• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Első komolyabb (low tech, low light) akváriumom 260L

Woctrax

Kertész szaki
Nos hol is kezdjem...ez az akvárium már lassan 2 éve van a tulajdonomban, ennek örömére úgy döntöttem indítok róla egy naplót hátha valaki meglát benne olyat amit én nem, és szebbé tehetem az összképét.

Szóval bármilyen építő hozzászólást szívesen fogadok, és kérek is! ;)

2009

Anno még vaterán vettem azt hiszem 30 ezerért használtan kb a következő felszereltséggel:
Méret: 130 x 40 x 50H (260 liter)
Bútor: 150 cm hosszú hogy elférjen az oldalpolcos szűrő.
Szűrés: oldalpolcos ;) 20 x 35 x 50H (35 liter)
két részre osztva: a nagy üveghasábban egy kis üvegoszlop kerámiagyűrű és lávakő töltettel, két kis felnyomó pumpával (300 ill. 350 l/h)
a kisebb pumpa belső cirkulációra szolgál a biológiai töltet számára, a "nagyobb" a vizet keringteti.
A mechanikai szűrést 10 cm vastag szivacsréteg végzi 20*45-ös felületen keresztül, kétféle finomságú szivaccsal.
Világítás: - mindenki tartsa vissza a nevetést - 1*18 W talán Philips típusú fénycső
Egyéb: ki és befolyócsövek, elhúzható üvegtetők...

Körülbelül ezekkel vettem az akváriumot és egy kedves ismerősöm 1 üveg Jagerért el is hozta nekem haza. :D

Az indítás, beüzemelés:
Azt hiszem 2009. március 20.-án került rá sor egy pénteki napon.
Két haverom és később édesapám segítségével helyére tettük kimostuk beállítottuk az akváriumot.
Lemostunk kb. 40- 45 liter kvarchomokot és az alsó réteget összemixeltük 9 liternyi SERA Floredepot-tal.
Kb. 140 liter vizet tudtam félretenni pihenni a lakás területén különböző edényekbe, kiskádakba, vödrökbe a többit direkt csapvízzel pótoltam ki. Mondhatom elég viccesen nézett ki akkor a lakás. :D
Haverom, akinek már kb. 1 éve ment egy szép akváriuma, sokat segített a hiányzó dolgok kiválasztásában.
Kellett még egy fűtőcső és nagyjából teljes volt a kép. Egy 250 W-s aquael-t vettem aminek a szabályozója szépen meg is döglött kb 1,5 év után.
Az elején sok SERA-s cuccot használtam:
-Aquatan
-Florena
-Nitrivec
még sera CO2 tabis reaktort is vettem aminek a tapadókorongjait azóta is szívesen használom (a többit inkább nem) :D :?

Pár hétig ment néhány növénnyel az akvárium aztán amikor beállt a víz nagyjából jöhettek szépen sorban a halak.

A kezdeti állapot igen rossz minőségű archív felvétele:

241o9ao.jpg


Akkor még szó sem volt szép zöld tájról, meg az akvakertészetet sem ismertem messziről sem.
A halakat is érdekesen válogattam össze, az első nagy lelkesedésemben, haverom próbált kontrollálni több-kevesebb sikerrel.
Akkor még nem nagyon hittem a vízcserékben, gondoltam most kaptak 2-300 liter friss vizet, osszák be egy ideig.
Aztán később egyre többet olvastam, és 1 - másfél hónap után beláttam a szükségességét.

Teltek a hónapok, jött az alga, és akkor fedeztem fel a Sziámi ormányos márnákat, amiből gyorsan be is szereztem 3-4 db-ot, és legnagyobb megelégedésemre rendet is tettek néhány hét alatt.

Itt egy nyár végi kép az 5 hónapos akiról (itt már a jelenlegi lakók nagy többsége benn volt):

xpbp5k.jpg


Telt-múlt az idő, jött a karácsony 2009-ben és már nagyon zavart, hogy nincs normális fény az aki felett.
Kértem tehát karácsonyra egy új világítást, amit szépen meg is rendeltem magamnak internetről. Csak az volt a baj, hogy én 120cm hosszúként vettem az akváriumot és sose mértem utána, csak amikor megjött a világítás a 90 cm-es fénycsövekkel jöttem rá, hogy valamit jól elszúrtam. Simán ráment volna eggyel nagyobb is... :oops:

Ekkor találtam rá a fórumotokra is, és nagyon megtetszett ez a világ, amit ti meg tudtok teremteni. Elsőként élesztős CO2-vel próbálkoztam; és a világítás javulása, na meg a CO2 megjelenése az akváriumban rendkívüli változásokat indított be.
Pár héttel később már megépült a DIY CO2 beoldóm/reaktorom is ami fokozta a hatást (de elég viccesen nézett ki és nem lehetett elrejteni).
Ami utólag számomra is vicces az az, hogy megosztottam a 350l/h pumpa flow-ját, hogy rendesen beoldódjon a CO2 a reaktorban. Ebből az a tanulság számomra, hogyha megfelelő nagyságú szűrőfelülete van valakinek, elég lehet kisebb mértékű (de nem ennyire kicsi) áramlás is a "megfelelő szintű" szűrés fenntartásához. Mentségemre szóljon, hogy amíg ki nem cseréltem ezt a pumpát, végig 700l/h-nak hittem a teljesítményét.

f017k4.jpg


Itt még mindig SERA florenát használtam tápozásra, nagyjából 2010 májusáig (amíg el nem fogyott).

Ami viszont jó volt ebben az akiban kezdetektől fogva, az a szűrés: márciusban indítottam és karácsonykor pucoltam ki először. Az kárhogy is nézem 3/4 év! ;)
És ami a legszebb találtam a szűrő első rekeszében 15-20 ifjú guppit és xifót akik oda menekültek az akvárium nagyobb lakói elől.
Ez azóta rengetegszer megismétlődött már...

Néhány kép a CO2 indítás előtti állapotokról:

25gqg5w.jpg


2ng79j9.jpg


Itt zárul a 2009-es év az aki történetében.
 
Re: Első komolyabb (low tech, low light) akvárium 260L

2010

Aztán jött 2010 tavasza, felfedeztem az internet adta lehetőségeket: akvarisztikai webáruházak, aukciós link moderálva...
Rendeltem EASY Life termékeket (Pro Fito, Kalium) a növénytápozás folytatására, valamint profibb lettem az élesztős CO2-ben is.
Ebayről pedig strapabíróbb növényeket kezdtem rendelgetni kisebb-nagyobb számban; például Anubias Barteri var. Nana-t:

zxuutj.jpg


Vagy Microsorium pteropus-t:

34qjsbp.jpg


És sok más apróságot...

Sajnos 2010-es képeket még nem sikerült találnom, pedig 100%, hogy akkor is kattogtattam 1-2-t.
 
Re: Első komolyabb (low tech, low light) akvárium 260L

2011

Elérkeztünk a jelenhez az újabb lényeges lépésekhez.

Megpróbálom teljességében összeszedni a jelenlegi installációt, paramétereket, növényeket és bentlakó élőlényeket.

Az akvárium főbb paraméterei:
Méret: 130*40*50H bruttó 260 liter
Világítás: 1*30W Degenbao Water Plant cső napi 12 órában
(van még 1 Philips aquarelle de nem szeretem a színét)
Szűrés: DIY 20*40*50H (bővebben később)
Fűtés: Jager 150 W - jelenleg egy 100W-os van benne de lassan megérkezik az új.
Szén-dioxid:
Élesztős 2 hetente cserélve reaktorral beoldva
Ajzat:
mosott kvarchomok
Táptalaj:
SERA Floredepot 9 liter
Tápozás:
Easy life Pro Fito
Easy life Ferro (egyenlőre tesztként- csak óvatosan)
Easy life Kalium
Nemsokára:
Easy life Easy Carbo
*Megjegyzés: mivel csak hétvégéken vagyok akvárium közelben egyelőre nem használom a Carbo-t tápozást a vízcserék után oldom meg. Egyik héten vízcsere másik héten élesztős CO2 mix csere történik, mivel általában egyszerre a kettőre nincs időm.
Dekoráció:
néhány kisebb vasfa
+ kéregmentes göcsörtös fűzfa ágak
Vizcsere:
Kéthetente 35-40 liter (15-20%)

Növények (a teljesség igénye nélkül):
Anubias barteri
Anubias barteri 'eyes'
Anubias barteri var. nana
Anubias barteri var. nana "Golden"
Cladophora aegagropila
Cryptocoryne aponogetifolia
Elodea densa
Echinodorus Amazonicus
Microsorum pteropus
Microsorum pteropus 'Windelov'
Vallisneria spiralis

Halak:
15 Poecilia reticulata - Szivárványos guppi
3 Trichogaster Trichopterus - Kék gurámi
2 Trichogaster Trichopterus - Arany gurámi
3 Crossocheilus siamensis - Sziámi ormányos márna
3 Pterophyllum scalare - Vitorláshal
4 Ancistrus spec. - Algaevő harcsa
2 Corydoras aeneus - Kékpajzsos páncélosharcsa
7 Corydoras paleatus - Foltos páncélosharcsa
5 Hoplosternum thorocatum - Tarka páncélosharcsa

Csigák:
x Melanoides tuberculata - Maláj tornyoscsiga
y Planorbarius corneus - Nagy tányércsiga

A halak mennyiségén mindenképpen tervezek csökkenteni; Tarka páncélosharcsából az évek alatt befogadtam 3at haveroktól, de gondolkodom az új otthonukon már, Kékpajzsos páncélosharcsából vagy csinálok egy csapatot vagy odaadom olyas valakinek akinek már van belőle több, illetve a héten mennie kellett 4 Xifónak is, mert felzabálták az Ancistrusok ikráit, hiába kergette őket a hím.

Emellett van egy plexi elválasztó lemez az akiban, ami levesz olyan 25 litert, e mögött nevelkednek kis algázók (50-60 db) és guppik (50+) egyaránt.

A szűrését pedig azt hiszem a DIY topikban írom le inkább oda való mint a naplóba: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=10&t=1679
Elöljáróban annyit, hogy a szűrés fűtés CO2-beoldás is mind ebben a 40 literes hasábban történik, ez az aki motorja. ;)
 
Jani 614 said:
Hű bakker jó dzsungeles lett a kezdéshez képest!
:thumbup:

Köszi Jani! De az aki már lassan két éve megy, az idő alatt (vagyis inkább az utóbbi évben) lett ilyen. Ez már egy viszonylag kevésbé dzsungeles állapot, amit az utolsó képeken látsz, egy héttel nyírások után van. Láttad volna előtte mi volt mikor 1,5 hónapig nem volt időm ilyenekre... :D
 
Hétvégén elérte az aki a két éves kort :) :clap: :thumbup:

Ennek örömére megkértem unokatesómat, - akinek hobbija a fotózás - hogy készítsen már róla egy jó fotót! ;)
Íme az eredmény:

http://i55.tinypic.com/2cqzaco.jpg

Ugyanez piciben, annak aki lusta rákattintani a linkre :lol: ;)

dw9xkh.jpg


Remélem tetszik, szerintem másfél hónap alatt egész sokat pofásodott. ;)
 
kisszsu said:
Visszanézve a képeket szépen alakul, jó kis dzsungeles lett :thumbup:

Köszi Kiszsu!
Most már igyekszem visszafogni a dzsungeles jelleget, illetve átgondoltan elhelyezni, kordában tartani a növényeket. ;)
 
Gratula! Nagyon tetszik :thumbup: Szerény véleményem szerint a dzsungeles nem minden esetben negatív. :thumbup:
 
weak said:
Gratula! Nagyon tetszik :thumbup: Szerény véleményem szerint a dzsungeles nem minden esetben negatív. :thumbup:

Köszi Weak!
Az az igazság, hogy vizsgaidőszak alatt elhanyagoltam és kb. a frontüvegig nőttek előre a valiznériák, meg durván elszaporodott a Cr. aponogetifolia, ezért a többi növény nem sok fényhez jutott.
Úgy érzem most egy kicsit, nyugodtabb letisztultabb képet ad az aki.
 
Sokat fejődött. A növények egészségesnek tűnnek ;) Jó lett a kép, sokkal szebben néz ki az aki egy jó képen
 
Köszönöm a gratulációkat!
Tényleg sokkal másabb képet mutat élőben is, mint 1-2 hónappal ezelőtt.
Van még hova fejlődnie, remélem elindult azon az úton. ;) :D
 
Szép fejlődést mutat az akvárium, gratu hozzá! Viszont láttam, hogy Te is raktál be csavart fűzfaágakat, hogyan készítetted elő őket? Ha elmondanád, vagy dobnál egy linket hálás lennék. Nem mellesleg egy friss képet is mutathatnál az aksidról! ;) köszi
 
Köszi, lassan alakítok rajta, mostanában a vizsgáim miatt kicsit elhanyagoltam szegényt. Most a másik akim hasonló szűrését tervezgetem gőzerővel, de teszek majd fel róla képeket.

Igazából metszés volt barátnőméknél, kimentettem pár ágat és leszedtem a kérgüket, majd hagytam kicsit száradni őket. Ezután lesúlyozva betettem őket az akiba és kb. ennyi. Mellesleg az ancik nagyon szeretik őket (koptatják is rendesen), sőt annyira szaporák, hogy szerintem már több száz utóddal ajándékoztak már meg ebben az akiban. ;)
 
Köszi az infót. Akkor hál'istennek nem kell túlbonyolítani a dolgokat. :) A kéregleszedés már megvolt, most száradnak éppen, én is valami hasonlóra gondoltam, hogy lesúlyozva betenni őket.
Gratula az anci szaporulathoz, láttam egy régebbi képen, hogy csak úgy hemzsegtek! :D
 
Azt hiszem tényleg érdemes lesz csinálnom 1-2 képet, több anubiason is virágzás közepette van. :)
De előtte azért ritkítok egy kicsit a dzsungelen... :lol:
 
A bent lakók tekintetében is történt néhány változás az előző írásom óta:

Növények (a teljesség igénye nélkül):
Anubias barteri
Anubias barteri 'eyes'
Anubias barteri var. nana
Anubias barteri var. nana "Golden"
Anubias Lanceolata
Cladophora aegagropila
Cryptocoryne aponogetifolia
Elodea densa
Echinodorus Amazonicus
Echinodorus 'Ozelot'
Myriophyllum pinnatum
Vallisneria spiralis

A Microsorum-oknak nem tetszett a klíma, ők sajna eltűntek minden igyekezetem ellenére. :?


Halak:
40 Poecilia reticulata - Szivárványos guppi
3 Trichogaster Trichopterus - Kék gurámi
2 Trichogaster Trichopterus - Arany gurámi
4 Crossocheilus siamensis - Sziámi ormányos márna (másik akimból került át egy)
2 Pterophyllum scalare - Vitorláshal (egy belehalt az ikrázásba :( )
4 Ancistrus spec. - Algaevő harcsa
2 Corydoras aeneus - Kékpajzsos páncélosharcsa
8 Corydoras paleatus - Foltos páncélosharcsa (valamikor született 1 kicsi :) )
2 Hoplosternum thorocatum - Tarka páncélosharcsa (visszavittem a boltba 3 hímet, 1 párt hagytam meg)
4 Macropodus Opercularis - Kínai paradicsomhal
1 Epalzeorhynchos kalopterus - Díszesszárnyú márna (másik akimból került át, kinőtte azt)

A csigák pedig állandók! :lol:
 
Back
Oldal tetejére