• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénygondok - diagnózis

Sziasztok,
tanácsot szeretnék kérni tőletek: mintegy 2 hete vettem észre, hogy néhány akváriumi növényem nem érzi jól magát, lassan pusztul. A Rotala rotundifolia levelein vettem észre, hogy fakulnak, majd teljesen szétmállanak. Az úszónövények száma is megfogyatkozott, sárgulnak, pusztulnak. Más növénnyel egyelőre nincs baj.
Az akvárium egy sima 54 literes Tetra (belépő szintű), 380l/h névleges teljesítményű Sera belső szűrő (Sera Siporax és Seachem Purigen van benne, kéthetente a szürő át van mosva), kb. 12 W gyári LED világítás napi 7 órában. A heti vízcsere 40-50%-s, itt-ott kevés zöld pontalgán kívül más alga nincs, a halak 1-szer kajálnak egy nap, keveset. Rendszeresen van egy kisebb Catappa-levél is a vízben.
Hal-és garnéla pusztulás nincs, amúgy látszólag minden rendben lenne.
Tápozás: a heti vízcsere után GA mikro- és makro táp, 2-2 nyomás a flakonból, ritkábban, heti egyszer megy Profito is bele. CO2 pumpálós flakonból, kb. 100 ml/nap a harangba.
Hol lehet a baj? (Ma esedékes a vízcsere. Utána megmérem a paramétereket a JBL tesztcsíkkal, csak ez van.)
 

Attachments

  • IMG_20201004_103302.jpg
    IMG_20201004_103302.jpg
    109.7 KB · Megtekintések: 62
  • IMG_20201004_103526.jpg
    IMG_20201004_103526.jpg
    436.9 KB · Megtekintések: 58
Utoljára módosított:
Sziasztok,
tanácsot szeretnék kérni tőletek: mintegy 2 hete vettem észre, hogy néhány akváriumi növényem nem érzi jól magát, lassan pusztul. A Rotala rotundifolia levelein vettem észre, hogy fakulnak, majd teljesen szétmállanak. Az úszónövények száma is megfogyatkozott, sárgulnak, pusztulnak. Más növénnyel egyelőre nincs baj.
Az akvárium egy sima 54 literes Tetra (belépő szintű), 380l/h névleges teljesítményű Sera belső szűrő (Sera Siporax és Seachem Purigen van benne, kéthetente a szürő át van mosva), kb. 12 W gyári LED világítás napi 7 órában. A heti vízcsere 40-50%-s, itt-ott kevés zöld pontalgán kívül más alga nincs, a halak 1-szer kajálnak egy nap, keveset.
Hal-és garnéla pusztulás nincs, amúgy látszólag minden rendben lenne.
Tápozás: a heti vízcsere után GA mikro- és makro táp, 2-2 nyomás a flakonból, ritkábban, heti egyszer megy Profito is bele. CO2 pumpálós flakonból, kb. 100 ml/nap a harangba.
Hol lehet a baj? (Ma esedékes a vízcsere. Utána megmérem a paramétereket a JBL tesztcsíkkal, csak ez van.)
Vízcsere előtt mérj... és cseppteszttel jobb lenne.
Az új levelek milyenek?
 
Szia,
köszi a választ. Az új levelek semmilyenek, mert nincsenek. Cseppteszt nincs, sajnos, csak a kevésbé megbízható tesztcsík.
Ellenben csatolnék 2 fotót a teszteredménnyel.
Az 1-es fotó az azonnali eredményt mutatja, ez a releváns. A második később készült, itt a színek már módosultak, ellenben látni lehet, hogy melyik sor milyen paramétert mutat.
Ahogy én értelmezem, 1 hét után, vízcsere előtt, az értékek még az elfogadhatóság határán belül vannak.

Valami történt, történik: túl sok (felgyűlt), túl kevés a táp? Próbálkozzak gyökértablettával?
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    106.7 KB · Megtekintések: 51
  • 2.jpg
    2.jpg
    145.2 KB · Megtekintések: 51
Utoljára módosított:
Szia,
köszi a választ. Az új levelek semmilyenek, mert nincsenek. Cseppteszt nincs, sajnos, csak a kevésbé megbízható tesztcsík.
Ellenben csatolnék 2 fotót a teszteredménnyel.
Az 1-es fotó az azonnali eredményt mutatja, ez a releváns. A második később készült, itt a színek már módosultak, ellenben látni lehet, hogy melyik sor milyen paramétert mutat.
Ahogy én értelmezem, 1 hét után, vízcsere előtt, az értékek még az elfogadhatóság határán belül vannak.

Valami történt, történik: túl sok (felgyűlt), túl kevés a táp? Próbálkozzak gyökértablettával?

Nitrát és foszfát teszt kéne igazából, így a tápanyagszintekről nincs infod. Azok alapján amiket leírtál és az első képet látva foszfáthiányod szinte biztos van (lekonyuló levélvég, elmálló-foszló levelek). De lehet, hogy kompletten macro-hiányos...
A napi 2-2 ml mic-mac szerintem egy picit kevés. A Rotala is tápanyagigényes és ha jól látom van ott Hygrophila Polysperma és Siamensis 53b is, ezek elég macroigényesek. Szerintem a macrot emelheted napi 1-2 millivel. Ezek még lowtech körülmények közt is viszonylag gyorsan nőnek, 2 hét után már látnod kell a változást az új leveleken.
 
Szia,
köszi a választ. Az új levelek semmilyenek, mert nincsenek. Cseppteszt nincs, sajnos, csak a kevésbé megbízható tesztcsík.
Ellenben csatolnék 2 fotót a teszteredménnyel.
Az 1-es fotó az azonnali eredményt mutatja, ez a releváns. A második később készült, itt a színek már módosultak, ellenben látni lehet, hogy melyik sor milyen paramétert mutat.
Ahogy én értelmezem, 1 hét után, vízcsere előtt, az értékek még az elfogadhatóság határán belül vannak.

Valami történt, történik: túl sok (felgyűlt), túl kevés a táp? Próbálkozzak gyökértablettával?
Lehet próbálkozni gyökértáppal is, de elöbb a tápozást kellene rendezni. Ehhez szükség lenne vas, nitrát és foszfát csepptesztre. Ez az alap. Ehhez a mártogatós teszthez nem értek, de azt is jó lenne tudni, a vized nem e szikes, ha csapvizzel tolod, mert ez fő probléma szokott lenni.
A tápértékeket azért kell vízcsere elött mérni, hogy lásd felgyülemlik e, vagy szinte nem is mérhető értékeket kapsz. Ez árulja el ha valamiből sokat vagy keveset adagolsz.
Feltételezzük, hogy nem szikes a vized, így én látatlanba napi 1.5-2ml microval és 3ml macroval próbálkoznék heti 40% vízcsere mellett, amig nem tudsz tápértékeket mérni.
 
Sziasztok, köszönöm a választ, megfogadom a tanácsot.
Csapvizet használok, viszonylag kemény, hegyvidéki víz, Erdély déli sarkában. Eddig heti 2-2 ml-t adagoltam a GA-tápokból, így ajánlotta a Green Aqua ügyfélszolgálata, ezt egészítettem ki néha Profitóval is. Régebben, főképp, amikor egy BBA-robbanás volt (cserebere növény miatt), ment az EasyCarbo is, de észrevettem, hogy a vékonyabb levelű növények nem igazán komálják.
Akkor most megnövelem az adagot, a heti 40%-os vízcsere az eddig is megvolt.
Köszönöm, majd jelentkezem, remélem, helyrejönnek a növények.

Ja, még egy kérdés: az anubias levelét, gyökérzetét tégebben benőtte az alga (BBA és zöld pontalga). Sikerült kiirtanom, a gyökérszálakon azonban egy sötét bevonat maradt, a növény azóta csak vegetál, néha-néha egy apró levélke, amúgy csak árnyéka régi önmagának. 5let?
 
Sziasztok, köszönöm a választ, megfogadom a tanácsot.
Csapvizet használok, viszonylag kemény, hegyvidéki víz, Erdély déli sarkában. Eddig heti 2-2 ml-t adagoltam a GA-tápokból, így ajánlotta a Green Aqua ügyfélszolgálata, ezt egészítettem ki néha Profitóval is. Régebben, főképp, amikor egy BBA-robbanás volt (cserebere növény miatt), ment az EasyCarbo is, de észrevettem, hogy a vékonyabb levelű növények nem igazán komálják.
Akkor most megnövelem az adagot, a heti 40%-os vízcsere az eddig is megvolt.
Köszönöm, majd jelentkezem, remélem, helyrejönnek a növények.

Ja, még egy kérdés: az anubias levelét, gyökérzetét tégebben benőtte az alga (BBA és zöld pontalga). Sikerült kiirtanom, a gyökérszálakon azonban egy sötét bevonat maradt, a növény azóta csak vegetál, néha-néha egy apró levélke, amúgy csak árnyéka régi önmagának. 5let?
Szerintem 50liter vízhez nagyon sovány a heti 2-2ml táp, még low üzemben is. Mint írtam, napi 1.5-2ml micro és 3ml macrot adagolhatsz simán, ugyanis a tápanyaghiány is ugyan úgy okozhat algásodást. Továbbá felhamozódásod sem lehet, mivel a heti vízcserével megakadályozod.
Az, hogy kemény a vized alapjában nem akkora probléma, mint ha szikes lenne. Gh, Kh cseppteszttel ez is merni tudod. Ha szikes, sokmindenre választ adna.
Az Anubias egy lassú növekedésű növény, ezért sokkal hajlamosabb az algásodásra. Esetleg egy fotót csatolhatsz róla. Ha nagyon ratyi, a régi leveleket le kell vágni, csak egy 4-5 levélből álló rizomát hagyj meg. Ha megfelelőek lesznek a körülmények új erőre fog kapni.
 
Sziasztok, köszönöm a választ, megfogadom a tanácsot.
Csapvizet használok, viszonylag kemény, hegyvidéki víz, Erdély déli sarkában. Eddig heti 2-2 ml-t adagoltam a GA-tápokból, így ajánlotta a Green Aqua ügyfélszolgálata, ezt egészítettem ki néha Profitóval is. Régebben, főképp, amikor egy BBA-robbanás volt (cserebere növény miatt), ment az EasyCarbo is, de észrevettem, hogy a vékonyabb levelű növények nem igazán komálják.
Akkor most megnövelem az adagot, a heti 40%-os vízcsere az eddig is megvolt.
Köszönöm, majd jelentkezem, remélem, helyrejönnek a növények.

Ja, még egy kérdés: az anubias levelét, gyökérzetét tégebben benőtte az alga (BBA és zöld pontalga). Sikerült kiirtanom, a gyökérszálakon azonban egy sötét bevonat maradt, a növény azóta csak vegetál, néha-néha egy apró levélke, amúgy csak árnyéka régi önmagának. 5let?

Ezt nem is figyeltem...
Szerintem a GA-nál heti 40% vízcsere mellé a napi 2-2ml macro-micro-t ajánlották. Heti 2-2 ml-vel tuti biztos, hogy tápanyaghiányod van.
 
Sziasztok, köszi a segítőkészségeteket. :)
Ok, akkor áttérünk a megnövelt tápozásra. Az anubias kezdetben jó féltenyérnyi levelekkel büszkélkedett, de az algairtás és a levelek levágása megviselte. Most, láthatjátok a fotón, hogy milyen, apró 3 cm-es levélkékkel bénázik szegény.
A GA tanácsát nem másolnám ide, de még megvan a mail. Mindegy, a jó szándék a részükről megvolt, és ez mindennél többet ér, értékelendő. A termék jó, és ez a lényeg, inkább én nem figyeltem eléggé az adagolásra.
Szép estét mindenkinek.
 

Attachments

  • IMG_20201004_212054.jpg
    IMG_20201004_212054.jpg
    166.9 KB · Megtekintések: 38
Sziasztok, köszi a segítőkészségeteket. :)
Ok, akkor áttérünk a megnövelt tápozásra. Az anubias kezdetben jó féltenyérnyi levelekkel büszkélkedett, de az algairtás és a levelek levágása megviselte. Most, láthatjátok a fotón, hogy milyen, apró 3 cm-es levélkékkel bénázik szegény.
A GA tanácsát nem másolnám ide, de még megvan a mail. Mindegy, a jó szándék a részükről megvolt, és ez mindennél többet ér, értékelendő. A termék jó, és ez a lényeg, inkább én nem figyeltem eléggé az adagolásra.
Szép estét mindenkinek.
Az emelt tápozás hatását a gyors növekedésű növényeken néhány nap után látnod kell. Az Anubias-on is segítenie kell, de ez a növény hónapok alatt fog kikupálódni..
 
Köszönöm.
(Egy évvel ezelőtt, az akvárium indításakor, néhány növényem, szerényen ugyan és rövid ideig, bubizott. Hátha most ismét sikerül nekik.)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, a Sessiflora alsó levelei eléggé sínylenek, és az alga is megtalálja. Szerintetek ez foszfáthiányra utal?
Adatok:
95literes akvárium
Eheim 2224 700l/h
Diy LED kb 40 lumen/litert kap napi 8 órában.
Macro: 3ml micro 1 ml
Citromsavas co2
Egy 8 fős vörös neon csapat, 4 oto és blue dream garnélák.
Tervezem emelni a macro-t 5 ml re, a microt nem emelem mert közben itt ott ecsetalgával harcolok.
Mi a véleményetek?
3ad8U.jpg
 
Sziasztok, a Sessiflora alsó levelei eléggé sínylenek, és az alga is megtalálja. Szerintetek ez foszfáthiányra utal?
Adatok:
95literes akvárium
Eheim 2224 700l/h
Diy LED kb 40 lumen/litert kap napi 8 órában.
Macro: 3ml micro 1 ml
Citromsavas co2
Egy 8 fős vörös neon csapat, 4 oto és blue dream garnélák.
Tervezem emelni a macro-t 5 ml re, a microt nem emelem mert közben itt ott ecsetalgával harcolok.
Mi a véleményetek?
View attachment 97265
A régi levelek mindig viseltessé válnak, nem feltétlen köthető össze tápanyag hiánnyal. Viszont a napi adagolásod nem valami sok, főleg ha heti 30-40% vizet cserélsz.
 
A régi levelek mindig viseltessé válnak, nem feltétlen köthető össze tápanyag hiánnyal. Viszont a napi adagolásod nem valami sok, főleg ha heti 30-40% vizet cserélsz.
Igen, nem akarom túl lőni a dolgokat de a napi 5ml macrora át állok holnaptól. Micro nak mennyit javasolsz? (Tf planter)
Még annyi, hogy kerti tó virágföld van alatta jó vastagon JBL manado-val fedve.
 
Üdv mindenkinek!
Kicsikét még visszatérnék a fennebb jelzett problémára.
Amint javasolták, megnöveltem a tápozást, ennek ellenére nem sok a javulás. Az érdekes viszont az, hogy a legnagyobb gond a nemrég ültetett növényekkel van.
Sem a Rotala sem pedig a Pogostemon stellatus nem hajlandó rendes gyökeret ereszteni, a növények vége elrohad a talajban. Az egyidőben ültetett Echinodorus növény azonban rendben van.
A micro/macro tápozás növelése csak enyhítette a tüneteket, az említett növények levelei csak sorvadnak, szétmállanak, lassan-lassan. Alga most nincs, nem kell irtanom, az EasyCarbot is ritkan adagolom.
Mint említettem, JBL Aguabasis Plus aktív talajra jött, a kb. 4-5 cm vastagságban a 2-3 mm-es fekete kavicsréteg, amivel 1 évig nem is volt baj, a többi gyökeres növény ugyanis bírja a kiképzést.
Elképzelhető, hogy időszerűvé vált egy komplett talajcsere, teljes reset?
A JBL-ről azt állítják, hogy akár 3 évig is hatékony...
 
Üdv mindenkinek!
Kicsikét még visszatérnék a fennebb jelzett problémára.
Amint javasolták, megnöveltem a tápozást, ennek ellenére nem sok a javulás. Az érdekes viszont az, hogy a legnagyobb gond a nemrég ültetett növényekkel van.
Sem a Rotala sem pedig a Pogostemon stellatus nem hajlandó rendes gyökeret ereszteni, a növények vége elrohad a talajban. Az egyidőben ültetett Echinodorus növény azonban rendben van.
A micro/macro tápozás növelése csak enyhítette a tüneteket, az említett növények levelei csak sorvadnak, szétmállanak, lassan-lassan. Alga most nincs, nem kell irtanom, az EasyCarbot is ritkan adagolom.
Mint említettem, JBL Aguabasis Plus aktív talajra jött, a kb. 4-5 cm vastagságban a 2-3 mm-es fekete kavicsréteg, amivel 1 évig nem is volt baj, a többi gyökeres növény ugyanis bírja a kiképzést.
Elképzelhető, hogy időszerűvé vált egy komplett talajcsere, teljes reset?
A JBL-ről azt állítják, hogy akár 3 évig is hatékony...
Szerintem meg kellene mérned a tápanyag szinteket a vízben, előfordulhat, hogy az arányokkal van gond. Mióta megy az emelt táp? Két hét azért szokott kelleni a változáshoz.
 
Üdv mindenkinek!
Kicsikét még visszatérnék a fennebb jelzett problémára.
Amint javasolták, megnöveltem a tápozást, ennek ellenére nem sok a javulás. Az érdekes viszont az, hogy a legnagyobb gond a nemrég ültetett növényekkel van.
Sem a Rotala sem pedig a Pogostemon stellatus nem hajlandó rendes gyökeret ereszteni, a növények vége elrohad a talajban. Az egyidőben ültetett Echinodorus növény azonban rendben van.
A micro/macro tápozás növelése csak enyhítette a tüneteket, az említett növények levelei csak sorvadnak, szétmállanak, lassan-lassan. Alga most nincs, nem kell irtanom, az EasyCarbot is ritkan adagolom.
Mint említettem, JBL Aguabasis Plus aktív talajra jött, a kb. 4-5 cm vastagságban a 2-3 mm-es fekete kavicsréteg, amivel 1 évig nem is volt baj, a többi gyökeres növény ugyanis bírja a kiképzést.
Elképzelhető, hogy időszerűvé vált egy komplett talajcsere, teljes reset?
A JBL-ről azt állítják, hogy akár 3 évig is hatékony...

- 1 év alatt simán kimerülhetett a táptalaj...persze sokmindentől függ (növénymennyiség, fény, volt-e kiegészítő talajtabi...stb).
- Easycarbo nyugodtan mehet napi szinten a gyári ajánlás szerint, az 54 literre kb 1-1,5ml körül naponta

Lehet érdemes lenne beszerezned egy csomag talajtablettát. Nem kell flancos, sima Neptun aquaplant pl. a stellatus alá. Pár 100 Ft-ért beszerezhető. Ha tápanyaghiány van a gyökereknél akkor ez 1-2 héten belül látványos javulást hoz. A Macro-micro adagot pedig tartsd továbbra is, heti 40% körüli vízcserével javulnia kell a helyzetnek.
 
Üdv,
köszi a válaszokat.
Röviden: már alkalmazom mindazt, amit javasoltok, kivéve a tápanyagszint-mérést, ahhoz ugyanis nincs felszerelésem.
Megy a napi 2-2 ml Green Aqua Micro/macro, hetente 2-szer EasyCarbo és 1-szer Profito. CO2 most már kevesebb, ugyanis a nem túl hatékony spray-es megoldást választottam. Sera tablettát a múlt héten tettem minden gyökér alá. Világítás most napi 6,5 órában, mint fennebb írtam, 12 W-os LED.
Eddig nem is tápoztam ennyit, s nem okozott gondot.
Érdekes, hogy nem minden növény gyengélkedik...
Ja, okt. 5-től emeltem meg a tápozást.
Most ilyen:
 

Attachments

  • akvárium.jpg
    akvárium.jpg
    399.1 KB · Megtekintések: 39
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Egy fotót szeretnék csatolni a Rotalával, amely a Vallisneriával, az úszó békatutajjal és a Pogostemon stellatussal továbbra is gyengélkedik a fennebb javasolt és megnövelt tápozás ellenére.
Érdekes módon, az eddig vegetáló Anubias két apró levélkét hajt.
Szeretném megkérdezni, hogy a víz áramlásának a mértéke mennyire befolyásolhatja e növények tápanyag-felvételét?

Köszi.
 

Attachments

  • rotala.jpg
    rotala.jpg
    205.4 KB · Megtekintések: 31
Back
Oldal tetejére