• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Shrimp garden

szgabesz

Főkertész
Az évek során úgy alakult, hogy valamiért a Sakura garnélától nem tudok elszakadni, ők a nagy kedvenceim :)
Ezért úgy gondoltam, hogy csak nekik indítok egy nano akváriumot, ami valójában egy abszolút minimal stílus, garnélás kavics aljzat, legfeljebb 1-2 kő, rá pedig egy Microsorium kötözve és kész.
Az ispirációt egy osztrák kisállat boltban található garnélás akváriumok berendezése adta, az összes ilyen akváriumban dekorhomok aljzat volt, benne pedig egy kókuszdió héjra növesztett microsorium, kristálytiszta vízzel, garnélákkal.
Minden adott volt, Microsorum petropus, Fuji kő, Dragon kő, Manten kő, Sakura garnélák... A Manten kő az egyik kedvencem, de még sosem használtam, pedig néhány évvel ezelőtt vettem 3 kisebb db-ot a GA-ban.
Egy 30 literes kockát megtöltöttem 4 kg kavics aljzattal, 2 kő közé beszorítottam egy tő Microsorumot, a hátsó kőre pedig egy újabb tövet kötöztem, feltöltöttem visszasózott lágy vízzel, külső szűrőt beüzemeltem és kész.
Azt lett az eredmény, amit vártam, egy minimalista kis garnélás akvárium, tetszett is a látvány, de a történet itt nem állt meg, amire a címből is lehet következtetni :D
 
2023.07.23.
Akvárium
: Dennerle Nano Cube 30L
Világítás: Chihiros C251 LED
Háttér: fekete fólia
Fűtés: nincs
Hűtés: Dennerle Nano CoolAir
Szűrő: Eheim Classic 150
Szűrőanyag: Matrix Trop 1l (aprószemű)
Co2: nincs
Aljzat: Dennerle Quartz Gravel fekete 4kg
Dekoráció: Manten kő, Legno Guinea nano fa
Tápozás: heti 3x1ml 2hr APT1 Zero, napi 0,5 ml Seachem Flouorish Excel, Tropica talajtáp kapszula
Halak: Oto
Garnélák: Red Sakura, CBS, Amano
Csigák: Süncsiga
Növények:
Microsorum pteropus
Cryptocoryne parva
Cryptocoryne pygmea
Anubias barteri var nana Pangolino
Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf'
Bucephalandra Deep Purple
Bucephalandra Kedagang
Bucephalandra sp. Mini coin
Bucephalandra Alamanda
Hydrocotyle Tripartita mini
Marsilea minuta
Lilaeopsis brasiliensis
Staurogyne repens
Ludwigia palustris Super red
Blyxa japonica
Limnobium laevigatum
Phyllanthus fluitans
Indító baktérium: ADA Bacter 100
Vízparaméterek: RO visszasózva, SaltyShrimp Shrimp Mineral GH/KH + heti 20% vízcsere
PH: 6,6
GH: 6
KH: 3
TDS: 150

Első héten nem tápoztam, kétnaponta cseréltem vizet. Kapott beállt akvárium vizet is, valamint a szűrő járatva volt. A világítás egyből napi 8 órát megy, kb 70%-on.
Vízparaméterek:
PH: 7 (csapvízzel mostam át az aljzatot, az emelkedés ennek tudható be)
GH: 6
KH: 3
NH3: 0
NH4: 0
NO2: 0,05ppm
A garnélák egy hét után be is költöztek, minden rendben volt.
 
Utoljára módosított:
Második hét.
Fokozatosan bekerült 3 Amano, 3 Süncsiga, 3 Oto. Részletekben megtörtént a teljes növényesítés is, így még visszafogottan tápoztam. Világítás továbbra is 8 óra kb 80 %-on. Alga egyenlőre nincs, talán egy minimális zöld pont az első kövön.
Tápozás: APT1 Zero 1ml, hétfő-szerda-péntek, gyári ajánlás szerint ekkora üvegre 1,5ml hetente 4 alkalommal vagy 0,9ml naponta. Seachem Flouorish Excel 0,5ml naponta, itt 0,75ml lenne naponta az ajánlás.
A PH még továbbra is emelkedik, lassan csökkennie kell, nincs ami felvigye. Heti 1 vízcsere megy, a cserevíz 6,6-ra van beállítva.
Vízparaméterek:
PH: 7,2
GH: 6,5
KH: 2,5
TDS: 186

AA3C6670-8F9A-4B2A-9900-B6DD1475EE06.jpeg
 
Harmadik hét.
Múlt hét végén bekerült még 5 CBS garnéla. Innét már a napló is az aktuális történéséket mutatja. Red Sakurák szaporodtak. A vízcserék során a PH is beállt most már a célértékre.
Tápozás: APT1 Zero 1ml, hétfő-szerda-péntek, Excel-t emeltem 0,8ml-re naponta. Következő lépés az APT1 Zero emelése lesz, ez esetben jóval a gyári ajánlás alatt vagyok.
Növények szép lassan nődögélnek, a vízfelszínen úszó növények viszont alig nőttek valamit. A világítás időtartamát csökkentenem kell majd fél órával, zöldül az első kö :)
Tegnap du mértem is mindent, amit tudok mérni és elég meglepő eredményeket kaptam.
PH: 6,6
GH: 5,5
KH: 1,5
NO2: 1 vagy fölötte
NO3: 15
PO4: 1,2
FE: 0,02-0,05 között
A nitrát szint volt, ami nagyon meglepett, a kicsi akváriumban is mértem, ott is ez az eredmény. Megmértem a csapvizet, ott más volt, így a teszt jó ;)
Ami esetleg okozhatta, mindkét akváriumba rakatam be megmaradt zselés növényeket, amik néhány napig vízben álltak. Valamint itt többször kellett leszívnom a talajtáp kapszulát, mert nem igazán akarnak lent maradni a talajban a bogyók. Tegnap jobban megnéztem az aljzatot és megint találtam egy kapszulát, ami részlegesen előkerült. Ezt leszívtam és cseréltem 20% vizet. Az élőlényeken nem tapasztalok semmit, normálisan viselkednek, jönnek-mennek, esznek-isznak...
A vas szintből arra következtetek, hogy jó volt az elgondolásom, a tápozáson emelni kell. Nitrát foszfát esetében nem gonoltam, hogy ekkora mennyiségben vannak a vízben.
8F32D493-7482-490F-A9AD-E9D368141508.jpeg
997CFE81-C06A-4160-9BB3-1820966EA17E.jpeg
7F69735A-C3DC-413D-968E-2A774D8E00C9.jpeg
 
Jól gondoltam, hogy mi okozta a bajt, sikeres volt az intézkedés, a nitrit vissza is ment az elfogadható értékre.
NO2: 0,2
 
Kálium hiány tünetetit látom, K tesztem még nincsen. A vas is kevés, azt tudom mérni 0,02-0,05 jelenleg, abból mi lenne az ideális szint?
A világításon dimmeltem egyet felfele, a tápot is megemeltem, APT1 Zero napi 1ml a heti 3-ról.
Az Excel marad napi 0,8 ml. Most már 0-24-ben megy egy kicsi PC venti, a Dennerle Nano CoolAir mellett nem lehetne aludni :)
A kövek zöldülésén kívűl nincs alga.
 
Öt hetes az üveg. A Bucephalandra Deep Purple kikerült, kell majd egy másik projekthez. Az előtéren változtattam még kicsit. Bal oldalt hátul megpróbálom a Hygrophila polysperma-t. A hőmérséklet nem megy 25 fok alá, ennyit bír a mini PC venti, de ezt legalább néma csendben :) Az állomány stabil, a Sakurák petések, CBS-eknél még nem láttam, igaz nincsenek is valami sokan. Jönnek majd halak is, ha egy kicsit elszaporodott az állomány. Boraras Brigittae vagy Galaxy Razbóra. Esélyes, hogy az utóbbi lesz, őket könnyebb erre fele beszerezni. A táp emelésével a vas szintem is helyre állt.
ATP Zero marad napi 1ml, az Excelt emelem napi 1ml-re. Világítás marad, napi 8 óra.
F5E24195-2BB0-4758-8531-D219566CC8A7.jpeg

B1DC273F-65D1-47B7-9E67-9F1A793BCBF5.jpeg
 
Még a meleg időkben állítottam a venti dőlés szögén és egy éjszaka alatt levitte 23 fokra a hőmérsékletet, kicsit előbb is eszembe juthatott vna 🤔
Ahogy csökkent a hőmérséklet szinte az összes nőstény Sakura petés lett, CBS-ek még nem...
Ma mértem kicsit, lámpa kapcsolás és tápozás előtt:
PH: 6,6
GH: 8 (lehet, hogy a Bacter AE tolta fel)
KH: 2
NO3: 5-15 között, lehetetlen megállapítani
PO4: 0,4
FE: 0,2
A foszfát kicsit soknak tűnik, vegyek vissza a tápozáson?
 
Hatodik hét. Úgy döntöttem nem változtatok a tápozáson meg a világítás időtartamán amíg nem jön az alga. Már láttam kis garnélákat is. Valahogy a vízfelszínen úszó növények nem mennek sokra, korábban nem győztem kiszedni őket, viszont ebben az üvegben alig nőnek..
9F0C2A2B-935F-4C8B-A19E-056D830AF899.jpeg
 
Ludwigiat toppolnom kellet, mert felért a felszínre. A Crypto flamingo is beindult jobb oldalt középen, megjelent egy új tő is, lehet kiültetem előre, mert van még mögötte egy Blyxa, bár ő elég lassú, nem tudom mennyire szereti a low vonalat. Talán a hétvégén sikerül beszerezni a Hygrophilat, vagy ha nem, akkor Bacopa jön helyette bal hátra. Ami külön öröm, hogy öt hét után még egy napot sem hagytam ki a manuális tápozással 🙂
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére