• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélák az íróasztalon

Molroth

Kertész bálvány
Sziasztok!

DSCN1624.JPG


Kb 15 évvel ezelőtt került a kezembe "A" könyv: Horn -Zsilinszky: Akvarisztika. Azóta mindig is voltak akváriumaim, még a koleszban is volt egy bettám. Az utóbbi időben lustaság, meg egyéb okok miatt aranyhalaim voltak, most tavasszal pedig beruháztunk a párommal egy 54 literes Juwel szettre és akkor elkezdtem a netet bújni akváriumokkal kapcsolatban, aztán amikor a sikeresen elszaporodó postakürt csigák számának csökkentésére beszeretünk kettő csigaevő csigát, megláttam egy leértékelt 10 literes nano-t és el is határoztam, hogy indítok egy garnélás nano-t. Így jutottam el a garnéla fórumra, és onnan pedig ide. Mindig azt hittem, hogy tök jó akvarista vagyok, aztán megláttam, hogy milyen akváriumai vannak "némely embereknek" és az agyam kicsikét ledobta az ékszíjat... Egyedül a növénytáppal volt már dolgom előtte, aktív talaj, co2 beoldás, mikro/makro és még sorolhatnám...

Még bőven beállás alatt van az akvárium, de így utólag visszagondolva a kezdetekre... talán még komolytalannak se nevezném, pedig a profizmustól most is messze vagyok... :D

És akkor az akvárium adatai:
Indítás dátuma: 2012.04.07., amit egy reset követett 2012.04.17-én.

Méret: 23x20x25 (bruttó 11,5L)
Aljzat: Aquatic Nature Shrimp-Soil, kicsit több, mint 2L
Világítás: Jelenleg Osram dulux s 9w 4000k (Sajna, mivel nincs időzítőm, reggeltől estig megy, egyelőre nem tudtam még mit kitalálni rá, folyamatban van, de nem tudom, mennyi lenne az optimális a lakóknak és a növényeknek. Illetve jelenleg tervben van, hogy ezt az OBI-s lámpát egy Aquatic Nature Solar Boy 13W-ra cserélem.)
Szűrő: Az akváriumhoz adták, kis noname: Penn-Plax Cascade power filter 20 (csendes, elég jól forgatja a vizet, valamikor majd le fogom cserélni, de nem érzem priorosnak a dolgot)
Fűtés: Van nekik egy Eheim Jager 25Wattos, amit majd csak télre kapnak meg, most nincs gond a hőmérséklettel, de nyáron majd lesz, mert már most 25C° körül van a víz...

Tápozás: Easy Life Pro Fitolból 4 csepp/hét (kb 0,2 ml)
Co2: Easy Life Easy Carbo naponta kb 0,25 ml

Dekor: Red moor gyökér

Növények:
Jávai moha a red moorra kötözve
Anubias bateri var. nana szintén a gyökérre kötözve
Cryptocoryne lucens a háttérben
Lilaeopsis brasiliensis (ebben nem vagyok 100%-ig biztos) középen
Glossostigma elatinoides elöl
(és egy kb 1 centis májmoha, amit itt növesztek szőnyegesítéshez a nagy akváriumhoz, mert az sem menekül...)

Élőlények:
Red Cherry garnéla (jelenleg 8db kb kifejlett, meg azóta vagy kétszer ennyi apróság)

Víz: Mivel nincs RO gépem, sem gyantám, meg ugye az RC-k a kemény vizet szeretik, így a jó kis állott gyáli csapvizet kapják. :p

A "technikát" nem tervezem nagyon változtatni, mivel most szeretnék az 54literes halas akváriumra koncentrálni.

ÉS akkor pár kép időrendi sorrendben:

A csúf kezdetek:
DSCN1406.JPG


A reset után, félkészen, frissen feltöltve, nehezékkel:
fot%C3%B3.JPG


A "teljes" növényzet, még mindig nehezékkel 2012.04.21.
DSCN1568.JPG


És a jelenlegi állapot, mai vízcsere után:
DSCN1622.JPG

DSCN1613.JPG


DSCN1624.JPG


Egyelőre itt tartok, tervezem frissítgetni a naplót, ahogy változik a helyzet. Nagyon várom, hogy fog kinézni, ha ellepik majd a növények. Egy biztos, a glosso az most eléggé beindult. :)
És egy kérdés is: Az anubiast mennyire lehet ritkítani, illetve hogyan érdemes, mert az is csak úgy hozza az új hajtásokat.

Szívesen fogadok bármilyen kritikát, tanácsot (tápozással, világítással kapcsolatban pláne!), hiszen még nagyon amatőr vagyok ezen a téren (Fotózásnál detto... :)).

Remélem nem voltam túl hosszú.. Bocs, ha igen:)
 
Durva, hogy a Glosso milyen szépen nő a low-tech körülmények között ! Egyébként jó lett .
 
Üdv a fórumon ;) :thumbup:

Mindig azt hittem, hogy tök jó akvarista vagyok, aztán megláttam, hogy milyen akváriumai vannak "némely embereknek" és az agyam kicsikét ledobta az ékszíjat...

Hehe ez jó, szerintem itt a fórumon mindenki átélte ezt a flasht egyszer legalább az elmúlt időszakban. ;)

Anubiasnál simán vágd le a leveleket a rizómáról. A gyökér ne sérüljön lehetőleg. Ha nagyon elmászna, esetleg meg lehet vágni azt is.
Én mindig a legnagyobb leveleket csaptam le róla korábban.
 
Szia Molroth!

Jó a kezdés!

Molroth said:
Lilaeopsis brasiliensis (ebben nem vagyok 100%-ig biztos) középen

Valóban az, kicsit széjjelebb szedhetnéd, akkor gyorsabban benövi a teret!

Molroth said:
Jelenleg Osram dulux s 9w 4000k (Sajna, mivel nincs időzítőm, reggeltől estig megy, egyelőre nem tudtam még mit kitalálni rá, folyamatban van, de nem tudom, mennyi lenne az optimális a lakóknak és a növényeknek. Illetve jelenleg tervben van, hogy ezt az OBI-s lámpát egy Aquatic Nature Solar Boy 13W-ra cserélem.)

Egy időkapcsoló valóban nem árt (8 óra világítás elég lenne naponta)!
Lehet kapni 6500K-es csövet is a lámpádba (Tungsram bolt, Bécsi út), szerintem elég ha azt kicseréled (nem muszáj növelned a fényerőt)!

Egy látvány javító ötletem lenne csak( a többi rendben van): a csivacsot a beszívón cseréld ki feketére!

Várom az 54l-es naplóját is!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Szia Molroth!

Jó a kezdés!

Molroth said:
Lilaeopsis brasiliensis (ebben nem vagyok 100%-ig biztos) középen

Valóban az, kicsit széjjelebb szedhetnéd, akkor gyorsabban benövi a teret!

Molroth said:
Jelenleg Osram dulux s 9w 4000k (Sajna, mivel nincs időzítőm, reggeltől estig megy, egyelőre nem tudtam még mit kitalálni rá, folyamatban van, de nem tudom, mennyi lenne az optimális a lakóknak és a növényeknek. Illetve jelenleg tervben van, hogy ezt az OBI-s lámpát egy Aquatic Nature Solar Boy 13W-ra cserélem.)

Egy időkapcsoló valóban nem árt (8 óra világítás elég lenne naponta)!
Lehet kapni 6500K-es csövet is a lámpádba (Tungsram bolt, Bécsi út), szerintem elég ha azt kicseréled (nem muszáj növelned a fényerőt)!

Egy látvány javító ötletem lenne csak( a többi rendben van): a csivacsot a beszívón cseréld ki feketére!

Várom az 54l-es naplóját is!

A.ttila


Köszönöm szépen!
Lehet, hogy megfogadom a tanácsod és a következő vasárnap kicsit szétültetem a fűnövényt, hogy kicsit homogénebb képet adjon.
A fénycsőhöz köszi a tippet! ;) Itt minden az anyagiakon, no meg a páromon múlik. Igazából jó lenne ez a mostani lámpa is azzal a 6500K-s csővel, de nagyon tetszik az Aquatic nature lámpa... Pláne, hogy esti led fénye is van... :)

Igen, a szivacs valóban elég otromba most. Ezt is egy nagyobb darabból fabrikáltam, mert a szűrőhöz sajna nem adtak és eddig sehol sem találtam feketében megfelelőt. De tervben van. Illetve a háttéren is gondolkozok, hogy jó-e ez a fekete. Szerintem ki fogom próbálni valami világosabbal is, talán fehérrel.

Az 54 literes még messze van sajnos. Még kell hozzá egy jó kis külső szűrő, kövek és/vagy egy szép nagy red moor, növények, meg egy rendes világítás.


@viktorlantos:

Köszönöm szépen! Vasárnap ezeknek is nekiállok és lecsapkodom a régebbi, nagyobb, sérült leveleket, hagy zöldüljenek csak az új hajtások. :)
 
Közben még egy kérdés felmerült bennem a brazil fűnövénnyel kapcsolatban... Lehet nyírni, vagy csak hagyjam úgy, ahogy most van?
Kezdek elgondolkozni azon, hogy nem volt túl jó választás. :/
 
Ma volt egy nagyobb vízcsere és egy kis átalakítás...

Egy kicsit azért beparáztam, mert mostanában megjelentek ebben az akimban hívatlan vendégek, akikkel még soha nem találkoztam. Vannak kis pöttyök, amik alig látszanak és a vízfelszín felé buliznak. Gyorsak, mint a veszedelem, de kicsit nagyobbra vettem a flowt és úgy nézem, hogy eltűntek. Legalábbis remélem.
A másik társaság pedig nagyon vékony, még egy hajszálnál is vékonyabb és 1-1,5 cm hosszúak és az üvegen mászkálnak. Nem tudom mik lehetnek, de remélem sikerül megszabadulnom tőlük és azt még jobban remélem, hogy nem ártalmasak.... :S

És akkor végül a mai - nagyobb - vízcsere utáni képek, csak telefonnal.
Elölről szedtem ki a brazil fűnövényből és a helyére ültettem szét egy kis glossot, így fára kötözött moha is látszik. :)
Ja és a szívócsonkot egyel feljebb raktam.

Amit nem értek, hogy hogyan került a szűrőbe kb 5-6 db bébi garnéla.... :D

2012-05-27+19.08.09.jpg


2012-05-27+19.08.17.jpg
 
Szia!

Alakulgat!

A világítás még mindíg a 9W?

Kíváncsi vagyok hogy viselkedik a Glossó!

Csinálhatnál egy totál képet is!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Szia!

Alakulgat!

A világítás még mindíg a 9W?

Kíváncsi vagyok hogy viselkedik a Glossó!

Csinálhatnál egy totál képet is!

A.ttila

Köszönöm szépen! :)

A világításon nem változtattam, még mindig a 9 wattos obis lámpa. A növényeknek megfelel, legalábis szépen növögetnek, minimális zöld pont alga az van, de nem vészes szerintem.
A glosso szépen növöget, már vannak kb 10 centis indái. :) Ahogy terjeszkedik, szépen visza fogom szorítani a bal oldali fal mellett is a fűnövényt és glosso megy oda is.
Az anubias is beindult közben. A lenti rizómán van egy csomó kisebb rizóma és szép új hajtások is folyamatosan jönnek. És akkor a képek.

Igaz, nem versenyfotók, csak a kis ósdi nanóm, de én nagyon szeretem, hogy ezen kezdhetem tanulgatni a növényezést. Ha sikerül találnom valahol valami kisebb köveket, azokat is fogok bele rakni, meg a víz beömléséhez valami kicsit nagyobbat, hogy ne mosson magának krátert folyton a víz... :p

És akkor a képek:
DSCN1702.JPG

DSCN1708.JPG

DSCN1710.JPG
 
A héten bekerült a nanóba a halas akváriumból 6db xipho bébi. Mit mondjak, nagyon feldobják az akit. Kár, hogy nincsenek ilyen pici nano halak. Ráadásul szép narancssárgák, mennek az RC állományhoz.
Abban pedig egészen biztos vagyok, hogy szinte mindenhol glosso lesz majd, kivéve a jobb hátsó sarkot, illetve jobb oldalon a fa alatti részt. Vagyis ezekről a helyekről ki fog majd kerülni a fűnövény. Más növényeket nem fogok megbolygatni.
 
Kár, hogy csak én írogatok ide. :( Ennyire jó a nanom, vagy ennyire gáz? Hónap akváriuma címet nem kaptam még, szóval az utóbbi a sanszosabb. :p
Nem az, hogy most ezen durcázok, csak szívesen vennék tippeket, jó tanácsokat, hogy minél szebb legyen az aki.
Vagy az gáz, hogy ultra low tech?
 
Én rendszeresen bekukkantok, kíváncsian olvasok mindenféle garnélás témát. Korábban én is tartottam Sakurákat, szerettem őket, mert jöttek-mentek, állandó mozgásban voltak. Jelenleg CBS S-ek vannak, azok túlságosan félénkek, állandóan a növényzetben bujkálnak.

Hogy vannak a kis garnélák?
 
Kár, hogy csak én írogatok ide. :( ...
Vagy az gáz, hogy ultra low tech?

Visszaolvastam a hozzászólásokat a naplódban. Nem értem hogy jutottál erre a következtetésre... (n)
Volt valami kérdés ami elkerülte a figyelmünket?
narancssárga nanohalak:
Hyphessobrycon amandae - Amanda lazac
Boroaras brigittae - zöldsávos törpe razbi

 
Attól mert (még) nem kommentelnek sokan az aksidhoz, megnézik. Lehet, hogy nincs idejük, vagy mert inkább passzívak, de nézik sokan, elhiheted. Ha kérdés van, akkor pedig kap választ az ember. ;)
Amúgy szerintem nagyon szépen fejlődik, főleg a glosso meződ, a többi növény is jól érzi magát, tehát minden szuper. (y)
 
Szia!
Tetszik a kis nano. Azért én nem mondanám ezt teljesen low-tech-nek. Nem lehet meghúzni a határt, hogy mikor high-tech egy akvárium. Egy high-tech akinál van kb. 1watt/liter világítás (neked is meg van ez, a 13W-al meg pláne meg lesz); táptalaj (neked ugyan csak a Shrimp-Soil van, de az legalább elég vastag, így szerintem ez is megfelelő itt), erős szűrés (10 literre, (amiből kb. nettó meg van 7 liter) szerintem elég szinte bármilyen szűrő. Nem gondolom, hogy külső szűrő kéne ide, a vastag talaj többet ér itt mindenféle szűrőnél; Növénytápot is használsz, easy carbot is, talán ami komolyabb hiányosság az a CO2 beoldás. Ilyen kicsi aksiba én csinálnék egy őlesztős co2-t. Anyagilag sem vészes beruházás, kell hozzá egy nano diffúzor, 2 méter co2 cső, egy visszafolyásgátló szelep, némi ragsztó, meg 1 literes kóla :)
Amit viszont nem olvastam nálad, az a vízcsere...
Nano aksinál nagyon fontos a rendszeres vízcsere. Már, ha nem akarsz algát ;)
Én a 17 literesemben az elején naponta cseréltem a vizet (50%). 1 hét után 2 naponta(50%), majd 2 hét után 3 naponta(50%)...
...most meg úgy 4-5 naponta(30%). Viszont nem volt algám ;)
 
Visszaolvastam a hozzászólásokat a naplódban. Nem értem hogy jutottál erre a következtetésre... (n)
Volt valami kérdés ami elkerülte a figyelmünket?
narancssárga nanohalak:
Hyphessobrycon amandae - Amanda lazac
Boroaras brigittae - zöldsávos törpe razbi
Ezt a low tech dolgot úgy értettem, hogy nem vagyok biztos, hogy jó helyen van itt az akvárium, vagy jobb helye lenne az el natural&low tech témáknál, de aztán rájöttem, hogy butaság. Nem hisztizni szerettem volna, csak nem tudtam jól megfogalmazni a dolgot.
A hal tippeket köszi! Ezeket a kis halacsokat bele lehet rakni ilyen kis akiba? Pár darab nem érezné szerintem jól magát ilyen kis helyen.
Mondjuk az RC állomány úgyis szépen gyarapodik, meg fog telni hamarosan élettel.

Amire nem kaptam választ, az igazából csak az volt, hogy a fűnövényt nyírhatom-e, vagy inkább ne nyúljak hozzá. Rákerestem a neten, de nem találtam semmi infót róla.

@eBalazs:
Köszi szépen, megvannak a garnélák. :) Mondjuk ők szerintem az esővíz gyűjtő dézsában is el lennének, nem túl igényesek, ezért választottam őket, első garnélás akváriumhoz. Tetszenek nagyon a crystal red és barátai is, legjobban a blue bolt és a panda, de hát nem lágy vízzel dolgozok. És nem is nagyon akarok beruházni a nano miatt mindenféle tesztekre, meg gyantára, mert külső szűrőre gyűjtés van a halakhoz, ahol jelenleg mindenféle ecsetalgával küzdök..

@Stevo:
Köszi szépen a (jövendőbeli) glosso mező nevében is! Ez most az egyetlen dolog, ami motivál a növényezésben. Sajna a halas akimban nem ilyen rózsás a helyzet. (Kell hozzá új aljzat, külső szűrő, új rendes világítás és akkor még co2 sehol sincs... :p)

@nato:
A 13Wattos világítást elvetettem, mivel teljesen jól beálltak a növények. Felesleges kiadás lenne és még lehet, hogy az algák is ellepnének. Az algák miatt hagytam abba egyébként a növénytápot is, mert azt tapasztaltam, hogy egyedül az alga hálálja meg. :p Ezért nem is raktam táptalajt, mondta a csaj a boltban, hogy elég kraft van a shrimp soilban a növényeknek, max bealgásodnék tőle. Alga sajnos most is van, de csak némi zöld pont alga a növényeken, meg az akvárium falán, ami miatt kicsit sajnálom az íves "sarkokat", mert egyszerűen sehogy sem tudom teljesen levakarni onnan, illetve a glosso tövénél sem. Nem tudom, milyen kaparóval férnék oda.

A co2-t tekintve szerintem egyelőre maradok csak a carbonál, szerintem túl instabil lenne a garnélákhoz és nem szeretném kiirtani őket. A halaknál nemrég kezdtem el használni a zselés módszert, de egyelőre nem sikerült egyenleteshez hasonló co2 termelést elérnem. :(

A vízcsere az első két hétben 2 napi 50% volt, aztán egy hétig 3 napi 30%, aztán heti két 30%-os cserét csináltam: Szerdán csak vízcsere, vasárnap pedig vízcsere, takarítás, szűrő tisztítás, növény igazítás, nyírás, ültetés. Ezen a héten megpróbáltam, hogy csak vasárnap cserélek vizet, kíváncsi vagyok, hogy elég lesz-e, vagy kell neki a heti kettő.

Amit még szeretnék bele, azok a kövek. Szerintem lesz majd egy köröm a GA-ba szép szürke köveket beszerezni és akkor a szívócsonkra is veszek védőfelszerelést a garniknak (ha addig nem találok valami jó diy megoldást), mert a mostani szivacsos megoldás egyrészt barátok közt is ocsmány, másrészt, rendszeresen találok mini garnélákat a szűrőben... Mondjuk fogalmam sincs, hogy kerülnek oda...
 

Jah és most látom a videót... Nagyon szép aki, gratula!
Brutálisan szép a növényzet színe! Látom a co2 diffit, nagynyomású van rákötve, vagy élesztős rendszer? Ha igen, akkor mi a recepted, illetve a tapasztalataid?


Gondolkoztam egyébként hasonló rendszerben, mint a spray alapú tropica cucc. A jobb hátsó sarokban el is tudnám rejteni. (Egy fecskendőből alakítanám ki, az még skálázva is van :D) De nem tudom, hogy mennyire lenne értelme, kíváncsi vagyok, hogy a GA-ban hogy muzsikál a tropica szett.
 
A 13Wattos világítást elvetettem, mivel teljesen jól beálltak a növények. Felesleges kiadás lenne és még lehet, hogy az algák is ellepnének.

- Ebben lehet valami, szerintem is elég ez a fény ide, főleg co2 nélkül.

Az algák miatt hagytam abba egyébként a növénytápot is, mert azt tapasztaltam, hogy egyedül az alga hálálja meg. :p

- Ennek azért még olvass utána, mondjuk itt:
http://www.nigro.hu/2008/12/09/keymaker-a-novenytapokrol/#comment-7267

- A növénytáp túladagolás esetén sem az algáknak kedvez. Ha a tápozást abbahagyod abból a későbbiekben még gond lehet...

Ezért nem is raktam táptalajt, mondta a csaj a boltban, hogy elég kraft van a shrimp soilban a növényeknek, max bealgásodnék tőle.

- Biztos hogy van "kraft" a srimp soilban, de ha teszem azt külön táptalaj is lenne alatta, akkor is kellene folyékony táp... Legalább is ezeknek a növényeknek mindenképp. Viszont ez a "max bealgásodnál a növénytáptól" dolog ez finoman szólva nem így van. :)

Alga sajnos most is van, de csak némi zöld pont alga a növényeken, meg az akvárium falán, ami miatt kicsit sajnálom az íves "sarkokat", mert egyszerűen sehogy sem tudom teljesen levakarni onnan, illetve a glosso tövénél sem. Nem tudom, milyen kaparóval férnék oda.

- puha szövetrongy, pár napos finom algát gyönyörűen leszedi! Vízcserekor érdemes ezt csinálni, mikor az üveg egy része kint van a vízből, így nem megy tele a víz algával. lentről fölfelé "kihúzod" a ronggyal (sőt, némi ecettel még a kemény víz okozta vízkövet is gyönyörűen leszedi, és ez a kis mennyiségű ecet nem árt a garniknak, halaknak sem).

A co2-t tekintve szerintem egyelőre maradok csak a carbonál, szerintem túl instabil lenne a garnélákhoz és nem szeretném kiirtani őket. A halaknál nemrég kezdtem el használni a zselés módszert, de egyelőre nem sikerült egyenleteshez hasonló co2 termelést elérnem. :(

- Igen, az akvárium mérete miatt nem egyszerű beállítani a megfelelő co2 szintet, de több dolog miatt is ajánlanám, hogy fontold meg a co2-t! Csökkenti a PH-t, segít az algák elleni harcban, a növények sokkal gyorsabban fognak nőni. Egyébként érdekes, de a red cherry garnélák nagyon jól bírják a co2 túladagolást is. Azt tapasztaltam, hogy mikor véletlenül sárgába ment a co2 szintem a garnélák vígan el voltak, miközben 1-1 halam már bódult állapotba kerül...

A vízcsere az első két hétben 2 napi 50% volt, aztán egy hétig 3 napi 30%, aztán heti két 30%-os cserét csináltam: Szerdán csak vízcsere, vasárnap pedig vízcsere, takarítás, szűrő tisztítás, növény igazítás, nyírás, ültetés. Ezen a héten megpróbáltam, hogy csak vasárnap cserélek vizet, kíváncsi vagyok, hogy elég lesz-e, vagy kell neki a heti kettő.

- Ez így jó lesz, ha beállt az akvárium, akkor elég lehet a heti 1 is, de én legalább 50%-ot cserélnék.

Amit még szeretnék bele, azok a kövek. Szerintem lesz majd egy köröm a GA-ba szép szürke köveket beszerezni és akkor a szívócsonkra is veszek védőfelszerelést a garniknak (ha addig nem találok valami jó diy megoldást), mert a mostani szivacsos megoldás egyrészt barátok közt is ocsmány, másrészt, rendszeresen találok mini garnélákat a szűrőben... Mondjuk fogalmam sincs, hogy kerülnek oda...[/quote]

- nyugi én minden szűrőtakarításnál találok garnikat benne :)

és köszi a videóra a feedback-et ;)
én sima élesztős co2-t használok, van vele bajom rendesen. A mix az mindig érzésre megy, egy 1 literes kólásfalkonban kotyvasztok. Kb. 1 pohár cukor és úgy egy ötöd élesztő feloldva. Amire érdemes figyelni, az az élesztős víz hőmérséklete. Mindig langyos vízben oldom fel.
Ezzel a módszerrel nagyon kell figyelni a szintre, szóval idővel szeretnék én is átállni nagynyomásúra.
 
Ezért nem is raktam táptalajt, mondta a csaj a boltban, hogy elég kraft van a shrimp soilban a növényeknek, max bealgásodnék tőle.

- Biztos hogy van "kraft" a srimp soilban, de ha teszem azt külön táptalaj is lenne alatta, akkor is kellene folyékony táp... Legalább is ezeknek a növényeknek mindenképp. Viszont ez a "max bealgásodnál a növénytáptól" dolog ez finoman szólva nem így van. :)

Általában a shrimp soil aljzatok azért vannak garnéla megjelöléssel ellátva, mert semmilyen tápanyagot nem tartamaznak. Mivel agyag, így képes tárolni némi tápanyagot, de ha nem tápozol, akkor nincs mit tárolni sem :)
 
Bizony, táptalaj alá vagy ha már nem akarod nagyon alakítgatni, akkor minimum jbl tápgolyók az aljazatba a növények gyökereihez.
 
Back
Oldal tetejére