• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 60P, csoda a lakásban

Újabb kis helyzet jelentés következik.

A barna alga egyre jobban zavar, de remélem már nem sokáig. Sajnos a felszínen is uszkár nem kevés darab belőle, lehet vissza teszem a skimmert , hogy leszívja, de nem tudom hova tegyem, mert ha jobb sarokba teszem akkor a Rotalákat betakarja, a a bal oldalra teszem, akkor félek, hogy a szűrő áramlásába zavarok be, max lehet marad a bal oldal és a befolyo mellé teszem és támogatom a víz áramlás útját, és a beszívó ágat pedig kicsit hátrébb teszem.

Ma voltam bent a GAban, mivel 11 napos az akva, és kezdődnek a zűrös hetek a melóban, így beszereztem az amanokat (6) és az otokat (5).

És nem bírtam magammal beszereztem pár új zöldet. Lassan egy hete nézem, hogy túl nagy a fa felületem és túl sötétzöld a növényzet, amit most csak az anubias goldok bontanak meg, persze ez változni fog, ha a hátsó szekció összekapja magát és bebokrosodik, mert akkor onnan fog jönni majd egy kis piros és sárgás, zöldes szín. És az üveg jobb oldalán meg van egy viszonylag nagyobb rész a Rotalák előtt amin csak a fekete talaj van így oda hoztam cryptocoryne albids "brown"t. Kis világos szín miatt anubias nana "jade" és anubias bonsai hogy a sok buce fodros levelet kiegyensúlyozza, és nagyon megtetszett a Buce Brownie Ghost Ulu Kapus kékes színe, úgyhogy ez is ma költözik. Most csak beraktam őket, hogy ne zacsiban aszalodjanak estig.
 
Minden szépen alakul, kicsit azért tartottam tőle, hogy nagyobb gáz lesz a beindítás, de nagyon minimális probléma ütötte fel eddig a fejét.

Egyes Rotala nagyon megnőtt, így úgy ítéltem meg eljött a metszés ideje, és visszább vágtam egy egy szálat és vissza ültettem. Észre vettem hogy az alsóbb levelek kicsit málanak, de szerintem nem kóros a dolog, talán természetes is?

A másik ami jobban zavar, de még nem tudtam rá a porszívózáson kívül más opciót találni, az a Mekong homokon a rengeteg mennyiségű Amano sz.r 🫣

A hét vége felé sztem költöztetem a halakat. Gondoltam rá, hogy mérek valamilyen papircsíkos vagy bármilyen víztesztel legalább egy pH értéket, de nem tudom van e értelme azon kívül, hogy csak egy kb értéket tudjak. Vagy más értéket érdemes nézni, milyen tesztel? Vagy tényleg "felesleges" lenne?
 
Vagy tényleg "felesleges" lenne?
Nem felesleges, föleg, hogy még nagyon fiatal az akváriumod, és azért sem felesleges, mert csapvizet használsz.

Annak fuggvényében, hogy milyen halakat szeretnél behelyezni, kellene különféle értékekre rámérned.

No2 és no3 már az amanok és otok betelepitések is illett volna. Ezekböl ez értékekböl tudsz spekulálni arra, hogy mennyire érett be a szürö. ha no2 mérhetö, akkor még mindenképpen várnod kell.

A viz keménységét (gh és kh) akkor lenne érdemes mérned, ha arra érzékeny halat választasz. Például guppyk minden bizonnyal meg lennének elégedve a csapvizeddel, de mondjuk egy Boraras brigittae csapatnak valószinüleg túl kemény lenne a vized.

A ph értéke állandóan változik, én erre még sosem mértem rá rendes teszttel- de nem is tartottam olyan állatot, amelynek ez fontos lett volna (+ co2 adagolásakor érdemes ezt is mérni).

A papircsiktesztek csak egy hozzávetöleges értéket mutatnak, és nem annyira megbizhatóak. Én ezt a modszert beállt (3 + hónapos) akváriumoknál szoktam alkalmazni.

A csepptesztek jóval pontosabbak, cserébe drágábbak, és idöigényesebb a mérési folyamat.

Miket szeretnél behelyezni, és mennyit?
 
Nem felesleges, föleg, hogy még nagyon fiatal az akváriumod, és azért sem felesleges, mert csapvizet használsz.

Annak fuggvényében, hogy milyen halakat szeretnél behelyezni, kellene különféle értékekre rámérned.

No2 és no3 már az amanok és otok betelepitések is illett volna. Ezekböl ez értékekböl tudsz spekulálni arra, hogy mennyire érett be a szürö. ha no2 mérhetö, akkor még mindenképpen várnod kell.

A viz keménységét (gh és kh) akkor lenne érdemes mérned, ha arra érzékeny halat választasz. Például guppyk minden bizonnyal meg lennének elégedve a csapvizeddel, de mondjuk egy Boraras brigittae csapatnak valószinüleg túl kemény lenne a vized.

A ph értéke állandóan változik, én erre még sosem mértem rá rendes teszttel- de nem is tartottam olyan állatot, amelynek ez fontos lett volna (+ co2 adagolásakor érdemes ezt is mérni).

A papircsiktesztek csak egy hozzávetöleges értéket mutatnak, és nem annyira megbizhatóak. Én ezt a modszert beállt (3 + hónapos) akváriumoknál szoktam alkalmazni.

A csepptesztek jóval pontosabbak, cserébe drágábbak, és idöigényesebb a mérési folyamat.

Miket szeretnél behelyezni, és mennyit?

Olvasgattam kicsit, meg utánakérdeztem ennek a vízteszt kérdésnek, és úgy voltam vele végül, hogy majd méregetek, ha tényleg muszáj/indokolt lesz. Kicsit terhelem az akvát és rámérek majd az értékekre 1-2-3 hét múlva.

Ma voltam a GA-ban megnéztem a kínálatot, ott voltam avgy 2 órát nézelődtem kint a bemutatóteremben meg bent a halas részlegen is. Valamennyire fix volt az elképzelés, de hagytam magamnak kis mozgásteret. Nézegettem az amanda lazacot/zöld törperazbórát, zöld neont, rizspontyot, színpompás dánió.

Ez még tegnap történt: vízcserekor szomorúan tapasztaltam, hogy az Anubias v. Jade rizómája szivacsossá rohadt szét, kiolvastam több cikket, írást, blogot, posztot ezügyben, hogy mi lehetett a baja, és úgy kezdtem a GA-ban, hogy ezt megbeszéltük, valószínű szállítással volt baja, vagy hasonló, és nem az én akvámban lesz a hiba forrása, hiszen minden más szépen növekszik, a nana gold is. (ugye ez 2 héttel az indítás után érkezett kb)

Szóval miután ezt is és a vízteszteket is átbeszéltük, jöhettek a halak.
Rizspontyot elvetettem, habár tudom, hogy a piros úszójú színesebb lenne az akvában mint ott, de túl nagynak ítéltem, volt még Oryzias latipes is, de ezt meg túl világosnak ítéltem meg, jobban mutat szerintem egy erős köves/sötétebb layout-os akvában, mint amilyen most a GA-ban a sziklás, ködös. Ősrégi vágyam egy ramirezi (de ezt hagytam a sor legvégére).

Megpróbáltam, és szerintem sikerült is egy tudatos halválasztás. Szerettem volna olyan típust választani, ami alsó/középső rétegben érzi jól magát, és egy olyan típusút, ami viszont rajban a felsőbb rétegben tudna úszni. Valamiért, ahogyan jártam fel alá az akváriumok között megragadott az Amanda lazac ( Hyphessorbrycon amandae), de tudtam, hogy félősebb hal így kellene hozzá egy húzóhal (ami akár lehetne a felső részre választunk). Mivel kicsit előre gondolkozok, hogy milyen lesz majd a final scape ha megnőnek a hátsó növények, tudtam, hogy pirosas/sárgás/zöldes rotalákhoz valamint tudatában annak, hogy kicsit messzebbről fogjuk látni az akvát, valami látványosabb/színes és sebes hal így gondoltam a zöld neon (Paracheirodon simulans) jó választás lehet. Páromnak nagyon tetszettek a zöld törpék (Microdevario kubotai), nekem annyira nem túl egyszerűnek gondoltam. Így elkezdődött a logisztika és mindent mindennel próbáltam párosítani, összerakni, hogyan mutatnának. Végül a dániót most elengedtem kicsit másapp scape-et tudnék nekik elképzelni. Jó legyen amanda meg kubotai, de ez túl "snassz" választás lenne, dobjuk fel egy kis zöld neonnal, aztán meglátjuk hogy szuperálnak, végülis a neon szépen úszik rajba, míg a kubotait nem igen láttam én rajban inkább ide-oda úszkáltak kb egy helyen, de nem vonultak. Szóval amanda lent, Neon közép-felső réteg, és felső részen kubotai.

Hoztam még pár Corydoras pygmaeus-t is, hogy túrják kicsit a homokot, és sokat gondoloztam garnélákon is, hát valami különlegeset (szerintem azok) sikerült vadászni a friss szállítmányból Neocaridina davidi var Green Riri.

Így ez lett a végső felállás. Beszoktatás után kb 1 órával a neonok kihúzták az amandákat, és stabilan magabiztosan úszkáltak az akvában, a neonok még kicsit küzdenek az áramlattal elég picik, a kubotaik pedig össze vissza felül úszkáltak a nyílt úszótéren.

Szóval most terhelünk, és majd nézek pár hét múlva értékeket, max fogom a fejem, hogy hülye voltam :D De jelentem 3 hét alatt kb 0 alga jelent meg (a gombákat megedték, eltűntek a fákról, volt talán 2 BPA de nem terjedt el, a növények még mindig nem málanak - főleg nem a cryptok sem, pedig ezeket kicsit vártam hogy megmurdelnek) rendszeres tápozás alatt, 7 órás világítás mellett.

Illetve olvastam itt fórumon, nem is tudom kinél, hogy Amano régen a CO2-t szódavízzel oldotta meg, hát kíváncsi lennék ez a manapság is megállná a helyét, avgy már ez csak történelem? :)
 
Féligmeddig csak nekem infó, de ha tud valaki bármit javasolni szívesen fogadom :)

Az Anubias Jade nem sokat élt, kb 1 hét után szétrohadt a rizómája, ilyen szivacsos málós lett, egy ép része sem volt - elküszöntünk egymástól.
Ma nézegettem az akvát, és látom, hogy az egyik nana Gold leveleinek a szára is hasonlóképpen néz ki mint a Jade volt, kiszedtem, hát nem örültem a látványnak, a Gold 3 rizómából állt, és abból 2 ránőtt, gyökerezett a másikra, és valszeg megfolytotta, legalábbis teljesen úgy nézett ki, szóval szétrobbantottam őket, a hánytatott sorsúból kb egy 2-3cmes darabot meg tudtam menteni, aminek maradt gyökér része is, és viszonylag egészségesnek tűnik, rajta 2 levéllel, meglátjuk életben marad e vagy kuka.

Amúgy a Buce Skorpionak még a beültetéskor levált egy hajtása, azt betettem a fának egy résébe, és már szépen hozza a gyökerét :)
 
Rég jelentkeztem, és elég sok minden történt az elmúlt 1 hónapban.
1) a mekong homok és a vasfa, kövek durván elkezdtek algásodni - sűrűbb vízcserével próbáltam orvosolni
2) az összes rotala a nyírás után teljesen megadta magát szétmállott vagy rohadt minden levél kb 2 hét alatt, nem hiszem el... jó valami gáz van nézzük meg mi
3) GH, KH és No3 tesztelés következett valamint megpróbáltuk megmenteni a rotalákat seachem advanceval (sikertelenül)

GH 17, KH 9, No3 kb 0ppm. Fasza... mivel csapvizes a GH KH értéket "normálisnak" mondom arányait nézve. NO3 rengeteg ötletelés után több tápozással (APT3 3ml/nap) visszahoztuk kb 5ppmre a szintet visszatérve heti 1x kb 30% vizcsere mellett.
4) rájöttem, hogy az erkélyről nem kap direkt napfényt, de erős fény süt be 9-11ig kb így eltakartam az oldalát az üvegnek egy könyvvel és sikerült megállítani, sőt eltűntetni carbon direkt fecskendőzéssel együtt.
5) Hydra szaporulat ütötte fel a fejét
6) és ez mai történés a Rotala "karókat" kicseréltem új szálakra, így megpróbáljuk újra.

Plusz beköltözött 8db neocaridina green riri is, amiket várom, hogy elszaporodjanak es többet lehessen őket látni, jelenleg a lobelia közé bújnak el.

Hozok egy gyors mobilos képet.
 
Back
Oldal tetejére