• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új Kezdet

JTibi

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

Látva a sok naplót és a szebbnél szebb akváriumokat kissé félve indítom el a saját kis naplómat. De hát valahol el kell kezdeni :)
A kezdetekről néhány szót. 2010-ben vettem meg az első akváriumomat ami egy kis olcsó 54l-es hipermarket szett volt, műnövénnyel és hát sok-sok bajjal :)
Ahogy teltek a hónapok mindig próbáltam fejleszteni, fejlődni és szebbé tenni az akváriumot. Aztán egy év múlva mikor már nem tudtam vele mit kezdeni, mert sehogyan sem volt jó, vettem egy nagyobb 112l-es akkit hátterezve már élő növényekkel berendezve, külső szűrővel, kicsit komolyabb felszereléssel. Ez már kezdett alakulni 4 évig volt a szoba dísze de sajnos léket kapott, így le kellett cserélni.
Ekkor döntöttem úgy, hogy a meglévő technikával kicsit máshogy kezdek neki a dolgoknak. Mivel a szűrő adott volt kicsit csökkentenem kellett a térfogatot így egy 74l-es méret mellett döntöttem.
Volt egy bútorom amit kicsit megerősítettem és gyártattam hozzá egy 60x35x35-ös akkit, ami 8mm-es üvegből készült, mert ugye emeleten jobb a biztonság ;) Mint ahogy már írtam összeraktam a meglévő technikát felhasználva, a meglévő növényekkel és halakkal. Szép volt, jó volt, már csak a CO hiányzott belőle amit tavaly év közben meg is kapott, csak idő közben kissé túlszaporodtak az Ancik és hát túlterhelték az akkit. Számszerűen kereken 40 Anci, 25 Molly és 2 Xipho élt ebben a kis vízben. Éreztem, hogy sürgősen tenni kell valamit mert nem akartam a halakat sem kínozni, illetve a két heti komplett szűrőtakarítás is kicsit sok volt már.
Emiatt kénytelen voltam új otthont keresni az Ancik nagy részének, átmostam a talajt és újrarendeztem a belsőt.

Jelenleg a következőket tartalmazza az akvárium:

Talaj: JBL Manado (alul) + folyami kavics(felül)
Növény: Anubias barteri (csak ezt hagytam meg, mert ez lassan növő és elég strapabíró)
Dekorok: Kerámia barlang és törzs az Anciknak, illetve 2db Mangrove gyökér
Szűrő: Tetratec EX700
Szűrőtöltet (lentről felfelé): 1. Siporax, 2. Substrat Pro, 3. JBL Micromec, 4. Matrix + perlonvatta
Fűtés: Tetratec HT75, 26 fokra beállítva
CO2: 2kg palack, Mágnesszelepes reduktor, JBL visszafolyásgátló, Ista buborékszámláló, ISTA UFO diffúzor, ISTA CO2 tartós teszt
Levegő: Tetratec APS 100 légpumpa, Eheim filcbetétes porlasztó
Világítás: 2x0,5 méter 7020-as ledszalag + 1x0,5 méter 5050-es piros ledszalag + 1x0,5 méter 5050-es kék ledszalag + dimmer, ezzel kb 600-700 lux közé van belőve a fényerő a felszínnél (800-900 között volt, de jött a levelekre az alga ezért lejjebb húztam). A világítás a CO-val együtt 12 órát megy.
Halak: 6db Anci (ebből 2db 10-12cm, 1db 6cm, 3db 3cm) + 20db Black és szivárványos Molly + 2db Xipho

Azt hiszem ennyi elég lesz bemutatkozásnak, ha esetleg bárkinek lenne tanácsa, véleménye, ne tartsa magába, írja le legyen kedves, mert még rengeteg dolgot kell hogy megtanuljak.;)

Üdv Mindenkinek és persze itt van néhány kép arról, hogy milyen lett az Új Kezdet:
Újraindítás után 3 nappal

R9_q5kx1FbQq_yB1a1vgETIA4beM8wqxfV_9Fdx0kYyNl6Wq9CVZgtoAGiOH6fglRVi66YWEdz2iSJUd2c=w1161-h653-no.jpg
GB0yFw4AgvOecGAk5N0bQlprd68wayJcMU53BtDArbebK0Ws3-gbrzYtVLotUV7TfCdMS0vSYDgtCYqr3g=w1161-h653-no.jpg
uWFolfZERknzZ5vvEsaXIVoMmfdbgGZrQ6dhW72S3_V88qXWfQix3Eqvc9hVlnhS3S6oTMnXjNu9h198Lg=w1161-h653-no.jpg
eBPiQbwTp4yJyIvUB8TWk4FRTIEFbb4yPg5GIMqBpAHIobilvR0aUj4kMwYVFsrQCGVwB-WOiLYXb1enLM=w1161-h653-no.jpg
UGYJnERPixFeF5H36xA92YCBcwXrhr0bUILdX47igh1jEE7FlQP3bqnAUqu6Y6xNGIrHc_v529Gaoe8hKc=w1161-h653-no.jpg
WpO--i1EcuuZkYDEwEYcTmVyRtkPSPK5a3_8dttPVHMXsgpvfzpwCmxnOvdPDh-72UpdCjxH3kIxEjHU3w=w1161-h653-no.jpg 42Ldck9j1MoByTzdGpIJGNQQZZI3R5olLCgAdrl6Nh2K5zjEtgWEGl_sp_ewd_bS18YJVm6K015bJNWAPU=w1161-h653-no.jpg
 
Üdv! Kapásból annyi észrevétel, hogy az anubiasokat inkább kötözni szoktuk vagy beszorítani a tereptárgyak közé. Azért, hogy a rizóma szabadon legyen. Ha nem így teszel elpusztulhat, mert elfolytod. Valamint ha csak anubias van a tankban és később sem lesz más igényesebb növény akkor az én olvasatomban indokolatlan a co2 befecskendezés. Komolyabb bajt nem okoz ugyan, sőt a ph-t is pozítívan befolyásolja, de ha az enyém lenne az akvárium én nem "pazarolnám" a szén-dioxidot. Még valami azt mondod alul manado van. Miért nem az egész az? Előfordulhat ugyanis hogy össze fog keveredni, mert a manado jóval könnyebb mint a kavics. Lehet helyet fognak cserélni idővel.
 
Sziasztok,

Látva a sok naplót és a szebbnél szebb akváriumokat kissé félve indítom el a saját kis naplómat. De hát valahol el kell kezdeni :)
A kezdetekről néhány szót. 2010-ben vettem meg az első akváriumomat ami egy kis olcsó 54l-es hipermarket szett volt, műnövénnyel és hát sok-sok bajjal :)
Ahogy teltek a hónapok mindig próbáltam fejleszteni, fejlődni és szebbé tenni az akváriumot. Aztán egy év múlva mikor már nem tudtam vele mit kezdeni, mert sehogyan sem volt jó, vettem egy nagyobb 112l-es akkit hátterezve már élő növényekkel berendezve, külső szűrővel, kicsit komolyabb felszereléssel. Ez már kezdett alakulni 4 évig volt a szoba dísze de sajnos léket kapott, így le kellett cserélni.
Ekkor döntöttem úgy, hogy a meglévő technikával kicsit máshogy kezdek neki a dolgoknak. Mivel a szűrő adott volt kicsit csökkentenem kellett a térfogatot így egy 74l-es méret mellett döntöttem.
Volt egy bútorom amit kicsit megerősítettem és gyártattam hozzá egy 60x35x35-ös akkit, ami 8mm-es üvegből készült, mert ugye emeleten jobb a biztonság ;) Mint ahogy már írtam összeraktam a meglévő technikát felhasználva, a meglévő növényekkel és halakkal. Szép volt, jó volt, már csak a CO hiányzott belőle amit tavaly év közben meg is kapott, csak idő közben kissé túlszaporodtak az Ancik és hát túlterhelték az akkit. Számszerűen kereken 40 Anci, 25 Molly és 2 Xipho élt ebben a kis vízben. Éreztem, hogy sürgősen tenni kell valamit mert nem akartam a halakat sem kínozni, illetve a két heti komplett szűrőtakarítás is kicsit sok volt már.
Emiatt kénytelen voltam új otthont keresni az Ancik nagy részének, átmostam a talajt és újrarendeztem a belsőt.

Jelenleg a következőket tartalmazza az akvárium:

Talaj: JBL Manado (alul) + folyami kavics(felül)
Növény: Anubias barteri (csak ezt hagytam meg, mert ez lassan növő és elég strapabíró)
Dekorok: Kerámia barlang és törzs az Anciknak, illetve 2db Mangrove gyökér
Szűrő: Tetratec EX700
Szűrőtöltet (lentről felfelé): 1. Siporax, 2. Substrat Pro, 3. JBL Micromec, 4. Matrix + perlonvatta
Fűtés: Tetratec HT75, 26 fokra beállítva
CO2: 2kg palack, Mágnesszelepes reduktor, JBL visszafolyásgátló, Ista buborékszámláló, ISTA UFO diffúzor, ISTA CO2 tartós teszt
Levegő: Tetratec APS 100 légpumpa, Eheim filcbetétes porlasztó
Világítás: 2x0,5 méter 7020-as ledszalag + 1x0,5 méter 5050-es piros ledszalag + 1x0,5 méter 5050-es kék ledszalag + dimmer, ezzel kb 600-700 lux közé van belőve a fényerő a felszínnél (800-900 között volt, de jött a levelekre az alga ezért lejjebb húztam). A világítás a CO-val együtt 12 órát megy.
Halak: 6db Anci (ebből 2db 10-12cm, 1db 6cm, 3db 3cm) + 20db Black és szivárványos Molly + 2db Xipho

Azt hiszem ennyi elég lesz bemutatkozásnak, ha esetleg bárkinek lenne tanácsa, véleménye, ne tartsa magába, írja le legyen kedves, mert még rengeteg dolgot kell hogy megtanuljak.;)

Üdv Mindenkinek és persze itt van néhány kép arról, hogy milyen lett az Új Kezdet:
Újraindítás után 3 nappal

View attachment 3364
View attachment 3365
View attachment 3366
View attachment 3367
View attachment 3368
View attachment 3369 View attachment 3370
Szia.
Tetszetős. Biztos jók ezek a megvilágítani értékek?
 
Üdv! Kapásból annyi észrevétel, hogy az anubiasokat inkább kötözni szoktuk vagy beszorítani a tereptárgyak közé. Azért, hogy a rizóma szabadon legyen. Ha nem így teszel elpusztulhat, mert elfolytod. Valamint ha csak anubias van a tankban és később sem lesz más igényesebb növény akkor az én olvasatomban indokolatlan a co2 befecskendezés. Komolyabb bajt nem okoz ugyan, sőt a ph-t is pozítívan befolyásolja, de ha az enyém lenne az akvárium én nem "pazarolnám" a szén-dioxidot. Még valami azt mondod alul manado van. Miért nem az egész az? Előfordulhat ugyanis hogy össze fog keveredni, mert a manado jóval könnyebb mint a kavics. Lehet helyet fognak cserélni idővel.

Köszi a hasznos hozzászólást, rögtön az első kérdésem az lenne, hol találok erre a kötözésre valamiféle leírást, csak hogy szakszerűen legyen megoldva? Bár ezek a növények már 2011-óta megvannak és mindig csak vissza kellett vágni, így ültettem be őket már legelső alkalommal, ahogy azt a vásárlás helyén mondták. Ezek szerint ez nem jó ötlet. Egyébként volt más növény is és tervezem, hogy a későbbiekben kicsit komolyabb növényzetet hozok létre benne, de most egyenlőre ezzel kell beérnem. A talajban pedig abszolút igazad van az egésznek Manadonak kellene lennie, sőt a 112l-esembe JBL AquaBasis Plus + Manado kombó volt, ami szerintem nagyon hatékony, így erre szeretném majd idővel cserélni a jelenlegi talajt. Az hogy miért került bele folyami kavics nagyon egyszerűen magyarázható, az egyik algaevő nőstényem folyamatosan túrta a talajt és mivel a Manado egy könnyű talaj napi 2-3-szor átforgatta nekem az aljzatot és felverte az Aquabasis-t. Nem volt szép látvány és a szűrőnek se tett jót. Mivel ez a nőstény most elajándékozásra került így már nincs akadálya, hogy újra ez a talaj kerüljön az akksiba.
 
Köszi a hasznos hozzászólást, rögtön az első kérdésem az lenne, hol találok erre a kötözésre valamiféle leírást, csak hogy szakszerűen legyen megoldva? Bár ezek a növények már 2011-óta megvannak és mindig csak vissza kellett vágni, így ültettem be őket már legelső alkalommal, ahogy azt a vásárlás helyén mondták. Ezek szerint ez nem jó ötlet. Egyébként volt más növény is és tervezem, hogy a későbbiekben kicsit komolyabb növényzetet hozok létre benne, de most egyenlőre ezzel kell beérnem. A talajban pedig abszolút igazad van az egésznek Manadonak kellene lennie, sőt a 112l-esembe JBL AquaBasis Plus + Manado kombó volt, ami szerintem nagyon hatékony, így erre szeretném majd idővel cserélni a jelenlegi talajt. Az hogy miért került bele folyami kavics nagyon egyszerűen magyarázható, az egyik algaevő nőstényem folyamatosan túrta a talajt és mivel a Manado egy könnyű talaj napi 2-3-szor átforgatta nekem az aljzatot és felverte az Aquabasis-t. Nem volt szép látvány és a szűrőnek se tett jót. Mivel ez a nőstény most elajándékozásra került így már nincs akadálya, hogy újra ez a talaj kerüljön az akksiba.

A kötözés pofon egyszerű. Én damilt használok, de vannak speciális anyagból készült drágább termékek is. Damillal viszont óvatosan mert vág...mármint a növényben kárt tehet :)
 
Üdv a naplózok táborában!
Pár észrevétel.
Szerintem is felesleges CO2-öt adagolni csak Anubiasokhoz. Szépen eléldegélnek low-ban is. (Sokunknak még virágoznak is):) Tényleg kötözni kéne a dekorokra.
Világítási időt hosszúnak találom, zöldalgásodás lehet az eredménye. 2-3 órát simán visszavennék belőle.
Sajnos szép növényes akváriumot Ancikkal nem nagyon lehet üzemeltetni. Tényleg felforgatnak mindent. Mulm esetleges felkavarásából meg jöhetnek az algaproblémák is.
Az a fehér kő ott hátul nem keményíti a vizet? (Savpróbát végeztél rajta?)
Gondol végig milyen akváriumut szeretnél üzemeltetni. (Halas, low, high). Így jobban tudunk segíteni, minden témának van itt szakértője.(y):sneaky:
Hajrá algamentest kívánok: Zoli
 
Utoljára módosított:
A kötözés pofon egyszerű. Én damilt használok, de vannak speciális anyagból készült drágább termékek is. Damillal viszont óvatosan mert vág...mármint a növényben kárt tehet :)

Hát elég meggyőző így hogy kicsit utána is olvastam... lehet tényleg jó lenne inkább kötözni, és valahogy háttérbe rakni őket. Viszont akkor ki kell találjam, hogy milyen másik növényt tegyek be mellé. Arra gondoltam, hogy ezeket az Anubiasokat betenném hátra a nagyobbakat illetve bal oldalra az alacsonyabbakat és keresnék valami mérsékelten növő kicsit nagyobb fényigényű növényt középre illetve a jobb elejére az akváriumnak. Ráadásul keresgéltem egy kicsit és találtam egy jópofa megoldást a növények lesúlyozására, kerámia gyűrűket használnak rá. Egy dolog még érdekelne, ha összefogok 2-3 tövet akkor vajon összefonódnak és együtt fejlődnek? Ezzel még sosem próbálkoztam. Épp itt az ideje.
 
Üdv a naplózok táborában!
Pár észrevétel.
Szerintem is felesleges CO2-öt adagolni csak Anubiasokhoz. Szépen eléldegélnek low-ban is. (Sokunknak még virágoznak is):) Tényleg kötözni kéne a dekorokra.
Világítási időt hosszúnak találom, zöldalgásodás lehet az eredménye. 2-3 órát simán visszavennék belőle.
Sajnos szép növényes akváriumot Ancikkal nem nagyon lehet üzemeltetni. Tényleg felforgatnak mindent. Mulm esetleges felkavarásából meg jöhetnek az algaproblémák is.
Az a fehér kő ott hátul nem keményíti a vizet? (Savpróbát végeztél rajta?)
Gondol végig milyen akváriumut szeretnél üzemeltetni. (Halas, low, high). Így jobban tudunk segíteni, minden témának van itt szakértője.(y):sneaky:
Hajrá algamentest kívánok: Zoli

Hát egyenlőre mindenképp maradnak a halak, főleg az algaevők, mert azok családi emlékek. Az anubiasokat meg kötözni fogom, mert tényleg mindenki ezt ajánlja. Pedig azt hittem eddig, hogy nem gáz nekik ha beültetem mert úgy fejlődtek mint a gomba. A világítást pedig valóban visszább kell vennem mert az anub levelein megjelentek a pontszerű algák. Egyébként a fehér kő egy kerámia bújó az anciknak, szóval nem hinném hogy keményítené a vizet.
 
Szia.
Tetszetős. Biztos jók ezek a megvilágítani értékek?

Hát eddig nem volt vele probléma, már egy éve használom, szeretik a növények mert fejlődnek mellette rendesen (anubias szinte hetente hoz új levelet), viszont a fényerő a legutóbb kicsit magasra sikerült és jött az alga. Most visszavettem, majd kíváncsi leszek.
 
Az Anubiasok beérik kevés fénnyel is, viszont ha igényesebb növényeket szeretnél tartani (pl: amihez a szén-dioxidnak is nagy hasznát veszed), akkor nem biztos, hogy elég ez a LED világítás. Mivel tápozol? Nem láttam a leírásban, de ha többféle növényt szeretnél ezen is mindenképp el kell gondolkodnod.
 
Az Anubiasok beérik kevés fénnyel is, viszont ha igényesebb növényeket szeretnél tartani (pl: amihez a szén-dioxidnak is nagy hasznát veszed), akkor nem biztos, hogy elég ez a LED világítás. Mivel tápozol? Nem láttam a leírásban, de ha többféle növényt szeretnél ezen is mindenképp el kell gondolkodnod.

Szívesen venném a tanácsod mert egyre jobban érik a dolog, hogy kibővítsem a növényparkot :woot:
Eddig nem nagyon foglalkoztam ezzel a kérdéssel (sajnos nem is nagyon volt rá időm), csak megvettem ezt-azt és próbáltam üzemeltetni ahogy jónak láttam, illetve innen onnan szedtem néhány infót. De mivel egyre többet olvasok utána, hogyan is kellene egy növényes akváriumnak működnie annál inkább késztetést érzek egy kis kísérletezésre. Viszont jobbnak látom kérdezni mielőtt nekikezdek kókányolni, szóval az lenne az első kérdésem, hogy Te milyen növényt ajánlanál az anubiasok mellé, illetve milyen táppal etessem őket.
A világításra visszatérve pedig a jelenlegi világítás kb 1/3 fényerőn megy mert ezek a nagy fényerejű ledek 2500 lumenre képesek és kisütnék az akki alját ha maxra felhúznám. Napos időben a napfény színhőmérséklete 6000K körül van, ezek a ledek 6500K hőmérsékletűek, valamint van benne egy vörös szalag az alacsony és egy kék a magas színspektrum meglétéhez. Ez így keverve jónak tűnik, de hogy valóban jól működik-e az csak azután fog kiderülni, miután beültetek néhány fényigényesebb növényt.
Egyébként amíg csöves világítást használtam daylight cső mellett volt egy sera növényes csövem ami kissé vöröses árnyalatú volt és ez alapján raktam össze a ledeket is. Aztán neten ajánlották, hogy emellé még rakjak be egy kék szalagot is, mert akkor lesz igazán megfelelő a világítás. Hogy őszinte legyek eddig baj nem volt vele.
 
Szerintem kezd el alacsonyabb igényű növényekkel, pl a crypto félékkel, HM-el, hydrcotyle t. japannal.
Azt nem írtad, hogy milyen vízzel dolgozol: csapvíz, vagy RO, esetleg a kettő vegyítve, milyen víz paramétereid vannak, ez ugyanis sok dolgot megszab.
A növények sem egyformák, van, ami inkább a vízből veszi fel a tápanyagot, nekik a folyékony tápokat kell adagolni és van ami a talajból, esetükben táptalajt használunk (Nálad ez már csak kipakolással hozható össze), vagy pedig különböző táprudakat, golyókat, tablettákat amiket a növények gyökeréhez nyomunk le. Mindkét verzió szépen tud működni.
Érdemes olvasgatni, pl a http://www.greenaqua.hu/ oldalon találsz sok mindent a kezdő lépésekről, illetve a web bolt növény kínálatában is tudsz szűrni például a könnyen tartható növényekre rákeresve kezdésnek, itt az alapvető tartási tudnivalókat és a növények fotóit is megtalálod: http://www.greenaqua.hu/hu/noveny/l/konnyen-tarthato.html
Lesz majd millió kérdésed, de itt jó helyen jársz: válaszok is fognak érkezni a konkrét kérdéseidre.;)
 
Ugyan azokat a dolgokat tudom én is neked mondani mint amiket @Pecás kolléga említett. Kezd igénytelenebb növényekkel, és először mindenképpen járj utána a dolgoknak, tervezd meg milyen akit szeretnél, milyen látványvilágot szeretnél vele elérni. Utána válaszd ki, hogy azokhoz a paraméterekhez amiket te kínálni tudsz, értem itt ezalatt a fényt tápozást, rendelkezésre álló helyet, vízminőséget milyen növényeket tudsz sikeresen tartani az akváriumodban. Tápozást nagyon sokféleképpen lehet pl EI módszer szerint ADA szerint, nyilván egy alacsonyabb igényű növényeket nevelő aksiban nem feltétlenül kell EI szerint tápozni, de embere válogatja. Ki mit preferál, mindegyiknek van előnye is hátránya is. Táp is nagyon sokféle van micro és macro tápokból. Itt a fórumon szinte minden információt megtalálsz, ha mégsem vagy valami nem világos akkor pedig itt vannak a nálam jóval tapasztaltabb emberek is, akik 100%, hogy tudnak neked tanáccsal szolgálni, és fognak is hidd el ;)
 
Szerintem kezd el alacsonyabb igényű növényekkel, pl a crypto félékkel, HM-el, hydrcotyle t. japannal.
Azt nem írtad, hogy milyen vízzel dolgozol: csapvíz, vagy RO, esetleg a kettő vegyítve, milyen víz paramétereid vannak, ez ugyanis sok dolgot megszab.
A növények sem egyformák, van, ami inkább a vízből veszi fel a tápanyagot, nekik a folyékony tápokat kell adagolni és van ami a talajból, esetükben táptalajt használunk (Nálad ez már csak kipakolással hozható össze), vagy pedig különböző táprudakat, golyókat, tablettákat amiket a növények gyökeréhez nyomunk le. Mindkét verzió szépen tud működni.
Érdemes olvasgatni, pl a http://www.greenaqua.hu/ oldalon találsz sok mindent a kezdő lépésekről, illetve a web bolt növény kínálatában is tudsz szűrni például a könnyen tartható növényekre rákeresve kezdésnek, itt az alapvető tartási tudnivalókat és a növények fotóit is megtalálod: http://www.greenaqua.hu/hu/noveny/l/konnyen-tarthato.html
Lesz majd millió kérdésed, de itt jó helyen jársz: válaszok is fognak érkezni a konkrét kérdéseidre.;)

Sima csapvíz amit használok JBL Bioptollal előkészítve. A tápozást eddig hanyagoltam de felbuzdulva a tanácsaitokon rendeltem Green Aqua Micro és macro tápot. Illetve amit még biztos megteszek, az anubiasokat kötözve újra rendezem és rakok bele crypto-t illetve echinodorus tenellus-t. Remélem minden úgy sikerül ahogy tervezem, és akkor szép lesz. Ha nem akkor majd újragondolom:joyful:
 
Remélem minden úgy sikerül ahogy tervezem, és akkor szép lesz. Ha nem akkor majd újragondolom:joyful:
Ha valami nem úgy sikerül, mint ahogy kellett volna, csak kérdezz bátran, valaki biztosan fog tudni segíteni.
Ja, a képeket pedig ne hanyagold, dokumentálj mindent, úgy könnyebb segíteni is.;)
 
Ha valami nem úgy sikerül, mint ahogy kellett volna, csak kérdezz bátran, valaki biztosan fog tudni segíteni.
Ja, a képeket pedig ne hanyagold, dokumentálj mindent, úgy könnyebb segíteni is.;)

Természetesen ahogy haladok előre egyből töltöm fel a képeket. És még egyszer köszönöm a segítséget, úgy gondolom máris sokat tanultam.
 
Sziasztok,

Elég rég nem írtam, de hát ilyen az élet nem mindig van ideje az embernek mindenre amire szeretné. De igyekeztem azért gondozni az akkit, és hát az elmúlt két hónapban volt jó és rossz tapasztalatom is vele. Az első rossz élményem, hogy az megvásárolt tenellus sajna valami miatt megadta magát és kidöglött független a CO-tól és a GA tápozástól. Viszont jó hír hogy a crypto és a brasiliensis úgy néz ki megmaradt. Az utóbbitól igencsak féltem mert azt írták nagyon igényes növény de már hozott egy két új hajtást, igaz 2 hónap kellett neki. Ami kicsit bosszantó, hogy hosszú idő után ismét csigák költöztek a tankba az új növények által. Először fel sem tűnt aztán amikor az esőztetőmet eltömítették a kis apró bébicsigák kissé elszomorodtam. Ahogy már fentebb is írtam mostanság nem nagyon volt időm napi szinten megfigyelni az akki változásait, de néhány dolgon változtattam, ahogy az a képeken is látszik. Mivel elég szűkös az anyagi keret, valamint nem volt nyitva a GA a hosszú hétvégén:p összebarkácsoltam egy DIY Lily-t, amíg nem sikerül hozzá jutnom valami esztétikusabb kifolyóhoz. Mindenhol azt lehet olvasni, hogy az egyik legjobb áramlást biztosító kifolyó, ezért úgy gondoltam, hogy a puding próbája az evés, hát kipróbálom. Ezen kívül pedig megcsináltam amit ajánlottatok, az anubias-kat megkötöztem, háttérbe raktam és azóta is csodaszépen fejlődnek, ráadásul az easy-carbo hatására, minden alga eltűnt a levelekről. Ami még nagyon tetszik, hogy a tisztítások ideje egyre jobban kitolódik, az anno heti rendszerességű szűrőtisztítás most már havi lett és az sem lenne kötelező mert a szűrő hatásfoka nem csökken, de azért csak jobb az ha cserélem a perlont és átmosom a töltetet(persze szigorúan akki vízbe).
Huhh azt hiszem ez kicsit hosszúra nyúlt, tehát akkor jöjjenek a képek:
o8K1mV_Y2OJsXR2nzOohsQ21o_1enbyF_5PHr6sMgSx1zegcNLawCZ8KsynV4BsYOT4UT-RPdhWdbHbuXk=w1083-h609-no.jpg
zgWCCR7jBuUpEogwPofJ8xDUL5e0-NGcZJbpYuFA-0Xq2X5MA53-xMzCxSqhQTdZKmtnl7VSXe5uDMRM_w=w1083-h609-no.jpg
7T9BzUfPl60kkXQWozJlbSir3Od6xX9NWW9FNlx1AHEI30cPg5JpwtWeoAnBzoU-PZRl8dmdcXknLmOFAQ=w1083-h609-no.jpg
qvyu5vDJpN5e4I4tdrUM9gLbPxeyNn3SwRnf8iGsc3A1CECJfghsQ78o7mkxZodApGzCpXY5qFuT_dZyU4=w1083-h609-no.jpg
qssVYNVi5UR6hzwzBLclALfTJqIwxf50Yp_2PCUQWYAP63nARoompCEjiVmJoixQbOKfZWaKbpBVnF-XG0=w1083-h609-no.jpg
 
Üdv Mindenkinek,

Sajnos régóta nem volt időm írni és ezzel párhuzamosan az akkira is kevesebb idő jutott. Azonban a nyári szabi alatt ismét kicsit próbáltam fejlődni mind tudásanyagban mind pedig a felszerelés terén. Sok problémát okozott a vízkő és próbáltam megoldást találni rá, rengeteget olvastam, kipróbáltam a forralást de semmi nem hozott eredményt számomra. Az olvasmányok vége pedig mindig az volt, hogy RO vizet kell használni, mert azzal lehet a legjobb vízminőséget biztosítani. Szerencsémre hozzájutottam nagyon olcsón egy elég komoly RO készülékhez, amiben mindent cseréltek mielőtt leszerelték az eredeti helyéről így most már megoldódott a vízkő problémám. Jelenleg kísérletezgetek a helyes keverési aránnyal illetve folyamatosan nézem GH/KH/PH tesztekkel a vízminőséget. Az eredeti csapvizes akvárium (csapvíz mért értéke, GH:15/KH:17/PH:7.5) jelenlegi vize már egész jónak mondható bár vanak még ingadozások az esti és reggeli mérések között. Konkrétan GH:6/KH:8/PH:7 este lámpakapcsolás előtt és 7.5 reggel). Ez az én elgondolásom alapján azért lehet mert éjjel a szűrő ahogy áramoltat kihajtja a vízből a CO-t ami a kissélugos vizet semlegessé alakítja. De ha nem így van szívesen meghallgatnám kinek mi a tapasztalata ezzel kapcsolatban. A másik érdekesség ami feltűnt a mérések alapján, hogy a KH magasabb a GH értékénél ami ugye elvileg lehetetlen, de amit találtam írásokat ezzel kapcsolatban az szikes vízre utal. A kérdésem az lenne, hogy ha sikerül egy stabil szintre beállítani a vizet és a mérések alapján továbbra is magasabb a KH értéke, de a PH 7-et mutat érdemes-e vele foglalkozni? Illetve, ha igen akkor a forgalomban lévő KH- oldatokból melyiket ajánlanátok?
Na ennyit a víz kérdésről, egyébként ami még pluszban hozzájárul a sikeres működéshez a fentebb említett EX700-as szűrő mellé betársult egy EX600Plus is, szintén jóárasítva sikerült hozzájutnom:D
Ami a terveket illeti, az ősz/tél folyamán szeretném fullosan szétkapni az akkit, talajcsere, több növény kerülne bele illetve megválnék az algaevőktől, mivel eléggé korlátozzák a lehetőségeimet, illetve kicsi nekik ez az akvárium. Szóval ha eljön az idő szívesen elajándékoznám itt a fórumon őket, hogy biztos jó helyre kerüljenek.
Na azt hiszem egyenlőre ennyi elég, azért dobok majd még fel néhány képet, hogy most milyen lett.
 
Back
Oldal tetejére