• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
LGA said:
Y-not!? said:
Sziasztok!

Úgy tervezem, az 54l-es akváriumom gyári tetejében lévő 15w fénycső helyett PowerLED-es világítást csinálok. A hűtőbordán 18 db 1w-os LED lenne, nem maxon pörgetve is olyan 1800 Lumen fényerővel. A kezdeti stádiumban mindenképpen Low-tech akváriumba jó lesz ez a fényerő? Ha ugye a wattokat nézzük az 0.33w/l de ugye mint tudjuk a LED-ek és a fénycsövek hatékonysága nem ugyanaz :cool:

Köszönöm előre is a segítséget :)

Kicsit pontosabban lehetne tippelni ha többet tudnánk - típus, tervezett meghajtási áram. Én látatlanban azt tippelem, hogy kezdetnek még sok is lehet. Mondjuk nem tudom dimmert tervezel-e vagy fix áramgenerátort, szerintem szükség lehet egy kis játékra. És 6500K ;) ez fontosabb, mint a mennyiség.

Hello LGA :wave:
Pontosítok
Jelen elképzelés szerint, a 18 db úgy alakul:
- 13db 6200K 3.6V-on 350 mA-al tudnak 120lm-t.
- 3db 19000K- 25000K 3.4V, 350mA, 100lm (színek miatt)
- 2db "viola" 3.6V, 350mA, 30lm (azt olvastam a növények szeretik) :oops:
A magas kelvinűek számán még gondolkozok a 6200-es javára :eh: A táp nem áramgenerátor lesz, hanem egy laptop stabtáp, az áramot előtét ellenállással állítanám be, esetleg kapcsolóval többfélével . Mikor próbálgattam 320, de 300mA-nál sem láttam szinte fényerő csökkenést és a hűtőborda is bőven elég volt. Ezt a tartományt pályáznám meg :)
Lehet így csak 1600lm lesz, de csak tippelni tudok.
Jah és olyan 5cm-re lenne a vízfelszíntől.
Mit goldolsz-gondoltok jó lehet? :roll:
 
Sziasztok!

Ez a sokat emlegetett watt/liter szabály az akvárium nettó, vagy bruttó térfogata alapján kellene számolni, csak mert én úgy érzem nem mindegy, főleg, hogy ha az ajánlott aljzatvastagságot berakjuk az akváriumba. Nekem a 240-esben 50 liter talaj van, és még pár liternyi bazalt az extra emelésnek, így már nettó 170 literre csökken az akvárium mérete, hátul annyira meg van emelve, hogy csak 30 centi a vízoszlop magassága, és ezt világítom meg 3x54 wattal
 
Victor said:
Sziasztok!

Ez a sokat emlegetett watt/liter szabály az akvárium nettó, vagy bruttó térfogata alapján kellene számolni, csak mert én úgy érzem nem mindegy, főleg, hogy ha az ajánlott aljzatvastagságot berakjuk az akváriumba. Nekem a 240-esben 50 liter talaj van, és még pár liternyi bazalt az extra emelésnek, így már nettó 170 literre csökken az akvárium mérete, hátul annyira meg van emelve, hogy csak 30 centi a vízoszlop magassága, és ezt világítom meg 3x54 wattal


W/L egy irányszám, nincs kőbe vésve. Egy ekkora akit én sokáig 2X 54 wattl világítottam és teljesen jól működött, persze attól füg milyen növényt tartasz. Nálad a 3x 54 watt szerintem bármire elég, nem kell számolgatni. Fény, táp, co2 egyensúly a lényeg.
 
Sokáig nálam is csak két cső ment, még az előző összeállításban, a harmadik cső is be volt építve, csak elektromosan kikötöttem, amikor elkezdtem algásodni, aztán úgy maradt, mert működött úgy is, de most a HC miatt visszakötöttem. Igazán akartam számolgatni, csak mindenhol ezt a watt/liter dolgot olvasom, de sehol nem írták, hogy ez nettó vagy bruttó.
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Szóval, mint már az előzőekben írtam múlt héten megjelent a zöld fonálalga az akimban. A CO2 szintet végre sikerült beállítanom. Viktor mondta, hogy legyek türelemmel és el fog tűnni a kis mocsok. :twisted:
Szóval nem növekedett az alga mennyiségem, de még nem is húzódott vissza. Az aki hátoldalán és a Brasiliensis- en látható, de nem egyáltalán durva a jelenség.
Azt szeretném kérdezni, hogy merjek- e emelni a világítás időtartamán 1 órával, vagy esetleg féllel??? :roll:
Ezen a héten kedden kellett volna az eredeti terv szerint tolnom a pilácson plusz egy órát, de nem mertem, nehogy marhára bealgásodjak...
Mit tegyek? Várjak, míg teljesen eltűnik az alga és csak utána emeljek a fény időtartamán, vagy nyugodtan most is megtehetem???

Köszi a segítséget!
:wave:
 
bandee said:
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Szóval, mint már az előzőekben írtam múlt héten megjelent a zöld fonálalga az akimban. A CO2 szintet végre sikerült beállítanom. Viktor mondta, hogy legyek türelemmel és el fog tűnni a kis mocsok. :twisted:
Szóval nem növekedett az alga mennyiségem, de még nem is húzódott vissza. Az aki hátoldalán és a Brasiliensis- en látható, de nem egyáltalán durva a jelenség.
Azt szeretném kérdezni, hogy merjek- e emelni a világítás időtartamán 1 órával, vagy esetleg féllel??? :roll:
Ezen a héten kedden kellett volna az eredeti terv szerint tolnom a pilácson plusz egy órát, de nem mertem, nehogy marhára bealgásodjak...
Mit tegyek? Várjak, míg teljesen eltűnik az alga és csak utána emeljek a fény időtartamán, vagy nyugodtan most is megtehetem???

Köszi a segítséget!
:wave:

Ha a Co2-tőt stabilan tudod a megfelelő értéken tartani, és a fonal visszahúzódóban akkor szerintem bátran emelheted 1 órával.
 
viktorlantos said:
Brasiliensist nyirtad mar? Ha nem akkor azert algas


Sent from my iPhone using Tapatalk

Még nem! De a Parvulát sem!!! :oops:
Ollót elő Viktor mester??? :roll:
 
Ollót neki bátran, nálam is ez segített, tarvágás! Ne ess kétségbe a Brasilensis kicsit nehezebben tér magához, de beindul és utána gyönyörű lesz! ja és persze az alga is eltűnik!
 
w-rig said:
bandee said:
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Szóval, mint már az előzőekben írtam múlt héten megjelent a zöld fonálalga az akimban. A CO2 szintet végre sikerült beállítanom. Viktor mondta, hogy legyek türelemmel és el fog tűnni a kis mocsok. :twisted:
Szóval nem növekedett az alga mennyiségem, de még nem is húzódott vissza. Az aki hátoldalán és a Brasiliensis- en látható, de nem egyáltalán durva a jelenség.
Azt szeretném kérdezni, hogy merjek- e emelni a világítás időtartamán 1 órával, vagy esetleg féllel??? :roll:
Ezen a héten kedden kellett volna az eredeti terv szerint tolnom a pilácson plusz egy órát, de nem mertem, nehogy marhára bealgásodjak...
Mit tegyek? Várjak, míg teljesen eltűnik az alga és csak utána emeljek a fény időtartamán, vagy nyugodtan most is megtehetem???

Köszi a segítséget!
:wave:

Ha a Co2-tőt stabilan tudod a megfelelő értéken tartani, és a fonal visszahúzódóban akkor szerintem bátran emelheted 1 órával.

Köszi a választ.
Persze, tudom tartani stabilan. Megvárok Vik tanácsát és intézkedem!!! :D :thumbup:
 
w-rig said:
Ollót neki bátran, nálam is ez segített, tarvágás! Ne ess kétségbe a Brasilensis kicsit nehezebben tér magához, de beindul és utána gyönyörű lesz! ja és persze az alga is eltűnik!

A parvulát is vágjam vissza (azon nincs alga, csak nagyon ritkán, itt- ott barna szálak)???
Amúgy mind a kettőt amennyire csak lehet (1-2 cm)??? Azért kérdezem, mert marha sok álláspont van ezzel kapcsolatban... :crazy:
Köszi a választ!
 
Igen akkor a fonalad nem a CO2 miatt van, hanem a bomló levelek miatt. Nyírd le bátran halászd le a leveleket és csak várni kell, míg regenerálódik a gyep.
 
viktorlantos said:
Igen akkor a fonalad nem a CO2 miatt van, hanem a bomló levelek miatt. Nírd le bátran halászd le a leveleket és csak várni kell, míg regenerálódik a gyep.

Köszi szépen Vik!
Akkor holnap indul az első fűnyírás, úgy is vizet kell cserélnem. Legalább kiderül hogy debütál a hajlított Papilon ollóm... ;)
 
Kedves akvakertész barátaim!

Ma akadtam rá egy számomra új összefüggésre és kíváncsi vagyok a véleményetekre és a segítségeteket is kérem.
Szóval Nigro blogján is olvasható, de itt a fórumon is már volt tárgyalva a téma, miszerint mekkora W/gallon teljesítménynél mennyi ideig is világítsunk az akira???

Az írás szerint először meg kell határozni az adott W/gallon értéket. Nálam 4x39W jut nettó 143 literre, szóval 4,1 W/gallon. :D
Ezután a 24 órát elosztjuk a kapott értékkel, nálam ez 6 órára jön ki. Jelenleg 7 órában világítok 4x39 W- al és eredeti terveim szerint fel szeretném vinni 8 órára a világítás időtartamát. De már most észrevettem, hogy kezd megjelenni a zöld pontalga. :evil: Félek ha tovább emelem a világítás időtartamát, akkor még rohamosabban jelentkezik az algásodás... :oops: A CO2 szintem a DC szerint megfelelő (4-5 bubi/s), és az áramlásom is. Én a túl sok fényre gyanakszom!

Két megoldáson gondolkodtam...
1) csökkentem a 6 órára a 4x39W- al történő világítást
2) kiveszem az egyik fénycsövemet, így 3 W/gallon értéket kapok, és ezzel a 3x39W- al világítok 8 órát

Mit javasoltok??? :roll:
 
Amúgy meg Amano- ék meg jóval 1 W/gallonnal világítanak simán 10 órát az akira!!!!!!!!!!
Akkor most hogyan is van ez???? :crazy:
 
bandee said:
Amúgy meg Amano- ék meg jóval 1 W/gallonnal világítanak simán 10 órát az akira!!!!!!!!!!
Akkor most hogyan is van ez???? :crazy:

1W/Gallon az egy low light aki ;)
4W/Gallon a high light akvárium.

Ők időnként valóban több fénnyel világítanak, de a megoldás a fényforrás típusában keresendő. Nem kell a számok után rohangálni.
 
Sziasztok!
Most tervezgetem az aksim világítását. Nem full növényes lesz, de sok növénnyel szeretném beültetni. Én is olvasgattam Nigro blogján és itt is a világításra vonatkozó "szabályokat". A gondom csak az, hogy az akim 900l-es, és mivel a magassága 80cm, így nem annyira nagy az alapterülete, plussz a nagyobb magasság miatt ha jól tudom erősebb világítás is kellene... Ha csak 0,5w/literrel számolok(ami ugye elég gyenge növényes akiba), akor is 15db kéne a 30w-os csövekből. Az aki formája miatt még ennyi csövet sem tudok bezsúfolni, nemhogy többet...
Mit javasoltok?
 
becherovka said:
Sziasztok!
Most tervezgetem az aksim világítását. Nem full növényes lesz, de sok növénnyel szeretném beültetni. Én is olvasgattam Nigro blogján és itt is a világításra vonatkozó "szabályokat". A gondom csak az, hogy az akim 900l-es, és mivel a magassága 80cm, így nem annyira nagy az alapterülete, plussz a nagyobb magasság miatt ha jól tudom erősebb világítás is kellene... Ha csak 0,5w/literrel számolok(ami ugye elég gyenge növényes akiba), akor is 15db kéne a 30w-os csövekből. Az aki formája miatt még ennyi csövet sem tudok bezsúfolni, nemhogy többet...
Mit javasoltok?

Fémhalogén lámpák jó opciók lehetnek. 150 Wattos HQI-ből 4 darab szerintem jól ellátná ezt az akváriumot anélkül, hogy algainvázió lenne.
 
viktorlantos said:
bandee said:
Amúgy meg Amano- ék meg jóval 1 W/gallonnal világítanak simán 10 órát az akira!!!!!!!!!!
Akkor most hogyan is van ez???? :crazy:

1W/Gallon az egy low light aki ;)
4W/Gallon a high light akvárium.

Ők időnként valóban több fénnyel világítanak, de a megoldás a fényforrás típusában keresendő. Nem kell a számok után rohangálni.

Hopszi, most láttam, hogy elírtam!!! :) 1 W/liter felettire gondoltam Amanoék esetében.
Én igaz T5- el világítok, nem hémhalogénnel.
Csupán a pontalgám miatt kérdezősködtem, hogy esetleg a világítás időtartam- fényerő dolog variálásával esetleg kiküszöbölhetném-e a pontalgát...
Vagy nyugodtam emeljem a 4x39 W- ot 8 órára??? Majd ha beáll az aki akkor úgyis eltűnnek ezek a problémák. Nem igaz? :oops:
Köszi a választ!
:wave:
 
Back
Oldal tetejére