• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénygondok - diagnózis

Köszi megnyugtattál! Kezdőként most még tovább nőtt a kedvem az akvarisztikához.
Értem amit mondtál példának de itt azért többre számítottam.
De ez van.👍
Nem tudom, a második mondatodat hogy értelmezzem? A hozzászólásommal elvettem a kedved vagy éppen hogy szereted a kihívásokat és felveszed a kesztyűt az algákkal szemben? Én azokhoz tartozom, akik a problémákat próbálják megoldani, és nem kikerülni azt, vagy visszariadni tőle. Valamint örülök annak, ha felhívják a figyelmemet valamire, amivel majd valószínűleg szembe kell néznem és le kell gyűrnöm. De nem vagyunk egyformák és miután még nem ismerlek jobban a fórumról, nem tudom, te melyik irányba orientálódsz?
Egyébként az előző hozzászólásomat alátámasztandó, újabb példának hoznám a G.A. legutolsó videóját, a 650 literes betelepítéséről. (Gondolom, te is megnézted. Video) Elhangzik benne egy félmondat arról, hogy az X-edik napon, az algákat el kellett távolítaniuk! Tehát egy szűz akváriumról beszélünk, amiben se mulm, se semmi a dekoráción kívül, hordó méretű biológiai szűrés, tökéletes fény és vízparaméterek. Egyszóval minden megvolt, amit az emberiség a mai napig tudásban és tapasztalatban össze tudott hozni. ... de az alga megjelent...!!! :oops: De nem esnek kétségbe a probléma miatt, betesznek pl. csigákat, amik lelegelik az algát. ... de, ha olyan alga is felüti majd a fejét, amit a csiguszok nem szeretnek, akkor jön a következő ötlet, meg a következő, meg a következő, míg végül megoldják... 👍 Az akvarizálás erről (is) szól. ;)
 
Azért nem kapsz konkrét segítséget, mert senki sem tudja, hogy miért algásodik a víz? Mi a konkrét kiváltó ok? ... és miért pont azaz alga terjed el? Vannak megfigyelések, és próbálják összekötni a tapasztalásokat az algásodással. Ebből persze semmi tudományos dolog nem fog kisülni. Hályogkovács módszer. Itt van a múlt hétről egy cikk a Balaton algásodásával kapcsolatban. Balaton és alga Nem tudom, hány "ökotudóst" fizethetnek ezért, de, hogy halvány lila gőzük sincs semmiről, az tutti. Gyerek koromban azt volt a szöveg, hogy azért algásodik a Balaton, mert túl sok műtrágya kerül bele a környező mezőgazdasági területekről, a vízfolyások által. Aztán nagyon oda figyeltek a dologra, és erősen szabályozták a műtrágya használatát. Ám, ha olvasol itt a fórumon, akkor látod, hogy a túl sok tápanyag önmagában nem okoz algásodást. (és akkor jönnek a közhelyek, és akik magyarázzák, hogy akkor mi okozza?). Miután a Balatonnál szabályozták a tápanyagbevitelt (foszfátot), láttam a TV-ben, hogy a fickó beevezett a riporternővel a tó közepére, és ivott egy jó pohárral a vízből, mondván, hogy "Kedves TV nézők, ennyire tiszta a Balaton". (a gyomormosást utána nem mutatták...) ... de, ha ennyire tudják, hogy mi a kiváltó ok, akkor miért nem tesznek ellene??? (ez költői kérdés volt)
Szerintem most ott tartunk algakérdésben, ahol a meteorológia tartott az eső megjóslásával 100 évvel ez előtt: "Ha felmászik a béka a dunsztos üvegben a létrára, akkor eső lesz!"

A Balaton és egy növényes akvárium nagyon más környezet, nem lehet ilyen párhuzamokat vonni, illetve az eutrofizációt nagyjából 100 éve kutatják,
tudják miről beszélnek.
De ha te ennyivel jobban ismered a témát mint a buta limnológusok, akkor javasolj nekik megoldást.
 
A Balaton és egy növényes akvárium nagyon más környezet, nem lehet ilyen párhuzamokat vonni, illetve az eutrofizációt nagyjából 100 éve kutatják,
tudják miről beszélnek.
De ha te ennyivel jobban ismered a témát mint a buta limnológusok, akkor javasolj nekik megoldást.
Ha olvasnál is, nem csak írnál, akkor feltűnt volna, hogy fogalmam sincs (nekem sem), hogy mitől szaporodnak el az algák, mi a kiváltó ok? Tehát NEM tudok javaslatot tenni!
 
Ha olvasnál is, nem csak írnál, akkor feltűnt volna, hogy fogalmam sincs (nekem sem), hogy mitől szaporodnak el az algák, mi a kiváltó ok? Tehát NEM tudok javaslatot tenni!

Ahhoz képest elég könnyen leírtad az "ökotudósokat", akik főállásban ezzel foglalkoznak 9-10 év célirányos tanulás után.

És igen, kísérletekkel is bizonyítható hogy az extra nitrát és/vagy foszfát tavakban algásodást okoz. Még akváriumban is, ha ez aránytalanul történik. Az egyedüli kérdés a Balatonban hogy honnan került a vízbe a szennyezés, vagy miért tudott felszaporodni a tápanyag. A fényerő, hőmérséklet, co2 nagyjából állandó. A napfény fényereje esetén "low tech " környezetben(Balaton) nem sok egyéb változó marad. De ha neked fogalmad sincs, akkor nyilvánvaló hogy ők is csak találgatnak.
 
Eredetileg a sok foszfát, nitrát gondolat az EI alapján merült fel. Sok szép egészséges növény esetén nem feltétlenül okoz algásodást. Ha nincs növény az mondjuk nem annyira jó. :)

Van több ismerős, aki kerti tavát is EI tápokkal tolja, pedig ott is szinte mindenhol azt olvashatod, hogy foszfát nulla legyen. Igaz sok szép növény van ami kifejezetten szereti a megemelt tápozást. Nálunk a GA kis tóban nincs olyan mennyiségű növény, hogy ezzel játszani tudjunk.

hoznám a G.A. legutolsó videóját, a 650 literes betelepítéséről.

Ebben az esetben nagyjából 2 dologra lehet szűkíteni a problémát.
- Sok fa dekoráció, ráadásul eltérő módszerekkel gyűjtött és nem feltétlenül annyira vízbarát dekorok, mint pl a red moor amit gyakran használunk.
- 1 növény használata, az is a brasiliensis, ami víz alá kerülve levelet vált. Mivel elég lassú növény ez sokkal tovább tarthat, mint pl egy parvula esetén. De nyírni nem annyira szeretnénk, mert nehezen regenerálódik. Több növény nincs, ami segítene az egyensúly megtartásában, így ez az akvárium a könnyű kinézet ellenére sokkal nehezebb, mint a mellette lévő növényes csodák. Szerencsére szűrésben erősen meg van támogatva, így várhatóan algamentes lesz. Persze ehhez az is kell, hogy az amanokat ne kergessék el a vitorlások.....
 
Alga diagnosztizálás és segítség miatt fotó nélkül eléggé csak vaktában lövöldözünk.

Ha még nem tudsz a fórum feltöltö funkciójával képet megosztani, akkor próbáld belinkelni máshonnan a fotót @Gugoka
 
Eredetileg a sok foszfát, nitrát gondolat az EI alapján merült fel. Sok szép egészséges növény esetén nem feltétlenül okoz algásodást. Ha nincs növény az mondjuk nem annyira jó. :)

Van több ismerős, aki kerti tavát is EI tápokkal tolja, pedig ott is szinte mindenhol azt olvashatod, hogy foszfát nulla legyen. Igaz sok szép növény van ami kifejezetten szereti a megemelt tápozást. Nálunk a GA kis tóban nincs olyan mennyiségű növény, hogy ezzel játszani tudjunk.



Ebben az esetben nagyjából 2 dologra lehet szűkíteni a problémát.
- Sok fa dekoráció, ráadásul eltérő módszerekkel gyűjtött és nem feltétlenül annyira vízbarát dekorok, mint pl a red moor amit gyakran használunk.
- 1 növény használata, az is a brasiliensis, ami víz alá kerülve levelet vált. Mivel elég lassú növény ez sokkal tovább tarthat, mint pl egy parvula esetén. De nyírni nem annyira szeretnénk, mert nehezen regenerálódik. Több növény nincs, ami segítene az egyensúly megtartásában, így ez az akvárium a könnyű kinézet ellenére sokkal nehezebb, mint a mellette lévő növényes csodák. Szerencsére szűrésben erősen meg van támogatva, így várhatóan algamentes lesz. Persze ehhez az is kell, hogy az amanokat ne kergessék el a vitorlások.....
A Balatonban annyira nem jó a növénytömeg/víz arány, így az "EI" tápozás helyett inkább a nulla tápanyag a cél. Legalább is ha fürdeni is akarunk benne.🙂
 
Köszi megnyugtattál! Kezdőként most még tovább nőtt a kedvem az akvarisztikához.
Értem amit mondtál példának de itt azért többre számítottam.
De ez van.👍
Mar bocs de a GA alga tajekoztatoja nagyon jo, es ha figyelmesen elolvasod es bazonositod az algat akkor igenis meg lehet vele oldani a problemat.
A masodik kommentedre meg csak annyit tudok irni, hogy inkabb ha utana olvasol egy picit akkor siman altszik tobb hiba is a setupodban ami algasodashoz vezethet, es nem innen "tobbre szamitani". Pelda: 30 lumennel vilagitasz CO nelkul ami mar eleve lehet hogy sok, foleg ugy hogy belso szurod van, na meg persze a Seriyu ko sem sohat segit a helyzeteden.
 
Mar bocs de a GA alga tajekoztatoja nagyon jo, es ha figyelmesen elolvasod es bazonositod az algat akkor igenis meg lehet vele oldani a problemat.
A masodik kommentedre meg csak annyit tudok irni, hogy inkabb ha utana olvasol egy picit akkor siman altszik tobb hiba is a setupodban ami algasodashoz vezethet, es nem innen "tobbre szamitani". Pelda: 30 lumennel vilagitasz CO nelkul ami mar eleve lehet hogy sok, foleg ugy hogy belso szurod van, na meg persze a Seriyu ko sem sohat segit a helyzeteden.

Én kicsit megértem a kezdőket, ha tanácstalanok ezt a cikket olvasva. Ad sok jó tanácsot is, de az "állítsd be a tápozást, CO2-t", vagy "vedd figyelembe a természetes fényt" túl megfoghatatlanok egy kezdőnek. Sajnos ilyen általános leírást ennél pontosabban nem lehet megírni, mindig az adott akvárium ismeretével lehet csak pontosabb tanácsokat adni.
 
Ilyen természetes tavak esetén a több növény sajnos az eutrofizáció előrehaladott állapotát jelezné. És a sok tápanyag mindig a feltöltődést sietteti, és én pl nem szeretem ha a hínár karcolja a lábszáramat. 🙂
Balaton algásodásával kapcsolatban másik fórumon olvastam, bekopizom:

ismerősöm, aki a BH zRt-nél dolgozik, elmesélte, hogy egybehangzó a hozzáértők véleménye arról miszerint, a Balatonfenyvesi vitorlás kikötő megépítése volt az utolsó szög a Tó koporsójába! Emiatt algásodik, mert a természetes áramlás, amit a kis-Balaton táplált totálisan megállt tőle... Csak rá kell nézni a Googlemapsre, és tényleg!!!
 
Balaton algásodásával kapcsolatban másik fórumon olvastam, bekopizom:

ismerősöm, aki a BH zRt-nél dolgozik, elmesélte, hogy egybehangzó a hozzáértők véleménye arról miszerint, a Balatonfenyvesi vitorlás kikötő megépítése volt az utolsó szög a Tó koporsójába! Emiatt algásodik, mert a természetes áramlás, amit a kis-Balaton táplált totálisan megállt tőle... Csak rá kell nézni a Googlemapsre, és tényleg!!!
Négy év alatt több mint a duplájára nőtt az a terület a Balaton partján, ahonnan kiirtották a nádat az ingatlanok tulajdonosai; az üdülőrégióban a téli nádaratásra engedélyt kérők mintegy fele pedig tavaly is irtást végzett az aratás helyett.
 
Négy év alatt több mint a duplájára nőtt az a terület a Balaton partján, ahonnan kiirtották a nádat az ingatlanok tulajdonosai; az üdülőrégióban a téli nádaratásra engedélyt kérők mintegy fele pedig tavaly is irtást végzett az aratás helyett.
Ez egy folyamat kezdete. Valahogy el kell adni a meset aminek algasodas a neve. Kell a nehez iszap, es 1 even belul el kell kezdeni a kitermelest. Csak ugy nem lehet belevagni, igy elkezdodott valami.
 
Szia

Nálam azok a levelek néznek igy ki amelyik teljesen a vízfelszín felett van ,és ventilátorral hűtőm a vizet .és egyszerűen ezek miatt elszárad a levél .Én leszoktam vágni őket.
Azt tettem én is. Nálam venti nincsen, de lehet igazad van, mert a víz alatt lévő leveleket nem érinti.
Köszi!
 
Back
Oldal tetejére