• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
ZaCK said:
Hali!
Folyamatban van a következő projectemhez egy DIY armatúra.
Szerintetek a 40 literre 2 x 24 vagy 36 + 24w világítást rakjak?Külön-külön kapcsolhatóra tervezem csinálni,szóval megoldható lenne,hogy eleinte a 2. megoldásnál csak 36 w égjen és majd ha már kezd beállni,akkor kapcsolnám rá a maradék 24wos égőt.Nem túlzás e a 60 w 40 literre?

Szerintem sok, főleg egy ekkora akinál. A legegyszerűbb megoldás az 1x36w PC szerintem, ha szeretsz kísérletezni akkor pedig a 2*24w.
Nálam ugye 72l van 96w ez még 20 centinél és gagyi refinél is sok, most csak 72w megy, ha nagyon beállt az aki akkor elképzelhető, hogy nem történne semmi negatív de nem állt be :)
 
Tulajdonképpen mit is várnál ilyen fotondózistól ?! Én az 1x36W pc-t tartanám a 40literes akihoz ideálisnak. Ez felett már tényleg csak beállt ,dúsan növényesített akinál lehetne egészségesen kísérletezni.
 
Mindenképp 2 db csövet szeretnék,ezért gondoltam a 2 x 24 wattra,mert úgy egyenletesebb lenne a világítás,mintha 36 w lenne.
A 36+24 w belátom,tényleg rengeteg lenne..de ez így talán működhet..4,5 wpg.
 
ZaCK said:
Mindenképp 2 db csövet szeretnék,ezért gondoltam a 2 x 24 wattra,mert úgy egyenletesebb lenne a világítás,mintha 36 w lenne.
A 36+24 w belátom,tényleg rengeteg lenne..de ez így talán működhet..4,5 wpg.

ADA Solar Mini M :)
 
Oké,jogos..szóval akkor inkább maradjak a 36 w pcnél.. :shifty:
És ha nem rakok a 2 x 24w fölé reflektort? :D
 
ZaCK said:
Oké,jogos..szóval akkor inkább maradjak a 36 w pcnél.. :shifty:
És ha nem rakok a 2 x 24w fölé reflektort? :D

Ha tudod messzire tenni akkor felőlem lehet a 2*24w is. ;) Refi nélkül meg szerintem csak energiapazarlás.
 
A magassággal nincs baj..van a tank fölött hely bőven.
De azt hiszem,mégiscsak maradok a 36w nál..így már akkor minden a rendelkezésemre áll..és akkor amit a világításra szántam,elverhetem dekorációra!
Köszi,Dani :D :lol:
 
Nálam 2*18W-os PC (6500K) volt a 36 literes aki felett még a TMC előtt, nagyon elégedett voltam vele, mert külön kapcsolhatóra csináltam meg s így a bejáratási idő alatt sem volt gond!! ;)
Szóval ha DIY-t akarsz akkor ajánlom ezt a megoldást, persze ez függ az akvárium méretétől is, mert pl. nekem 45cm-re jó volt, de már egy 50cm-es akira nem biztos. ;)
 
Igen,ez a bajom pont..ezért is írtam,hogy most maradok a meglévő 36w pcnél..és majd legközelebbre kitalálok valamit! :)
 
Sziasztok!

Úgy tervezem, az 54l-es akváriumom gyári tetejében lévő 15w fénycső helyett PowerLED-es világítást csinálok. A hűtőbordán 18 db 1w-os LED lenne, nem maxon pörgetve is olyan 1800 Lumen fényerővel. A kezdeti stádiumban mindenképpen Low-tech akváriumba jó lesz ez a fényerő? Ha ugye a wattokat nézzük az 0.33w/l de ugye mint tudjuk a LED-ek és a fénycsövek hatékonysága nem ugyanaz :cool:

Köszönöm előre is a segítséget :)
 
128l akváriumba milyen kompakt fénycsövet vegyek?
36, 55W, 1-2db??????
mit kell figyelembe venni a lumen vagy a 5-6-8000K ???????????????????

Előre is köszi.
 
ZoltánPapp said:
128l akváriumba milyen kompakt fénycsövet vegyek?
36, 55W, 1-2db??????
mit kell figyelembe venni a lumen vagy a 5-6-8000K ???????????????????

Előre is köszi.

Nekem volt nagy lumen számú 4200K-s világítás az aki felett, most 6500K-val ég és föld a különbség, legalábbis az elmúlt hét tapasztalatai szerint.
Sokan lovagolnak az 1W/L-es számon, szerintem érdemes figyelembe venni azt is mennyire lesz a víz tetejétől a világítás. Nekem kb. 10 cm-re van, és így a nettó 300L-hez a 4 x 36W olyan hatással van mint a függesztett lámpák esetében 5 x 5x Watt.
Ha lámpát veszel, nem érdemes kisérletezni, ha magad oldod meg, lehet játszani. Én is így alakítottam ki, hogy még két fénycsőnek legyen helye, de nem lesz rá szükség.

128L-hez 2x 55W biztos nem lesz rossz választás, érdemes a 6500 K-est választani.
 
Hali!

sszever

Nem egészen értem hozzászólásodat.

"Sokan lovagolnak az 1W/L-es számon"---- sztem. senki nem lovagol rajta, -ez csak 1 lehetőség de csak annak érdemes aki egy kicsit tapasztaltabb.

"Nekem kb. 10 cm-re van, és így a nettó 300L-hez a 4 x 36W olyan hatással van mint a függesztett lámpák esetében 5 x 5x Watt."

na most mi van??Csak én nem értem vagy más sem? A 4x 36W hogy lehet hatással mint az 5x5x Watt? :shock:

ZoltánPapp 128 literes aksijához a 2x55 Watt így első nekifutásra sztem kicsit (nagyon) sok lesz, nem kellene még ehhez egy kis időt kivárni?Persze lehet egyből a mély vízbe is ugorni. Max sok alga és szentségelés lesz. De Karácsony előtt még felesleges sok idegeskedést összegyűjteni. :)
 
Kezdek össze zavarodni.
2×36W kompakt csőre gondoltam először.
Az 55W sokallom. Algát nem szeretnék az akváriumomban.

Jelenleg 2×18W fénycső van hozzá amit meg keveslek.
Szerintetek 2×36W kompakt cső a víztől 10-12cm jó lenne?
CO2 kell vagy elég ha Easy Carbot adagolok?

Köszike
 
72 Watt elég lesz, ha nem is mindenhez.Én itt már magasnyomású CO2-t használnék, ez mellet használnék carbo-t, de csak magában már nem.
Gondolom azt nem is kell mondanom, hogy a bruttó akvárium az azért nem nettó.
 
jojo said:
Hali!

sszever

Nem egészen értem hozzászólásodat.

"Sokan lovagolnak az 1W/L-es számon"---- sztem. senki nem lovagol rajta, -ez csak 1 lehetőség de csak annak érdemes aki egy kicsit tapasztaltabb.

"Nekem kb. 10 cm-re van, és így a nettó 300L-hez a 4 x 36W olyan hatással van mint a függesztett lámpák esetében 5 x 5x Watt."

na most mi van??Csak én nem értem vagy más sem? A 4x 36W hogy lehet hatással mint az 5x5x Watt? :shock:

ZoltánPapp 128 literes aksijához a 2x55 Watt így első nekifutásra sztem kicsit (nagyon) sok lesz, nem kellene még ehhez egy kis időt kivárni?Persze lehet egyből a mély vízbe is ugorni. Max sok alga és szentségelés lesz. De Karácsony előtt még felesleges sok idegeskedést összegyűjteni. :)

1W/L -ert sokan, és ezt a fórumot végig olvasva több helyen is láttam, mérvadónak veszik. Amit én hiányolok, hogy nem esik szó róla, hogy ez a fény mennyiség az akváriumtól milyen távolságra "mérvadó", bár ki lehet úgy-ahogy találni, hogy a függesztett lámpák esetében fektetnek erre nagyobb hangsúlyt.
Lehet kicsit furán írtam, de az aki közelében a 4x36 Watt-om látványosan több fényt ad, mint 5 x 56 Watt függesztve, 40 cm-rel magasabbról. Remélem így egyértelmű. :oops:

Amúgy én a következőképp jártam el:
Akvárium indításakor 85Watt-al világítottam (11 órát, régi világítással). Kb. 2 héttel rá (mivel nem volt algásodás) a világítás cserélve lett és már 108 Watt világított (8 órát). Erre egy hétre rá (most szerdától) 144 Watt világít, azaz mid a 4 darab 36 Wattos fénycső megy, továbbra is 8 órában.
A növények nőnek, bubiznak, alga nem képződött, igaz Oti-k, Amano-k, hagyományos "algaevők" teszik a dolgukat folyamatosan. Szűrés 6,5x és a CO2 is megy ezerrel... Szűrőim közül mondjuk az egyik már alaposan be volt járatva, ez is minden bizonnyal segített...
 
Amit hiányos infónak érzel, az egy régi ajánlás a közérthetőség miatt született. Ha egy kezdőnek elkezded dobálni a kelvinekek, a lument, a fénycső típusát, a magasságot és a nagyi lábméretét, valószínűleg már a világításnál leragad pedig ez csak egy tecnikai elem az egész akváriumból. Jellemzően fénycsöves akváriumokhoz találták ki. Magasságtól függetlenül.

DE! Az 1W/liter, amihez sokan közelíteni szeretnének a világítás csúcsa. Mondhatni a fekete pálya a síelésnél. Ezt akkor súrold, ha nem most kezded az egészet, mert itt számos kihívással kell megküzdeni. Az ideális CO2-es világítás valahol 0.5-0.75W/liternél van fénycsöves esetén. Inkább az ideálishoz lődd be a növényeket.

Ez LED esetén, halogénnél nem használható infó. A fórumon viszont még mindig óriási többségben van a fénycsöves világítás.
 
viktorlantos said:
Amit hiányos infónak érzel, az egy régi ajánlás a közérthetőség miatt született. Ha egy kezdőnek elkezded dobálni a kelvinekek, a lument, a fénycső típusát, a magasságot és a nagyi lábméretét, valószínűleg már a világításnál leragad pedig ez csak egy tecnikai elem az egész akváriumból. Jellemzően fénycsöves akváriumokhoz találták ki. Magasságtól függetlenül.

DE! Az 1W/liter, amihez sokan közelíteni szeretnének a világítás csúcsa. Mondhatni a fekete pálya a síelésnél. Ezt akkor súrold, ha nem most kezded az egészet, mert itt számos kihívással kell megküzdeni. Az ideális CO2-es világítás valahol 0.5-0.75W/liternél van fénycsöves esetén. Inkább az ideálishoz lődd be a növényeket.

Ez LED esetén, halogénnél nem használható infó. A fórumon viszont még mindig óriási többségben van a fénycsöves világítás.

Így már nekem is sokkal világosabb. :thumbup:
 
Y-not!? said:
Sziasztok!

Úgy tervezem, az 54l-es akváriumom gyári tetejében lévő 15w fénycső helyett PowerLED-es világítást csinálok. A hűtőbordán 18 db 1w-os LED lenne, nem maxon pörgetve is olyan 1800 Lumen fényerővel. A kezdeti stádiumban mindenképpen Low-tech akváriumba jó lesz ez a fényerő? Ha ugye a wattokat nézzük az 0.33w/l de ugye mint tudjuk a LED-ek és a fénycsövek hatékonysága nem ugyanaz :cool:

Köszönöm előre is a segítséget :)

Kicsit pontosabban lehetne tippelni ha többet tudnánk - típus, tervezett meghajtási áram. Én láttatlanban azt tippelm, hogy kezdetnek még sok is lehet. Mondjuk nem tudom dimmert tervezel-e vagy fix áramgenerátort, szerintem szükség lehet egy kis játékra. És 6500K ;) ez fontosabb, mint a mennyiség.
 
Back
Oldal tetejére