• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Növénymánia 375 literben

Csapok nyitásra működnek?
Eheim eXperience fejen látni lehet fölülről belenézve a nyitást/zárást, esetleg ott lehet még grimbusz.
Ezen nincsenek csapok, egy kivehető adapter van ami felülről megy a fejbe, és azon van egy kar amit tolni kell le vagy fel, ezzel zár/nyit. De ez csak a csöveket zárja, magán a szűrőházon semmi ilyesmi nincs. Az adapter elzárója az jól működik.
 
ugye nyitott csapokkal próbáltad levenni a tetejét?
Levettem a csöveket, csapok nincsenek.
Így néz ki a teteje:
20240206_050852.jpg
Nyomó a bal oldali, szívó meg a jobb. Kapcsolgatni nem tudok rajta ebben a formában semmit, csak oldalt a füleket kipattintani.
 
Nem értek ehhez a fajtához, de ha zárva van így a csövek helye, akkor a vákuum miatt nem tudod levenni a tetejét.
 
A rotor mágnese is okozhqt ilyet, valahogy rossz

hogy a rotor mágnese ritkán hajlamos "letapadni" és bekapcsolva nem tudja a motor elindítani/megforgatni.
Igen, én is olvastam (hitetlenkedve), hogy a mágnes elvesztette a mágnesességét. De ez több éves használat után történt. Viszont az sem lehetetlen, hogy gyártási hiba miatt, fel sem mágnesezték (eléggé) a rotort.
A "letapadt rotor" nálam akkor jelentkezik, ha hosszú ideig (1-1,5 évig) nem tisztítom ki a szivattyút, és lerakódik benne a baktérium telep, vagy szmötyi, vagy mi. Akkor valóban az a hiba jelenség, hogy leállítás után, többször be-be kell dugdosni a csatlakozót, (lökdösni kell a forgórészt), hogy kimozduljon a szorult helyzetéből, és utána már megy. De ez megint csak nem egy új készülék hibajelensége...

Végül is semmit nem olvastunk róla, hogy milyen eredményt hozott a rotor vizsgálata?
 
Igen, én is olvastam (hitetlenkedve), hogy a mágnes elvesztette a mágnesességét. De ez több éves használat után történt. Viszont az sem lehetetlen, hogy gyártási hiba miatt, fel sem mágnesezték (eléggé) a rotort.
A "letapadt rotor" nálam akkor jelentkezik, ha hosszú ideig (1-1,5 évig) nem tisztítom ki a szivattyút, és lerakódik benne a baktérium telep, vagy szmötyi, vagy mi. Akkor valóban az a hiba jelenség, hogy leállítás után, többször be-be kell dugdosni a csatlakozót, (lökdösni kell a forgórészt), hogy kimozduljon a szorult helyzetéből, és utána már megy. De ez megint csak nem egy új készülék hibajelensége...

Végül is semmit nem olvastunk róla, hogy milyen eredményt hozott a rotor vizsgálata?
Nem tudom megvizsgálni, mert jelenleg úgy rá van szorulva a tető hogy nem jön le 😕
 
Nem tudom megvizsgálni, mert jelenleg úgy rá van szorulva a tető hogy nem jön le 😕
:oops: Huhhh... Ez meg hogy? @ezsolt80 hozzászólását olvastad? Nem lehet, hogy tényleg így van, és ki kellene nyitni a csapokat? Vagy ennek ellére nem lehet levenni? Akkor hogy fogod karbantartani?
Vissza a feladónak! (?) :(:)
 
:oops: Huhhh... Ez meg hogy? @ezsolt80 hozzászólását olvastad? Nem lehet, hogy tényleg így van, és ki kellene nyitni a csapokat? Vagy ennek ellére nem lehet levenni? Akkor hogy fogod karbantartani?
Vissza a feladónak! (?) :(:)
Pont az a problémám, hogy se csap, se egy szelep amit kinyithatsz hogy elengedjen a vákuum, semmi, csak a műanyag tető két lukkal aztán oldd meg ahogy akarod.....nagyon nem felhasználóbarát. De a tömítés is annyira vastag benne, hogy először azt hittem össze se fogom tudni rakni, mert alig lehetett vele összecsukni.
Hát nagyon erősen gondolkodom hogy nem kérem vissza ha visszaviszem. Csak ha meg már nem lehet ilyet és bukom a pénzt az annyira nem jó.
 
Nem vagyok nagy szakija a szűrőknek de ha nagyon nem látsz megoldást nézzük meg együtt. Írj privátban ha gondolod.
Köszönöm a felajánlást, de végre sikerült kinyitnom, nagyon óvatos mozdulatokkal és egy laposcsavarhúzó segítségével. Azt hiszem megvan a probléma. Apró mátrix szemcsék felúsztak a perlon mellett a rotorhoz, egy be is jutott ahogy látom, azt kéne valahogy kiszedni, mert valószínű akadályozza a lapát forgását. Utána meg valami hálót kell szerkeszrenem felülre ami ezt megakadályozza. Megyek is szerelni 🙂
 
Na, meggyógyítottam a szűrőt. Az egész problémát egy kisujjkörömnyi mátrix okozta, ami beszorult a rotor lapát és a fal közé. Inkább behúztam a felső réteg mátrixot elvágott fürdőpamacs zsákba, és a perlon fölé meg szabtam konyhai műanyag mosogatóba való hálóból súlyt, azt rátettem, nehogy most meg annak a szálai akadjanak bele. Most gyönyörűen működik 😊

Arra jó volt hogy megtanultam hogy kell szétszedni a fejet a rotorhoz, meg azt is hogy felülre nem rakunk mátrixot csak úgy magába 🙂
 
Néhány részlet 😊 olyan szépek ezek a kis garnélák.
20240207_164616.jpg
20240207_164843.jpg
A lótusz is meglódult. A véletlenül tőről letépett gumó is kihajtott a talajon, kis levélkezdemény már jön belőle.
20240207_164814.jpg
Az üveg lily szép és jó kis áramlást csinál. Annyira jót, hogy az eddig tökéletes limezöld dc egy nap alatt türkiz zöld lett. Picit folytottam a szűrőn, meg feljebb kell majd tölteni az akvát, most csak eddig lepi el:
20240207_164727_HDR.jpg
Hátha akkor kevésbé hullámzik 🙂 azt hiszem skimmer se nagyon fog kelleni emellett.

Az atman szűrőnek szerencsére alig van hangja, az eheim búgását meg már megszoktam.
 

Attachments

  • 20240207_164814.jpg
    20240207_164814.jpg
    417.3 KB · Megtekintések: 3
Mióta két szűrő van, a víz kristálytiszta 🙂
Viszont az atman keltette felszínmozgás miatt a dc-t egyszerűen nem lehet kibillenteni a kékes zöldből. Pedig elvileg a lily egyik előnye, hogy nem hajtja ki a CO2-t. Kicsit folytottam még csappal a nyomóágon, és már a hosszmerevítésig feltöltöttem vízcsere után az akit.
Ezen a képen látszik kb. mennyire mozog a felszín:
20240211_180938_HDR.jpg
Szerintem egyáltalán nem erős és mégis. A növények levelei is csak finoman mozognak ahogy kell.
A bucék egyre inkább éhesnek tűnnek (friss hajtások picik satnyák és sárgásak) úgyhogy egy minimális nitrátot és foszfátot hozzá kell pótoljak. Csak sima nitrát és foszfát tápra gondoltam a meglévő mellé, amivel külön be lehetne lőni ezt a szintet hogy azért ne másszanak el az értékek hosszútávon.
Gyökeres növények jól megvannak így is. Az anubiasokon azért akad zöld pont, a plusz foszfát talán majd segít rajta.
 
Beszereztem a nitrát és foszfát tápot a hozzápótláshoz. A Dennerle tápjai mellett döntöttem, ebből kell azonos eredményhez a legkevesebb, így gazdaságosabbnak találtam. Nitrátból 3mg/l-hez elegendőt, foszfátból meg 0,25 mg/l-nyit löttyintek be most naponta. Így kb. megvan a jó arány is. Eközben óvatos fényemelés megy (heti 10%) és közben a növények figyelése.
Emiatt döntöttem a hozzápótlás mellett:
20240215_171546.jpg
Friss buce hajtás. Nem néz ki túl jól.
Ez pedig a legpirosabb rotala h'ra ami eddig sikerült:
20240215_171344.jpg
Mindig topolom őket nyírásnál. Türelemjáték...

A garniknál a fissidens szép hosszú zöld hajat növesztett 🙄
20240215_171742.jpg
Amennyire tudtam leszedtem, persze nem sikerült tökéletesre mert jött vele a moha is. Ragaszkodó egy dög. Mértem itt is nitrát foszfát szintet, nem színeződött el egyik sem úgyhogy itt is ment a hozzápótlás.
Takarítás után:
20240215_183410_HDR.jpg
Ami viszont öröm, az első igazi garnéla bébibumm megérkezett, mindenhol milliméteres csöppségek mászkálnak 😊
 
Kis érdekesség:
még novemberben moha nyírásból félretettem egy kis dobozkával mert szép volt és sajnáltam kidobni. Csapvizet löttyintettem rá, lezártam a dobozkát (egy pici szellőzőrés azért maradt) és kitettem egy déli fekvésű ablakba. Azóta rá sem néztem.

Most:
20240216_075448.jpg
Szép dús 🙂 a fele már csak párát kapott vizet nem de így is tök szép.
Próbáltam a kaméleon terkójába is telepíteni rendszeres spricceléssel de ott nem maradt meg végül.
 
Ma érdekes kinézetű garnélát figyeltem meg az akvában. Nem tettem bele ilyet az biztos, nem tudom miből lett de jópofa 🙂
20240219_171233.jpg
3 napnyi nitrát-foszfát adagolás után rámértem még az adagolás előtt a vízre, nitrát 5 volt foszfát pedig 0,4. Mivel nem akarok ezekből folyamatosan növekvő értéket, csak hasonló szintet tartani, arra jutottam hogy csak heti kétszer öntök be ilyesmi mennyiséget.
A pinnatifida most nincs formában, a régi levelei lukacsosak lesznek aztán eldobálja őket. Amúgy hajt és terjed, csak közben ez van. Elvileg káliumhiányra jellemző jelenség, pedig az van a tápban.
20240219_173943.jpg
A zöld pontokon meg imád megtelepedni az ecset. Nem vészes de van egy kevés. Főleg az anubiast meg a bucékat szereti.
 
Back
Oldal tetejére