• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech First low-tech Garden 40L

qwas87 said:
Szerintem a tető nem befolyásolja a CO2 szintet a vízben. A felszínmozgás sokkal kritikusabb tényező, elég könnyen ki lehet hajtani a gázt egy erős csobogtatással, levegőztetővel is ugyanez a helyzet.

Mint említettem nem vagyok szakértő :D, de nem záporoztak a válaszok ezért bátorkodtam írni.
Köszönöm, hogy írtál. Igen ezt én is sok helyen olvastam, hogy a nagyon erős felszínmozgatással lehet leginkább kihajtani a vízből co-t viszont valamennyire mégis jó ha mozog a felszínen a víz... Ez a csekély mozgás nálam is megvan. Végül úgy döntöttem nem fogom lefedni az akváriumot. (habar ezzel a halaimat is védeném a kiugrálás ellen...)

Új gondolat.
Valahol olvastam, hogy csak akkor ugrálnak ki a vízből a halak, ha valamiért nem érzik jól magukat. Nos ezzel nem igazán értek, egyet, mert szerintem bizonyos külső behatások következtében is megeshet... gondolok itt arra például, ha valaki elrohan az aki mellett (esetleg kisgyerekek) vagy lesik valami a polcról, de legyen akármilyen nagyobb hanghatás... mert nyilván az akvárium egy lakás dísze és valamennyire központi helyen van, nem pedig a legeldugottabb sarokban.
 
A segítségeteket szeretném kérni abban milyen növényt vegyek az aksiba. Erre a hétre tervezem a vásárlást. Még soha nem jártam bent a Green Aqua-nál, de a héten ha minden igaz megyünk fel Pestre, ígyhát beugranék oda is, hogy kigyönyörködjem magam valamint, hogy szert tegyek 1-2 Tropica növényre.
A Mostani növények közül kiszedném, hátulról a Hygrophila polysperma-t és a Hygrophila difformis-t, ha nem is mindet de a nagy részét biztosan.

Így hát szeretnék hátulra valami növényt helyettük. Mivel az akvárium csak 40l-es ezért csak a közepes növényeket nézegettem hátra, valamint az alacsony, vagy nagyon alacsony igényűeket, a közepeseket még lehet nem merném kipróbálni. Az elképzelésem között szerepelnek:
- Bacopa australis (nagyon alacsony ig.)
- Cardamine lyrata (alacsony ig.)
- Lindernia rotundifolia (alacsony ig.)

Előre is szeretnék valamit a Eleocharis acicularis mellé. Itt is 3-at néztem ki amelyek tetszenének:
Eleocharis parvula (alacsony)
Glossostigma elatinoides (nagyon igényes)
Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' (igény közepes)

A Glosso talán a legigényesebb ezek közül. 3 növényt szeretnék. Mivel ezek minőségi növények, jól tudom, hogy a genetikájuk ezeknek sokkal jobb mint amelyket más kereskedésekben árulnak ugyanezen fajokból? Gondolom ezek jobban nőnek és "szaporodnak".

Ismerteik az akim paramétereit, mit tanácsolnátok, melyik 3-at válasszam ezek közül? Sokat segítenétek a tanácsaitokkal.
 
Cardamine-t nem ajánlom, mert elég problémás növény. Foszló vékony levelei vannak. Lebeg és sok területet foglal emiatt. Cserébe viszont nem olyan szép, mint mondjuk a Hydrocotyle S. Martima.

Bacopa, Lindernia jó választás bokornak vagy háttérnek.
Előtérbe Parvula, HC is okés lehet. Glosso csak akkor szép ha sok fény van, ha felnyurgul nem szép.

Tropica növények jó minőségűek, de érdemes kifogni friss szállítmányokat. Szerdán érkezik mindegyik növényből. Ha esetleg felénk tervezed a látogatást. ;)
 
viktorlantos said:
Cardamine-t nem ajánlom, mert elég problémás növény. Foszló vékony levelei vannak. Lebeg és sok területet foglal emiatt. Cserébe viszont nem olyan szép, mint mondjuk a Hydrocotyle S. Martima.

Bacopa, Lindernia jó választás bokornak vagy háttérnek.
Előtérbe Parvula, HC is okés lehet. Glosso csak akkor szép ha sok fény van, ha felnyurgul nem szép.

Tropica növények jó minőségűek, de érdemes kifogni friss szállítmányokat. Szerdán érkezik mindegyik növényből. Ha esetleg felénk tervezed a látogatást. ;)

Köszönöm, hogy segítettél a döntésben! Igen felétek (a Green Aqua-ba), tervezem a látogatást :) ha minden igaz pénteken. Remélem lesznek még ezek a növények a friss szállítmányból ;)
 
Re: First low-tech Garden 40L - 2. setup

Sziasztok!

Elég régen írtam már a naplómba. Tervben voltak kisebb - nagyobb változtatások és összevártam, míg minden elkészül. Ez azzal járt, hogy teljesen szét kellett szednem az akváriumot.
Múlt hétvégén a Badacsonyban jártunk, így nem hagyhattam ki az alkalmat, hogy meglátogassak, egy rég nem működő bazalt bányát. Mivel már közel 50 éve nem üzemel, ezért csak turista ösvények vezetnek fel a hegyre, a bányába. Elég meredek ösvényen vezetett az út a lelőhelyig, de ez leginkább lefelé volt megterhelő (egy hátizsák és egy reklámszatyor tele kővel). Jobbnak láttam, ha többet gyűjtök be mind amennyit majd fel fogok használni (hogy tudjak válogatni). Alapos drótkefézés és sikálás után, közel 7-8 kg kő került az akiba.
Már a múlt hét elején tervben volt, hogy meglátogatom a Green Aqua-t, hogy megvegyem életem első Tropicas növényeit. Aztán sajnos a pesti kiruccanás eltolódott, erre a hétre.

- Új növények:
Eleocharis parvula x1
Glossostigma elatinoides x2 (a HC sajnos már elfogyott, ezért lett ebből 2 cserép)
Hemianthus micranthemoides x1
Taxiphyllum barbieri (Vesicularia) (jávai moha)x1

de emelett került még az akváriumba néhány szál, Hydrocotile verticillata.

- Talaj:
Az eddigi 6l JBL Manadot is megnöveltem + 2l-rel.

- Világítás:
Technikai változás csupán annyi lett, hogy a függesztett armatúrás DIY lámpámba bekerült, egy 11W 6500K-s kompakt fénycső, a már meglévő 2 X 18W mellé. Így összesen 47W lett a világításom 40 literre (amiből ugye lejön a 8l talaj a dekor). 4,4WPG :)

- Ültetés:
2db Glosso-t vettem, egyik cserepes a másik pedig 1-2 Grow. Vegyesen ültettem el. A cserepest, jóval egyszerűbb volt, mert sokkal könnyebben szét lehetett vágni (2-4 levél kis gyökér – ilyen aranyban vagdostam össze). Viszont a dobozost jóval nehezebb volt szétszedni (gondolom, aki már ültetett dobozos Glossot tudja miért), így nagyobb darabok lettek, a photokon nem biztos, hogy jól látszik, de azoknak a tetejét lekell vágni? vagy hagyjam így, majd úgyis elrohad és lecseréli.

A berendezésnél, próbáltam az aranymetszés szabályait követni. Háát nem tudom… :)

És akkor pár work photo aminek a minősége hagy némi kívánnivalót maga után, mivel csak egy telefon volt kéznél:

Várom a véleményeket!







 
Nagyon szépek a köveid, érdemes volt megmászni érte a Badacsonyt (Mi is megmásztuk egypárszor már). Még egy nagyobb követ betehettél volna, hogy meglegyen a páratlan szám.
De így is nagyon tetszik :clap: . Sok sikert hozzá! :wave:
 
Jó lett tényleg, de egy nagyobbacska valamit én is beszúrnék a bal hátsó sarokba. Így sokkal hegyoldalasabb lenne a hatás, emellett meg lenne a páratlan szám is. ;) Sok sikert hozzá! :wave:
 
myk74 said:
Nagyon szép lett!Grat hozzá! :thumbup:
inadsz said:
Szerintem is jó lett ;)

Köszönöm! :)

kisszsu said:
Nagyon szépek a köveid, érdemes volt megmászni érte a Badacsonyt (Mi is megmásztuk egypárszor már). Még egy nagyobb követ betehettél volna, hogy meglegyen a páratlan szám.
De így is nagyon tetszik :clap: . Sok sikert hozzá! :wave:
Luna said:
Jó lett tényleg, de egy nagyobbacska valamit én is beszúrnék a bal hátsó sarokba. Így sokkal hegyoldalasabb lenne a hatás, emellett meg lenne a páratlan szám is. ;) Sok sikert hozzá! :wave:

Igen. A táj is nagyon szép volt, már azért is megérte elmenni. Annak viszont meg jobban örülök, hogy a kövek nem csak nekem, hanem nektek is tetszenek.
Eredetileg, úgy indult, hogy ott ahol a hátsósorban, baloldalon ahol a 3. kő véget ér egy kisebb tisztás következne. Olyan hatást szerettem volna elérni, hogy az akvárium jobb elejétől végighúzódik egészen a bal hátuljába egy kis tisztás. A photon elég meredeknek látszik ott bal hátul, de élőben nem olyan meredek. Most már elég nehéz lenne elegyengetni ott a talajt és víz alatt vissza ültetni a Manado-ba a növényeket.
Nem tudom.... megnézem milyen köveim maradtak... és mi lenne, ha a bal hátsó kő mögé szúrnék, be egy laposabb, hegyesebb - csúcsosabb követ ferdén, amit balra döntenék meg, így meg maradna az a kanyar amely majd akkor látszik majd szépen ha összefüggő lesz a pázsit :)
 
Szia,

Jó kis elrendezés, és ha beindul a növényzet mutatós kis akva lesz! :clap: Egy javaslatom lenne, mégpedig szerintem a halak számát kicsit csökkenteni kéne, mert így ők vannak hangsúlyban!
 
Szét néztem, a maradék köveim között és nem nagyon találtam olyat ami bepasszolna ehhez a hardscape-hez, jobban mondva 1-et igen, de ahhoz megkellet volna bolygatnom kicsit a mostani köveimet, valamint valószínű nem kevés növény jött volna ki a talajból, mivel még 1 hét sem telt el az ültetés óta, így nem rendelkezhetnek jól kapaszkodó gyökérzettel. Így hát végül is nem fog bekerülni újabb kő, de bízok benne, ha a növényzet benövi így is szépen fog mutatni.

attibva said:
Szia,

Jó kis elrendezés, és ha beindul a növényzet mutatós kis akva lesz! :clap: Egy javaslatom lenne, mégpedig szerintem a halak számát kicsit csökkenteni kéne, mert így ők vannak hangsúlyban!

Köszönöm! Még ők vannak hangsúlyban... hisz még a növényzetből nem sokat látni. Halak nagyon hozzámnőttek, de a mai napon pár darabbal csökkentettem a számukat, megfogadva a tanácsodat. :cool:

Mty0018 said:
Jó lesz ez. Szép kis IWAGUMI lessz belőle. Az előtéri növény talált :)

Köszönöm! remélem is:)
 
Tegnap nagy öröm ért, ugyanis barátnőmtől megkaptam az elő szülinapi ajándékom. :) Méghozzá egy GA Növény wellness csomagot :D Elötte Easy Life ProFitot és Carbot használtam, majd a Carbo elfogyott, így míg meg nem érkeztek a tápok azt nem adtam az akihoz csak az éleszős co ment.



Utána is olvastam az adagolásnak. Az aki indítása után én úgy döntöttem 2 hétig 2naponta cserélek vizet (50%) így ennek megfelelően adagolom majd a tápokat. Netto 40L, brutto lehet olyan 30-32L. Nem tudom, hogy ti a brutto értéket szokttátok-e figyelembe venni, én a nettót vettem mivel túladagolni nem lehet. Habar fölöslegesen nem szeretném pazarolni, akkora addagal amire a növényeknek már nincs szükségük.
Tehát az első két hétben napi 4-4ml adagolok + 1,5ml carbot. A carbot heti 1 50%-os vízcserére számoltam ki, aminek a mennyiségét ha jól tudom, nem kell megnövelnem indításnál a sűrűbb vízcserék miatt, tehát maradhatok ennél a mennyiségnél. A micro-macro-t viszont majd 2hét után visszaveszem 2-2nyomásra azaz 2-2ml-re.
Remélem mindent jól csinálok! :?: Szóljatok, ha nem! :geek:

Észrevételek:
Tegnap nyomtam bele, élősszőr a tápokból és a carboból. Elötte nem tapasztaltam, hogy bubiznának a növények majd ma 13:00 kor felkapcsolt a világítás és utána pár percel, elkezdett bubizni a Glosso, a Parvula, a HM és egy két bubit látok a Taxiphyllum barbieri-n is. :) Na persze nem nagyon ,csak hébe-hóba szállnak fel buborékok, de hát ennek is örülni kell.
Most ez nem tudom minek tudható be, a tápoknak a carbonak vagy annak a plusz 11w-nak, amivel megnöveltem a fényerőt.

A parvulánál észrevettem még egy kis változást, egyenletesen voltak lenyírva de, most szinte mindegyik fűcsomónál látható 1-2-3 száll ami dupla akkora mint a többi... valamint oldalirányba elkezdett terjeszkedni elég szépen, leginkább a diffuzor felőli oldalon.
Remélem jó úton halad az aki, bárcsak már tartanák ott, hogy a manadót csak az öveg oldalánál látom :)
 
Back
Oldal tetejére