• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kapu az ösvény felett

ragnar

Nézelődő
Üdv Mindenkinek!

Elindítom hát a kezdő növényes akváriumom naplóját.

Utánaszámoltam: okt 1. körül jártam először „véletlenül” a GA-ban. Kb. 3 hét múlva megvolt a hardscape, 4. hét: ültetés. Nem volt megálmodott koncepció. A kapott dekorokból próbáltam valamit kihozni és nem igazán tudtam eldönteni, hogy melyik vonulat legyen.
Ráadásul a red-moor alatti "résnek" pedig valami mangroves szerepet szántam. Azt még nem tudom hogyan.
Sokáig csak a gyökér volt benne, azt forgattam folyamatosan, a kő meg talonban volt, soknak ítéltem együtt.
Úgy voltam vele, hogy berendezem valahogy amit kaptam, hogy valamennyire pofás legyen és hadd szóljon. Nem indulok vele versenyen, tanulópályának szánom nyilván. Maradjon szép algamentes meg érezze benne magát jól benne minden lakó. Meg persze rugalmasan alakítom igény szerint.
Az ültelést jól elbénáztam elől, nem nyomtam őket elég mélyen illetve szerencsétlenkedtem a csipesszel is és persze feltöltésnél a fele kijött, plusz egy csomó talaj a frontüveghez került, kicsit rontva a mélységérzetet.
Már kicsit jobban menne, ha újra kéne csinálnom, nem tudom lenne-e értelme illetve lehetőség rá?
A mohával is meggyűlt a bajom, persze azóta fele a kukában van, olyan jól felkötöztem. Amúgy a vízcserénél a kapu pont szárazra kerül és újra lehet kötözni.
A kapu jobb oldala eredetileg beleért a talajba, csak menet közben kicsit eltekeredett. Már annak is örülök, hogy nem úszott fel menet közben. Kivenni necces, mert ráfut a dekorhomok út, picit forgatni talán még tudom.
Kicsit nagy ide ez a gyökér érzésem szerint, pedig már csipkedtem is belőle.
Tudatosan figyeltem a kapu fókuszpont-aranymetszésbe pakolásával, de az elrendezésnél csak úgy szemre. Aztán a végén megmértem a kapu középpontját és szinte millire ott van, ahol kell. Még a sziklák és a gyökér fókusz alkotta felé mutató háromszögeket is figyelgettem és úgy forgattam köveket.
A növényeket se tudtam, hogy valójában mekkorák és hát sokkal nagyobbak, mint gondoltam. Ja és nem számoltam Co2 beoldással egy darabig és ahhoz próbálgattam válogatni.
Ja, és az elrendezésnél például egyáltalán nem gondoltam az akadálytalan flow-ra, ebből azért lehetnek meglepik, úgy érzem.


Adatok:

Opti-white 64l (60x30x35cm)

Szűrés: TETRA EX800 PLUS (gyári szivacs+Seachem matrix +Seachem Purigen+perlon)

Fény: napi 8 óra Up Pro light Z led (GA szerint ~0,5W/l) + talonban ősrégi SERA 15W fénycső

Co2: nincs

TÁP az indításnál szolidan: Green Aqua Micro (1,5ml)+macro (1,5ml) + carbo (1ml)

Vízelőkészítő: Seachem Prime

Amazonia+Power Sand Special M talaj+Colorado Sand
Red moor + Seryuki kő
A házban vízlágyító van, ez jön a csapból. (tudom, hogy ez nem olyan lágyvíz...)
Tesztek: okostelós csíkteszt.
No3: 40; No2: 0-0,25; GH:<3°d; kH:8°d; pH:7,0
( A sima kemény víznek 10-es a No3)

AKVÁRIUM START: 2015.10.30.

Táptalajozás:

20151023_200318_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

Hardscape (direkt rábíztam a GA-ra, hogy rakjanak össze valami köveket meg gyökeret, amiből majd én kitalálom):

20151025_161329_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül


1. nap növényekkel:

20151101_141755_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül




Növények:
BAL hátul: Rotala rotundifolia
BALKÖZÉP hátul: Vallisneria Nana
JOBB hátul, felső kő mögött: Hygrophila Polysperma Rosanervig
JOBB közép, felső kő előtt: Lilaeopsis Mauritiana
JOBB elől, alsó kő előtt, útszegély mindkét oldalon: Staurogyne Repens TC (zselés)
JOBB elől: Parvula mini (zselés)

Red moor:
Vesicularia Ferriei Weeping moha TC (zselés)
Anubias barteri var. angustifolia (a képpel ellentétben kikerült a gyökér alól a kisebbik és bebújt a kapu alá, a kő mögé.
BAL elől: HM (zselés)

A kapu alatt, hátulra bekerült egy kis kimaradt parvula, ez nem volt a koncepcióban. Itt még (biztos) kiegészítésre, átalakításra szorul az elrendezés.
A red moor-on ideiglenesen van egy lesúlyozó kő. Ez volt készleten
C:\Users\Ragnar\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.png

A növények mennyiségét netes rendelés alapján nem tudtam felmérni, szóval besaccoltam, így sikerült.
Ezért van pl. 2 anubias, pedig az gyárilag 1 volt. A Hygrophila is kibuggyan hátulról rendesen.
Megy a napi vízcsere.

Pár nap elteltével a növények nőnek, de látom a hiánytüneteket. Lyukas levél, elsárgult levél.
Elől a HM nő, meg terjeszkedik, de helyenként rohad.
Parvula mini leginkább csak rohad.
Algát is látok már a mai napon, azt hiszem valami fekete pontalgának néz ki.

Növények nőnek, de 2 napja látom a hiánytüneteket. Lyukas levél, elsárgult levél.
Elől a HM nő, meg terjeszkedik, de helyenként rohad.
Parvula mini leginkább csak rohad.
Algát is látok már a mai napon, azt hiszem valami fekete pontalgának néz ki. Gyökéren, mohán barna alga van.
Picit emelek a tápon, hátha.(6 Mic,6 Mac,2 Carbo)
A zselés emers-submers átalakulásokban bízom, mivel a sok elfonnyadt parvula levél között ott vannak az apró frissek, de ez így akkor is sokkolóan hat. A HM mondjuk cserepes volt, az persze egy fokkal jobb állapotban van.
---------------------------------------


1 hét elteltével:
20151107_161732_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül



Bekerült a nagynyomású CO2: 2 bubi/sec, DC: zöld
Az eddig tapasztalt hiánytünetek mintha megszűnnének.
Tápozást is felvettem: 4ml/20l/nap (kétnapi 50% vízcsere)
Növények levelein fekete (vagy barna) pontalga. köveken dettó. Főleg a gyökér mögötti rotalán az alacsonyabb részen, felül tiszta. Hasonló a helyzet a jobb felső kő mögötti hygrophiliával is.
Parvula miniért megy a mantra. Hátha segít.
A képpel ellentétben már leszedtem a lesúlyozó követ, hátha segít a flownak.
És óvatosan beindult a bubizgatás.

Nagyon megköszönök minden végigolvasást és különösen minden észrevételt, tanácsot.
folyt .köv
 
Utoljára módosított:
Bárcsak elsőre nekem is sikerült volna valami hasonlót csinálni. Szerintem jó kezdet. Az emelt tápozás és a Co2 adagolás biztos, hogy visszaszorítja az algákat. Szépen meg fognak indulni a növények.
 
Hali. Egy véletlen találkozás egy kúúl ismerőssel a fórumon.. Én már elmondtam neked részletesen mindent, amit gondolok. De ha már napló:
Összefoglalva - meglepően felkészült vagy a rövid ismerkedési idő ellenére. Látszik is az elrendezésen és a fontos dolgok ismeretéből is. Mindent tök jól csináltál, a növényesítés lett picit kesze-kusza, de ennek is írtad a miértjét. A jobb oldal tök jó, az út-kapu perspektívája is és a hátsó kanyar adja a mélységet.

A tápozásodat nem igazán értem. Jó lesz az úgy?
Lehet, hogy tök blődség, amit írok (mert rosszul látom), de mintha az áramlás is nagyon bitang lenne. Főleg a parvula, de az összes "gyengébb" növény azt mutatja, mintha a jobb oldalról visszaforduló áramlat ki akarná tépni őket. Az 1. napos fotódon jónak tűnik az esőztető állása, utána már nem látom. A 800-as Tetra jó választás a szűrőtérfogat miatt, de az áramláson lehet, picit fojtanod kellene és/vagy a befolyót feljebb emelni picit.

Nekem mindig azt mondták, egyszerre csak egy dolgon változtassak és nézzem meg egy hét után. Ezt a szabályt nem sokáig tudtam betartani, mert napról napra vált világosabbá, hogy több minden egyértelműen hibádzik, akkor meg hova várjak? Ezért neked én azt javaslom, keresd meg azokat a dolgokat, amikben "biztos vagy" (vagy leszel) - hogy nem lesz így jó - és mindegyiken változtass, hogy utána békén tudd hagyni egy-két hétig az akváriumot. (y)
 
Köszi a megjegyzéseket, biztatást. Igen, jopet, nagyon hasznos tanácsokkal, meglátásokkal láttál el picit korábban. Átgondoltam azóta, és most jelenleg arra megyek rá, hogy egyensúly legyen. Aztán majd bíbelődök az elrendezéssel.
Amúgy kezdek kóros lenni, éjszaka közepén felébredek arra, hogy álmomban fórumozok. Jáááj!
(Lassan a családon is kezdenek hiánytünetek előjönni, mert munka helyett is növénykedek a gépen, ezért nincs mit enni...)
Nem tudom, jó lesz-e a tápozás. A hiánytünetek ugye elmúltak a növelt tápozásnál, de ugyanakkor jött be a CO2 is. (Hamarosan amúgy rádobok a fényre még 1 ledet, mert jelenleg kb. 0,75w/l-rel nyomom.)
Flow: Olvastam valahol, hogy a parvula mini nem is igazán kedveli a nagy áramlást. Ezt valahogy talán megerősíti látszik nálam az ösvény hátsó partfalába "kimenekített" parvula nem döglődik annyira, mint elől. Pedig ott még kevesebb fényt is kap.
Próbáltam jó ideig fojtva nyomatni éppen ezért a szűrőt, de ekkor meg azt vettem észre, hogy a stemek alja-közepe algásodik (feket-barna pontalga), míg a tetejük szép algamentes. Valahogy összefüggésbe hoztam ezzel, de persze lehet, hogy hibásan. A gyökér mögött különösen csúnyúl a rotala levélzet az alga miatt. Ezért levettem a lesúlyozó követ is, hogy ne fogja az se a flowt. Ugyanezért fogom elpakolni a skimmert is valahova előre.
Az 1 hetes szabály reálisnak tűnik, de ugyebár itt az indításnál eleve sok paraméter változik hétről-hétre.
Az esőztetőt megpróbálom feljebb tenni úgy, hogy azért ne legyen hullámverés se.
A dilemma jelenleg tehát túl sok nitrát vagy/és nem megfelelő flow. Itt tartok.

@szentgyo kollégát nem tudom máshogy elérni még és nagy tisztelettel szükségem lenne amanokra!
 
Nagyon szépen köszönöm a képigazítást, nem tudom miért nem látszik nekem, pedig levettem 1200-as szélességre.
Kicsit lefojtottam a szűrőt + lyukakat megdöntöttem.
 
Újabb bejegyzés: 17. nap
20151116_162904_pici.jpg


Ahogy látszik (ha látszik ezen a remek minőségű képen egyáltalán), szépen beindult minden. A parvula mini is kezd magához térni, gyökeresedni, szaporodni, új hajtásokat hozni, de egyelőre még ronda az összképe.
Mohát szétszedve 1 hete újrakötöztem damillal, az is szépen növöget. Lesúlyozó kő kikerült végre a gyökérről.
HM bumm, rotala bumm, hygrophilia bumm. Hm felőli stau bumm, a parvula felőli stau véleményes. A friss hajtás stemeket lassan nem tudom már hova ültetni, elfogytak az ideiglenes pufferzónák.
A Valisneria nana viszont gyanús. Kb. a levelei fele elrohadt, bár már az ültetésnél rohadtak voltak illetve hiányoztak a gyökerei. Azért egy pici oldalhajtást eresztett.
Sajnos valami nagyon márkás csigákat kaptam a márkás növényekkel, amiknek ugyebár elvileg nem szabadna lenniük. De vannak, próbálom irtani, és nem állok jól.
Okostelós tesztet használok, de tegnap a fórumon kiderült számomra, hogy nem sokat ér, mivel androidos vagyok.
Azért az minimum furi volt, hogy a 2. heti megemelt tápozás bevezetése (2napi 50% vízcseréhez tartozó) után az addigi 1. hetes 40-es NO3 felugrott 175-250 körülire.
Azóta visszavettem a macrotápozást a kiugró nitrátszint miatt: 2,5ml macro, 5ml micro, 2ml carbo.
Hiánytüneteket nem igazán látok illetve csak a régieket.
Barna algám visszaszorulóban van, az eddigi adagot kézzel nagyjából eltávolítottam-lesepertem, szerencsére nem akaródzik visszatérni nagy erőkkel. Kop-kop. Kis zöld alga van az üvegen.
Feljebb és a gyökér mögé tettem a szívócsövet, mert azt vettem észre, hogy rengeteg barna szennyeződés - talán elhullott alga - rakódott le a növényekre. Leseprést követően javult a helyzet ezáltal elöl és hátul is.

Ha minden jól megy, hamarosan jönnek az amanok.
A fényképezésen is van hova fejlődni...

Összességében szépen mutat, nem egy algatelep. Ennek már örülünk.
 
Amano garnéláknál ha lesz lehetőséged, próbálj (szerintem) inkább hímeket válogatni. A hímek szépek. A nőstények böszmeségükkel baromira rontják a látképet és a terepet is jobban rendezik. Meg rondák is ha petések. És mindig azok. Kezdetben - míg újdonság/érdekesek - ez nem zavaró, de aztán egyre inkább... Persze hozzá kell azt is tenni, hogy hatékonyságuk is arányos a méretükkel...

Rakok is be szemléltető képeket (kicsiben) előző állításaimra.

images

images


Azt nem tudom, mennyire befolyásolja közérzetüket és munkakedvüket a vegyes tartás. Egyébként természetesen ízlés kérdése is. Meg ha szaporítási (kísérlet) terveid vannak, akkor sem szóltam.
 
Az én szememnek egy picit fura egy ekkora méretű akváriumban a nagy, széles levelű növény (mint most neked az Anubias). Valahogy úgy nem illik a képbe.
Én inkább blyxa japonica-t javasolnék a helyére, vagy ha mindenképpen anubias, akkor a nana verzió.
 
Az én szememnek egy picit fura egy ekkora méretű akváriumban a nagy, széles levelű növény (mint most neked az Anubias). Valahogy úgy nem illik a képbe.
Én inkább blyxa japonica-t javasolnék a helyére, vagy ha mindenképpen anubias, akkor a nana verzió.
Jopet is szinte ugyanezt jelezte elsőként még naplón kívül.
Már az én szememnek is fura. Legelső bejegyzésben leírtam, hogy hogyan alakult a növényválasztás.
Hát ez nem. Valamikor majd menesztem.
Köszi a hasznos észrevételt.
 
Ne feljebb tedd. A lyukakból jövö vizet állítsd 45°ban felfelé. Megtörik a víz ereje és nem fogja ennyire hajtani a parvulát.

Ha jól látom CO2 van, ilyenkor nem jó felfelé állítani az esőztetőt, kihajtja a CO2-t a vízből.
Én a helyében felfúrnám az esőztetőn a lyukakat (nálam ez minden esetben működött mikor túl erős áramlást csináltam a szűréssel).
 
Ha jól látom CO2 van, ilyenkor nem jó felfelé állítani az esőztetőt, kihajtja a CO2-t a vízből.
Én a helyében felfúrnám az esőztetőn a lyukakat (nálam ez minden esetben működött mikor túl erős áramlást csináltam a szűréssel).

Teljesen igazad van akkor ha otthagyta volna a helyén az esőztetőt. Ha lentebbről indít meredekebb szögben, sokat lassul a víz. És hullámozni sem fog túlzottan. Ez persze csak akkor érvényes ha nem akar fúrni. A nanoban én még az esőztetőt is levettem a kifolyóról.
 
Újabb bejegyzés (6. hét)
Mindenekelőtt néhány kép:
IMG_0711.jpg

IMG_0703.jpg

IMG_0707.jpg


Nos kb. 2 hete beállítam a heti 50% vízcserére, ehhez tartozó EI tápozásra (~70%-ra csökkentett macroval).
Beszereztem a UP Z60 ledem mellé egy P-set is, szóval most már kinyitott a "halsütőde", napi 6 órát.
Jöttek az állatok is sorban: 5 amano, 4 oto, 20 amanda, >10 piros sakura (avagy a SAKÁL garnélák, ahogy a csemeték mondják itthon)
Növényeken is variáltam. Közkívánatra nem hosszabítottam meg a szerződését az anubiasoknak. Jött helyette egy kis riccia, flame moha, fissi, blyxa japonica, microsorum pteropus narrow, eleocharis sp montevidensis.
Utóbbi lett volna kedvencem, de sajnos csúnya ámde rövid vége lett szegénynek.
Ezen változások beálltával az amúgy magához térő mini parvula mezőmet (és mást is főleg a flowban) ellepte a fonal-szakállalga, ezért rendesen kigyepáltam. Valamint kifúrtam az esőztetőt, értelmessé téve ezzel az áramlást.
Bármitől is legyen, mondhatni eltűnt az imént említett rettenet. Ami maradt, az kezelhető egyelőre.

Viszont még az elején naplón kívül @Jopet megjegyezte, hogy "a Lilleopsis tök jól mutatna az ösvény hátsó partfalánál". Valami terülő kereklevelűre gondoltam ezek után és heteket kerestem mindenhol ezt a fajta tököt, de sehol nem találtam. Már majdnem feladtam, mikor is MEGLETT.
íme:
IMG_0710_t%2525C3%2525B6k.jpg

SZERINTEM ÁLLAT. köszi jopet! :D
folyt.köv.
 
Back
Oldal tetejére