• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Családon belüli akvárium üzemeltetés

kaposznyak

Főkertész
Sziasztok.

Húgomék évek óta "tartanak" kisebb aranyhalakat egy 54 l-es akvában. Némelyik 3-4 évig is húzza, de persze a vége mindig ugyan az.
Nem értenek hozzá: műnövény, nagy kavicsú aljzat, elégtelen szűrés, ha már nagyon koszos mindent kiszednek és elmosnak----esélytelen a hosszú távú, halaknak is megfelelő működtetés.

Hétvégén 5 pálinka után felajánlottam, hogy összerakok egy talán általuk is üzemben tartható akváriumot.

Ami adott: 54 l, közepes fény, 13-18 nk , szerencsére nem szikes víz, minimális ismeretek részükről és hát ezen a téren nem várok fejlődést....RO és visszasózás kizárva, folyékony növénytápok kizárva.
A heti-kétheti vízcserét meg fogják csinálni, pihentetett csapvízzel.


Amit tervezek: Sok, igénytelen növény és endler guppik, azok nem terhelik túl a vizet és még pótolják is magukat, esetleg garnélák

Mivel talajporszívózni sohasem fognak, világos aljzat szerintem kizárva, szóval szűrőhomok nem játszik. Tropica aquarium soil-ra gondoltam elsőre, másik akvában van, nekem bejött, ez akár táptalaj nélkül is jó lehet, időnként táptablettázva.

Kérdés: Milyen növényeket tegyek bele?
Valisneria hátra, crypto félék, (ezek alá akár lokálisan táptalaj) marsiela előre, anubias, , buce-félék, moha a rákoknak, békatutaj van most a fejemben.

Segítsetek, ti hogyan oldanátok meg a feladatot?

Köszi!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok.

Húgomék évek óta "tartanak" kisebb aranyhalakat egy 54 l-es akvában. Némelyik 3-4 évig is húzza, de persze a vége mindig ugyan az.
Nem értenek hozzá: műnövény, nagy kavicsú aljzat, elégtelen szűrés, ha már nagyon koszos mindent kiszednek és elmosnak----esélytelen a hosszú távú, halaknak is megfelelő működtetés.
Bruttó 54 literben aranyhalak? Ezt jobb, ha nem kommentálom :mad: Sajnos sokan tartanak hasonló körülmények között állatot. Szerintem elvárható lenne, hogy valaki legalább az alap információkat megszerezze. Nem kellene hozzá több 1-2 óránál.
Hétvégén 5 pálinka után felajánlottam, hogy összerakok egy talán általuk is üzemben tartható akváriumot.
Dicséretes, hogy megpróbálsz változtatni a helyzeten.
Ami adott: 54 l, közepes fény, 13-18 nk , szerencsére nem szikes víz, minimális ismeretek részükről és hát ezen a téren nem várok fejlődést....RO és visszasózás kizárva, folyékony növénytápok kizárva.
A heti-kétheti vízcserét meg fogják csinálni, pihentetett csapvízzel.
Nem reménytelen a dolog. A legnagyobb probléma a tulajdonos hozzáértésének hiánya.
Amit tervezek: Sok, igénytelen növény és endler guppik, azok nem terhelik túl a vizet és még pótolják is magukat, esetleg garnélák
Garnélát tartani ilyen viszonyok között szerintem felejtős. A guppi megfelelő lenne, bár nagyon hamar túlnépesedhet az akvárium.
Mivel talajporszívózni sohasem fognak, világos aljzat szerintem kizárva, szóval szűrőhomok nem játszik. Tropica aquarium soil-ra gondoltam elsőre, másik akvában van, nekem bejött, ez akár táptalaj nélkül is jó lehet, időnként táptablettázva.
Alaposan átmosott gyöngykavics vagy sóder lenne a legjobb választás. Néha azért ki kellene szívni a mulmot, mert magától nem fog eltűnni. Drága talaj felesleges az igénytelen növények alá.
Kérdés: Milyen növényeket tegyek bele?
Valisneria hátra, crypto félék, (ezek alá akár lokálisan táptalaj) marsiela előre, anubias, , buce-félék, moha a rákoknak, békatutaj van most a fejemben.
Jól gondolod. A felszínt majdnem teljesen be kellene borítani úszónövényekkel. Árnyékolják az akváriumot (nem lesz algásodás), kivonják a bomlástermékek nagy részét a vízből. Ha elégtelen a szűrés, érdemes 1-2 szál szobai futókát is belógatni a vízbe. A vallisneria nem biztos, hogy megmaradna kevés fényben. Inkább cryptocoryne kellene alulra (legszívósabb a Cryptocoryne affinis, de ezt mostanában nehéz beszerezni). Moha, Microsorum pteropus és kis növésű anubias is mehetne bele. Bucephalandra és marsilea szerintem nem bírná, valószínűleg stem növények sem. Táptalaj felesleges, néhány tablettát elég időnként lenyomni a növények mellé.
Segítsetek, ti hogyan oldanátok meg a feladatot?
Az első lépést megtetted. Remélem, sikerül bizonyítanod, hogy nem csak hajóroncs és műanyag növény lehet egy akváriumban :)
Remélem, segítettem.
 
Bucephalandra és marsilea szerintem nem bírná, valószínűleg stem növények sem. Táptalaj felesleges, néhány tablettát elég időnként lenyomni a növények mellé.
A buce nem reménytelen. El naturálban is megmaradt, meg Low-techben is. A kedangang jobban bírta tápozás nélkül, mint az anubias nana, vagy pangolino. Illetve a rotala blood red sokkal ellenállóbb, mint a colorata. Nyünnyögött egy ideig nullás vízben, majd pár hónap alatt gyökérről összekapta magát. A Bacopa caroliniana szintén elpusztíthatatlan, ha kap táptabit. Ha nincs túl meleg, akkor a forrásmoha is elvan tápozás nélkül.
 
A buce nem reménytelen. El naturálban is megmaradt, meg Low-techben is. A kedangang jobban bírta tápozás nélkül, mint az anubias nana, vagy pangolino. Illetve a rotala blood red sokkal ellenállóbb, mint a colorata. Nyünnyögött egy ideig nullás vízben, majd pár hónap alatt gyökérről összekapta magát. A Bacopa caroliniana szintén elpusztíthatatlan, ha kap táptabit. Ha nincs túl meleg, akkor a forrásmoha is elvan tápozás nélkül.
Nem csak a folyékony táp hiánya a probléma, hanem a kevés fény is. Az úszónövények miatt nem sok fény jutna le a vízbe. Úszónövények nélkül pedig - hozzáértés hiányában - garantált az algásodás.
 
Nem csak a folyékony táp hiánya a probléma, hanem a kevés fény is. Az úszónövények miatt nem sok fény jutna le a vízbe. Úszónövények nélkül pedig - hozzáértés hiányában - garantált az algásodás.
Ebben teljesen igazad van. Magamból indultam ki. Ha összeraknék valakinek egy üveget, akkor tuti ránéznék karbantartani is,
hiszen dolgoztam vele, ne menjen tönkre. 🙂
 
Sziasztok.

Húgomék évek óta "tartanak" kisebb aranyhalakat egy 54 l-es akvában. Némelyik 3-4 évig is húzza, de persze a vége mindig ugyan az.
Nem értenek hozzá: műnövény, nagy kavicsú aljzat, elégtelen szűrés, ha már nagyon koszos mindent kiszednek és elmosnak----esélytelen a hosszú távú, halaknak is megfelelő működtetés.

Hétvégén 5 pálinka után felajánlottam, hogy összerakok egy talán általuk is üzemben tartható akváriumot.

Ami adott: 54 l, közepes fény, 13-18 nk , szerencsére nem szikes víz, minimális ismeretek részükről és hát ezen a téren nem várok fejlődést....RO és visszasózás kizárva, folyékony növénytápok kizárva.
A heti-kétheti vízcserét meg fogják csinálni, pihentetett csapvízzel.


Amit tervezek: Sok, igénytelen növény és endler guppik, azok nem terhelik túl a vizet és még pótolják is magukat, esetleg garnélák

Mivel talajporszívózni sohasem fognak, világos aljzat szerintem kizárva, szóval szűrőhomok nem játszik. Tropica aquarium soil-ra gondoltam elsőre, másik akvában van, nekem bejött, ez akár táptalaj nélkül is jó lehet, időnként táptablettázva.

Kérdés: Milyen növényeket tegyek bele?
Valisneria hátra, crypto félék, (ezek alá akár lokálisan táptalaj) marsiela előre, anubias, , buce-félék, moha a rákoknak, békatutaj van most a fejemben.

Segítsetek, ti hogyan oldanátok meg a feladatot?

Köszi!
Szia!
1. Valisneria hátra, crypto középre, mini anubias előre, sóder vagy szűrőhomok. Ennyi. Talán még a cryto-t is elhagynám.
2. Valisneria hátra, difformis hygrophila vagy Ceratopteris thalictroides mindenhova, sóder vagy szűrőhomok.
3. Cryptocoryne becketti hátra, mini anubias előre, sóder vagy szűrőhomok.
Bármelyik megoldás több nagyságrend javulás lenne a jelenlegihez képest.
Aranyhalakkal, ez egy önfentató rendszer lehet évekig még akkor is, ha időközben elfogyna a pálinka... ;)
Azért, az aranyhalakról jó lenne lebeszélni őket...
 
Utoljára módosított:
Ebben teljesen igazad van. Magamból indultam ki. Ha összeraknék valakinek egy üveget, akkor tuti ránéznék karbantartani is,
hiszen dolgoztam vele, ne menjen tönkre. 🙂
Fogok járni hozzájuk, szóval nem lesz teljesen magára hagyva az akva.
Ráadásul csak beállás után fogom átvinni. (Indulás + 6-8 hét)
Szia!
1. Valisneria hátra, crypto középre, mini anubias előre, sóder vagy szűrőhomok. Ennyi. Talán még cryto-t is elhagynám.
2. Valisneria hátra, difformis hygrophila vagy Ceratopteris thalictroides mindenhova, sóder vagy szűrőhomok.
3. Cryptocoryne becketti hátra, mini anubias előre, sóder vagy szűrőhomok.
Bármelyik megoldás több nagyságrend javulás lenne a jelenlegihez képest.
Aranyhalakkal, ez egy önfentató rendszer lehet évekig még akkor is, ha időközben elfogyna a pálinka... ;)
Azért, az aranyhalakról jó lenne lebeszélni őket...
"aranyhalakról jó lenne lebeszélni őket"

Ez szerencsére megtörtént, endler guppi az új célhal.
 
Back
Oldal tetejére