
    20230603_071720.jpg
    355.4 KB · Megtekintések: 31
  • 20230603_071606.jpg
    20230603_071606.jpg
    340.1 KB · Megtekintések: 29
  • 20230603_071631.jpg
    20230603_071631.jpg
    371 KB · Megtekintések: 29
  • 20230603_071711.jpg
    20230603_071711.jpg
    739.7 KB · Megtekintések: 31
Sziasztok
Tegnap meg lemaradt a két lakó a képekből eddig ők voltak a 200 literesben most végre megkapják a nagyobb dézsát.
Holnap elvileg kapom a hiányzó tételeket úgy hamarosan már az új helyükön lubickolhatnak.Egyenlőre a téliesített tartályban vannak még a műhelyben mivel télen kiszedem őket,mert kb befagynának a kis 200 literes hordóba🥶
Szerintem már nem is teszem be őket a régi helyükre feleslegesen nem stresszelem 2 beszoktatással Abyt és Foltost ahogy a gyerkőcök elnevezték őket...A héten akkor el is készül reményeim szerint az új dézsató.
Télire egyébként ebben a kis 60 literesben telelnek de idén kapnak egy 100-200 literest karácsonyra☺
 

Attachments

  • 20230604_152451.jpg
    20230604_152451.jpg
    122.8 KB · Megtekintések: 30
  • 20230604_152453.jpg
    20230604_152453.jpg
    118.4 KB · Megtekintések: 26
  • 20230604_152515.jpg
    20230604_152515.jpg
    127.8 KB · Megtekintések: 40
Sziasztok
A mai nap folyamán bekerült a fő díszitő elem mely a lávaköveket és egyben a pénzes lizinka,kaméleonlevél csemeték otthonául szolgál majd de valószínű neg egy-két odaillő gaz be fog kerülni az akvából pl a ludwigia super red még a téli fagyokat is átvészelte a kis dézsában ugyhogy ő mindenképpen része lesz ennek az új projektnek.
A következő folyamat a többi növény ültetési magasságának megfelelően behegeszteni a tartó elemeket aztán feltöltés..A héten szeretnèm beindítani a dézsát a fejleményekről mindenképpen beszámolok😉
 

Attachments

  • 20230608_201627.jpg
    20230608_201627.jpg
    422 KB · Megtekintések: 27
  • 20230608_201640.jpg
    20230608_201640.jpg
    429.9 KB · Megtekintések: 26
  • 20230608_201702.jpg
    20230608_201702.jpg
    459.7 KB · Megtekintések: 35
Sziasztok
A hétvégén sikerült befejeznem a dézsát.Még egy-két kisebb művelet van hátra pl valami nád háttér a dézsa mögé,befolyó rész módosítasa,hogy kevésbé legyen látható + még egy sajnálatos dolgot kihagytam a tervezésből,hogy Bonie kutyusunk nem igazán fél a víztől és a beüzemelést követő napon már ki is próbálta a tavat,mint itató és tappancs mosó alkalmatosság.
Az előző dézsa magasítva volt így ahhoz nem fért hozzá ilyen célból de ez a tervezés igencsak kedvez neki mondhatni testhezálló őkelmének😆
Most ideiglenesen betonhálóval körberaktam,nem túl esztétikus megoldás de a célnak megfelel amíg nem találok erre a problémára megoldást...
Ha bekerül Aby és Foltos és netalán kiszúrja őket valószínű kő-kövön nem marad majd a dézsaban,hogy megszerezze a prédát...Na ezt a részét mindenképpen szeretném elkerülni...
Egyébként mikor tehetem be a halakat?Itt is ki kell várni a 2-3 hetet vajon?
És akkor következzen egy-két kép
Ha lesz időm ígérem majd csinálok részletesebb,normálisabb képeket is de most egyenlőre csak ezek vannak...😉
 

Attachments

  • 20230610_130932.jpg
    20230610_130932.jpg
    460.1 KB · Megtekintések: 22
  • 20230610_155109.jpg
    20230610_155109.jpg
    689.6 KB · Megtekintések: 21
  • 20230610_155120.jpg
    20230610_155120.jpg
    742.3 KB · Megtekintések: 27
  • 20230610_155129.jpg
    20230610_155129.jpg
    808.9 KB · Megtekintések: 25
  • 20230610_155210.jpg
    20230610_155210.jpg
    705.6 KB · Megtekintések: 26
Halakkal betelepítésével meddig várjak szerintetek🤔
A szűrő kb 2 hete megy....A növény telepítés az ugye hétvégén történt meg az nem tudom mennyire zavarhatott be a vízkémiába.
Egyébként feltöltésnél a 200 literes dézsából is átszivattyúztam szinte a teljes mennyiséget így került bele "érett víz " is.
 
Megtörtént a méricskélési folyamat...Igazság szerint nem látok túl nagy különbséget a dézsa és a halashordó között(kivéve a hőmérséklet)Talán a halashordó értékei kicsit erősebbnek tűnnek de gondolom már átkalibrálódott a szemem is annak függvényében,hogy a halacskák minnél előbb bekerüljenek az új helyükre.
Nitrit,nitrát,ph és ammóniát mértem.
De bármennyire is szeretném átteni őket sajnos a Nitrát,nitrit aggasztóan magas értékei miatt egyenlőre várat magára a dolog😒A ph teljesen jó ammónium nincs.
Valószínű még a szűrés sem talált magára(bár ezek a éjszakai,reggeli 10 fokok is gátolják a bacik életét) meg hát ugye 1hete sincs,hogy összedobtam a dézsát...Remélem azért magara talál a rendszer ha lehet minnél hamarabb.
És persze a halashordót is frissítenem kell,mert mivel eddig nem méregettem fogalmam sem volt,hogy itt ilyen nitrit,nitrátszinttel rendelkezik😑
Szűrőt sem piszkáltam egyáltalán csak a vizet pótoltam ami elpárolgott.Bevallom őszintén ez az én hanyagságom de a halak szerencsére egészségesek kinézetre és viselkedésre egyaránt nyoma sincs betegségnek éppen ezért nem piszkáltam bele a rendszerbe.De innentől akkor erre a részre is több figyelmet kell szentelnem🤔
Egyenlőre ennyi a történet marad a várakozás...
 
Olvasgattam ismét a zeolit kapcsán,mivel nem hagyott nyugodni ez a nitrát kérdés.
Azt írják,hogy ammónium,nitrát,foszfát,nehézfém megkötő képessége van hát ez a tesztek alapján nem úgy tűnik sajnos...Viszont hosszú távon megint nem értem,hogy lehet nem fog kedvezni ha nemcsak az algák de a növények elől is kivonja a tápanyagot amire szükség lenne.
Bár most ezt a nitrát töbletet akkor nem értem mitől lehet...Már telítődött volna a zeolit vagy ennyire intenzíven tolná a tóföld a szerves anyagot,hogy még nem tudja a növényzet felvenni?
Lehet,hogy lecserélem a zeolitot valami szubsztrátumra vagy kerámiagyűrűre.Biolabdát már szereztem csak nem akartam belepiszkálni egyenlőre a szűrőtartályba .

"Összességében tehát egy kémiai szűrűről beszélünk, hiszen az ammónia mellett eltávolítja a nitrátot, foszfátot, nehézfémeket. Időszakos cseréje akkor válik szükségessé ha jótékony hatását kifejtve már telítődött. Javasolják a mechanikus tisztítását, ennek során időszakosan(két-három hetente) vízsugárral javasolt a felületét letisztítani. Regenerálása során azonban környezetre káros anyagok keletkezhetnek, talán jobb ezért újat vásárolni-ha mégis szeretnénk akkor rendelkezésre áll a megfelelő segédanyag!"

Ezt találtam a neten nem akartam az egész leírást bemásolni...Röviden,tömören ennyi a lényege...Ezért is estem gondolkódóba ez kb olyasmi mint az aktívszén ezek szerint.
Ebből bizony csere lesz ha még sokat olvasgatok🤣
 
Back
Oldal tetejére