• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes CoastLine

ilk.balazs

VIP kertész
Sziasztok!

Hosszú idő után visszatértem. Az elmúlt 3-4 évben sem szakadtam el az akvarisztikától, de munka, építkezés és költözés miatt nem volt annyi időm (sőt kb. semennyi) az akvarisztikára, mint szerettem volna. A legutóbbi scape majd 4 évig bírta alga és komolyabb problémák nélkül. totál low-techben kb. semmi világítással, nulla növénytápozással és csak víz pótlással, meg 2-3 naponkénti minimál etetéssel. Igaz, hogy az igényes növények kipusztultak (bár azok már a low-techre váltás előtt), de az anubias-ok és a bucephalandra-k nagyon jól bírták. Szerencsére, mert ezek átmentésre kerültek a mostani scape-be. Nap és akkor most a jelenlegi helyzetről.

A házat már eleve úgy terveztem, hogy az akvárium is betervezésre került. Ennek megfelelően a szekrény mögött van 10 konnektor, a közelben van víz és csatorna is. Utólag belegondolva tervezhettem volna közvetlen alá is egy víz és csatorna kiállást, de így is sokkal kényelmesebb, mint korábban. A technika szinte teljes egészében a korábbi, azaz:

Akvárium: 90 x 40 x 45 cm (szé x mé x ma) bruttó 162 liter, normál üveg, átlátszó ragasztás
Világítás: ATI SunPower 4x39 W (3 db fehér és 1 db GroLux csővel)
Szűrés:
  • JBL CristalProfi e1501 greenline (1.400 liter/óra)
    • 1. tálca: Sera Siporax
    • 2. tálca: ADA Bio Rio
    • 3. tálca: ADA Bio Rio
    • 4. tálca: ADA Bio Rio + perlon vatta + 100 gr Seachem Purigen
    • Átlátszó 16/22 mm-es csövezés
    • Easy Aqua üveg befolyó cső 17 mm
    • Easy Aqua üveg kifolyó cső lily pipe 17 mm
Fűtés / hűtés:
  • Hydor ETH-300 (szükség esetén ott várakozik a szekrényben)
  • Noname 2 ventillátoros akvárium hűtő
CO2:
Tápozás:
  • Marine Magic 3 fejes tápadagoló pumpa
  • Green Aqua Micro (8 ml/nap)
  • Green Aqua Macro (8 ml/nap)
  • Seachem Excel (4 ml/nap)
  • Easy Life Catappa-X (16 ml/hét)
  • Szükség szerint
    • kálium-foszfát (0,1 ppm / 1 ml / 100 liter)
    • vas
Fűtés:
  • Hydor ETH 200W külső fűtő 16/22
  • Green Aqua hőmérő 10 mm-es akváriumüveghez fehér
Aljzat:
  • ADA Power Sand Advance S - növény táptalaj
  • ADA Aqua Soil Amazonia ver.2. - általános növénytalaj (kb. 8 liter újrahasznosított és 18 liter friss)
  • JBL Sansibar River - világos dekorhomok
Dekor:
Növények:
  • Anubias barteri var. nana
  • Bucephalandra (nem tudom pontosan milyen)
  • Bolbitis heudelotii
  • Microsorum pteropus
  • Hygrophila pinnatifida
  • Eleocharis acicularis mini TC
  • Alternanthera reinickii 'Mini' (2 doboz is elolvadt valamiért)
  • Staurogyne repens TC
  • Rotala 'Vietnam H'ra' TC
  • Rotala sp. (Ammania) "Bonsai" TC
  • Pogostemon helferi TC
  • Limnophila sp. Vietnam (pillanatok alatt elolvadt, bár talán 1-2 csenevész csonk maradt)
  • Ceratopteris thalictroides (köszi Luigi13)
Élőlények:
  • Sakura garnéla (10 db indulásnak)
  • Poecilia wingei (kb. 15 db)
  • Macrotocinclus affinis (kb. 15 db)
  • Corydoras panda (8 db)
  • Paracheirodon simulans (7 db)
  • Crossocheilus reticulatus (2 db)
  • Crossocheilus siamensis (2 db)
  • Caridina multidentata (15 + 3 db az előző setupból)
  • Hyphessobrycon amandae (9 db az előző setupból)
  • Vittina Semiconica (1 db)
  • Neritina pulligera (1 db)
  • Neritina natalensis sp. Zebra (1 db)
  • Tylomelania sp. (1 db)
  • 1 db ékfoltos rabóra szintén az előző setupból
Az akvárium indításához április végén vásároltam be a GreeAqua-ban, majd május első napjaiban indítottam is az akváriumot. Sajnos a feltöltés után derült ki, hogy a szűrő fejtömítése megadta magát (a költözéskor elfelejtettem szilikonspray-vel lekezelni) és orrán-száján folyt. Még szerencse, hogy volt itthon egy tartalék EHEIM 2071, így azzal indult a setup. Május első hétvégéjén ismét GA látogatás volt az új fejtömítés miatt és egyéb apróságok beszerzése okán. 1 hétig párhuzamosan ment a 2 szűrő, hogy az EHEIM-ben pár nap alatt esetleg kialakult bacikultúrának legyen ideje a JBL-be átköltözni. Ehhez segítségképpen adagoltam a Seachem Stability -t és a Prodibio Bio Trace -t. Mentek a napi, kétnapi vízcserék és május 21-én meghoztam a lakókat is. Mindenki jól van leszámítva néhány suicid endler guppit és egy sziámi algázót.

A vízparaméterek szerintem rendben vannak, bár némely cseppteszt fura eredményt mutat (ezek is régről vannak java részt). A mai vízcsere előtt értékek:
  • Hőmérséklet 23,8
  • Karbonát keménység 2
  • Össz-keménység 6
  • Alkalinitás 6,6
  • Ammónia <0,02
  • Nitrit 0,10
  • TDS 198
  • Nitrát 20
  • Foszfát 0,05
  • Vas 0,40
  • Szén-dioxid lime

Az indítás után volt némi zöldpont algám, ezért visszább vettem a világítást. Most a fehér + GroLux cső megy 14:00 - 20:00 óra között, a másik 2 fehér cső pedig 15:30-18:30 között. Volt egy kis zöld szakállalga is, amit az algaevők 2 nap alatt rendbe tettek és akadt némi ecsetalga is a régi növények levelein. Ezeket levagdostam.

Most pedig következzen néhány kép annak, aki eddig kitartott :D

52101428793_82c2baed51_b.jpg
Az akvárium helye

52100369362_89402f4889_b.jpg
Első elképzelés és ötlet

52101398471_f3ae01483a_b.jpg
És most, 3 hetesen
 
A hétvégén szinte nem is láttam felkapcsolt világítással az akváriumot, így friss fotóm sincsen :( Viszont azt így is örömmel tapasztaltam, hogy végre megindultak a stemek bal oldalt is és úgy néz ki, hogy a középen lévő gyökér vég mögötti részre ültetett "Staurogyne repens TC" és "Rotala sp. (Ammania) "Bonsai" TC" is magukra találnak. Az "Alternanthera reinickii 'Mini" viszont még elég kérdéses, ahogy szerintem a "Limnophila sp. Vietnam" is teljesen eltűnt szerintem.

Igyekszem a vízparamétereket optimális szinten tartani, tesztelek folyamatosan, de nem vagyok biztos benne, hogy ezek a tartományok optimálisak-e egy növényes-halas akváriumban? Szenvedek a keménységgel is, mert a KH=1 - 2; a GH=5-6; TDS=120-ról indul és napi 10-zel nő. Van egy olyan emlék foszlányom, hogy a PO4 és NO3 között van valami optimális arányszám, de nem emlékszem rá és nem is talátam a jegyzeteim között. Nah meg a vas szint sem a lenti JBL-es teszt határok között "jó" nekünk, ha jól emlékszem. Meg tudnátok mondani, mik ezek az értékek?

52109612070_7b5e76c108_o.jpg

A pH sem túl stabil, ha csak a világítás kezdete előtt 1-2 órával indítom a CO2 adagolást, ahogy a korábbi akváriumaimnál tettem. Hiába az új akril diffúzor. Most gyakorlatilag 6-22 óra között megy 90 bpm-mel, de még így is csak zöld a DC-m, viszont legalább a pH=6,6 nagyjából (adwa pH mérővel mérve). Szerintem ez elég pazarló így. Lehet vissza kellene raknom a DIY reaktoromat a rendszerbe? Nem próbáltam még meg, de lehet nem is férne be a mostani szekrénybe. Ezért nem mertem még az Aquacare reaktorra sem beruházni... Első körben (az esedékes vízcsere alkalmával) kicserélem a lily pipe-ot egy másikra, ami inkább lefelé nyomja a vizet, hátha jobban megmozgatja azt és több CO2 oldódik be. Vagy ez hibás gondolat?

Jah, azt elfelejtettem múltkor írni, hogy abban a randa hálóban az barátunk sakurái vannak megőrzésen, amíg összeáll az ő akváriuma.
 
Hat jól lemaradtam megint a naplózással, pedig lenne mit. Csak a napi feladatok után szimplán elalszok a gép előtt.

52109702522_0c08444ec3_c.jpgCoastline on 30.05.2022 by Balázs Ilk, on Flickr
Coastline on 30.05.2022
52109702557_310051b263_c.jpgCoastline on 30.05.2022 by Balázs Ilk, on Flickr

Mennek a víz cserék hetente. Kezdett erősödni a zöld poralga az üvegen és a homokon. Sajnos a PO4 alig mérhető (lehet a teszt régi már) és volt egy megérzésem, hogy a tápozással sincs minden rendben. Hát nem igazam lett!? Az indításkor beállítottam a tápadagolón az időket, egyesével “kalibrálva” a motorokat. Ez mára úgy elállítódott, hogy micro-ból 2x annyi ment, macro-ból kb. 75%-nyi, Excel-ből kb. 85%-nyi. Most újra mértem a pumpa fejek teljesítményét és újra számoltam az adagolás időket. Remélem, hogy most rendben lesznek a mennyiségek és eltűnik az alga. Időközben takarítottam a befolyót és kifolyót is. Bekerült a másik formájú beömlő, amivel drasztikusan javult a CO2 beoldása. Már vissza tudtam venni 8 órára (10:30-18:30) a CO2 adagolást és szép limezöld a DC. A növények is serényen bubiznak :) Tegnap megejtettem az esedékes vízcserét és a nem tervezett felmosást, mert elfelejtettem elzárni a vizet és túltöltöttem az akváriumot. Erre kell majd valami megoldást találnom, mert simán belefeledkezem a dolgaimba és nem veszem észre, hogy el kell zárni (ki kell kapcsolni) a pumpát. Ha már mindenhol folyt a víz és takarítani kellett a szekrényben is, akkor már kivettem a szűrőt is, cseréltem az 1 hónapos - valaha fehér, mára szinte fekete - perlont, illetve betettem 2x100 gr Purigent is.

52110975674_d03d53d4cf_c.jpg 52110766028_76b4eccaf3_c.jpg

Hétvégén bekerült még 3 db black molly nőstény (később még jön egy fiúcska is, csak egy sem volt a boltban Pécsen), 12 neon és 7 Corydoras Sterbai. Sajnos az öreg zöld neonok közül az utolsó bejegyzés óta 3 átúszott az örök tengerek vizére, és 1 Amanda is követte őket. Sajnos a beszoktatás során, amikor hálóval tettem át a halakat a zacsiból, egy sterbait véletlenül megnyomtam a hálóval és reggelre elpusztult.

52130288450_bfc71d0c7a_c.jpgCorydoras sterbai by Balázs Ilk, on Flickr

Az új jövevényekkel nagyon kellemes nyüzsi van az akváriumban. Szeretem nézni őket, már ha időben hazaérek. Kezdik megszokni az etetési rituálét. Viszont hiába teszem az üveg tálkába a garnélák kajáját, rá sem bagóznak. Ellenben a cory-kal és az otok-kal, akik se perc ott teremnek és mindent felzabálnak. Néha még az endlerek és az amandák is lemennek nassolni.

52129817573_2bb8dc2e0d_c.jpgCoastLine on 05.06.2022 by Balázs Ilk, on Flickr
52129796781_8e979cc475_c.jpgCoastLine on 05.06.2022 with tenants by Balázs Ilk, on Flickr

Lecseréltem a gyári hűtést a saját, hőfokszabályozós DIY megoldásomra. Nah ez működik :) Először csak 1 db-ot tettem fel, aztán a másodikat is. Így kevesebb idő alatt lehűti a vizet és rövidebb ideig kell hallgatni. Óránként 0,7-1,0 fokot tud hűteni a 2 szerver ventillátor úgy, hogy csak 8,0 V-tal vannak meghajtva. Valószínűleg szondát kell majd cserélném, mert 8 fokkal alá mér a valósnak.

52129817228_b81b008094_c.jpgDIY aquarium cooler by Balázs Ilk, on Flickr

Hétvégén összeraktuk a barátunkkal az ő akváriumát is. Hogy én mennyire utálom a láva követ! Mindent szépen elrendeztünk és amikor feltöltöttük az akváriumot, a kövek és az egyik előáztatott fa is szépen felúszott, lerombolva mindent.

Szombat este még a feleségem nano bettás akváriumát is összeraktam és feltöltöttem a nagy akváriumból leengedett érett vízzel. Had népesedjen be a szűrő mielőbb. Kapott egy adag Seachem Stability-t és egy ampulla ProdiBio bacikaját is a biztonság kedvéért. A víz szép tiszta. Ma megvolt az első 50%-os vízcsere is. A leendő lakók már itthon vannak a nagy akváriumban egy újabb szülőhálóban. Feleségem kiválasztott egy piros halfmoon bettába Pécsen, így öt is magunkkal kellett hozni. 2 oto lesz majd a lakótársa, mert valakiknek takarítani is kell majd az akváriumban.

52128773157_7724440615_c.jpg 52129800531_a9be450c89_c.jpg 52130038144_84c94a0e83_c.jpg

A két hétvégi akváriumhoz ma megrendeltem a növényeket. Mindkét akvárium loe-tech/mid-tech lesz, ezért egyszerűbb növényeket rendeltünk. Hétvégén megint ültetés lesz ;) Beraktam a csomagba friss NO3, PO4 és KH teszteket is és új tapadókorongokat a Dennerle Nano sarokszűrőhöz. A betta is kapott saját kaját. Érdekes, hogy a hétvégén kíváncsiságból vettem Neptun GH/KH teszteket. A JBL GH tesztje rendre fele/negyede értéket mutat, mint a JBL. Melyik lehet pontos?
  • Bacopa caroliniana TC (zselés)
  • Bucephalandra Kedagang
  • Cryptocoryne wendtii 'Green' TC (zselés)
  • Marsilea hirsuta TC (zselés)
  • Staurogyne repens TC (zselés)
  • Microsorium sp. Petite
  • Helanthium tenellum Green TC (zselés)
Hát ez megint jó hosszúra sikerült :D Köszi, hogy elolvastad.
 
A megfelelő co2 beállítást pedig innen meg tudod nézni.

co2 táblázat.jpg
@Pityke85 bejegyzését olvasva egy másik naplónál, gyorsan ránéztem a táblázatra, mert eddig én is csak a DC alapján adagoltam a CO2-t. A táblázat szerint sikerült is túladagolni, mert a KH=5-6, a pH=6,5-6,6 Most gyorsan át is állítottam a CO2 adagolás idejét (fantasztikus találmány ez az okos konnektor ;) ).
 
Reggelre az ammónia szenzor "szépen" bezöldült, úgyhogy még van dolguk a baciknak :p Ezzel számoltam, de a feleségemet alig tudom meggyőzni, hogy még nincs kész. Ő már az első nap áttette volna a bettáját, mondván a nagy akváriumban lévő háló börtön :D

(Meg.: Ennek az akváriumnak nem tervezek külön naplót indítani. Majd néha-néha itt fogok az előrehaladásról beszámolni.)
 
Végre megjöttek a friss tesztek. Kicsit könnyebb (egyértelműbb) az eredmények értelmezése, de sajnos a régebbiek is jól mértek még. Az NO3 10-15 között mozog, ezzel szemben a PO4 nagyon alacsony, 0,1-0,2 között mozog. Ennek eredményeként persze tiszta zöld alga a homok, a dekorok és az üveg.

Az NO3 csökkentése érdekében csökkenteni fogom a Green Aqua Macro-t a napi 8 ml-ről, de nem tudom mennyire? Majd mérek többször és megpróbálom 10 környékére beállítani. Először szerintem leveszem a napi adagot 6 ml-re és meglátjuk hogy alakulnak az értékek. Az már most látszik, hogy foszfátot biztosan adagolni kell, mert sokkal többet vesznek fel a növények, mint ami a Macro-ban van.

Sajnos megint volt pár hal pusztulás is (idősebb zöld neon, nemrég hozott vörös neon és tegnap 3 sterbai is elpusztult). A sterbaik lehet, hogy a tegnapi fagyasztott Tropikál hatosból etetett cyclops (vagy artemia miatt pusztultak el? Nem tudom melyik lehetett a két fajta közül, de a leginkább narancs színű kocka volt, amit adtam nekik ki olvasztva és 2x átmosva).

Ma este vízcsere. Technikai okok miatt kb. 80%-os (le akarom fóliázni a hátulját és ahhoz legalább előre kell húznom, de még jobb lenne ideiglenesen megfordítani). Ha nem tudom megmozdítani, akkor marad a fekete fotó karton. Még jó hogy a teraszon a virágok nagyon szeretik az akvárium vizet. Gyönyörűen virágzik minden tőle.
 
Szerintem meg találtam a halpusztulás okát... Sajnos a 2 szülőhálós "karantén" annyira megkeverte az áramlást, hogy az akvárium hátsó és alsó részében nagyon felhalmozódott a CO2. Hiába volt ott a drop checker, a növények és a környzet színe miatt csalóka volt a színe, így rosszul olvastam le. Most cseréltem lilly-t is és visszább is vettem ~60bpm-re a CO2 adagolást. Remélem ez volt az ok és többen nem esnek áldozatul. Ha így van, akkor a hiányzókat pótolom és roboghat az akvárium. A víz paraméterek szerintem nem vészesek.

vizelemzo_0613.jpg

A garnéla-karantén megszűnt tegnap, mert hazaköltöztek a barátunk tegnap benövényesített, amúgy szépen beállt akváriumába. Szerencsére nemsokára mehet a betta is a helyére a 2 otoval és akkor az utolsó "karantén" is megszűnik. Tegnap beültettem a nano-t is. CO2 nem lesz benne, fény van bőven. Ha kell azt majd visszadimmelem. Tápozás heti 2-2 ml Green Aqua Micro és Macro 2 részletben. Remélem az alga elkerül :)
 
Back
Oldal tetejére