• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Indian Summer

Megérkezett a @tsokee -éknál látott hosszú, tűszerű célszerszám, egy planáriát már sikerült is vele likvidálnom az akvából. Holnaptól majd vízcsere után az ecset exceles kezelését is el tudom kezdeni vele. Rendeltem hajlított gyep nyíró ollót, az is itt van, jól ki is próbálom holnap, bár a fű nem olyan vészesen hosszú, de rettentő kíváncsi vgayok. :)
Az üveg így a hét végére ismét rendesen bezüldült a poralgától. Reggel mérek vízcsere előtt tápanyagszinteket.
A színspektrum változás miatt is lehet poralga? Amíg hideg fény volt csak, addig nem volt ilyen mértékben, amióta az RGB van, azóta virul.
 
Megérkezett a @tsokee -éknál látott hosszú, tűszerű célszerszám, egy planáriát már sikerült is vele likvidálnom az akvából. Holnaptól majd vízcsere után az ecset exceles kezelését is el tudom kezdeni vele. Rendeltem hajlított gyep nyíró ollót, az is itt van, jól ki is próbálom holnap, bár a fű nem olyan vészesen hosszú, de rettentő kíváncsi vgayok. :)
Az üveg így a hét végére ismét rendesen bezüldült a poralgától. Reggel mérek vízcsere előtt tápanyagszinteket.
A színspektrum változás miatt is lehet poralga? Amíg hideg fény volt csak, addig nem volt ilyen mértékben, amióta az RGB van, azóta virul.
Hiheto, hogy tobb szamara hasznos spektrumot tud felhasznalni igy aktivabb. De az is gyanus, hogy a vilagitas minden formaban megvaltozott es a novenyek kevesbe szivhatnak el, igy tobb marad benne. Az ilyen jellegu valtoztatas, akar jobb iranyban, akar rosszabba vegzodott reagalnak ra a novenyek is, es az algak is. Elmulik.
Lumenben nem lett gyengebb?
 
A hét végére az üveg megint rendesen bezöldült, remélem megszokják hamar a növények az új fényt és meglódulnak. Egy csomó agancs algát találtam az áttelepített piros alga közt, illetve a fán, ahonnan leszedtem. Teljesen nem tudtam kicsípkedni közüle, jött vele a nemes alga is, de majd folyamatosan tördelem a szarvát.
Mértem is vízcsere előtt, a nitrát változatlan (10), a foszfát (0,6 -> 1,2) és a vas (0,2 -> 0,4) nőtt, úgyhogy picit visszaveszek a plusz foszfátból és a micro tápból is. PH most 6,0.

Kipróbáltam az új fűnyírót, baromi jó, egész jó rövidre lehet vele nyírni a gyepet. A tigrik nagyon élvezik, kimentek egyből legelészni a kis rétre.
A porontyok szépen cseperednek, többféle méretben és szép számban vannak. A barnás és az átlátszó-kékes vérvonalból is születtek. És megint van egy hasas mama.

:pics:

117.JPG

117a.JPG 117b.JPG

117c.JPG 117d.JPG

117e.JPG
 
Az ezüst vendégmunkást reggel visszaköltöztettem a helyére, (gyorsba, csak úgy @Szabó Henrik -esen :D - jelzem, vígan úszkál, semmi baja) egyre jobban terrorizálta a tigriseket, rákoppintott a fejükre, szabályosan kergette őket. A tápozás - etetés hadműveletnél sajnos láttam egy tigit, akiből páran megreggeliztek. Nem tudom, hogy a zaklatást vette-e zokon, vagy azt, hogy az agresszor teletojta az akváriumot, mindenesetre nem akartam tömeges ledöglést látni. Vízcserét csak most délután tudtam csinálni - amúgy is soron jött volna, találtam még egy kimúlt garnélát. Jó 40%-ot cseréltem, többet a szokásosnál.
Az ecsetet pedig látványosan legelte az állatka, de inkább legyen algás az akvárium, mint tigristelen.. Ma olvastam, hogy egyedül tartva, a fonalalgázó nagyon agresszívvé tud válni, most hogy visszakapta a társát, tojik a garnélákra.
Azért van jó hír is, a húsvéti garnélák szépen cseperednek, szerte az akvában látni őket, valamint ma találtam pár napos méretűeket is.
Paramétereket most nem mértem, de holnap reggel tápozás előtt bepótolom, kíváncsi vagyok, mit mutat.
A zöld poralga "szépen" beterítette az üveget, visszavettem mindkét lámpán 1 dimmet, hátha kevésbé jön vissza.
A sarki rotalát megnyírtam, várom, hogy a red mini piros szálai sokasodjanak. A bal hátsó nagy piros alga telepet kiszedtem a rotala közül, szétosztottam és felragasztottam előrébb a fára.
Új PET palackos kifolyót csináltam, hosszabbra hagytam az alsó részt, hátha így jobban oszlik az áramlat. Közben rendeltem Csájnából skimmeres üveg befolyót és poppyt, remélem jó lesz az üvegvastagság..

View attachment 53535
Nálam már ez a skimmeres üvegbefolyó működik teljesen hibátlanul, viszont DIY módon kell megoldani a garnélavédőt a lenti szívórészen és a vizfelszínnél is. Vagy rendelsz egy 19"-es garnivédőt, mert ez vastagabb mint a sima 16"-os üvegbefolyó, vagy barkácsiolni kell egy kicsit.
Esetleg nézd meg a naplómban, hogy oldottam meg.
 
Nálam már ez a skimmeres üvegbefolyó működik teljesen hibátlanul, viszont DIY módon kell megoldani a garnélavédőt a lenti szívórészen és a vizfelszínnél is. Vagy rendelsz egy 19"-es garnivédőt, mert ez vastagabb mint a sima 16"-os üvegbefolyó, vagy barkácsiolni kell egy kicsit.
Esetleg nézd meg a naplómban, hogy oldottam meg.

Köszi, mindenképp megnézem, lehet hogy rendelek hozzá 19-es védőt, de addig is kell majd valami, illetve a felső részt úgyis buherával kell megoldani.
 
Tegnap délután elszabadultam a Vadvilágba, mondván, megnézem, hogy van-e Rotala red mini cserepes - nem volt :(, de sebaj, ha már ott van az ember, csak körülnéz ugye.. Megláttam, hogy palacsintaalgázók fickándoznak az egyik akvában. Eddig is tetszettek nagyon, na de élőben nagyon cukik, nem is tudtam ellenállni nekik! Elhoztam kettőt, meg vettem még 3 sünikét. Szépen beszoktak, még picit bújósak, de nagyon jó fejek! Vettem egy mágneses alga kaparót is, nagyon jó szolgálatot tesz a nehezen hozzáférős helyeken, pl. az előre nyúló faágnál, meg az oldalüvegeken.

Múlt héten végre a tetőablakra is sikerült felrakni az árnyékoló rolót, érezhető a különbség. A víz hőfoka így most 23-24 C. Tervezek egy klímát is nyárra, nem sok kedvem van hurcolni a pincébe az akvát. Nomeg a másikba CRS-eket is raktam, azokat sem szeretném kinyúvasztani.

Ma vízcsere is volt, a vízparaméterek stabilak.
A hátsó stemes részt megnyírtam elég rendesen, visszaültettem a Ludwigiát, szépen kezd dúsulni. A Gratiolával viszon nem vagyok megelégedve, állandóan felúsznak a szálai a vízfelszínre. Olyan, mintha nem nőne a gyökere. Persze az is lehet, hogy a garnélák piszkálják ki, nem tudom. A Stau is szép dús, a levelek foszlása teljesen megállt. A Red minis részt is megnyírtam a fa mellett, a múltkor vett zselés adagból úgy nézem, jócskán lesz olyan, ami végre piros lesz. A zöldeseket vágtam vissza főként, a nyesedéket elültettem hátra a szűrő mellé - mögé.

118.JPG

Oldalról: Egy kis szieszta majdnem teljesen beásva:

118a.JPG 118c.JPG

Az egyik jövevény - csak a hasát volt hajlandó mutatni: Gyermekláncfű a mai menü:

118b.JPG 118d.JPG

118f.JPG 118e.JPG
 
Megérkezett a várva-várt üveg skimmeres befolyó és a poppy, amit rendeltem egy messzi- messzi galaxisból.. Teljesen pöpecül becsomagolva, sértetlenül. @Szabó Henrik igazad volt, az üvegvastagság megfelelő. A poppy üvege is ugyanolyan vastag.
Holnap szűrőtakarítás - kifolyó - befolyó csere. Bevalom, a szűrőhöz nem nyúltam azóta, hogy beüzemeltem, baromi kíváncsi vagyok, mennyi szötymő lesz benne.
A poralga látványos visszavonuló fújt az elmúlt héten. Nem tudom, hogy ezt csak úgy magától sikerült, vagy a kis palacsinta-macsekok számlájára írható a dolog. Cikáztak az üvegen rendesen.
 
Megérkezett a várva-várt üveg skimmeres befolyó és a poppy, amit rendeltem egy messzi- messzi galaxisból.. Teljesen pöpecül becsomagolva, sértetlenül. @Szabó Henrik igazad volt, az üvegvastagság megfelelő. A poppy üvege is ugyanolyan vastag.
Holnap szűrőtakarítás - kifolyó - befolyó csere. Bevalom, a szűrőhöz nem nyúltam azóta, hogy beüzemeltem, baromi kíváncsi vagyok, mennyi szötymő lesz benne.
A poralga látványos visszavonuló fújt az elmúlt héten. Nem tudom, hogy ezt csak úgy magától sikerült, vagy a kis palacsinta-macsekok számlájára írható a dolog. Cikáztak az üvegen rendesen.
Ha dupla tappancsos a skimmeres befolyód a le és felcuppantásnál majd óvatosan mozgasd mert nekem az első héten letört az egyik kis üveggumó amit belenyomsz a tappancsba, azóta eheimes gumicsőtartó fogja az üveghez.
 
Ha dupla tappancsos a skimmeres befolyód a le és felcuppantásnál majd óvatosan mozgasd mert nekem az első héten letört az egyik kis üveggumó amit belenyomsz a tappancsba, azóta eheimes gumicsőtartó fogja az üveghez.

Köszi, igen dupla tapis verzió, eléggé rá is szívja magát az üvegre, csak úgy tudom mozgatni, ha lecuppantom az üvegről, egyébként, mintha ragasztva lenne.
 
A szűrőn volt mit takarítani, ezt a csövek állapota is előre vetítette. Szépen kipucoltam a csövezést is, rotort is, ahogy kell, szilikonzsírt is kapott a végén. Picit fel is tunningoltam a szűrőt, az alsó kosár alá beraktam kerámiagyűrűt - 2 sornyi fért. Az alsó kosárba a szivacs fölé került 1 réteg perlon, majd a bio szűrőanyag, ahogy eddig volt. A purigent is tisztát kapott a rendszer.

Az üveg cumók installálása egy kis legózással járt, ugyanis a szűrőcső átmérője, pont ugyanakkora, mint az üveg, amire rá kellene húzni - ez mondjuk nem baj, mert tuti nincs lefojtva a szívó ág. Volt egy mérettel nagyobb átlátszó szilikon csövem, abból kapott egy összekötő elemet a két csővég. Szerencsére, az Atman saját befolyó része kicsit kitágította a cső végét, így csepegés mentesen egymásba szorul a két csővég. A befolyó részre átraktam a garnivédő rácsot, a skimmerbe pedig egy kis teafilter tartóból csináltam védőt. A garnivédő háló két végéről le kellett operálni a fém gyűrűt és a telitalpat, így teljesen passzentosan lehetett ráhúzni az üvegre. Nem volt szükség O-gyűrűre sem. Az attrakció közben sikerült az egyik fémszállal keresztbe nyírni az ujjam. (persze a szűrőpucera meg a vízcserék még hátra voltak)
A ki- és befolyó ágat egymással szemben helyeztem el a hátsó fronton, így szerintem jobb lesz az áramlás, de majd kiderül. Nagyon tetszenek ezek üveg cuccok, teljesen más így az akva.

120.JPG

120a.JPG 120b.JPG

120c.JPG 120d.JPG

120d1.JPG 120e.JPG
 
Lássunk egy fotót közelről a teafilterről és a garnirácsról, hogy más is ellleshesse az újabb szuper praktikát.

A teaszűrőről levágtam a "keret" részt, csak a hálót használtam, a domború felével fölfelé betettem a skimmerbe, majd a domborulatot lenyomtam. A háló szélei így nekifeszülnek a skimmer belsejéhezsenki nem juthat át.

120m.JPG 120m1.JPG

Az alsó befolyónál fent írtam a hogyan-t a ragacsot a fémháló széleiről csak első vérig szedtem le, aztán feladtam.

120n.JPG 120n1.JPG
 
Tegnap ismét vízcsere nap volt, mértem előtte.
NO3: 15 ppm, PO4 1,8 ppm, Fe: 0,3 ppm, PH 6,5. A macroból, plusz foszfátból icipicit csippentek lejjebb, a microt hangyányival emelem. A poralga minimális, ha nagyon nézem az üveget, látom, most nem is sikáltam, kíváncsi vgayok, hogy eltűnik-e teljesen magától.
Múlt hét közepén kapott egy kis H2O2-t az akva, a piros algából az agancsokat lehetetlenség kicsípkedni. Az akva elején BGA kezdett kifejlődni, adtam a képébe annak is, úgy tűnik, megijedt tőle. Maradt a felszívott mennyiségből, jutott az ecseteknek is. Kicsit megszürkültek a fekete pamacsok. A poppyval kevésbé cunamis az áramlás, remélem az algák is észreveszik majd idővel.
A Ludwigia felét újra kellett ültetnem, valamiért mindig felúsztak a szálak. Lehet, hogy a kevágott hajtásokat slendrián módon ültettem el.
Előbb utóbb a fán lengedező Caloglossát is meg kell reguláznom, no, ettől még jobban tartok, minta a moha nyírástól. Nem lenne jó, ha mindent beterítene, soha nem irtom ki a fű közül, ha beeszi magát. Lehet, hogy leszedem a nyírni kívánt pamacsokat, kint fazonírozom, majd a kívánt méretű labdacsokat visszaragasztom.
Riccardia már csak nyomokban van a fán, valamiért a tigriknek a fáró hatalmas élvezetet jelent lelegelni. Van pár csomó, ami lesodródott a talajra, arra rá se bagóznak.. Legalább nőhet az utánpótlás.

2 hét múlva szerelik a klímát, addig meg szerencsére éjszakánként kereszthuzattal tudok annyit hűteni, hogy nappal sem megy az akva vize 25 fok fölé a világítás ellenére sem. Addig meg nagy melegeket sem mondanak szerencsére.

:snaphappy: Az előtérben az a szár egy elfogyasztott petrezselyem maradványa - nagyon bejött a csíkoskáknak.

View attachment 55304

View attachment 55305 View attachment 55306

Szerintem sanszos, hogy az alien figurához egy garnéla makro adta az ihletet. :D Na jó, a garnélból nem jön ki semmi csúszómászó izé szerencsére, de a fejszerkezet stimmel.

View attachment 55307 View attachment 55308
 
Ezt a Caloglossat nem ismerem, de ha olyan mint a fissi, akkor tépkest finoman, akkornem kerül a talajra.

Szerintem még olyanabb, simán ránő a másik növény levelére, csak metszéssel lehet leoprálni róla. E tulajdonsága ellenére nagyon bírom, tetszik a színe meg a fizimiskája is, de azért nem szeretném, ha mindenhol ő lenne.
Meg fogom próbálni a tépkedést, jó ötlet, köszi!
 
Szerintem még olyanabb, simán ránő a másik növény levelére, csak metszéssel lehet leoprálni róla. E tulajdonsága ellenére nagyon bírom, tetszik a színe meg a fizimiskája is, de azért nem szeretném, ha mindenhol ő lenne.
Meg fogom próbálni a tépkedést, jó ötlet, köszi!
ahova belenő, ott adj neki egy kis carbo-t, azt nagyon nem szereti. Utána már megeszik a garnélák ;)
 
ahova belenő, ott adj neki egy kis carbo-t, azt nagyon nem szereti. Utána már megeszik a garnélák ;)

Köszi a tippet, múltkor az ecsetre szánt excelből jutott egy kicsi rá is, megcsípte - téglaszíre váltott, de aztán kb 4-5 nap múlva visszanyerte az eredeti színt, nem tudom, hogy regenerálódott-e vagy a garnélák "keze" van-e a dologban, de mindenképp kiplóbálom, ha renittenskedik.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére