• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech I try....

Egyszer már sikerült ily módon majdhogy nem túl lágyítania a vizet. Akkor még 500 fölött volt a TDS-e, a GH pedig csak 3,5 volt!



Én még mindig azt mondom, hogy mielőtt kevésbé sóznál vissza, mérd meg a GH-t, KH-t, ha az magas, csak akkor sózz vissza kisebb mértékig!

Jó lenne persze azt is tudni, hogy konkrétan milyen az a kínai TDS mérő, amit használsz, mert pl. amíg a GW TDS mérő a vezetőképesség TDS-re váltása során a kisebb szorzót használja, elég sok mérő, köztük pl. a kínai Xiaomi a magasabb szorzóval dolgozik. Nekem van mindkét féle mérőm, ha ugyanazt a vizet bemérem mindkét fajtával, a GW mondjuk 120-at mér, a másik fajtával ez úgy 160 ppm.
Azt hiszem eljött az ideje beszerezni egy normálisat....
 
Az equilibrium ugyan az mint ha csak gh+ adnál (szerintem) nekem azt mondták stabilizálja a pHt. De nem tette, le is szotam róla. Legyen Gh+od meg Gh/Kh+ od. Ha kevés a gh több gh+ kevesebb gh/kh+ kell. Ha ez idővel beáll akkor már csak a gh/kh+ kell adni. Nálam így vált be. De én amúgy sem vagyok teszt őrült. TDS meg pH azt jóccakát 😁
equilibrium csak gh-t növel. A Kh+ emeli a ph-t, azzal lehet állítani, ha alacsony.
 
Van ez a TDS ami számomra magic....

Adottak viszonylag jó paramétereim:
GH 7.5
KH 3.5
Ph 6.4
CO2 36 - ez egy kicsit sok
NO3 30 - ez valamiért most csúcsra ért, visszahelyeztem a belső szűrőbe a nitraxot
PO4 0.7
Fe 0.1

A TDSem megis 415....nem értem, hogy miért nem tudom azt csökkenteni....

Csak egy elméleti kérdés...jobb lenne ha tiszta RO vizzel cserélnék egy darabig és az akváriumban sóznék vissza?

Továbbá lehetséges az hogy GH/KH+ nem működik rendesen...? Visszasóztam vele a cserevizemet 150 TDSre, majd kíváncsiságból rámértem: a GH 3.5 a KH 3.5....nem 2:1 arányúnak kellene lennie...?

Nem értem ezt a TDS-t, hiába olvasok annyi mindent, egyszerűen nem jövök rá a megoldásra...sokan mondják hogy ne foglalkozzak vele...

Van valami tanács erre?
Nem akarok beleszólni, de lehet hogy az alacsony foszfát szinttel több bajod lehet mint a tds-sel. Én is épp a foszfáttal küzdök.
 
Azt hiszem eljött az ideje beszerezni egy normálisat....
Szerintem túlpörgöd a dolgot :) Ro-vízet csinálj, sózd vissza 120-tds-re. Elvileg 6:3 gh-kh arány jön ki cseppteszttel, ezért mondják a 120 tds-t mint jó érték visszasózásra. Amennyiben cseppteszt alapján ez az érték jön ki, teljesen használható a tds mérőd is.(1-10 tds +- nem számít szerintem) Heti 50%-s vízcsere után így teljesen normális a 250 tds körüli érték az akvában, mert ebben benne van minden az akvából. Ez az érték minden nap nőni fog tápozás után, ezt meg is tudod nézni mennyivel de 15-30 tds érték normális EI tápozásnál. 6. napon a kövi vízcseréig 90-180 tds pluszba azaz 350-450 tds normális.

Egyszer már sikerült ily módon majdhogy nem túl lágyítania a vizet. Akkor még 500 fölött volt a TDS-e, a GH pedig csak 3,5 volt!

korábban én is sóztam vissza az akvában 5,8 volt a ph-m, a növények szenvedtek. Igaz akkoriban csepptesztet nem volt, nem is volt megfelelő gh/kh arányom.
 
equilibrium csak gh-t növel. A Kh+ emeli a ph-t, azzal lehet állítani, ha alacsony.
Nekem anno mikor ezt használtam, ph gondjaim voltak, azt ezt ajánlották GH+ helyett, hogy ezzel stabilizálok mindent De nem úgy lett 😁 én is csodálkoztam, de mindegy is már mert nem használom.
 
Nem akarok beleszólni, de lehet hogy az alacsony foszfát szinttel több bajod lehet mint a tds-sel. Én is épp a foszfáttal küzdök.
A foszfátot kb február óta adagolom pluszba...hidd el ahonnan indult és amennyit adtam mar csoda, hogy ennyi :D
Nekem anno mikor ezt használtam, ph gondjaim voltak, azt ezt ajánlották GH+ helyett, hogy ezzel stabilizálok mindent De nem úgy lett 😁 én is csodálkoztam, de mindegy is már mert nem használom.
Az equilibriumot nem sokat használtam még eddig, amikor kellett akkor adtam egy adagot. Illetve van Alkaline Bufferem...de még egyszer sem használtam, mert nem feltétlen akarom mindennel teletolni az akváriumot.
Szerintem túlpörgöd a dolgot :) Ro-vízet csinálj, sózd vissza 120-tds-re. Elvileg 6:3 gh-kh arány jön ki cseppteszttel, ezért mondják a 120 tds-t mint jó érték visszasózásra. Amennyiben cseppteszt alapján ez az érték jön ki, teljesen használható a tds mérőd is.(1-10 tds +- nem számít szerintem) Heti 50%-s vízcsere után így teljesen normális a 250 tds körüli érték az akvában, mert ebben benne van minden az akvából.
Lehet, hogy túl pörgöm igen...az aggasztóbb, hogy hiába a visszasózás, nem lesz 6:3az arány inkább 3:3...

Egyszer már sikerült ily módon majdhogy nem túl lágyítania a vizet. Akkor még 500 fölött volt a TDS-e, a GH pedig csak 3,5 volt!
Így így. Nem tudom mi okozta ezt a hirtelen ugrást a TDS és a NO3 szintben....

Bár mikor volt a késhalas eltűnés, utána az egyik fonalalgázó is hasonlóan ját, ám őt sajnos későn vettem észre. A szűrőben találtam elpusztulva...alegnagyobb volt a 3 közül :(
Én még mindig azt mondom, hogy mielőtt kevésbé sóznál vissza, mérd meg a GH-t, KH-t, ha az magas, csak akkor sózz vissza kisebb mértékig!
Az a helyzet épp, hogy nem magasak a GH:KH értékeim, hanem szerintem épp most a jók...

Igy most kicsit tanácstalan vagyok....ha esetleg valaki, valamikor Ráckeve felé jár és rendelkezik normális TDS mérővel akkor beugorhatna...megvendégelem egy kávéra, sörre, rövidre 😃😃😃

Amúgy lehetséges, hogy valami változott is az akvában, mert a legutóbbi alkalommal, mikor kiszedtem pá vallisneriat felkevertem a talajt. Azóta nem tisztul le a víz rendesen és opálos....
 
A foszfátot kb február óta adagolom pluszba...hidd el ahonnan indult és amennyit adtam mar csoda, hogy ennyi :D

Az equilibriumot nem sokat használtam még eddig, amikor kellett akkor adtam egy adagot. Illetve van Alkaline Bufferem...de még egyszer sem használtam, mert nem feltétlen akarom mindennel teletolni az akváriumot.

Lehet, hogy túl pörgöm igen...az aggasztóbb, hogy hiába a visszasózás, nem lesz 6:3az arány inkább 3:3...



Így így. Nem tudom mi okozta ezt a hirtelen ugrást a TDS és a NO3 szintben....

Bár mikor volt a késhalas eltűnés, utána az egyik fonalalgázó is hasonlóan ját, ám őt sajnos későn vettem észre. A szűrőben találtam elpusztulva...alegnagyobb volt a 3 közül :(

Az a helyzet épp, hogy nem magasak a GH:KH értékeim, hanem szerintem épp most a jók...

Igy most kicsit tanácstalan vagyok....ha esetleg valaki, valamikor Ráckeve felé jár és rendelkezik normális TDS mérővel akkor beugorhatna...megvendégelem egy kávéra, sörre, rövidre 😃😃😃

Amúgy lehetséges, hogy valami változott is az akvában, mert a legutóbbi alkalommal, mikor kiszedtem pá vallisneriat felkevertem a talajt. Azóta nem tisztul le a víz rendesen és opálos....

Ez a 2:1-es GH/KH arányhoz való ragaszkodás szerintem felesleges. Én felsóznám a cserevizet GH+szal a kívánt mértékig, ezt megmérném a TDS mérőmmel, ezután már elég erre a TDS-re visszasózni a cserevizeket. Ha nagyon ragaszkodsz a KH-s porhoz, utána rakhatsz még hozzá. Mint írtad, a GH-t úgysem emeli annyival, amennyivel kellene.

Nem emlékszem, hogy amióta átálltál RO-ra, csináltál-e forszírozott vízcseréket?
Ha nem meg lehetne próbálni egy akva indításos vízcserélést. Az első héten, ha nem is naponta, de 2 naponta 50%, majd ritkítani (természetesen rendesen visszasózott vízzel). Előbb-utóbb el kell fogynia azoknak a dolgoknak, amik ezt a magas TDS-t okozzák.
 
Ez a 2:1-es GH/KH arányhoz való ragaszkodás szerintem felesleges. Én felsóznám a cserevizet GH+szal a kívánt mértékig, ezt megmérném a TDS mérőmmel, ezután már elég erre a TDS-re visszasózni a cserevizeket. Ha nagyon ragaszkodsz a KH-s porhoz, utána rakhatsz még hozzá. Mint írtad, a GH-t úgysem emeli annyival, amennyivel kellene.

Nem emlékszem, hogy amióta átálltál RO-ra, csináltál-e forszírozott vízcseréket?
Ha nem meg lehetne próbálni egy akva indításos vízcserélést. Az első héten, ha nem is naponta, de 2 naponta 50%, majd ritkítani (természetesen rendesen visszasózott vízzel). Előbb-utóbb el kell fogynia azoknak a dolgoknak, amik ezt a magas TDS-t okozzák.
Ezt kipróbálom én is :)
 
Ez a 2:1-es GH/KH arányhoz való ragaszkodás szerintem felesleges. Én felsóznám a cserevizet GH+szal a kívánt mértékig, ezt megmérném a TDS mérőmmel, ezután már elég erre a TDS-re visszasózni a cserevizeket. Ha nagyon ragaszkodsz a KH-s porhoz, utána rakhatsz még hozzá. Mint írtad, a GH-t úgysem emeli annyival, amennyivel kellene.

Nem emlékszem, hogy amióta átálltál RO-ra, csináltál-e forszírozott vízcseréket?
Ha nem meg lehetne próbálni egy akva indításos vízcserélést. Az első héten, ha nem is naponta, de 2 naponta 50%, majd ritkítani (természetesen rendesen visszasózott vízzel). Előbb-utóbb el kell fogynia azoknak a dolgoknak, amik ezt a magas TDS-t okozzák.
Csináltam igen. Akkor kezdtek el rosszul lenni és pusztulni a halaim ezért abba hagytam, mert annyit nem ért nekem.....

Inkább tartson tovább, de maradjon életben mindenki! :)

Akkor a következő vízcsere csak gh+ móka lesz és meglátjuk, hogy mi lesz az eredmény pár hét múlva :) köszi
 
Nem tudok rájönni, hogy mi okozhatja ezt a mertékű opálosodást az akváriumban....azután jelentkezett, hogy a Chihiros Dokit betettem vízcsere után, bár szerintem nem lehet összefüggés...mindenestre most kikapcsiltam mert a TDSem 400+ igy nem javasolják a használatát.

Mertem ma vízértékeket, mert olvastam, hogy a magas vastartalom is okozhat opálosodást...
Nos ezek az ertékeim:
GH 6 -OK
KH 3.5 - OK
PH 6.5 - OK - Ez félórával CO2 indulás előtt
TDS 414 - Nem vagyok kibékülve ezzel
NO3 - 30!!!! Ez magic mitől ugrott meg ennyire....
PO4 - 0.3 ez magic mitől csökkent
Fe 0.2 kicsit magas a többihez


A tápozáson most igy alakítottam:
Green Aqua Micro 2 ml - a gyári ajánlás fele e
(eddig 4 volt)
Green Aqua Macro 2 ml - a gyári ajánlás fele (eddig 5 volt)
Excel - 2 ml (eddig 4 volt)
Fosfo - 4 ml (ezen a heten nem adtam, gondoltam a macro elég lesz)

Szerdán csinálok egy újabb vízcserét. Ahigy @evavigh javasolta, csak GH+ -t (SC Equilibrium) adok az ROhoz, hogy 6os legyen a GH....a KH-val mit kezdjek? Egyelőre hagyjam, aztán majd kiderül?

Az opálosodást lehet, hogy mas okozza? Ötletek?
 
Nem tudok rájönni, hogy mi okozhatja ezt a mertékű opálosodást az akváriumban....azután jelentkezett, hogy a Chihiros Dokit betettem vízcsere után, bár szerintem nem lehet összefüggés...mindenestre most kikapcsiltam mert a TDSem 400+ igy nem javasolják a használatát.

Mertem ma vízértékeket, mert olvastam, hogy a magas vastartalom is okozhat opálosodást...
Nos ezek az ertékeim:
GH 6 -OK
KH 3.5 - OK
PH 6.5 - OK - Ez félórával CO2 indulás előtt
TDS 414 - Nem vagyok kibékülve ezzel
NO3 - 30!!!! Ez magic mitől ugrott meg ennyire....
PO4 - 0.3 ez magic mitől csökkent
Fe 0.2 kicsit magas a többihez


A tápozáson most igy alakítottam:
Green Aqua Micro 2 ml - a gyári ajánlás fele e
(eddig 4 volt)
Green Aqua Macro 2 ml - a gyári ajánlás fele (eddig 5 volt)
Excel - 2 ml (eddig 4 volt)
Fosfo - 4 ml (ezen a heten nem adtam, gondoltam a macro elég lesz)

Szerdán csinálok egy újabb vízcserét. Ahigy @evavigh javasolta, csak GH+ -t (SC Equilibrium) adok az ROhoz, hogy 6os legyen a GH....a KH-val mit kezdjek? Egyelőre hagyjam, aztán majd kiderül?

Az opálosodást lehet, hogy mas okozza? Ötletek?
Tényleg nem akarok okoskodni itt a pár hete felszedett tudásommal de a PO4 - NO3 1:100 arányban van nálad az 1:10-15 helyett. Nálam ez az arány növénykatasztrófát okozott. Én azonnal vizet cserélnék, hogy csökkenjen a nitrát és naponta adagolnék foszfátot. Nekem @Tommi javasolta, hogy napi 0,2-0,3 ppm-mel emeljem amíg jó nem lesz. Nem vagyok én sem túl még rajta, így nem tudom írni az eredményt. De úgy tűnik bejött.
szerk: de várd meg az okosabbak véleményét. nekem opálosodás nem volt, viszont habzott a víz. de amúgy sem lehet összehasonlítani két akváriumot egy az egyben...
 
Nem tudok rájönni, hogy mi okozhatja ezt a mertékű opálosodást az akváriumban....azután jelentkezett, hogy a Chihiros Dokit betettem vízcsere után, bár szerintem nem lehet összefüggés...mindenestre most kikapcsiltam mert a TDSem 400+ igy nem javasolják a használatát.

Mertem ma vízértékeket, mert olvastam, hogy a magas vastartalom is okozhat opálosodást...
Nos ezek az ertékeim:
GH 6 -OK
KH 3.5 - OK
PH 6.5 - OK - Ez félórával CO2 indulás előtt
TDS 414 - Nem vagyok kibékülve ezzel
NO3 - 30!!!! Ez magic mitől ugrott meg ennyire....
PO4 - 0.3 ez magic mitől csökkent
Fe 0.2 kicsit magas a többihez


A tápozáson most igy alakítottam:
Green Aqua Micro 2 ml - a gyári ajánlás fele e
(eddig 4 volt)
Green Aqua Macro 2 ml - a gyári ajánlás fele (eddig 5 volt)
Excel - 2 ml (eddig 4 volt)
Fosfo - 4 ml (ezen a heten nem adtam, gondoltam a macro elég lesz)

Szerdán csinálok egy újabb vízcserét. Ahigy @evavigh javasolta, csak GH+ -t (SC Equilibrium) adok az ROhoz, hogy 6os legyen a GH....a KH-val mit kezdjek? Egyelőre hagyjam, aztán majd kiderül?

Az opálosodást lehet, hogy mas okozza? Ötletek?

szerintem a nitrát foszfát arány a gáz jelenleg. A vassal most én is gondban vagyok... szeretnék szép piros rotalákat és itt jön a gond :) Itt sokan az alacsony vastartalomat a 0,1 körüli értéket ajánlják. Viszont a több akvakertész is és gyártó is a 0,25-0,5 mg/l-t írják megfelelő értéknek. Az új vékonytáp is amit használok magas vastartalmú, 2 hete adagolom és 0,25-re emelte nálam is a vasszintet. Igaz nálam eddig szemmel látható problémát ez nem okozott, kíváncsi leszek a végkimenetelre.
 
Köszi. Tudom, hogy az arányaim sz@rok, de ha visszalapoztok pár oldalt, akkor látszik, hogy ez csak a legutóbbi vízcserénél szembeötlő....előtte nagyságrendileg stimmeltek....

@Versenycsiga köszi. január óta pluszba tolom a fosfot, már kb 1 liter van benne amit a kb 12 liter amazonia talaj kivétel nélkül elnyelt....

@B_Tamás a halaim most épp hogy 1 algázóval kevesebb, miután az örök algamezőkre távozott. Előtte nem volt opálos.

@Pityke85
A skimmer nálam is megy 90%ban

Viszont a legutóbbi vízcserekor ugye az aljzatot megbolygattam rendesen, mikor a vallisneria-t ritkítottam....lehetséges az, hogy ez okozza? Viszont akkor mik szabadulhattal fel a talajból?
 
Nem tudok rájönni, hogy mi okozhatja ezt a mertékű opálosodást az akváriumban....azután jelentkezett, hogy a Chihiros Dokit betettem vízcsere után, bár szerintem nem lehet összefüggés...mindenestre most kikapcsiltam mert a TDSem 400+ igy nem javasolják a használatát.

Mertem ma vízértékeket, mert olvastam, hogy a magas vastartalom is okozhat opálosodást...
Nos ezek az ertékeim:
GH 6 -OK
KH 3.5 - OK
PH 6.5 - OK - Ez félórával CO2 indulás előtt
TDS 414 - Nem vagyok kibékülve ezzel
NO3 - 30!!!! Ez magic mitől ugrott meg ennyire....
PO4 - 0.3 ez magic mitől csökkent
Fe 0.2 kicsit magas a többihez


A tápozáson most igy alakítottam:
Green Aqua Micro 2 ml - a gyári ajánlás fele e
(eddig 4 volt)
Green Aqua Macro 2 ml - a gyári ajánlás fele (eddig 5 volt)
Excel - 2 ml (eddig 4 volt)
Fosfo - 4 ml (ezen a heten nem adtam, gondoltam a macro elég lesz)

Szerdán csinálok egy újabb vízcserét. Ahigy @evavigh javasolta, csak GH+ -t (SC Equilibrium) adok az ROhoz, hogy 6os legyen a GH....a KH-val mit kezdjek? Egyelőre hagyjam, aztán majd kiderül?

Az opálosodást lehet, hogy mas okozza? Ötletek?
Én a tápozást nem bántanám, csak sokkolod a növényeket ezzel is. Számold gyári ajánlás mennyi macro-micro excell kell azt ad hozzá. Továbbá azonnal egy 50 %-s vízcsere mielőtt a zöldpont alga lecsap rád. Vízcsere után adagold bele a tápokat. fél óra múlva teljes teszt. Utána a foszfátot azonnal emeld a kívánt szintre azt hiszem 1 mg/l-t szerettél volna. Holnap ugyanúgy tápozás előtt mérd meg a foszfát, nitrátot és a hiányzó mennyiséget ad kövi vízcseréig. Amennyiben kell szívesen segítek kiszámolni a szükséges mennyiségeket csak ezek az adatok kellenek: akva hány literes, illetve a tápok adatai 100l vízben hogy emelik a koncentrációt. Sok sikert a harchoz :)
 
Utoljára módosított:
Azért a 30-as nitráttól nem kell megijedni.
"Nem jó, de nem is tragikus" :)
Ekkora nitráttal simán elvan minden élőlény még hosszútávon is. Egy picit lehetne kevesebb, de GA tápozással a vízcsere előtti napra simán felhalmozódhat ennyi. Főleg ha pl múlt hét előtt pénteken cseréltél vizet, most meg csak hétfőn, akkor eltelt 9 nap. Minden nap ment bele a macro, akkor nyilván több táp lesz a vízben. Lehet nem így volt, csak példaként említettem. Növénytopolás, újraültetés, talajtakarítás felkavarva az aljzatot szintén bejátszhat és még az opálosodásra is magyarázat.

Nyomsz egy 50%-os vízcserét, pluszba öntesz foszfátot és kész.

Lehet, hogy a gyári ajánlásnál neked picit kevesebbet kell adagolni macroból, mert a növényeid nem vesznek fel annyit vagy a több hal többet terheli a vizet. Ezért kell finomhangolni, a gyári ajánlás csak egy általános becslés.
 
Azért a 30-as nitráttól nem kell megijedni.
"Nem jó, de nem is tragikus" :)
Ekkora nitráttal simán elvan minden élőlény még hosszútávon is. Egy picit lehetne kevesebb, de GA tápozással a vízcsere előtti napra simán felhalmozódhat ennyi. Főleg ha pl múlt hét előtt pénteken cseréltél vizet, most meg csak hétfőn, akkor eltelt 9 nap. Minden nap ment bele a macro, akkor nyilván több táp lesz a vízben. Lehet nem így volt, csak példaként említettem. Növénytopolás, újraültetés, talajtakarítás felkavarva az aljzatot szintén bejátszhat és még az opálosodásra is magyarázat.

Nyomsz egy 50%-os vízcserét, pluszba öntesz foszfátot és kész.

Lehet, hogy a gyári ajánlásnál neked picit kevesebbet kell adagolni macroból, mert a növényeid nem vesznek fel annyit vagy a több hal többet terheli a vizet. Ezért kell finomhangolni, a gyári ajánlás csak egy általános becslés.
Köszi, igen valahogy igy volt. A vizcsere múlt szerdán volt, de előtte 30, volt és azóta lett megint 30.

Szerintem ma már nem, de holnap-holnapután megejtem a vizcserét. Bízom benne, hogy eltűnik az opál illetve normalizalódnak a tápanyagok.
 
Nem tudok rájönni, hogy mi okozhatja ezt a mertékű opálosodást az akváriumban....azután jelentkezett, hogy a Chihiros Dokit betettem vízcsere után, bár szerintem nem lehet összefüggés...mindenestre most kikapcsiltam mert a TDSem 400+ igy nem javasolják a használatát.

Mertem ma vízértékeket, mert olvastam, hogy a magas vastartalom is okozhat opálosodást...
Nos ezek az ertékeim:
GH 6 -OK
KH 3.5 - OK
PH 6.5 - OK - Ez félórával CO2 indulás előtt
TDS 414 - Nem vagyok kibékülve ezzel
NO3 - 30!!!! Ez magic mitől ugrott meg ennyire....
PO4 - 0.3 ez magic mitől csökkent
Fe 0.2 kicsit magas a többihez


A tápozáson most igy alakítottam:
Green Aqua Micro 2 ml - a gyári ajánlás fele e
(eddig 4 volt)
Green Aqua Macro 2 ml - a gyári ajánlás fele (eddig 5 volt)
Excel - 2 ml (eddig 4 volt)
Fosfo - 4 ml (ezen a heten nem adtam, gondoltam a macro elég lesz)

Szerdán csinálok egy újabb vízcserét. Ahigy @evavigh javasolta, csak GH+ -t (SC Equilibrium) adok az ROhoz, hogy 6os legyen a GH....a KH-val mit kezdjek? Egyelőre hagyjam, aztán majd kiderül?

Az opálosodást lehet, hogy mas okozza? Ötletek?

Az opálosodás mit értesz? A víz maga opálos, vagy hártya képződik a felszínen?
A tápozásra nekem sincs más ötletem, mint a többieknek, a foszfátot fel kell húzni legalább 1-re, és ki kell kísérletezni, hogy mennyi kell ahhoz, hogy szinten is tudd tartani.

Ha hártyás a felszín, azt simán okozhatja a kevés foszfát is.
 
Back
Oldal tetejére