• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Következzen a nagy akváriumom bemutatása. Hangsúlyoznám, hogy ez kimondottan halas.

Paraméterek:
78x46x50 cm, 180 l
szűrés: Eheim Classic 600 (szivacs+2 l Eheim Substrat+3 l Seachem Matrix+Perlon+Seachem Purigen)
befolyó ágon Eheim előszűrő, kifolyó ágon Eheim Lily Pipe (műanyag)
világítás: Twinstar 600CA RGB-W + noname led lámpa (2 sor hidegfehér+1 sor kék, házilag 1 sor pirossal kiegészítve) összesen kb. 52 W
hamarosan kiváltom egy DIY megoldással (a hozzávalókat már megvettem, de még gondolkozom a lábak kialakításán)
világítási idő: 9,5 óra, napfelkelte/naplemente S2 Pro-val vezérelve
talaj: JBL Manado Dark
táptalaj nincs, a kényesebb növények 2 db nagy üveg tálban vannak, alattuk Tropica táptalaj van (ezt valószínűleg megszüntetem majd)
tápozás: elsősorban gyökértápok, néha TF Planter+TF Macro+GA kálium-foszfát
budapesti csapvíz 2 napig pihentetve: GH 18-20, KH: 12-14, PH 8-8,5

Növények:
Anubias nana
Bacopa amplexicalis
Bacopa monnieri
Bucephalandra sp. Red
Bucephalandra velvet leaf
Cryptocoryne balansae
Cryptocoryne wendtii brown
Egeria densa
Hygrophila corymbosa siamensis
Hygrophila costata angustifolia
Hygrophila polisperma
Hygrophila polisperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Limnophila sessiliflora
Lobelia cardinalis mini
Ludwigia repens red rubin
Najas guadalupensis
Phyllanthus Fluitans
Pogostemon stellata broadleaf red
Rotala rotundifolia
Rotala russila orange juice
Vallisneria spiralis

Állatok:
18 db törpe szivárványhal (Melanotaenia praecox) különböző méretűek, 3-7 cm között
8 db kolibrihal (Tanichthys albonubes)
kb. 50 db kiszelektált Orange Sakura garnéla
2 db. nagy almacsiga
egyéb csigák (postakürt-, maláj tornyos-, hólyagcsiga)

2 éve indítottam. Most nem néz ki jól, mert nemrég a növényzet felét kiszedtem. A hátsó és középső sort is nagyon megnyírtam, ezért olyan, mintha nem lenne ott semmi.

View attachment 148433

Korábban írtam itt, hogy gyerekkorom óta vannak akváriumaim. Az eltelt idő alatt sok mindent próbáltam édesvízi vonalon (csak az afrikai sügérek maradtak ki). Egy elhúzódó otthoni felújítás miatt sokáig nem vettem új halakat, a régiek lassan kihaltak. 2019 tavaszára csak egy veterán sepregető garnéla maradt és rengeteg csiga. Ekkor úgy gondoltam, hogy valami egészen mást szeretnék, mint amit korábban csináltam.
A kalászhalakra esett a választásom, mert bírják a keményebb, lúgos vizet. A vízminőségre viszont különösen kényesek, ezért a szükségesnél erősebb szűrést használok. Fontos szerep jut a rengeteg gyors növénynek, segítenek alacsonyan tartani a nitrát szintet (általában 10 alatt van).
Régen volt sok dekoráció (bazalt és gránit kövek, vasfa, szőlőgyökér, red moor), ezek mára kikoptak. Ma már csak egy mangrove darab van a bucék miatt. Sötét talajt akartam, ezért a Manado Darkot választottam. Sajnos ennek nagyon magas a vas tartalma. Az alacsony nitrát és magas vas szint miatt adódott a lehetőség, hogy színes növényeket is tartsak. Van egy kevés zöld pont és fonál algám, de kezelhető mennyiségben. Korábban volt ecset alga is, de teljesen eltűnt.
Még most is kísérletezem a finomhangolással, de úgy tűnik, sikerült egy működő rendszert összehozni. Nem szeretek a csepptesztekkel bajlódni, ezért ritkán mérek :)

Csatolok néhány korábbi képet. Elnézést kérek a minőségért, sajnos a gépem ezt teszi lehetővé.

View attachment 148434

View attachment 148435

View attachment 148436
View attachment 148437
Nagyon tetszik ez az akvárium! - nekem ugyan az előtérbe ültetett Ludwigia kicsit hátulra kívánkozik, de mindenképpen csúcs az akva.
Na meg a Kalászhalak is nagyon szépek.
 
Utoljára módosított:
Igyekszem jól tartani. Nagyon szereti a Tropica kapszulát. Kell egy kevés vörös világítás, hogy kihozza a színét (napfénynél inkább egy kicsit barnás színű). A ludwigia és bacopa alatt van táptalaj, de szerintem elég lenne a gyökértáp is.
Szerintem ezt a két ötletet (fény és táptalaj tálka) is ellesem tőled :) nálam biztos, hogy nem fog ilyen színt hozni akármennyi kapszulát kap.
Tudod a klasszikus halas méretnél igyekeznek a lehető legszélesebb akvát kihozni az adott literszámhoz, a legnagyobb kiúszótér miatt,
valami ilyesmire gondoltam én is, de biztos hogy nem tudtam volna így megfogalmazni :) de a halaknak és (szerintem) a növényeknek is jobb a nagyobb mélység. főleg ha van némi fa is bent.
 
Szerintem ezt a két ötletet (fény és táptalaj tálka) is ellesem tőled :) nálam biztos, hogy nem fog ilyen színt hozni akármennyi kapszulát kap.

valami ilyesmire gondoltam én is, de biztos hogy nem tudtam volna így megfogalmazni :) de a halaknak és (szerintem) a növényeknek is jobb a nagyobb mélység. főleg ha van némi fa is bent.
Dehogynem.
Ez is igaz, de sajnos az az átok kompromisszum.... :)
 
Nagyon tetszik ez az akvárium! - nekem ugyan az előtérbe ültetett Ludwigia kicsit hátulra kívánkozik, de mindenképpen csúcs az akva.
Na meg a Kalászhalak is nagyon szépek.
Köszönöm szépen. Régebben dzsungeles volt, de nagyon megnyírtam, mert alig jutott hely a halaknak :) Mos egy kicsit üresnek érzem, de majd megnőnek hátul a növények. A ludwigiát lehet, hogy hátrébb teszem, de ott már nem kap annyi fényt. Régebben csak 3 szál volt belőle, úgy talán jobban mutatott. Most van 10 szál, így már talán túlságosan hangsúlyos. A bal oldali crypto is hatalmasra nőtt, de nincs szívem kivenni.
A kalászhalakat nagyon szeretem, bár néha elég problémásak. Nagyon fogékonyak a gombás fertőzésre. Már 4 db-ot kellett kezelni emiatt. Most 18 db van, ennek a fele saját szaporulat.
 
Szerintem ezt a két ötletet (fény és táptalaj tálka) is ellesem tőled :) nálam biztos, hogy nem fog ilyen színt hozni akármennyi kapszulát kap.

valami ilyesmire gondoltam én is, de biztos hogy nem tudtam volna így megfogalmazni :) de a halaknak és (szerintem) a növényeknek is jobb a nagyobb mélység. főleg ha van némi fa is bent.
Két dolog kell: sok vas és kevés nitrát (ez a holland módszer), nálam ez a körülmények miatt adott. Persze a jó megvilágítás sem hátrány, de könnyen az algák javára billenhet a mérleg. Fénycsővel nem biztos, hogy ki lehet hozni jó vörös színeket. Led szalaggal sokkal könnyebb variálni.
Az ültető tál azért jó, mert könnyen ki lehet cserélni a kimerült táptalajt, nem kell emiatt újraindítani az egész akváriumot. Én üveg salátástálat használok erre a célra :)
 
Köszönöm szépen. Régebben dzsungeles volt, de nagyon megnyírtam, mert alig jutott hely a halaknak :) Mos egy kicsit üresnek érzem, de majd megnőnek hátul a növények. A ludwigiát lehet, hogy hátrébb teszem, de ott már nem kap annyi fényt. Régebben csak 3 szál volt belőle, úgy talán jobban mutatott. Most van 10 szál, így már talán túlságosan hangsúlyos. A bal oldali crypto is hatalmasra nőtt, de nincs szívem kivenni.
A kalászhalakat nagyon szeretem, bár néha elég problémásak. Nagyon fogékonyak a gombás fertőzésre. Már 4 db-ot kellett kezelni emiatt. Most 18 db van, ennek a fele saját szaporulat.
Persze élőben inkább mögé lehet nézni. :)
18 Kalászhal, és saját szaporulat... grat, nem semmi ! Én mostanánan tervezek egy 240-est, kopizok kicsit, ha nem bánod. :)
Amúgy nekem is az a legnagyobb bajom, hogy tetszenek a kissé hagyományosabb, sőt még a retró akváriumok is, félek sosem lesz belőlem igazi
Csúcskertész. :) De nem adom fel teljesen.... :) :)
Ja, nekem kész csoda, hogy ilyen kevés a Nitrátod ennyi hal mellett. Jó, tudom, növények meg minden, de akkor is.
 
Utoljára módosított:
Persze élőben inkább mögé lehet nézni. :)
18 Kalászhal, és saját szaporulat... grat, nem semmi ! Én mostanánan tervezek egy 240-est, kopizok kicsit, ha nem bánod. :)
Ha tudok, szívesen segítek. Van már valamennyi tapasztalatom a témában. A szaporulat véletlenül alakult. Amikor indítottam a garnélás akváriumomat, átraktam a kalászhalasból növényeket és vizet. Így véletlenül átkerült valamennyi ikra. A kikelt kishalakból párat fel tudtam nevelni. Néhány hónap múlva a 3 cm-es fiatalok szaporodtak (nagyon korán ivarérettek lesznek) a nevelő akváriumukban. Később volt olyan is, hogy láttam a vízfelszínen úszó ivadékokat, ezekből is sikerült néhányat felnevelni. Ha tudatosan próbálnám szaporítani, valószínűleg több is lehetne. Persze nem szaporodnak úgy mint a guppik, az ivadékok nagyon kicsik és sérülékenyek.
Ha lenne rá módom, csinálnék egy nagy akváriumot (legalább 500 literest) különböző kalászhalakkal. A legtöbb faj elég nagyra nő (10-20 cm).
Valami ilyesmit:

Amúgy nekem is az a legnagyobb bajom, hogy tetszenek a kissé hagyományosabb, sőt még a retró akváriumok is, félek sosem lesz belőlem igazi
Régi beidegződés miatt lehet, nem vagyunk kellően fogékonyak az új dolgokra :)

Csúcskertész. :) De nem adom fel teljesen.... :) :)
Én erre nem is vágyom. Az a fontos, hogy nekem megfeleljen a végeredmény.

Ja, nekem kész csoda, hogy ilyen kevés a Nitrátod ennyi hal mellett. Jó, tudom, növények meg minden, de akkor is.
A kalászhalak miatt nagyon ráálltam a nitrátra. Az elején sok hal elpusztult, mert nem volt elég hatékony a szűrés. Beváltak a stem növények is. Hetente fél vödörnyit szedek ki.
 
Ha tudok, szívesen segítek. Van már valamennyi tapasztalatom a témában. A szaporulat véletlenül alakult. Amikor indítottam a garnélás akváriumomat, átraktam a kalászhalasból növényeket és vizet. Így véletlenül átkerült valamennyi ikra. A kikelt kishalakból párat fel tudtam nevelni. Néhány hónap múlva a 3 cm-es fiatalok szaporodtak (nagyon korán ivarérettek lesznek) a nevelő akváriumukban. Később volt olyan is, hogy láttam a vízfelszínen úszó ivadékokat, ezekből is sikerült néhányat felnevelni. Ha tudatosan próbálnám szaporítani, valószínűleg több is lehetne. Persze nem szaporodnak úgy mint a guppik, az ivadékok nagyon kicsik és sérülékenyek.
Ha lenne rá módom, csinálnék egy nagy akváriumot (legalább 500 literest) különböző kalászhalakkal. A legtöbb faj elég nagyra nő (10-20 cm).
Valami ilyesmit:


Régi beidegződés miatt lehet, nem vagyunk kellően fogékonyak az új dolgokra :)


Én erre nem is vágyom. Az a fontos, hogy nekem megfeleljen a végeredmény.


A kalászhalak miatt nagyon ráálltam a nitrátra. Az elején sok hal elpusztult, mert nem volt elég hatékony a szűrés. Beváltak a stem növények is. Hetente fél vödörnyit szedek ki.
Szép halak ebben a videóban, bár nekem kissé talán durva ez a halgyűjtemény, meg a Te akvád amúgyis jóval profibb. :)
Egy-két féléből egy-egy szép csapat szerintem jobb lenne.
 
Az ültető tál azért jó, mert könnyen ki lehet cserélni a kimerült táptalajt, nem kell emiatt újraindítani az egész akváriumot. Én üveg salátástálat használok erre a célra :)
Gratula az akihoz! 👌És az ültető tál rendszer már sokszor járt a fejemben, de a lökést azt hiszem te adod. Nagyon szeretem a crypto féléket, csupán az az undok szokásuk zavar, hogy egy idő után ott is előbújnak, ahol nem akarom. 😄
 
Gratula az akihoz! 👌És az ültető tál rendszer már sokszor járt a fejemben, de a lökést azt hiszem te adod. Nagyon szeretem a crypto féléket, csupán az az undok szokásuk zavar, hogy egy idő után ott is előbújnak, ahol nem akarom. 😄
Köszönöm, igyekszem :) A tálnál arra érdemes figyelni, hogy jó mély legyen. Ha kilóg a pereme, el lehet takarni valamivel. Ha a crypto indával szaporodik, ez nem biztos, hogy megállítja.
 
Az esti fokozatos fényerő csökkentést a furcaták miatt csináltad? Még nem láttam halat amelyik ilyen stresszes lenne a villanyoltástól. A többi kalászhal is ilyen?
(ezt az esti hangulatos képed óta mindig elfelejtem megkérdezni...)
Igen. A halak nem szeretik a hirtelen fényváltozást (a kalászhalak különösen). Nálam főleg akkor stresszeltek, ha hirtelen felkapcsoltam a teljes világítást. Régebben több időkapcsolóval oldottam meg, hogy ne egyszerre kapcsolódjanak a lámpák, de nem vált be. Végül rátaláltam az S2 PRO-ra. Ez drágább, mint a hagyományos időkapcsoló, de lehet programozni, hogy nagyon kis lépésekben növelje/csökkentse a fényt. Látványnak sem utolsó az esti "naplemente", a halaknak is jobb így. Akváriumi célra jó még a TC420 vezérlő (ez 4 csatornát tud kezelni), de már nem nagyon lehet beszerezni. Utódja, a TC421 pedig a vélemények alapján nem az igazi. Van erről itt külön topic. Fénycsöves világítást sajnos nem lehet így vezérelni. Vannak erre is megoldások (pl. ATI Sunpower), de ez már más árkategória.
Szerintem érdemes lenne 1-2 ledszalagot is beszerelni, és azt vezérelni, hogy ne legyen hirtelen fényváltozás. Olvastam olyat is, hogy valaki kék szalagból csinált "éjszakai" világítást, és azt járatta még egy darabig lámpaoltás után.
 
Utoljára módosított:
Hétvégén teljesen átalakítottam a garnélás akváriumom. Gondoltam, bemutatom ezt is.

Technikai adatok:
Dennerle NanoCube 60 38x38x43 cm, 62 l
szűrés: Eheim Powerhead 650 l/h + az áramlás miatt Hydor Flo Deflector + nagyméretű szivacs
világítás: Amtra Vega Led 10.5 W (fehér, kék, piros ledekkel)
aljzat: 4 kg Dennerle Nano Sulawesi (fekete)
táptalaj nincs, a legtöbb növény üvegpohárban van, Tropica talajban
dekoráció: lávakő, mangrove ág, red moor fa, cholla fa

Növények:
Anubias var. Nana
Bucephalandra sp. Red
Bucephalandra velvet leaf
Egeria densa
Hygrophila polisperma
Hygrophila polisperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Limnophila sessiliflora
Microsorum pteropous
Phyllanthus Fluitans
Rotala rotundifolia
Taxiphyllum barbieri

Állatok:
150-200 db Orange Sakura garnéla (Neocaridina heteropoda)
3 db amano garnéla (Caridina multidentata)
6 db Rubin tetra (Axelrodia riesei)
4 db Leopárdcsík (Pangio kuhlii)
1 db Lávacsiga (Faunus ater)
1 db Zebracsiga (Neritina natalensis)
rengeteg kisebb csiga (maláj tornyos, postakürt, hólyagcsiga)

A garnélák miatt itt is fontos az alacsony nitrátszint, ezért gyorsan fejlődő növényeket telepítettem be. Ennek van egy kellemetlen velejárója: gyakran kell nyírni. Így nézett ki az akvárium két hét kihagyás után. Sajnos a lámpa csillog a képen, ezt nem tudtam kikerülni.

DSC00697.JPG

A növényzet nagy részét kiszedtem. A szűrőt is átalakítottam (erről majd később). Nagy örömmel tapasztaltam, hogy mindegyik tetrám megvan még (nagyon félénkek, kettőnél többet soha nem láttam együtt). Ez az első elfogadható kép róluk. Ezt is csak azért sikerült elkészítenem, mert üres volt az akvárium, nem tudtak elbújni, Itt elég stresszesek, ezért halvány a színük.

DSC00707a.jpg

Alapos ritkítás után ilyen lett végül az akvárium elölről és oldalról. Remélem, a szűrőszivacs egy kicsit barnul majd, és idővel eltakarják a növények. Vannak úszónövények is, azokat később tettem vissza.

DSC00715.JPG

DSC00718.JPG

Mivel ez garnélás akvárium, nincs szükség erős világításra. Valamennyi természetes fényt is kap a szoba túlsó feléről. A garnélák szerintem jól érzik magukat, szépen szaporodnak. Igyekszem szelektálni őket több-kevesebb sikerrel. A felesleg a nagy akváriumba kerül.
 
Szépen összeállítottad ezt a kis kockát is :) Szépen mutatnak ezen a sötét talajon, köveken a narancssárga garnélák, nagyon jó választás ez is :)
Alkalomadtán szívesen látnék egy közelebbi képet a talajon is róluk :) Jófejek ezek a maláj tornyosok csigák, ahogy látom belőlük is van szaporulat bőven.
Amúgy én is ilyesmin gondolkodom csak citromsárga garnélákkal. A dennerle most viszont lebukott nálam, azt hittem minden sakra kerekített. még nem tudom eldönteni tetszik-e a kerekítés vagy inkább zavaró.
 
Szépen összeállítottad ezt a kis kockát is :) Szépen mutatnak ezen a sötét talajon, köveken a narancssárga garnélák, nagyon jó választás ez is :)
Alkalomadtán szívesen látnék egy közelebbi képet a talajon is róluk :) Jófejek ezek a maláj tornyosok csigák, ahogy látom belőlük is van szaporulat bőven.
Amúgy én is ilyesmin gondolkodom csak citromsárga garnélákkal. A dennerle most viszont lebukott nálam, azt hittem minden sakra kerekített. még nem tudom eldönteni tetszik-e a kerekítés vagy inkább zavaró.
Köszönöm. Keresek majd közeli képeket. Csiga van bőven. Szeretem a csigákat, nem teszek ellenük semmit :)
A NanoCube-nak csak két éle gömbölyű. Szerintem sokkal jobban néz ki, mint egy hagyományos akvárium. Eleinte egy kicsit furcsa, de hozzá lehet szokni.
 
Új projektbe fogok. Sikerült vennem nagy cserepet, aminek nincs kifúrva az alja. Átmérője 54 cm, kb. 55 liter. Szerintem nem is csúnya. Nagyon olcsón sikerült hozzájutni (1500 Ft). Azt hittem, lemaradt egy nulla az árcéduláról :) Vettem is gyorsan kettőt.
DSC00763.JPG
Terveim szerint csinálok egy kerti wabit. Találtam neki egy olyan helyet, ahol csak késő délután kap 1-2 óra direkt napfényt. Ha kell, árnyékolom is majd valahogy. Teszek bele 2 cm virágföldet, rá 4-5 cm nagyszemű homokot. Esővíz-csapvíz keverékével tölteném fel, hogy ne kelljen visszasózni. Akváriumi növények lesznek benne, kimondottan azzal a céllal, hogy a vízfelszín fölé nőjenek. Állat nem lesz, legfeljebb néhány csiga.
Ha beválik, jövőre beszerzek egy sokkal nagyobb dézsát. Nem tudom, mi lesz ebből. Lehet, hogy egy nagy alga- és szúnyogtelep. Majd meglátjuk. Most még hajt a lelkesedés :)
Szívesen fogadom az ötleteket, tanácsokat.
 
Back
Oldal tetejére