• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

De pont az a baj,hogy nem szeretnék + kütyüt bele vagy csak valami kicsit ha nincs más megoldás.
Most azt tervezem,hogy csinálok savállóból egy felszínszívós kifolyót.Azt az én akvárium méretemhez igazítom.
nem látom mit linkeltek a többiek (gondolom auto moderation), de íbéjen keress rá a "stainless steel surface skimmer" -re. Van belől 11X4 cm-es. Motorosban ennél nem hiszem, hogy lesz kisebb.
 
Az Eheim gyári felszínleszívót használom.
Itt az a megoldás, hogy le kell tolni addig amíg a felső része nem kezd lebegni a vízben.
Nálam így nincs semmi hangja.
 
Sziasztok!
Ma 10 napos a Nano-m és jelentkezett egy ehhez hasonló probléma. Azért írom, hogy ehhez hasonló, mert hártyának hártya és talán olajos is, de olyan, mintha ez egy kemény réteg lenne, ami kicsi darabokra oszlik szét a vízben, ha hirtelen kavargatjuk a felszínt. Dennerle táptalaj és ált. növénytalaj van, Co2 egyenlőre csak folyékony (Dennerle Carbo booster max), folyékony táp egyenlőre csak PROFITO, de az is csak hetente.
Akvárium: 30liter
Szűrő: EHEIM Ecco pro 130
Mi lehet a probléma?
 
Sziasztok!
Ma 10 napos a Nano-m és jelentkezett egy ehhez hasonló probléma. Azért írom, hogy ehhez hasonló, mert hártyának hártya és talán olajos is, de olyan, mintha ez egy kemény réteg lenne, ami kicsi darabokra oszlik szét a vízben, ha hirtelen kavargatjuk a felszínt. Dennerle táptalaj és ált. növénytalaj van, Co2 egyenlőre csak folyékony (Dennerle Carbo booster max), folyékony táp egyenlőre csak PROFITO, de az is csak hetente.
Akvárium: 30liter
Szűrő: EHEIM Ecco pro 130
Mi lehet a probléma?
Tök természetes jelenség. A vízben lévő fehérje és baktérium halmaz. Nem ártalmas. Vagy "feltörlöd" egy papírtörlővel, vagy vásárolsz egy skimmert.
 
Udv mindenkinek!

Most regisztraltam a forumba, kezdo reven nezzetek el nekem ha most eleg sok gondot zuditok a nyakatokba.

Gyermekeimnek vettem egy kezdo akvariumot, de nagyon megfogott a dolog, es szeretnek komolyabban foglalkozni vele.
A hattertortenet a kovetkezo:

Ez egy kezdo szett egy Diversa 37,5 literes aki, kerekitsuk 40-re, fedett, beepitett 11W-os E27-es fenyforrassal. 300 liter/h szuro, esoztetovel, 4W-os vizmelegito. Tudom, nem az idealis korulmeny egy profi akvariumi kornyezet kialakitasahoz, de egyenlore meg en is tanulgatom a dolgot. Szoval a viz a tanacsok szerint elo lett keszitve, adagolas szerint Aquatan klortalanitoval, tisztito bakteriumokkal, algatlanitoval, Liqui Carbo folyekony szennel elegyitve.
Talaj, aproszemu mosott kavics, taptalaj nelkul, novenyek, keves zoldtomeggel rendelkezo, aranylag keves fenyigennyu fajtak kis edenyben, tapgolyoval vannak. Van egy Sziami harcoshalam, par neon es par tuzlazac, es 2 Panda pancelos harcsa feneklako. A halak ranezesre jol erzik magukat, nem kapkodnak a felszinen levegoert, valtozatos eleseget kapnak, fagyasztott es szaritott szunyoglarva, granulatum, lemezes kaja tobb valtozatban, szerintem elvezik. A viz nem zold, nem budos, nincs rendellenesseg, csupan egy dolog. A viz felszinen uszik ez a bizonyos olajszeru filmreteg, amit az esozteto sem kepes felszakitani. Az ujjamat a vizbe martva egy 100 Ft-os erme nagysagu lyuk keletkezuk, majd amint kiveszem az ujjam, szepen ujra osszeforr a filmreteg.
Azt olvastam, es javitsatok ki ha tevedek, hogy ez novenyek okozta rendellenesseg. Az alsobb leveluk kezdenek sargulni, es foszlanak, mint ha valami megragta volna oket.
Mit tudok tenni, mi lehet a kivalto ok, amit meg kell szuntetni, vagy mit valtoztassak, egyaltalan mit tanacsoltok a problema orvoslasara?

Elore is koszonom a segito hozzaszolasokat, es javaslatokat, valamint bocsanat, ha tul sok hulyeseget irtam, es tul nagy mennyisegben.

Udv: Bambi
 
Udv mindenkinek!

Most regisztraltam a forumba, kezdo reven nezzetek el nekem ha most eleg sok gondot zuditok a nyakatokba.

Gyermekeimnek vettem egy kezdo akvariumot, de nagyon megfogott a dolog, es szeretnek komolyabban foglalkozni vele.
A hattertortenet a kovetkezo:

Ez egy kezdo szett egy Diversa 37,5 literes aki, kerekitsuk 40-re, fedett, beepitett 11W-os E27-es fenyforrassal. 300 liter/h szuro, esoztetovel, 4W-os vizmelegito. Tudom, nem az idealis korulmeny egy profi akvariumi kornyezet kialakitasahoz, de egyenlore meg en is tanulgatom a dolgot. Szoval a viz a tanacsok szerint elo lett keszitve, adagolas szerint Aquatan klortalanitoval, tisztito bakteriumokkal, algatlanitoval, Liqui Carbo folyekony szennel elegyitve.
Talaj, aproszemu mosott kavics, taptalaj nelkul, novenyek, keves zoldtomeggel rendelkezo, aranylag keves fenyigennyu fajtak kis edenyben, tapgolyoval vannak. Van egy Sziami harcoshalam, par neon es par tuzlazac, es 2 Panda pancelos harcsa feneklako. A halak ranezesre jol erzik magukat, nem kapkodnak a felszinen levegoert, valtozatos eleseget kapnak, fagyasztott es szaritott szunyoglarva, granulatum, lemezes kaja tobb valtozatban, szerintem elvezik. A viz nem zold, nem budos, nincs rendellenesseg, csupan egy dolog. A viz felszinen uszik ez a bizonyos olajszeru filmreteg, amit az esozteto sem kepes felszakitani. Az ujjamat a vizbe martva egy 100 Ft-os erme nagysagu lyuk keletkezuk, majd amint kiveszem az ujjam, szepen ujra osszeforr a filmreteg.
Azt olvastam, es javitsatok ki ha tevedek, hogy ez novenyek okozta rendellenesseg. Az alsobb leveluk kezdenek sargulni, es foszlanak, mint ha valami megragta volna oket.
Mit tudok tenni, mi lehet a kivalto ok, amit meg kell szuntetni, vagy mit valtoztassak, egyaltalan mit tanacsoltok a problema orvoslasara?

Elore is koszonom a segito hozzaszolasokat, es javaslatokat, valamint bocsanat, ha tul sok hulyeseget irtam, es tul nagy mennyisegben.

Udv: Bambi

Hello!

Az víz tetején az egy biofilm, ami legegyszerűbben egy papir konyhai papirtörlővel távolítható el. (ilyen hengerre van feltekerve, tudod mire gondolok :) ) Vízszintesen dobd a felületre, és egyből, ahogy átnedvesedett, szedd le. Másik módszer macerásabb, vízcserekor ha ügyesen tartod a szifont le lehet szedni.

Állítsd be a vízkeringetést úgy, hogy a vízfelszin valamennyire mozogjon, ez segíteni fog megelőzni. Levegőztetés is csökkenti az esélyt hogy kialakuljon.

Egy tip: ne etesd túl a halakat. Mindig éhesnek látszanak, de túl sok étel -> ammónia + -> döglött halak

Tipp2: ha a növények pusztulnak, amire van esély (csak kavics, full low tech setupnál nem olyan egyszerű a dolog egy kezdőnek...), akkor ugyancsak figyelj a szűrésre, mert ha a biológia szűrő / vízcsere nem elég => döglött halak

Tipp3: ha növények pusztulnak és algásodik, algaírtó szereket érdemes elkerülni, jó esélyel több gondot okoznak mint megoldanak
 
Utoljára módosított:
Hello!

Az víz tetején az egy biofilm, ami legegyszerűbben egy papir konyhai papirtörlővel távolítható el. (ilyen hengerre van feltekerve, tudod mire gondolok :) ) Vízszintesen dobd a felületre, és egyből, ahogy átnedvesedett, szedd le. Másik módszer macerásabb, vízcserekor ha ügyesen tartod a szifont le lehet szedni.

Állítsd be a vízkeringetést úgy, hogy a vízfelszin valamennyire mozogjon, ez segíteni fog megelőzni. Levegőztetés is csökkenti az esélyt hogy kialakuljon.

Egy tip: ne etesd túl a halakat. Mindig éhesnek látszanak, de túl sok étel -> ammónia + -> döglött halak

Tipp2: ha a növények pusztulnak, amire van esély (csak kavics, full low tech setupnál nem olyan egyszerű a dolog egy kezdőnek...), akkor ugyancsak figyelj a szűrésre, mert ha a biológia szűrő / vízcsere nem elég => döglött halak

Tipp3: ha növények pusztulnak és algásodik, algaírtó szereket érdemes elkerülni, jó esélyel több gondot okoznak mint megoldanak

Koszonom, igyekeztem rogziteni sokmindent, de a szakszavakat meg nem ertem :) Mi az a full low tech setup? Angolul ertem, csak ez mit jelent az akvarium szempontjabol ?

Addig megprobalom ezt a konyhai torlokendos megoldast ...
 
Udv mindenkinek!

Most regisztraltam a forumba, kezdo reven nezzetek el nekem ha most eleg sok gondot zuditok a nyakatokba.

Gyermekeimnek vettem egy kezdo akvariumot, de nagyon megfogott a dolog, es szeretnek komolyabban foglalkozni vele.
A hattertortenet a kovetkezo:

Ez egy kezdo szett egy Diversa 37,5 literes aki, kerekitsuk 40-re, fedett, beepitett 11W-os E27-es fenyforrassal. 300 liter/h szuro, esoztetovel, 4W-os vizmelegito. Tudom, nem az idealis korulmeny egy profi akvariumi kornyezet kialakitasahoz, de egyenlore meg en is tanulgatom a dolgot. Szoval a viz a tanacsok szerint elo lett keszitve, adagolas szerint Aquatan klortalanitoval, tisztito bakteriumokkal, algatlanitoval, Liqui Carbo folyekony szennel elegyitve.
Talaj, aproszemu mosott kavics, taptalaj nelkul, novenyek, keves zoldtomeggel rendelkezo, aranylag keves fenyigennyu fajtak kis edenyben, tapgolyoval vannak. Van egy Sziami harcoshalam, par neon es par tuzlazac, es 2 Panda pancelos harcsa feneklako. A halak ranezesre jol erzik magukat, nem kapkodnak a felszinen levegoert, valtozatos eleseget kapnak, fagyasztott es szaritott szunyoglarva, granulatum, lemezes kaja tobb valtozatban, szerintem elvezik. A viz nem zold, nem budos, nincs rendellenesseg, csupan egy dolog. A viz felszinen uszik ez a bizonyos olajszeru filmreteg, amit az esozteto sem kepes felszakitani. Az ujjamat a vizbe martva egy 100 Ft-os erme nagysagu lyuk keletkezuk, majd amint kiveszem az ujjam, szepen ujra osszeforr a filmreteg.
Azt olvastam, es javitsatok ki ha tevedek, hogy ez novenyek okozta rendellenesseg. Az alsobb leveluk kezdenek sargulni, es foszlanak, mint ha valami megragta volna oket.
Mit tudok tenni, mi lehet a kivalto ok, amit meg kell szuntetni, vagy mit valtoztassak, egyaltalan mit tanacsoltok a problema orvoslasara?

Elore is koszonom a segito hozzaszolasokat, es javaslatokat, valamint bocsanat, ha tul sok hulyeseget irtam, es tul nagy mennyisegben.

Udv: Bambi

Szia és üdv a fórumon!
Az előttem szólót annyival egészíteném ki, hogy a részletes leírásodban kiszúrtam, hogy fagyikaját is kapnak a halak. Én is használtam és "összekoszolta" a vízfelszínt valamennyire.
Miután normálisan felengedett, érdemes viszonylag gyorsan lenyomni a víz alá. Én ott bénáztam el, hogy a tülekedő halaknak próbáltam elosztani, hogy a kevésbé ügyeseknek is több jusson, és szépen "áztattam" vele a vízfelszínt. -> de ez csak egy ötlet
 
Mi az a full low tech setup?

Talán úgy fogalmaznám, hogy a legalapabb, belépő szint. Amit az ára rendkívül vonzóvá tud tenni, de adott esetben, ahogy akvarista társunk is fogalmazott, picit jobban fel kell kötni a gatyát a működtetésre, mert törékenyebb az ökoszisztémája, mintha egy felszereltebb akváriummal indulna valaki. Ettől még működik, de figyelni kell a dolgokra, ahogy most Te is teszed! :) u.i.: akár naplót is indíthatsz neki, ha van kedved, és oda is beírnak a kérdésekre. - nézz szét a naplók topikban, érdemes! :)
 
Az víz tetején az egy biofilm, ami legegyszerűbben egy papir konyhai papirtörlővel távolítható el.

Azért léteznek erre kényelmes és sokkal egyszerűbb megoldások már.

http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-skim-350.html

Egy ilyet be kell tenni ha van rá mód időzítőre rakni este 5-10 percre. És megoldja a problémát.
Nem kell lemondanod a haleledelről stb.

Ezer oka lehet, de amíg ezen gondolkodsz az is probléma, hogy a réteg ott van és esetleg blokkolja a gázcserét vagy az amúgy sem sok fényt.
Beteszed és lehet figyelgetni mi a gond.
 
Ohh, koszonom szepen a sok otletet, igyekszem megvalositani oket.
Ez a felszini szuro jol johet, ha minden kotel szakad, de a vilagitason is szeretnek turbozni egy kicsit, meglatom mi a reakcio a novenyektol.
 
Talán úgy fogalmaznám, hogy a legalapabb, belépő szint. Amit az ára rendkívül vonzóvá tud tenni, de adott esetben, ahogy akvarista társunk is fogalmazott, picit jobban fel kell kötni a gatyát a működtetésre, mert törékenyebb az ökoszisztémája, mintha egy felszereltebb akváriummal indulna valaki. Ettől még működik, de figyelni kell a dolgokra, ahogy most Te is teszed! :) u.i.: akár naplót is indíthatsz neki, ha van kedved, és oda is beírnak a kérdésekre. - nézz szét a naplók topikban, érdemes! :)

Én egy picit vitatnám ezt…
A lowtech szerintem nem belépő szint, és olykor nem is olcsóbb. Inkább egy más szemléletű megközelítése az akvarisztikának.
A lowtech/hitech határvonalat szerintem a nagynyomású CO2 rendszer és az erős megvilágítás használata jelenti, és ezek hatása a növények fejlődési ütemére. A lowtech akváriumok esetében a fejlődési ütem a "normál" fejlődési ütem. Míg a hightech akváriumok esetében ez egy erősen felpörgetett kb. 10x gyorsabb növényfejlődést jelent. Lowtech akváriumoknál a hosszú távú és kevesebb munkával (kevesebb vízcsere, ritkább gyomlálás) való stabil (!) fenntarthatóság a cél. (Itt több évig működő akváriumokról beszélünk.) Hightech, pláne verseny akváriumok esetén a cél az, hogy minél hamarabb, minél gyorsabban, ha lehet hónapokon belül elérd a kívánt látványvilágot. És az akvárium 1 évnél ritkábban marad tovább egyben. Ezt pedig csak úgy lehet elérni, ha a növények minden igénye maximálisan kielégítésre kerül, illetve a növények állandó gondozása nyírása sem úszható meg, másként előbb-utóbb valamelyik hátrányba kerül. A hátrány vegetáláshoz, levélhulláshoz, bomláshoz, ammóniához és algabumhoz vezet.

A két módszer közül szerintem pont, hogy a lowtech az, ami stabilabb és jóval nagyobb hibatűréssel rendelkezik. Ha egy jól kinéző, egészséges akvárium a cél, akkor lowtech esetében sem lehet megúszni azt, hogy rendes szűrés legyen az akvárium alatt, hogy a növények megkapják a szükséges, jó minőségű tápszereket, hogy növényes aljzatot használj, megfelelő szintű megvilágítással. Viszont a lassabb növény fejlődés miatt lényegesen kevesebb tápszert kell adagolni, lassabb a maradékok felhalmozódása (sőt, kis igazítással, méregetéssel ez szinte meg is szüntethető), így jóval több idő áll rendelkezésre a hibák korrigálására is. Egy hightech akvárium esetében viszont sokkal inkább a határvonal közelében táncolsz, és ha borul az egyensúly, akkor az gyorsan és dominó effekt szerűen következik be. Elég, ha a CO2 rendszer kicsit rosszul működik, vagy nem sikerül jól beállítani. A CO2 túladagolásával szépen ki lehet irtani az akvárium lakóit, vagy ha ingadozik a szintje, esetleg a rossz beoldás miatt, az szinte garantálja az ecsetalgák megjelenését. A heti vízcserék kihagyása szintén problémaforrás tud lenni. Sokkal több tápanyag van a vízben, mint amit a növények felvesznek, aminek a felhalmozódása a többi lakó és egyes esetekben a növények számára sem túl egészséges. Ha pedig elhanyagolja valaki a tápozási menetrendet, az szintén a növények, vagy egyes növények szenvedéséhez, vegetálásához, bomláshoz, ammóniához és algabumhoz vezet..

Azért a lowtech és a hightech között bőven van átmenet. Lowtech akváriumba (is) lehet carbo-t/excel-t adagolni, és ezzel valamivel gyorsabb növényfejlődést elérni. Esetenként így tarthatók olyan növények is, amik szénpótlás nélkül nem maradtak volna meg. Lehet CO2 rendszert használni alacsonyabb megvilágítással is. Ezzel arányosan a növények is lassabban fognak fejlődni, és a tápozáson is vissza lehet venni, valamint kevesebbet kell kertészkedni.
Hightech vonalon persze még rengeteg egyéb kütyü és extra létezik, amivel egy akvárium szebbé-jobbá, egyszerűbben karbantarthatóvá tehető. (Twinstar, automata dózispumpa, ph érzékelővel vezérelt CO2 rendszer, automatikus vízcserélő és pótló rendszer, stb.) De a legélesebb határt szerintem a túlnyomásos CO2 rendszer használata jelenti.

Udv mindenkinek!

Most regisztraltam a forumba, kezdo reven nezzetek el nekem ha most eleg sok gondot zuditok a nyakatokba.

Gyermekeimnek vettem egy kezdo akvariumot, de nagyon megfogott a dolog, es szeretnek komolyabban foglalkozni vele.
A hattertortenet a kovetkezo:

Ez egy kezdo szett egy Diversa 37,5 literes aki, kerekitsuk 40-re, fedett, beepitett 11W-os E27-es fenyforrassal. 300 liter/h szuro, esoztetovel, 4W-os vizmelegito. Tudom, nem az idealis korulmeny egy profi akvariumi kornyezet kialakitasahoz, de egyenlore meg en is tanulgatom a dolgot. Szoval a viz a tanacsok szerint elo lett keszitve, adagolas szerint Aquatan klortalanitoval, tisztito bakteriumokkal, algatlanitoval, Liqui Carbo folyekony szennel elegyitve.
Talaj, aproszemu mosott kavics, taptalaj nelkul, novenyek, keves zoldtomeggel rendelkezo, aranylag keves fenyigennyu fajtak kis edenyben, tapgolyoval vannak. Van egy Sziami harcoshalam, par neon es par tuzlazac, es 2 Panda pancelos harcsa feneklako. A halak ranezesre jol erzik magukat, nem kapkodnak a felszinen levegoert, valtozatos eleseget kapnak, fagyasztott es szaritott szunyoglarva, granulatum, lemezes kaja tobb valtozatban, szerintem elvezik. A viz nem zold, nem budos, nincs rendellenesseg, csupan egy dolog. A viz felszinen uszik ez a bizonyos olajszeru filmreteg, amit az esozteto sem kepes felszakitani. Az ujjamat a vizbe martva egy 100 Ft-os erme nagysagu lyuk keletkezuk, majd amint kiveszem az ujjam, szepen ujra osszeforr a filmreteg.
Azt olvastam, es javitsatok ki ha tevedek, hogy ez novenyek okozta rendellenesseg. Az alsobb leveluk kezdenek sargulni, es foszlanak, mint ha valami megragta volna oket.
Mit tudok tenni, mi lehet a kivalto ok, amit meg kell szuntetni, vagy mit valtoztassak, egyaltalan mit tanacsoltok a problema orvoslasara?

Elore is koszonom a segito hozzaszolasokat, es javaslatokat, valamint bocsanat, ha tul sok hulyeseget irtam, es tul nagy mennyisegben.

Udv: Bambi

És hogy kicsit a témához is kapcsolódjon amit írok...
A vízfelszíni hártyára a levegőztető használata is jó hatással van. Segít abban, hogy a hártya ne tudjon összeállni, és a víz gázcseréjét is javítja. (Ha nincs CO2 használva, ez csak előnnyel jár.)
A hártya kialakulása arra is utalhat, hogy a növények nem érzik jól magukat. Gondoskodni kell a tápozásukról és a megfelelő szintű megvilágításról is. A carbo önmagában nem elég, az csak szénpótlás a növények számára, mellette makró (nitrát, foszfát, kálium) és mikró (vas és egyéb nyomelemek) tápanyagokra is szükségük van. Az akváriumi növények ezeket nem csak a gyökereiken, hanem a leveleiken keresztül, közvetlenül a vízből is felveszik, így a tápgolyók önmagukban még nem elégségesek.

Ezen a fórumon rengeteg hasznos információt fogsz találni. Mivel egy hosszú tanulási folyamatnak az elején álltok, a gyerekeiddel együtt, így kívánom, hogy legyen kitartásotok hozzá!
Egy jó tanács még a végére, haladj lépésenként és ne egyszerre akarj minden felmerülő problémát megoldani.
 
Ez egy kezdo szett egy Diversa 37,5 literes aki, kerekitsuk 40-re, fedett, beepitett 11W-os E27-es fenyforrassal. 300 liter/h szuro, esoztetovel, 4W-os vizmelegito.

full low tech setupnál nem olyan egyszerű a dolog egy kezdőnek...

Gabo, amit leírtál azzal egyet értek. :) Te értettél engem félre. A fentiek alapján pusztán arra gondoltam, hogy vannak az előre összeállított szettek (Z1234 full lowtech setup alatt szerintem egy ilyesmit értett) amikkel adott esetben nehezebb boldogulni, mintha pl. egyből veszel egy méretes külső szűrőt, ami nagyobb hibahatárokat biztosít, mint egy szivacsos belső. Ettől még mindkettővel lehet halazni, csak az egyiknél jobban kell figyelni.
 
A lowtech akváriumok esetében a fejlődési ütem a "normál" fejlődési ütem.

Normál ütem nekünk vagy a növényeknek? :)
A leírásod alapján nekünk normál, inkább kényelmesnek mondanám.

A növények a természetben legtöbb esetben sokkal több fény mellett fejlődnek, ami közelebb áll egy komolyabb technikával felvértezett akváriumhoz.
Az alap kihívás mindig az volt, hogy egy kis méretű akváriumban egyensúlyt tudjuk tartani a sok fény mellett.
Nem tudjuk kezelni azt a fénymennyiséget ami a természetben előfordul, de a töredékével is egész jól el lehet boldogulni.

Természetesen most nem a cryptok élőhelyéről beszélek ami fényben sokkal szegényebb.

aquascaping-inspiration-00-520x245.jpg

vagy egy microsorum ami szintén megelégszik kevés fénnyel is

https://indiannativeaquatic.blogspot.hu/search/label/Microsorum pteropus

...a linken sok különböző növényt látni természetes környezetben. itt is látszik hogy az akváriumban fényigényes növények a természetben is nyílt területeken tanyáznak...

https://indiannativeaquatic.blogspot.hu/search/label/Rotala rotundifolia

És milyen szép egy rotala rotundifolia a sok sok fényen :)

rotala_jacono7.jpg
 
Utoljára módosított:
Normál ütem nekünk vagy a növényeknek? :)
A leírásod alapján nekünk normál, inkább kényelmesnek mondanám.

A növények a természetben legtöbb esetben sokkal több fény mellett fejlődnek, ami közelebb áll egy komolyabb technikával felvértezett akváriumhoz.
Az alap kihívás mindig az volt, hogy egy kis méretű akváriumban egyensúlyt tudjuk tartani a sok fény mellett.
Nem tudjuk kezelni azt a fénymennyiséget ami a természetben előfordul, de a töredékével is egész jól el lehet boldogulni.

Természetesen most nem a cryptok élőhelyéről beszélek ami fényben sokkal szegényebb.

View attachment 16024

vagy egy microsorum ami szintén megelégszik kevés fénnyel is

https://indiannativeaquatic.blogspot.hu/search/label/Microsorum pteropus

...a linken sok különböző növényt látni természetes környezetben. itt is látszik hogy az akváriumban fényigényes növények a természetben is nyílt területeken tanyáznak...

https://indiannativeaquatic.blogspot.hu/search/label/Rotala rotundifolia

És milyen szép egy rotala rotundifolia a sok sok fényen :)

View attachment 16027

Igen, ilyen szempontól nézve igazad van. Minden viszonyítás kérdése, ezért is tettem a "normált" idézőjelek közé. :)
De azért azt is be kell látni, hogy a természetben nem sok olyan hely akad, ahol minden növény számára korlátlan mennyiségben felvehető tápanyag áll a rendelkezésére. A hightech akváriumok esetében viszont pont ez a cél, hogy a tápanyagok ne legyenek korlátozó tényezők, és amennyire lehet a fény se... Persze lowtechnél is, de ott a fényerőt is letekerjük, hiszen a fejlődési ütemnél a fény jelenti a gázpedált.
Viszont a lényeg tényleg az, hogy a szemlélettől függetlenül sikerüljön megtalálni és fenntartani az egyensúlyt. Azt pedig talán mindenki (legalábbis aki veszi a fáradságot és utánajár, olvas és tanul) el tudja dönteni magának, hogy ehhez melyik módszert választja, és ezzel párhuzamosan mennyi idő, energia és anyagi befektetésre hajlandó.
 
Back
Oldal tetejére