• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első 60l-es kis családi akvárium

Ezt én magam sem így értettem.
Te ezt csak egy különbségként hoztad fel, de pont abból kiindulva, amit most te is mondtál el vetettem, mert hasonló állat állomány mellett többen használják a GA gk/kh emelőjét.
Nem vettem úgy, mint ha ezt ajanlottad volna
Én is így vettem le...
 
igen ez így érdekes mert úgy jön le hogy én azt mondtam... pedig én nem mondtam soha, hogy mit használjon, csak leírtam amit én használok, mert olyan állatállományom van amihez bejött a cucc. És ha jól emlékszem ez is úgy jött, hogy a kérdés az volt, ki milyen GH emelőt használ. :)
De ettől függetlenül maxi igazad van és ez szerintem már minden bejegyzésben szerepel, hogy nem minden akva egyforma. 😁
Ezért (is) jó a napló: feljegyzed mit mikor változtattál, huba, galiba, stb.
Csak azt olvastam, ami itt szerepelt, és hát @soosbalazs rád hivatkozott. (Amúgy ez is hiba, mert ha tényleg végigolvassa valaki az alga topikot, akkor már nagyjából halvány fogalma van a miértekről.)
És tényleg nem egyforma: Te ADA-val én meg Chihivel vakargatom az aki hátát. :ROFLMAO:
 
Hát! Hogy őszinte legyek én szerintem már mindent. Ki olvastam a fórumot, meg az internetet...
És ha őszinte akarok lenni, akkor én már totál bele zavarodtam...

1-2 havonta takarítgatom a szűrot és minden héten meg van a heti 50% vízcserém, erre nagyon figyelek.


Kb. 1-1,5óráról beszélünk de értem mi a kérdés. Ma fogok mérni többször, majd azokat az adatokat is fel teszem ide.

Most már egy ideje külön sózok és azt engedem azbakváriumba. Próbálom a lehető legbkisebb streszt okozni...

Most inkább szerintem én fogalmaztam rosszul. A többiek inkább abból indultak ki, hogy ha magas a vas, akkor magas az összes micro elem...


Próbálok sokat olvasni és az alapján csinálni dolgokat, de már nagyon meg vagyok sok mindennel zavarodva, így sokszor inkább pluszban kérdezek is...

1) Az internetet (FB-t meg pláne!) felejtsd el. Ezen a Fórumon annyi tudás gyűlt össze, hogy abből még egy bölcsis is összerak egy akvát. (A többi anyura meg apura marad. :D).
2) Ennyire sűrűn nem kell takarítani a külsőszűrőt, fetéve, hogy passzol az akvárium méretéhez. Én 6 havonta karbizom, de van, akinek a "mosógépe" 1 évet is kibír.
3) A kérdés, hogy mennyivel korábban kapcsol be a CO2, mert akárhogy is nézem, messzemenően egyetértek @eMZé vel, a 6-os pH nagyon alacsony. Az élővilághoz kell igazítani mindent (vízparaméterek, dekor, világítás, CO2, stb.).
4) Mennyire sózod vissza a vizet? (Hány ppm-re?)
5) Annak semmi köze a garnélák és csigák pusztulásához.
6) JÓL TESZED! De igyekezz célirányosan feltenni a kérdést, hogy tudjuk venni az adást. Ha fotót is csatolsz az mérhetetlenül sokat segít.

Na, relax Balázs. Bele fogsz jönni, mint kis kutya az ugatásba. :)
 
2) Ennyire sűrűn nem kell takarítani a külsőszűrőt, fetéve, hogy passzol az akvárium méretéhez. Én 6 havonta karbizom, de van, akinek a "mosógépe" 1 évet is kibír.
Kb. 1 hónapnál szoktam perlont cserélni és a másodiknál takarítani a pontosság kedvéért.
Egy 64 literes üveghez van egy Eheim Classic 250-es. Még kapni fog egy Atman szivacsos előszűrőt, az eheim-ben meg csak a Matrix marad meg a perlon. Nem azért, hogy így kicsi lenne, csak, hogy egyszerűbb egy dupla csappal időnként le húzni az előszűrőt, azt ki mosni, aztán mehet minden vissza és akkor nem kell zaklatnom a Matrixot csak tényleg 6-12 havonta. Macerás úgy takarítani, hogy az egész Matrix-ot ki kell borítani, hogy hozzá férjek alatta a szovacshoz...
3) A kérdés, hogy mennyivel korábban kapcsol be a CO2, mert akárhogy is nézem, messzemenően egyetértek @eMZé vel, a 6-os pH nagyon alacsony. Az élővilághoz kell igazítani mindent (vízparaméterek, dekor, világítás, CO2, stb.).
A napi rutin így néz ki: fél 8-kor co2 be, 9-kor lámpa fel, 17 órakor lámpa és co2 lekapcsol.
Nálam nincs nagy hal mennyiség, Dekor is csak 1 árva kaktusz fa, és Manado van talajként.
Mértek ma egy párat erről majd kicsit lentebb...
4) Mennyire sózod vissza a vizet? (Hány ppm-re?)
Magat a tiszta RO vizet 105 ppm-ig sózom vissza. Úgy számoltam, hogy így kapom meg a 6/3-as gH/kH körülbelüli arányt majd az üvegben.
Ez körülbelül így is van.
5) Annak semmi köze a garnélák és csigák pusztulásához.
Remélem egyszer rá jövök, hogy mi...
6) JÓL TESZED! De igyekezz célirányosan feltenni a kérdést, hogy tudjuk venni az adást. Ha fotót is csatolsz az mérhetetlenül sokat segít.
Igyekszem...

Plusz egy jóval előző dologra nem reagáltam. Írtad a mulmozást, őszintén szólva már nem is emlékszem, hogy mikor került sor utóljára aljzat tisztításra....

És akkor a mai éricskélések pH fronton.
Azzal kezdeném, hogy a mérések után nem igazán értem, hogy a múltkor hogyan sikerült 2x is 6-os pH-t mérnem körülbelül reggel fél 9-kor azaz kb. a co2 beoldás után 1 órával, mivel ma az alábbi mérések lettek:
12:45-kor: pH: 6,5
16:55-kor: pH: 6,5
21:00-kor: pH: 6,5
 
Na, relax Balázs. Bele fogsz jönni, mint kis kutya az ugatásba. :)
Ja igen! És a kutyás hasonlatok most nagyon aktuálisak nálam2... Bővült a család a kislányom unszolásának hála egy törpe tacskó kölyökkel.
Végre örültem, hogy pár hónapja értünk a gyerekeknél abba a korba, hogy már nincs éjszaka 4-5x "takarjon be valaki" és "apa ki viszel pisilni". Erre most itt van Mázli, aki ha éppen nem reggel 4-5 körül jelzi, hogy most már végképp éhes a pocak, akkor arra ébredek, hogy éppen vagy a cipőmből műtötte ki az egyébként nem ki vehető talpbetétet, vagy a sajat házát szabadította meg az összes tömésanyagtól amivel be terítette a folyosót...
 
3. Nem tudom, mi ez a ph para, de egy aktív talajos akváriumban co2 nélkül is 6 alá megy a ph. Lámpaoltás előtt egy órával kikapcsolhatod a co2-őt. Így spórolhatsz kicsit.
4. A GH/KH+ 150 tds-nél adja a kb 6/3-at. Vagy egszerűbben, egy mérőkanállal 10 liter vízhez. Ha magasabb ph-t akarsz, akkor növelned kell az adagot.
5. Nem a sok vas miatt aggódunk, az csak a növényeknek rossz, hanem a vassal együtt adagolt réz és cink miatt.
7. Még mindíg két sor led szalaggal világítassz? Az low-tech-hez sem túl erős.
 
3. Nem tudom, mi ez a ph para, de egy aktív talajos akváriumban co2 nélkül is 6 alá megy a ph. Lámpaoltás előtt egy órával kikapcsolhatod a co2-őt. Így spórolhatsz kicsit.
Nekem most csak az a furi, hogy ugyan annyit mértem tegnap co2-tól függetlenül.
Délben is meg esze 9-kor is...
4. A GH/KH+ 150 tds-nél adja a kb 6/3-at. Vagy egszerűbben, egy mérőkanállal 10 liter vízhez. Ha magasabb ph-t akarsz, akkor növelned kell az adagot.
Olyannyira igazad van, hogy 150-re sózom a vizet, csak elírtam, megcserélődött a 0 és az 5-ös... Bocsi
5. Nem a sok vas miatt aggódunk, az csak a növényeknek rossz, hanem a vassal együtt adagolt réz és cink miatt.
Ezt írtam is kicsit fentebb
7. Még mindíg két sor led szalaggal világítassz? Az low-tech-hez sem túl erős.
Nem. Chihiros lámpa van fölötte, de nincs túlzásba víve, meg maradt körülbelül a 2000lumen a 60liter fölött
 
@scitek @mmccannon
Ma du. 7 körül cseréltem vizet. 3bórával később ismét mértem egy pH-t.
Az eddigi fórum olvasgatásból én úgy értelmeztek, hogy co2 beoldás után minden esetbenle kúszik a pH. Namármost. Tegnap co2 beoldás ide vagy oda 6,5 volt a pH.
Most 3 órával víz csere után, amikoris ugyebár akármennyi co2 is maradt a vízben, annak a felét ugyebár a vízcsere miatt ki dobom a pH szintén 6,5.
Ez lehetséges? Vagy kezdjek el elgondolkodni azon, hogy nem jó a tesztem?
 
Én azt hiszem @scitek arra gondolt, hogy nem kell annyira parázni az alacsony pH miatt, az aktív talajt csak egy példának írta, hogy ott 6 alá is simán le megy
Kell parázni, ha ingadozik a pH és Manado mellett ez simán lehetséges. Látom kb mindig ugyanazt méred. Kéne egy friss cseppteszt, de ha tutira akarsz menni, akkor inkább egy jó minőségű pH mérő műszer, pl ADWA. Nekem is volt egyszer egy akvárium indításom ahol indokolt volt a rendszeres és pontos mérés. Utána évekig nem használtam. 1,5 éve kölcsön kérte egy kollégám, azóta is hozza vissza.
 
A csapvíz meglepően sok co2-őt tartalmazhat, ami könnyen átjut a RO membránon. Ezért alacsony a RO víz ph-ja.
Este az élőlények széndioxidot termelnek, és a naphözben beoldott co2 sem megy ki olyan gyorsan. Reggel a co2 és a lámpa felkapcsolása előtt mért érték félrevezető. Vegyél mintát az akvárium vizéből és szellőztesd ki. 3-as kh mellett jóval 7 feletti ph-t kell kapnod. A 6.5-ös ph amit mértél co2 beoldásnál, reálisan hangzik.
@eMZé Már dereng a ph para. Sok lehet a co2.
 
Sziasztok.
Tegnap érdeklődtem a GA-nál a szakáll algával kapcsolatban és kaptam tőlük egy érdekes választ, amiről eddig még nem esett szó, kíváncsi vagyok a véleményetekra.
Ez volt a válasz;
"Kedves Balázs!
A mért értékekkel nem látunk gondot. Ami elsőre kiugró probléma, az a fedetlen talaj. Az agyagos talajokat nem szabad fedetlenül hagyni, ezeket teljesen felületen növénnyel ültetjük, ellenkező esetben a vízáramlás folyamatosan koptatja az agyaggolyókat, ami mulmot eredményez az akváriumban és hasonló algásodást okozhat. Ahova nem kerül növény, ott dekorhomokot vagy dekorkavicsot használunk.
Üdvözlettel,
Green Aqua"
Manado-val kapcsolatban ez merült már fel itt a fórumon?
 
Sziasztok.
Tegnap érdeklődtem a GA-nál a szakáll algával kapcsolatban és kaptam tőlük egy érdekes választ, amiről eddig még nem esett szó, kíváncsi vagyok a véleményetekra.
Ez volt a válasz;
"Kedves Balázs!
A mért értékekkel nem látunk gondot. Ami elsőre kiugró probléma, az a fedetlen talaj. Az agyagos talajokat nem szabad fedetlenül hagyni, ezeket teljesen felületen növénnyel ültetjük, ellenkező esetben a vízáramlás folyamatosan koptatja az agyaggolyókat, ami mulmot eredményez az akváriumban és hasonló algásodást okozhat. Ahova nem kerül növény, ott dekorhomokot vagy dekorkavicsot használunk.
Üdvözlettel,
Green Aqua"
Manado-val kapcsolatban ez merült már fel itt a fórumon?
A Manado aktív talaj, akkor nem értem, hogy az igazán hozzáértők kimerítő válasza után mi a kérdés.
Könyörgöm, mindig csak kérdezel, a válaszokat nemigazán fogadod meg.
Gondolkozz a válaszokon, amiket kérdéseidre kapsz, és TE kezeld az akváriumodat, ne mindig másoktól várj el mindent.
 
A Manado aktív talaj, akkor nem értem, hogy az igazán hozzáértők kimerítő válasza után mi a kérdés.
Könyörgöm, mindig csak kérdezel, a válaszokat nemigazán fogadod meg.
Gondolkozz a válaszokon, amiket kérdéseidre kapsz, és TE kezeld az akváriumodat, ne mindig másoktól várj el mindent.
A gondom az amiért kérdezek, hogy szőr/szakáll algával kapcsolatban lényegében csak a co2 adagolás van szinte mindenhol hibáztatva amivel kapcsolatban én nem érzek hibát, viszont mulm és szakáll alga valóban van.
 
A gondom az amiért kérdezek, hogy szőr/szakáll algával kapcsolatban lényegében csak a co2 adagolás van szinte mindenhol hibáztatva amivel kapcsolatban én nem érzek hibát, viszont mulm és szakáll alga valóban van.
Akkor már tudod, mi a következő teendőd.
Kezd neki az okok megszűntetésének és idővel gatyába rázod az akváriumot,.

Legközelebb egy egészalakos fotót is posztolj, mert egészben látva sokkal jobban megérti a naplódba tévedő emberke, mi is a gond.
 
Akkor már tudod, mi a következő teendőd.
Kezd neki az okok megszűntetésének és idővel gatyába rázod az akváriumot,.
Még soha nem találkoztam azzal a ténnyel, hogy a manado-t takarni kell, hiszen normál agyag golyók. Ha ezt tudtam volna már rég rommá lenne ültetve a többi rész is!

Legközelebb egy egészalakos fotót is posztolj, mert egészben látva sokkal jobban megérti a naplódba tévedő emberke, mi is a gond.
Szoktam azt is feltenni időnként, de jogos.
Most pótolom azzal a képpel amit a GA-nak is küldtem...
 

Attachments

  • IMG_20240320_104425.jpg
    IMG_20240320_104425.jpg
    379.7 KB · Megtekintések: 4
Back
Oldal tetejére