• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Humusz\Kerti föld, mint táptalaj

zigur

Kertész szaki
Legjobb napló
A következőkben egy újabb alternatív lehetőséget szeretnék bemutatni a táptalajra.
Az ötlet nem új keletű, és legfőképpen nem tőlem származik, de jól alkalmazhatónak találom, és Tom Barr is ajánlja lehetséges alternatívaként.
Az eredeti iromány itt található: http://www.barrreport.com/co2-aquatic-p ... s-how.html

Előljáróban le szeretném szögezni, hogy a humusz nem biztos, hogy a megfelelő fordítás ( Barr Earthworm Casting kifejezést használja) ezért ha az admin tud valami érthetőbbet nyugodtan javítsa ki.

Humusz alatt a következőkben olyan fekete földet értek, mely minden kemikáliától és rothadásnak indulható szerves anyagtól mentes.Ekkor járok azt hiszem a legközelebb (szerény elképzelésem) szerint ahhoz amire Barr gondolt.

Humusz, mint táptalaj:

A humusz használata megkíván némi elő munkát, de az eredmény csodálatos: dús, egészséges növényzet.

Szükséges eszközök:

-láda a humusz áztatásához
-humusz, adalékoktól, szerves anyagoktól mentes
-csapvíz
-tűzhely és edény a forraláshoz

Előkészület:

1. Szerezzünk 100%-ig tiszta adalékmentes humuszt
2.Töltsük egy üres ládába és engedjünk rá lassan vizet, majd kavarjuk át a kezünkkel, hogy átjárja a víz.Szedjünk ki minden úszó és lebegő anyagot.
3.Forraljuk föl egy edényben.ne spóroljunk a vízzel, nehogy kiszáradjon a humusz.Főzzük 10-15 percig.
4.Engedjük kihűlni, majd rakjuk vissza a ládába.
5.Ismételjük meg a 2. lépést
6.alaposan mossuk át, ezután a rajta lévő víznek nagyjából tisztának kell lennie.
7.Szívjuk le a vizet róla, majd rakjuk vékony,lapos edényekbe, vagy celofánra és szárítsuk ki a napon.

Az így előkészített humuszt légmentesen zárható zacskóba rakjuk és ebben tároljuk fölhasználásáig.

Fölhasználás:

A humuszt lehetőleg csak mértékkel használjuk!A használathoz nem kell teljesen kiszárítani.
Keverjük 2-3mm-es szemcseméretű homokkal fele-fele arányban, majd ezt a homok-humusz keveréket nagyjából 1kg\50 liter arányban használhatjuk föl.
Tom Barr egy 100 literes akváriumhoz 2 és 4kg között ajánlja fölhasználni.A legjobb ha alsó rétegként használjuk, de ha nagyon magas aljzatot akarunk készíteni használhatjuk középső rétegként is.
A keverékbe mértékkel rakhatunk tőzeget ( lehetőleg ne tőzegkockát használjunk, hanem pl. EHEIM tőzeg pelletet).A tőzeg azon kívül, hogy alacsonyan tartja a talaj ph-ját, ami kedvez a nitrifikáló baktériumoknak ( a baktériumok számára az 5.5-ös ph a legkedvezőbb), valójában egyfajta szerves szénnel is ellátja a növényt és a nitrifikáló baktériumokat.
Arra azonban vigyázzunk, hogy csak mértékkel használjuk, mert ha túl sokat használunk alacsonnyá teheti az oxigén szintet a talajban, ami már káros a baktériumoknak.
Szintén rakhatunk egy maréknyi vörös agyagot is a keverékhez, mely szintén ásványi anyagokban gazdag és rengeteg vasat is tartalmaz.
 
Jó kis post, gratula.

A napokban indítottam egy kis 25literes akit, valahogy nem volt az igazi nem tetszett a fehér homok aljzat. Gondoltam egy merészet és 1 cm vastagon terítettem rá hasonlóan előkészített erdei földet. Kicsit színezi a vizet, bízok benn, hogy ez hamarosan megszűnik. Majd még írok a tapasztalataimról.

P6285094_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Kérem az engedélyeteket, hogy - a véleményem leírása nélkül - a humuszos meg akadamás dolgokat átmozgassam a "Csináld magad" topic-ba. ;) Mehet Zigur?
 
keymaker said:
Kérem az engedélyeteket, hogy - a véleményem leírása nélkül - a humuszos meg akadamás dolgokat átmozgassam a "Csináld magad" topic-ba. ;) Mehet Zigur?

Részemről rendben!
 
Bár a vélemény is nagyon érdekelne főleg, hogy Viktor azt írta, hogy te már olvastad a Barr féle aljzat analízist! ;)
 
Tomi said:
Jó kis post, gratula.

A napokban indítottam egy kis 25literes akit, valahogy nem volt az igazi nem tetszett a fehér homok aljzat. Gondoltam egy merészet és 1 cm vastagon terítettem rá hasonlóan előkészített erdei földet. Kicsit színezi a vizet, bízok benn, hogy ez hamarosan megszűnik. Majd még írok a tapasztalataimról.

P6285094_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Én erre azt mondanám, hogy ebből így katasztrófa lesz! Egy jó adag fedőaljzatot én még ráraktam volna, sőt a föld és a fedőaljzat közé még egy kis homok sem ártott volna abból az ajánlott 2-3mm szemcsenagyságúból.
Azért kíváncsian várom az eredményt, légyszíves mindenképp számolj be róla !
 
zigur said:
Tomi said:
Jó kis post, gratula.

A napokban indítottam egy kis 25literes akit, valahogy nem volt az igazi nem tetszett a fehér homok aljzat. Gondoltam egy merészet és 1 cm vastagon terítettem rá hasonlóan előkészített erdei földet. Kicsit színezi a vizet, bízok benn, hogy ez hamarosan megszűnik. Majd még írok a tapasztalataimról.

P6285094_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Én erre azt mondanám, hogy ebből így katasztrófa lesz! Egy jó adag fedőaljzatot én még ráraktam volna, sőt a föld és a fedőaljzat közé még egy kis homok sem ártott volna abból az ajánlott 2-3mm szemcsenagyságúból.
Azért kíváncsian várom az eredményt, légyszíves mindenképp számolj be róla !

Csak azért mertem berakni az akiba, mert voltam olyan feledékeny, és szórakozott, hogy kint felejtettem a cuccot. Két esőben bővelkedő hétre, egy zsákra volt kiterítve olyan 5kg körüli mennyiségben, maradt belőle 1kg. :p Szóval ki van mosva rendesen.
 
Az ezzel a legnagyobb baj, hogy a felső rétegben tutira be fog iszaposodni. És akkor még jól jártál, ha nem berohad... :oops:
 
Zigur, megesküdtem, hogy a barkács topicban nem szólok hozzá. :) (...Ne is kérdezd, hosszú, agresszív és szomorú történet ez. ;) )

A Tom Barr elemzésben egyébként nem szerepel ez a konkrét DIY megoldás, de biológiai tény, hogy a rendkívül magas tápanyag-tartalmú talajokkal lényegesen jobb (gyorsabb és erőteljesebb) növekedést ért el a kísérletében, mint akár egyes kereskedelmi növény táptalajokkal. A következtetésem NEM az, hogy emiatt ezt kell használni. Tom Barr tehát ajánlja, de valamiért mégiscsak ADA AS-t tesz a HC alá aztán (teszi ezt rendszeresen úgy - és annak ellenére, hogy elég komolyan megkérdőjelezi az ADA hozzáállását). ;) Nézd meg az akijai leírását.
 
keymaker said:
Zigur, megesküdtem, hogy a barkács topicban nem szólok hozzá. :) (...Ne is kérdezd, hosszú, agresszív és szomorú történet ez. ;) )

A Tom Barr elemzésben egyébként nem szerepel ez a konkrét DIY megoldás, de biológiai tény, hogy a rendkívül magas tápanyag-tartalmú talajokkal lényegesen jobb (gyorsabb és erőteljesebb) növekedést ért el a kísérletében, mint akár egyes kereskedelmi növény táptalajokkal. A következtetésem NEM az, hogy emiatt ezt kell használni. Tom Barr tehát ajánlja, de valamiért mégiscsak ADA AS-t tesz a HC alá aztán (teszi ezt rendszeresen úgy - és annak ellenére, hogy elég komolyan megkérdőjelezi az ADA hozzáállását). ;) Nézd meg az akijai leírását.

Köszi Key, hogy végül mégis hozzá szóltál!
Az elemzésről nagyjából én is ezt olvastam, de szerettem volna, ha valaki olyan írja le aki tényleg olvasta!
Persze megértem, hogy z ADA-ban lévő tápanyag esetleg hosszabb ideig tart,stb, de azt szerettem volna ezekkel a fordításokkal elérni, hogy egy kicsit mozogjon a fórum, ha más nem akkor annyit szóljon hozzá az ember, hogy: na ezt nem.Kicsit leütünk.
Hol van Vartan? Nekem már hiányzik! :lol:
Igéző is be van regelve, de hozzá még nem szólt pedig lehet tudna mondani olyanokat ami érdekelne minket.
Úgy látszik mindenki tud mindent. 1W\l, Ei,10x-es forgatás,30ppm co2.
Engem azért érdekelne, hogy hogyan lehet működtetni egy ilyen akváriumot, mint pl. ez: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... ol=2&id=59
SZŰRÉS NÉLKÜL! Nem mondanám, hogy csúnya látvány!
 
Még valami!

Szerintem nem az ADA-val van baja Barr-nak, hanem konkrétan Amano-val és az ő üzletpolitikájával. (és ezt nyiltan ki is mondta(írta) már Barr)
 
zigur said:
Engem azért érdekelne, hogy hogyan lehet működtetni egy ilyen akváriumot, mint pl. ez: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... ol=2&id=59
SZŰRÉS NÉLKÜL! Nem mondanám, hogy csúnya látvány!

Szia zigur!

Szerintem, ha jól gondolom a szűrés maga az akvárium dekorációja. Azt írja az emberke, hogy vörös lávakövekre van ültetve a növények többsége és a vizet egy powerhead tekeri, így a víz átáramlik - gondolom én - a porózus lávaköveken, amik tele vannak bacikkal és kész is a szűrés.

Egyébként tényleg jó lenne, ha ebben a "humusz mint táptalaj" témában jártas emberkék megosztanák tapasztalataikat, mert tavasszal(vagy lehet, hogy már a télen) le szeretném cserélni a medencémet egy tágasabbra és keményen izgatja a fantáziámat ez az erdei földes dolog.

Üdv!
 
N-dee said:
zigur said:
Engem azért érdekelne, hogy hogyan lehet működtetni egy ilyen akváriumot, mint pl. ez: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... ol=2&id=59
SZŰRÉS NÉLKÜL! Nem mondanám, hogy csúnya látvány!

Szia zigur!

Szerintem, ha jól gondolom a szűrés maga az akvárium dekorációja. Azt írja az emberke, hogy vörös lávakövekre van ültetve a növények többsége és a vizet egy powerhead tekeri, így a víz átáramlik - gondolom én - a porózus lávaköveken, amik tele vannak bacikkal és kész is a szűrés.

Egyébként tényleg jó lenne, ha ebben a "humusz mint táptalaj" témában jártas emberkék megosztanák tapasztalataikat, mert tavasszal(vagy lehet, hogy már a télen) le szeretném cserélni a medencémet egy tágasabbra és keményen izgatja a fantáziámat ez az erdei földes dolog.

Üdv!

Szia N-Dee!

A szűrésre vonatkozó kérdés inkább költői volt, vagy inkább provokáció! :D de nem jött be. :roll: Kérdezhettem volna, hogy hogy lehet,akváriumot EI tápozás , 1w\liter világítás, ADA talaj,stb nélkül fönntartani.
Persze, hogy ezekkel könnyebb, de van más út, persze az nem profitál egyeseknek.
én is örülnék, ha olyanok akik már kipróbálták az erdei talajt megosztanák tapasztalataikat velünk. Én az Akadama mellett döntöttem, épp most kaptam mailt, hogy pont a nekünk megfelelő granulaméretben kapható.
Én biztos megosztom a tapasztalataimat, még egy darabig!
Egyébként még mindíg a te akváriumod a BEST N-Dee! A legszebb holland akvárium amit láttam! Grat!
 
zigur said:
Szia N-Dee!

A szűrésre vonatkozó kérdés inkább költői volt, vagy inkább provokáció! :D de nem jött be. :roll: Kérdezhettem volna, hogy hogy lehet,akváriumot EI tápozás , 1w\liter világítás, ADA talaj,stb nélkül fönntartani.
Persze, hogy ezekkel könnyebb, de van más út, persze az nem profitál egyeseknek.
én is örülnék, ha olyanok akik már kipróbálták az erdei talajt megosztanák tapasztalataikat velünk. Én az Akadama mellett döntöttem, épp most kaptam mailt, hogy pont a nekünk megfelelő granulaméretben kapható.
Én biztos megosztom a tapasztalataimat, még egy darabig!
Egyébként még mindíg a te akváriumod a BEST N-Dee! A legszebb holland akvárium amit láttam! Grat!

zigur, nem kell minden kesztyűt felvenni :lol: egyébként midenre van példa. Ahogy Nigro utolsó postjában látni tengeri halakat édesvízivel..

Működhet aki biztos szűrés nélkül is. Bár a hátterére kiváncsi lennék. Talaj tekintetében mindenkinek azt javaslom próbálja ki amit szeretne. Próbáljatok ki minnél több megoldást, mert különben a külföldi fórumok maradnak az egyetlen használható informális segítség. Ha kipróbáltok több tápozást, talajt, szűrőt és megvilágítást egy idő után lesz egy átfogó tapasztalat mitől más egyik vagy épp a másik. Nem kell leragadni 1-1 dolognál. Az igazi tapasztalat úgyis az amit saját magad élsz át. Igaz ez a költségesebb módja és a lassabb eredmény így születik, mert idő kell a tökéletes módszerek megtalálásához, de járható.

Én megtettem. Próbáltam bazaltot, kavicsot, égetett aljzatot és ADA talajt. Szűrőknél belsőt, egyszerű sarokszűrőt, kis külsőt nagy külsőt. Világításnál egész gyenge fényt és durva napsütést is. Tápozásban is a legegyszerűbb Sera, Tetra dolgok Tropica, EI, ADA. De CO2-nél is csak az élesztős megoldás maradt ki.

Jó volt nézni hogy egyik módszer a másikhoz képest milyen javulásokat hoz. Ha most telepítek már nagyjából tudom miből mit használnék.

Figyelemmel kisérem James Akadama naplóját - épp a napokban publikált róla megint - de más módszerek is érdekelnek. Ha sikeres egy módszer azzal tudtok segíteni a népszerűsítésében hogy publikáltok róla. Úgyhogy hajrá. ;)
 
zigur, nem kell minden kesztyűt felvenni :lol:

Pedig jó lenne, felvenni azokat a kesztyűket, ezt már írtam itt valahol:ha nincs hozzászólás, nincs értelmes vita, érvelés, nem fejlődik a fórum.A "Vartanos co2 eloszlatás az akváriumban", ha elsőre kicsit értelmetlennek is tűnt és idegesítőnek :D , soha nem került volna szóba pl.a boundary layer (persze azóta sincs megfelelő meghatározása, mert igazán senkit, vagy legalább is keveseket érdekelt),,stb.
Persze lehet, hogy csak engem érdekel, mi miért és miért pont úgy zajlik az akváriumomban ahogy zajlik. :(

Működhet aki biztos szűrés nélkül is. Bár a hátterére kiváncsi lennék.

Én is!Azt hiszem akkor meg is van az érdeklődők teljes tábora! :D

Én megtettem. Próbáltam bazaltot, kavicsot, égetett aljzatot és ADA talajt. Szűrőknél belsőt, egyszerű sarokszűrőt, kis külsőt nagy külsőt. Világításnál egész gyenge fényt és durva napsütést is. Tápozásban is a legegyszerűbb Sera, Tetra dolgok Tropica, EI, ADA. De CO2-nél is csak az élesztős megoldás maradt ki.

Akkor te tudod, hogy lehet akváriumot kevés fénnyel is működtetni és lehet, legalább olyan szép, mint egy 1W\liter fénnyel működtetett akvárium.Mégsem javítod\javítja ki senki azokat, akik mindentudásukat megosztva azt mondják valakinek, "hogy szerintem kevés a fény". Mihez képest?
Szűrés ugyanez! mint láthattuk, fontosabb a forgatás, persze lehet, hogy két naponta le kell cserélni a víz 70%-át, de ez is egy megoldás lehet még, ha a többség nem is szeretne kétnaponta vizet cserélni, kéthetente metszeni,aljzatot-, szűrőt tisztítani.
Milyen kertész az aki csak a kert szépségét akarja élvezni, dolgozni viszont nem akar a kertben?


Figyelemmel kisérem James Akadama naplóját - épp a napokban publikált róla megint - de más módszerek is érdekelnek. Ha sikeres egy módszer azzal tudtok segíteni a népszerűsítésében hogy publikáltok róla. Úgyhogy hajrá. ;)
[/quote]

én is ott lógok naponta az UKAPS-on! :lol:
 
Akkor te tudod, hogy lehet akváriumot kevés fénnyel is működtetni és lehet, legalább olyan szép, mint egy 1W\liter fénnyel működtetett akvárium.Mégsem javítod\javítja ki senki azokat, akik mindentudásukat megosztva azt mondják valakinek, "hogy szerintem kevés a fény". Mihez képest?

Persze, hogy lehet. De a lehet nem jelenti azt hogy ugyanaz az eredményed születik mint egy jól megvilágított akinál.
Ha olyan növényeket használsz ami ebben a kevés fényben is jól érzi magát akkor a végeredményed egy egyészséges növényekkel teli aki lesz. Viszont sok fajról le kell mondanod ami fényigényes. De ezt a beszélgetést inkább a növények, vagy világítás topikban folytassuk mert a humuszosok eddig semmi infot nem kaptak a topikjukban :lol:
 
zigur!

Alacsonyan van tartva az élőlények száma, nincs CO2, csak keringtet, alacsony a világítás (200 literre 1db 70W HQI). Egyről nem ír, mégpedig a vízcserék számáról, mértékéről!

Ez a medence engem a tengeris berlini módszerre emlékeztet :idea: .

Szerintem a növények végzik el szűrést, kikísérletezte, hogy mennyit és hogyan kell tápoznia, hogy ne algásodjon.

N-dee meglátása is jó, lávakövek is igen jó szűrőanyagok.
 
Emperor_ said:
zigur!

Alacsonyan van tartva az élőlények száma, nincs CO2, csak keringtet, alacsony a világítás (200 literre 1db 70W HQI). Egyről nem ír, mégpedig a vízcserék számáról, mértékéről!

Ez a medence engem a tengeris berlini módszerre emlékeztet :idea: .

Szerintem a növények végzik el szűrést, kikísérletezte, hogy mennyit és hogyan kell tápoznia, hogy ne algásodjon.

N-dee meglátása is jó, lávakövek is igen jó szűrőanyagok.

Szia Emperor!

Mint írtam a kérdés költői volt!Nyilvánvaló, hogy amiket itt leírtál azok helytállóak.N-Dee-vel sem vitatkoztam a lávakövet illetően, hiszen az is nyilvánvaló.
én csak azt akartam ezzel bemutatni, hogy más útja is van egy növényes akvárium fenntartásának.
 
Szia zigur!

OK, elnéztem :) . Valóban nagyon érdekes megközelítése a növényes akváriumoknak.

Hamarosan megyek a közeli erdőbe földért, lesznek fényképek, leírás ;) .
 
Emperor_ said:
Szia zigur!

OK, elnéztem :) . Valóban nagyon érdekes megközelítése a növényes akváriumoknak.

Hamarosan megyek a közeli erdőbe földért, lesznek fényképek, leírás ;) .

hajrá!
Várjuk nagyon! ;)
 
Back
Oldal tetejére