• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nitrát szint beállítása

Sajnos hosszú gyökeres lebegő növényem van dögivel az említett incidens okán, akkor átrakom azokat és 3 naponta cserélek vizet felkavarva az aljzatot. Köszi! :)

Figyelj, hogy az úszó növények nőjenek. Ha csak rárakod és ott tengődnek, az nem elég. Ha nem nőnek, akkor nem fogják elpucolni a nitátot. Meg kell keresni az okát, lehet, hogy nincs valami a vízben, ami kellene. Például microk közül Ca, vas stb...

Ha csak kavicsod van, akkor talán indokolt lehet a talaj kevergetése, de szvsz mulmozóval próbálkoznék.
 
Nitráttól kell megszabadulnom a garnélák miatt, nem igazán érdekel, hogy a növények nőnek-e vagy nem. Mulmozót meg mint említettem előbb, soha többet nem használok.
 
Nitráttól kell megszabadulnom a garnélák miatt, nem igazán érdekel, hogy a növények nőnek-e vagy nem. Mulmozót meg mint említettem előbb, soha többet nem használok.

Ha nem nőnek, azt jelenti, hogy valószínűleg nem is veszi fel a tápokat (nitrátot). Növény nem akkor veszi fel a "tápokat", ha csak "van" és "vegetál", hanem a ha (pl a tömege) növekedik.
 
Addig világos, de nem fogok pluszba tápozni, ha eleve azért raknám bele a növényt a vízbe, hogy tápanyagot vonjon ki belőle. Nem érdekelnek a hiányjelenségek, amúgy se tudom visszaültetni száranként az egyenként 2-3 centis növényeket. Lecsökken a nitrát szint, aztán mennek a kukába.
 
Addig világos, de nem fogok pluszba tápozni, ha eleve azért raknám bele a növényt a vízbe, hogy tápanyagot vonjon ki belőle. Nem érdekelnek a hiányjelenségek, amúgy se tudom visszaültetni száranként az egyenként 2-3 centis növényeket. Lecsökken a nitrát szint, aztán mennek a kukába.

Amit mondani szeretnék, az az, hogyha a növény nem tud fejlődni, növekedni, akkor nem fogja hatékonyan szűrni a vizedet, akármennyi nitrát van benne. Sőt, rosszabb esetben a bomló növényi részek továbbterhelik a vizedet ártalmas anyagokkal (ammónia-N).
Például ha desztillált vízbe tesztel úszónövényt és nitrátot, akkor az csak el fog pusztulni, mert nem jut mikro és N-en kívüli macro elemekhez. Tehát előfordulhat, hogy pl micro elemeket (pl vasat) kell a vízhez adnod, hogy a növekedés feltételei adottak legyenek és az NO3-at is elpucolja.
 
Ja, így már értem, tehát nem fog "csak nitrátot" felvenni, vagy felvesz egy tápanyagegyüttest, vagy semmit. Köszönöm a figyelmeztetést és a magyarázatot. :)
 
Ha a növények nem érdekelnek, csak a nitrát, akkor maradnak a nitrát megkötő szűrőanyagok. Pl ez: https://www.greenaqua.hu/hu/catalogsearch/result/?q=denitrate
Vagy szat gyanta stb.
Ez mindenképpen hasznos lesz még akár később is, köszi! A jövőben pedig túletetés helyett baktériumkultúra adagolással oldom meg a baktérium utánpótlást. Két növény meg nyolc garnéla nem termel elég végterméket ahhoz, hogy önfenntartó legyen a rendszer.
 
Utoljára módosított:
Ma bekevertem KNO3 száraztápból egy oldatot, mivel hiába nyomom az EI-t (GA), csak 2-3ppm a nitrát napközben mérve (valószínűleg kevés a hal, sok a növény, a CO2, meg a fény).

Becéloztam a 16ppm-et, hogy a szintén emelendő (1ppm célértékű) foszfáttal arányban legyen.

@inadsz javasolta a foszfát topikban a Planted Tank Calculatort, ami alapján belőttem, hogy ha 2ppm az aktuális szintem, és 15-16-ot akarok elérni, akkor egy 13-14ppm-et kell emelni. Elég extrémnek tűnik egyszeri alkalmakkor, nem? Előbb megnéztem a telítettségi mutatót, ami 100ml/36g a KNO3 esetében, tehát a kívánt 250ml oldatnál 90g a beoldódás felső határa. Ez alapján választottam maximum feloldandó mennyiségnek a 70 grammot, hogy az tuti jó lesz, nagy biztonsági ráhagyással. A fokozatos adagolhatóság elve miatt úgy döntöttem, hogy a kívánt 13ppm emelkedés 5ml oldatból (tehát kb 5 pumpálásból) jöjjön ki, így vissza tudok kicsit venni, ha mégis sok lenne.

Screen Shot 2018-04-08 at 15.30.23.png

Hát végül a 70 grammnak csak a fele oldódott be, jól megszívtam.
Csináljak belőle egy fél literes oldatot, hátha pont benyeli a maradékot? Mondjuk elég bosszantó lesz napi 10 pumpát adagolni... Mit javasoltok?

@dexkill háthat tudsz segíteni. Köszi!
 
Ma bekevertem KNO3 száraztápból egy oldatot, mivel hiába nyomom az EI-t (GA), csak 2-3ppm a nitrát napközben mérve (valószínűleg kevés a hal, sok a növény, a CO2, meg a fény).

Becéloztam a 16ppm-et, hogy a szintén emelendő (1ppm célértékű) foszfáttal arányban legyen.

@inadsz javasolta a foszfát topikban a Planted Tank Calculatort, ami alapján belőttem, hogy ha 2ppm az aktuális szintem, és 15-16-ot akarok elérni, akkor egy 13-14ppm-et kell emelni. Elég extrémnek tűnik egyszeri alkalmakkor, nem? Előbb megnéztem a telítettségi mutatót, ami 100ml/36g a KNO3 esetében, tehát a kívánt 250ml oldatnál 90g a beoldódás felső határa. Ez alapján választottam maximum feloldandó mennyiségnek a 70 grammot, hogy az tuti jó lesz, nagy biztonsági ráhagyással. A fokozatos adagolhatóság elve miatt úgy döntöttem, hogy a kívánt 13ppm emelkedés 5ml oldatból (tehát kb 5 pumpálásból) jöjjön ki, így vissza tudok kicsit venni, ha mégis sok lenne.

View attachment 53222

Hát végül a 70 grammnak csak a fele oldódott be, jól megszívtam.
Csináljak belőle egy fél literes oldatot, hátha pont benyeli a maradékot? Mondjuk elég bosszantó lesz napi 10 pumpát adagolni... Mit javasoltok?

@dexkill háthat tudsz segíteni. Köszi!

A legelső, ami bennem felmerül, hogy a nitrátot nagyon nehéz pontosan és főleg hitelesen mérni. Az, hogy 2 vagy 3 mg/l, még fotométerrel is kérdéses számomra, nemhogy cseppteszttel. Az EI tápozással igazából el sem tudom képzelni, hogy tényleg ilyen alacsony lenne a nitrát. De tegyük fel, hogy ennyi.

Az a baj, hogy ha az adagolandó térfogaton akarsz spórolni ("csak néhány pumpálás legyen"), akkor az oldat koncentrációját kell növelni. A KNO3 oldhatósága 316 g/l 20°C-on, tehát 250 ml oldatban maximum 79 g KNO3 lehet. Viszont az oldódás sebessége annál lassabb, minél közelebb van az oldat a telítési koncentrációhoz. 70 g KNO3-nak fel kellene oldódnia 250 ml vízben, de vagy melegíteni kellene (max. 40-50°C-ra), vagy kevertetni mágneses keverőn, vagy rázógépen, vagy kitartóan kanállal és kézzel. De ha van még fűtés, tedd rá a radiátorra és kész, reggelre talán feloldódik. Arra viszont készülj fel, hogy nagyon tömény az oldat, iszonyú nehezen fog feloldódni a teljes mennyiség.

Még valami személyes megjegyzésem: bár nem nagyon vagyok EI "hívő", az EI lényege a egyenletes napi adagolás. Az sem baj, hogy ha tényleg csak 2-3 mg/l a nitrátod, mert másnap is fogsz adni az akvának, így sosem lesz nitrogénhiány. Én nem biztos, hogy adnék extra nitrogént, ha nincs hiány.
 
Köszi a választ!

Azért írtam, hogy 2-3 mg/l, mivel a színt nem lehet pontosan leolvasni szabad szemmel. Az nagyon valószínű, hogy tényleg alacsony. Mindig alacsony volt, csak korábban ADA szisztéma szerint tápoztam, ahol ez oké. De mindig gyanakodtam némi nitrogénhiányra, főleg a stemek hektikus növekedése miatt. Az EI-re átállás után meg felerősödött a GSA, így utána akarok menni még jobban a foszfáttal, mivel eddig 0,5ppm-et sikerült produkálni. Bilit meg nem akarok borítani, hogy majdnem 1:1-legyen az N: P aránya, ha az NO3-at hagyom ilyen alacsonyan. Szóval nem sok megoldást látok: vagy beletörődök vagy drasztikusan belenyúlok a tápozásba. Esetleg valamit kihagytam volna a képletből?
 
Újra megnéztem a Redfield-arányt, ami szerint ha változatlanul hagyom a mostani 0,5 ppm foszfátot, akkor elég lenne 5 ppm nitrát (ezt könnyebb megugrani a mostani 2-től), vagy
ha fel akarok menni 1 ppm foszfátszintig, ahhoz 7,5-10 ppm közötti nitrátszintet kellene elérni.

@dexkill , itt elsősorban a GSA visszaszorítása miatt lett ez kérdéses, szóval a nitrát utánahúzása - értelmezésem szerint - csak járulékos szükséglet. Viszont bónuszként lehet, hogy életerősebb hínárféléket kapnék.

Kíváncsi lennék, mi lenne egy hét után, ha egyszerűen csak dupláznám a Macro adagot? @viktorlantos
 
Hát végül a 70 grammnak csak a fele oldódott be, jól megszívtam.
Csináljak belőle egy fél literes oldatot, hátha pont benyeli a maradékot? Mondjuk elég bosszantó lesz napi 10 pumpát adagolni... Mit javasoltok?

Valamit nem értek.
Az oké hogy tudod hogy egyszeri adagolás mennyit emel az NO3-n, de honnan tudod hogy minden nap ennyi kell?
Szerintem vagy lassabban kellene emelni a napi adagokat, és/vagy egy egyszeri emelés után folyamatos mérés kellene.
 
Valamit nem értek.
Az oké hogy tudod hogy egyszeri adagolás mennyit emel az NO3-n, de honnan tudod hogy minden nap ennyi kell?
Szerintem vagy lassabban kellene emelni a napi adagokat, és/vagy egy egyszeri emelés után folyamatos mérés kellene.

Így van, most folyamatosan méricskélek. Pár napig a reggeli NO3/PO4 szinet tápozás előtt, hogy lássan a napi fogyasztáson túli fokozatos felhalmozódást, valamint adagolás után pár órával a csúcsértékre is kíváncsi vagyok. Ésszerűen ezen a héten az extra tápadagolás első lépcsőjének állandónak kell maradnia, hogy lássam a több napos felhalmozódást is egészen a vízcseréig. Azért kicsit rühellem, hogy ilyen lassan megy ez... [emoji13]
 
Sziasztok.

Tanácsot szeretnék kérni hogyan tudnám a nitrát szintemet emelni.
90liter
Eheim 2078as szűrő Matrixal
+egy Ex400(hogy ne a szekrényben porosodjon)
4*39w
Ozmo visszasózva Dennerle gh/kh+ al 400tdsre(gh8/kh3)
ADA powersand+amazonia
Az aki két hónapos.
Lakók
1db molly
20 galaxy
5cory pygmeus
4oto
7amano


Tápozás eddig GA 6-6ml/nap+carbo,de 3napja átálltam TFre mivel kezdetek óta kevés volt a nitrátom a foszfátom és a vasam is de a GAs tápot már így is "túladagoltam",nem látom értelmét tovább emelni az adagot.
Vas és foszfát helyreállt,de a nitrát továbbra is a béka segge alatt,alig kimutatható.
Egy hete a fonalas algák különböző variációi mellé megjelent a cyano is az üveg mentén,valamit lépnem kell.
Milyen lehetőségeim vannak?
 
Sziasztok.

Tanácsot szeretnék kérni hogyan tudnám a nitrát szintemet emelni.
90liter
Eheim 2078as szűrő Matrixal
+egy Ex400(hogy ne a szekrényben porosodjon)
4*39w
Ozmo visszasózva Dennerle gh/kh+ al 400tdsre(gh8/kh3)
ADA powersand+amazonia
Az aki két hónapos.
Lakók
1db molly
20 galaxy
5cory pygmeus
4oto
7amano


Tápozás eddig GA 6-6ml/nap+carbo,de 3napja átálltam TFre mivel kezdetek óta kevés volt a nitrátom a foszfátom és a vasam is de a GAs tápot már így is "túladagoltam",nem látom értelmét tovább emelni az adagot.
Vas és foszfát helyreállt,de a nitrát továbbra is a béka segge alatt,alig kimutatható.
Egy hete a fonalas algák különböző variációi mellé megjelent a cyano is az üveg mentén,valamit lépnem kell.
Milyen lehetőségeim vannak?
CO2-t gondolom adagolsz?
 
Back
Oldal tetejére