• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Üdv mindenkinek!

Mivel én is küzdök a hártyás felszínnel, ezért végigbogarásztam az ezzel kapcsolatos valamennyi bejegyzést, és az alábbiakat hámoztam ki. Talán érdekes lehet másoknak is.
Abban szinte mindenki egyet ért, hogy valami nem tetszik a növényeknek, és ezért jelentkezik a hártya. A legtöbb hozzászólás alapján úgy látom, hogy aki a tüneti kezelésen túl - skimmer, papírtörlős eltávolítás - valóban szeretné megszüntetni a probléma okozóját, annak a legtöbb esetben a vízzel kellett valamit kezdenie. (Ide most nem veszem azokat a kisebb számban előforduló eseteket, amikor a nem megfelelő tápozás/co2 beoldás/világítás/nyírás utáni stressz volt a probléma gyökere). Úgy vettem észre, hogy akik nem alkalmaztak korábban vízkezelést, de a hártya megjelenését követően elkezdték használni az Easy Life FFM-et, vagy a Seachem Purigen-t, azoknál gyors, és tartós javulás volt tapasztalható. Én most e két termék közül próbálom kiválasztani a jobbat, hatásosabbat.
Várom az észrevételeket, javaslatokat.

A purigennel mellé nem lőhetsz de nem biztos, hogy megoldást fog nyújtani erre a problémára. Nálam akkor jelentkezett ha a növények szenvedtek vagy ha kezdett elkoszolódni a szűrő (a kettő akár össze is függhet egymással). Adj egy kis időt a növényeknek, hogy észhez térjenek. Ha pedig ez sem segít akkor keresd meg a problémát ami kiváltja a hártyásodást (hiánytünet stb.) Ha visszanézed a naplómat nálam elég brutálisan vastag hártya keletkezett. Nekem a szűrő kitakarítása (utána purigent is raktam bele) megoldotta a problémát.
 
A purigennel mellé nem lőhetsz de nem biztos, hogy megoldást fog nyújtani erre a problémára. Nálam akkor jelentkezett ha a növények szenvedtek vagy ha kezdett elkoszolódni a szűrő (a kettő akár össze is függhet egymással). Adj egy kis időt a növényeknek, hogy észhez térjenek. Ha pedig ez sem segít akkor keresd meg a problémát ami kiváltja a hártyásodást (hiánytünet stb.) Ha visszanézed a naplómat nálam elég brutálisan vastag hártya keletkezett. Nekem a szűrő kitakarítása (utána purigent is raktam bele) megoldotta a problémát.

Igen, a szűrő takarításon már átestem - majdnem két hete - de a helyzet nem sokat változott, ezért gondolkodom én is a purigenen vagy az FFM-en. Bár egyre inkább hajlok a Seachem Purigen felé.
 
A két kisebb akváriumban küzdöttem sokáig a hártyával (a nagyban van skimmer). Elkezdtem adagolni plusz foszfátot (mert mindháromban 0 a mikro adagolás mellett is, 1-5 közötti nitráttal), és szinte eltűnt, nem kell már papírtörlőzni. A foszfát még mindig nulla, sárga a teszt kék helyett :eek: :) Most TF Plantert használok gyári adagolásban és a két kicsiben gyári adagolásban megy a micro, a nagyba csak a fele.
 
Nálam is megy Micro, Macro, Carbo, előírt mennyiségekben, plusz foszfát (1-es körüli szintre beállítás érdekében, hetente kétszer. Vízcsere után, majd három nappal később ismét) Mégis van.
 
Nálam is megy Micro, Macro, Carbo, előírt mennyiségekben, plusz foszfát (1-es körüli szintre beállítás érdekében, hetente kétszer. Vízcsere után, majd három nappal később ismét) Mégis van.
Akkor lehet, hogy nekem ennyi foszfát kellett a növények boldogságához, mert amúgy nő minden, mint a gomba :) Kivéve a nagyban, de azt bontom, szerintem menthetetlen, bár ott a világítás a gyenge pont.
 
A GA-ban kapható Seachem Pristine - t próbálta már valaki? Állítólag az pont a felszíni hártyásodásra való.(A GA oldalán nem, de a címkéjén ez áll...)
 
Sziasztok! A Skimmer-t új aksinál egész éjszakára hagyhatom működni? Elég sok még a vízben az apróbb növényi részek, levelek....
 
Sziasztok! A Skimmer-t új aksinál egész éjszakára hagyhatom működni? Elég sok még a vízben az apróbb növényi részek, levelek....
Ha még nincsen benne hal vagy garnéla, akkor mehet egész éjszaka. Különben összeszedi őket.
 
Köszönöm a tanácsot! Menni fog, mert garnélákat, halakat 2-3 hét múlva veszek... Addig bejáratás...;-)
 
Üdv mindenkinek!

Mivel én is küzdök a hártyás felszínnel, ezért végigbogarásztam az ezzel kapcsolatos valamennyi bejegyzést, és az alábbiakat hámoztam ki. Talán érdekes lehet másoknak is.
Abban szinte mindenki egyet ért, hogy valami nem tetszik a növényeknek, és ezért jelentkezik a hártya. A legtöbb hozzászólás alapján úgy látom, hogy aki a tüneti kezelésen túl - skimmer, papírtörlős eltávolítás - valóban szeretné megszüntetni a probléma okozóját, annak a legtöbb esetben a vízzel kellett valamit kezdenie. (Ide most nem veszem azokat a kisebb számban előforduló eseteket, amikor a nem megfelelő tápozás/co2 beoldás/világítás/nyírás utáni stressz volt a probléma gyökere). Úgy vettem észre, hogy akik nem alkalmaztak korábban vízkezelést, de a hártya megjelenését követően elkezdték használni az Easy Life FFM-et, vagy a Seachem Purigen-t, azoknál gyors, és tartós javulás volt tapasztalható. Én most e két termék közül próbálom kiválasztani a jobbat, hatásosabbat.
Várom az észrevételeket, javaslatokat.
Nekem van bőven Seachem Purigen a szűrőkben, de a víz a hét második felére hártyás lenne. A skimer egy tök jó megoldás, én azt javaslom.
 
Hogy néz ki képen vagy videón egy ideálisan mozgatott vízfelszín?
Elsősorban a skimmerből/belső szűrőből kilépő terület érdekel? Akár 1cm-t is emelkedhet a kifelé áramló víz, vagy csak néhány mm-t és egy szélesebb körben mozgat?
 
Hogy néz ki képen vagy videón egy ideálisan mozgatott vízfelszín?
Elsősorban a skimmerből/belső szűrőből kilépő terület érdekel? Akár 1cm-t is emelkedhet a kifelé áramló víz, vagy csak néhány mm-t és egy szélesebb körben mozgat?
A Skimmer-nek nem az a funkciója, h mozgassa a vízfelszínt, ha nem az h beszívja a vízfelszínen található hártyát, növénydarabokat etc.
Az oldalán van egy szabályozó, amivel beállíthatod, milyen erős legyen a kiáramló víz.
Video:
 
A Skimmer-nek nem az a funkciója, h mozgassa a vízfelszínt, ha nem az h beszívja a vízfelszínen található hártyát, növénydarabokat etc.
Az oldalán van egy szabályozó, amivel beállíthatod, milyen erős legyen a kiáramló víz.
Video:
Ebből az Eheim Skim 350-ből nincsen kisebb változat?Egy 50 literesbe bazni nagy.Esetleg valami más márkából!?
 
Esetleg EZT ismered? Nem kisebb, de más a formatervezés és vannak egyéb praktikumai is.
A felsoroltakon kívül szerintem sajnos már csak DIY cuccok jöhetnek szóba.
Sajnos ez se kicsi :(
Nem lesz más akkor csinálok egyet.
Saválló vékony falú cső az nem okoz semmi bajt a vízben?
 
Vannak olyan akasztós szűrők, amik felszínleszívósak, ha gondolod...
De pont az a baj,hogy nem szeretnék + kütyüt bele vagy csak valami kicsit ha nincs más megoldás.
Most azt tervezem,hogy csinálok savállóból egy felszínszívós kifolyót.Azt az én akvárium méretemhez igazítom.
 
De pont az a baj,hogy nem szeretnék + kütyüt bele vagy csak valami kicsit ha nincs más megoldás.
Most azt tervezem,hogy csinálok savállóból egy felszínszívós kifolyót.Azt az én akvárium méretemhez igazítom.
Ha vannak szerszámaid az ilyen jellegű munkákhoz, akkor miért nem alakítod át inkább az üveget (ha az már úgyis adott) ?
Vannak egyébként egyéb kicsi felszínleszívók is, csak nem hiszem hogy túl sok tapasztalat lenne velük a fórumozók körében. Mondjuk nem is drágák.
Keress rá béjen a "mini skimmer" kifejezésre... van Ista meg hasonlók.
 
Back
Oldal tetejére