• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Nano #1: Proliferation

Mr. Kapa

Főkertész
Ez a napló az első otthoni nanóm történetét hivatott elmesélni. Jelenlegi formájában január 15. óta üzemel a cucc, akkor volt egy nagy átépítés, előtte kísérletezésre használtam, beleültettem mindenfélét és próbáltam életben tartani (bár végső soron most is ezt csinálom :D).

Akvárium
30x30x35cm Dennerle NanoCube (30 liter)

Technika
Leecom LED 13W lámpa (egy Up Aqua Pro LED 30 volt fölötte, de megsütöttem amikor a vezérlésével kísérleteztem)
Eheim Experience 150 szűrő, gyári anyagokkal plusz Seachem Purigen

Aljzat
Tropica Substrate
ADA Amazonia

Hardscape
Canyon Rock/Seiryu néven futott, ha jól emlékszem
Red Moor gyökér

Növények

Hemianthus Micranthemoides
Sagittaria subulata
Pogostemon helferi
Bacopa 'Compact'
Rotala sp. Bonsai
Cryptocoryne wendtii (?)
Cryptocoryne beckettii
Cryptocoryne nevelli
Cryptocoryne parva
Cryptocoryne wendtii 'Hellgrün'
Bucephalandra 'Green Velvet'
Anubias barteri var. nana
Anubias barteri var. nana bonsai
Anubias barteri 'Camerun'
Fissidens fontanus

Lakók
Galaxy razbóra
Corydoras habrosus
Amano garnéla
Red Sakura garnéla
Süncsiga
Szokásos egyéb csigák :)

Tápozás
Easy-Life EasyCarbo
Green Aqua Micro + Macro

A jelenlegi állapot így fest, nemrég volt borbélynál:

ibC3NV5w7JO_DJmhv3NB6nNP6nwOI-ctqyrOhLOA2K9VL3AJhZ6ETW8P8kYG6_cCdkY9HhYD7ZkKD2VZ7rU2rNKV1ZMi3Tko5aKBY4_LqGbZnB6z3ZBhIOWxTNC-CH9rUSEceTWVMXl_UUCFvWSpfXDWtgz77OMrcNtK88aZGfs2_hJdob04uFpVmaT7xrf41fMIWY2mMuBRF64n8wRkWdgkOZmqOQDejTp-NcUHIRR2Hfy9s-zUMpupsUkYJEoP4546wh8DARyjXcNu_y6IWnu60JJ0ayCA0nIkPx7UpMlgUUi5-dUJ4DqK-RoxNBTdLYayglUz_W1jdXSPG9eBfWXBPfVsQIU_BJGL5CJmnkKKOcGTtoBmmn4NvLsGuR5fKX3zkftRW3m9vF3igrLinZi5fYnE2j3KENtFJYVsEgpdNkMls8zQb2gWOMMGTDaNm_Z5gVIMfmlVdmoITDEs43chYe7mh9U8Ec9uoIr3M_vDicewvxyXayc2Lp3i_bESk_smc2BH7mBS3FUzW8xveVExK_kt4K6x_ybmShDMw9O9w1qHFjcyNAaNDwCjlwZNFD2et4wS9Q81sXXdn68KqDryo8kTBlUrWmsv8TeUEI8-7hLA=w803-h1070-no


Előtte már kicsit túlburjánzott:

JI57-CMV_6nQaax8ZNbfX6wcW5dND7LWA5AfLrhDNeVsCpp6V1Q5sEGz1hUOAQUoJH6vtutyL78li4b6ylE1UKN9pCqK-k5blp2_sqDVtaALCD4yYTC2IwiYxzl51TLpBbXuf7ZVflpmBJR2lBhXZpZgw1BkgLeZX0twdVOKwx-Wi0i23MuBvs6hjNGz2NYRdUtNZIsgYyA8c7gJUDmj7BA1hdIcSLQxoyKlw7ZNNKZ3WNdF8FuaX3ST5smsr9pAHAQNhol3Tny6AliKf7-KSmHYdFdgA4P09vMMDpDoGOUOJeV9TIwO30LmXGygU3q670-JR0Eq-FOBJCBKVsjSQfnGA7ArvVLaNFrmMNAxTWmXzJxsV12gkcDxSevDQ7HgfjfTaOqPmBBjzm3hwt1CI16J04zb0wEXEoj9aPMUQwzbA04xj6Uu5prNXkr9r4TpCfFErsldbxZURWScIxj2XlKyT2cygPebvq88eIJMryW22JAS9iCmXXjq3mK2wnIXFbizo7MfFR5dJZOdSlbZvbx74HxbYGU82H2zS1P22HOEOSV4Zx3-imltDjuB2xA64ePRYLq51nP80vY2zgqrVCN87_F6eKpkUe-CbrD0DjSN6gbZ=w803-h1070-no
 
Így nézett ki a gyakorló-nanóm, mielőtt úgy döntöttem, ideje szétkapni:

pDtGIcvFHsCcS-77RksG47L5oYVPtGpCkeRazLGZsA7psHwSsZ05HJyRiMBkcBrLbHiZawthdSXzTNxHttfq62f-8hQpbQnWD_be5iCapSFnG8-xPdNtdUobhborVydLkIw_fandWl7QkwyChf01m2RP13NLB5txX8_E7H7z3SO31GjuCU8RPRHPZQN7mKsKlzTjL1On--3gv9gK8S8U44yBx8HJ-Bfmkw4LVdw4EFboFGC5aNeFoRapea_AHO_x5zWvQqLsa-Muj0495R1OLKXbA8VB_iufG8kmFC5IQOl_YpNRBR2qSzuD3Xbsp1Xfq3hfIPpHynWeo30Mj22sd8jNMaU4NWnGgiGk26J0QaCiZ899bfkMtg9zDo9_rzx3rhOZTQgeiDiTZZf3HC676PTefBDHWM-tX2d49qQQjDTM6TWKIZcDCpE5fTAbpv0F3wSUQrKHSzgRZ7QHJNk1tQCwczT6NTlmW510WBI0b9eE60Kn_4IpJTsGHO9kZFlzM1Qihw76nz2Oy4kWCnIxCk5No0s3NWKIqMQt7EcDQLJnQGKqtdy7cqrV0Bj7u5wOjZMy2jq6-RyOMHGnM9b_r-4oVsJs6XOoI83PixpI34cmd_tX=w803-h1070-no


Ezeket a köveket még a gyerekkori akváriumom padlásra száműzött maradványaiból mentettem ki, jelenleg a Giving Hand akváriumban a megemelt talaj alatt teljesítenek szolgálatot.

Aztán hirtelen felindulásból szétkaptam, és gyorsan összedobtam valamit, a talaj emeléssel akartam kísérletezni, illetve jó sok zöldet akartam.

Pár kép az építkezésről:

gJRlIP0RO5Y-mTRo5jx-2cmKOFEugrLogLlIorpl8_8XiCNWQb2lVFBA9BBF4yBpRoBGA--IyJ9Czku3ASdcrgc-DaO8Vy2W5PnIxDMhfI_xG8Bu4QeD9VYGJz1_kqRWxmMBKcMH7iMEZ-cFWSEbwEZjhF7m7HFI8L3pGCRYhVoXEFIzkPbsxdXo3JLsLyCrLAO4JkypXQgc3GyY_icnzfidsD7mN1DN8O34gWtn2utZRQEOtFAzTBWIldC4iqAGYpU2mRwe7Bhvx6Py9zwegzjw3EVM3ppeKseV3q8E8wIwTtEjE1ZWEd9W6B7E7w6Sr2IyP3o2ZDqUUTrq_IXIzq65EfknWZsIw2RtGokuVjrNUXHP9-bfnPiCd-YoANE17tNb1av2hJvpP42OGmjmsF6pDVRUmImGtnLa-00hL8DUJ5oN0Pf5rQv8XqK0mJ-atYGRnbOchURYnAsrcS35xD_VdnDdmsUb5oqP76_wfs4cx-COJGebtqo_-x6g6OLT6aAQATY1A72OH-ko0bEFxjVmQSlVvxuQpboFX_t2yolD5QtqGcRxFKP5zu2oxsDTCeW10QiLXLHpqiXsI4J_DaCZclSAciNU-4x_McSz2dTfMH6PZpXm=w803-h1070-no


CwKmvDgorMaN-dOmKAKFzqgVpWTAsuyQmQaNxQdU-4bALi336Iu58Nj2OIyCxLLpDlsFsUVmqK2sB0blPKw2yKwxjsfmBbSFDRIGsak453v_i8uUSzGKKoefBbl3-VZOEBg8WO4ANVf2iDT7ZMYws_j_Be3AUi99U451J9HvimInmGj3_N_g9BxkX7cHKmwLmMFR7s9udK2X6wBS7aVnLcfB0Og9g9QKL4mwTEtikIKU-YDOIGUOyPFYYN3ui5N2nYgPBW4HfHJi8zRxf_CqvwLhDWw6kbDWOujj9DqaQYFPWNPwvmT7uFdRtoHcptSlOJNsj_ELtP59LffRkfGGKInzQ7VvaedZ_842Ttol-_k0aRtdGMuGxi9JlVll8d5SgWpTWc_rl0r5dGoyzuBKIKHlXbk-4RRD_knBxNK74gPvAo6e4k3UFhRt-dldBs7jIhQIbI_wCoGAbxFdBpXGPz7kAFjXkqyHglbwcqFVL4bY3Fumh5s6ChzHUDcrsM575R34NEDxHqDmtbMrD355HajA5cIcyB8cfH-QFDKxLwT3XG5-jnhWjRTpm1kVnnryuDvw5cTJGNMwee-pEH9F4bq5jJk375Zm937cTibChjZQpXKK-N5M=w803-h1070-no


Így nézett ki az első stabil állapot:

1ZOsm0WovCeEuQIGQgjXjNOPTCcB3uGPmUQr8EWAD95EFmX23fjXfWAGjRblAKbdh70cw4rhBdQ3OLXVzhdbx9VOkyRroSf8JiLrWU2TuofMFujkRhEgRLg9_obE87x6BPBPHaW_mhbmixBIzq2b3s08O7_UGtbp0LazRCNJqjDbicLDT1ZsC_-ebzAas9GaRl3yoInSQhI_USbJCwvbFcA4SWtAHtx0tBluOlRhuCL7HhFZc1vl2xlufNa4ExbNtBrb3prgMd3OEKLgEP-ro7ccgE5MiOgdycX9d0ipcYeNLxjm_3BSOvDB21_BI2d6ctUX3k5Wy9MPY9RNopmHjtwkk1X3VeltuGWuiyXNQrL4kW3EiliGH6TubI3VwFBslh7fHdVsOx7cCLgHRNEjgYTt1KY7TdmqICemxBdPOah-xuWJJiQavM-pi8853vsFwGjO4X1fCBuylNEjlqK41ExrQXvP28MbsPybF1NGEjQI-umjChAwTwQAVQQ-RQzLCRNyY4F5tV8Q5qgELzfEyZV0bRgyRUj-l0kwUZlV5Wm8j6yT562kHHPVPfSxOhhVUzJmvCkA7v8AgS2o4QNxQbOKC8QcnGn5KzBfBmLJSmLx4Ds2n6Sb=w803-h1070-no


Ezután megvettem minden növényt, ami megtetszett és épp ki akartam próbálni, így jutottunk el szép lassan a mostani állapothoz. A kövekből a és a gyökerekből szinte már semmi nem látszik, ami talán nem is olyan nagy baj.

Az ecsetalga időről-időre felbukkan a köveken, ilyenkor lekarbózom, és akkor egy ideig nem jelentkezik.

Valaki tudja esetleg milyen crypto lehet ez a magas vörösesbarna hosszú levelű itt a jobb szélen?
 
Bocsánat, a képeket benéztem.... bár nem értem, akkor Henrik hogyan látta mégis (inkognitó ablakban én sem látom), mindenesetre köszönöm a növény azonosítását (y).

Mivel nincs jogom szerkeszteni se az indító hozzászólást, se a későbbieket, megpróbálom valahogy tömbösítve beküldeni a képeket.
 
Szép akváriumok!

És akkor most áruld el a titkodat, hogyan csinálod őket :). Én mindig a CO2-n pörgök, hiába low-tech, előre is elnézést.

Viszont ekkora egészséges növénytömeg fenntartásához hosszú távon valahogy be kell jutni a CO2-nek az akváriumba. Mi a titkod? :) Sűrű vízcsere? Szűrődben van valami csodaszer? Esetleg a talaj segít? Vagy a carbo ilyen jó lenne?

:) :) :)
 
Szép kis dzsumbujt csináltál!

Szép akváriumok!

És akkor most áruld el a titkodat, hogyan csinálod őket :). Én mindig a CO2-n pörgök, hiába low-tech, előre is elnézést.

Viszont ekkora egészséges növénytömeg fenntartásához hosszú távon valahogy be kell jutni a CO2-nek az akváriumba. Mi a titkod? :) Sűrű vízcsere? Szűrődben van valami csodaszer? Esetleg a talaj segít? Vagy a carbo ilyen jó lenne?

:) :) :)
Szerintem be tud így indulni egy low-tech, ha a talaj, táp és fény feltételek adottak, és az idő pedig csak előnyére válik, HA nincs bolygatva! Azt vettem észre, ha mindig valami belepiszkálás van, vagy akár metszés, ott megtorpan, és idő kell neki mire kiheveri. Illetve amit még észrevettem, hogy a toppolás jobban működik, ha már metszeni kell, akkor nincs/vagy kevésbé jelentős ez a megtorpanás.
 
Szép akváriumok!

És akkor most áruld el a titkodat, hogyan csinálod őket :). Én mindig a CO2-n pörgök, hiába low-tech, előre is elnézést.

Viszont ekkora egészséges növénytömeg fenntartásához hosszú távon valahogy be kell jutni a CO2-nek az akváriumba. Mi a titkod? :) Sűrű vízcsere? Szűrődben van valami csodaszer? Esetleg a talaj segít? Vagy a carbo ilyen jó lenne?

:) :) :)

Hú, ha van titkom, akkor az előttem is titok. Némiképp meglep a kérdésed, mert a hozzászólásaid alapján eléggé vágod, hogy mi is történik egy akváriumban pontosan. Én csak kb. 2 éve foglalkozom a hobbival, nem igazán tudom, milyen folyamatok zajlanak a vízben, ennek megfelelően mérni sem szoktam semmit. Két dologra alapozom, igyekszem betartani a fontosabb ökölszabályokat (ahogy Rebal is írta, legyen elég jó fény, tápozás, talaj, szűrés), illetve intuitív alapon kísérletezem dolgokkal.

EasyCarbót tolok, reggel a lámpa bekapcsolásának ideje körül az ajánlott adagolás körüli mennyiséget, időnként variálom. Minden nap tápozok, de valószínűleg nem ezen múlik, mert az előző munkahelyemen az irodában is fenntartottam két low-tech növényest, azok szombat-vasárnap semmit nem kaptak, de szépen burjánzottak így is. Vízcsere alapvetően heti, de a két nanómban eddig kéthetente volt, ott pár hete álltam csak át a hetire. A szűrőimben gyári cuccok vannak, nem olyan rég óta Purigennel turbózva. Talajból eddig Amazóniát és Manadót próbáltam, mindkettő jól teljesített.

Piszkálni, metszeni szoktam néha, de leginkább csak akkor, ha valami nagyon elburjánzik (volt már, hogy fullra kinyírtam egy növényt, mert túlmetszettem, ez a kísérletező kedv mellékhatása). Mivel gyakran előfordul, hogy meglátok egy növényt és nagyon megtetszik, így gyakran ültetek be ezt-azt, amíg van hely. Jelenleg már egyikben sincs :D. Persze sokszor lövök mellé, vannak növények, amik tönkremennek, a helyükre kipróbálok másféléket.

Ahogy ezt leírtam, igazából szerintem tök átlagos dolgokat csinálok, szóval nincs titok :). Örülök, hogy tetszenek az akváriumok, nekem nagyon sok örömet okoznak.
 
Időközben levakargattam a kövekről az ecsetalgákat. Majd az egyik bucét meg kell nyírni sajnos, mert pont ott ül a kifolyó előtt, és pár levelét neki is betámadta az ecset. Megnézem majd, mit lehetne variálni vele.
 
Ahogy ezt leírtam, igazából szerintem tök átlagos dolgokat csinálok, szóval nincs titok :). Örülök, hogy tetszenek az akváriumok, nekem nagyon sok örömet okoznak.

Hát, szerintem sokan nem tiltakoznának, hogyha csak ilyen "átlagos" Low-Tech nano-juk lenne...

A "jelenlegi állapotot" tükröző képeken a növények nagyon jó kondícióban vannak... ... ha hosszú távon is ilyen, akkor "le a kalappal" :)
 
Hát, szerintem sokan nem tiltakoznának, hogyha csak ilyen "átlagos" Low-Tech nano-juk lenne...

A "jelenlegi állapotot" tükröző képeken a növények nagyon jó állapotban vannak... ... ha hosszú távon is ilyen, akkor "le a kalappal" :)

Ha jól számolom most három és fél hónapos, remélem sikerül a jó úton maradni (y)
 
Perlont cseréltem a szűrőben, illetve a HM ismét érik egy nyírásra. A fűtőt takaró jávai moha csomót is kitakarítottam, mert neveletlen és minden szemetet összeszed. A pogostemon helferik nagyon szépek most, holnap igyekszem lőni egy képet.

Minden rendben, úgy tűnik. Néha megijedek, hogy a galaxyk eltűntek, de csak sok a növény, kajára mindig előkerül mind a hat.
 
Ma nagy nyírás volt, a HM ledominált mindent, de megmutattam neki, ki az úr a háznál. Egészen rövidre visszavágtam, illetve más növényről is leszedtem pár levelet, így valamennyire felsejlik, hogy pár kő is van az akváriumban. A nyirbálás eredményeként minden telement a HM apró darabkáival. Az őrület határán egyensúlyozva kiszedegettem a jó részét. Kis túlzással egy negyed levéldarabkából is képes regenerálni magát. Ha a növények szuperhősök lennének, a HM lenne Rozsomák :wacky:.

Kép a metszés után (pár HM darabka úszkál még itt-ott):

lcZaF7MIwEBal_aLKbmL8h96BuCZDZ4KbjvpFvpzYUCCwfPPOfE74lRJhrB_vK2bO9UneDK747rJj9VP1J=w803-h1070-no.jpg lbpc-ku6GzB35diTAZmj9d14JL2Wy2HciI43MkPmfZ6C_7LTmVNsplAPkbsShJbwLavk0Xt2u0ad4Eu3HZ=w803-h1070-no.jpg

Közelebbről megvizsgálva néhol az ecsetalga még kiválóan tartja magát. Nem igazán zavaró, de azért ott van. Legközelebb a fertőzött leveleket leszedegetem, a köveket megkapargatom. Ma már nem volt rá késztetésem :sleep:.
 
Szép akva, jó képek! Tényleg említésre méltóan szépek a növények az akva low-tech mivoltához képest.
A Sagittaria mit csinál nálad?
Tegnap összedobtam az akváriumot, ami ideiglenesnek lett csak szánva a nagyból kivett halaknak, de aztán berendeztem két kimaradt fadekorral....csak, hogy az asszonyt boldogítsam.:D
Hirtelen felindulásból előtéri növénynek Sagittariat vettem..totálisan úgy emlékeztem, hogy alacsony előtéri növény.
Erre este olvasom, hogy 50 cm is lehet...???:confused::eek:
Mekkora nálad?
 
Nagyon bruti a dzsungeled (y). És mindezt low tech körülmények között? Le a kalappal. :notworthy:


Nálam is van HM, igaz gyepben de csak a jelentkezésig jut. Az MC nem adja meg neki a szót. :D

Köszönöm, néha elgondolkozom a hightechen, de ez a tempó nekem pont megfelel ;)

Korábban én is próbálkoztam HM gyeppel, nekem túl macerás volt, mindig felfelé akart nőni. Bár végülis a Monte Carlo is HM, csak rendesen meg van nevelve.
 
Back
Oldal tetejére