• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Minden szavaddal egyetértek. Sajnos nem csak előnyére változik a világ.


Szerintem van itt a fórumon rajtunk kívül még jó néhány béka-fan. Ezúton is biztatom őket, hogy lépjenek ki a fényre :) :) :)
Én is szeretnék az akvámba törpe békát. láttam is a boltban, de miután utána olvastam, hogy a garnéla ivadékokat megeszik lemondtam róluk XD pedig cukik nagyon 🥰 Esetleg valami "békés" kicsi fajtát ismertek?-ami végig vízalatt él? :)
 
Én is szeretnék az akvámba törpe békát. láttam is a boltban, de miután utána olvastam, hogy a garnéla ivadékokat megeszik lemondtam róluk XD pedig cukik nagyon 🥰 Esetleg valami "békés" kicsi fajtát ismertek?-ami végig vízalatt él? :)
Mindegyik kifejlett béka ragadozó. A mozgó prédára támadnak, így semmi sincs biztonságban tőlük. Szerintem a kifejlett garnélákat is megennék, nem csak a kicsiket. Ami befér a szájukon, azt meg is eszik. Nagyobb halak mellé pedig azért nem tenném, mert akkor azok bántanák a békát. Sajnos ez egy ilyen dolog. Törpe karmosbékát lehet tartani kis akváriumban is (30 l). Az a gond vele, hogy nehéz etetni. Élő (mozgó) eleség kellene neki, amit levadászhat: tubifex, szúnyoglárva, esetleg nagy vízibolha. Ezekből viszont nehéz eltalálni a megfelelő mennyiséget (amit nem eszik meg, az elpusztul, és terheli a vizet).
 
Mindegyik kifejlett béka ragadozó. A mozgó prédára támadnak, így semmi sincs biztonságban tőlük. Szerintem a kifejlett garnélákat is megennék, nem csak a kicsiket. Ami befér a szájukon, azt meg is eszik. Nagyobb halak mellé pedig azért nem tenném, mert akkor azok bántanák a békát. Sajnos ez egy ilyen dolog. Törpe karmosbékát lehet tartani kis akváriumban is (30 l). Az a gond vele, hogy nehéz etetni. Élő (mozgó) eleség kellene neki, amit levadászhat: tubifex, szúnyoglárva, esetleg nagy vízibolha. Ezekből viszont nehéz eltalálni a megfelelő mennyiséget (amit nem eszik meg, az elpusztul, és terheli a vizet).
Szűrés nélküli akvában a vízibolhás etetés nem lehet gond, amit nem eszik meg, az tovább úszkál és alga mentesíti a vizet. Esetleg kagylósrák? Az is hamar teremhet akár kérés nélkül is.
 
Ha már napló és békák, eszembe jutott egy régi történet:
Diák koromban volt az első afrikai karmosbékám. Egy hatalmas, albínó (rózsaszín) hím. Néha éjszaka olyan hangosan "brekegett", hogy nem tudtam tőle aludni. Az egyik kisebb akváriumom sarka elrepedt, de némi betonnal megjavítottam. Itt lakott a béka. A nagyobb akváriumból ki kellett telepíteni az egyik paradicsomhalat (gyönyörű, kifejlett hím), mert állandóan kergette a többi halat. Gondoltam, nem lesz baj abból, ha beteszem a béka mellé (a hal valamivel nagyobb volt nála). Egy darabig békésen együtt éltek. A béka is csendesebb lett egy kicsit. Egyik reggel döbbenten tapasztaltam, hogy már csak a béka úszkál bent, kigömbölyödött hassal...
 
Nagyon tetszik az elbontott békás akváriumod, a békád pedig különösen :) Még sosem láttam kifejlett karmosbékát, nagyon szép :)
Annak meg külön örülök hogy bemutattad, hogy ilyen egyszerű technikával is lehet csodálatos akváriumot csinálni.
Ha már napló és békák, eszembe jutott egy régi történet:
Diák koromban volt az első afrikai karmosbékám. Egy hatalmas, albínó (rózsaszín) hím. Néha éjszaka olyan hangosan "brekegett", hogy nem tudtam tőle aludni. Az egyik kisebb akváriumom sarka elrepedt, de némi betonnal megjavítottam. Itt lakott a béka. A nagyobb akváriumból ki kellett telepíteni az egyik paradicsomhalat (gyönyörű, kifejlett hím), mert állandóan kergette a többi halat. Gondoltam, nem lesz baj abból, ha beteszem a béka mellé (a hal valamivel nagyobb volt nála). Egy darabig békésen együtt éltek. A béka is csendesebb lett egy kicsit. Egyik reggel döbbenten tapasztaltam, hogy már csak a béka úszkál bent, kigömbölyödött hassal...
Képzeld el ezt pontosan átéltem én is. Albínó karmosbékánk volt nekünk is, kb 10 éves lehettem. gyanús volt hogy fogynak a halak, bár előtte is előfordult, hogy elfogyasztották az elhulott kisebb halakat éjjel. A béka meg csak nőtt.
Egyszer viszont egy fél vitorláshal lógott ki a szájából. A béka sem volt kifejlett, a vitorlás hal is kb fele volt egy kifejlettnek. de akkor is sokkoló volt. Megzavartuk a békát, kiköpte, a vitorláshal túlélte.
A békát pedig hely híján visszavittük az üzletbe sajnos. A tulaj nagyon csodálkozott (vagy úgy tett), hogy ez halakat eszik...
 
Nagyon tetszik az elbontott békás akváriumod, a békád pedig különösen :) Még sosem láttam kifejlett karmosbékát, nagyon szép :)
Köszönöm :) Nem tűnt el teljesen, mert egy másik akváriumban csináltam egy hasonlót. Majd erről is tervezek írni.

Képzeld el ezt pontosan átéltem én is. Albínó karmosbékánk volt nekünk is, kb 10 éves lehettem. gyanús volt hogy fogynak a halak, bár előtte is előfordult, hogy elfogyasztották az elhulott kisebb halakat éjjel. A béka meg csak nőtt.
Egyszer viszont egy fél vitorláshal lógott ki a szájából. A béka sem volt kifejlett, a vitorlás hal is kb fele volt egy kifejlettnek. de akkor is sokkoló volt. Megzavartuk a békát, kiköpte, a vitorláshal túlélte.
A békát pedig hely híján visszavittük az üzletbe sajnos. A tulaj nagyon csodálkozott (vagy úgy tett), hogy ez halakat eszik...
Kész horror. Sajnos a legtöbb üzletben bármit eladnak, hiszen ebből élnek.
 
Nemrég bemutatott akváriumom további sorsával folytatom a naplót.

Szóval régen békákat tartottam benne. Egy darabig úgy próbáltam megakadályozni a szökésüket, hogy a vízszintet alacsonyan tartottam. Az évek során derekas vízkő csík alakult ki, de a korábbi sűrű növényzet mellett ez nem volt zavaró.
Az alábbi módszerekkel próbáltam eltávolítani:
- dörzsölés ecetes szivaccsal
- áztatás sóval kevert ecetben
- egész napos áztatás Cillit Bang vízkőoldóban
Sajnos egyik módszer sem vezetett eredményre. Durvább savat nem mertem használni, mert féltem, hogy a ragasztást károsítaná. Ez a csík az összes képen látható, mint egy vízjel :) Előbb-utóbb ki fogom cserélni az üveget, de egyre jobban kezd tetszeni ez az akvárium, most nem lenne szívem szétszedni.

Néhány szót a paraméterekről:
60x35x30 cm, 63 l
alátétnek régi szőnyegpadló darab (szerintem ez a legjobb erre a célra, de sajnos már nem lehet beszerezni)
világítás: DIY led (erről majd később írok)
szűrés: Eheim Classic 350 Seachem Matrix és Matrix Trop töltettel (fele-fele)
a beszívó csőre egy szivacs hengert applikáltam, hogy garnélabiztos legyen
a kifolyón Hydor Flo Deflector van, az áramlás szétoszlatására
talaj: JBL Manado Dark (a nagy akváriumban is ezt használom, nekem bevált)
táptalaj: JBL AquaBasis Plus
tápozás TF macro + TF planter + néha GA kálium-foszfát, elég rendszertelenül adagolva :)
az igényesebb növények alá Tropica táp kapszulák
igyekeztem dekoratív, alacsony-közepes igényű növényeket összeválogatni (ha valakit érdekel, leírom a listát)

állatok:
8 db villásfarkú kalászhal (Pseudomugil furcatus)
1 db növendék törpe szivárványhal (Melanotaenia praecox), átkerül majd a nagy akváriumba
50-60 db blude dream garnéla
rengeteg csiga (postakürt-, maláj tornyos-, hólyagcsiga)

A növények szépen fejlődnek. A talaj magas vastartalmának köszönhetően minden pirosodik. Megjelent némi zöld pontalga és szakállalga, de nem vészes a dolog.

Tavaly decemberben indítottam:

DSC00140.JPG

Két hetesen:

DSC00190.JPG

Egy hónaposan:

DSC00302.JPG

4 hónaposan, túlszaporodott növényzettel:

DSC00439.JPG

Ma:

DSC00566.JPG

Tegnap ültettem be a két új jövevényt: Pogostemon stellata broadleaf red és Rotala russila orange juice :)
Nagyon megszerettem ezt az akváriumot. Szerintem teljesen egyedi atmoszférája van. A képek minősége nem valami jó, nem adják vissza teljesen a valós színeket.

Az akvárium benépesítésében nagy szerepet játszottak különböző fórumtagok:
- @Etele lámpájával indítottam, később kiegészítettem 2 saját DIY led lámpával
- a kezdeti növények nagy része @cs_z_-től származik
- belekerült a @Tommi-tól hozott gyönyörű Lobelia cardinalis mini és Pogostemon helferi egy része
- @star67-től gyönyörű blue dream garnélákat és bucephalandrákat hoztam
- @Trappista nagyon szép HM-ed adott
- @sivatagipingvin-től rengeteg úszónövényt kaptam
- @PeterPok nagyon sok Rotala coloratat adott
- @B_Tamás csodálatos Pogostemon erectust és Hydrocotyle tripartitat hozott
- a villásfarkú kalászhalak pedig @ikiriki-től származnak

Ezúton köszönöm Mindnyájatoknak! Ha valakit véletlenül kifelejtettem, elnézését kérem :)

Folytatása következik.
 
Nemrég bemutatott akváriumom további sorsával folytatom a naplót.

Szóval régen békákat tartottam benne. Egy darabig úgy próbáltam megakadályozni a szökésüket, hogy a vízszintet alacsonyan tartottam. Az évek során derekas vízkő csík alakult ki, de a korábbi sűrű növényzet mellett ez nem volt zavaró.
Az alábbi módszerekkel próbáltam eltávolítani:
- dörzsölés ecetes szivaccsal
- áztatás sóval kevert ecetben
- egész napos áztatás Cillit Bang vízkőoldóban
Sajnos egyik módszer sem vezetett eredményre. Durvább savat nem mertem használni, mert féltem, hogy a ragasztást károsítaná. Ez a csík az összes képen látható, mint egy vízjel :) Előbb-utóbb ki fogom cserélni az üveget, de egyre jobban kezd tetszeni ez az akvárium, most nem lenne szívem szétszedni.

Néhány szót a paraméterekről:
60x35x30 cm, 63 l
alátétnek régi szőnyegpadló darab (szerintem ez a legjobb erre a célra, de sajnos már nem lehet beszerezni)
világítás: DIY led (erről majd később írok)
szűrés: Eheim Classic 350 Seachem Matrix és Matrix Trop töltettel (fele-fele)
a beszívó csőre egy szivacs hengert applikáltam, hogy garnélabiztos legyen
a kifolyón Hydor Flo Deflector van, az áramlás szétoszlatására
talaj: JBL Manado Dark (a nagy akváriumban is ezt használom, nekem bevált)
táptalaj: JBL AquaBasis Plus
tápozás TF macro + TF planter + néha GA kálium-foszfát, elég rendszertelenül adagolva :)
az igényesebb növények alá Tropica táp kapszulák
igyekeztem dekoratív, alacsony-közepes igényű növényeket összeválogatni (ha valakit érdekel, leírom a listát)

állatok:
8 db villásfarkú kalászhal (Pseudomugil furcatus)
1 db növendék törpe szivárványhal (Melanotaenia praecox), átkerül majd a nagy akváriumba
50-60 db blude dream garnéla
rengeteg csiga (postakürt-, maláj tornyos-, hólyagcsiga)

A növények szépen fejlődnek. A talaj magas vastartalmának köszönhetően minden pirosodik. Megjelent némi zöld pontalga és szakállalga, de nem vészes a dolog.

Tavaly decemberben indítottam:

View attachment 147722

Két hetesen:

View attachment 147723

Egy hónaposan:

View attachment 147724

4 hónaposan, túlszaporodott növényzettel:

View attachment 147725

Ma:

View attachment 147726

Tegnap ültettem be a két új jövevényt: Pogostemon stellata broadleaf red és Rotala russila orange juice :)
Nagyon megszerettem ezt az akváriumot. Szerintem teljesen egyedi atmoszférája van. A képek minősége nem valami jó, nem adják vissza teljesen a valós színeket.

Az akvárium benépesítésében nagy szerepet játszottak különböző fórumtagok:
- @Etele lámpájával indítottam, később kiegészítettem 2 saját DIY led lámpával
- a kezdeti növények nagy része @cs_z_-től származik
- belekerült a @Tommi-tól hozott gyönyörű Lobelia cardinalis mini és Pogostemon helferi egy része
- @star67-től gyönyörű blue dream garnélákat és bucephalandrákat hoztam
- @Trappista nagyon szép HM-ed adott
- @sivatagipingvin-től rengeteg úszónövényt kaptam
- @PeterPok nagyon sok Rotala coloratat adott
- @B_Tamás csodálatos Pogostemon erectust és Hydrocotyle tripartitat hozott
- a villásfarkú kalászhalak pedig @ikiriki-től származnak

Ezúton köszönöm Mindnyájatoknak! Ha valakit véletlenül kifelejtettem, elnézését kérem :)

Folytatása következik.
Tényleg nagyon szép ez az akva, van egy kis botanikuskert jellege, de igazán jól áll neki. :)
 
Köszönöm :)
Törekedtem a változatosságra és a sokféle színre.
Sikerült!
A fotókat után szoktam színezni, amíg a valóságban látható színekhez hasonlót kapok. Választok egy határozott színű növényt, vagy magát az aljzatot,
és annak a színéhez igazítom a fotogépem hitványsága okozta eltéréseket. :)
 
Back
Oldal tetejére