• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 73,5x50x50 -es, 180L low tech

Hát azért ez jól néz ki így is :)
A növényekről amiket leírtál teljesen normális indulási esetek eddigi tapasztalataim és olvasmányaim alapján. A végén még tök unalmas lesz itt minden :D
A Ceratopteris thalictroides nekem nem lett a barátom, szétszakadozott és elfogyott. remélem neked nagyobb élményed lesz vele :)
Hátul még kicsit üres, de ha beindulnak ott is akkor más lesz az arculat. csak hát nem lehet úgy idomítani őket, hogy egyforma ütemben nőjenek :)
Köszi :)
Nekem egyelőre szépen nő a Ceratopteris thalictroides. Remélem sokkal magasabbra nem is nagyon nő, most pont jó méretben van ott ahol. Mondjuk eddig is ez volt a leggyorsabban növő növény.
Érdekes amúgy az előző képpel összevetve ezt a legújabbat, így hogy én folyamatosan látom az akváriumot, fel se tűnt, hogy egyes növények mennyit nőttek.
Ma jöttek még növények amúgy, rendeltem még két Bucephalandra Mini Red-et, ami elől is van a két nagy szikla között, nem tudom hogy a zselés Mini Needle Leef-ek rendbe fognak-e jönni, illetve ha igen mennyi idő alatt. Mindenesetre most nem maradt belőlük semmi, és hiányzik a sziklák közül a növényke. Jött még egy Microsorum is, mert a bal oldali fából lenyúltam ami ott volt jobbra, aztán ott nem nagyon maradt. Bár hamarosan nem is nagyon fog látszani valszeg :D
Rendeltem még egy Rotala wallichii-t is feldobni hátul az sp. green kupacot. Képen nagyon jól nézett ki, meglátjuk nálam is ilyen lesz-e, vagy megmarad-e egyáltalán.

Csatoltam egy képet bal hátulról az Egeria-ról, már egész sok szép új zöld hajtása van, nem tudom, hogy mi lenne a jobb, hagyni még egy kicsit, vagy kiszedni az összesen, levágni az új hajtásokat, és azokat visszadugni.

Ja és megjött a 80 literes hordóm is, mostantól egyszerűbbek lesznek a vízcserék. Már a postán várnak az RO rendszer kiegészítői, az úszókapcsoló a hordóhoz, illetve a mágneskapcsolók és érzékelők az automata vezérléshez.
Igazán mondjuk akkor lesz jó, ha a szivattyú is megjön, pont 3 hete mondták, hogy 3-4 hét, lassan már megjöhetne.
 

Attachments

  • IMG_20211108_122958172.jpg
    IMG_20211108_122958172.jpg
    218.9 KB · Megtekintések: 65
Már a postán várnak az RO rendszer kiegészítői, az úszókapcsoló a hordóhoz, illetve a mágneskapcsolók és érzékelők az automata vezérléshez.
Bogarat ültettél a fülembe... Milyen mágneskapcsolót, és ugye a bejövő víznek? Egy ideje nem hagy nyugodni, hogy rendszeresen eláztatom a kazánházat, mert elfelejtem időben elzárni a csapot... Sajnos a fűtési rendszerben lévő mágneskapcsolóim nem zárnak tisztességesen, emiatt nem mertem mágneskacsolóval megoldani a víz automata elzárását. Szóval ne tartsd magadban az információt! 🤤☺️
 
Bogarat ültettél a fülembe... Milyen mágneskapcsolót, és ugye a bejövő víznek? Egy ideje nem hagy nyugodni, hogy rendszeresen eláztatom a kazánházat, mert elfelejtem időben elzárni a csapot... Sajnos a fűtési rendszerben lévő mágneskapcsolóim nem zárnak tisztességesen, emiatt nem mertem mágneskacsolóval megoldani a víz automata elzárását. Szóval ne tartsd magadban az információt! 🤤☺️
Hát ugye még nincsen kész, még át se vettem a cuccokat hozzá, de igen a bejövő vízen IS lesz mágneskapcsoló. :)
A terv az, hogy két mágneskapcsoló van, az egyik a vizet zárja el, a másik pedig a manuális öblítőszelep helyén lesz. Lesz két nyomáskapcsoló is a rendszerben, az egyik a bejövő vízen lesz egyfajta biztonsági kapcsolónak, hogy ne menjen a rendszer ha nincs bejövő víz (bár elvileg nem tesz kárt a szivattyúnak a szárazon futás). A másik pedig a membránok után, ez fogja érzékelni, hogy tele a hordó, mert ahogy lezár az úszókapcsoló megnő a nyomás a csövekben. Ez gyakorlatilag a nem túl megbízható 4-utas szelepet váltja ki, illetve az öblítést teszi automatizálttá, mert hogy nyilván az egészet egy mikrokontroller fogja vezérelni. :) Minden használat után tud majd öblíteni egyet, plusz használat közben is X időnként.
 
Meg mivel az RO vezérlő is csatlakozni fog az okosotthon rendszerhez, ami pedig tudja hogy épp otthon vagyok-e vagy se, így olyat is fogok tudni csinálni, hogy csak akkor kaphat vizet az RO rendszer, ha itthon vagyok. Jobb a békesség, kicsit félek azóta, hogy ilyen rengeteg víz van a lakásban mindenféle random edényekben, ami nem csatlakozik közvetlenül egy lefolyóhoz. :)
 
Meg mivel az RO vezérlő is csatlakozni fog az okosotthon rendszerhez, ami pedig tudja hogy épp otthon vagyok-e vagy se, így olyat is fogok tudni csinálni, hogy csak akkor kaphat vizet az RO rendszer, ha itthon vagyok. Jobb a békesség, kicsit félek azóta, hogy ilyen rengeteg víz van a lakásban mindenféle random edényekben, ami nem csatlakozik közvetlenül egy lefolyóhoz. :)
Hasonlót csinálgatok, azzal, hogy vízérzékelőket szórok ki, amik leállítanak mindent ha gond van.

Otthon vagyok érzékelést hogy oldottad meg?
 
Hasonlót csinálgatok, azzal, hogy vízérzékelőket szórok ki, amik leállítanak mindent ha gond van.

Otthon vagyok érzékelést hogy oldottad meg?
Van nekem is az RO cucc alatt ilyen standalone, megdagad a töltet ha vizet kap, és leállítja a vizet cucc, ezen kívül van itt a földön a csapok/lefolyó alatt egy Xiaomi zigbee-s nevdesség érzékelő, ilyenből van még egy az akvárium szekrényben, és a műanyag rekeszben is külön amiben áll a szűrő. A szűrő leállítással mondjuk az a probléma, hogy ha valami cső csúszik le, akkor a szűrőt hiába állítom le, jó eséllyel kifolyik az egész akvárium a közlekedő edények miatt.

Az otthon vagyok érzékelésre volt több próbálkozás, GPS, mozgásérzékelők, mindenféle dolog alapján, de nem működött tökéletesen, és nem volt még türelmem egy tökéletes mindenre felkészített algoritmust csinálni rá (a legnagyobb buktatója az volt, hogy egy emberre még oké, de amint több ember is felmerülhet elég komplex lesz annak a megállapítása hogy mi a szitu), úgyhogy most szimplán a riasztó állapotához van kötve a dolog. Ha elmenősre van beriasztva, akkor nincs itthon senki, ha nincs beriasztva itthon vagyok, ha meg úgy van beriasztva, hogy a mozgásérzékelőket nem nézi, csak a bejárati ajtót, akkor pedig alszom. :D
 
Na igen ezzel szívok én is :). Akkor még gondolkodok, köszi az infot
A legígéretesebb dolog egyébként a Home Assistant saját appja, ami mindig mondja hogy merre vagy, és be tudsz állítani zónákat x méter sugarú körrel, pl. otthon, munkahely, stb.
Ha mindenkinek van appja, akkor mindenkiről tudja a HA, hogy itthon van-e. Nekem ez kicsit lassúcska volt a mostani telefonomon, későn frissült le a státusz, de egy újabbal már lehet jobban működne.
Aztán lehet nézni pluszban, hogy egy adott telefon fent van-e a wifin.
De mindig jön a probléma, hogy mi van ha jön egy vendég, neadjisten itt is alszik. Az ilyenek tudnak kibabrálni a tökéletesnek hitt algoritmuson. :)
 
Pár friss, mai kép. Kapott mind a két facsoport 1-1 tő Microsorum Mini-t, hátulra bekerült a Rotala wallichii, illetve jobbra a kövekhez két tő Bucephalandra Mini Red.
A rotalák hátul szép pirosak a tetejükön, legalábbis szerintem, balra meg a Hygrophilia difformis, és a Ceratopteris thalictroides szép dús kezd lenni, talán oldalról jobban látszik hogy mennyire.

Bekerült még 9 süncsiga is, igaz egy valahova elveszett, mert 10-et vettem, de amikor beraktam a zacskót, csak 9 volt benne. :(

Még játszok a színhőmérséklettel illetve a piros fény mennyiségével, most már működik az összes LED szalag (eddig nem ment a tető első részében 4x65 centi hidegfehér LED), tegnap alaktrész rendelés előtt még nézegettem, és rájöttem, hogy rossz likba volt dugva annak a LED-meghajtónak a kábele, és ezért nem ment az után se, hogy cseréltem a FET-et ami még az elején megadta magát.
 

Attachments

  • IMG_4783.jpg
    IMG_4783.jpg
    398.6 KB · Megtekintések: 27
  • IMG_4781.jpg
    IMG_4781.jpg
    355.3 KB · Megtekintések: 21
  • IMG_4780.jpg
    IMG_4780.jpg
    206.7 KB · Megtekintések: 18
  • IMG_4779.jpg
    IMG_4779.jpg
    331.3 KB · Megtekintések: 18
  • IMG_4777.jpg
    IMG_4777.jpg
    473.7 KB · Megtekintések: 19
  • IMG_4775.jpg
    IMG_4775.jpg
    429.7 KB · Megtekintések: 22
Bekerült a Neo Flow akril szett, illetve visszakerült a mérőbasz is a szúró nyomóágába is (soha többet nem veszek teflonszalagot, ez a Loctite 55 egy csodaszer), ezzel együtt visszakerült a szűrő a bal oldali fakkba a helyére, így jobbra jöhetnek be a polcok meg a cuccok.
Bekerült egy csiga is még, ami tegnap hiányzott, így már 20-an vannak.
"Átalakítottam" az egeriákat is hátul, kivettem az eredeti szárakat, és visszaültettem az új szép hajtásokat. Így ott most jó nagy üresség lesz mire meg nem nőnek.
Majd holnap rakok fel fotót, hogy hogy néz ki az átlátszó cuccokkal.
Csatoltam egy érdekességet is, hogy a GH/KH por milyen gyorsan megemeli a víz TDS-ét. A szűrő kifolyó ágához szórtam be a port, a mérés pedig a szűrő után van, még az akváriumon kívül.
 

Attachments

  • tds.jpg
    tds.jpg
    48.1 KB · Megtekintések: 37
Méregettem is ma, most már mutat valamit a KH teszt, 1 cseppre valami halvány lilás/kékes színe lett, 2 cseppre színtelen, 3 cseppre sárga, szóval olyan 2-3 körül mérhet a teszt. A GH mellé 8, a TDS 140.
Úgy tűnik a foszfát is elkezdett megmaradni, kicsit fura teszt, mert a színárnyalat annyira nem stimmelt, de szerintem a legutolsó színhez stimmelt ami 1,8.
Viszont a nitrát szőrén szálán eltűnt, konkrétan nullát mért a teszt.
Kezdjek el aggódni?
 
soha többet nem veszek teflonszalagot, ez a Loctite 55 egy csodaszer)
Nana, csak hátrább az agarakkal! Ha vízvezeték szerelésre adod a fejed, a Loctite zsinór jó dolog, mindaddig stabil, amíg hideg vizezel. Meleg vizes csövekre nem ajánlom, mert hosszú távon a hideg-meleg váltástól kijön a zsinórrostok közt lévő tömítő paszta, és engedni fog. Fémre még mindig a legbiztosabb a kender, mert az dagad a víztől. A teflon meg azé' jó mer' könnyebb szétszedni. 😃 Viszont csak egyszer tekerheted fel a szerelvényt, ha vissza is tekersz fél fordulatot, már lehet újra kezdeni. A kender ezt is elbírja. Műanyag fittingekre meg csak teflonszalagot szabad, mert a kender és a zsinór nagyon feszíti és repednek tőle.
Úgy tűnik a foszfát is elkezdett megmaradni, kicsit fura teszt, mert a színárnyalat annyira nem stimmelt, de szerintem a legutolsó színhez stimmelt ami 1,8.
Viszont a nitrát szőrén szálán eltűnt, konkrétan nullát mért a teszt.
Kezdjek el aggódni
4 hetes az akva, ergo már lenni kell szűrésnek. Van nitrát. Már a foszfát teszt nem túl helyes színe is azt súgja, hogy szettben van a tesztkészleted és ugyanazt a kémcsövet kell használni. Egymással is összevesznek a tesztek, ha nem öblögetsz rendesen. Eddig volt nitrátod. Nem tűnhetett el teljesen. Mérési hiba lesz. 🤞
 
Nana, csak hátrább az agarakkal! Ha vízvezeték szerelésre adod a fejed, a Loctite zsinór jó dolog, mindaddig stabil, amíg hideg vizezel. Meleg vizes csövekre nem ajánlom, mert hosszú távon a hideg-meleg váltástól kijön a zsinórrostok közt lévő tömítő paszta, és engedni fog. Fémre még mindig a legbiztosabb a kender, mert az dagad a víztől. A teflon meg azé' jó mer' könnyebb szétszedni. 😃 Viszont csak egyszer tekerheted fel a szerelvényt, ha vissza is tekersz fél fordulatot, már lehet újra kezdeni. A kender ezt is elbírja. Műanyag fittingekre meg csak teflonszalagot szabad, mert a kender és a zsinór nagyon feszíti és repednek tőle.
Hmm, érdekes pedig a dobozán ajánlják melegvízre is. Amit most az akváriumhoz csináltam vele az réu-műanyag és műanyag-műanyag volt. Reméljük csak nem reped szét.

4 hetes az akva, ergo már lenni kell szűrésnek. Van nitrát. Már a foszfát teszt nem túl helyes színe is azt súgja, hogy szettben van a tesztkészleted és ugyanazt a kémcsövet kell használni. Egymással is összevesznek a tesztek, ha nem öblögetsz rendesen. Eddig volt nitrátod. Nem tűnhetett el teljesen. Mérési hiba lesz. 🤞
Ugyan nem készlet, de csak egy tesztet vettem meg fullosban, meg egy füzetet. A többi csak utántöltő. :)
Ki szoktam mosni mindig használat előtt az üvegcséket, de mindjárt csinálok egy új tesztet megint akkor.
 
Készülget a helye a vízcsere hordónak is a konyhaszekrényben.
Úgy is alig tudtam pakolni ebbe a sarokszekrénybe. :)
 

Attachments

  • IMG_20211110_152005961.jpg
    IMG_20211110_152005961.jpg
    119.2 KB · Megtekintések: 30
  • IMG_20211110_160208718.jpg
    IMG_20211110_160208718.jpg
    130.7 KB · Megtekintések: 39
Na mértem megint egy nitrátot, egyértelműen elszíneződött a teszt, 1-es értéket mutatott :D Lehet hogy a növények felvették az összeset?!
 
Most, hogy a szűrő bekerült a helyére, beraktam a polcokat a jobb oldali fakkba, és elkezdtem belakni végre a szekrényt, ha tippelnem kéne nem ez lesz a végleges elrendezése.
A vezérlés felületét is átalakítottam, és kikerült az akvárium balra a "főmenübe". Most ez így egészen tetszik, és letisztult, valszeg ez lesz egy darabig. :)
 

Attachments

  • IMG_20211110_222334799.jpg
    IMG_20211110_222334799.jpg
    185 KB · Megtekintések: 37
  • vezerles_ui.jpg
    vezerles_ui.jpg
    156.4 KB · Megtekintések: 39
Back
Oldal tetejére