• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első növényes akváriumom - low tech 112l-ben

Köszi! A tervek szerint a rottala és a bacopa szépen bedúsul hátul. Akkor már tényleg jó lesz. Gyepről még nem igazán beszélhetünk :)
A parvula elég lassan nő, és hát az a fránya alga is beette magát közé. Jobb oldalra most ültettem Hydrocotyle Tripartita Japan-t és marseilát. De ezek még csak gyökeresednek. A gyephatást meg tovább erősíti az algás kavics :(
Hőmérő?? Nekem annyira nincs útba, de lehet hogy tényleg a sarokba fogom száműzni :)
 
Hát a Marseila az szépen elfog terjedni az biztos :)
Akkor lehet h csak én vagyok ennyire szőrszál hasogató hogy ilyenek zavarnak? :D
(azt már nem is mondom, hogy a szűrő ki-be folyó ágát is eldugnám a másik oldalra, és a háttérrel is kezdenék valamit mert így képről elég randa :p :D )
 
Hát a Marseila az szépen elfog terjedni az biztos :)
Akkor lehet h csak én vagyok ennyire szőrszál hasogató hogy ilyenek zavarnak? :D
(azt már nem is mondom, hogy a szűrő ki-be folyó ágát is eldugnám a másik oldalra, és a háttérrel is kezdenék valamit mert így képről elég randa :p :D )

Látom szépen kiszúrtad a gyenge pontokat :) Piros pont a Jézuskától :p
Egyébként igen a háttér valóban elég randa. Öntapadós fóliát kéne rá felraknom de azt így elég nehéz lenne, mivel nem férek hozzá az akvárium hátuljához. Majd kerítek valamilyen világoskék, kékes-fehér fóliát (aztán felrakom tixóval), csak még lusta voltam utána járni. Szombathelyen meg kicsit nehéz bármit is beszerezni. Vagy lehet hogy csak velem van a gond...
Idővel talán benövi a Hydro a beszívó környékét, és akkor már nem lesz annyira feltűnő :)
 
ejj ezaaaaz pirospoooooont :D:ROFLMAO:
most mi van mögötte? Csak mert olyan mintha valami koszos föld lenne ott vagy nem'tom (am kartonra tippelek... )
amúgy így hirtelen nekem se jut eszembe egy hely sem ahol fóliát lehetne kapni... De talán jobb is mert ha nem férsz a hátsó oldalához az akinak akkor amúgy sem lenne egyszerű felrakni :D a fóliára most így hirtelen az autó szélvédőkre való fólia ugrana be amit lehet venni azoknál akik ezzel foglalkoznak, náluk szokott lenni épület fólia is ami több színben is kapható, de am sztem a sima fekete is jól mutatna, bár ugye ennek a felrakásához is kell a hely...
nehéz ügy... :D de ha rám hallgatsz ezt mindenképp szedd le, inkább legyen ott a fehér fal :D
 
A napokban történt egy kis fazonigazítás az akváriumban. A Hygro szárának alsó része eléggé fel volt kopaszodva, mivel innen az emers levelek szépen lehullottak. A növény elég nehezen akar magához térni, és gyökerezése is meglehetősen lassú volt, így csak most nyírtam meg. 5-10 cm magasságban elvágtam a régi szárakat, a submers hajtásokat pedig beültettem.Így már szép sűrűn be tudtam vele ültetni a bal hátsó részt. A rottalákat is megnyírtam kicsit.

A nemrég vásárolt, egyik adag bacopámról kiderült, hogy emeres módon nevelt rottala, miután elkezdte hozni az új hajtásokat :( sajnos itt is elkezdtek csíkozódni a levelek, pedig ezeket nem sokszor kellett visszaültetnem.
Ellenben a marseila folyton kijön az aljzatból, szinte naponta vissza kell ültetnem párat, ami meglehetősen idegesítő. Ha így folytatódik muszáj lesz megválnom a paleatusoktól, pedig már eléggé a szívemhez nőttek. Főleg most, hogy a nőstény havonta ikrázik. Tegnap megint egész nap kergették a hímek a nőstényt :)

A világítás armatúrájába ragasztottam öntapadós tükörfóliát, így már kicsit több fényt kap az akvárium. A vízcserék könnyebbék tételéhez beszereztem egy 80l-es hordót. A víz lágyítása, és tárolása most már jóval könnyebb lesz.
 
Tegnap megvolt a szokásos vízcsere, illetve a rottalát is visszavágtam. Most múlt 3 hete, hogy a 3 paleatus ivadékokat beengedtem az akváriumba, de azóta nem is láttam őket. Viszont bővült a csapat 3 db törpeszájúval. Így most már 10-en bandáznak az akváriumban. Növényeknél egyenlőre semmi jelentős változást nem vettem észre, inkább csak stagnálnak. Ebben a hónapban még mindenképpen szeretném bővíteni a világítást 1x14w-tal, aztán meglátjuk mit szólnak hozzá a növények.
 
A világításon is történt egy kisebb változtatás: a 8 órás időtartam maradt, 14:00-től 22:00-ig lett állítva. Így a carbot is megfelelőbben tudom adagolni, mikor megjövök a munkából (17 körül), illetve az esetleges karbantartásokat is el tudom végezni "napnyugta" előtt.
 
Egy kis fejlesztés a szűrésben: Sikerült beszereznem egy használt tetratech ex 1200-t :)
Kipróbáltam, szép csendesen jár, de természetesen ennek a légtelenítője is elkezdett ereszteni. Dehát a csavarhúzó és az FBS a barátom...
Már csak beszívót, és kiömlőt kell szereznem, aztán jöhet a tesztfázis. A szűrőanyag átkerül a 700-sból, plusz kap még 3-4 l filterlithet is. Remélhetőleg így már kicsit sikerül visszaszorítanom az algát.
 
Kicsit tanácstalan vagyok a növényeim állapota miatt. A rotaláim (mind a két forrásból származó) ugyan azokat a tüneteket produkálják. Állítólag az ültetés, nyírás utáni mechanikai sérülés, de abból már helyre kellett volna, h jöjjenek. Az alga is rendesen elárasztott. Ha jól sikerült azonosítanom, akkor fonalalgám van. A carbos kezelés hatásosnak tűnik ellene. A hygrophila levelei is furcsák. A végük kicsit be van pöndörödve, és kissé sárgás,világos barnás. A Hydrocotyle gyorsan nő, de ennek a szélén is látom, hogy sárgás színű.

A világítás egyenlőre 48 W,de a rotala 72 w alatt is ugyanezeket a tüneteket produkálta. 2,5ml macrot és microt, 3ml carbot adagolok naponta, szerintem ennyi fényhez ennek is elégnek kell lennie. A kavics aljzat lehet a probléma? Mivel az alatta lévő táptalaj már valószínű kimerült, JBL golyókat nyomtam bele a növények gyökereinek közelébe. A ex1200-s szűrőt sajnos még nem tudtam beüzemelni, mivel még beszívó és kiömlő pipát nem sikerült szereznem.

A következő képek csak erős idegzetűeknek :mad: :

bacopa.jpg








rottala.jpg



Hypho.jpg





crypto.jpg








marseila.jpg



parvula.jpg






Ötletek?
 
Szia racoon!

A kavics aljzat lehet a probléma

Igen régen nekem is sűrű vendég volt a staghorn és az ecset alga (jó lenne a vízben lévő anyagok jelenlétét, mennyiségét beméretni (pl.: silikát, phospát, stb)!
Kevesebb fény (rövidebb ideig) több növény és egy jó aljzat sokat segítene!
De lehet hogy a szűrő beüzemelése is megoldaná a problémát!

A.ttila
 
Több növényt már nem nagyon tudok berakni az akváriumba. kb. 2 hónapja került bele elég sok növény, hogy így jobban beálljon az egyensúly. Lehet, hogy nem a legmegfelelőbbek a körülmények, és ezért többnyire csak stagnálnak és pusztulnak, amivel meg még inkább indukálják az algásodást. Szóval jó kis ördögi kör ez...
 
Végre elkészült a világítás. Mostantól 62 w fog menni egyenlőre nap 8 órában. Mivel a DIY tudásomon ismét csorba esett (pvc cső hajlítást még gyakorolni kell), kénytelen voltam beszerezni egy használt eheim beszívó és kiömlő pipát.Plusz gyártottam műanyag flakonból egy lilly-t :)
A nagyobb szűrő is jól működik, ha minden jól megy a héten megérkezik bele a filterlith.

A marseila algás, és rossz állapotban lévő leveleit levágtam. Most látni igazán, hogy jönnek az új levelek. Úgy néz ki, kezd megindulni a növény. A parvula viszont eléggé megritkult, köszönhetően annak is, hogy a paleatusok, és az anci rendesen kigyomlálták . Nekik menniük kellett. Kicsit nehezen váltam meg tőlük, de most már egy nagyobb, 240l-es akváriumban úszkálnak.
A napokban töltök föl pár képet a jelenlegi állapotról.
 
És egy kép a csúcsminőségű lilymről - DIY kókány megoldás

Szia!
Sokáig én is ezt a megoldást használtam nagyon jól bevált nekem is.
Úgy tudsz még finomítani ezen, hogy olyan üveget keresel, amelyiknek kisebb az átmérője és abból készíted el ugyanezt.
Ezt tapasztalatból mondom azzal még jobb áramlást sikerült elérnem.
 
Szia!
Sokáig én is ezt a megoldást használtam nagyon jól bevált nekem is.
Úgy tudsz még finomítani ezen, hogy olyan üveget keresel, amelyiknek kisebb az átmérője és abból készíted el ugyanezt.
Ezt tapasztalatból mondom azzal még jobb áramlást sikerült elérnem.

Ez egy fél literes palackból lett levágva. Próbálkoztam 2l-sel is, de az nem volt jó áramlás szempontjából. Vannak kisebb (0,2-0,3l-es) palackok, lehet majd megpróbálom azokkal is. Köszi az ötletet.
Egyébként egy kisebb örvény a vízfelszínen már ennél is kialakult. Az igazi az lenne, ha akrilt tudnék berakni az akvába, de sajnos a közelben nem találtam alapanyagot, meg aztán kézügyességem sincs a hajlítgatáshoz. Majd ha valaki elkezd gyártani, akkor lecsapok rá...:)
 
Újult erővel visszatérek a harctérre...Meghirdetem második keresztes hadjáratomat az algák ellen :) Végre megérkezett a szűrőbe a materia 4 liter matrix trop személyében.
Így 1.tálca: 1 l eheim biomech + 1 l matrix trop közvetlenül ráöntve
2.tálca: 2 l matrix trop
3.tálca: 1 l matrix trop + 1 l Ada Bio-Rio (harizsnyába csomagolva)
4.tálca: 1 l Ada Bio-Rio (harizsnyába csomagolva) + perlon a tetején :D
Nem is fog ártani, mert rendesen kezd elszaporodni a zöld pontalga, mióta megemeltem a világítást.
 
Tolj az akinak egy kis plusz foszfátot. Az nem ízlik a pontalgának!

Pont most nézelődtem a fórumon utána. Én is plusz foszfát adagoláson gondolkodok. Csak azt nem értem, hogy EI szerint (GA tápokkal) tápozva elméletileg elégnek kellene lennie a foszfátnak. Esetleg foszfát tesztet kellene nyomni, csak jelenleg az sincs :cry:
A többiek szerint még CO2 hiány miatt lehet. Ezzel az egyedüli gond az, hogy mindenképp a low-tech iránynál szeretnék maradni...
 
Pont most nézelődtem a fórumon utána. Én is plusz foszfát adagoláson gondolkodok. Csak azt nem értem, hogy EI szerint (GA tápokkal) tápozva elméletileg elégnek kellene lennie a foszfátnak. Esetleg foszfát tesztet kellene nyomni, csak jelenleg az sincs :cry:
A többiek szerint még CO2 hiány miatt lehet. Ezzel az egyedüli gond az, hogy mindenképp a low-tech iránynál szeretnék maradni...


Nos, valami felveszi a foszfátot a vizedből, növény, talaj, szűrőanyag ect... kéne egy teszt, az sokat segíthet. Én is Ga tápokkal tápozok, általában elég de van bizonyos időszaka az akinak, amikor kéri a plusz foszfátot, és nem tudom az okát. Van, pár hónap, amikor meg egyáltalán nincs rá szükség. Bár nálam nagynyomású co2 van és mégis. A kis nanomba egyáltalán nincs co2, csak Easy Carbo, és nincs pontalgám, itt is GA tápok mennek.
 
Back
Oldal tetejére