• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech A Whisper of Caladan Seas (200L low-tech)

Gershon

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Először is szeretnék gratulálni a honlap megálmodóinak, üzemeltetőinek! Olyat hoztatok létre, amire nagy szükség van ebben az országban: egyedi, természet közeli és tanító jellegű. Olyan információkhoz lehet itt hozzájutni, amelyek korábban nehezen voltak elérhetőek. Lehetőség van tanulni azoktól, akik az akvarisztikát, ezen belül a növényes akvarisztikát magas szinten művelik.

Magamról a bemutatkozóban már írtam pár sort, amit annyival egészítenék ki, hogy információéhségem szinte határtalan. Órákat töltök az itt fellelhető tudásanyag és tapasztalatok tanulmányozásával, értelmezésével. Célom, leendő biológusként és magánemberként is, hogy a lehető legtermészetesebb akváriumot alakítsam ki, ami elbűvölő színfoltja lesz otthonomnak.

Szeretném bemutatni nektek a jelenlegi akváriumomat (leginkább pontylazacos, növényes), ami ugyan messze van jótól, de 2008. márciusi beüzemelése óta szétszedés és nagyobb átrendezés nélkül, inkább csak a növények és halak fajtáinak változtatásával, minimális technológiával működik. Már ezen az akváriumon is sokat tanultam, de most szeretnék egy olyat alkotni, ami hűen tükrözi miért is szerettem bele az akvarisztikába.

Jelenlegi adatok:
80*40*50 (h*sz*m) = 160L ~ nettó 145L
Szűrés: Tetratec EX1200 (SERA Siporax 3L az egyik rekesz szivacsa helyett), Eheim Aquaball 2212
Fűtés: Jager 3605 125W
Világítás: 2*T8: Sera Plant Color 18W, és Sera Daylight 18W (korábban Hagen Aquaglo 18W 10000K - ezt jobban szerették a növények) – napi 8h digitális kapcsoló irányításával, saját készítésű tetőben.
Talaj: 1-2mm szürke bolti no-name kavics, bazalt 3-4mm (táptalaj semmi)
Dekoráció: csavart fűz ágak (saját készítés), andezit kövek, kókusz héj, agyag bújkáló

Növények: (itt nem minden biztos, fénykép alapján korrigáljatok, ha nem helyes)
Anubias barteri var. nana
Cryptocoryne aponogetifolia
Cryptocoryne crispatula var. balansae
Cladophora aegagropila
Echinodorus rose
Vallisneria americana
Vallisneria spiralis
Microsorium sp. (tipp)

Állatok:
Ancistrus cirrhosus 1pár + 30-40 kicsi
Nematobrycon palmeri 2 db
Anentome helena 20-30 db
Neocaridina heteropoda 30-40 db

Jelenleg a halak száma minimális. A képeken még látható korábbi halaim kiöregedtek, elhaláloztak vagy elajándékoztam őket: Copella arnoldi, Apistogramma cacatuoides, Poecilia sphenops, Danio margaritatus (2008-ban már volt galaxym), Paracheirodon innesi, Lebistes reticulata.

A lehetőségek korlátozottak (idő és anyagi), de szeretném a legtöbbet kihozni a meglévő erőforrásaimból, ha már költöztetés miatt megbolygatom az akváriumot. Egyelőre tehát csak egy lépcsőfokot ugornék meg, és vagy low-tech növényes akváriumot csinálok, tetszetősebb elrendezéssel, de tudományosabb alapon, vagy belevágok egy dél-amerikai biotóp kialakításába (ami nagy álmom) és ehhez válogatom a „belevalót”.
Itt kérem a tanácsotokat, milyen érvek ellenérvek sorakoztathatóak fel a két lehetőségre?

Terv, amit megtartanék:
Medence – fekete ragasztás, 8mm-es üveg, de ha törésmentesen bírja a 40km-t akkor marad. Üveg tolótető is van rajta.
Állvány – saját készítés (később bútort szeretnék, ami majd illeszkedik a nappali bútorhoz)
A szűrés is adott, ha elegendő, akkor marad így.
Tető – egyelőre megmarad a saját készítésű, de a világítást T5-re cserélném:
- Sylvania Grolux fénycső T5 FHO24W/T5/GRO 8500K 16x549mm
- Fénycső T5 HO F24W/T5/865 daylight 6500K 16x549mm
- Osram elektronikus fénycsőelőtét T5-T8 QTP5 2x24-39W; T8 2x30W
- T5 fénycső foglalat páramentes csavarozható

A nagy Echinodorus tövet, a red cherryket, a császárlazacokat mindenképpen megtartom, illetve az ancistrus párt is, ha nem bántják majd az otocinclusokat. Erre vonatkozóan tapasztalat?
Ha dél-amerikai biotóp, akkor a növények nagy részét cserélnem kell. Mit javasoltok, mire?
A csavartfűzfa ágakat is megtartanám.
Amit szeretnék: 10-re növelni a császárokat. Fecskendező pontylazacot 6db, miattuk kell a tető. Fekete fantomlazac (Hyphessobrycon megalopterus) vagy Hemmigramus bleheri rajt. Otokat 6 db (Macrotocinclus affinis). Ezeket a halakat tudom tenyésztőtől venni. (Miskolcon boltban nem vennék halat – tapasztalat)
Ha low-tech, akkor bolbitis (ismét) és tudok Eleocharis-t Kavicsos Attilának köszönhetően.

Hamarosan töltök fel képeket. Kérdéseim is lesznek, de egyelőre olvasok.
Nagyon szívesen veszek minden építő jellegű észrevételt és kritikát!
Jó kertészkedést minden fórumozónak!
 
Szia!
Amit én tudok saját tapasztalatból: az Ancik megvannak az Otocinclusokkal.Nálam is 6db Oto van bent két Anci társaságában,egy kb 5-6cm és egy 4,5-5 cm körüli példányokkal.Nem zargatják különösebben egymást.Fénycsövek tekintetében szerintem megfelelőbb a T5 fénycső,de ezeket csak elektronikus előtéttel lehet működtetni.Fénycsövekből szerintem (és még más tőlem nagyobb szakik szerint is) elég az egyszerűbb Osram-Philips 865-ös csöveket beszerezni,mert tudják ugyan azt a teljesítményt (ha nem jobban) mint a Sera illetve a többi akvarisztikai névvel ellátott fénycső,csak töredéke áron.
Hirtelen ennyi ;)
Esetleg amit meg lehetne ejteni,az a szűrőanyagok tuningolása,én is kicseréltem a javát nekik,nálam így néz ki:
-alul a gyári kerámia henger,szivaccsal fedve
-eheim substrat pro
-eheim substrat pro
-ADA Bio Rio tetején Seachem Purigennel illetve lefedve perlonnal
Érdemes lenne még beszerezned a siporaxból több rekeszbe is ;)
 
Szevasz!

A biotóp akváriumok mindig is közel álltak a szívemhez, szeretem mikor rendszer van a dolgok mögött. :) Viszont nem kevés lemondással, kötöttséggel járnak pl Dél-Amerikainál a te esetedben Bolbitis felejtős ,Red cherry felejtős. :(
És ha nagyon kocka :geek: akarok lenni akkor milyen Dél-Amerikai biotóp akit szeretnél? Délkelet-perui holtágak, tavak? Vagy Magashegyi gyorsfolyású folyók ? Esetleg feketevizű folyó ? Vagy netán tisztavizű folyó? Vagy a fehérvizű folyóra gondoltál? Szóval jól át kell gondolni, itt: http://diszhal.info/cikkek/biotop_del_amerika.php kiindulásnak találsz infókat amik alapján el tudod kezdeni a tervezgetést. ;)

üdv: l
 
Szia Gershon!

Ha valóban biotópot szeretnél létrehozni, akkor érdemes tényleg utána nézni egy-egy területnek, hogy ott milyen életközösségek találhatóak.
Ehez viszont kell egy támpont, ami alapján elindulsz, növény, vagy hal oldalról megközelítve.
A temészetben készült fotók alapján legtöbbször 1-3 féle növény él egymáshoz közel, általában nagy felületet benőve,
ezért lehet hogy kicsit egy síkúnak tűnik a biotóp elrendezés.
Ugyan ez igaz a halasításra is.

Minden esetre kevés igazi biotóppal találkozni, ezért szurkolok hogy minél jobban sikerüljön megvalósítani.
George Farmer munkáit érdemes tanulmányozni (az AGA-n minden évben nevez néhányat, ott van ilyen kategória is)!

Gershon said:
Ha low-tech, akkor bolbitis (ismét) és tudok Eleocharis-t Kavicsos Attilának köszönhetően.

Ebben a mondatban rólam van szó, mert akkor lehet hogy valamiről nem tudok (legalább is az Elocharissal kapcsolatosan)?

A.ttila
 
Köszönöm az észrevételeiteket!

T.Tamás
Én is Osram boltból szeretnék rendelni a világítás tuning esetén.
A külső szűrőben cserélni fogom a szűrőanyagokat, amint lehetőségem adódik. Megfogadom a javaslatokat.

lagen
A díszhal infon már majdnem mindent megnéztem. Biotópokról infot nem tudtam, hogy ott is találok. Angol nyelvű videókat néztem és honlapokat már olvasgattam ebben a témában, de egyelőre nem döntöttem el milyen típusú legyen. Nem könnyű a választás, mert tényleg lemondással jár (pl nem biztos, hogy megtarthatom a felnőtt ancistrus páromat :( ).

A. Kavicsos
Adott terület bioszférájának megfelelően fogok válogatni. Ami inspirálóan hat rám, az az "Amazon, the flooded forest" c. jútyúb videó illetve hasonlók. Valamint az egyik témában valaki belinkelte Michel Roggo lenyűgöző képeit innen:
http://www.roggo.ch/
Pl:
attachment

attachment

vagy
attachment


Ami biztos, hogy Amazonas - bár a világ legnyagyobb vízgyűjtőterületű folyójáról beszélünk, és eltérő biotópokból tudok választani. Szeretnék bele sok fát, és azt sem bánom, ha tea színű a víz.
Egyébként George Farmer munkái tetszenek. Pl:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2010/show4.html
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/show72.html
De a következő medencék is:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009/show65.html
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009/show217.html

Az Eleocharis-szal tévedtem, mert - bár az egyik hozzászólásodban olvastam, hogy te is jártál Miskolc-Tapolcán - nem te javasoltad, hogy a Barlangfürdő kifolyó meleg vízében ilyen növény terem. Bocsánat!
 
Pár kép az "alapról". Ebből fogok kiindulni. Illetve 4 év alatt innen-ide jutottam a saját akváriumommal.
Feltöltés után:
2008inul_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Itt még volt Alternanthera sessilis, Echinodorus grissibachi, Echinodorus tennelus, Lillaeopsis brasiliensis, Gymnocoronus spilantoides is benne.
Később:
2008_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2008_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2009-ben:
2009febru_r2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2009febru_r_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2011-év vége felé:
2011_2_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2011_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Jelenleg körülbelül így áll. Amint az időm, a költségek engedik profilváltás következik.

A biotóp irányba meg elkezdhetek összegyűjteni további uszadékfákat, ősszel száraz tölgyleveleket, és égertobozt. Valamint újabb csavart fűzfa ágakat készítek elő ebben az évben is (sajnos eladtam, ami volt).
 
Szia!

Látom van információd, inspirációd bőven!
Ha ezzel kezded, nem okoskodom!
Nekem van száraz csavart fűzem, ha kell és Budapest felé jársz (pl. most hétvégén TerraPlaza) akkor tudok adni.
Legalább akkor a szárítással már nem kell bajlódnod.

Valóban jártam többször is Miskolctapolcán és láttam a patakban a szép füvet is, de nem tudtam beazonosítani, most már ezt is tudom, köszi.

Kíváncsian várom, hogy mire jutsz!
Én is hajlok a biotóp felé, csak hát a változatosság az ugye gyönyörködtet (egyébbként is szeretem a sok zöldet)!
Így maradt eddig a nagyon vegyes!

A.ttila
 
Szia Attila!

Nagyon szívesen vettem a véleményedet. Éppen ezért tettem fel a kérdéseimet, hogy minél több véleményt is megismerhessek.

Hétvégén ott leszek a Terraplazan - kivéve vis major esetben. :)
Szívesen elfogadok fűzfaágat, de ez nem zárja ki, hogy gyűjteni fogok magam is. Újabb ok a kirándulásra. Én ezt szeretem ebben a hobbiban, hogy közelebb visz a természethez.

Gershon
 
Sziasztok!

A tervezett akvárium átalakításom aktuálissá vált.
Olyannyira, hogy nagyobb lesz az akvárium. 100*40*50 cm, 200 liter.
Low-tech akváriumot tervezek. Az alábbi angol leírás alapján:
How to Setup a Low-tech Planted Tank: A Guide for Planted Aquariums
Kovácsoltvas állványt készíttetek hozzá.
Világításnak egy Quad T5 2*39 Watt armatúrát tervezek.

Ha nyitott az akvárium, akkor szükséges / tanácsos e üvegtetőt alkalmazni?
8-as üveg esetén milyen merevítés szükséges? (ennek megválasztása összefügg az üvegtető kérdéssel)

JBL Aqua basis plust és ADA AS Amazoniát tervezek az aljzatnak.

Szűrés: Tetratec EX1200 (SERA Siporax 3L az egyik rekesz szivacsa helyett) - ezt még tuningolni fogom 2 liter Seachem Matrix-al.
Eheim Aquaball 2212 belső szűrő.
Elegendő lesz e 200 literes szűréséhez, ha sok lassan növő növényt és viszonylag kevés halat tervezek?

Sajnos a régi 160 literes akváriumom és a már beállt szűrőim és vizem nem lesz a segítségemre az indításnál - kvázi mintha újat indítanék.

Nagyon várom az észrevételeiteket, mert szorít az idő (az állvány készül, az akváriumot meg kellene rendelnem, valamint a GA felé is szeretnék feladni egy megrendelést a hiányzó felszerelésre)!

Előre is köszönöm!
Üdv,
Gershon
 
szerintem a szűrés nagyon necces lesz, és asszem itt a merevítés határait feszegeted a 8mm-es üveggel, de ezt majd megmondják mások
de nem ezért írok, hanem hogy ez GERONIMO egészen elképesztő!!!!
Valamint az egyik témában valaki belinkelte Michel Roggo lenyűgöző képeit innen: Michel Roggo Photography
A csávó nyilvánvalóan őrült, de ilyet még soha életemben nem láttam. MINDENKI NÉZZE MEG!!!!!!
 
Nem csak a szűrés lesz kevés, hanem a fény is szerintem. A 78W 200 literre szerintem elég karcsú...még ha lowtech is.
 
Szia!
Nekem is ekkora akváriumom van szintén 8 as üvegből és fent van merevítés a front és a hátsó üvegen.Ha most csináltatod akkor egy tanács én 100X50X40 es méretet csináltatnék és ne legyen merevítés akár az első és hátsó üveg legyen csak 10-es.
Szerintem jobban lehetne berendezni, mert a 100cm-hez kevés a 40cm-es mélység
Ha sikerül megtalálni a megfelelő egyensúlyt akkor a szűrés szerintem elég mert nekem pl egy atman 3338 végzi a szűrést (Kerámia és két rekesz substratpro) és nekem megy a co2, táp, fény rendesen és nincs semmi kiegészítő szűrés.
 
A megvilágítás nem lesz homogén. Két cső nem tudja bevilagitani a 40 vagy 50 centit. De hangulata az lesz. :)
 
Köszönöm az észrevételeiteket!
A szűrés kiegészítésén gondolkozok éppen, még egy Tetratec EX1200 hadrendbe állításával. Két külső szűrő használatakor megoldható, hogy csak egy befolyó ág legyen (Pl: T idommal)?
A belső szűrőt ebben az esetben csak a bejáratás idején használnám.
Sajnos a világítás esetében a következő szint már túl sok lenne low-tech-ben, 4*39 Watt az 2,9 WPG. Ezért gondoltam a 2*39-re ami 1,5 WPG. Azt olvastam a fórumon, hogy ha nem tápozok, CO2-zök, akkor a túlzott fényerő könnyen algásodást okoz. Vagy rosszul gondolom?
Az akvárium mérete 100*40-es alapterület már fix tényező, mert az állvány meg van rendelve. Az 50 cm magasság még csökkenthető, de akkor kevesebb lesz 200 liternél.
Az akvárium szabvány méret, 8-as üvegből szokták csinálni középen kereszt merevítéssel, ha kérem hozzá. Üvegtetőt kérjek e az akváriumra? Vagy a Quad armatúra nem lesz felültethető rá ebben az esetben? Egyelőre nem függeszteném, de ez még változhat.
Szeretem előre megtervezni, ezért a sok kérdés. :)
 
Én a függesztést javaslom mindenképp. Az algásodás miatt lehet játszani a fény magasságával is.
Két szűrőt két külön befolyó és kifolyó ágon egymással szemben szokták üzemeltetni. főleg egy ilyen hosszú aksinál.
Nekem a 40 magas akvárium van 8as üvegből. Ha 50 cm magas lenne, én habozás nélkül 10-es üvegből csináltatnám. megnyugtatóbb. :) több száz liter vizet elfolyni a nappaliban, nem örömteli látvány :)
Üvegtető nem való rá szerintem :)

kérdezz továbbra is
 
Sajnos a világítás esetében a következő szint már túl sok lenne low-tech-ben, 4*39 Watt az 2,9 WPG. Ezért gondoltam a 2*39-re ami 1,5 WPG. Azt olvastam a fórumon, hogy ha nem tápozok, CO2-zök, akkor a túlzott fényerő könnyen algásodást okoz. Vagy rosszul gondolom?

Ez így is van. Ugyanakkor egy 4x39-ből az egyik csövet kiveheted, és akkor ott vagy ahol kell lenned körülbelül --- onnantól meg lehet játszani a magassággal és az idővel.
 
Back
Oldal tetejére