• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Sikerült!
A fotókat után szoktam színezni, amíg a valóságban látható színekhez hasonlót kapok. Választok egy határozott színű növényt, vagy magát az aljzatot,
és annak a színéhez igazítom a fotogépem hitványsága okozta eltéréseket. :)
Az a baj, hogy nem igazán alkalmas erre a digitális gépem. Nagyon kevés manuális beállítási lehetőség van. A fehéregyensúlyt nem lehet állítani, csak néhány gyári beállítás közül választani. A képek majdnem mindig túlexponáltak lesznek. A fókuszt sem lehet manuálisan állítani, az autofókusz pedig gyakran nem sikerül. Régen volt komolyabb gépem, de mostanában nincs rá szükségem.
 
Az a baj, hogy nem igazán alkalmas erre a digitális gépem. Nagyon kevés manuális beállítási lehetőség van. A fehéregyensúlyt nem lehet állítani, csak néhány gyári beállítás közül választani. A képek majdnem mindig túlexponáltak lesznek. A fókuszt sem lehet manuálisan állítani, az autofókusz pedig gyakran nem sikerül. Régen volt komolyabb gépem, de mostanában nincs rá szükségem.
Ezzel kb. én is így vagyok, úgyhogy először felteszem a laptopra, és azon már van ilyesmikre lehetőség.
 
Csapvíz, CO2 nélkül, vékony tápozással. Sajnos rendszertelenül tudok tápozni, mert mindig máskor dolgozom. Kezdek gondolatban barátkozni egy dózispumpával :)
Ezért is fantasztikus ez az akvárium (is). Sokat tanulhatunk belőle. Én nagyon örülök, hogy nem csak a high techről szól ez a fórum.
Remélem még sok ilyen szép képet osztasz meg velünk. és izgatottan várom, hogy még hány akváriumod van :D és hogy milyenek :D

A makacs vízkövet én sniccer pengével kapartam (véstem) le. Azóta eszembe jutott, hogy ha az élének a két végéket kicsit megkoptatom fenőkővel akkor még biztosabb hogy nem karcolja meg. De szerintem így sem lett karcosabb az enyém :)
 
Ezért is fantasztikus ez az akvárium (is). Sokat tanulhatunk belőle. Én nagyon örülök, hogy nem csak a high techről szól ez a fórum.
Köszönöm, de azért vannak az enyémnél sokkal jobbak :) Tervezek majd egy hosszabb eszmefuttatást a low-high közötti választás dilemmáiról.

Remélem még sok ilyen szép képet osztasz meg velünk. és izgatottan várom, hogy még hány akváriumod van :D és hogy milyenek :D
Van még három. Ha lesz időm, folytatom a naggyal.

A makacs vízkövet én sniccer pengével kapartam (véstem) le. Azóta eszembe jutott, hogy ha az élének a két végéket kicsit megkoptatom fenőkővel akkor még biztosabb hogy nem karcolja meg. De szerintem így sem lett karcosabb az enyém :)
Már nem vagyok biztos abban, hogy egyáltalán vízkő-e. Ha körömmel kapargatom, nem érzem, hogy kiállna az üveg síkjából. Ez a tompa pengés dolog jó ötlet, ki fogom próbálni. Előbb-utóbb ki kell majd cserélnem az akváriumot. Magamat ismerve nem akarom majd kidobni, hanem találok neki más funkciót. Ennek viszont az asszony nem fog örülni.
 
Esti hangulatjelentés a kis akváriumról. Akkor vannak igazán szép színek, amikor a kikapcsolás előtt már csak kis teljesítménnyel üzemelnek a lámpák. A "vízjel" sajnos most is látszik, meg egy kis alga is van az üvegen.
Nagyon hangulatos valóban :) Jól sikerült ez a kép is, külön tetszik, hogy a halak a kamerába néznek :D
világítás: DIY led (erről majd később írok)
Ezt most már egyre kíváncsibban várom :)
 
Következzen a nagy akváriumom bemutatása. Hangsúlyoznám, hogy ez kimondottan halas.

Paraméterek:
78x46x50 cm, 180 l
szűrés: Eheim Classic 600 (szivacs+2 l Eheim Substrat+3 l Seachem Matrix+Perlon+Seachem Purigen)
befolyó ágon Eheim előszűrő, kifolyó ágon Eheim Lily Pipe (műanyag)
világítás: Twinstar 600CA RGB-W + noname led lámpa (2 sor hidegfehér+1 sor kék, házilag 1 sor pirossal kiegészítve) összesen kb. 52 W
hamarosan kiváltom egy DIY megoldással (a hozzávalókat már megvettem, de még gondolkozom a lábak kialakításán)
világítási idő: 9,5 óra, napfelkelte/naplemente S2 Pro-val vezérelve
talaj: JBL Manado Dark
táptalaj nincs, a kényesebb növények 2 db nagy üveg tálban vannak, alattuk Tropica táptalaj van (ezt valószínűleg megszüntetem majd)
tápozás: elsősorban gyökértápok, néha TF Planter+TF Macro+GA kálium-foszfát
budapesti csapvíz 2 napig pihentetve: GH 18-20, KH: 12-14, PH 8-8,5

Növények:
Anubias nana
Bacopa amplexicalis
Bacopa monnieri
Bucephalandra sp. Red
Bucephalandra velvet leaf
Cryptocoryne balansae
Cryptocoryne wendtii brown
Egeria densa
Hygrophila corymbosa siamensis
Hygrophila costata angustifolia
Hygrophila polisperma
Hygrophila polisperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Limnophila sessiliflora
Lobelia cardinalis mini
Ludwigia repens red rubin
Najas guadalupensis
Phyllanthus Fluitans
Pogostemon stellata broadleaf red
Rotala rotundifolia
Rotala russila orange juice
Vallisneria spiralis

Állatok:
18 db törpe szivárványhal (Melanotaenia praecox) különböző méretűek, 3-7 cm között
8 db kolibrihal (Tanichthys albonubes)
kb. 50 db kiszelektált Orange Sakura garnéla
2 db. nagy almacsiga
egyéb csigák (postakürt-, maláj tornyos-, hólyagcsiga)

2 éve indítottam. Most nem néz ki jól, mert nemrég a növényzet felét kiszedtem. A hátsó és középső sort is nagyon megnyírtam, ezért olyan, mintha nem lenne ott semmi.

DSC00692.JPG

Korábban írtam itt, hogy gyerekkorom óta vannak akváriumaim. Az eltelt idő alatt sok mindent próbáltam édesvízi vonalon (csak az afrikai sügérek maradtak ki). Egy elhúzódó otthoni felújítás miatt sokáig nem vettem új halakat, a régiek lassan kihaltak. 2019 tavaszára csak egy veterán sepregető garnéla maradt és rengeteg csiga. Ekkor úgy gondoltam, hogy valami egészen mást szeretnék, mint amit korábban csináltam.
A kalászhalakra esett a választásom, mert bírják a keményebb, lúgos vizet. A vízminőségre viszont különösen kényesek, ezért a szükségesnél erősebb szűrést használok. Fontos szerep jut a rengeteg gyors növénynek, segítenek alacsonyan tartani a nitrát szintet (általában 10 alatt van).
Régen volt sok dekoráció (bazalt és gránit kövek, vasfa, szőlőgyökér, red moor), ezek mára kikoptak. Ma már csak egy mangrove darab van a bucék miatt. Sötét talajt akartam, ezért a Manado Darkot választottam. Sajnos ennek nagyon magas a vas tartalma. Az alacsony nitrát és magas vas szint miatt adódott a lehetőség, hogy színes növényeket is tartsak. Van egy kevés zöld pont és fonál algám, de kezelhető mennyiségben. Korábban volt ecset alga is, de teljesen eltűnt.
Még most is kísérletezem a finomhangolással, de úgy tűnik, sikerült egy működő rendszert összehozni. Nem szeretek a csepptesztekkel bajlódni, ezért ritkán mérek :)

Csatolok néhány korábbi képet. Elnézést kérek a minőségért, sajnos a gépem ezt teszi lehetővé.

DSC00328.JPG

DSC00602.JPG

DSC00253.JPG
DSC00313.JPG
 
Következzen a nagy akváriumom bemutatása. Hangsúlyoznám, hogy ez kimondottan halas.

Paraméterek:
78x46x50 cm, 180 l
szűrés: Eheim Classic 600 (szivacs+2 l Eheim Substrat+3 l Seachem Matrix+Perlon+Seachem Purigen)
befolyó ágon Eheim előszűrő, kifolyó ágon Eheim Lily Pipe (műanyag)
világítás: Twinstar 600CA RGB-W + noname led lámpa (2 sor hidegfehér+1 sor kék, házilag 1 sor pirossal kiegészítve) összesen kb. 52 W
hamarosan kiváltom egy DIY megoldással (a hozzávalókat már megvettem, de még gondolkozom a lábak kialakításán)
világítási idő: 9,5 óra, napfelkelte/naplemente S2 Pro-val vezérelve
talaj: JBL Manado Dark
táptalaj nincs, a kényesebb növények 2 db nagy üveg tálban vannak, alattuk Tropica táptalaj van (ezt valószínűleg megszüntetem majd)
tápozás: elsősorban gyökértápok, néha TF Planter+TF Macro+GA kálium-foszfát
budapesti csapvíz 2 napig pihentetve: GH 18-20, KH: 12-14, PH 8-8,5

Növények:
Anubias nana
Bacopa amplexicalis
Bacopa monnieri
Bucephalandra sp. Red
Bucephalandra velvet leaf
Cryptocoryne balansae
Cryptocoryne wendtii brown
Egeria densa
Hygrophila corymbosa siamensis
Hygrophila costata angustifolia
Hygrophila polisperma
Hygrophila polisperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Limnophila sessiliflora
Lobelia cardinalis mini
Ludwigia repens red rubin
Najas guadalupensis
Phyllanthus Fluitans
Pogostemon stellata broadleaf red
Rotala rotundifolia
Rotala russila orange juice
Vallisneria spiralis

Állatok:
18 db törpe szivárványhal (Melanotaenia praecox) különböző méretűek, 3-7 cm között
8 db kolibrihal (Tanichthys albonubes)
kb. 50 db kiszelektált Orange Sakura garnéla
2 db. nagy almacsiga
egyéb csigák (postakürt-, maláj tornyos-, hólyagcsiga)

2 éve indítottam. Most nem néz ki jól, mert nemrég a növényzet felét kiszedtem. A hátsó és középső sort is nagyon megnyírtam, ezért olyan, mintha nem lenne ott semmi.

View attachment 148433

Korábban írtam itt, hogy gyerekkorom óta vannak akváriumaim. Az eltelt idő alatt sok mindent próbáltam édesvízi vonalon (csak az afrikai sügérek maradtak ki). Egy elhúzódó otthoni felújítás miatt sokáig nem vettem új halakat, a régiek lassan kihaltak. 2019 tavaszára csak egy veterán sepregető garnéla maradt és rengeteg csiga. Ekkor úgy gondoltam, hogy valami egészen mást szeretnék, mint amit korábban csináltam.
A kalászhalakra esett a választásom, mert bírják a keményebb, lúgos vizet. A vízminőségre viszont különösen kényesek, ezért a szükségesnél erősebb szűrést használok. Fontos szerep jut a rengeteg gyors növénynek, segítenek alacsonyan tartani a nitrát szintet (általában 10 alatt van).
Régen volt sok dekoráció (bazalt és gránit kövek, vasfa, szőlőgyökér, red moor), ezek mára kikoptak. Ma már csak egy mangrove darab van a bucék miatt. Sötét talajt akartam, ezért a Manado Darkot választottam. Sajnos ennek nagyon magas a vas tartalma. Az alacsony nitrát és magas vas szint miatt adódott a lehetőség, hogy színes növényeket is tartsak. Van egy kevés zöld pont és fonál algám, de kezelhető mennyiségben. Korábban volt ecset alga is, de teljesen eltűnt.
Még most is kísérletezem a finomhangolással, de úgy tűnik, sikerült egy működő rendszert összehozni. Nem szeretek a csepptesztekkel bajlódni, ezért ritkán mérek :)

Csatolok néhány korábbi képet. Elnézést kérek a minőségért, sajnos a gépem ezt teszi lehetővé.

View attachment 148434

View attachment 148435

View attachment 148436
View attachment 148437
Nagyon teszik. Igazi BMV stílus. Semmi mesterkéltség. 👍 Látom, Te sem tudsz ellenállni, ha látsz valami szép új növényt, és 3 akváriumnyi fajtát sűrítesz be egybe. ;)
 
Utoljára módosított:
Nagyon teszik. Igazi BMV stílus. Semmi mesterkéltség. 👍 Látom, Te sem tudsz ellenállni, ha látsz valami szép új növényt, és 3 akváiumnyi fajtát sűrítesz be egybe. ;)
Köszönöm az elismerést. Így sikerült :) Kipróbáltam sokféle növényt, a legtöbb meg is maradt. Szeretem a változatosságot, meg szerintem így szebb a látvány. A képeken nem igazán látszik, de ez egy elég mély akvárium, sok minden elfér benne :)
 
Köszönöm az elismerést. Így sikerült :) Kipróbáltam sokféle növényt, a legtöbb meg is maradt. Szeretem a változatosságot, meg szerintem így szebb a látvány. A képeken nem igazán látszik, de ez egy elég mély akvárium, sok minden elfér benne :)
Nagyon szépen összeállított élővilág! de ezen már nem lepődöm meg :) Nem is értem, hogy miért nem ez a "normál" akvárium arány. nagyon jó hogy ennyi hely van benne és érdemben nem foglalhat több helyet..
A Ludwigia színe a fények miatt ilyen harsány? (persze amellett gondolom, hogy jól van tartva) melyik növények alá került táptalaj?
 
Nagyon szépen összeállított élővilág! de ezen már nem lepődöm meg :) Nem is értem, hogy miért nem ez a "normál" akvárium arány. nagyon jó hogy ennyi hely van benne és érdemben nem foglalhat több helyet..
Köszönöm. Nekem ez a vonal tetszik, bár lehet, hogy maradi vagyok :) Nem tudom, miért más az általános irány. Néha csodálkozom, mennyi pénzt el lehetne költeni erre a hobbira. Dárius kincse nem lenne elég...
Ennek az akváriumnak is külön története van. Azért lett ilyen, mert előbb volt meg az alatta lévő falap. Ehhez csináltattam később üveget és állványt :) Növényezéshez nem lenne ideális ez a méret, de a halak szeretik.

A Ludwigia színe a fények miatt ilyen harsány? (persze amellett gondolom, hogy jól van tartva) melyik növények alá került táptalaj?
Igyekszem jól tartani. Nagyon szereti a Tropica kapszulát. Kell egy kevés vörös világítás, hogy kihozza a színét (napfénynél inkább egy kicsit barnás színű). A ludwigia és bacopa alatt van táptalaj, de szerintem elég lenne a gyökértáp is.
 
Nagyon szépen összeállított élővilág! de ezen már nem lepődöm meg :) Nem is értem, hogy miért nem ez a "normál" akvárium arány. nagyon jó hogy ennyi hely van benne és érdemben nem foglalhat több helyet..
A Ludwigia színe a fények miatt ilyen harsány? (persze amellett gondolom, hogy jól van tartva) melyik növények alá került táptalaj?
Tudod a klasszikus halas méretnél igyekeznek a lehető legszélesebb akvát kihozni az adott literszámhoz, a legnagyobb kiúszótér miatt,
Pl: 80x40x35, 110 liter, (szélesség , magasság, mélység) vagy egy klasszikus halas: 120x50x40. 240 liter.
 
Back
Oldal tetejére