• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Low-tech 64l, sziklás

xunil

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Első akváriumomat indítottam egy héttel ezelőtt, erről fog szólni a napló.

Paraméterek
Akvárium: 64l (60x30x36)
Világítás: Chihiros WRGB 60 cm egyszerű dimmerrel és időkapcsolóval
Táptalaj: Tropica Substrate 2,5 l
Általános növénytalaj: ADA Aqua Soil Amazonia 9 l (nem volt raktáron Tropica, pedig valamiért azt vettem volna)
Általános növénytalaj fedőréteg: Tropica Aquarium Soil Powder kb. 4 l
Sziklák: természetben gyűjtött gránit
Szűrő: Eheim 2424 eXperience 250
Dekorációs homok: JBL Sansibar River

Növények:
- Tropica Eleocharis acicularis mini TC (zselés) 2 adag
- Tropica Micranthemum Sp. Monte Carlo TC (zselés) 2 adag
- Tropica Marsilea Hirsuta TC (zselés) 1 adag
- Tropica Hydrocotyle Tripartita TC (zselés) 1 adag
- Tropica Taxiphyllum 'Spiky' moha TC (zselés) 1 adag
 
Utoljára módosított:
Nagyon szépek a kövek, klassz a kanyon.
A világítás kb. hány százalékon volt a képek elkészültekor? Nekem is van egy WRGB-m, csak élesben még nem tudtam kipróbálni. (minden megvan mellé, csak az akvárium hiányzik...) Nagyon kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni, nagyon kevesen használják ezt a világítást itt a fórumon (meg máshol is).
 
Nagyon szépek a kövek, klassz a kanyon.
A világítás kb. hány százalékon volt a képek elkészültekor? Nekem is van egy WRGB-m, csak élesben még nem tudtam kipróbálni. (minden megvan mellé, csak az akvárium hiányzik...) Nagyon kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni, nagyon kevesen használják ezt a világítást itt a fórumon (meg máshol is).

Köszi:)

Itt még 100%-on volt a fényerő, mert még nem jött meg a dimmer. Amióta megy az akvárium, a 8 fokozatú dimmeren 5-ösön használom, a növények nagyon szépen gyarapodnak, melegedés gyakorlatilag nincs. Max. fokozaton melegszik, de a hőmérsékletét nem mértem meg.
 
Én megvettem hozzá a commander-t és kb. hasonlóan látom, hogy 80%-tól kezd el jobban melegedni, addig kézmeleg. Esetleg tervezel piros növényeket is? Mert amiket felsoroltál, szerintem nem hozzák ki a max-ot a pilácsból :)
 
A világitáson nagyon sokat jojóztam, rengeteg fórumot olvastam, meg a spektrumok meg minden. Végül erre szavaztam, mert mindet tud, amit én hasznosnak találtam, és ebben a kategóriában olcsónak mondható.

Amiért ezt választottam:
- wrgb ledek: a piros és kék ledek hullámhossza elvileg úgy van megválasztva, hogy minél inkább segítsék a fotoszintézist. A zöld pedig azért jó, mert szebbek lesznek tőle a növények. Nézegettem a méregdrága ADA lámpák spektrumát, amik alatt nagyon zöldek a növények, és ott egy nagyon erős szűk csúcs van a zöldnél (és sárga szinte nincs is). Ebben a wrgb-ben van egy elkent spektrum a fehér ledek miatt, arra jön rá 3 csúcs a színes ledekből. Mivel én dimmelve használom a lámpát, majd ha lesz controllerem fel fogom tudni nyomni a zöldet, és remélhetőleg szebben fognak kinézni a növények. Ez, hogy milyen lesz majd kiderül. De a lehetőség adott, ezért is választottam ezt a lámpát. Meg úgy egyáltalán, külön lehet vezérelni a 4 színt (lehet csinálni pl. napfelkelte/naplemente effekteket is), ami a hasonló árkategóriás lámpáknál nem elérhető.
- nincs aktív hűtő: semmiképpen sem szeretnék ventilátorosat.
- jól néz ki: nagyon tetszik a minimalista design, meg az hogy nincs plexi oldallap, ami állítólag folyton vízköves.
- brand: szeretek az olyan jó cuccokat venni, amik márkája nem trendi. Ez a chihiros cég nekem szimpi. Igyekeznek jó cuccokat csinálni olcsón, nekem ez bejön.
 
Nem szeretnék okoskodni, de első növényes akváriumot én nem inditanék stem növények nélkül, mert igy elég könnyen bealgásodhat az elején... kivéve ha nem eleve nagyon dús növényzettel indulsz és sikerül pont jól belőni a fényt, tápozást. Cáfoljanak rám a tapasztaltabb kollégák. Itt mondjuk az iwagumi scape behatárol, de legalább valami úszó növényt dobj bele az elején! Sok sikert!
 
Én megvettem hozzá a commander-t és kb. hasonlóan látom, hogy 80%-tól kezd el jobban melegedni, addig kézmeleg. Esetleg tervezel piros növényeket is? Mert amiket felsoroltál, szerintem nem hozzák ki a max-ot a pilácsból :)
Piros növény egyelőre nincs, de majd szívesen veszek javaslatokat:)
 
Nem szeretnék okoskodni, de első növényes akváriumot én nem inditanék stem növények nélkül, mert igy elég könnyen bealgásodhat az elején... kivéve ha nem eleve nagyon dús növényzettel indulsz és sikerül pont jól belőni a fényt, tápozást. Cáfoljanak rám a tapasztaltabb kollégák. Itt mondjuk az iwagumi scape behatárol, de legalább valami úszó növényt dobj bele az elején! Sok sikert!
Növényekkel indítottam (lásd első post) csak még nem jutottam el addig a naplóban.
 
Növényekkel indítottam (lásd első post) csak még nem jutottam el addig a naplóban.
Bocs, félreértettem, igen stem növények valóban nincsenek, és lehet be kellene dobnom valami úszót. Egyelőre nincs alga szerencsére.
 
Bocs, félreértettem, igen stem növények valóban nincsenek, és lehet be kellene dobnom valami úszót. Egyelőre nincs alga szerencsére.
A kezdeti ammónia emelkedés miatt lenne szerencsés, amíg a növények megerősödnek. Mondom ezt úgy, hogy nem csináltam még iwagumit vagy indítottam volna tisztán élőteri növényekkel, csak olvastam róla, hogy nehezebben áll be az egyensúly. Lehet, hogy működik így is, szóval kitartás!
 
Azt hamar eldöntöttem, hogy low-tech akvárium lesz, mert:
- már így is elég drága egy ilyen akvárium elindítása
- kevesebb karbantartást igényel egy low tech és nehéz előre látni, hogy mennyi időm és lelkesedésem lesz erre mondjuk 1 év múlva
- valahogy szimpatikusabb a low tech gondolata, hiszen a természetben sincs CO2 beoldás

A víz is adott volt, budapesti csapvizet használok, a vízművek adatai alapján a keménység 14-es, de én egyelőre nem mértem le.
 
A karácsony előtti időszakban végül nem sikerült beültetni a növényeket, utána meg várni kellett a növényekre, így végül jan. 13-án került sor az ültetésre. Ehhez a Kínából rendelt hosszú egyenes csipesz bizonyult a legpraktikusabbnak. Szereztem ugyan normál méretű hegyes csipeszeket is (egy egyenest és egy görbét), de ezekkel egyáltalán nem ment a dolog.

A füvet (Eleocharis acicularis mini) kis pamacsokra szedtem szét. A dobozban talált mennyiségnek csak kb. a felét használtam, mert a nagy részének még nem volt gyökere, és nagyon apró volt. Ezeket nem is tudtam volna rendesen elültetni, és a maradék is elégnek bizonyult. Kínlódtam az ültetésnél, mert valahogy nagyon hozzátapadt a csipeszhez, és nehéz volt rábírni a földben maradásra.

Az MC-t (Micranthemum Monte Carlo) sokkal könnyebb volt ültetni, azt kis csomókra szedtem szét és úgy ültettem el. Itt mindkét teljes dobozt fel tudtam használni.

A Hydrocotyle Tripartita egyszerű volt, szintén kis csomók és be a föld alá.

A mohát (Taxiphyllum 'Spiky') szétszedtem pamacsokra és pillanatragasztóval tettem fel a kövekre.

A hirsuta (Tropica Marsilea Hirsuta) volt a dobozból kivéve a legkisebb adag, de könnyen szét lehetett szedni pici tövekre. Ezeket elültetni sem volt bonyolult. Viszont a feltöltés után kiderült, hogy ezek valahogy nagyon szeretnek feljönni a víz felszínére. Először feljött 1-2 tő, de amint megpróbáltam visszadugni őket ahogy picit megmozdult a talaj, egyre több kezdett el feljönni. Szóval ezzel elszórakoztam egy darabig és végül sikerült jól feltúrnom a talajt egy részen. Majd ha már meggyökeresednek megpróbálom kiegyenlíteni a talajt.

Végig rengeteget párásítottam, a kis agyaggolyók jó sok vizet felszívtak közben. Ez hasznos volt, mert vizesen sokkal jobban megfogták a növénykéket.

Egy kép ültetés közben:
2019-01-13_15h39m08s_DSC_0652.jpg


A feltöltés kb 3 órát vett igénybe, pukkanós csomagolópapírra csöpögtettem majd folyattam lassan csövön keresztül.

És egy kép feltöltés után:
2019-01-14_00h15m38s_DSC_0654.jpg
 
Utoljára módosított:
További képek az ültetés és feltöltés utáni állapotról:
2019-01-14_00h15m47s_DSC_0655.jpg


2019-01-14_00h15m55s_DSC_0656.jpg


2019-01-14_00h16m07s_DSC_0657.jpg


A bal hátsó sarokba (a "hegyre") került a fű, a jobb hátsó sarokba a tripartita ("dzsungel"), előre az MC és a középső részre a hirsuta. Egy-két maradék füvet és MC-t még beszúrtam a többi közé.

A hirsutáról azt olvastam valahol, hogy ültetés előtt le kellett volna vágni a leveleit, mert víz alá másmilyeneket hoz. Lehet, hogy le kellett volna, de nem vágtam le.

Érdekes volt, hogy amikor feltöltöttem vízzel az akváriumot, akkor az első órákban minden növényem bubizni kezdett. Feltételezem, hogy ez vagy még a levegőn felszedett CO2-nek köszönhető, vagy annak, hogy a csapvízben sok CO2 van. Azóta mindenesetre ezt nem figyeltem meg.

A vizet Seachem Prime-al kezeltem betöltés előtt.
 
Tudom, hogy elég kesze-kuszának néz ki az ültetés utáni állapot, és lehet, hogy nem is így kellett volna kinéznie, de mivel csak 1-2 tő jött fel és sikerült elég egyenletesen elosztanom a vásárolt növénymennyiséget, és nagyon elégedett voltam a végeredménnyel :)
 
A víz hőmérséklete nappal 21, este 20 °C (a lakásban nappal 22, este 20 fok van).

Tápozás:
Naponta 3ml Easy-life Easycarbo
Vízcserék után 3-3 ml Green Aqua Macro és micro
Ha nem volt vízcsere 2-2 ml

Az első 3 napban nem volt vízcsere, mert el kellett utaznom. Amikor hazaértem a víz zöldessárgás színű volt, gondoltam itt a vég. Végül arra jutottam, hogy valószínűleg a kövek színezik el a vizet, mert algával azóta sem találkoztam.

Utána a 8. napig napi 50% vízcsere volt, utána 2 naponta 50%. A vizet minden esetben 24 óráig pihentetem és aztán kezelem Seachem Prime-mal. Azért pihentetem, hogy kijöjjön belőle a CO2. Azt olvastam valahol, hogy low tech-ben a növényeknek alkalmazkodniuk kell az alacsony CO2 szinthez. Ha néha megugrik a CO2 szint, akkor az hátráltatja ezt a folyamatot. A fluktuáló CO2 ráadásul állítólag az algáknak is kedvez.
 
A növényválasztásról:
A tripartitára és a mohára azt olvastam, hogy low tech-ben semmi gond nem lesz velük, a tripartita gyorsan nő, ezért jó lehet az algásodás ellen is, és később nehéz lehet majd féken tartani.

Az MC-re szintén azt írták/mondták, hogy valószínűleg nem lesz vele gond.

A fű esetén az volt a jóslat, hogy low tech-ben nem nagyon fog növekedni, nem lesz sűrű, de talán megmarad. Mivel nagyon tetszett, és a "hegyre" ezt képzeltem el, úgy döntöttem adok neki egy esélyt, max később lecserélem. Mivel ez van a legmagasabban fekvő részen, elvben le tudom engedni addig a vizet és akkor könnyen tudok a helyére ültetni valamit.

A hirsuta szintén kétesélyesnek tűnt, van ahol azt írták jó lesz low tech-be, máshol meg azt mondták, hogy nagyon lassan nő és szereti a CO2-t. A formája és a sötétzöld színe miatt mindenesetre meg szerettem volna próbálni, mert a többi talajtakaró növény inkább világoszöld.
 
Back
Oldal tetejére