• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nitrát szint beállítása

Csinalnek egy kontrol oldatot csak nem tudom mennyi Nitrot adagolja desztilalt vizben, hogy peldaul 20-30 ppm nitrat legyen es azt mernem meg a tesztel.
1g KNO3-hoz öntesz annyi desztillált vagy RO vizet, hogy 613ml legyen. Addig kevered míg teljesen fel nem oldódik. Ez lesz a törzsoldat.10ml törzsoldathoz öntesz 990ml desztillált vagy RO vizet. Így kapsz 1l 10mg/l nitrát tartalmú referencia oldatot. Ezzel ellenőrizheted a teszteket.
Ha pl. 20ml törzsoldatot egészítesz ki 1l-re (980ml vízzel), akkor 20mg/l-es referencia oldatot kapsz.
Mivel én sem vagyok tévedhetetlen, javítsatok ki, ha nem így van.
 
Bár én sem tudom jobb magyarázatot, de úgy gondolom, hogy normál akváriumi környezetben teljesen ki van zárva, hogy számottevő (=mérhető) denitrifikáció kialakuljon. Mondom miért: a denitrifikációhoz anoxikus környezet kell (0,5 mg/l koncentráció alatt kell lennie az oldott oxigénnek), és kell lennie nitrátnak. Valóban kialakulnak olyan zónák, ahol nincs oxigén (a táptalaj legalja, vastag homokréteg, stb.), na de akkor ha én beöntöm a nitrátoldatot (=növénytáp) a vízoszlopba, akkor ha a nitrát eljut ezekre a zárt anoxikus zónákba, akkor szükségszerűen az oldott oxigénnek is kell kellene jutnia, tehát megszűnne az anoxikus környezet. Nem kizárt természetesen, hogy valami nagyon-nagyon extrém áramlás alakuljon ki, ahol kizárólag a nitrát jut be valami csoda folytán, de azt gondolom, hogy ezek olyan mikroáramlások, amik nem képesek napi több 10 mg nitrátot feldolgozni. Ezért is olyan nagyon nehéz megvalósítani a denitrifikáló szűrőt (bár nem lehetetlen... ;)).

Tegyük fel sok mulm keletkezik, ami a talaj felső rétegében van, és bomlik. Útközben a vízből a bacik a szerves anyagok bontásához és nitrifikációhoz elhasználják az oxigént, így alulra már csak az oxigénben szegény, és nitrátban gazdag víz jut le, kvázi egy "oxigénszűrő" lesz a felső talajréteg. A denitrifikáció egy lehetséges ok, de nem sok egyéb dolog képes erre. Esetleg valamelyik növény nagyon szereti hiperakkumulálni és eltárolni a nitrogént magának, de azt sem tudja a végtelenségig.
 
Az a helyzet, hogy valami intenzíven vonja ki a nitrátot, de a többi tápot nem. Ennek ellenére te egy táp keverékkel (Green Aqua Macro) tápozol. Így nem csoda, hogy a foszfát és a kálium az egekbe szökik. Javaslom, hogy a macro tápanyagokat külön-külön adagold, szükség szerint! Pl. porokból készíts oldatokat!
Egyébként nekem is volt ilyen gondom, amikor nagyon sok gyorsan növő növényem volt. 1 hét alatt a nitrát szint lement 20-25-ről 10 alá. Jobban toltam a nitrátot KNO3 oldattal és minden rendben volt.
Azért egy megbízható tesztre szükséged lesz.
Ha valami full szelektíven vonja ki a nitrátot, akkor a KNO3 nem jó a célra. Teljesen mono nitrogén táp kell, pl karbamid. Veszélyes az ammónia miatt, de akár ammónium-nitrát is mono táp lehetne. A KNO3-mal a káliumot túladagolhatod ha extrém a nitrogén szelektív eltűnése.
 
Ha valami full szelektíven vonja ki a nitrátot, akkor a KNO3 nem jó a célra. Teljesen mono nitrogén táp kell, pl karbamid. Veszélyes az ammónia miatt, de akár ammónium-nitrát is mono táp lehetne. A KNO3-mal a káliumot túladagolhatod ha extrém a nitrogén szelektív eltűnése.
Ez így van, de minden attól függ, hogy valójában mennyire fogy a nitrogén a többi táphoz képest. Nálam bevált a KNO3, mert azért fogyott a kálium is, így nem adagoltam túl. Mindenképp megbízható tesztekre lesz szükség. A nitrát tesztet mindenképp érdemes ellenőrizni a referencia oldattal, mert a nitrát tesztek elég instabilak.
 
Ez így van, de minden attól függ, hogy valójában mennyire fogy a nitrogén a többi táphoz képest. Nálam bevált a KNO3, mert azért fogyott a kálium is, így nem adagoltam túl. Mindenképp megbízható tesztekre lesz szükség. A nitrát tesztet mindenképp érdemes ellenőrizni a referencia oldattal, mert a nitrát tesztek elég instabilak.

JBL nitrát tesztet néztem, 10 ppm-es (+-2 ppm) oldatot készítettem, és 5-6- ppm-es értéket mutatott a teszt.

Megnézem a salifert-et is, abban én jobban bízok.
 
JBL nitrát tesztet néztem, 10 ppm-es (+-2 ppm) oldatot készítettem, és 5-6- ppm-es értéket mutatott a teszt.

Megnézem a salifert-et is, abban én jobban bízok.
Nálam a Sera tesztek egész jól szerepeltek a referenciaoldatos próbákon is.
 
Kérdésem a következő lenne: ha a pH tesztek végérvényben NO3-mat mérnek, akkor a pH mennyire indikatív az ammónia jelenlétére nézve a vízben? Kizárólag ammónia/ammónium alkothat NO3-mat, vagy más nitrogénvegyületek is? Tehát van bármilyen közvetlen arány a pH és az ammónia/ammónium jelenléte között a vízben?
 
Kérdésem a következő lenne: ha a pH tesztek végérvényben NO3-mat mérnek, akkor a pH mennyire indikatív az ammónia jelenlétére nézve a vízben? Kizárólag ammónia/ammónium alkothat NO3-mat, vagy más nitrogénvegyületek is? Tehát van bármilyen közvetlen arány a pH és az ammónia/ammónium jelenléte között a vízben?

A pH tesztek nitrátot mérnek??? :O Ezt ki mondta, vagy hogy csapodott le nálad így? :) Nem, semmi ilyen összefüggés nincs.

Minden nitrogénvegyületből végül nitrát lesz akváriumi körülmények között (aminok, fehérjék, stb.), "csak" köztilépés az ammónia.

Nincs semmilyen egzakt összefüggés a pH és az ammónia között. A pH a hidrogénion koncentráció maga (negatív logaritmus formában megadva). Ebbe minden anyag beleszól, ami hatást gyakorol a hidrogénion koncentrációra, így az ammónia is. Ha úgy tetszik, akkor ez egy többismeretlenes egyenlet.
 
A pH tesztek nitrátot mérnek??? :O Ezt ki mondta, vagy hogy csapodott le nálad így? :) Nem, semmi ilyen összefüggés nincs.

Minden nitrogénvegyületből végül nitrát lesz akváriumi körülmények között (aminok, fehérjék, stb.), "csak" köztilépés az ammónia.

Nincs semmilyen egzakt összefüggés a pH és az ammónia között. A pH a hidrogénion koncentráció maga (negatív logaritmus formában megadva). Ebbe minden anyag beleszól, ami hatást gyakorol a hidrogénion koncentrációra, így az ammónia is. Ha úgy tetszik, akkor ez egy többismeretlenes egyenlet.
Köszi, én is így tudtam, de vitába keveredtem valakivel, aki annyira kredibilisnek tűnő forrásokat adott, hogy teljesen elbizonytalanodtam. Eleve nem értem, hogyan lehet összefüggést állítani pH és ammónia között, ha a CO2 beoldás (is) erősen befolyásolja, a H2CO3-nak márpedig nem sok köze van az NH3-hoz.
 
Köszi, én is így tudtam, de vitába keveredtem valakivel, aki annyira kredibilisnek tűnő forrásokat adott, hogy teljesen elbizonytalanodtam. Eleve nem értem, hogyan lehet összefüggést állítani pH és ammónia között, ha a CO2 beoldás (is) erősen befolyásolja, a H2CO3-nak márpedig nem sok köze van az NH3-hoz.
Van osszefugges, csak nem ugy. A viztesztek a total ammoniat merik, ha megmered az ammoniad, a phd, a homersekleted akkor tudod csak, hogy mennyi ammonia van tenylegesen a rendszerben. A total ammonia ammoniat es ammoniumot egyutt mer, a ph es homerseklet segitsegevel tudod megmondani, hogy mennyi belole az ammonium, ami joval kevesbe mergezo a halakra.
78443
 
Van osszefugges, csak nem ugy. A viztesztek a total ammoniat merik, ha megmered az ammoniad, a phd, a homersekleted akkor tudod csak, hogy mennyi ammonia van tenylegesen a rendszerben. A total ammonia ammoniat es ammoniumot egyutt mer, a ph es homerseklet segitsegevel tudod megmondani, hogy mennyi belole az ammonium, ami joval kevesbe mergezo a halakra.
View attachment 78443
Így már világos, köszi!
 
Algamentes vagyok 3 éve, de most kitaláltam, hogy fejlődni akarok és magam keverem a macrót.
Meg is vettem GA-tól azt a csomagot ami por alakban tartalmazza a macro elemeket
Kálium-Nitrát (KNO3) - 200g.
Kálium-Foszfát (KH2PO4) - 200g.
Kálium-Szulfát (K2SO4) - 200g.

Ebből 1 liter ozmóvízbe belekevertem azt amennyit a GA-sok a macro dobozára írtak.
Nitrát (NO3) - 49 g/l
Foszfát (PO4) - 7 g/l
Kálium (K) - 49,2 g/l

Elöntött a zöld alga.

Már csináltam ilyesmit 1 éve egy nanohoz és ott valami excelt használtam és az rémlett ugyanoda lyukadtam ki mintha a doboz leírását másolnám. A Nanom-ban nincs alga, ott sikerült a bekeverés.
JBL ProScan teszt ami eddig jól mért, 0mg No3, 0mg No2-t mért.
Kiöntöttem a teljes tápot és bekevertem újra hátha bénáztam és valamelyiket port dupláztam, de továbbra sincs nitrátom. Rossz ez az arány amit fent írtam 1 liter vízbe 49g/7g/49g?

Most jutott eszembe, hogy a nano akvát is tesztelhetném abból kiderülne jó-e a teszt.
 
Algamentes vagyok 3 éve, de most kitaláltam, hogy fejlődni akarok és magam keverem a macrót.
Meg is vettem GA-tól azt a csomagot ami por alakban tartalmazza a macro elemeket
Kálium-Nitrát (KNO3) - 200g.
Kálium-Foszfát (KH2PO4) - 200g.
Kálium-Szulfát (K2SO4) - 200g.

Ebből 1 liter ozmóvízbe belekevertem azt amennyit a GA-sok a macro dobozára írtak.
Nitrát (NO3) - 49 g/l
Foszfát (PO4) - 7 g/l
Kálium (K) - 49,2 g/l

Elöntött a zöld alga.

Már csináltam ilyesmit 1 éve egy nanohoz és ott valami excelt használtam és az rémlett ugyanoda lyukadtam ki mintha a doboz leírását másolnám. A Nanom-ban nincs alga, ott sikerült a bekeverés.
JBL ProScan teszt ami eddig jól mért, 0mg No3, 0mg No2-t mért.
Kiöntöttem a teljes tápot és bekevertem újra hátha bénáztam és valamelyiket port dupláztam, de továbbra sincs nitrátom. Rossz ez az arány amit fent írtam 1 liter vízbe 49g/7g/49g?

Most jutott eszembe, hogy a nano akvát is tesztelhetném abból kiderülne jó-e a teszt.

Pontosan mennyit mértél be az egyes porokból?

Lehetőségek:

- nem KNO3-ot kaptál, hanem valami mást
- nem KNO3-ot mértél be, hanem valamelyik másikat (igen, kétszer...)
- a JBL proscan már nem olyan "pro"...
 
Pontosan mennyit mértél be az egyes porokból?

Lehetőségek:

- nem KNO3-ot kaptál, hanem valami mást
- nem KNO3-ot mértél be, hanem valamelyik másikat (igen, kétszer...)
- a JBL proscan már nem olyan "pro"...

Kálium-Nitrát (KNO3) - 49g.
Kálium-Foszfát (KH2PO4) - 7g.
Kálium-Szulfát (K2SO4) - 49g.

Persze ezt egy gagyi digit mérleggel. Simán lehet, hogy 5-10%-ot téved. Mivel az estimated index a túladagolásról híres (ezért cserélünk vizet) nem gondolom, hogy ha csak 44 gramm ment bele valamelyikből akkor nagy változás lenne, de lehet tévedek.

A duplázást azért zárnám ki, mert újat kevertem.


"- nem KNO3-ot kaptál, hanem valami mást" - Mármint a dobozt félre címkézte a GA? Akkor a másik akváriumba se lenne jó.
"- nem KNO3-ot mértél be, hanem valamelyik másikat (igen, kétszer...)" - ezt az újrakeveréssel kizárnám
'- a JBL proscan már nem olyan "pro"...' Ez nagyon lehet

Igazából amire elsődlegesen választ várnék, hogy a már említett 1 liter vízbe 49g/7g/49g ez jó arány?

Új Scape van 6 hete.
Ez nem gond, ettől nem jött eddig alga. A kezdeti amazónia tápnyelését ellensúlyozom foszfát hozzáadásával, amit most először porból kevertem. Tehát a kiürült 1l-es easy life fosfo-t feltöltöttem és hozzáadtam 3,5 g Kálium-Foszfátot. Így az 6. héten már nem kell adagolni, mert már nem nyeli a táptalaj el a foszfátot, végre beállt 1,4-re a csepleszt alapján.
Növényeknél nincs hiánytünet. Szépen gyorsan fejlődnek.
 
Ebből 1 liter ozmóvízbe belekevertem azt amennyit a GA-sok a macro dobozára írtak.
Nitrát (NO3) - 49 g/l
Foszfát (PO4) - 7 g/l
Kálium (K) - 49,2 g/l
Ezek a hatóanyagok adatai.
1g kno3ból ha jól rémlik kb 4x%-a a no3

Régen kevertem már én is nem emlékszem a pontos adatokra

De volt egy ei táblázat asszem a saját topikjában elérhető
 
Kálium-Nitrát (KNO3) - 49g.
Kálium-Foszfát (KH2PO4) - 7g.
Kálium-Szulfát (K2SO4) - 49g.

Persze ezt egy gagyi digit mérleggel. Simán lehet, hogy 5-10%-ot téved. Mivel az estimated index a túladagolásról híres (ezért cserélünk vizet) nem gondolom, hogy ha csak 44 gramm ment bele valamelyikből akkor nagy változás lenne, de lehet tévedek.

A tápoldat biztosan rossz, mert 49 g nitrát, az nem 49 g kálium-nitrát, hanem 79,9 g. De ez totálisan nem magyarázza a nulla nitrátot: lennie kellene benne nitrátnak, még ha kevésnek is. És szükségszerűen az arányok is rosszak, mivel a KH2PO4-nél megint más a moláris összetétel, a K2SO4-ot meg durván túltoltad, mivel nem számoltál a KNO3 és a KH2PO4 kálium-tartalmával.
 
A tápoldat biztosan rossz, mert 49 g nitrát, az nem 49 g kálium-nitrát, hanem 79,9 g. De ez totálisan nem magyarázza a nulla nitrátot: lennie kellene benne nitrátnak, még ha kevésnek is.
Hazafelé veszek JBL NO3 cseptesztet. Ketten csak nem tévednek. Szerintem a papíralapú túl nagy léptékben mér. Lehet van bent valamennyi és nem jelzi.

Egyébként most látom megjelent egy JBL pro csepteszt termékcsalád. Kíváncsi lennék változott-e valami vagy csak új a csomagolás.
 
Én az alábbi adagolást használom , még @Beni -től kaptam és állítólag a GA macróhoz hasonló töménység így az adagolása is ugyanaz( 1ml/20L/nap), mondjuk visszavettem az EI szerinti adagolásból, így csak a fele megy naponta. Kb a tápfogyásnak megfelelő arány, mert a TDS elig változik a hét végére. Sőt mivel a kálium-nitrát és a kálium-foszfát illetve a GA-s GH+ elég sok káliumot tartalmaz.(konkrétan 2mg/l-t emelt miközben a TDS-t 40-el emeltem vízcserekor), így kálium-szulfátot nem is szoktam tenni a mixbe.
KNO3: 79,8 g/l
KH2PO4 : 10g/l
K2SO4 : 34,6g/l
 
Utoljára módosított:
Én az alábbi adagolást használom , még @Beni -től kaptam és állítólag a GA macróhoz hasonló töménység így az adagolása is ugyanaz( 1ml/20L/nap), mondjuk visszavettem az EI szerinti adagolásból, így csak a fele megy naponta. Kb a tápfogyásnak megfelelő arány, mert a TDS elig változik a hét végére. Sőt mivel a kálium-nitrát és a kálium-foszfát illetve a GA-s GH+ elég sok káliumot tartalmaz.(konkrétan 2mg/l-t emelt miközben a TDS-t 40-el emeltem vízcserekor), így kálium-szulfátot nem is szoktam tenni a mixbe.
KNO3: 79,8 g/l
KH2PO4 : 10g/l
K2SO4 : 34,6g/l
Ehhez az adagoláshoz rendszeresen 30%(?) heti vízcsere járul?
 
Back
Oldal tetejére