• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 60P, csoda a lakásban

vatesza

Kertész segéd
Sziasztok!
Új vagyok az akvakertészet világában, habár régebben volt már akváriumunk a családban, de azok a "szokásos" akvariumként üzemeltek, viszont nekem mindig is tetszettek a növényes akváriumok. Eljött az idő, 2023-ban majdnem 4 hónapot szántam arra, hogy a lehető legtöbbet megtudjak az aquascapingről. 2024 január 6-án indítottam el az akváriumot. Szerettem volna egy természetes fás-köves kinézetet, ami szerintem a végére elég jól sikerült.
Pár technikai adat: 60P optiwhite akvárium, dekor vasfa és seiryu kő. Eheim 2424 experience 250 külső szűrő puriigennel és plusz matrix-al. CO2 rendszer nélkül. Chihiros All Max 601 led lámpa (4700 lm)

Kezdtem a hardsape összerakásával.

Kicsit finomítottam rajat és betöltöttem előre a homokot. Hátul Dennerle Quartz Gravel, Tropical talajtáp kapszula, elől pedig Dennerle Natural Gravel Mekong

és beültetésre, majd feltöltésre került :)


Növények: Bucephalandra Green Velvet, Rotala Rotundifolia, Rotala sp. Butterfly, Rotala Vietnam Hra, Cryptocoryne walkeri var.legroi, Cryptocoryne lutea Hobbit, Microsoft pteropus 'Trident', Bucephalandra sp. Red Scorpio, Anubias nana Gold, Lobelia cardinalis mini

Most tartunk a 3. napnál napi 50% vízcserével szépen működik, egyre halványabb a vasfa víz elszínezése is.
 
Követés beállítva. Miért Dennerle Quartz Gravel, ha hátul tele növénnyel? Csak kérdezem, hátha vmi újat tanulok. :)
 
Követés beállítva. Miért Dennerle Quartz Gravel, ha hátul tele növénnyel? Csak kérdezem, hátha vmi újat tanulok. :)
Igazából nemtudom, hogy tudok e erre a kérdésre érdemben válaszolni :) A GA-ban privát segítséget kaptam az egész akvárium összeállításához, így mindent is átvettünk, ahol azt atnácsolták, hogy külön táptalaj nem szükséges, ha Tropica kapszulát rendszeresen használok, és ez is jól ültethető felületet biztosít. Ami így is volt, könnyen lehetett ültetni bele, most úgy néz ki, hogy az egész hátsó szekció is szépen fejlődik sorra hozzák a friss hajtásokat.
Meglátjuk hiányzik-e nekik valami vagy rendben lesznek :)

APT 3-at és GA Carbont kapnak és most még megy Stability és Prime a vízbe a napi vízcsere alkalmával.

Kicsit hiányolom a világos zöldes/ zöld kerek levelű dekorra rögzíthető növenyeket, mindegyik most kb cakkos szélű, kivéve a Gold, lehet finomíani fogom egy kis bonsai-al vagy nanával.
 
Szép kezdet. 🙂 Nem tudom ki adta a GA csapatból a tanácsot, de bölcs elgondolást látok mögötte. Egy viszonylag buktató mentes receptet kaptál, sok sikert hozzá. Annyi megjegyzésem van, hogy a napi vízcsere metódus az aktív talajos indításhoz kötődik. Kvarc alapú, "inert" talajok esetén jó vagy a heti cserével. Egyedül a fa színezése miatt mondhattak sűrű cserét az elején. A Seachem Purigen ezt amúgy is rendezi. Meglátásom szerint az indításkor barnább víz csak segít az algákat fékezni, amíg a felsőbbrendű gazok beindulnak. 🙂
Sok sikert! 😉
 
Szép kezdet. 🙂 Nem tudom ki adta a GA csapatból a tanácsot, de bölcs elgondolást látok mögötte. Egy viszonylag buktató mentes receptet kaptál, sok sikert hozzá. Annyi megjegyzésem van, hogy a napi vízcsere metódus az aktív talajos indításhoz kötődik. Kvarc alapú, "inert" talajok esetén jó vagy a heti cserével. Egyedül a fa színezése miatt mondhattak sűrű cserét az elején. A Seachem Purigen ezt amúgy is rendezi. Meglátásom szerint az indításkor barnább víz csak segít az algákat fékezni, amíg a felsőbbrendű gazok beindulnak. 🙂
Sok sikert! 😉
Tamás a titkos segítőm 🫣😊 az aktív talaj pl az ADA Power Sand? Igen a fa eléggé színezte/színezi a vizet. Egyedül egy kis fadarabon látok ilyen fehér gomba foltokat ami normális, a többi fán meg nem jött elő ez vagy a másik féle a nyákosodás.
 
Negatív. 🙂
Az táptalaj, amit az aktív agyagos talaj alà tesznek. Vagy sóder, homok alà. Ezt váltottátok ki a Tropica kapszulával. ADA esetén az Amazonia az amire gondolok. 😉
Áhá. Nah most elolvastam a részletes leírást, hogy mi a különbség közöttük. És szerintem azért erre esett a választás mert nem RO vizes az akva, hanem csapvizes.
 
Áhá. Nah most elolvastam a részletes leírást, hogy mi a különbség közöttük. És szerintem azért erre esett a választás mert nem RO vizes az akva, hanem csapvizes.
Világos. Persze egyáltalán nem ördögtől való akár lágy vizes üvegben normál inert talajt használni. Mondjuk úgy, hogy a feleségem apukájának a veje pont ilyet (is) használ... 🤣
 
Azon gondolkoztam, hogy mikor érdemes esetleg víztesztet csinálni? Az Amano garnélák beköltözése előtt? Vagy csináljak esetleg egyet az első hét végén?
 
Azon gondolkoztam, hogy mikor érdemes esetleg víztesztet csinálni? Az Amano garnélák beköltözése előtt? Vagy csináljak esetleg egyet az első hét végén?
Türelem. Nem feltétlen kell az a teszt, ha kivárod rendesen az idejét. (4hét tuti elég ezzel a rendszerrel) A betelepítéshez ammónia és nitrit teszt a mérvadó, ezeknek 0 értéken kell lenni. Vannak azonnali telepítést lehetővé tevő szerek, ezekről szerintem a GA-s kapcsolatodnál érdeklődj. Olyan újak, hogy most volt először YouTube építő vidiben. Nekünk még nincs vele tapasztalatunk. Türelmünk annál inkább van. Az olcsóbb. Ráadásul egy jó szűrőt csak 1 alkalommal kell nulláról indítani. Utána az érett (és persze életben tartott) szűrővel egy kavicsos üveg napok alatt betelepíthető, egy aktív talajos meg felezett várakozással. 😉
 
Mo
Türelem. Nem feltétlen kell az a teszt, ha kivárod rendesen az idejét. (4hét tuti elég ezzel a rendszerrel) A betelepítéshez ammónia és nitrit teszt a mérvadó, ezeknek 0 értéken kell lenni. Vannak azonnali telepítést lehetővé tevő szerek, ezekről szerintem a GA-s kapcsolatodnál érdeklődj. Olyan újak, hogy most volt először YouTube építő vidiben. Nekünk még nincs vele tapasztalatunk. Türelmünk annál inkább van. Az olcsóbb. Ráadásul egy jó szűrőt csak 1 alkalommal kell nulláról indítani. Utána az érett (és persze életben tartott) szűrővel egy kavicsos üveg napok alatt betelepíthető, egy aktív talajos meg felezett várakozással. 😉
Igen valahogy én is ezt gondolom, egyrészről mivel csapviz ott azzal főzök ami van, de olyan sok betűt hallottam az elmúlt napokban, hogy már belezombultam 😀 de így ez jó irány, hogy telepítés előtt nézek ammóniát és nitritet. Türelem van bőven, élvezem minden napot, megvan az új TV 🫣🤣
 
Azon gondolkoztam, hogy mikor érdemes esetleg víztesztet csinálni? Az Amano garnélák beköltözése előtt? Vagy csináljak esetleg egyet az első hét végén?
Ha az a cél, hogy megállapítsd, mehetnek-e bele élőlények, akkor várni kell. Mint ahogy @Zsoltiabéka írta, türelem. Kell a szűrőbe az élővilág!
Viszont ha érdekel, hogy mi zajlik ilyenkor a vízben, akkor méregethetsz nyugodtan. Ha 0 szintet mérsz ammónia és nitrit tesztekkel, akkor sem biztos, hogy ez azt jelenti mehetnek az állatok. Nem nagyon van neked, jelenleg, ami ammóniát termelne. Ha egyszerre sok élőlény megjelenik a vízben és nincsenek meg a szűrőbaktériumok, akkor abból gond lehet. Csak fokozatosan és óvatosan.
Méregetni is csak valami rendes teszttel érdemes ebben az állapotban, ami viszonylag pontos értékeket ad. Egy cseppteszt azért elég sokáig kitart. Én indításkor elég gyakran mérek ammóniát, nitritet, nitrátot és mindig nagy boldogsággal tölt el, hogy ugyanazokat a tápanyag szint görbéket tapasztalom, mint amik egyébként is fent vannak a neten számos helyen :).
 
Igen a barna folt volt a kérdés 🫣, de a lila pipeon is látszódik, most egyenlőre szivaccsal törlöm le minden vizcserekor, mert zavar, nem kristály tiszta 🤣🤣
 
Minden a legnagyobb rendben az akvával :) Igazából a barna algán és a kis fehér gombásodáson kívül semmi aggasztót nem láttam eddig. A cryptok se foszlottak szét, pedig kicsit számítottam rá, mert a régi 240les akvában állandóan problémás volt. Viszont arra gondoltam, hogy a fára tennék még 1 vagy 2 tő növényt, kicsit sötétnek tűnik az összhatás, persze még nagyon az elején járunk, de néha úgy tűnik, hogy napi 8-10 órát csodálom, még így halak nélkül is :D
Szóval én ezekre gondoltam, ti mit tanácsoltok csöves vízhez Co2 nélkül melyik mutatna jól?
  • Bucephalandra brownie ghost ulu kapus - ennek megfogott a kékes színe
  • Anubias barteri var. nana Bonsai vagy Anubias sp. Petite - őket inkább azért gondolnám, hogy a zöld színük kicsit lágyatsa a bucephalandrák sötétebb/fodros levélzetüket.
Jövő héten végefelé költöznének az algaevők és az amanok - btw. Budapesten ha valakinek van pár felesleges amanoja szívesen befogadom őket :D
 
Két dolgot vettem észre belekezdve a 2 hétbe, hogy a gold anubiasoknak mintha valami kehéje lenne. Szerintetek mi lehet, vagy tök normális?
Az egyiken barna foltok, a másiknak meg a levele fakul ki.
Ha sok a fény neki, akkor jobban jelzi az alacsony tápanyagszinteket. Most még szerintem ne görcsölj rá, még nem szokta meg a körülményeit. Több hónap után viszont azt mondanám, hogy emelni kell a tápon. 🙂
 
Back
Oldal tetejére