• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech First low-tech Garden 40L

bkrisztian

Nézelődő
Sziasztok

Krisztiánnak hívnak, 23 éves vagyok, A Balaton parton lakom. Gyerekkorom óta foglalkoztat az akvarisztika világa. 10 éves korom óta van „akváriumom” több-kevesebb megszakítással. Az interneten láttam először növényes akváriumokat, amelyek nagyon megtetszettek. Ezért pár hónapja rendszeres olvasója vagyok a fórumnak, és elérkezettnek láttam ez időt, hogy én is megpróbálkozzam egy kisebb növényes akvárium összeállításával. Sajnos mivel még tanuló vagyok, az anyagi keretek egész szűkösek, de láttam nagyon szép low tech felszereltségüt is, ezért hát nekivágtam.
Mivel itt a környéken (Veszprém–megye) elég korlátozottak a lehetőségek az állatkereskedéseket illetően, ezért a netről kellet beszereznem ezt-azt. Ez a növényeken is eléggé meglátszik, alap kis igényű növényeket árulnak itt vidéken, na de szerintem elsőre jó lesz, meglátom hogyan fejlődnek, érdemes-e drágább esetleg Tropicas növényekbe beruházni.
A technikai adatokat és a képeket lejjebb találjátok.

Az akvárium 2011.08.21.én lett berendezve, összeállítva.

Várom az észrevételeket, segítséget, az építő jellegű kritikákat, mindent szívesen fogadok! :)

Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket!

Technikai adatok:

Akvárium:
- Típus: 40 literes
- Méret: 55 cm x 26 cm x 28 cm
(ebből kb. 33l víz / 6l talaj + fa, kövek)

Szűrés:
- EHEIM 2211 külső szűrő (300l/h) (tudom nem túl nagy)
- Szűrő töltet: Siporax, szivacs, perlon vatta
- Akril ki és befolyó csövek (mindkét cső az akvárium jobb oldalán található. Az esőztető cső a vízfelszín alatt 2-3cm-re és kb. 30fokban a víz felszín felé irányítva a vízfelszín mozgatása miatt)

Világítás:
- 1db Sylvania Grolux fénycső T8 F18W/GRO 8500K 26x590mm
- 1db Sylvania Activa fénycső T8 F18W/172 Daylight 6500K 26x590mm

- A világítás napi 8 órát megy. 13:00-21:00-ig.

CO2 rendszer:
- Élesztős (1+1 palackos, 2 literes visszaváltható, 0,5 literes műanyag üveg(szűrőként) üveg visszafolyás gátló és buborékszálló valamint 1 db olcsó nano diffusor (sajnos nem valami finoman porlaszt)
- Recept:
-1l langyos víz, 2 dl cukor, 5g élesztő(nem instant – habar az instantot még nem próbáltam nem tudom van-e különbség)
-KB 5-6 napot bír, éjjel nappal megy – a Drop Checker színe a képeken látható

Talaj:
- JBL Manado 6 liter

Dekoráció:
- Láva kő és szőlőtőke
- Háttér: fekete öntapadós fólia

Vízcsere:
- Heti 50%

Fűtés. Hűtés:
- Nincs
- Átlagosan: 25-27Cfok

Tápozás:
- Easy Life ProFitO (naponta 0,8ml)
- Easy Carbo (naponta 1,3ml)

Növények:
- Hygrophila polysperma (indiai vízicsillag)
- Cryptocoryne wendtii (wendt-vízikehely)
- Eleocharis acicularis
- Riccia fluitans (úszó májmoha)
- Microsorum pteropus( lándzsás vízipáfrány)
- Hygrophila difformis (vízi petrezselyem)

- Tervezek középre ültetni: Eleocharis parvula-t és HC–t

Halak:
- Paracheirodon innesi (kék neon)
- Petitella georgiae (pirosorrú pontylazac)
- Trigonostigma heteromorpha (ékfoltos razbora)
- Danio rerio (zebradánió)
- Pterophyllum scalare (vitorlás)
- Crossocheilus oblongus (sziámi ormányosmárna (algázó)
- Corydoras (páncélosharcsa)

Kérdéseim:

1. A Co2-val kapcsolatban lenne. A képeken látszik a Drop Checkerem színe, szerintem ez még nem elegendő mennyiséget jelez az akváriumban, mit tehetek ennek érdekében? Jelenleg 1 élesztős palack van bekeverve, megnöveljem esetleg 2db-ra vagy az esőztető csövemen állítsak a jobb flow érdekében? A Drop Checkerem szintén az akvárium jobb oldalán van a szívó cső mellett. Esetleg arra gondoltam még, hogy mivel nincs tető az akvárium felett így hamar eltávozik a vízből a Co2 vagy ez nem függ össze vele?

2. Az elrendezéssel kapcsolatban van-e valami észrevételetek, esetleg rosszul csináltam-e valamit? Gondolok itt arra, hogy a szőlőtőke leárnyékol egy kisebb rész a medence közepén. Az alatti levő növényeknek nem fog kevés fény jutni? Ez leginkább akkor lenne fontos, amikor majd beültetem Parvula-val és HC-val a közepét, mert ha jól tudom elég fényigényes növények. Esetleg még a többi növény ültetési helyével kapcsolatban vannak javaslataitok, észrevételeitek?

3. Növénytápozás: Lehet buta kérdés lesz, de szerintetek ez a mennyiségű növénytáp 8amenyit adagolok, és amit adagolok) elegendő-e a növényeknek? Ezt hogyan tudnám kikísérletezni?

4. Világítás: Feljebb olvashattátok a fénycsöveim típusát. Az lenne a kérdésem melyiket tegyem előre? A drágább 8500Kelvines csövet vagy pedig az olcsóbb 6500kelvinest? Egyáltalán van ennek jelentősége melyik van előrébb és hátrébb (a növényekre)?

Képek:


1 by bkisztian, on Flickr


6 by bkisztian, on Flickr


7 by bkisztian, on Flickr


4 by bkisztian, on Flickr


3 by bkisztian, on Flickr


3 by bkisztian, on Flickr


5 by bkisztian, on Flickr


2 by bkisztian, on Flickr
Sajnos a ennél jobban nem világosodik ki. (3napja megy az élesztős CO2 éjjel-nappal)
 
Szia Krisztián! Üdv a fórumon.

Válaszaim:

1. A Co2-val kapcsolatban lenne. A képeken látszik a Drop Checkerem színe, szerintem ez még nem elegendő mennyiséget jelez az akváriumban, mit tehetek ennek érdekében? Jelenleg 1 élesztős palack van bekeverve, megnöveljem esetleg 2db-ra vagy az esőztető csövemen állítsak a jobb flow érdekében? A Drop Checkerem szintén az akvárium jobb oldalán van a szívó cső mellett. Esetleg arra gondoltam még, hogy mivel nincs tető az akvárium felett így hamar eltávozik a vízből a Co2 vagy ez nem függ össze vele?

Élesztőssel nehéz folyamatos és elegendő CO2 gyártani. Megpróbálkozhatsz egy másik palack beiktatásával, esetleg úgy, hogy azt mondjuk 2 nappal később indítod, de ezt ki kell kísérletezni. A DC helye leginkább a gáz beoldásától legtávolabbi pont.

2. Az elrendezéssel kapcsolatban van-e valami észrevételetek, esetleg rosszul csináltam-e valamit? Gondolok itt arra, hogy a szőlőtőke leárnyékol egy kisebb rész a medence közepén. Az alatti levő növényeknek nem fog kevés fény jutni? Ez leginkább akkor lenne fontos, amikor majd beültetem Parvula-val és HC-val a közepét, mert ha jól tudom elég fényigényes növények. Esetleg még a többi növény ültetési helyével kapcsolatban vannak javaslataitok, észrevételeitek?
Sok növényed nagyon nagy ebbe a pici akváriumba. Gyakorlatilag 2 perc alatt szét fogják nyomni az akvárium oldalát. Keress apróbb, kisebb levelű növényeket, mert csak egy nagy dzsungelt fogsz látni folyton
- Petitella georgiae (pirosorrú pontylazac)
- Pterophyllum scalare (vitorlás)
- Crossocheilus oblongus (sziámi ormányosmárna (algázó)
Ezek nem valók ilyen pici akváriumba. ;)


3. Növénytápozás: Lehet buta kérdés lesz, de szerintetek ez a mennyiségű növénytáp 8amenyit adagolok, és amit adagolok) elegendő-e a növényeknek? Ezt hogyan tudnám kikísérletezni?
Kezd el a gyári javasolt mennyiséggel. A Pro fito-n van ajánlás dúsan növényesített mennyiségre is. Ha nem látsz hiánytünetet néhány hét után akkor jó így. Ha igen, akkor lehet hogy emelned kell a mennyiséget. Persze ha olyan anyag hiányának jeleit látod, ami van a Pro Fito-ban. Sajnos nem minden van benne... ;)


4. Világítás: Feljebb olvashattátok a fénycsöveim típusát. Az lenne a kérdésem melyiket tegyem előre? A drágább 8500Kelvines csövet vagy pedig az olcsóbb 6500kelvinest? Egyáltalán van ennek jelentősége melyik van előrébb és hátrébb (a növényekre)?

Ha van egy növényes és egy sima daylight csöved, akkor a növényest tedd hátra, hisz ott a több növényt. Ráadásul a te szemednek a másik a kellemes.
Olvass még itt, mert sok mindenre magadtól is rá fogsz jönni.
 
Szia!
Nekem nagyon tetszik az akváriumod, szépek a növények!

Én is keresek Eleocharis acicularis-t, de nem kaptam sehol. Hol sikerült venni?
 
Nagyon szép kis dzsungel. Én is kezdő low-tech es vagyok szóval nem értek hozzá, de ha ilyen szépek a növények és algád sincs, akkor én nem görcsölnék a drop checker színén :D
Amikor én élesztőztem egy ilyen szódás palackban kevertem ki:
palack_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A nyomó karra helyezett bilinccsel el lehet zárni éjszakára, így összegyűlik a nyomás és nap közben egyenletesebben lehet kiereszteni. Nem egy tűszelep, de nagyjából lehet szabályozni (eleinte féltem, hogy el fog durranni a palack, főleg egy friss keveréssel, de kibírta nálam)
Ha kipróbálod figyelj arra, hogy a bilincs oválisra deformálódik az első napon, és visszazár a kar, de utána nagyjából stabil.
 
Nigro köszönöm a tanácsaidat, sokat segítettél!
Viszont további kérdések merültek még fel bennem:

Élesztőssel nehéz folyamatos és elegendő CO2 gyártani. Megpróbálkozhatsz egy másik palack beiktatásával, esetleg úgy, hogy azt mondjuk 2 nappal később indítod, de ezt ki kell kísérletezni. A DC helye leginkább a gáz beoldásától legtávolabbi pont.

A már a vízba beoldott CO2 mennyisége érdekében számít-e az egy akváriumnál, hogy le van-e fedve tetővel (mindegy, hogy üveglap vagy gyári)? Gondolok itt arra, hogy ha nyitott az akvárium akkor hamarabb távozik a vízből a CO2? Én arra következtetek igen, hisz a víz is hamarabb elpárolog, vagy ennek semmi jelentősége nincs az akvárium vizében lévő CO menyiségében?

Sok növényed nagyon nagy ebbe a pici akváriumba. Gyakorlatilag 2 perc alatt szét fogják nyomni az akvárium oldalát. Keress apróbb, kisebb levelű növényeket, mert csak egy nagy dzsungelt fogsz látni folyton
- Petitella georgiae (pirosorrú pontylazac)
- Pterophyllum scalare (vitorlás)
- Crossocheilus oblongus (sziámi ormányosmárna (algázó)
Ezek nem valók ilyen pici akváriumba. ;)

Rendben, ez esetben megritkítom őket, kiveszek néhányat! A Eleocharis acicularis-t jól ültettem el így? Vagy jobban szét kéne szednem azokat a kis csomókat, és ritkábban elhelyezni? Valamint középen hátul az akváriumban, meghagytam hosszan őket, nem vágtam le ilyen rövidre, azt is vágjam vissza?


Kezd el a gyári javasolt mennyiséggel. A Pro fito-n van ajánlás dúsan növényesített mennyiségre is. Ha nem látsz hiánytünetet néhány hét után akkor jó így. Ha igen, akkor lehet hogy emelned kell a mennyiséget. Persze ha olyan anyag hiányának jeleit látod, ami van a Pro Fito-ban. Sajnos nem minden van benne... ;)

Rendben, köszönöm a válaszod! Néha van egy-két sárga levél Az új hajtásain a Cryptocoryne wendtii-n néha van egy-két sárga levél akkor ez annak tudható-be, hogy nincs meg az az összetevő a Pro Fito-ban? Vagy kevés a mennyiség?

Ha van egy növényes és egy sima daylight csöved, akkor a növényest tedd hátra, hisz ott a több növényt. Ráadásul a te szemednek a másik a kellemes.
Olvass még itt, mert sok mindenre magadtól is rá fogsz jönni.

Hátra tettem! Habár ezt még későbbre halasztanám, de a növények jobb fejlődése érdekében, a daylight-os csövet is cseréljem majd le később magasabb kelvinszámú csőre vagy, ha két csövet használ valaki, az általános ha az egyik "olyan" a másik "ilyen"?
 
Annamari said:
Szia!
Nekem nagyon tetszik az akváriumod, szépek a növények!

Én is keresek Eleocharis acicularis-t, de nem kaptam sehol. Hol sikerült venni?

Szia!
Köszönöm szépen, igyekszem!
Az Eleocharis acicularis-t vaterán vettem. Van egy eladó aki akváriumi és tavi növényeket is árul, nézd meg nála, szerintem van még fent neki.
 
peetvagyok said:
Az esőztetőd végét zárd le valamivel, mert így az áramlás nagy része ott távozik ami nem tesz jót a flow-odnak.

Le van zárva! :) Az is egy akril darabbal van, beragasztva azért ilyen átlátszó. Viszont, nem lenne nagyobb és jobb az áramlás ha rövidebb lenne az esőztető csövem? Mivel úgy elvileg kevesebb lenne a lyukak száma, és erősebben nyomná... vagy rosszul gondolom?
 
Gratulálok ehhez a 'kis' zöld dzsungelhoz, öröm lehet ránézni. ;) Csak így tovább!
Ha követed ezt a vonulatot (lásd egy sorral feljebb), akkor a helyedben még az aki bal oldalára raknék növényt, esetleg egy kis microsorum-ot.
 
qwas87 said:
Nagyon szép kis dzsungel. Én is kezdő low-tech es vagyok szóval nem értek hozzá, de ha ilyen szépek a növények és algád sincs, akkor én nem görcsölnék a drop checker színén :D

A nyomó karra helyezett bilinccsel el lehet zárni éjszakára, így összegyűlik a nyomás és nap közben egyenletesebben lehet kiereszteni. Nem egy tűszelep, de nagyjából lehet szabályozni (eleinte féltem, hogy el fog durranni a palack, főleg egy friss keveréssel, de kibírta nálam)
Ha kipróbálod figyelj arra, hogy a bilincs oválisra deformálódik az első napon, és visszazár a kar, de utána nagyjából stabil.

Köszönöm! Elég sok növényt tettem bele ültetéskor, meg is fogom ritkítani. Még csak 1hetes lesz, szóval igazából nem derült ki semmi, hogy elég-lesz e a co vagy sem (valamint, hogy minden jól be van-e állítva). Jó ötletnek, tűnik a szódás flakon! Ebbe mekkora menyiséget kevertél, be? Szóval akkor jobban járnék, ha éjszakára elzárnám, és reggel kinyitnám? Nem leszek ezzel a módszerrel is ugyanitt ahol most tartok? Hiszen reggelre a Drop Checker kék lesz, és napközben nem hinném h annyit nyomna bele a megnövekedett gázmenyiség révén, hogy sárgás zöld legyen. Az is lehet rosszul gondolom!
 
stevo said:
Gratulálok ehhez a 'kis' zöld dzsungelhoz, öröm lehet ránézni. ;) Csak így tovább!
Ha követed ezt a vonulatot (lásd egy sorral feljebb), akkor a helyedben még az aki bal oldalára raknék növényt, esetleg egy kis microsorum-ot.

Köszönöm!!!! Ez esetben kellene, beleraknom valami fát abba a sarokba, mert úgy tudom azt csak fára lehet kötözni...
 
Hát nem biztos, hogy erőltetni kellene ilyen kicsi/alacsony akváriumban ezt a vitorlásos témát..
 
bkrisztian said:
peetvagyok said:
Az esőztetőd végét zárd le valamivel, mert így az áramlás nagy része ott távozik ami nem tesz jót a flow-odnak.

Le van zárva! :) Az is egy akril darabbal van, beragasztva azért ilyen átlátszó. Viszont, nem lenne nagyobb és jobb az áramlás ha rövidebb lenne az esőztető csövem? Mivel úgy elvileg kevesebb lenne a lyukak száma, és erősebben nyomná... vagy rosszul gondolom?

jól lefogná a szűrődet...Annak sem végtelen a teljesítménye... Szerintem ez így teljesen jó.
 
Jó - jó! Igazatok van, és jól tudom. Az előző akváriumomból maradt, régóta meg van és nagyon a szívemhez nőtt... (majd kitalálok valami megoldást)
 
bkrisztian said:
Ebbe mekkora menyiséget kevertél, be? Szóval akkor jobban járnék, ha éjszakára elzárnám, és reggel kinyitnám?
Én ebbe (2l es flakon) 8-9 dl langyos vizet, 2dl cukrot, és fél zacskó instant élesztőt tettem, kb 10 napokat bírt.
Én úgy tudom, hogy a "nagyok" elzárják lámpaoltás után a CO2-t mert éjszaka nem hasznosul, aztán a világítás felkapcsolása előtt 1-2 órával (az időben nem vagyok biztos) újra elindul a gáz. Persze ezt biztos nem az élesztőzésre találták ki, hanem a nagynyomású mágnesszelepes rendszerekhez.
Én nagyon rövid ideig használtam, igazándiból nem tapasztaltam ki, jobb ha utánaolvasol, vagy megkérdezed valamelyik öreg rókát. Szintén kezdő vagyok, csak 2 hónapja van akváriumom :D
 
Én ebbe (2l es flakon) 8-9 dl langyos vizet, 2dl cukrot, és fél zacskó instant élesztőt tettem, kb 10 napokat bírt. Én úgy tudom, hogy a "nagyok" elzárják lámpaoltás után a CO2-t mert éjszaka nem hasznosul, aztán a világítás felkapcsolása előtt 1-2 órával (az időben nem vagyok biztos) újra elindul a gáz. Persze ezt biztos nem az élesztőzésre találták ki, hanem a nagynyomású mágnesszelepes rendszerekhez.
Én nagyon rövid ideig használtam, igazándiból nem tapasztaltam ki, jobb ha utánaolvasol, vagy megkérdezed valamelyik öreg rókát. Szintén kezdő vagyok, csak 2 hónapja van akváriumom :D

Én is így szoktam bekeverni csak sima élesztővel, a szódás szifonos megoldást majd kipróbálom, talán van is itthon egy. Aztán akkor éjjelre elzárom, nappal meg mehet teljes gőzzel. Talán így jobb lesz az co-m hatásfoka....
 
Csak óvatosan az elzárással... ébredtem már pukkanás-majd-cisszenésre :mrgreen: Még szerencse, hogy ilyen lemosható falfestékünk van :p

Én anno úgy csináltam, hogy leszedtem a diffiről éjszakára, de előtte annyira zártam el a csapot, hogy nagyon minimális azért jöjjön belőle. Hosszútávon nagynyomású... az elején én sem hittem el, csináltam is sokmindent, pl. ilyet
Kép már sajna nincs meg hozzá, csak ez:
5640529527_4ab09fa572.jpg
:roll:
 
weak said:
Csak óvatosan az elzárással... ébredtem már pukkanás-majd-cisszenésre :mrgreen: Még szerencse, hogy ilyen lemosható falfestékünk van :p

Én anno úgy csináltam, hogy leszedtem a diffiről éjszakára, de előtte annyira zártam el a csapot, hogy nagyon minimális azért jöjjön belőle. Hosszútávon nagynyomású... az elején én sem hittem el, csináltam is sokmindent, pl. ilyet

Koszonom a hozzaszolaso!:) elolvasom a topickot. Neki allok elzarom ejszakara, mar csak azert ismert nekem is lemoshato a falfestekem (elvileg):)

Olyan informacioval nem talalkozott valaki a forumon? Hogy a co menyiseg tekinteteben van e valami osszefugges azzal h az akvarium zart-e vagy nyitott? Tovabb raktarozna e a viz a co-t az akvariban ha fedett lenne? A parolgas miatt...? Mert ezesetben vagatnak ra uveg tetot...
 
Szerintem a tető nem befolyásolja a CO2 szintet a vízben. A felszínmozgás sokkal kritikusabb tényező, elég könnyen ki lehet hajtani a gázt egy erős csobogtatással, levegőztetővel is ugyanez a helyzet.

Mint említettem nem vagyok szakértő :D, de nem záporoztak a válaszok ezért bátorkodtam írni.
 
Back
Oldal tetejére