• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen vízparaméterek szükségesek egy növényes akváriumnál?

Cyprus

Új regisztrált
Még kezdő vagyok, és nem nagyon ismerem a jó víz fogalmát...Tudtok segíteni,vagy linkelni, hogy milyen is a jó akváriumi víz?-(paraméterekről beszélek)
 
Cyprus said:
aquad said:
http://www.freeweb.hu/aquad/modules.php?name=linkek&file=vizmuvek
Még kezdő vagyok, és nem nagyon ismerem a jó víz fogalmát...Tudtok segíteni,vagy linkelni, hogy milyen is a jó akváriumi víz?-(paraméterekről beszélek)

Nem tudom, hogy a kérdéses ebbe a topikba való-e. Na majd a modik eldöntik.
Olyan vízzel tudsz halazni, amilyen a csapból folyik. Ezt kell az halaid igényére alakítani. Lágyítással, és egyéb kezelésekkel. De ezzel kapcsolatban inkább egy könyvet javasolnék!
 
Milyen az ideális víz? Erre még a növényes kereteken belül se lehet egyértelműen válaszolni. A válasz: Mit szeretnél tartani az akváriumban, pontosabban, milyen növényeket szeretnél tartani az akváriumban?
 
Szia,

Mivel a fűtő a hőfokot szabályozza, a világítás meg a fényt ezért erre a kérdésre senki nem fog neked válaszolni.
Nyilván arra gondolsz, hogy 0,5 W/l fényt előállító világító test fűti az akit.
De ha a szobádban 10 C van akkor igen kell fűtő. Ha meg 45 C akkor meg hűtés kell.

sanyi said:
Sziasztok!

Erdekelne, hogy futo kell-e az akvariumba, az allando vilagitas(0,5w/L) mellett?
 
DomeSL said:
Szia,

Mivel a fűtő a hőfokot szabályozza, a világítás meg a fényt ezért erre a kérdésre senki nem fog neked válaszolni.
Nyilván arra gondolsz, hogy 0,5 W/l fényt előállító világító test fűti az akit.
De ha a szobádban 10 C van akkor igen kell fűtő. Ha meg 45 C akkor meg hűtés kell.

sanyi said:
Sziasztok!

Erdekelne, hogy futo kell-e az akvariumba, az allando vilagitas(0,5w/L) mellett?

hát igen a lényeg hogy megfelelő hőfokot tarts az akiban. 25-28 celsius. hogy ezt fűtővel kell hogy elérd vagy anélkül is megy (főleg most nyáron) ez már helyi adottság. a bejegyzést átmozgatom majd egy témába illő topikba.
 
Sziasztok

Az lenne a kérdésem hogy, az aki víz nálam GH20 , KH15, PH7,4 (co2 nélkül PH7.5). Gáz ha ilyen sok a karbonát keménység? Növények nem bubiznak, szal nem hiszem hogy elég a co2 (fény:4x39W,co2:1bubi/mp)(akvárium méret 90x50x60=270L). Naponta tápozom, belső co reaktor van. A növények alsóbb levelein, pl HM. ilyen barnás a levélzet.
Gondolom karbonát keménység miatt nembírom levinni a co mennyiséget, vagy nemtom:S
 
Lenne nekem is egy kis problémám:
szóval, ha mondjuk most csapvíz van az akváriumban és most elkezdem adagolni a co2-t akkor ha keveset adagolok akkor nem változik a karbonát keménység ami abból a szempontból jó hogy akkor fix marad a ph is (nagyjából) DE! ha azt akarom hogy legyen több co2 akkor jobban "rácsavarok" ettől elkezd több co2 beoldódni, amitől csökken a kh és a ph is. ha visszább veszek akkor növekszik a ph és kh. szóval nem értem hogy lehet egyensúlyt létrehozni... plusz gondolom nektek sikerült "fixre" állítani ezt a co2 mennyiséget ami mondjuk legyen 6.8-as ph. Vízcsere alkalmával a friss víz általában magyarországon 7.5 körüli valaki szokott azzal foglalkozni hogy ne legyen probléma a ph változásból?
 
A halak elviselnek bizonyos mértékű Ph változást. A hirtelen Ph eséstől viszont sokkot kapnak. De hát ezt úgyis mindenki tudja. :) Nálam reggel a Ph 7.2-7.4 szokott lenni. Azután beindul a fény és a CO2. Estére lemegy a Ph 6.6-6.7-re. A halak ezt a napi Ph ingadozást nálam huzamosabb ideje jól viselik.
 
A CO2 beoldással nem csökken a KH csak a pH.
Amikor a vizet cserélsz, mondjuk 50%-ot, akkor a 7,5 Ph keveredik a 6,8-assal. Kb 7,2-re felugrik. Nem zavarja meg a halakat, mint ahogy egy kiadós eső sem a természetben. ;)
 
Én idáig úgy tudtam hogy a co2 egy kámiai folyamat során a karbonátkeménységgel szénsavvá alakul... tehát a szénsav miatt csökken a ph és mivel a karbonátkeménységet alkotó sókkal a szénsav hidrogénkarbonátot alkot ezért csökken a kh.
Vagy nem jól tudom?
 
raggacs said:
Én idáig úgy tudtam hogy a co2 egy kámiai folyamat során a karbonátkeménységgel szénsavvá alakul...
Ez nem igaz. A szén-dioxid a vízzel alkot szénsavat.

raggacs said:
tehát a szénsav miatt csökken a ph és mivel a karbonátkeménységet alkotó sókkal a szénsav hidrogénkarbonátot alkot...
Idáig igaz.

raggacs said:
ezért csökken a kh.
Nem csökken a KH, sőt inkább nőhet, ha a szénsav talál magának Mg- és/vagy CaCO3 molekulákat. A témáról bővebben az alábbi oldalakon:
Édesvízi akvarisztika
GH és nk... és az akvarista fórum többi vízkémiás témája.
 
raggacs said:
Néhol pontatlan, ezáltal félrevezető a cikk.
Például a táblázatnál nem tünteti fel, hogy milyen keménységről van szó. Gondolom KH-ról, ahogy itt is, hiszen a CO2 és a pH összefüggés a KH-val együtt értelmezhető. Ugyanis az oldott CO2 mennyisége nincs hatással az állandó vagy az összes keménységre (GH).

"A széndioxid mennyisége nem állandó, mert adott pH-érték felett részben hidrogén-karbonát ionná (HCO3-) alakul, pH 8,2 felett pedig már nincs is jelen szabad széndioxidgáz a vízben. Erősebben lúgos vegyhatású vízben pedig a hidrogén-karbonát karbonáttá (CO3--) alakul át."
Ez igaz. Ezért lehet mosószódával (Na2CO3) vizet lágyítani, konkrétabban a KH-t csökkenteni, kicsapatni.

"A hidrogén-karbonát-ion okozza egyébként a víz változó keménységét."
Nem nyert. Ha ez így lenne, akkor szódabikarbónával is lehetne növelni a KH-t. A Mg(HCO3)2 és a Ca(HCO3)2 okozza a változó keménységet. Önmagában a HCO3- ion nem felelős a keménységért. Egyszer s mindekorra meg kéne jegyezni, hogy Mg és/vagy Ca nélkül nincs keménység. Ez az ion a lúgossági fokot befolyásolja, ami tulajdonképpen egy savpuffer, megmutatja mennyi savat képes megkötni a víz.

"Fordított esetben a víz savanyításakor a hidrogén-karbonátból széndioxid szabadul fel, ezáltal csökken a változó keménység."
Igaz, de csak a szénsavnál erősebb sav esetében. Ezért nem lehet szén-dioxiddal KH-t csökkenteni. CO2 adagolásakor a keletkező szénsav erős lúgok esetében karbonáttá, gyengébb lúgoknál hidrokarbonáttá alakul át, amíg a pufferkapacitás tart. Ezután szabad szén-dioxidként (szénsavként) jelenik meg a vízben, olyan mennyiségben, amit az adott légnyomás és hőmérséklet megenged.

"Először is csökken a pH-érték, ezáltal csökken a változó keménység is..."
Saját tapasztalatból tudom, hogy az utóbbi nem következik be. Egyszerű búvárharangos módszernél a KH: 13 nk fokos vízből, 16-17 nk fokos lett.
 
Akkor mostmár nem vágom az egészet... :?
Nálam a 18 kh (debreceni) vízből co2 hatására 13kh lett és 6.5-7ph... akkor most hogy van???
 
ADA Aqua Soil és Power Sand S indítással egy hét után csökkent a KH.
Amíg nem volt növénytalajom (tehát csak halas) akkor fele-fele csap és RO tisztított vízzel értem el az 5 KH-t. Most ugye az elején még napi rendszerességgel cserélek vizet, de már csak csapvizet teszek mert a KH leesett. Három napja még 5 volt, tegnap már 4.
 
Sziasztok!

Berendeztem egy új akváriumot. 60 liter, csapvíz. (A körényéken igen lágy víz van.) Napi 10 óra fény, 2x15W Dymax Tropica (daylight). Eheim belső szűrő folyamatosan megy. Tápozás: Tropica Aquacare, táptalaj nincs, csak apró kövek.
Probléma: minden növény 3-4 nap alatt elsárgul, kirothad :? , a víz tetjén nyálkás habos réteg van, a leveleken vöröses-barna csúszós algaréteg keletkezik erőteljesen.
Tipp? :roll:
 
Kezdem az elején.

Azzal a 30 wattal nem egészen értem mire számítasz... Persze, hogy pusztulnak a növények.
Szűrés kevés, persze hogy algásodik az az akvárium.
A nyálkás habos vízfelszín pedig a növényeid segély kiáltásának jele...
Mondjuk rengeteg tényezőt nem árultál el, szóval sokat így nem fog tudni segíteni senki. A növényeid súlyos hiánytünetekkel küzdenek.
 
Luna said:
Azzal a 30 wattal nem egészen értem mire számítasz... Persze, hogy pusztulnak a növények.
Szűrés kevés, persze hogy algásodik az az akvárium.
A nyálkás habos vízfelszín pedig a növényeid segély kiáltásának jele...

Az akváriumot 1 hete rendeztem be, a növények újak, minden új benne. Régen 20watt fénytől is nőttek. Tápsó adagolva van előírás szerint.
Tehát telepítés után 3-5 nap és már el is rothadtak a gyökerek. Itt valami komoly rejtett probléma lesz úgy érzem....

Alaposan kimostam előtte az akváriumot, a köveket, vegyszermentesen sima vízzel. A növények meg a tropicalfishből származnak, sok közülük tropicás... :(
 
Back
Oldal tetejére