• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzat emelése

Mindegyik égetett agyagból készült aljzat idővel elporlad. Az ADA pár év (akár 3-4) alatt, a Manado - mivel kisebb szemcseméretű - gondolom hamarabb.
 
atti76 said:
Mindegyik égetett agyagból készült aljzat idővel elporlad. Az ADA pár év (akár 3-4) alatt, a Manado - mivel kisebb szemcseméretű - gondolom hamarabb.

Értem, na ma is okosodtam :shifty: Köszönöm nektek a kommentet!
 
Feccc said:
atti76 said:
Mindegyik égetett agyagból készült aljzat idővel elporlad. Az ADA pár év (akár 3-4) alatt, a Manado - mivel kisebb szemcseméretű - gondolom hamarabb.

Értem, na ma is okosodtam :shifty: Köszönöm nektek a kommentet!

A növényes akváriumokra nem úgy kell tekinteni, mint azokra amit korábban 10 évig járattunk néhány hallal ;)
Mivel itt minden a növényekről szól a talajok elsősorban a gyökereződést és a tápanyagutánpótlást hivatottak szolgálni.
Másik oldalról viszont mindennek van egy életciklusa. És ez a növényekre is igaz. Még ha nem is akarod évente átrendezni az akváriumot időnkénti átalakítások kellenek, ha nem a leglassabb növényeket választod.
A növények idővel elöregszenek ilyenkor friss növényekkel, friss hajtásokkal lecseréled a meglévőt.

Ezért 2-3 évig kitartó növényes talaj általában 2-3 átrendezést kibír, ha nem veszed ki. Esetleg rátölthetsz friss talajt átalakításnál. Én ezt tettem. Így javíthatsz az állagán.
Időnként leszívod vízcserénél a poros réteget. Én eddig talán 2-3 alkalommal tettem ilyet azt is inkább nagyobb átalakításoknál.
 
viktorlantos said:
Feccc said:
atti76 said:
Mindegyik égetett agyagból készült aljzat idővel elporlad. Az ADA pár év (akár 3-4) alatt, a Manado - mivel kisebb szemcseméretű - gondolom hamarabb.

Értem, na ma is okosodtam :shifty: Köszönöm nektek a kommentet!

A növényes akváriumokra nem úgy kell tekinteni, mint azokra amit korábban 10 évig járattunk néhány hallal ;)
Mivel itt minden a növényekről szól a talajok elsősorban a gyökereződést és a tápanyagutánpótlást hivatottak szolgálni.
Másik oldalról viszont mindennek van egy életciklusa. És ez a növényekre is igaz. Még ha nem is akarod évente átrendezni az akváriumot időnkénti átalakítások kellenek, ha nem a leglassabb növényeket választod.
A növények idővel elöregszenek ilyenkor friss növényekkel, friss hajtásokkal lecseréled a meglévőt.

Ezért 2-3 évig kitartó növényes talaj általában 2-3 átrendezést kibír, ha nem veszed ki. Esetleg rátölthetsz friss talajt átalakításnál. Én ezt tettem. Így javíthatsz az állagán.
Időnként leszívod vízcserénél a poros réteget. Én eddig talán 2-3 alkalommal tettem ilyet azt is inkább nagyobb átalakításoknál.

Hát igazán köszönöm a segítséget! Már megérte ma felkellnem :D
 
2009 májusában kolléga emlitette a ADA Growth Plate-t (Book of ADA 107. oldal), de ez nincs a GA kinálatában, mint a magyar ADA hivatalos forgalmazója. Miért nincs? Mennyibe kerülne? Előrendelni sem lehet?
 
bitumen said:
2009 májusában kolléga emlitette a ADA Growth Plate-t (Book of ADA 107. oldal), de ez nincs a GA kinálatában, mint a magyar ADA hivatalos forgalmazója. Miért nincs? Mennyibe kerülne? Előrendelni sem lehet?

Előrendelni lehet bármit, amit az ADA katalógusban látsz. Nincs fent mert nem volt rá igény eddig. Ha jól tudom még egy ADA importőr sem hozta be az EU-ba.

szerk: Hozzávetőlegesen 30.000 - 60.000 Ft között mozog mérettől és árfolyamtól függően.
 
Gondolkozok egy új layouton, ebből kifolyólag a talaj emelésén is.

Na most csak így fejben gondolkozok egyenlőre és az alábbi kérdések merültek fel.

1. Ha megemelem a talajt elég magasra hátul, akkor a szűrő szívó ágaiból jócskán le kell vágni, le kell rövidíteni. Mivan ha később újra szeretném hogy hosszú legyen.

2. Ha ezek a szívó ágak eléggé fent vannak hátul és az egész domborzat erőteljesen lejt akkor az összes kosz elöl fog felgyűlni a dekorhomokon. Onnan hogyan szívja ki a szűrő? Ha meg porszívózni akarok akkor meg szerintem jól összekeverem az amazoniát meg a dekorhomokot.

Jól gondolom ezeket?
 
Jól bizony.
Arról még nem is szóltál, hogy bizonyos növények gyökerei hogyan érik majd el a táptalajt hátul ebben az extra vastag talajban.?
Meg arról sem, hogy még a nehezebb talajok esetében is van úgynevezett erózió. (nem csak a könnyebb pl. Manado)
Az-az szint kiegyenlítődés, így idővel a hátsó magasság csökken és elől borzasztó vastag talajréteg alakul ki.
Szóval, ez van.
Értelme bár lenne de a víz áramlás miatt úgy is leépül idővel.
Én egy percig sem gondolkodnék hatalmas talajréteg felhalmozásán.
;)
 
Akkor nem érdemes talajt emelni? a legtöbb szép akiban eléggé megvan emelve a talaj hátul a mélységérzet növelése érdekében, majdnem az aki közepéig. Hungarocellel gondoltam az emelést aztán arra szórni a táptalajt és rá az általános talajt. De vannak félelmeim ezért kérdezek előtte.
 
szerintem van értelme, nem kell 30 cm-es szintkülönbséget elérni, mert az tényleg ki fog egyenlítődni, de egy erősen meredek domboldalt meg lehet csinálni, főleg ha köveket is tervezel, amik elválasztják a szinteket, és tartják a magasabb talajt!
 
DobraPeter said:
Akkor nem érdemes talajt emelni? a legtöbb szép akiban eléggé megvan emelve a talaj hátul a mélységérzet növelése érdekében, majdnem az aki közepéig. Hungarocellel gondoltam az emelést aztán arra szórni a táptalajt és rá az általános talajt. De vannak félelmeim ezért kérdezek előtte.
Hogyne lenne értelme abból tanul az ember.
Viccet félretéve hatalmas szűrő potenciál van a talajban és ez minél vastagabb annál hatékonyabb.
De.
Úgyis vízszintes be kerül idővel az egész talaj....
Volt már példa itt a GA fórumán is a naplókban amit fotókkal illusztrált a tulajdonos, hogy mennyire túl lőtt a célon talajmennyiségileg.
;)
 
dekalabda00 said:
szerintem van értelme, nem kell 30 cm-es szintkülönbséget elérni, mert az tényleg ki fog egyenlítődni, de egy erősen meredek domboldalt meg lehet csinálni, főleg ha köveket is tervezel, amik elválasztják a szinteket, és tartják a magasabb talajt!
Így van.
Ha okosan meg van tervezve akkor lehet magas talaj ami időt álló.
Bár a gyökerek, hogy meddig jutnak...?
 
Én ezért nem is raktam a talaj alá táptalajt, hogy ne fájjon a szívük, hogy nem érik el :lol:
ugyanis nekem is van egy dombom hátul
 
Brutál látványosan néznek ki ezek a magasság különbségek az akvában ez tény.
De ehhez okosan kell növényt is választani amik nem igénylik a tápanyagokban gazdag talajt.
 
Lehet két réteg táptalajt tenni,egyet alulra,egyet feljebb is.Csak támaszd meg a szinteket,mert a manadó elég "folyós",az áramlás is könnyen elviszi.
Ha van jó szűrésed/forgatásog,a mulmnak esélye sincs lerakódni.
A szívó ágat rakhatod előle is,a kifolyó mellé.
 
...és ha már témánál vagyunk...
Pl.
http://www.aquacube.it/aqua/en/speciali/ada_faberi_2008/makingof_1.asp?num=1

1_Faberi_Ghidini_ADA_2008.jpg
 
Nikecelből csináltam egy ilyet. Azt nem tudom hogy mivel rögzítsem az aki aljához illetve egymáshoz a darabokat.. Ami nem mérgező az akiban és nem oldja a nikecellt. Szerintetek működhet?

11510159_23f1863a770dec90308c3bc5ef3341fc_m.jpg


11510157_0f2701b1a6570121b48090887ad9c78a_m.jpg
 
Back
Oldal tetejére