• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Üvegek a tizediken

Tommi

Veterán
Sziasztok!

Ahogy a nevéből is látszik, ez egy vegyes napló lesz.
Az utóbbi pár hónapban megszaporodtak itthon az akváriumok, jelenleg 5 db van (3 vízzel töltve, 2 florárium).
Tulajdonképpen minden szobára jut egy; a dolgozószobába 2, mert olyan baromi stresszes a homeoffice, hogy azt csak 2 akvárium mellett lehet elviselni:D

Kezdeném a legnagyobb, egyben legfrissebb indításúval:

Üveg: 84L (80x35x30) GA Opti-white
Világítás: Chihiros AII max 801 (60%-on megy napi 7 órát)
Szűrés: Eheim Experience 350 (alsó kosár S. Matrix, felső ADA Bio Rio, perlon, Seachem Purigen), előtte egy Sunsun előszűrő
CO2: Nagynyomású, Co2Art inline atomizerrel beoldva
IMG_20231014_144712.jpg
Szeptember elején indult dark starttal, az ültetés másfél hetes.

IMG_20230909_121054.jpg

Simple iwagumi, egy youtube-os bemutatóban láttam, megtetszett, lemásoltam…
IMG_20231010_122534.jpg

Alul van 4-5 szűrőzsáknyi lávakő-zúzalék, rajta Tropica talajtáp + némi maradék mindenféle tápgolyó és talajkapszula, ami volt itthon. Fedőtalaj ISTA premium (kb 10 liter használt, 3 liter friss a tetején).
Növényből mindössze 2 féle – Lilaeopsis Brasiliensis és Hemianthus Micranthemoides.
Ebből lehet sejteni, hogy nyírni legalább olyan sűrűn kell, mint vizet cserélni:D
Ha megunom a gyakori ollózást, akkor a HM cserélve lesz Monte Carlora vagy Glossora.

A Lilaeopsis-t keveseltem az ültetés utáni napokban, úgyhogy szedtem még ki az egyik floráriumból és sűrűbbre ültettem.
A HM nem okozott csalódást, azonnal beindult, a gyorsan megnyúlt szálakat már vágtam is és ültettem vissza az üres részekre.

Jelenlegi állapot:
IMG_20231019_124648.jpg
IMG_20231019_124753.jpg

Tápozás: macro saját keverés GA porokból, Green Aqua Micro.
Vékonyan tápozok, 5-6 ppm nitrát hetente, hozzáigazítva a többi tápanyag (napi adagolással minden).
Egy excel tábla az adagolással, ha valakit érdekel:
...na ez majd a következő posztban, képlimit max 5....

Folyt. köv. a többivel…
 
Képkivágás.JPG

Florárium 1.
Ez a nagyobbik, 48 literes (80*30*20), a nappaliban van térelválasztóként, kb fél éve üzemel.
Déli fekvésű a szoba, télen-nyáron besüt a nap legalább 4-5 órát, ezért hagyományos akváriumhoz nagyon nem ideális.

IMG_20231013_102121.jpg
IMG_20231013_102450.jpg
Világítás: Chihiros AII 801 (70%-on megy napi 10 órát)
Sajnos az üveg borzasztó régi és karcos, de ha rajta van az üvegtető és be van párásítva, akkor nem látszik.
Lilaeopsis Brasiliensis, Hygrophila Pinnatifida, Lobelia mini és kb 5 féle Bucephalandra van benne.
+ mindig valami olyan, amit nem tudok hova tenni, de sajnálok kidobni (néhány anubias mini, ilyen-olyan stem növények).
Kb semmi karbantartást nem igényel, esténként permetezem RO-val, meg néha tápoldatos vízzel. De simán van, hogy 3-4 napig az is elmarad...
 
Florárium 2.

30x30x30-as kocka, bő 1 éve megy, Twinstar 30B-vel világítva napi 10 órát:
IMG_20231008_101113.jpg
IMG_20231008_101126.jpg
Ezzel se kell túl sokat foglalkozni, pár hetente vágom a stemeket, a Lilaeopsis meg kezdetektől fogva nő benne, sose vágtam.
Alul vannak benne Anubiasok és Bucék is, amiket hónapok óta nem láttam. Vagy kihaltak az árnyékban, vagy majd bontáskor kerülnek elő.
Érdekesség az a páfrányszerű növény bal felül, ami fogalmam sincs micsoda...tavasszal vettem pár amano garnélát a nagy akváriumba és a boltban az ő zacskójukba volt téve valami iszonyú vékony szálú növényke. Még ezt is sajnáltam kidobni, beraktam ebbe az üvegbe és ez lett belőle. A szára így emersen is olyan vékony, hogy gyakran letöröm a vízpermettel fújkálás közben.

Viszonylag vastagon aktív talaj van, pár hetente töltök alá tápoldatos vizet.
 
4. és 5. számú üvegek:

Tavaly novemberben indult, a cél Blue dream garnélák nevelése volt.

Akvárium: 40x20x25 (20l)
Szűrés: Eheim Classic 150, mindenféle vegyes szűrőanyaggal megrakva
Világítás: 1100 lumen körüli Philips izzó (4000K), időkapcsolóval megy 14.00-21.00-ig.

IMG_20221231_164905.jpg
IMG_20221126_205147.jpg
IMG_20230113_194731.jpg

15db-al indult és 2x frissítettem az állományt 6-6 db-al, de egy idő után szép lassan kikoptak.
Ellenben az epifiták ellepték az egész üveget, május-június környékén melléraktam egy kis Dennerle belső szűrős 10literest.
1-2 tő került be más üvegből, a többi itt sűrűsödött be. Anubias nana, 4-5 féle Buce és valamilyen moha van benne.
Vízcsere 3-4 hetente (addig csak pótlás RO-val), takarítás 2-3 havonta. Hihetetlen, de még üveget is alig kell törölni.

IMG_20231024_150525.jpg

A bal oldaliban van kitudja mennyi vadas neocaridina.
 
Itt-ott zöldülni kezdett az üveg és a kövek is, de várok még a fogkefézéssel. Van néhány új lakó (9 db versenycsiga), akik 2 nap alatt majdnem lepucolták a bal oldali követ:

IMG_20231031_191709.jpg

Rajtuk kívül egy csapat üveglazac érkezett:

IMG_20231031_191828.jpg

Az egyik nagy öreg Amano:

1698777013819.jpeg
Második nyírás előtt:
IMG_20231031_194709.jpg
 

Problémamentes, leszámítva, hogy az üveglazacok fogyatkoznak (kiugrálnak). És a félősségüket átvették a neonok is.
Etetés idejére a skimmer fogsorát ki szoktam venni, hogy a beszórt halkaja ne a szűrőben végezze. Sokszor 4-5 percbe is beletelik, mire összeszedegetik a vízfelszínről.
Kipucoltam az előszűrőt, volt benne 8-10 Malawa garnéla bébi, ami azért jó jel, mert amúgy a felnőtteket kb sose látom.

Mértem egy nitrát-foszfátot is: nitrát 10, foszfát 0,6. Inkább visszavettem a macromat, most már csak 2 naponta adagolom.
 
Néhány képmorzsa (nyírás előtt és után):


Előbb-utóbb még több növényt fogok belerakni a hátsó sarkokba. Valamiért sose bírom ki, hogy ahol szabad helyet látok ne rakjak bele még többet.
Pedig tulajdonképpen tetszik így, ahogy van jelenleg.

Mellékküldetésként kicseréltem az RO membránt és az előszűrőket is, 30+ TDS-es víz jött a régiből. Nagyjából 12.000 liter tiszta vizet gyártott le 4 év alatt, valószínűleg az egész akvakertész hobby legjobb ár/érték arányú befektetése.
Az előszűrők ha jól emlékszek 2x voltak cserélve ugyanezen időszak alatt, azt se vittem túlzásba.
 
4. és 5. számú üvegek:

Tavaly novemberben indult, a cél Blue dream garnélák nevelése volt.

Akvárium: 40x20x25 (20l)
Szűrés: Eheim Classic 150, mindenféle vegyes szűrőanyaggal megrakva
Világítás: 1100 lumen körüli Philips izzó (4000K), időkapcsolóval megy 14.00-21.00-ig.

View attachment 178303
View attachment 178304
View attachment 178305

15db-al indult és 2x frissítettem az állományt 6-6 db-al, de egy idő után szép lassan kikoptak.
Ellenben az epifiták ellepték az egész üveget, május-június környékén melléraktam egy kis Dennerle belső szűrős 10literest.
1-2 tő került be más üvegből, a többi itt sűrűsödött be. Anubias nana, 4-5 féle Buce és valamilyen moha van benne.
Vízcsere 3-4 hetente (addig csak pótlás RO-val), takarítás 2-3 havonta. Hihetetlen, de még üveget is alig kell törölni.

View attachment 178306

A bal oldaliban van kitudja mennyi vadas neocaridina.
Ezeket pár héttel ezelőtt felszámoltam és egy picivel nagyobb üveg került a jobb oldali helyére. Még sosem volt lágyvizes-garnélás akváriumom, most lett.

Akvárium: 50x30x30, 45L
Szűrés: Eheim 2222 full matrix töltettel és felturbózva egy 1,5 liter körüli előszűrővel (szivacs+matrix)
Világítás: DIY, 2 db GU10 izzó (4000K, 2x400 lumen)
Víz: RO visszasózva GH/KH+ 120 TDS-re
Talaj: ISTA Shrimp soil
Dekor: fekete lávakő, saját gyűjtésű uszadékfa és némi maradék redmoor
Növények: Anubias nana petite és 4-5 féle bucephalandra

Építéskor:
Viszonylag sok helyen ragasztottam papírzsepi+pill.ragasztóval - atomstabil.
Növényültetés után:
Most, már a lakókkal együtt:
Ezek a szépséges CBS-ek @ezsolt80 -tól érkeztek.
 
Szia!
Az lenne a kérdésem hogy a Wabit sima RO vízzel locsolod vagy fel van sózva? Én ma hallottam hogy nem kell sózni. :oops: Nem nyírja ki a bacikat?
 
Szia!
Az lenne a kérdésem hogy a Wabit sima RO vízzel locsolod vagy fel van sózva? Én ma hallottam hogy nem kell sózni. :oops: Nem nyírja ki a bacikat?
Szia,
Permetezni sima RO vízzel szoktam, viszont néhány hetente szoktam a talajra önteni használt akváriumvizet. Ilyenkor feltöltöm a talajszintig.
A bacik kinyírását nem értem...nincs víztömeg, amiben szerepe lenne a szűrőbaciknak.

Egyébként a garnis üveg mellett van egy emers Lobelia nevelde is:
 
A nagyobbik floráriumban teljesen elszabadultak a növények. A kövek már alig látszanak, a homokot is ki kéne szedni, tisztítani, frissíteni.
Igazából azt se tudom hol kezdjek neki a karbantartásnak, ezért inkább hetek óta halogatom.

Megérdemelné, hogy szép új üveget kapjon...ez egy újabb ok, amiért nem nyúlok már hozzá, inkább majd újjáépítve.

Über szép, hallod-e.
Tényleg megérdemel egy szép üveget, mert annyira látványos, még ilyen puli állapotában is.
 
Back
Oldal tetejére