• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

pontosabban a scum miatt megállnak a co2 bubik a felszínen és nem durrannak szét.
nekem is ilyen, mióta a montevidensis bekerült, és vannak elhaló szálai.
 
Én akkor szoktam ilyent a tetején látni ha elözö nap spenotot adok a garniknak és az algázoknak, és éjtszakára benn marad reggel csak az erezete marad meg, de nincs állandoan tehát közben eltünik.citromsavas co2 megy,
 
Pár napja nekem is volt, papírtörlővel lefölöztem s feljebb tettem az esőztetőt hogy joban mozgazza a felszínt, 2 napra rá már el is tűnt, remélem nem is jön vissza...
 
Nekem is előjött egy hasonló fehér réteg, letakarítás után 16-20 órával újból ilyen vastag mint a képen. Egyre intenzívebbnek tűnik, de nem jöttem rá, hogy miért.

A vízminőséggel problémát nem látok, nem tudom mihez kötni.

900 liter/h 65 literre, majdnem egy éves az akvárium.

Kép az alábbi linken:

Dropbox - feher hartya a vizen.jpg
 
Nekem is előjött egy hasonló fehér réteg, letakarítás után 16-20 órával újból ilyen vastag mint a képen. Egyre intenzívebbnek tűnik, de nem jöttem rá, hogy miért.

A vízminőséggel problémát nem látok, nem tudom mihez kötni.

900 liter/h 65 literre, majdnem egy éves az akvárium.

Kép az alábbi linken:

Dropbox - feher hartya a vizen.jpg

Uhh.. Azért ez a durvább fajtából való! Jót nem jelent!
Tanácsolni nem nagyon tudok semmit, mert sok minden lehet! Leginkább akkor szokott lenni ha a növények szenvednek.Lehet kimerült a talajod így egy év után és azért szenvednek?
Mindenképp távolítsd el, mert ilyen szinten már nagyon akadályozza a normális gázcserét!
Eheim Skimet neki, az fél perc alatt lerendezi!! :vamp:
 
Érdekes módon a növények látszólag jól érzik magukat. Ecsetalgaszerű cucc is csak a köveken van.
Kicsit elburjánzott állapotban vannak, esedékes is egy nyírás.
Minden este letisztítom a tetejét, és másnap estére ugyanolyan.

Még egy kép:

Dropbox - 2014-12-09 18.11.10.jpg
 
Skimet neki. Dekor ami kemenyit?

Nem hiszem, mert semmi új nem került a vízbe. Leszámítva a Botiát ami terv szerint kivégezte a megállíthatatlan csiga inváziót.

Mondjuk most, hogy gondolkodom azelőtt a csigák állandóan a víz tetején lebzseltek és falták a skimet (vagyis valamit ami nem is igazán volt még szemmel látható). Szinte teljesen tiszta volt akkoriban a vízfelszín.

Jött a csigaevő és most csak üres csigaházak vannak a talajon. :)
 
Nem hiszem, mert semmi új nem került a vízbe. Leszámítva a Botiát ami terv szerint kivégezte a megállíthatatlan csiga inváziót.

Mondjuk most, hogy gondolkodom azelőtt a csigák állandóan a víz tetején lebzseltek és falták a skimet (vagyis valamit ami nem is igazán volt még szemmel látható). Szinte teljesen tiszta volt akkoriban a vízfelszín.

Jött a csigaevő és most csak üres csigaházak vannak a talajon. :)
Baci kultúrát adagolsz? Érdemes lenne kipróbálni, illetve nekem is ilyen volt, amíg nem adtam bacit és nagyon kemény volt a víz. aztán visszafogottabb tápozással enyhült, utána a baci kultúrával (sima neptun biostart) csináltam egy kúrát napi adagolással, de végül a sikert az hozta meg, hogy kicseréltem a quad lámpában a csöveket új t5 ho 6500K-s csövekre, amik sokkal több fényt adnak, mint a gyári csövek. Azóta egyszer sem jött vissza a scum!
 
Baci kultúrát adagolsz? Érdemes lenne kipróbálni, illetve nekem is ilyen volt, amíg nem adtam bacit és nagyon kemény volt a víz. aztán visszafogottabb tápozással enyhült, utána a baci kultúrával (sima neptun biostart) csináltam egy kúrát napi adagolással, de végül a sikert az hozta meg, hogy kicseréltem a quad lámpában a csöveket új t5 ho 6500K-s csövekre, amik sokkal több fényt adnak, mint a gyári csövek. Azóta egyszer sem jött vissza a scum!

De akkor most végül a növények szenvedtek fényhiány miatt? :)

Egyébként ez volt a tippem a korábbi tömény seiryu-s akváriumom után. A kémény víz, ingadozás miatt néhány növény kínlódik. A fény még rátett erre.
 
De akkor most végül a növények szenvedtek fényhiány miatt? :)

Egyébként ez volt a tippem a korábbi tömény seiryu-s akváriumom után. A kémény víz, ingadozás miatt néhány növény kínlódik. A fény még rátett erre.
Eleve a kemény víz volt a probléma, amire rátett egy lapáttal az, hogy hiába adtam az előírt mennyiségben a GA micmacot, csak fölöslegesen pörgettem vele a növényeket, mert a kemény víz miatt eleve nem tudták hasznosítani rendesen a tápanyagot, erre rátett a fény gyengesége is, és emiatt lett pont olyan szép scum-om, mint a fentebbi képen, ami ugye még jobban lefogta a fényt. Sok ismeretlenes egyenlet. :(
De egy jobb baci készítmény szerintem már tud segíteni abban, hogy felzabálja a hártya nagyját. Nyilván a keménységet is fontos lenne megmérni, és ez alapján belőni a tápozást is, de előtte azért a fény és a co2 adagolás többet segíthet. Nálam már az egyszerű élesztős cucc is sokat segített!
Nálam most teljesen jól elpöfög az aki, bár jóval kevesebb seiryu van most a tankban, de így is csapvíz van benne, szóval elég kemény a víz, bár nem ingadozik annyira ez tény! Mégis úgy érzem, hogy az áttörést az hozta, hogy a lehetőségeimhez mérten a lehető legjobb körülményeket sikerült kikísérleteznem a növényeknek. :)
Meg az algáknak is, de az már egy másik történet! :D
 
végig böngéztem a topikot, mert nekem is megjelent de bubik formájában azt hittem hogy a citromsavas co2 az oka . 3 napja csináltam szürötakaritást bacikulturát kapott a szürö de nem tudom hogy eleget e ,JBL 901 a szürö a 72 literre, reggelre eltünik . azért gondoltam a co2 re mert éjjelre el van zárva.ADA SF-V Std. Ball Valve CO2 szelep (elzáró csap) most csak 8 500,00 Ft - Green Aqua reggelamikor megnyitom akkor egy nagyobb buborékszámmal el árasztja a viz felszint aztán visszaáll a beállitott számra de a buborékok egész nap megvannak a felszinen
 
Sziasztok! Nekem két hónapja kezdődött ez a felszíni hártyás dolog,mikor abbahagytam a tápozást. Aztán elkezdtem a carbo használatát újra plussz a Ferrot is adagoltam.Illetve rendszeresítettem a heti 50%-os vízcserét. Eredmény. Semmi. :( Hétvégén beszereztem Easy Life FFM vízelőkészítőt, mert ilyen szert sem használtam ez idáig. Teljes szűrő tisztítást csináltam és az egyik kosárba vettem substrat szűrőanyagot. 70% -os vízcsere és FFM adagolás. Estére az FFM opálos hatása el is múlt és láss csodát a víz kristály tiszta lett. Felszíni hártya sehol nincs. Gondoltam másnapra tuti előjön, de semmi!!! Most négy nap elteltével a víz még mindig kristály tiszta, semmi hártya! Remélhetőleg így is marad a következő vízcseréig :)
 
Egy vízmozgató(Aqaball powerhead)megoldást jelenthet a problémára?Mennyire hangos egy ilyen szerkezet.Levegőt is juttat a vízbe?Ki lehet váltani vele a légpumpát?
 
Egy vízmozgató(Aqaball powerhead)megoldást jelenthet a problémára?Mennyire hangos egy ilyen szerkezet.Levegőt is juttat a vízbe?Ki lehet váltani vele a légpumpát?

Konkrétan ezt a típust nem ismerem, nekem aquael belső szűrőm volt, ami a rotortérbe szívta be a levegőt és az tudott hangos lenni. Ennél úgy látom, hogy a kifolyócsőbe szippant levegőt, szerintem ez halkabb megoldás. Egy hangos légpumpánál megfelelőbb kell legyen. Szellőztetni ezek is ugyanolyan jók, mint a légpumpák. A hártyát akármilyen buborékoltatás eltünteti a vízfelszínről, csak co2-vel használni nem ajánlott, mert kihajtja a vízből. Ezért vannak a növényes akvarisztikában mindenféle egyéb praktikák a hártya eltüntetésére, pl. az eheim skimmer.
 
Carboval vigyázni elég sok hal és garnéla gyors pusztulással reagál rá.

A hártya lehet az élesztős cuccod miatt is. Mivel az akid nem friss indítás inkább erre gyanakodnék, ha elég jó a keringetés.

Az első pár hétben a jelenség természetes. Később már inkább probléma visszajelző.
Szia Viktor.
Friss indításkor 1 hét üzem után meg jelent a felszínen némi hab.( inkább buborék gyűjteménynek hívnám kis kupacokban ). És élesztős co2 is megy rajta. Vagyis akkor mindkettő okozhatja ?
 
Üdv mindenkinek!

Mivel én is küzdök a hártyás felszínnel, ezért végigbogarásztam az ezzel kapcsolatos valamennyi bejegyzést, és az alábbiakat hámoztam ki. Talán érdekes lehet másoknak is.
Abban szinte mindenki egyet ért, hogy valami nem tetszik a növényeknek, és ezért jelentkezik a hártya. A legtöbb hozzászólás alapján úgy látom, hogy aki a tüneti kezelésen túl - skimmer, papírtörlős eltávolítás - valóban szeretné megszüntetni a probléma okozóját, annak a legtöbb esetben a vízzel kellett valamit kezdenie. (Ide most nem veszem azokat a kisebb számban előforduló eseteket, amikor a nem megfelelő tápozás/co2 beoldás/világítás/nyírás utáni stressz volt a probléma gyökere). Úgy vettem észre, hogy akik nem alkalmaztak korábban vízkezelést, de a hártya megjelenését követően elkezdték használni az Easy Life FFM-et, vagy a Seachem Purigen-t, azoknál gyors, és tartós javulás volt tapasztalható. Én most e két termék közül próbálom kiválasztani a jobbat, hatásosabbat.
Várom az észrevételeket, javaslatokat.
 
Back
Oldal tetejére